AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. Woensdag. In den vergulden Turk: Alg. jaarl. leden- verg Ver. tot Bev. v. h. Vreemdelingen verkeer. Nam. half negen. Stadsevangelisatie Geref. Kerk (Tent Schuttersveld)Samenkomst te 8 uur nam. Donderdag. Ev^mgelisatietent Schuttersveld- Samen komst 's avonds 8 uur. De avond-, nacht- €*n Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli tot en met Zondag 8 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telefoon 523. AANWINSTEN VOOR HET STED. MUSEUM DE LAKENHAL. Door den heer Iz. Johannes Leembrug gen, den IGden Mei 1.1. op hoogen leeftijd te Amsterdam overleden, zijn aan het museum De Lakenhal, twee portretten ver maakt van zijne grootouders. Johannes Leembruggen (geb. te Leiden 2 Juni 1778) cn Elizabeth Reynvaan, beiden door J. W. Pieneman geschilderd in 1836 en 1835, op doek hoog 140 en breed 111 c.M. De goed geschilderde portretten vormen oen belangrijke aanwinst voor het museum. ITet vrouwsportret, bekend uit de afbeelding bij G. H. Marius, De Holl. Schilderschool (uitgave 1003. bl. 28), vertoond eene dame op 55-jarïgen leeftijd, in de drukke kleeding n :t den tijd. met grooten hoed en met een wat stijf geschilderd kind. de 1 jaar oude kleindochter Elisabeth Johanna Leembrug gen, later gehuwd met den heer K. H. G. Pompe. Statiger en ook als schilderij nog •belangrijker is het in 1836 geschilderde portret van Johannes Leembruggen. Bij dit legaat zijn nog gevoegd een schil derijtje van Teylingen en twaalf van Dever, geschilderd door G. J. Leembruggen, de vader van den legataris, en een aantal schetsboeken en teekeningen van diens land, waarin ook eenige gezichten in de omgeving van Leiden voorkomen. De schilderijtjes van het huis Dever zijn van groot belang voor de topographie, aan gezien zij ook weergeven het thans verdwe nen gedeelte van dit kasteel, waarvan uit dien tijd geen andere afbeeldingen bekend zijn. EEN EIGEN HUIS VOOR DE LEID SC HE HUISVROUWEN. Reeds lang gevoelt de nog altijd groeiende afdeeling Leiden van de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen behoefte aan een eigen tehuis, waar bijeenkomsten, vergade ringen, lezingen demonstraties en tentoon stellingen kunnen worden gehouden, waar de leden haar bibliotheek kunnen vinden, haar tijdschriften kunnen lezen, waar handwerken en modebladen bestudeerd kunnen worden, kortom een centraal punt, waar allen bijeen kunnen komen en er vin den wat zij noodig hebben om haar taak als huisvrouw te vergemakkelijken. liet bestuur is nu in de gelegenheid zulk een gebouw in bet centrum der stad te krijgen cn heeft, mede om. zooals goede huisvrouwen behooren te doen. de nieuwe instelling op een goede financieele basis te doen rusten, een beroep gedaan op de medewerking der leden zelve. De risico aan de oprichting van een eigen huis verbonden, is wel gering, maar het bestuur mag de verantwoordelijkheid niet alleen dragen. Wij twijfelen niet of hel initiatief van het be stuur zal met goede uitkomst bekroond worden. MEN MAG GEEN EIGEN RECHTER ZIJN. Gistermiddag had de 14-jarige slagers jongen Samuel B. het ongeluk een vrouw, die voor haar woning Levendaal hoek Ko- revaarstraat', stond, aan te rijden, toen hij op zijn rijwiel haar passeerde. De vrouw kwam te vallen, doch verkreeg geen noe menswaardig letsel. Ook de jongen viel «van zijn fiets. Het geval zou weinig de aan dacht hebben getrokken, ware het niet dat de echtgenoot van de vrouw, de koopman J. van V., zich niet geroepen had gevoeld als rechter in deze zaak op te treden, op een wijze, die niet geoorloofd is in onzen lijd. Hij greep in zijn verbolgenheid naar het eerste het beste voorwerp, in dit geval een ladder, en bracht den tengeren knaap, die zich nog niet eens had opgericht, rake slagen toe. Twee