opmerkelijk, overtuigd raakt dat „De Centrale", Haarl.str. 74 UIT DE RIJNSTREEK. RECHTZAKEN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. BUITENLANDSCH GEMENGD De groote zomerpaardenmarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Woensdag 25 Juli a.s. Uit een overzicht van verrichte werk zaamheden van wege den keuringsdienst van waren, blijkt o.m. dat in Haarlemmer meer in het afgeloopen kwartaal werden ge ïnspecteerd 116 winkels en 24 bakkerijen; het aantal soorten gewogen brood bedroeg 88 en het aantal genomen monsters melk 392. A ijf partijen levensmiddelen werden afgekeurd. H1LLEG0M. Zwemfeest De Hillegomsche Zwemvereeniging be staat 22 Juli a.s. één jaar en in verband daarmee organiseert zij op Zaterdagmiddag 21 Juli een zwemfeest. Het programma ziet er degelijk uit. Het is goed gezien van het bestuur naast wedstrijden van eigen leden, ook niet-leden in de gelegenheid te stellen aan de wedstrijden deel te nemen. Ter afwisseling van den vreedzamen ou derlingen strjjd, wordt ook de Hoogeschooi der zwemkunst getoond. Eekende Haarlem- sclie en Leidsche zwemmers en zwemsters zjjn bereid gevonden te toonen, wat door regelmatige oefening te bereiken is. Volgens mededeeling van het bestuur, heeft het de grootste moeite gekost om dit feest op Zaterdagmiddag te organiseeren, een middag, die het meest geschikt is voor deze plaats. Men is bezig een hek te maken voor de nieuwe Geref. Kerk. Het is een hooge steenen voet met een laag qzeren hek in strjL Nu het kerkplein aangelegd is met een frisch groen grasveld, rozen langs de grindpaden, bloemen en palmen langs den voorgevel en bjj de ingangen der kerk, en bloemen rondom het steenen middenstuk op het plein, komt het nieuwe kerkgebouw des te beter uit. Het is een modern, fraai gebouw. KATWIJK AAN ZEE. Wij vernamen, dat de werkzaamheden aan de zanderij „De Geus" weer hervat zijn, doch nu onder directie van den heer Stuivenberg, uit Den Haag. De heer De Geus is niet meer aan het werk verbonden, evenmin de bedrijfsleider, de heer Van den Berg. Er wordt met circa 20 man gewerkt. Door een samenloop van omstandig heden en door tegenslag bij een moeilijke fouisverbrnding in den grond, geraakten gis teren de chef-fitter van de gasfabriek en zijn broeder. A. en A. .T. K., bedwelmd door uitstroomend gas. De heer dr. Lodder was spoedig ter plaatse voor hulpverleening aan de patiënten. Direct ook was ander perso neel van de gasfabriek aanwezig om de buis te dichten. De chef A. K. kon weer per voet naar zijn woning gaan en hervatte hedenmorgen den arbeid. Z'n broer werd per ziekenauto thuisgebracht, doch ook bij hem beslaat geen levensgevaar. G LISSE. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 7727.97 en terugbetaald f. 6105.98. Het laatste uitgegeven boekje draagt het num mer 5491. Op 62-jarigen leeftijd overleed in het Elisabetlhsgasthuis te Leiden de heer Se- gerbertus Vermolen, in leven gemeente veldwachter alhier. Gedurende eenigen tijd was hij lijdende, met het gevolg dat ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. Gedurende 28 jaar heeft hij de gemeente jgediend. In hem is heengegaan een hu maan menech en een bemind ambtenaar. NOORDWIJK. Bij de politie werd door den heer W. ^lhier aangifte gedaan, dat van de op zijn land staande gladiolus Colvilli's, bloemen waren ontvreemd. Een onderzoek wordt in gesteld. NOORDWIJK AAN ZEE. Alhier ontstond in de Noordduinen helmbrand. Door het spoedig ingrijpen van eenige inwoners die den brand spoedig ont dekten, kon de brand tijdig met zand wor den gebluscht. Vermoedelijke oorzaak is het spelen van eenige jongens met vuur. Mej. V. alhier welke gistermorgen van een nog in beweging zijnde tramwagen wilde stappen en dit in tegenovergestelde richting deed, kwam te vallen, waardoor zij bekneld raakte tusschen de treeplank en den grond. Door eenige medepassagiers werd zij met zeer veel moeite uit haar benarde positie verlost. Na bij den heer P. te zijn binnengedragen, kon dr. Coenraads Neder- veen, die de eerste hulp verleende, consta- teeren dat twee ribben waren gebroken en een been was gekneusd. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren; Maria Elisabeth, D. v. A. J. J. Peeters en A. C. Goddijn. Overleden: Ma. de Looy, wed. J. M. Kok, 74 j. C. C. Walenkamp, wed. P. A. Biljouw 81 j. A. Spek, geh. met G. Veerman, 76 j. C. G. Brand, echtge. W. de Jongh, 56 j. Gisteren had alhier een aanrijding plaats. Een wielrijder gezeten op een race fiets kwam de Deutzstraat uitrijden, toen van den Rijk99traatweg een auto kwam. met het noodlottig gevolg, dat de wielrijder met zijn rijwiel door de auto werd aangereden. De bestuurder der auto stopte onmiddellijk en bracht den renner, die een bloedende hoofdwond had opgeloopen met zijn auto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Het rijwiel was geheel onbruikbaar geworden. RECLAME. Hw-,1 1 dat men nn reeds °P 't gebied van Zoolleder, Gummihakken en Zooien het voordceligst is. 3100 RUNSBURG. De voor korten tijd onbewoonbaar ver klaarde woningen aan den Heerenweg alhier, Zijn thans reeds gesloopt. Hierdoor zal het mogelijk worden dezen weg te verb reeden en meer geschikt te maken voor het heden- daagsch verkeer. De A. N. W. B., de K. N. A C. en de Bond voor Bedrijfsaulohouders in Nederland heb ben het belang hiervan ook ingezien, en voor dit doel ieder een bijdrage van f. 200 ver strekt. Aan de Chr. Zangvereeniging „Excel sior" alhier, directeur de heer J. P. de Rook, is een zilveren medaille uitgereikt, als eerste prijs in de vierde afdeeling van het concours te Noordwijk, waaraan de vereen, deelnam. De voorbereidende werkzaamheden voor de Vaktentoonstelling vanaf 24 Juli a.s. alhier in „Flora" te houden, hebben een zeer gunstig verloop. Niet alleen is het aantal aanvragen voor het innemen van een stand zeer groot, maar ook veel aanbiedingen van artikelen op het gebied van huisvlijt zijn in gekomen. De prijzen, die voor deze inzendingen wor den beschikbaar gesteld, zijn reeds aange schaft en zij zijn wel waard zich daarvoor een extra inspanning te getroosten. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand.' Geboren: Petronella Johanna Anthonia, dr. van P. J. v. d. Ham en A. C. v. d. Waard. Johannes Jacobus, z. van A. Planje en P J. v. Leeuwen. Cornells, z. van C. Bo- gerd en M. Kokkedee. Overleden: Ma. Blom jd. 53 j. Ga. Ha. Wullings 54 j. VOORHOUT. Loop der bevolking. Gevestigd: J. M. v. d. Lubbe, Heerenlaan 50 gekomen van Lisse W. A. M. C. de Ruij ter, Leidschevaart 2, gekomen van Noordwijk W. van Duivenvoorde en gezin Akervoorderlaan 3, gekomen van Katwijk en M. Nederveld, Engelschelaan 12, gekomen van Haarlemmermeer. Vertrokken: J. B. Sohulte, naar Warmond B. v. d. Zwet en gezin .naar Noordwijker- hout G. Does naar den Haag W. F. Drager, naar Amsterdam A. C. van Beek. naar 's Hertogenbosch en W. J. Nederhoorn, naar Haarlem. Mejuffrouw F. V. K. Schaum te Bos koop, benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier, heeft verklaard hare be-f noeming aan te nemen. Vrijdag a.s. hopen onze dorp9genooten K. Ouwe'hand en K. van Schaik den dag te ■vieren, waarop zij voor 25 jaar in dienst traden bij de Hollandsche Spoorwegmaat schappij. WASSENAAR. 