AGENDA. VISSCHERIJ-BEBICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Evangelisatietent (Schuttersveld): Spreker de heer Max J. Schreuder. Nam. 8 uur. Woensdag. Casino (Noordwijk): Tooneelvoorstelling door het gezelschap „Verslraete en Braaken- siek". Nam. te kxvart over acht. De avond-, nacht- en Zondagsdïhnst der tapotheken wordt van Maandag 9 Juli tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telef.. 807, aan onvergelijkelijke waarnemingskunst en scherpe kritiek werd een meesterwerk ge boren, dat alles wat er op dit gebied bestond, ten voorbeeld strekken kon en dat wat zijn betrouwbaarheid aangaat, boven iedere ver gelijking stond. Het is niet mogelijk hier in onderdeelen te vervallen, maar iedere astronoom weet dat ge^n lof voor deze bewonderenswaardige prestatie te hopg kan zijn. Naast zijn werk met den meridiaankijker heeft Küstner te Bonn nog veel op ander ge bied tot stand gebracht. Ik noem slechts twee voorbeelden. Het eene is de bekende bepaling van de aberra tie konstan t uit de radicale snelheid van Arcturus. De bepaling werd later door andere Slcrre- wachten, speciaal aan Kaap de Goede Hoop herhaald met nog grootere nauwkeurigheid, snaar Küstner's werk werd volbracht in een lijd, waarin nog niemand aan de mogelijk heid van het gebruik der methode geloofde. Het andere voorbeeld dat ik noem is de op name van pholografische platen ter bepa ling van de parallax der hyaden, op Kap- tcijn's aansporing gedaan. Ik kan daarover rnet eenig gezag oordeelen, omdat ik destijds in Groningen zelf de platen uitgemeten en bewerkt heb. Nooit, noch tevoren, noch la ter kreeg ik photographische platen ter be werking, die in ieder opzicht zoo volledig waren als dezo. Het moet Küstner heel wat moeite en zorg gekost hebben ze zoo te ma ken, want hij heeft deze soort waarnemin gen nooit voortgezet, omdat hij het klimaat van Bonn en de ligging van de Sterrewacht nabij een spoorbaan daarvoor niet gunstig achtte. Ik moet me beperken. Van het vele andere van Küstner's werk kan ik slechts met een enkel woord gewagen. Zijn photo's van Slerrenmassa's, van de Maan, zijn dubbcl- stermectingen, zijn overigen arbeid op het gebied der meridiaan-astronomie, zijn be kende cyklische methode ter bepaling der aberratie-konstanten, onafhankelijk van de breedte-variatie, en nog vele andere onder zoekingen, het is alles eerste klas werk, dat den Meester doet kennen. Indien wij Küstners astronomisch werk overzien, dan valt ons op bij de verscheiden heid der op zichzelf staande onderwerpen, liet doel, dat onverdeeld is en by de vele gebezigde methoden, de uniformiteit in de behandelingswijzen op. Küstner is 'n geboren waarnemer, een van de weinigen by de gratie Gods, wien de kunst van waarnemen, om zoo te zeggen, in het bloed zit, maar gelijktijdig is hij een van die zeldzame astro nomen, welke de groote problemen beheer- schen, die met nooit falend inzicht juist die vraagstukken te kiezen weten, waarvan de oplossing om een gegeven moment en jonder de gegeven omstandigheden, met de bestaande hulpmiddelen, voor de wetenschap van het grootste belang zjjn. De Hoogeschool van Leiden prijst zich gelukkig, dat, tenvyl zij Küstner met de hoogste onderscheiding, welke zy te ver- Ie en en heeft, begiftigt, daardoor iets van zrn roem op haar afstraalt. Daarop weer overgaande in het Fransch bprak prof. De Sitter: Waarde Deslandres. De traditie geeft mij de vrijheid eenige per&oonlijke woorden aan het voorgaande toe to voegen. Gij zijt geen vreemdeling in Leiden en zeker niet voor de Leidsche Btcrrewacht. Gij waart de vriend van mijn beroemden voorganger professor Van de Sande Bakhuyzen. In de laatste jaren heeft het lot ook ons dikwijls samengebracht