stadswerk!ieden, die in de nabijheid aan het werk waren, zagen de mishandeling en ontzetten den jongen, die door den schrik en de pijn zoodanig van streek was. dat hij in een winkel moest worden binnengedragen. Het geval verwekte een groote volksop loop. Het duurde echter niet lang of een politie-agent verscheen op het toonccl, die den jongen meenam naar het politiebureau, waar na de verklaringen van hem en van de getuigen procesverbaal tegen Van V. werd opgemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het docloraal-examen rechtsgeleerdheid de heeren: F. M. C Pels Hijeken (Breda). J. de Vries (Hengelo, O); voor het candidaats-examen wis- en na tuurkunde (KL mej. N. van der Plas (Dor drecht); voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (A) en de heer C. M. Wal ler Zeper (Overvoen); voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak Scheikunde de heeren J. C. Baars (Leiden) en J. W. Dienske (Maassluis). Voorts zijn nog geslaagd voor het doc toraat-examen rechtsgeleerdheid de heer: G J. Leembruggen (Leiden); voor het can didaats-examen wis- en natuurkunde mej. E. J. van Douwe (Rotterdam); voor het taalkundig candidaats-examen indologie de heer J. W. de Klein (Den Haag); voor het economisch doctornal-cxamen indologie de heer II. G. F. Jonker (Den Haag). Voor het L. O. examen zijn geslaagd van de dorde groep der Gcm. Kweekschool voor Onderwijzers alhier de heeren J. Boersma te Sassenheim, B. H. Bakker. W. M. Breuring. J. M. Goddijn, H. van Hest, F. H. T. Jasperse. allen alhier. Afgewezen geen. Aan de Nederlandsche Ilandels-Hooge- sehool te Rotterdam slaagde voor het exa men in de rekening-wetenschap (accoun tants-examen) de heer W. van Rooijen, doctorandus in de handelswetenschap alhier. Voor het examen L. O. slaagde te Ber gen (N.H.), mej. Ph. D. J. v. d. Drift, alhier. To 's-Gravenhage slaagde voor het vnorloopig diploma landmachinist motor drijver. de heer R. Witvoet, leerling van de Landmaohinistencursus, verbonden aan de Ambachtsschool alhier. Zaterdag 14 dezer hoopt de heer J. Lichtvoet den dag te vieren, waarop hij 50 jaar werkzaam is bij de firma Scheltema Jzn. alhier. Gistermiddag drie uur heeft in de Com missie van Beheer der Gestichten Endegeest etc.. de overdracht plaats gehad van het direc toraat aan dr. Stuurman, nadat dr. A. II. Oort gedurende 9 maanden deze functie had waar genomen. Om 4 uur hebben doctoren, hoofden van dienst cn geestelijken gelegenheid gehad Ikcnnis te maken met den nieuwen genees- 'heer-directeur, waarbij deze zoowel als dr. Oort een kort woord hobben gesproken, de eerste het vertrouwen uitsprekende op een hartelijke samenwerking, de tweede dankend voor de hem getoonde medewerking. Door het College vail B. en W. is in publieke veiling voor de gemeente aange kocht een stuk grond aan de Driffstraat aan oen Lagc-Rijndijk, groot 1 II.A. 35 Are, voor den prijs van f. 15.600. Het doel van dezen aankoop is. naar ons wordt medegedeeld, daarmede het grond bezit der gemeente aldaar af tc ronden. De goedkeuring van den Raad voor dezen koop zal in de a.*. zitting van den gemeen teraad van a.s. Maandag worden gevraagd. Op Zondag 15 dezer zal een goed- koope trein loopen van hier naar Apeldoorn, Zulphen, Larcn-Almen en Lochem en terug. Men zie de advertentie. Niet de heer De Rook, maar de heer Leo Mens zal op 3 October den zang der kinderen leiden Ten onrechte vermeldden wij gisteren den naam van den heer De Rook. EERSTE ZOMERCONCERT. Pieterskerk. „Als de natuurlijke muziek door de kunst „gescherpt en gepolijst wordt, dan ziet men „pas ten deele (want geheel kap ze nooit „worden begrepen) met groote verwondering „de volkomen wijsheid Gods in Zijn won derlijk werk der musica, waarin vóór alles „dit merkwaardig is. dat iemand een een voudige wijs zingt, waaromheen