Zomer-Uitverkoop RESTANTEN B. DE KONING AGENDA. TELEGRAMMEN. WOLLEN DEKENS Woensdag. Theetuin (Wille Singel): Tuinconcert. 8 uur nam. Donderdag. Hoofddorp: Concours hippiqué! Voorm. 10 uur. Vrijdag. „In den Vergulden Turk": Jaarl. a-lg. verg. van Aandeelhouders Electr.- en Gas-Mij. v/h. De Vries en Stevens. 8 uur nam. Dagelijks. „Caeino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en *familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Den Haag (Gebouw K. en W.): Ter Hall's revue 1928 8 uur nam. D e d Haag, (Scala)Louis Bouwmeesteres revue „Dat is het toppunt". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 Juli tot en met Zondag 22 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. telefoon 552. 1848 eenkomst spoedig te verwachten is. Wat de lezers echter niet welen is, op welke wijze de twee trusts te werk willen gaan. Ik wil nu in het kort uiteenzetten, hoe de twee trusts den bolsjewiki de duimschroeven zul len aanzetten en hun harde voorwaarden zullen dicteeren. die de bolsjewiki gedwon gen zullen zijn te accepteeren, omdat zij geen anderen uitweg zullen hebben. Op het oogenblik zijn de agenten van de beide trusts bezig de eigenaars van de olie velden te organiseeren, hun eigendomsrech ten over te npmen om op deze wijze alle eigenaars van olievelden in Rusland te ver tegenwoordigen. Tot nu toe beheerden de 2 trusts 75 pet. van alle eigendomsrechten op olievelden; 25 pet. waren dus ongeorgani seerd en buiten de contróle van de trusts, maar voor het welslagen van hun plannen moeten de trusts zoo mogelijk alle 100 pet. conlroleeren. De vroegere eigenaars van olievelden worden uilgenoodigd, naamlooze vennoot schappen op te richten; speciale taxatie commissies zullen de waarde van het door de bolsjewiki geannexeerde bezit van iederen eigenaar bepalen, waarna ieder een een evenredig© hoeveelheid aandee- len van de op te richten naamlooze ven nootschappen zal krijgen. De beide trusts verplichten zich, 10 pet. van die aandeelen onmiddellijk over te nemen en in contanten te betalen, maar in ruil daarvoor moeten de naamlooze vennootschappen aan de trusts het recht toekennen ook uit naam van de overige 90 pet op te treden. Deze voorstellen hebben onder de Rus sische eigenaars van olievelden, die in het buitenland toeven en er vaak een moeilijk bestaan hebben, groole verwachtingen ge wekt. Er zijn verschillende groepen eige naars van olievelden ontstaan, waarvan elke afzonderlijk met de agenten van een der trusts onderhandelt. De Russische eige naars verwachten veel van deze onderhan delingen. maar de trusts zullen natuurlijk niet al die hooggespannen verwachtingen willen verwezenlijken. De gouden regen, welken de eigenaars verwachten, zal zeker niet zoo groot zijn als zij denken. Volgens de Russische bladen' zijn er nu 220 firma's, die rechten kunnen doen gei den op olievelden in Rusland. De totale productie van die velden bedroeg vóór den oorlog 500 millioen goudroebel9. Na afloop der onderhandelingen en het afstaan van de rechten aan de trusts, zullen deze laatste 85 pet van alle rechthebbenden vertegen woordigen. De overige 15 pel. eigenaars zijn onvindbaar (dood, in Rusland achtergeble ven en dus niet in staat hun rechten te doen gelden, door de Tsjeka vermoord enz.). De trusts zullen dus practisch alle rechten op de Russische olievelden in hun handen heb ben. In het najaar, wanneer de voorbereiden de werkzaamheden zulcn geëindigd zijn, zullen de twee trusts dus eigendomsrech ten kunnen doen gelden op elke partij olie, welke de sovjet-regeering