0n9 Hollandsch Lied. Deze vere'en., o. 1. v. J. D. van Ramshorst, heeft een aardig plan. Op Woensdag 18 Juli 's avonds half 8 zal zij een landeliiken zang avond houden op het landgoed Duynrell bij Wassenaar, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door Ph. Graaf van Zuylen van Nyevelt. Daaraan zullen medewerken: de dameskoren Con Amore en Con Animo, beide o. 1. van den heer v. R., het Jonge'lieden- corps Juliana o. 1. van den heer Jouvenaar, de heer Anton Goedman en het publiek. De- toegang is vrij. Auto's, motoren en fietsen mogen op het terrein gestald worden. De ingang voor deze is: Spelderslaan, bij de nieuwe afzanderijbrug a. d. Schouwweg. ZOETERWOUDE. De prijs der melk is alhier met één cent per liter verhoogd. RECLAME. 4762 ALPHEN. -Door den schippersknecht D. werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat h\j Zondagavond is bedreigd en mishandeld door den fabrieksarbeider P., alhier. Maandagavond viel het 6-jarig zoontje van den arbeider M„ nabij de scheepswerf „De Industrie" in den Rijn. Op het hulp geroep kwamen eenige omwonenden toe snellen, die het genoegen mochten smaken den drenkeling behouden op het droge te brengen. Maandagmorgen bij het afrjjden van de brug tuimelden eenige bussen met melk van de anto van den melkrijder v. d. S., waar door de Bruggestraat in een melkweg werd herschapen. Een schadepost voor genoemden melkrijder. KOUDEKERK. Alhier had e'en ongeval plaats, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een wielrijder komende uit de richting Alphen en gaande in de richting Leiden, hield zich vast aan een vrachtauto. Doordat de berijder niet bemerkte, dat er van de andere zijde de Autobus N.A.L. kwam aan rijden, kwam hij met den trapper der fiets tegen een langs dien weg gelegen trottoir band aan. Hij kwam te vallen en bleef eenigen tijd langs den weg liggen, bij onder zoek bleek, dat hij zich nog al ernstig aan zijn beenen had bezeerd. Zijn rijwiel was door deze aanrijding geheel onberijdbaar. Later is hij naar zijn woonplaats vervoerd ROELOFARENDSVEEN. Gisteravond gaf het muziekgezelschap „Liefde voor Harmonie" zijn 2de concert in dit seizoen Het warme zomerweder lokte vele menschen uit hun huizen om te genie ten van de tonen der muziek, die in den stillen avond weldadig aandeed. Toch kon den maar enkelen besluiten, zich in den tuin van hotel Van der Geest te begeven, om daar rustig te zitten luisteren. Bijna alle be langstellenden' gaven er den voorkeur aan buiten den tuin te blijven en op en neer te wandelen. Natuurlijk is dit op zich zelf geen kwaad maar het is toch niet de bedoeling van 'de muzikanten. De nummers werden keurig uitgevoerd en het zou beslist jammer zijn als te weinig medewerking van den kant van het publiek de oorzaak zou zijn, dat er geen concerten meer worden gegeven. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Martjjntje, d. v. P. v. Oort en J. Oppelaar. Dirkje en Klazina, d. v. J. Visser en M. Sleeuwenhoek. Leonardus Theodorus, z. v. C. J. Steenland en P. H. Hogenelst Overleden: M. de Wild, 74 j. A. Bone faas, 90 j. Gehuwd: H. van Dijkhuizen en J. van Dodewaard. G. J. van Dodewaard en K. van der Zijden. Op Dinsdag 14 Aug. a.s., des nam. 2 uur, zal ten raadhuize gelegenheid tot kostelooze inenting of her-inenting. Op den Brugafrit aan den Brugweg werd een tweetal meisjes aangereden door de auto, bestuurd door den heer v. R., die bel Jaagpad afkwam. De bestuurder reed zeer langzaam en voorzichtig, zoodat er van schnld zijnerzijds welhaast geen sprake ie. Toch heeft hij toegezegd de schade te betalen van de rijwielen, die vrijwel ver nield werden. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. ZWAMMERDAM. Ds. J. II Houtzagers te Reeuwijk, die beroepen was als predikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft voor dit beroep bedankt De heer H. Hoogendoorn alhier, is a?n de Veeartsenijkundige Hoogeschooi te Utrecht geslaagd voor het veeartsenijkundig examen, 2e gedeelte. De Commissie voor de Waterleiding in den Tempelpolder alhier, hield in het café van den heer Verhoef haar jaarlijksche al- gemeene vergadering. Uit de uitgebrachte verslagen bleek dat de z.g. eigen waterlei ding tot aller genoegen voldoet en in een reeds lang gevoelde behoefte blijft voorzien. De rekening en verantwoording wees aan, dat de kosten over 1927 voor ieder aange slotene f. 10.70 waren, met aftrek van de rente voor het verplichte aandeel van f. 50. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. van der Laan. TE LAGE BELASTINGAANGIFTE. De rechtbank te Zutphen heeft G. W. H., molenaar en landbouwer te Epe veroordeeld wegens overtreding der wet op Rijksinkom stenbelasting (te lage belastingaangifte) tot f 4000 boete subs, één maand hechlenis. A. Z. en H. S., kooplieden te Deventer, werden wegens eenzelfde feit veroordeeld ieder tot 3 weken gevangenisstraf. UITBREIDING DER ONGEVALLENWET. Er zijn twee wetsontwerpen tot aanvulling der Ongevallenwet aangenomen, welke alleen nog op uitvoering wachten. Beide zijn van genoegzaam belang om ze in wijder kring dan dien der direct er bij betrokkenen bekend te maken. Zij betreffen de opneming va<n sommige beroepsziekten in de wet al9 gelijkwaardig met ongevallen en de regle menteering van het instituut van den onder nemingsarts. Eerst dan iets over beroepsziekten. Hieronder verstaan wij ziekten, waaraan de' werkmart in een bepaald bedrijf gemak kelijker gaat lijden dan een ander, die niet aan de invloeden van dat bedrijf is bloot gesteld. Zoo worden in vele fabrieken ver giftige stoffen gebruikt Ook al worden voor zorgsmaatregelen getroffen, dan gelukt het toch niet altijd, den invloed dier vergiften op de' werklieden te verhinderen. Vooral geldt dit voor de langzaam werkende ver giften, zooals lood en kwik. Vroeger kwamen bijv. in loodwitfabrieken talrijke gevallen van loodvergiftiging voor. Natuurlijk was geen sprake van bewust, opzettelijk gebruik van de vergiftige stoffen. De vergiftiging kwam tot stand o.a. doordat de loodverbin- ding aan de handen bleef vastzitten en wan neer dan de werkman met ongewasschen handen zijn boterham at, was de aldus in hot lichaam gebrachte kleine, maar telkens herhaalde hoeveelheid voldoende om chro nische vergiftiging teweeg te brengen. Er waren ook andere manieren mogelijk, bijv. dat het loodbevattend stof zich hechtte aan onbedekte voedingsmiddelen, dat het stof werd ingeademd of aan de kleeren meege nomen en dan huis bij het borstelen daar weer op voedsel belandde. Langzamerhand leerde men dit alles onderkennen en vooral sedert de arbeids inspectie er zich mee bemoeide op grond van Arbeids- en Veiligheidswet, heeft men geprobeerd al die schadelijke invloeden op te' heffen, hetgeen gelukkig grootendeels. maar toch nog niet geheel is gelukt. Het stof in de fabriek wordt tegenwoordig door doelmatige inrichtingen weggezogen, aller lei voorschriften zijn gegeven, o.a. dat de arbeider de handen behoorlijk moet was- schen voordat hij gaat eten. Een ander voorbeeld van een beroeps ziekte is de glasblazerswang. Door den voortdurenden sterken druk der lucht in de mondholte worden de wangen steeds meer uitgezet, de elasticiteit gaat verloren en ten slotte puilen de wangep gedurende het bla zen als twee ballons naar buiten uit. Iemand, die veel met pekel in aanraking komt, krijgt aan de handen heel gemakke lijk zweren, zoogenaamde pekelzweren. Door