en ik acht mij gelukkig dat ook ik mij thans tot uw vrienden mag rekenen. Het verheugt mij zeer. dat het lot mij vandaag ook den aangenamen- plicht oplegt u deze bul te overhandigen. En in het Duitsch zeide de hoogleeraar voorts: Geachte collega Guthnick. Wij beschouwen het allen als een teleur stelling dat professor Küstner door gezond heidsredenen verhinderd is heden hier te zijn. Het zou mij een waar genoegen geweest zijn hem persoonlijk met de waardigheid van doctor honoris causa te bekleeden, temeer waar mijn persoonlijke vriendschap en be wondering voor Küstner verhoogd wordt, omdat ik weel dal met deze onderscheiding een in het geheim gekopsterden wenseh van zijn vriend en medewerker van vele jaren, mijn vriend en leermeester professor Kap- tevn in vervulling gaat. Wij hebben ons echtpr in het onvermijdelijke te schikken en waar ik dus Küstner zelf de doctorsbul niet overhandigen kan, doet hot mij toch oprecht genoegen, waarde collega. Küstners leer ling, zooals ik Kapteyns leerling ben, u te Verzoeken* hem deze bul wel te willen bezor gen en hem daarbij mijn persoonlijke beste wenscben evenals die van den Senaat, voor herstel van zijn gezondheid te willen over brengen. Prof. dr. II. A. Deslandres, directeur van de Sterrewachten te Parijs en Meudon daarop het woord verkrijgende, antwoordde met een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen: Anwoord van prof. H. Deslandres. Ik betuig u mijn diepe erkentelijk voor de groote eer die gij mii aandoet en die ik naar ■haar volle waarde weet te schatten. De waarde van de onderscheiding is ten nauw ste verbonden met het aanzien van de instelling die haar verleent. Immers uw universiteit is een van de meest beroemde in de ge'heele wereld en stnds haar stichting heeft zij de meest eminente geleerden aan zich weten te verbinden; thans schittert zij niet minder en zij mag zich gelukkig prijzen met mannen als Kamerlingh Onnes, Loremtz Einthoven en Einstein, om slechts enkelen te noemen van hen, die met den Nobelprijs werden begiftigd. Ile't is mij een groote eer. deze mannen, zij het een weinig slechts, nader te komen, door den mij verleenden titel. De voorzitter van onze I.A.U., prof. De Sitter, heeft in den breede en met onder scheiding over mijn wetenschappelijken arbeid gesproken Ik deed het zuiver uit roeping. Van begin af aan heb ik mij on ledig gehouden met het speclrumonderzoek, waarvan de uitkomsten merkwaardig wa ren. De astronomie is een van de oudste wetenschappen; zij heeft het eerste doen zien, dat er bepaalde wetten bestaan en wel eenvoudige wetten, gebaseerd op bepaalde natuurverschijnselen. Men weet, welk be langrijk aandeel prof. De Sitter en de overige leden van de I.A.U. bij de oplossing van alle moeilijke vraagstukken hebben genomen. Prof. Deslandres zette daarop de betce- kenis van den arbeid van geleerden als prof. De Sitter, Langley uiteen en wees op de belangrijke vorderingen, die in den laat- slen tijd in de drie onderdeelen der sterre- kundige wetenschap zijn gemaakt, en die nog groolc-r zullen worden naarmate de samenwerking tussehen natuurkunde en sterrekunde hechter zal worden. Tenslotte bracht prof. Deslandres als re- geeringsvertegenwoordiger vart Frankrijk, een eere saluut aan Nederland, aan de stad Leiden en aan haar Universiteit, die haar gasten, de congressisten, op zulke grootsche en aangename wijze ontvingen. Aan Neder land, dat wel klein is, relatief, wegens zijn oppervlakte en inwonerstal. maar dat groot is door zijn historie en het werk van zijn beroemde voorouders; Nederland, dat thans een groote koloniale mogendheid is, dat zich mag beroemen op den geest en den nijvcren aard van zijn volk. Prof. Guthnick, uil Berlijn, dankte