naar het buitenland zal uitvoeren. Daar bijna geen enkel groot land de sovjet-regeering er kend heeft, zoodat vrijwel nergens de ont eigening van de olievelden door de sovjet- regeering als wettig beschouwd wordt, zul len de trusts overal beslag kunnen leggen op de Russische olie, door te verklaren, dat het hun olie is, dat de sovjet-regee ring bij hen gestolen olie te koop aan biedt. Dat beteekent dus, dat de twee trusts, indien zij tot een accoord geraken, in staat zullen zijn den geheelen uitvoer van olie uit Rusland stop te zetten. Ook iD de landen, waar de sovjet-regeering er kend wordt en waar de trusts dus de hulp van den rechter tegen de ,,ge.stolen olie" niet kunnen inroepen, zal de sovjet-regee ring geen olie kunnen verkoopen, omdat de twee trusts den verkoop van olie over al beheersch en- De mogelijkheid is natuurlijk niet bui tengesloten, dat de twee trusts het niet eens zullen worden over den aankoop van de Russische olie, maar waarschijnlijk is dit niet. De leiders der trusts zijn geen kinderen on hebben natuurlijk alles onder ling geregeld, alvorens zij tot den aankoop van de rechten der Russische eigenaars zijn overgegaan. Wat zijn de trusts echter van plan te doen 1 Zullen zij gebruik ma ken van hun macht om den uitvoer van olie uit Rusland geheel stop te zetten, zooals sommige Russen, zich baseerend op de vroegere campagne van Deterding, den ken 1 Er zijn naïeve Russen, die reeds hopen, dat de olietrusts de bolsjewiki op deze wijze ten val zullen brengen. Zeer waarschijnlijk is dit echter niet. Wij moe ten dus aannemen, dat de trusts het met elkaar eens zullen worden over den aan koop van de Russische olie en over de voorwaarden, die zij daarbij aan de bolsje wiki zullen opleggen. De bolsjewiki hebben gedacht, uit den greep van de trusts te ontkomen, door 10 pCt. van den verkoopsprijs van de olie af te trekken en het op deze wijze ver kregen bedrag ,plm. 2.500.000 dollar per jaar) te gebruiken om de eigenaars van de olie, wanneer zij kans zien op een partij olie beslag te leggen, om te koopen. Sommigen hunner dachten er zelfs over, alle Russische eigenaars in het buitenland een zekere vergoeding, aan te bieden om hen er toe te brengen, van klachten bij de rechtbanken af te zien. Het is zelfs mogelijk, dat met sommige Russische eige naars zulke overeenkomsten gesloten zijn. Nu echter de twee trusts de eigenaars van alle rechten op de Russische olie worden, is deze zet geheel mislukt.. De bolsjewiki zijn geheel aan de wille keur van de twee trusts overgeleverd. In dien de trusts zullen besluiten de Russi sche olie wel op de markt te brengen, dan zullen zij aan de bolsjewiki dien prijs be talen, welke hun convenieert. De vroegere eigenaars, die hun rechten aan de trusts afstaan, zullen een klein gedeelte van den verkoopprijs krijgen (volgens sommige insi ders 10 pCt. (volgens andere slechts 5 pCt., en dat voor 220 firma's!) en zullen verder alles moeten goedkeuren, wat de trusts zul len ondernemen. De winst, die deze transactie aan de ge wezen eigenaars van de Russische olievel den brengt, is dus zeer gering, al is zij voor sommigen hunner zeer welkom. Voor het Russische volk zal deze transactie echter funeste gevolgen hebben. Een van de be langrijksten takken van den Russischen buitcnlandschen handel wordt op deze wijze verkwanseld aan twee machtige lichamen, die één politiek zullen volgen. Voor de Rus sische émigrés moge het vooruitzicht, dat de bolsjewiki door dezen zet der oliemagna ten in een zeer moeilijk parket zijn ge bracht, wel aangenaam