Humor uit het Buitenland. DE FONDSENMARKT. SPORT. Bezoeker: En waar is uw dochter ln betrekking, Juffrouw Musch? Juffrouw Musch: Ik ben een boon als Ik het weet, meneer. Ze zet nooit een datum boven haar brieven en ze zfjo allemaal door elkaar geraakt. (London Opinion), Man. bezig een kleine auto te koopen: En een voordeel Is, dat Ik nerc altijd zeil kan wasschen. Vrou*- Ik zou tocb ln leder geval eerst eem vragen of by werkelijk niet krimpt, .(Humorist). Voor een zoo kleine Jongen weet hy de ballen toch aardig te plaatsen. Wat een onzin hy slaat ze voortdurend over de rastering neen. Ja, maar altijd ln de aardbeien. (Humorist), Vrouw van den hengelaar: Jantje begint tocb zoo op Je te lijken. Hij probeert die Jongen van hiernaast te vertellen hoe groot zijn goudvisscben zijn. (Passing Show) Wandel-tourist: Hoe ver ls het nog naar Zeshulzant. Landiooner: Nou. een dik uur, maar lk «ou liever op Dalen anhouwe as lk Jou was. Ze behandele ons soort mensche niet erreg schappelijk ln Zeshuize. .(London Opinion), De onfortulniyke bezoeker, die zyn stoel in een verkeerde positie plaatste bU den binnenhuis-architect. (Life), Even onverwacht als tragisch is de dood van Loewenstein gekomen, daarmede eon nieuwe factor vormende voor tal van fond- een in de verdere ontwikkeling van onze eigen en van diverse buitenlandsche bearzon. Dat de dood van Loewenstein niet zonder invloed is en blijft op den verderen gang van zaken ter beurze zal gemakkelijk te btgrypen zijn voor een ieder, die ook maar eenigszins weet in welke mate Loewenstein bij diverse fondsenrubrieken betrokken is. Het is hier niet de plaats, en ons bestek laat het trouwens ook niet toe, om een persoonsbeschrijving van Loewenstein te geven. Maar dit toch willen wij even aan stippen, dat Loewenstein een „faiseur" was, een speculant weliswaar toch niet in den gewonen zin. Natuurlijk speculeerde hij op den goeden gang van zaken, echter niet als industrieel, maar als belanghebbende zonder meer, als groot-aandeelhouder. Hem was het te doen öm invloed, om zeggings- sohap zonder dat hij beoogde, wat wij zouden noemen „trustificatie". Als zoodanig was zijn arbeid in de oogen van velen niet productief, niet economisch. En juist daar om werd hij door bijkans de geheele in- dustrieele en financieele wereld gewantrouwd. Het is verklaarbaar, dat de diverse beurzen in meer of mindere mate hebben gereageerd op het doodsbericht van Loewenstein. Onze beurs het minst, de Berlynscke en Londen- sche beurs, alsmede die te Brussel wel het meest. De oorzaak hiervan zit in het feit, dat het belang van Hollandscbe fondsen van Loewenstein niet zoo heel groot was in vergelijking met de belangen, die hrj rad in buitenlandsche ondernemingen. Eig m- aardig is wel, dat Loewenstein feitelijk met geen zijner operaties het gewenschte succes heeft gehad. Nergens heeft hij op het con tinent in deze of gene onderneming kunnen binnendringen. Overal vond hij ten slotte de deur gesloten. Zijn grootscheepscbe opera ties eischten veel geld, dat ten slotte voor hem ook moeilijk te verkrijgen was. Zijn zwakke zijde was de wisselvallige beurskoers. Elke daling van eenige procenten kostte hem een ontzaglijk bedrag aan surplus, want bijkans zijn geheele aandeelenbezit was be leend. Reeds enkele maanden geleden was zijn financieele positie moeilijk, hoewel hij ten slotte toch het benoodigde geld bij elkander kreeg. Een geluk is, dat Loewenstein met een bekende