daar op namens prof. Küstner met de volgende in de Duitsche taal uitgesproken bewoor dingen: Antwoord uit naam van prof. Küstner. Mijnheer de Rector Magnificus, Niemand zal de afwezigheid van prof. Küstner meer spijlen dan hemzelf en de andere Duitsche astronomen, die hier te Leiden zoo vriendelijk zijn ontvangen. Prof. Küstner heeft mij opgedragen u, mijnheer de Rector Magnificus, als ver tegenwoordiger van den Academischen Se naat, zijn diepgevoelden dank over te brengen, voor de hooge onderscheiding hem door de wereldberoemde Hoogeschool te Leiden, door de bekleeding met de waar digheid van eererdoclor verleend. Ik mag namens al mijn overige Duitsche collega's daarbij voegen, dat wij alle.n deze onderscheiding, één onzer te beurt gevallen wegens zijn wetenschappelijke verdiensten, met oprechte vreugde vernomen hebben, te meer, waar wij Küstner als den leider, den voorganger in onze wetenschap beschou wen. Wij beschouwen verder de gelijktijdige onderscheiding van een op den voorgrond tredenden Franschen geleerde, als een gun stig voorteeken voor het hereiken van het hooge doel. dal de geleerden, welke in deze dagen te dezer plaatse bijeen zijn, ijverig nastreven. Waarde Collega De Sitter, uw bewonde renswaardig treffende uiteenzetting heeft mij, den leerling van Küstner, door de warme bewoordingen, diep geroerd en mij met vreugde en dankbaarheid vervuld. Uit uw uiteenzetting blijkt reeds, dat het geen toeval is, dat Küstner vandaag tot ecre-dopfor wordt bevorderd. Als leerling, medewerker en vriend van den grooten Kapteyn weet gij het best, hoe zeer Kapteyn wanneer hij nog in ons mid den had mogen zijn. van harte aandeel zou hebben genomen in deze eering van zijn vriend en medewerker. Daarom voeg ik aan den dank aan de Hoogeschool van Leiden, vertegenwoordigd in den persoon van haar Rector Magnifi cus, in bijzondere opdracht van professor Küstner nog diens bijzonderen dank toe, aan u hooggeachte collega, als promotor en als eerste vertegenwoordiger van onze we tenschap aan deze Universiteit. Met enkele woorden sloot de Reetor Mag nificus vervolgens de plechtige buitengewone bijeenkomst van den Academischen Se'naat. IJ MUI DEN, 10 Juli. VISCHPRIJZEN. •11 Tarbot per K.G. f. 1.25f.0.-Dl, S Griet per kist van 50 K.G. f. 45f. 24; 2192 Tongen per K.G f. 3.30—f. 1.70; 1 Middelschol f.45; 16 Zetsehol f.45f.23; 373 Kleine Schol f. 20—f. 4.20; 6 Bot f 12 f. 10; 185 Schar f. 9f. 11 Kleine Roode Poon f.30; 39 Pieterman en Poontjes f.15 f 2.50; 1 Groote Schelvisch f.42; 5 Middel Schelvisch f.32f.28; 17 Kleinmiddel Schelvisch f.31f.16; 128 Kleine Schelv. f 12.50f. 5.10, alles per kist van 50 K.G.; Vleeten per stuk f. 3; Kabeljauw per kist van 1215 K.G. f. 61f. 42; 40 Gullen per kist van 50 K.G. f. 18f. 7; 15 Lengen per stuk f. 1.07; 22 Wijting per kist van 50 K.G. f. 7f. 4.70; 15 Koolvisch per stuk f. 0.65; 2 Makreel per kist van 50 K.G. f. 9.50 f. 8.50. Binnengekomen zijn: 6 stoomtra*wlers met de volgende besommingen: IJM 101 met f.3281; ÏJM 50 met f.2505; IJM 36 met f.1940; IJM 294 met f.2365; IJM 310 met f. 2858; IJM 35 uit IJsland met f.2815; en in de haringhaven: de motorlogger KW 130 met 410 kantjes pekelharing. DE ALGEMEENE TOESTAND. De anti-oorlogsverdragen- In antwoord op de vraag van een afge vaardigde, of de Engelsche regeering het Amerikaansche pact-voorstel zal teekenen, verklaarde Chamberlain! Wij doen ons best, om ons antwoord op de jongste nota van Kellogg zoo spoedig mogelijk gereed te hebben, maar de regee ring moet oppassen, dat zij bij het onder teekenen van nieuwe verplichtingen, aan de oude niet tekort doel Het uitstel van de onderteekening van het anti-oorlogspact is te wijten aan het feit, dat de