drie, vier „of vijf andere stemmen worden gezongen, „die juichend rond die wijs dartelen en „spelen en haar op alle manieren wonder baarlijk versieren als voeren ze een hcmel- „schen rondedans uit. Alzoo zal wie dat een „weinig verslaat en er door wordt bewogen „zich deswege heviglijk moeten verwon deren en tot de overtuiging moeten komen, „dat niets ter wereld zoo schoon is als zulk „een gezang met vele stemmen omrankt." Zoo ongeveer heeft Luther het wonder der contrapuntische polyphonic omschreven. Mooier en juister is het nooit uitgedrukt. En in dezelfde ..rede" kan men ook dit lezen: „ik ben niet de mcening toegedaan, dat door „het evangelie alle kunst moet worden ver- „plelleVd, maar ik zou willen, dat alle „kunst, inzonderheid de muziek, in dienst „stond van Hem. die ze gegeven en ge nschapen heeft". Is het wonder dat met dezo idee als uitgangspunt de muziek integree rend deel der godsdienstoefening in de her vormde kerk moest worden? Zoo heeft zich dc concertmuziek in den kerkdienst een plaats kunnen veroveren, om het even of zij concerto, motetta of symphonia werd ge noemd In een 17e eeuwsch kerkelijk regle ment heet het; ..hierna (d. i. na het lezen uit het evangelie) wordt muziek gemaakt." Zoo vond Johann Sebastian Bach den toe stand in de Thomaskirche te Leipzig toen hij er cantor werd. Onder dezen drang der omstandigheden schreef hij zijn cantaten en zijn oratoria voor den kerkdienst. Daar is sindsdien veel veranderd in de lilhurgie der hervormde kerk.. Maar onaantastbaar blijft dc muziek waar Luther het oog op had (in hoofdzaak die der Nederlandsche contrapunlisten) en, voegen wij er bij, die van Bach, in wien de kerkmuziek haar glorie heeft bereikt. Is voor haar geen plaats in den gewonen ge- regelden kerkdionst, dan moeten diensten afzonderlijk aan haar worden gewijd. Zie daar het kerkconcert. Lang heeft het koninklijk instrument der Pielorskerk min of meer renteloos gestaan. Maar nu is de organist dier kerk. de heer Leo Mens, op de gelukkige zij het voor dc hand liggende gedachte gekomen, dezen zomer een serie van vier kcrkconcer- ten in te richten. Voortreffelijke vocale en instrumentale solisten zullen zijn orgel- voordrachlen afwisselen. Wij behoeven wel niet nadrukkelijk te zeggen hoezeer wij dit plan. waaraan de heer Mens gisteravond een begin van uit voering heeft gegeven, toejuichen. Leiden en deszeifs omgeving vragen toch om cenigszins regelmatige gelegenheid om kennis te kunnen nemen van de uiterst belangrijke orgelliteratuur, die zich over ecuwen uitstrekt en toch nog door den be schaafden en geletterden tijdgenoot zoo weinig wordt gekend. Voor den eersten avond was de belangstelling van de zijde van het publick grooter. dan we hadden verwacht. En wie er zijn geweest zullen dankbaar zijn voor een uur van zuivere kerkmuziek, hun geschonken door den orga nist en zijn medewerkster Jonkvr. Repelaer van Driel, altzangeres te 's-Gravenhage. Een kort programma, dat precies een uur duurde, (langer moet het ook niet zijn) met fijnen smaak samengesteld, heeft de toehoorders van begin tot einde geboeid. De heer Mens heeft twee beroemde Choralvorspiele van Bach gespeeld (..Ich ruf zu dir" en „Wachct auf ruft uns die Slimme") het magistrale concert in A van Handel en een mooie toc cata uit de jongere Fran9che school van Dubois. Hij heeft in een en ander, ook in het eene meer dan in het andere, zijn vele voortreffelijke organisten- en muzikale eigenschappen ton toon gespreid: Handel klonk fameus en het petillanfe speelstuk van Dubois deed het niet minder. Als de subtiele koraalvoorspelen op hel programma met Handel van plaats hadden gewisseld, zou dit den hier zoo teederen Bach o.i. ten goede zijn gekomen. Absolute rust, Jiier on ontbeerlijk. is in een openingsnummer nooit