aanraking met andere stoffen ont staan uitslagen van de huid, enz. Door veelvuldig gebruik van bepaalde spieren kan de daaraan bevestigde pees met bijbehoorende scheede in een bepaal den ontstekingstoestand geraken. Herhaal de aanraking van de huid met harde voor werpen kan de verschillende lagen der huid van elkaar los werken (blaar) of onder de eeltlaag een ontsteking opwekken (eelt- zweer). Al deze ziekten zijn zonder eenigen twij fel als afhankelijk te van het bedrijf te beschouwen, zij behooren tot de onvermij delijke, aan het bedrijf verbonden gevaren. Principieel bestaat er dus weinig verschil met ongevallen, waardoor het gevaar even zeer door het bedrijf ontstaat en er nood zakelijk aan verbonden is. Het ligt dus voor de hand. dat de werk man het als een onbillijkheid beschouwt, dat hij wel fechadeloos gesteld wordt als hij in de werkplaats of op den weg tusschen zijn huis en de werkplaats door een onge val wordt getroffen, maar niet als hij door een ziekte wordt getroffen, welke zeker niet zou zijn ontstaan, indien hij niet in dat be drijf had gewerkt. Waarom zou nu 't bedrijf voor die ziekte niet evenzeer aansprakelijk gesteld worden als voor een ongeval? In het buitenland werd deze vraag al voor twintig en meer jaren bevestigend be antwoord, in onze Tweede Kamer i9 er reeds lang geleden o.a. door mr. Kooien voor gepleit. Eindelijk is het nu zoover, dat de gelijkstelling bij de wet is vastgelegd. Het kan evenwel niet ontkend worden, dat de wettelijke regeling hier op grooter moeilijkheden stuit dan bij de ongevallen het geval is. Uitzonderingen daargelaten, is het verband tusschen een ongeval en het bedrijf wel altijd duidelijk. En meestal zal gemakkelijk te bewijzen zijn. dat een ver wonding, beenbreuk enz. inderdaad op het werk is ontslaan en niet bijv. op een vecht partij of een voetbalmatch van den vorigen dag. Bij beroepsziekten is het meestal veel moeilijker uit te maken. Bij loodvergifti ging worden de eerste ziekteverschijnselen somtijds eerst een jaar of nog wel langer opgemerkt nadat het gif in het lichaam is opgenomen. Het is zeer goed mogelijk, dat de werkman dan reeds geruimen tijd werk zaam is in een bedrijf, dat ten aanzien van lood absoluut ongevaarlijk is. Een blaar ontstaat zoo langzaam, dat niet altijd met zekerheid is te zeggen of deze door het werk in het bedrijf of door knutselarij of ander werk voor eigen plei- zier of behoefte is ontstaan. Dit geldt ook voor peesscheede-ontsteking en ook voor bevriezing en dergelijke afwijkingen. Juist door het langzaam ontstaan is het een moeilijk te beantwoorden vraag, wan neer het recht op schadeloosstelling be gint. Bij een ongeval is dit uit den aard der zaak onmiddellijk bet geval. Voor de be roepsziekte heeft men nu maar aangenomen, dat de begindatum bepaald wordt door de geneeskundige verklaring, volgens welke de werkman ziek is. In het ontwerp waren eerst alleen enkele met name genoemde ziekten opgenomen. Om begrijpelijke practise he redenen waren andere ziekten weggelaten, zooals bijv. het oogsidderen. nyslagnus. In de Tweede Ka mer werd dit niet voldoende gevonden en nu is art. 1 gewijzigd in dezen vorm: „Met lichamelijk letsel, gevolg van een ongeval, wordt gelijkgesteld lichamelijk letsel, in een betrekkelijk korten tijd ontstaan, zooals peesscheede-ontsteking, bevriezing, hitte, beroerte, warmlebevanging, zonnesteek, blaar en dergelijke." Het is niet te verwon deren, dat deze redactie tot veel protest aan leiding heeft gegeven en nog geven zal, tot op zekere hoogte met recht. Het verdient geen aanbeveling om in een wetsartikel zulke vage uitdrukkingen als „betrekkelijk