nieuwe preambule van het verdrag, hoewel hij dit verdrag in vele opzichten ver duidelijkt toch zekere duistere punten onop gehelderd laat. Het isn oodzakelijk, dat vóór de onder teekening eenstemmigheid ook in die punten verkregen worde. DUITSCHLAND. Oneenigheid in de Duilsch- nationale partij Het vlag- Geschil te Potsdam. In de Duitsch-nationale partij was het den laatste® tijd niet erg pluis. Er waren vele geschillen, Daarom heeft de partijraad gisteren vergaderd. De besprekingen werden besloten door de aanneming van een resolutie, die enkel den wil tot overeenstemming tot uiting brengt. Praktisch is het niet mogelijk ge weest de tegenstellingen te overbruggen. De geschillen leidden er toe, dat de voor zitter, graaf Westarp, tot 2 maal toe zijn ontslag aanbood. Door een eenparige mo tie van vertrouwen kon hij echter bewogen worden zijn ambt vérder waar te nemen. Het probleem der groepen-vorming in den boezem der partij, waartegen graaf Westarp door zijn stap demonstreerde, is desondanks niet opgelost. In het najaar zal een nieuwe vergadering der partijvertegen woordigers belegd worde®, om te trachten de scherpe tegenstellingen te verzoenen. Tot de volgende vergadering blijft Westarj) voorzitter. Als tegencandidaat wordt dr. Oberfohren genoemd. In het zoogenaamde Potsdammer vlagge- schil heeft, heit Staatsgereclitshof de vol gende uitspraak gedaan: De Pruisische verordening van 8 Aug. 1927 over het vlag gen van gemeentelijke dienst- en schoolge bouwen, is onvereenigbaar met de Pruisi sche grondwet. FRANKRITK. Het parlement op reces. De zitting van de Kamer en den Senaat is gesloten Het einde van de Kamerzitting werd ecnigszins in de war gestuurd door een incident. Bergery, die interpelleerde over de Roemeensche Jecning, betoogde, dat de Roemèensche boerenpartij verklaard had, dat zij de schulden, door de tegenwoordige Tegeering aangegaan, zou verloochenen, en dat dit geld zou dienen om de liberale regee- Ting aan het bewind te houden. Spr. besloot, dat hij, indien de regeering bereid was, ge ruststellingen te dien aanzien te geven, be reid was in dé verdaging van het debat te berusten. Poincaré antwoordde, dat hel vol strekt niet een zaak van Bratianu alleen is en dat alle emissie-instituten aan de lee ning deelnemen. Hij vroeg daarom verda ging. Toen gebeurde er een incident tus sehen Bergerv en Poincaré, die elkaar we derzijds verweten leden der Roemeensche boerenpartij ontvangen te hebben Er wer den scherpe woorden gewisseld. Eindelijk werd hel incident echter gesloten. ENGELAND. De aartsbisschop van Canter bury gaat heen. Het is nu zeker dat de aartsbisschop van Canterbury, dr. Randall Davidson, binnen kort zal aftreden. Hij heeft reeds bespre- gingen met den premier gehouden. De pri maat is in zijn tachtigste jaar. Hij is zeer geschokt door den loop van zaken in be trekking tot het Gebedenboek en zijn wensch is, dat zijn opvolger zoo spoedig mogelijk de teugels van het bewind in handen zal nemen en dat hij ook tijd zal hebben om zich voor te bereiden voor de 5 jaarlijkschen conferentie te Lambeth, die binnen 2 jaar zal worden gehouden. Voor de opvolging worden twee namen ge noemd, die van den 63-jarigen aartsbisschop van York dr. Cosmo Gordon Lang en van den 53-jarigcn bisschop van Winchester, dr. Theodore Wood. OOSTENRIJK. Protest uit Tirol. De Tiroolsche leden van den Nationalen Raad zullen heden uit naam van alle 296 gemeenten van Noord-Tirol aan Bonds kanselier Seipel een adres overhandigen, waarin wordt verlangd, dat bij de Euro- peesche mogendheden protest wordt aange- teekend tegen de onderdrukking van het Duitsche volk in Zuid-Tirol en aangedron gen wordt op het ingrijpen van deze mo gendheden (er leniging