bankgroep samenwerkte waardoor ten minste voorkomen wordt, dat groole posten aandeelen op de markt worden ge worpen. Het aanbod hetwelk men in de jongste dagen te zien kreeg, kwam dan ook van publieke zijde, van houders van fond een,- waarbij tevens Loewenstein was ge ïnteresseerd. Van de Loewenstein-groep zelve is echter voorloopig wel geen aanbod te verwachten. Wat de verdere gang van zaken der di verse Loewenstein-ondernemingen zal zijn, hieromtrent is natuurlijk niets te voorzeg gen. Uiteraard zal een, geleidelijke likwidatie plaats vinden van de groote speculatieve aandeelenposten Hiermede is tevens de weg wederom geëffend voor tal van directies van ondernemingen, zooals b.v. voor de Hol- RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T.l. aél AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 landsche Kunstzijde, voor welker aandeelen Loewenstein, gelijk bekend, een zeer groot interesse heeft getoond. Te Londen was het aanbod zeer groot en de daardoor plaats gehad hebbende reactie vertegenwoordigd naar raming een verlies van circa 35 millioen Pond Sterling. In financieele kringen is men nochtans vrij wel gerust, blijkens de uitlatingen van di verse vooraanstaande personen. Trouwens, na de aanvankelijk groote reactie trad al zeer spoedig weder een belangrijk herstel in voor diverse Loewenstein-waarden. Te Berlijn was de stemming niet zoo scherp reageerend als te Londen. Nochtans was er een gedrukte tendenz en met name vcor kunstzijde-waarden bestond ook hier eonig aanbod Van een paniekstemming met groote koersverliezen was echter geen sprake. Te Berlijn circuleerde inmiddels het bericht dat Schroeder's Banking Corporation het instituut hetwelk met Loewenstein samenwerkte en diens transacties finan cierde zich garant zou stellen voor alle verplichtingen van Loewenstein. Te Brussel heerschte er een aigemeene ontsteltenis, hetgeen licht te begrijpen is, gezien dat Loewenstein op de eerste plaats Brusselaar is, en vervolgens wijl Loe wenstein hier wel zeer groote belangen had loopen. Echter waren het ook hier weer do kleine speculanten, die met aanbod aan de markt kwamen. De bonafide houders bleven vrijwel uit de markt. Overigens zitten in al de ondernemingen, waarbij Loewenstein di rect als industrieel betrokken was, zulke vooraanstaande personen, dat niet aan te nemen is, dat deze niet in staat zouden zijn de thans gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen. Technisch zoowel als financieel I De Amsterdamsche fondsenmarkt reageer de uiteraard evenzeer op Loewensteins dood al was het niet in die male als de bui- landsche beurzen. De omzetten bleven be neden veler verwachting en ook het koers verlies viel nog wel mee. Dit komt doordat vrijwel het meerendeel van het materiaal betrokken bij het Loewenstein-eoncern, in vaste handen is. Dientengevolge bleven de omzetten klein en bepaalde zich het aanbod tot enkele publieke verkooporders. Onder den indruk van het gebeurde kwam welis waar een lagere koers lot stand, voorname lijk voor Holiandsche Kunstzijde en Enka's, doch deze bleef niet van langen duur. Een spoedig herstel volgde op de eerste reactie ook at op grond van de aigemeene opinie dat een aanbod van Loewenstein-aandeelen voorloopig zeker niet te verwachten is. De latere berichten wijzen er trouwens reeds op. en vooral het bericht dat een consor tium de zaken van Loewenstein zou voort zetten oefende een zeer gunsligen invloed. Natuurlijk