korte tijd" en ,,en dergelijke" te gebruiken. De vrees is dan ook niet denkbeeldig, dat getracht zal worden de gewijzigde Onge vallenwet hoe langer hoe meer te gebruiken in plaats van de reeds zoo lang verwachte maar nog nooit verkregen Ziektewet. H. A. S. PROFESSOR JUNKERS EN DE BREMER- VLIEGERS. De technische hoogeschooi te Aken heeft gisteren aan professor Junker9 de waardig heid van eeresenator verleend. De stad Aken benoemde hem tot eereburger. De vliegers van de Bremen, Koehl en von Huehnefeld, werden tegelijk met professor Junkers in het stadhuis ontvangen, 's Middags vlogen zij met de Bremen van Keulen naar Mann heim. DE NIEUWE ZEPPELIN GEDOOPT. Gisteren werd in aanwezigheid van dr. Eckener het nieuwe luchtschip van het jjZeppelin-type, de L. Z. 127, met den naam „Graaf Zeppelin" gedoopt, door de dochter van graaf Zeppelin, gravin Brandenstein. Sedert jaren heeft de stad Friedrichsha- fen niet zooveel feestelijk gekleede men schen en vroolijk versierde huizen geher bergd als gisteren het geval was. Van den vroegen ochtend af brachten booten en treinen duizenden bezoekers aan, die den doop van het Zeppelinluchtschip kwamen bijwonen. In de groote luchtschepenhal, die met dennegroen versierd was. vereenigden zich tegen halftwaalf de talrijke gasten, terwijl boven hen het reuzenluchtschip troonde, waarvan de commandogondel aan de voorzijde een uit korenbloemen vervaar digde letter Z droeg. Naast den commando gondel was de doopschaal aangebracht. Al vorens „Beethovens „Die Himmel ruhmen des Ewigen Ehre" de doopplechtigheden in leidden, overhandigde dr. Hugo Eckener, de met haar echtgenoot verschenen doch ter van den ouden graaf Zeppelin, gravin BrandensteinZeppelin, een fraai bloem stuk. In zijn begroetingsrede noemde dr. Eckener het luchtschip een brug voor den vrede der volkeren. Uit naam van de geboortestad van graaf Zeppelin, Constanz, wenschte burgemeester dr Moericke den nieuwen Zeppelin een ge lukkige toekomst, waarna nog verscheidene autoriteiten uit stad en Rijk gelukwenschen uitspraken. Ten slotte verrichtte gravin Branden steinZeppelin onder het uitspreken van den wensch „Mit Gott Graf Zeppelin", de doopplechtigheid. Gisteren hebben wij abusievelijk graaf Zeppelin 90 jaar doen worden, terwijl, zoo als uit den aanhef bleek van ons bericht, bedoeling was te spreken van de herdenking van dien 90en geboortedag. EEN NIEUWE VLUCHT OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Kapitein Cesare Sapelli, een Italiaansch vlieger, staat op het punt om van het Roo- se velt vlieg veld bij New-York op te stijgen, voor een vlucht over den Oceaan naar Rome. Zijn vliegtuig, een Bellanca, heeft Noordelijke route, die ook door Lindbergh, Byrd en Chamberlin gevolgd is. over te ste ken en dan naar de Italiaansche hoofdstad te vliegen. Daar de weersomstandigheden op het oogenblik gunstig zijn en het onge veer volle maan is, kan men het vertrek ieder oogenblik verwachten. MISS EARHART IN HAAR GEBOORTE STAD. Miss Earheart, vergezeld van Stultz, is te Boston, haar geboortestad, met een vlieg tuig uit New-York aangekomen. 3000 Men schen juichten haar bij haar aankomst toe. EEN DUBBELE MOORD. Een vreeselijke misdaad is Zondag ge pleegd te Dettum, district VVolffenbuttel bij Brunswijk. De eigenares van een hoeve en haar huishoudster werden, naar men ver moedt door een stalknecht, aangerand. De man sloeg de beide vrouwen den schedel in en verborg hun lijken in den stal onder een hoop stroo. De vermoedelijke dader is nog niet gevonden. DE ONDERGANG VAN DE „ANGAMOS". Naar gemeld wordt, bedraagt het aantal overlevenden van de ramp van de „Anga- mos" zes. Het wordt niet