van den nood van de Duitsche bevolking in Zuid-Tirol. ITALIË. De wisseling in de reqeering. Het aftreden van Graaf Volpi heeft in Rome eenig opzien gebaard, voornamelijk omdat dit aftreden in verband staat met do publicatie van een groot aantal verordenin gen betreffende de nieuwe regeling van de Bank van Italië en haar verhouding tot de Staatsschatkist. De benoeming van een onderstaatssecretaris in het ministerie van Onderwijs en van twee onderstaatssecreta rissen in het ministerie van Financiën en in het ministerie voor he' Verkeerswezen, in totaal 8, worden eveneens druk bespro ken Officieel verluidt het volgende: Het gaat om een wilsuiting, een besluit genomen door den Duce, die een vrij vurig voorstander is van ministerieele verande ringen, om een zoo groot mogelijk aantal raenschen aan de verantwoordelijkheid der regeering te wennen; acht Fascistische af gevaardigden zullen een leerschool door maken, onder leiding van den Duce. ZUID-SLA VIE. De crisis. In de ontwikkeling van de crisis is, tengevolge van de verscherpte actie van de oppositie, geen vooruitgang te bespeuren. De koning had gisteren met een van de aanzienlijkste Servische legeraanvoerders, den Wojwode Stepanowitsj, een bespreking, welke hoofdzakelijk betrekking had op de vorming van een buiten-parlementair kabinet onder leiding van den generaal, en eventueel wanneer de generaal weigert, van een zaken kabinet. Voorts werd Prebitsjewitsj door den Ko ning ontvangen. Over dit onderhoud werden geen mededeelingen gedaan. RUSLAND. Een aanslag in het Gepeoe- gebonw. Het Sjachty-proces. Te Moskou 'is een aanslag gepleegd op het hoofdgebouw van de Gepeoe. Volgens mededeeling van den Gepeoe ver schenen gepasseerden Vrijdag te negen uur eenige personen, die den leider van den Gepeoe wilden spreken. Zij werden in een kamer gebracht, waar zich tw&e soldaten van het Koode leger bevonden. Bij liet binnenkomen wierp een der personen een bom, waardoor een soldaat werd gedood. Onmiddellijk werd de wacht gealarmeerd. De daders vluchtten; een hunner werd neer geschoten. Hg heette Radkewisjhij was vroeger, volgens mededeeling van den Gepeoe, page aan het keizerlijke hof en werd door den Roemeensche^ generalen staf naar Rusland gezonden, om alweer vol gens den Gepeoe terreur te verspreiden. Later werd nog een dader, een Rus, in de nabijheid van Moskou gearresteerd. Verdere bijzonderheden werden officieel nog niet gemeld. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn gisteren in de plenaire zitting van het pre sidium van het Centraal Uitvoerend Comité der Sovjet-Unie de gratieverzoeken in zake het Sjachty-proces in behandeling geko men. Gezegd wordt, dat de door het ge recht aanbevolen verdachten begenadigd zullen worden, terwijl de overigen van gratie verstoken zullen blijven. De Duit- schers Otto en Meyer verlaten Donderdag a.s. Moskou' om naar Duitschland terug te koeren. De Russische vakbonden en een deel van de Russische arbeidersgemeen schap spreken zich tegen gratie zonder uilzondering uit, er op wijzend, dat door het vonnis in het Sjachty-proce9 de ge- heele Russische contra-revolutie dient ge troffen te worden. CHINA. De behandeling der buiten landers Bewapening van Mandsjoerije. De regeeringsraad te Nanking heeft een decreet gepubliceerd, bevattende de regle menten, die den modus vivendi betreffen, waaraan de buitenlanders in China onder worpen zullen zijn in de voorloopige pe riode tusseheD de vroegere verdragen en het sluiten van de nieuwe. Deze reglemen ten zijn enkel toepasselijk op de landen, waarvan de verdragen afgeloopen zijn en zeggen o.a., dat de behandeling van diplo matieke en consulaire agenten in overeen stemming zal zijn met het internationale