zal men t. z .t. wel met een likwidatie van het concern rekening moe ten houden doch het is in het belang van het concern zelve, dat eene liquidatie zoo geleidelijk mogelijk plaats hebbe. De aldeeling der kunstzijde-aandeelen was „de" afdeeling welke in afgeloopen da gen de meeste belangstelling trok. In de andere aldeelingen ging niet veel om, hoe wel tenslotte er toch nog enkele factoren waren van eenige beteekenis. Zoo reageerde de afdeeling van petroleumwaarden weinig of in het geheel niet op het bericht dat de petroleum-oorlog alweer tot het verleden schijnt te behooren. Van de zijde der Shell- Koninklijke groep werd weliswaar geen po sitieve mededeeling daaromtrent gedaan, om toch een zoodanige verklaring afgegeven, waaruit afdoende kon worden geconclu deerd dat de oorlog tussehen de Shell en de Standard tot het verleden behoort en er een oplossing is gevonden in de richting eener schadevergoeding aan de vroegere eigenaars der velden. In welken vorm is uiteraard thans nog niet te zeggen. Dit staat intus- echen wel vast, dat er een overeenstemming is bereikt tussehen de Shell- en de Standard. In de jaarlijksche vergadering van aandee- houders van de Shell wees Lord Bearstead er op dat de prijzen in het Oosten zich had den hersteld, zulks als een gevolg van den gewijzigden toestand. Ook van de zijde der Standard is thans elke aggressieve maat regel, oorspronkelijk tegen de Shell gericht, opgegeven. Waar de beurs thans het gewone zomer- aspect vertoont ligt Het voor de hand dat de fondsenmarkt weinig te bespreken geeft. Een enkele omstandigheid, uitgezonderd. Een feit van eenige beteekenis was in de jongste dagen in claims Philips die vrij levendig en tegen oploopende koersen verhandeld wer den. De opening was op f. 945, waarna de koers geleidelijk steeg tot 980 gulden. Deze koers ligt beneden de theorcthische pariteil van den koers der aandeelen, hetgeen het gevolg is dat de aandeelen thans zonder claim lager worden verhandeld. Van de verschillende aldeelingen waarin nog iets omging waren rubberaandeelen vast, zulks in verband met de betere prijs- positie van het product. Suikerwaarden wisten zich over het algemeen goed te handhaven en konden zelts eenigermate verbeteren. Eigenaardigerwijze bestond bij den huidigen stillen handel ook eenige be langstelling voor de incourante soorten. In tabakswaarden ging niet vee! om. Senem- hah's echter waren enkele punten hooger. Van de buitenlandsche aandeelen welke in den laatsten tijd nogal eens de aandacht trokken waren enkele soorten op iets lager piel. Zoo bijv. Woll-KSmmerei en Kali- Industrie. De Amerikaansehe afdeeling lag eenigszins verlaten. De beleggingsmarkt was evenzeer kalm gestemd. De emissie-markt gaf wederom eenige uitgiften te zien. Het eerste halve jaar van 1928 bracht aan emissies inmiddels een respectabel cijfer. Voor niet minder dan 389 millioen gulden werd aan de Nederiandsche kapitaalmarkt onttrokken tegen 267 millioen in de over eenkomst periode van het vorige jaar. Het behaalde resultaat is wel een record ge zien het feit dat de overeenkomstige perio den van 1926 en 1925 resp. slechts 191 en 120 millioen hebben opgeleverd. Voor rekening van het buitenland werd een be drag van rond 230 millioen gulden opge nomen zijnde derhave een belangrijk per centage van het totaal. De geldmarkt trok in de laatste dagen wat aan. Call-geld noteerde bijv. 41/2 pCt. Prolongatie noleerde tenslotte weer wat ruimer. 