mogelijk geacht, dat nog meer personen in den storm de kust hebben bereikt. De lijken, die reeds zijn aangespoeld, zul len heden met militaire eer worden ter aarde besteld. EEN TREIN GEPLUNDERD. Uit Moskou wordt gemeld, dat in de na* bijheid van de Russisch-Mandsjoerijsche grens op Mandsjoerijsch gebied een trein van Wladiwostok naar Charbin door een bende gewapende Tsjoegeezen is aangeval len. Tweehonderd reizigers werden geplun derd, vier werden gedood en zeven zwaar gewond, veertig door de roovers gevangen genomen. MOTORBOOT IN BRAND. Adele Astaire, een Amerikaansche too- neelspeelster, ontsnapte ternauwernood aan den dood, toen zij gisteren op het punt stond een tocht met een motorboot te ondernemen met William Leeds, den man van prinses Xenia. De boot vloog in brand. Leeds gooide Astaire in het water en sprong haar na. Beiden liepen ernstige brandwonden op, DE TAIFOEN IN CHINA. Bij de taifoen, welke Sjanghai, Swatau en Kanton heeft geteisterd, zijn veertig viaschersbooten en vijf schepen gezonken* VieT honderd personen zijn om het leven gekomen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ CALCUTTA Naar uit Calcutta gemeld wordt, zijn bij het spoorwegongeluk in de nabijheid van Calcutta 18 personen gedood en 45 gewond. EEN OPLICHTERSTRUC. f Een Roosendaler, Emile van Deursen, liep Zaterdagavond te Antwerpen over de Meir in de richting van het station, zegt de „N, R. Ct.", toen hij werd aangesproken door iemand, die zich half in het Fransch, half in het Spaansch uitdrukte. Deze man, die zooals uit een paspoort bleek, van Russi sche of Poolsche nationaliteit was, bood hem een gouden muntstukje te koop aan. De heer van D. weigerde het te koopen, waarop een tweede man, een Duitecher zich in het gesprek mengde en het geldstuk kocht tegen 30 franc. Toen probeerde de Rus, die ver telde dat hij met zijn gezin, waarmee hij naar Canada zou vertrekken, in Antwerpen logeerde, het over een anderen boeg te gooien. Hij gaf voor, koffers en kleeding te moeten koopen alvorens de overzeesche reis te ondernemen. Daarop liet hij een diamant zien, die hij wilde verkoopen bij een juwe lier. De Duitscher nam het steentje over en ging naar een juwelierswinkel, waar voor den ingang een man stond, blootshoofd, pot lood achter het oor, alsof hij eigenaar der zaak was. Deze nam het steentje in de hand en verklaarde na bezichtiging dat het een Russisch geslepen steen was ter waarde van 30 k 40 dollar. De Duitscher nam toen den heer van D. ter zijde en stelde voor geza menlijk den steen te koopen, hetgeen deze weigerde. De Rus die een zeer vertrouw baren indruk wekte en het medelijden wist te wekken liet nu meer steenen zien en ver zocht den Hollander zich met den juwelier, die men zoo juist gesproken had, in verbin ding te stellen. De heer van D., die meende in den Duitscher een oplichter te zien, en den Rus aanraadde zich niet met hem in te laten, ontving in een papiertje gepakt vier, steentjes en gaf den Rus daarvoor ongeveer 300 francs, als onderpand en begaf zich' naar den juwelier, toen bleek dat de eige naar der zaak niet degene was, die men zoo juist voor de deur had aangetroffen. De .eigenaar verklaarde geen bediende of com pagnon te hebben, zoodat het duidelijk was dat men hier met een handlanger te doen had. De heer van D. begreep nu er tusschen genomen te zijn, snelde naar buiten, maar de Rus, zoowel als de Duitscher waren ver dwenen. Aangifte bij de politie volgde en hier kwam uit dat de zoogenaamde diaman ten waardelooze stukjes glas waren. De Antwerpensche polit:e heeft de zaak thans in onderzoek. -■ a-2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7