zijn, voor het Russische volk (de gevolgen van de onbe perkte heerschappij van de twee trusts over de Russische olievelden zullen zwaar druk ken op het Russische volk) beteekent deze transactie een zwarö slag. De bolsjewiki zullen zich natuurlijk haas ten uit dit geval politieke munt te slaan. Zij zullen het volk nu vertellen, dat de Russi sche émigrés (dat de olie-eigenaars sleehls een onbeteekenend gedeelte van de emi gratie vormen, verzwijgen dc bolsjewiki na tuurlijk) de belangen van den Russischen staat en van het Russische volk aan de buitenlandsche kapitalisten hebben ver kocht. Misschien zullen zij het geval be nutten om een proces van olie-ingenieurs te ensceneeren op dezelfde wijze als zij het met de mijningenieurs in het Donetz-gebied hebben gedaan. Wie weet, hoeveel men- schenlevens deze transactie zal kosten. De olievelden-eigenaars bevinden zich in vei ligheid, hen kan de G.P.OE. niets doen, maar de bolsjewiki kunnen in Rusland slachtoffers genoeg vinden, die met hun leven voor de daden van anderen zullen moeten betalen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. DE ANTI-OORLOGSVOORSTELLEN, PARIJS, 17 Juni (Iiavas). De bladen be spreken Frankrijks aanvaarding van Kel- logs anti-oorlogspact en uiten daarbij al gemeen hun voldoening over de bekroning der langdurige onderhandelingen. Dc Petit Parisien wijst erop dat Borah verklaart heeft, dat het ondenkbaar zou zijn, dat Amerika bij schending van hel verdrag lijdelijk zou toezien, en zegt dat de Vereen^ Staten niet alleen belang zullen hebben bij hel behoud van den vrede, maar ook van het behoud van het status quo van het grondgebied in Europa. De Matin merkt op, dat Briands edel (i-nkbeeld voortaan een stevige juridische fundeering heeft. Ook de andere bladen uiten zich in denzelfden geest. De „Excelsior" betreurt, dat tegenover de moreele verplichtingen in het verdrag geen waarborgen en zekere sancties tegen een aanvaller-staat zijn opgenomen. De „Victoire" spreekt van „eenige pacifis tische opstellen meer" en ziet de zwakheid van het verdrag daarin, dat op schending geen sancties zijn gesteld. De „Ere Nouvelle" verklaart: Hel verdrag veroordeelt den oorlog, doch schaft hem niet af. Het stelt hem buiten de wet. doch niet builen het werkelijke leven. LONDEN, 17 Juli. (V.D.). Naar de diplo matieke medewerker van de „Daily Tele graph" verneemt, is het ontwerp voor het antwoord der Britsche regeering op de jong ste nota van den Amerikaanschen staats secretaris Kellogg inzake het anti-oorlogs verdrag, gisteren door het Britsche kabinet met enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. Voordat de nota aan den Amerikaanschen ambassadeur te Londen zal worden overhan digd, zal de inhoud ter kennis worden ge bracht van de regeeringen der Dominions. Naar de medewerker van het blad verneemt, geschiedt dit evenwel niet om de goedkeu ring dezer regeeringen te verkrijgen Het is slechts een zaak voor de regeering van Groot- Brittannië, die eigen internationale verplich tingen (Locarno en de overeenkomsten met Egypte) is aangegaan, waaraan, zooals nu ook het geval is, de Dominions geen aandeel hebben. De Dominions zijn natuurlijk vrij zelf te antwoorden. Aan de Dominions is evenwel een termijn tot morgen gesteld om hun in de gelegenheid te stellen, indien zij zulks wenschen, hun mcening in de Britsche nota tot uiting te brengen en deze naar Londen te seinen. WASHINGTON, 17 Juni (Reuter). De verklaring van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken in het Lagerhuis, dat hij hoopte het antwoord