30 Juni 5 Juli 6 pCt Nederland 1922 104)4 104)4 6 pCt Nederland 1918 102)4 102)4 4'/. pCt Nederland 1916 100)4 100)4 4'/» pCt O-Indië 1926A/B 9SM 98)4 Amsterdamsche Bank 181)4 182)4 Koloniale Bank 215 247)4 Cert Ned. Handel-Mij. *84 176)4 Holt. Kunstzijde 212)4 197)4 Ned. Kunstzijde 473 445 Maekubee 212)4 195)4 Jurgens gew. aand. 280 271 Philips Gloeilampen ?80 654 Redjang Lebong I33 187 Singkep Tin 333 344 Kon Petroleum 415 406)4 Amsterdam Rubber 217)4 227 Hessa Rubber 287)4 290)4 Holland-Amerika-Lijn 70)4 68)4 Nederl Scheepvaart Unie 202)4 207)4 Stoomv -Mij „Nederland" l®9 189)4 Cultuur Mij Vorstenlanden 168)4 158 Handelsver Amsterdam O" c®6 Arendsburg Tabak Mij. 629 612)4 Deli Mij. 429 443 Senembah Tabaks-Mij. 480 498)4 Cert. Union Pacific WATERPOLO. L. Z. C. I EN n SPELEN GELIJK. Zwak spel van beide kanten hebben onze stadgenooten U. Z, C, onderschat? Voor een talrijk publiek hebben de eerste en Iweede zeventallen van de Leidsche en van de Utrechtsche Zwemclub elkaar gister avond onder de voortreffelijke leiding van den heer A. C. Slop bekampt in de zwem inrichting aan den Hooge Rijndijk. Jam mer genoeg is het spel, vooral van de eerste zeventallen, bijna voortdurend ver bene den de verwachtingen gebleven L. Z. C. was vrijwel volledjg en misschien hebben onze stadgenooten daardoor gemeend ge makkelijk van de Utrechtenaren te kun nen winnen. Hoe het zij de combinatie liet alles te wenschen over en maar zel den kreeg midvoor De la Court, het Leid sche kanon, een bal behoorlijk aangegeven. Wel is waar deed Munting soms uitstekend werk, maar zijn plaatsen was niet steeds even goed, terwijl de Olym.-candidaat Buys tactiek en techniek elders bij de training scheen te hebben achtergelaten. Tot over maat van ramp werkte keeper Goekoop tweemaal den bal in eigen doel, waardoor U.Z.C. op zeer gemakkelijke manier aan een geljjk spel kwam. De samenstelling der ploegen was als volgt: L. Z. C. Goekoop Van Ingen Schenau. Elzinga, v. Helvert Buys De la Court Munting O Van Dijk Schat „Knor" Nanninga, v. Meerten, H. Minnes Tetenburg. u. z. c. Onze stadgenooten, die eerst het diepe deel verdedigen, worden even tot verdedigen gedwongen, maar de U.Z.C.-attaques hebben niets te beteekenen, zoodat L.Z.C. weldra het offencief kan overnemen. Als De la Court mooi terug speelt naar den vrij lig- genden Munling, geeft deze aan Tetenburg geen kans (10), terwijl De la Court al spoedig den stand tot 2—0 opvoert. Van dit oogenblik af is echter alle sa menhang zoek in het Leidsche team en ondanks eenig overwicht komt het niet meer tot doelpunten. Daarentegen elaagt de Utrechtsche midvoor er in onverwachts een ver schot te lossen dat doel treft 21. Weer wordt L.Z.C. sterker...., weer een ver schot, thans van „Knor" en via de lat komt het leer bij Goekoop, die den bal in eigen doel werkt. 22. De hervatting brengt eenig overwicht van U.Z.C., maar als Van Meerten dan uit het water wordt gezonden stijgen opnieuw de Leidsche kan sen. De la Court mist den strafworp, doch een moment later geeft Munting aan L.Z.C. de leiding. 32. De strijd gaat dan verder vrij gelijk op. Even voor het einde lost „Knor" nog een schot en evenals vëër de rust helpt Goekoop hem een handje door den bal onnoodig in het net te doen ver dwijnen, zoodat de punten gedeeld zijn. (3—3). L. Z. C. II speelde vervolgens tegen de U.Z.C.