volkomen gewaarborgd. De altzangeres heeft haar nobele, warme stem en haar uit nemende zangkunst in dienst gesteld van een zevental zangen uit de oude school (Hasse, Ph. Em. Bach. Reïchardt, J. A. Hiller) en van een drietal allerbekoorlijkste Fransche volksmelodieën. Wat ons bij deze zangeres vooral trof. was haar ademtech- niek, die haar geluid straalrecht, zonder eenig ongewild vibrato, in de ruimte bracht. Ook haar voorname voordracht. Besluiten we met een aanbeveling voor den volgenden avond op 2 Augustus, waar bij de fluitist Feitkamp en de cdliste mej. Belinfante zullen meewerken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Dnitsche arbitrageroor- stellen De conferentie der in- en uitvoerverboden. Het nieuwe Duitsche kabinet is gisteren voor den Rijksdag getreden en heeft daar een zeer uitvoerig program ontwikkeld, dat ir.en in hoofdlijnen onder Duilschland zal kunnen vinden. Op zich zelf genomen, zal men noch op binnenlandsch noch op bui- tenlandsch terrein nieuwe gezichtspunten aantreffen, doch dat was ook niet te ver wachten. Over het geheel wordt echter vrij duidelijk de poliliek uitgestippeld. Gisferen hebhen wij in het kort iets ge meld over de Duitsche voorstellen in het veiligheidscomilé te Geneve. Daarover nog nader het volgende: De Duitsche voorstellen omvatten- 1. De Staten zullen zich bij voorbaat ver plichten in geval dat een geschil aan den Volkenbondsraad wordt voorgelegd, alle voorloopige aanbevelingen te aanvaarden, die de Raad treft om de uitbreiding van het geschil Ie voorkomen. 2. De staten verbinden zich bij voorbaat in geval van een bedreiging met oorlog de aanbeveling uit te voeren, die de Raad geeft over de handhaving of net herstel van den militairen 9talus quo, zooals die normaal be staat in vredestijd. 3. De staten verbinden zich in geval van vijandelijkheden, als naar hel oordeel van de Raad nog mogelijkheden van vredelievende schikking bestaan, een algemoenen wapen stilstand te sluiten volgens de voorstellen van den Raad. waarbij zij op zich nemen hun troepen van vijandelijk gebied terug te trekken. 4. Voor deze soort beschikkingen van den Raad is geen unanimiteit vereischt. 5 De overeenkomst, waarin een en ander geregpld wordt, ligt voor alle staten ter tee- kening oppn en treedt in werking voor de verschillende continenten afzonderlijk (dit natuurlijk met het oog op de Vereenigde Staten). Het eerste, tweede, derde en vijfde Duit sche voorstel is nu in de commissie van re dactie beland, het derde met het verzwak kende Engelsche amendement, dat de Raad, in geval de vijandelijkheden reeds zijn be gonnen en indien de mogelijkheid van een minnelijke schikking nog bestaat, zich ter stond met het geval bemoeien zal, maar dat hij een wapenslils'jmd eerst zal aanbevelen, wanneer niet alleen de partijen zich van te voren verbonden hebben een dergelijke aan beveling op te volgen, en bovendien eerst nadat de Raad alle gevolgen, die voor de partijen uit een dergelijke aanbeveling zou den kunnen voortvloeien ter dege zal heb ben overwogen. Is de Raad dus van mee ning. dat een aanbeveling van dien aard gevaar oplevert voor een der partijen (om dat dc tegenpartij haar mogelijk niet zal opvolgen) dan zal hij zich er van moeten onthouden Het vierde Duitsche voorstel is ingetrok ken, omdat het algemeen op verzet stuitte. De tweede conferentie voor de afschaf fing der in- en uitvoerverboden, waarop 27 staten, alsmede de Internationale Kamer van Koophandel vertegenwoordigd zijn, is gisteren te Genève door den heer Colija geopend. De heer Colijn hield een rede om het doel der conferentie toe te lichten. Haar taac is de bespreking van de reserves, die door de staten zijn gemaakt, teneinde na het in werking treden der conventie inzake dc afschaffing van de in- e-n