recht. De personen en goederen der bui tenlanders zullen door de Ohineesche wet beschermd worden en de buitenlanders zul len onder de Chineesehe justitie vallen. Alle belastingen en rechten, betaalbaa-r door Chineezen, zullen ook door de buiten landers betaald worden. Uit Moekden wordt gemeld, dat Tsjang Hsoe-Liang begonnen is met het formee- ren van eeD leger van 50.000 man, die ge bruikt zullen worden tegen de troepen vau de Nankingregeering Bij dit leger bevin den zich ook voormalige Russische solda ten onder aanvoering van de generaal» Semjonof, Orlof en Merkulof. De troepen zullen aangevoerd worden door generaal Yuan. een van de meest vertrouwde mede werkers van Tsjang-Tso.-Lin. De situatie op den spoorweg Moekden-Tientsin is zeer ernstig. De Japansche directie van dezen spoorweg heeft de bescherming er van ver sterkt. POLEN EN LITHAUEN. WARSCHAU, 9 Juli. (Poolsch Ag.). In het ontwerp-verdrag tussehen Polen en Li- thauen. dat bij Sidzikauskas' nota van 23 Juni 1.1. was gevoegd, wordt de integriteit van het Poolsche gebied alsmede de beslis singen van gezantenraad en Volkenbond in twijfel getrokken, wijl daarin de vraag aan wie Wilna behoort, als een geschil punt wordt beschouwd. Ook de verdere in houd is onaannemelijk zoodat Lithanens voorstel allen arbeid die te Koningsbergen werd verricht, weer te niet doet. In ant woord op de nota heeft de Poolsche zaak gelastigde te Berlijn op 9 dezer aan S;di- kauskas een nota overhandigd, waarin ge zegd wordt dat de Poolsche regeering met groote verbazing kennis hoeft genomen van den inhoud van Lithauens ontwerp-verdrag, dat zou moeten dienen tot grondslag eener algemeene entente tussehen beide landen. Niet alleen is dit ontwerp niet in overeen stemming met het besluit van den Vol kenbondsraad van 10 Dec. 1927, doch het wil ook de integriteit van Potens grondge bied in discussie brengen. De Poolsche re- geering betreurt dus van dit ontwerp geen nota te kunnen nemen, maar wil niettemin de directe besprekingen met LitL.uen voortzetten, ten einde een goede verstand houding tussehen beide landen te vestigen, daar van deze de vrede grootendeels afhan kelijk is. en stelt dus voor de onderhande lingen voort te zetten in het kader van het op de conferentie te Koningsbergen van einde Maart LI. vastgestelde program. HET GRIEKSCHE PARLEMENT ONTBONDEN. ATHENE, 10 Juli. (Belg. Tel. Ag.) Het Staatsblad bevat een decreet, waarbij de Kamer wórdt ontbonden. DE MOORD OP GENERAAL PROTOGUEROFF. SOFIA, 9 Juli. (Buig. Tel. Ag.) Het onder zoek inzake den geheimzinnigen moord op generaal Protogueroff duurt voort. Daar de moordenaars konden ontkomen, heeft de politie geen enkel spoor kunnen vinden. Morgen zal het stoffelijk overschot van het slachtoffer begraven worden. Het nationaal ccmité van Macedonische emigranten in Bulgarije noodigt dezen uit aan den ouden revolutionnair de laatste eer te bewijzen. Makedonia, het orgaan der emigranten, wijdt een hoofdartikel aan den moord, waarin het zegt dat al wat men ter zake zou kunnen te berde brengen, slechts pure ver onderstelling kan zijn. Het blad vraagt zich af, of het slachtoffer door vijandelijke hand is gevallen, of dat men te doen heeft met oneenigheid in den boezem der revolution- naire Macedoniër?. Mocht de laatste ver onderstelling bewaarheid worden, dan ope nen zich angstige vooruitzichten voor de Macedoniërs, waaruit de vijanden hunner zaak slechts yoordeel kunnen trekken. DE GELOOFSSTRIJD IN MEXICO. MEXICO, 10 Juli. (Reuter). De ge heime politie heeft gisteren 50 Roomsch- Katholieken, waaronder een priester, ge arresteerd in een particulier huis, waar een inrichting was gemaakt om de Mis op te dragen. De gevangenen worden beschuldigd van