op het anti- oorlogspact van Kellog morgen te kunnen afzenden, heeft bij het departement van buitenlandsche zaken alhier levendige vol doening veroorzaakt Het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken wacht thans nog het ant woord af van elf landen, waaronder Enge land. Ten aanzien van het teekenen van het verdrag i9 nog niets besloten. De autoriteiten wachten het binnenkomen van alle antwoorden af, doch Kellog over weegt het voorstel, dat alle ministers van buitenlandsche zaken der tot het pact toetredende landen naar Parijs zullen ko men, om er gezamelijk het verdrag te leekenen. LONDEN, 16 Juli (Reuter). De regeering van den Ierschen Vrijstaat heeft Kelloggs gewijzigd anti-oorlogs-pact zonder voorbe houd aangenomen. Zij geeft daarbij uiting aan de hoop dat, aangezien de doeltref fendheid van hel verdrag grootelijks af hangt van de algemeene toepassing daar van. ook de andere regeeringen er haar goedkeuring aan zullen hechten. DE PRANSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. PARIJS, 17 Juli CV. D.). Heden komt op het Elysée onder voorzitterschap van den president der republiek Doumergue de Fransche ministerraad bijeen, welke zich in de eerste plaats zaL bezighouden met de amnestie in verband met den nationalen feestdag. O.a. zal rle ministerraad behande len de vraag of aan de autonomistische af gevaardigden. althans aan Rosse, amnestie moet worden verleend evenals aan de mede- veroordeelden in het proces te Colmar. Daarna zal de ministerraad beginnen met de behandeling van de begrooting voor 1929. Poincaré heeft zich gedurende de laatste dagen reeds met de ontwerpen van de finan- ciëele commissie der Kamer bezig gehouden. HET ITALIAANSCHDUITSCHE VERZOENINGSVERDRAG. ROME, 17 Juli (V.D.) Mussolini en de Duitsche ambassadeur von Neuratb wissel den heden de ratificatie oorkonden van het Italiaansch-Duitsch verzoenings- en arbi trageverdrag, dat in December. 1926 tusschen beide staten werd geteekend. BOTSINGEN MET DE BERLUNSCHE POLITIE. BERLIJN, 17 Juli (Wolff) Aan het Schlesische Bahnhof hadden zich gisteren, naar aanleiding van den aangekondigden terugkeer der personen die amnestie heb ben gekregen, ongeveer 200 menschen ver zameld. Toen een boodschapper van den Roten Frontkaemplerbond kwam zeggen, dat zij eerst Dinsdag zouden terugkomen, wilde men hem niet gelooven en ontstond er gedrang Politieagenten werden door de menigte aangevallen en moesten den jjpni- mistok trekken. Toen de menigte met fles- schen en steenen begon te gooien, en zelfs een schot werd gelost, schoot de politie in de lucht. Verscheidene personen uit het pu bliek en ook politieagenten werden bij de botsing gekwetst, doch niet door schoten. Om half tien was de rust Yiersteld. Twee menschen werden in hechtenis genomen. DE ENGELSCHE MIJNWERKERS BUEEN. LONDEN, 17 Juli. (Reuter). Heden wordt te Llandudno (Wales), de jaarlijksche verga dering van den mijnwerkersbond geopend. Belangrijke kwesties zullen daar worden be handeld. De executieve is voor unificatie van de mijnnijverheid op nationale basis en reorganisatie dier industrie onder nationale leiding. GIOLITTI t ROME, 17 Juli (Belg. Tel. Ag.). Giolitti is overleden. Giovanni Giolitti werd 27 Aug. 184.2 in Mondovi, provincie Gunes, in Italië, als zoon van een notaris geboren. Hij studeerde in de rechten en trad als zoodanig in 's Rijks dienst, eerst bij de afdeeling Justitie, later bij Financiën. In 1888 werd hij gekozen in de Kamer waarvan hij meer dan 40 jaar onafgebroken lid is geweest Voor het eerst werd hij in 