-reserves. Voor de Leidsche ploeg kwamen uit: Van Driessum, doel; A. Smink, F. Hofsteenge en C. Walenkamp, achter; Planjer, H. Walenkamp en De Reede, voor. Direct na den aanvang lost De Reede een zeer fraai schot dat via de lat achter gaat. H. Walenkamp maakt dan den bal mooi vrij, p'aatst goed naar den in gunstige po sitie liggenden Planjer en de stand is 10. Nauwelijks heeft arbiter Slop den bal weeg in het „veld" geworpen, of de Utrechtsche midvoor maakt er zich meester van en scoort ineens vanuit het midden. 11. De midachter van U.Z.C. brengt den stand met een ver schot op 12, waarna Smink vlak voor de rust uit een strafworp de partijen weer op gelijken voet brengt. Als in de tweede helft de Utrechtsche keeper treuzelt met wegwerken profiteert Walen kamp van deze fout door den bal over den doelman in het net te deponeeren. 32. Dan wordt deze Leidsche speler echter nit het water gezonden en met 7 tegen 6 man spelend slaagt U.Z.C. er in haar ovorwicht in een doelpunt uit te drukken zoodat de uitslag dezelfde wordt als in den wedstrijd tussehen de eerste zeventallen, namelijk 22 LAWN-TENNIS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Lacoste wint den eindstrijd heeren enkelspel tegen Cochet De eindstrijd in het heeren enkelspel heeft een zege voor Lacoste opgeleverd. Noch Lacoste noch Cochet hebben den vorm getoond, dien zij in vorige wedstrijden bereikt hebben. Eerstgenoemde behaalde de overwinning met 61, 46, 6i 62. Lacoste is dus ten tweede male winnaar. In 1925 won hij ook, in 1926 Borotra, in 1927 Cochet. Wat het enkelspel aan spanning gemist had vergoedde het gemengd dubbelspel. Alle drie partijen waren interessant en hadden hun eigen karakter. In den kwart-eindstrijd van de Engelschen Crole Race en mevr, Watson tegen de Australiërs mevr. O'Hare Wood en Moon waren de laatsten brillanter en bewegelijker dan de Engelsche tegen standers. Gebrek aan beweeglijkheid was een der voornaamste punten, waardoor de Amerika nen mej Wiils en Hunter den eindstrijd iu dit nummer niet hebben kunnen bereiken, en dus in het derde nummer verslagen zijn. Na Tildens nederlaag in het enkelspel, Til den en Hunter in het dubbelspel, zijn mej. Wills en Hunter nu ook uit het gemengd dubbelspel geschakeld door mej. Ryan en Spence, beiden uitstekende volleyers. In den anderen kwart-eindstrijd was er deze verrassing, dat mej. Bennett en Cochet, de winnaars van het Amerikaansehe en het Fransche kampioenschap gemengd dubbel spel, geslagen werden door de Australiërs mej. Akhurst en Crawford. Mej. Akhurst en Crawford sloegen vlak daarop mevr. O'Hare Wood en Moon en zijn in den eindstrijd gemengd dubbel tegen mej. Ryan en Spence. Tot vreugde van de Engelschen zal één nummer zeker aan Engeland ten deel val len: de eindstrijd damesdubbelspel gaat tus sehen mej. Harhev en mej. Bennett en mevr. Ratson—mej. D. Saunders. a Eindstrijd heeren enkelspel. Lacoste slaat Cochet (houder) 6—1. 4—6. 6—1, 6—2. Dames dubbel halve eindstrijd. Harvey en Bennett slaan Boyd en Akhurst 68, 63, 6—2. Gemengd dubbel 4de ronde. Moon en mevr. O'Ilara Wood slaan Crole Race en mevr. Watson 64, 64. Spence en mej. Ryan slaan Hunter en Helen Wills 4—6, 6—4, 63. Crawford en mej. Akhurst slaan Cochet en mej. Bennett 810, 6—i. 6—3. Dames dubbel. Watson en Sanders slaan Lycett en Ryan 63, 6—4. CRICKET. Wedrtrijdprogramma voor morgen, NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Ie klasse: 's-Gravenhage: H. C. C. II—1 Ajax; Rotterdam: V. O. C.V. V. Vj 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10