overtreding der religieuse wetten. DE REDDING DER ITALIA-EXPEDITIE. OSLO, 10 Juli. (Noorsch Telegraaf Agent schap). Volgens persberichten uit Spitsber gen, heeft de Zweed&che vliegeir, kapitein. Lundborg, een vreesdij ken tijd doorge bracht met de Viglieri-groep op het ijs. Alle Italianen hadden koorts en waren van tijd tot tijd eenigszms zonderling in hun mar nier van doen. De chef-mecanicien, Cec- ciono, was ernstig ziek De schipbreukelin gen kregen weinig en onsmakelijk voedsel. De toestand van het ijs was slecht en de mist was koud Zij konden slecht» enkele mijlen om zich heen zien, doch het was onmogelijk om over het ijs te loopen. De Russische ijsbreker ,,Krassin" had zwaar te kampen met den slechten toe stand Te Koningsbaai hoopt men, dat de „Bra- g^nza" een andere weg volgend, in staat zal zijn de Viglieri-groep te bereiken. ROME, 9 Juli. (Belg. Tel. Ag.) De „Cittaj di Milano" seint via radio Svalbard dat het verschijnsel van algeheel stilzwijgen der korte golf voortduurt, en alle zich te Koningsbaai bevindende vliegmachines in dezelfde omstandigheden verkeeren. Daar de zender der Viglieri-groep eveneens voor korte golf is ingericht, heeft men sedert twee dagen niets van haar gehoord. Do ,,Braganza" is naar de Noordkaap ver trokken, met een Finsche vliegmachine aan boord. DE „BREMEN" GEPLUNDERD. LONDEN, 10 Juli. (V. D.) Naar uit Montreal gemeld wordt., hebben dieven het Duitsche Oceaan-vliegtuig „Bremen" besto len. Men heeft compassen en andere instru menten medegenomen. De mecanicien Thibaut, die de eenige is, die het vliegtuig bewaakt, heeft de dieven met revolver schoten verdreven. Men is nu voornemens de wacht bij de machine te versterken. DE OMKOOPIN 3 BIJ DE PARIJSCHE BALIE PARIJS, 9 Juli. (Belg. Tel. Ag.) De pro cureur-generaal bij het Parijsche hof hoeft een bespreking gehad met Barthou naar aanleiding van de Amerikaansche eehtschei- dingszaken. Zeven procureurs, twee deur waarders en een commies-griffier zullen dis ciplinair gestraft en gerechtelijk worden vervolgd. De vice president Grenet is voor den oppersten raad der magistratuur ge daagd. DE RAMP AAN DE CHILEENSCHE KUST. SANTIAGO DE CIIILI, 10 Juli. (Reuter). In een officieel communiqué, naar aanlei ding van de ramp van het stoomschip ,,An- gamos" wordt verklaard, dat er 209 per somen om het leven zijn gekomen en dat slechts 9 der opvarenden de catastrophe hebben overleefd. ONWEER IN CANADA. OTTAWA, 10 Juli. (Reuter). Een hevig onweder heeft gisteravond de stad en de omstreken geteisterd. In een militair kamp werden een sergeant-majoor en een ka nonnier gedood. Verscheidene gebouwen in de stad werden beschadigd. JJe telefoon-, telegraaf- en licht-installaties liepen even eens schade op. LAFFE MOORD. BROOKLYN, 10 Juli (Reuter). Twee men- schen werden gedood, twee gekwetst door een hagelbui van kogels, door een machine geweer in een auto afgeschoten. De auto ontkwam. Naar men meent heeft de schut ter zich in de personen vergist. SCHIPBREUK GELEDEN. NEW YORK, 10 Juli. (Reuter). Volgens draadlooze berichten heeft het jacht Rota, de kleinste der mededingers in den tocht over den Atlantischen Oceaan om den beker van de Koningin van Spanje, die te Sentan der begonnen is. schipbreuk geleden. Alie opvarenden werden echter gered. FAMILIE-DRAMA. ROME, 10 Juli (Wolff). Te Reggio di Ca labria heeft een boerenknecht, die zich be hekst waande, zijn vrouw, zijn schoon ouders en zijn zuster vermoord. AUTO-ONGEVAL. STOCKACH (Baden), 10 Juli (Wolff). Bij' een kruising van den weg in de nabijheid der stad is vannacht door onbekende oor zaak een auto vol menschen omgeslagen. 8 inzittenden werden zwaar, 7 lichtgewond. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2