1889 minister in het kabinet Grispi om in 1892 voor 't eerst zelf een kabinet te vormen, dat echter reeds in 1893 viel als gevolg van bank schandalen, waarbij Giolitti echter niet be trokken was. In 1901 werd hij in het kabinet Zanar- delli minister van binnenl. zaken om in 1903 Zanardelli als premier op te volgen. Nu bleef hij aan tot Maart 1905. Nog driemaal was hij premier en wel van Mei 1906Dec. 1909, van Maart 1911Mei 1914 en ten slotte van Juni 1920Juli 1921. Giolitti was steeds voorstander van het ver bond met Duitschland en Oostenrijk. In zijn periode kwam ook de oorlog met Turkije, die Italië Tripolis en Cyrenaika opleverde. Tijdens den oorlog heeft hij niet actief deelgenomen aan den gang van zaken. Hij had zich trouwens uitgesproken voor een strikte neutraliteit, weshalve hij scherp aan gevallen is. Toen Italië de zijde der geallieerden koos, trok hij zich terug op een klein landgoed bij Turijn. Eerst in Mei 1920 werd zijn naam weer genoemd voor eeD ministerszetel, doch daar hij een vervolging eischte van degenen, die schuldig waren aan den oorlog, kwam van een benoeming niets Doch daar het kabinet Nilti vier weken later viel over den brood prijs. werd hij. gelijk reeds gezegd, in Juni 1920 nogmaals en, nu voor de laatste maal, premier, Toen hij echter zijn meerderheid gaande weg zag afbrokkelen, trad hij in Juni 1921 weer af. Een nieuwe opdracht een kabinet te vormen, sloeg hij af. Tegenover het fascisme dat sinds Oct. 1922 aan het bewind is, heeft hij een aarze lende houding aangenomen. Eerst bleef hij neutraal, doch in 1924: scheen hij zich op te willen werpen als leider der opposanten tegen Mussolini, doch er kwam niets van. Daardoor ging zijn ster aan den politieken hemel geheel onder en was het, nadat hij in 1925 ook was heengegaan uit de Provin ciale Staten (zelf9 zonder dankbetuiging!) stil om den man, die eens in Italië opper machtig was en de parlementaire machine rie beheerschte als geen ander. DE EGYPTISCHE KONING VERHUIST TIJDELIJK. LONDEN, 17 Juli (V.D.) Koning Foead is volgens berichten uit Alexandria met zijn hof uit Cairo te Alexandrië aangekomen om daar den zomer door te brengen. Bij hem bevonden zich ook de Egyptische mi nister-president Mahmud Pasha en eenige andere ministers, die eveneens gedurende den verderen zomer te Alexandrië zullen blijven. Van een definitieve verplaatsing der re geering naar Alexandrië is geen sprake. ERNSTIGE BOTSINGEN IN BRITSCH-INDIë LONDEN, 17 Juli (V. D.) Volgens be richten uit Calcutta hebben bij Bauria botsingen plaats gehad tusschen een op gewonden menigte van ongeveer vier duizend jute-arbeiders van de Fort Gloucesterfabriek en de politie, waarbij 45 personen werden gewond. De onlusten ontstonden doordat zes koe lies werden ontslagen, waarna hun col lega's de uitlevering der verantwoordelijke chefs eischten.* Toen dit geweigerd werd, trachtte de menigte den toegang lot de fa briek te forceeren. De vensterruiten werden met steenen ingeworpen. De politie moest tenslotte van de vuurwapenen gebruik maken. HET AUSTRALISCHE VAKVEREENIGINGSCONGRES. MELBOURNE, 17 Juli. (Reuter). Op de vergadering van het vakvereenigingscongres hebben de extremisten hun eerste nederlaag geleden, doordat de vergadering de geloofs brieven der door de rooden gewraakte gedele- i geerden heeft goedgekeurd. Naar men ver- I wacht, zullen de gematigde elementen erin slagen, voorstellen te doen aannemen, strek kende tot verbreking van het bondgenoot schap met internationale organisaties en uit sluiting der communisten uit het partij