uitvoerverboden nog enkele verbodsbepalingen te hand haven. Hij stelde voorop, dat het kenne lijk doel der conventie is de afschaffing van al die in- en uitvoerverboden, die voor zuiver economische doeleinden gehand haafd worden en dienen als instrument der internationale handelspolitiek. Reserves kunnen dus alleen gemaakt wor den voor verboden, die voortvloeien uit feitelijke of rechtstoestanden, die de staten beletten voor bepaalde producten de ver plichtingen der conventie uit te voeren en die, welker afschaffing ernstige moeilijk heden zou scheppen voor de betrokken sta ten, terwijl de handhaving geen nadeel veroorzaakt aan den handel van andere landen. In verschillende landen met lage tarieven constateert men tendenzen, die zich steeds duidelijker afteekenen, om verdedigings maatregelen te nemen tegen landen met hooge tarieven. Dexe-tendenzen kunnen al leen ingeperkt worden, wanneer de Vólkern bond tastbare resultaten bereikt. Anders is het te vTeeze, dat zij zich tot andere lan den zullen uitbreiden. DUITSCHLAND. De regeeringsverklarmg. Gisteren was het rijksdaggebouw weer eens geheel bezet. Aan de tafel der Regee ring hadden de Rijkskanselier Müller en de Ministers voor zoover te Berlijn aanwezig, plaats geaiomen. President Löbe opende de zitting te dne uur e=n deed mededeeKjig van den brief van den Rijkskanselier betreLfon- de de Rijksregeering. Op de agenda stot^I toen allereerst de RegceriDgsverklaring. Rijkskanselier Müller nam het woord, door de communisten met hoonende uitroe- pen begroet. HERMANN MoLLER FRANKEN. Hij verklaarde o.a. het volgende: Na de oorlogsjaren maakt thans het Duit sche Rijk een penode van rustige en ge stadige ontwikkeling door. De fundamenten van de nieuwe Duitsche politieke toesiand staan veilig en onwrikbaar. Wij zullen ver der arbeiden op den. weg van sociale en politieke vooruitgang, beantwoordende aan den wil van het Duitsche volk, zooals die bij de laatste verkiezingen tot uiting is ge komen. Al is deze Rijksregeering nog niet gevormd op den grondslag van de coalitie, toch is zij tot stand gekomen met de toe stemming van de partijen, die daarvoor, in aanmerking komen. In de buitenlandsche politiek zullen wij den tot dusver gevolgden weg blijven vol gen, en daarbij blijk geven van onzen vas ten wil met iodere natie in goede verstand houding te leven en iedere gedachte van revanche verre van ons te houden. Verder zullen wij blijven streven naar ons doel Duitschland die plaats te midden der vol keren te doen toekomen, waarop het recht heeft en met da regeeringen van andore mogendheden samen tc werken aan de po litieke en economische consolidatie van Europa. De Rijksregeering is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de bezette gebie den ten spoedigste ontruimd moeten wor den. Nog slechts anderhalf jaar scheidt «ris van dan dag, waarop de tweede zone zal worden ontruimd. Wanneer men echter deze kwestie op de lange baan schuift, laat men daarmede een mooie gelegenheid voorbijgaan om de politiek van verzoening in daden om te zetten. Wij brengen onzen hartelijken groet over aan de bevolking van het Rijn- en Saargebied. Wij zullen onze aandacht schenken aan hun slechten economischen toestand. In het brandpunt van onze belangstelling, wat den Volken bond betreft, staat de kwestie van de algo- meene ontwapening, nu de ontwapening van Duitschland tot in bijzonderheden is doorgevoerd. Duitschland was de eerste Staat, die zonder voorbehoud zijn instem ming te kennen gaf met het Amerikaansehe ontwerp voor een anti-oorlogsverdrag. L>c wereld moet nu ook eindelijk eens inzien, dat het toch niet aangaat, dat een groot» land als Duitschland geheel ontwapend te midden van tot de tanden bewapende an dere landen verkeert. Van beslissend be lang voor de positie