bestuur. DE REDDING DER „ITALIA"-EXPEDITIE. ROME, 16 Juli. (Stefani). De bladen ko men er tegen op dat Malmgreen's heldhaf tig uiteinde voor sommige buitenlandsche kranten aanleiding is om een stelselmati ger veldtocht tegen Italië te voeren. De ,,Tribuna" wijdt een hoofdartikel aan de nagedachtenis van den groot en doode, en zegt dat hij als een gentleman stierf. Ge heel jong Italië leeft mede met zijn huis en zijn moeder en van het oogenblik van zijn heengaan at' zal de pool tot in eeuwig heid een lichtend punt zijn. Ook het „Gior- nale d'Italia' 'heeft scherpe afkeuring voor de termen waarin sommige buitenlandsche bladen Malmgreen's dood bespreken en den vuigen laster w*aaraan. Nobile bloot staat. MOSKOU, 16 Juli. (Wolff). Nobile heeft tot den gezagvoerder van den ijsbreker „Krassin" het verzoek gericht een der eer ste bochten van Spitsbergen, dip hij op zijn weg ontmoet, binnen te loopen om de ge redde Italianen aan boord van de ,,Citt.a di Milano" tc brengen. Het Russ. Tel.-Ag. verneemt, dat aan dit verzoek zal worden voldaan zoodra de „Krassin" in de Advent- baai is aangekomen. MOSKOU, 16 Juli. (Wolff). Het sovjet hulpcomité bevestigt de lastgeving aan den ijsbreker „Halyguin", om naar Archangel terug te kecren en onderweg naar Amund sen te zoeken. Het keurde Babuschkir.s plan goed, die zich aan boord van de ,,Ma- lyguin" bevindt, om weer nasporingen naar Amundsen te doen. PRAAG, 16 Juli. (Wolff). De „Cesko Slovo" publiceert een draadloos telegram over het gesprek dat de zuster van prof. Behounek met Nobile had. Hij verklaarde haar dat de Czechische geleerde de eerste was, die dadelijk na het verongelukken der Italia", zijn tegenwoordigheid van geest terug kreeg, van dat oogenblik kalm bleef, en door zijn zekere manier van optreden een kalmeerenden invloed op zijn lotgenoo- ten had. Hij troostte zijn collega's en was den geheelen tijd op opofferende wijze voor allen bezig, die zich met bem op de ijsschots bevonden. Eenige dagen na de schipbreuk was de nervositeit zoo erg ge worden, dat de schipbreukelingen in ver schillende richtingen uiteen wilden gaan, om elk voor zich te trachten redding ie vinden. Natuurlijk zou dit aller dood zijn geweest, want het ware dan niet mogelijk geweest hun levensmiddelen te doen toe komen, en evenmin hadden zij zich met de bewoonde wereld draadloos in verbinding kunnen stellen. Bij deze gelegenheid was het vooral Behounek, die de anderen door zijn energiek en kalm optreden en door zijn verstandige taal tot blijven wist te bewe gen en daardoor tot hun redding bijdroeg. OSLO, 17 Juli. V. D.) Naar uit Spits bergen gemeld wordt, is de Hi nlopenstraat geheel dooi hel ijs geblokkeerd. De Zweed- sche vliegtuigen zijn te Kingsbay aange komen, terwijl de ..Quest" in de Mossel baai voor anker ligt. De Noorsche bladen blijven een onder zoek naar den dood van prof. Malmgreen eischen. Er wordt op gewezen, dat het niet zeker is, dal prof. Malmgreen op Noorsch grondgebied is overleden. Dit zal eerst na het vinden van hel lijk vast te stellen «ju, RECLAME. Prima Tafellakens en Servetten, Linnen Huishoudgoederen enz. VOOR DE HALVE WAARDE! Corsetten, Kousen, Zijden Tricot- Ondergoederen spotgoedkoop! HAARL.STR. HOEK D0HKERSTEEG 2-4-6 Halfwollen Kampeerdekens Zeer Sterk, Groote Maten t vlQ vanaf 1#W 50 pCt. beneden de waarde. 