van Duitschland is ook do kwestie van de herstelbetalingen. Duitschland is zijn verplichtingen geregeld en punctueel nagekomen. De Commissie van deskundigen zelf is van oordeel, dat het Dawee-plan slechts een tijdelijk karak ter heeft. Wij moeten langs den weg van wederzijdse h begrip komen tot een verstan dige economische politiek. De economische toestand van de wereld zoowel als van Duitschland eischen beide in even groote mate. dat het handelsverkeer minder be lemmeringen in den weg worden gelegd. De herstelbetalingen kunnen op den duur slechts plaats hebben met ^voote schade voor het economische leven van Duitsch land. De conclusies van de Economische Conferentie te Genève worden door de Rijksregeering onder eenig voorbehoud on derschreven. In het bijzonder zal de Rijks regeering pogingen in het werk stellen door middel van internationale verdragen te ko- men tot een verlaging van de toltarieven. Dc Rijksregeering beschouwt, de verhouding van Duitschland tot zijn buren in het Oos ten en Zuid-Oosten als ee nprobleem. aan welks oplossing zij de grootste moeite zal besteden Teneinde invloed te behouden op de prijs beweging op de markt, moet de leiding van den Staat inzicht hebben in de organisatie van trusts, kartels en dergelijke lichamen. Met. dit doel zijn dus wetgevende maatre gelen te verwachten op het gebied van deze vereenigingen. Bijzondere aandacht be steedt de Regeering aan de ontwikkeling van den toestand in de steenkoolindustrie. Men zal pogingen in het werk stellen gun stige voorwaarden te scheppen voor de ver grooting van het afzetgebied van dezen tak van industrie. De Rijksregeering zal zich eveneens veel gelegen laten liggen aan de bescherming van den middenstand, wiens belangen zij zooveel mogelijk zal beharti gen. Kwesties op organisatiegebied zullen langs wettelijken weg worden geregeld en de zelfhulp-organisaties van handwerk en industrie zullen krachtdadig worden ge steund. De behoefte aan geschoolde ar beidskrachten zal bevredigd worden door een regeling van de beroepsvorming na den leerplichtigen leeftijd. De medewerking op voet van gelijkheid i door de werknemers aan economische en .sociale politiek zal worden bevorderd. De \Duitscdie grensgebieden, die blootgesteld «ijn aan bijzondere moeilijkheden, moeten ook het voprwerp zijn van een bijzondere zorg. Het herstel van de rentabiliteit van den landbouyv is onvoorwaardelijk noodza kelijk in het belang van een gezonden eco- nc^njischep toestapd van het Duitsche volk. Daarom moet het Rijk voortgaan maatre gelen nemen ter verbetering van de bodemgesteldheid en bevordering van den technisehen grondslag van liet landbouwbe drijf. Eveneens moeten middelen gevonden worden, om den oogst te ver groot en en oe mogelijkheden een afzetgebied te vinden, te verbeteren. Op dit gebied moet een eind komen aan do ongebreidelde prijsschomme- lmgen van vee, graan efl aardappelen. Men streeft, ook hier naar een, verlaging van do toltarieven. Met aWe kracht moet de kolonisatie be vorderd worden, in het bijzonder door het verschaffen van credieten van Jangen duur. Op het gebied van de sociale politiek js de Rijksregeering voornemens de conventie van Washington te ravificeeren, die be trekking heeft op den aohturigen. avbeids- dag. Het wetsontwerp tOT bescherming van den arbeider zal spoedig aau den Rijksdag worden voorgelegd. Nog voor den winter zal de positie van de seizoenarbeiders tck. de werkloozenverzekering worden behan deld. De duur van de crisisondersteunmg voor oude employe's en arbeiders zal wor den verlengd. Het gebrek aan arbeids krachten op het platteland zal worden te gengegaan: IJe Rijks verzekering zal een voudiger en economischer worden gemaakt. Het lot van de oorlogsverminkten en van de nagelaten betrekkingen van oorlogsslacht offers zal worden verzacht. Ook de zegenrijke inrichtingen voor vrij willige welvaaitszorg zullen worden ec- steund. De Rijksregeering zal de hulp voor de kleine renteniers op een wettelijke ba sis, onafhankelijk van de goedkeuring van de plaatselijke hulpbureaux, steJlen. De woningnood vereischt een bijzondere voor zorg voor de instandhouding vaü de oude en den bouw van nieuwe woningen, waarbij in de eerste plaats verzorgd moeten woi'den de belangen van de minder gegoede klas sen en van de gezinnen met veel kinderen, benevens die van de oorlogsslachtoffers. Da huurprijzen van de nieuwe woningen moe ten op een redelijk niveau worden gehou den, o.a. door het tegengaan van onge rechtvaardigde huurverhooging en door ra- tioneelen steun aan het bouwwezen. Op elk gebied is vruchtbaar werk slechts mogelijk in een staat, die rust op het fundament van de Grondwet van Weimar. De voor naamste taak van dc Regeering is, op dea' grondslag van deze Grondwet in deroocra- tischen zin het bewind te voeren en eer bied voor de republiek en haar symbolen af te dwingen. Het spreekt wel van zelf, dat de Regeering de Grondwet krachtdadig zal beschermen tegen elke onwettige po ging haar te schenden. De Rijksregeering rekent hierbij op de trouwe medewerking van alle ambtenaren. Ha^r bijzondere aan dacht zal zij schenken aan de totstandko ming van een ambtenarenwet, waarbij de kwestie van de vertegenwoordiging van ambtenaren nader onder de oogen gezien zal worden. Wat betreft de kiesrechthervor ming wordt gestreefd naar een stelsel, waarbij de evenredige vertegenwoordiging wordt gehandhaafd, maar tegelijk de kie zers in nauwer eontaot zullen staan met hun gekozenen. Wat betreft de schoolpolitiek zal de Rijks regeering werken aan een oplossing van het moeilijke schoolprobleem in den zin van verbetering van het reed6 zoo hoog geroem de Duitsche schoolwezen. Daarbij moet aan den eenen kant gelet worden op de school als door de staatsoverheid ondersteunde staatsinstelling, maar aan den anderen kant ook op het recht van de godsdienstige gemeenschappen op godsdienstonderricht en op de vrijheid van geweten, met ontzien van do rechten der ouders. De geestelijke zoowel als de zedelijke gezondheid van het Duitsche volk zullen evenals reeds vroe ger een voorwerp van warme zorg van de Rijksregeering uitmaken. Ook techniek, on- derzoek-wetenschap en kunst zullen bevor derd worden. De weermacht van de Duit sche republiek zal haar taak bescherming van de grenzeoi en handhaving van de orde in het bimnenland slechts dan met succes kunnen vervullen, wanneer zij in het volk wortelt en geschraagd wordt door het ver trouwen van alle lagen der bevolking. Daar voor is een louter vaderlandsche en boven de partijen staande instelling bevorderlijk. Bij de hervorming van het strafrecht zal voornamelijk do kwestie van de eventueele opheffing van de doodstraf overwogen moe ten worden. Wat de amnestiekwestie be treft, de Rijksregeering hoopt, dat de Rijksdag op dit punt spoedig tot overeen stemming zal komen. De Rijksregeering hecht er bijzonde-re waarde aan. dat door een snelle behande ling van de voorstellen tot amnestie deze kwestie nog tot een oplossing gebracht zal worden voordat de Rijksdag uiteengaat. De Regecnng hoopt op een uniforme regeling van de pósitie van de voormalige bestuurs ambtenaren en rechterlijke ambtenaren. In de belastingpohtiek zal onderzocht moeten worden in hoeverre de zware belas tingdruk, die rust op de onderste en mid delste lagen der bevolking, een verminde ring kan ondergaan. In de toekomst zal zoo veel mogelijk gestreefd worden naar een uniforme regeling van zakelijke en perso- necle belastingen in de nieuwe belasting wet. Men kan er staat op maken, dat de 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2