3-515 Tengevolge van den hevigen storm is een in de have a van Kingsbay liggend water vliegtuig op drift geraakt. De drijvers wer den beschadigd. Het Noorsche stoomschip „Michael Sar3" j9 Maandag in Kingsbay aangekomen zon der Amundsen gevonden te hebben. Ook de „Hobby" bevindt zich op het oogenblik te Kingsbay, doch zal spoedig het zoeken naar Amundsen lang9 de kust van Groenland hervatten. De Deensche ingenieur Varming, die door kapitein Sora aan de kust van Kaap Platen was achtergelaten, bevindt zich aan boord van de „Braganza". BERGEN, 17 Juli. (Wolff). Do Poolvaar- der „Pourquoi Pas" die gisteren hier is aangekomen, zette 's middags den tocht naar Tromsoe voort, om naar Amundsen en Guilbaud te zoeken. DE BREMEN-VLIEGERS TE WEENEN. WEENEN, 16 Juli. (Wolff). Bij de ont vangst van de vliegers Köhl en v. Hüne- feld heeft minister Schuerff zijn rede be sloten met de volgende woordenLaat ons de herinnering met het goede Oostenxijk- sehe verleden verbinden met de nationale gedachte aan een Duitsche toekomst, door gezamenlijk het lied „Deutschland, Deutsch land über alles" aan te heffen. Staande werd het lied door de aanwezi gen gezongen. In zijn antwoordrede sprak v. Hünefeld de hoop uit, dat spoedig alle Duitsch-spre- kende landen vereenigd mogen zijn. Blijkens andere berichten uit Weenen, waren bij de ontvangst der vliegers verte genwoordigers aanwezig van de regeering, het leger, de industrie en de luchtvaart vertegenwoordigers van het bestuur van de stad Weenen ontbraken echter, Wegens het bezoek der vliegers aan Doorn, nemen de raadsleden geen deel aan hun ontvangst. DE HITTE. WEENEN, 17 Juli. (V. D.) Ook Maan dag heeft de hitte te Weenen voortgeduurd. De temperatuur bedroeg 37 graden Celsius in de schaduw. De Weensche geneeskundige dienst moest Maandag tachtig gevallen van zonnesteek behandelen. De brandweer iis 32 maal uit gerukt voor branden, die tengevolge van de hitte waren ontstaan. BERLIJN, 17 Juli. (V.D.) In den afge- loopen nacl^it heeft boven Berlijn en vele an dere plaatsen van Duitschland een hevig onweer gewoed. In vele plaatsen was de temperatuur he den belangrijk lager dan gisteren. De koude luchtstroomiDgen zijn echter niet verder dan tot Beieren en Silezië door gedrongen en intusschen komt uit midden- en West-Europa een nieuwe hoogdruk, zoodat voorloopig de hitte wel zal aan houden. PARIJS, 17 Juli (Wolff). In Frankrijk zijn in de laatste dagen 30 menschen bij het baden verdronken, waarvan 9 te Parijs en omstreken. ONWEER EN WOLKBREUKEN. PARIJS, 17 Juli (V. D.). Ofschoon de tem peratuur Maandag Lot 31 graden in den schaduw daalde, hadden nog verschillen de ongevallen tengevolge van de hitte plaats. Uit verschillende deelen van Frankrijk worden onweer en wolkbreuken gemeld. In Vichv viel zeer veel regen. Het water drong in de kelders der woningen. De brandweer moest ingrijpen. De schade in de Markt straat, waar het water in de laaggelegen opslagplaatsen drong, wordt op eenige millioenen francs geraamd. In Nancy heef het onweer eveneens groote schade aangericht. NOODLOTTIGE BRAND. PARIJS, 16 Juli (Wolff). In een dorpje nabij Romaan ontstond brand in een schuur waarin zes kinderen speelden. Het gelukte de moeder, door een der muren in te slaan, de kinderen te redden, doen zij hadden zulke ernstige brandwonden ge kregen, dat vijf hunner kort daarna zijn bezweken; het jongste verkeert in levens gevaar. EEN DORP AFGEBRAND. KOPENHAGEN. 17 Juli (V.D.) Maandag middag tegen vier uur volgens 'n bericht uit Randersis brand uitgebroken in het dorp Dalbyneder. In zebr korten tijd breidde het vuur zich over het geheple dorp uit. Zes boerenhoeven en negen andere huizen weT- den een prooi der vlammen. Vijftig men schen werden dakloos. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2