69sle JAARGANG WOENSDAG 4 JULI 1928 No. 20952 STADSNIEUWS. DE AUTOTOCHT MET OUDEN VAN DAGEN. Het voornaamste nieuws van heden. DE AUTOTOCHT MET OUDEN VAN DAGEN.. LEIDSCH DAGBLAD DAQ8LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden 12.35. per week 7 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE AUTO-TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Een groot succes trots de regen aan 't slot. 10 jaar jonger geworden In aansluiting op het gisteren gemelde nog het volgende: Schitterende zonneschijn verlicht vroolgk ■de groote Nieuwe Kaasmarkt Maar al spoedig wordt het leege plein gevuld met allerlei auto's, die de passagiers afgehaald hebben van hun woningen. De regeling is uitstekend, dank zg de maatregelen der politie en de voortreffelijke zorg van den heer De Koning, d e als een ware veldheer van den een naar den ander stapt, hier iets beveelt» daar aanmoedigt vf verbetert, en weldra staan langs de vier Zijden van het plein de 56 auto's naast elkaar geschaard. Precies op tjjd zgn allen aanwezig. De dames van het Comité rennen af en aan, bloementuiltjes worden uitgedeeld. De man netjes, stram en stijf, zitten rechtop met een groote roos of een bosje lathyrus op hun borst gespeld, de vrouwtjes ruiken voor zichtig aan de teere bloemen en houden ze nog wat in de hand, vóór zij ze definitief vasthechten. Enkele oudjes begrijpen niet, dat doze bloemenhulde bg de tractatie hoort. Schuchter wordt de beurs voor den dag gehaald, ver legen kgken ze op, mompelen: „ais ik maar geld genoeg heb...." en galant tegenover de drie vrouwtjes, die bg hem in de auto zitten, vraagt de oude man: „hoeveel is dat, voor vier personen?" Zijn gezicht wordt een en al vreugde, als hij ten antwoord krjjgt: „Nee Opa, vandaag ben je héélemaal op visite lnlusschen zijn zg prettig afgeleid en de angst voor het onbekende, dat ze tegemoet gaan, en die op sommige gezichten te lezen stond, begint weg te trekken en maakt plaats voor vroolgke, geestdriftige belang stelling. Het Comité controleert nog eens, of iedereen goed zit. In een open auto hebben drie vrouwtjes plaats genomen. „Maar juffrouw, u had toch een plaatsje in die dichte auto. U bent in geen tien jaar buiten geweest, is dat niet te koud?" Glunder lacht liet tfgfje: „Dank u wel, dame, ik zit nier fijntjes, ik heb 'n ouwe kennis gevonden en nu ga 'k hier niet vandaan, en ik heb een sjaal bij me." In een andere auto kloppen twee stok oude mannetjes, 84 en 86 jaar, elkaar op den schouder: „Wel, Janus, jongetje, hoe gaat het met jou?" En als lig ziet, dat er even geglimlacht wordt om het „jongetje": „Zie je, juffrouw, dat zei ik altjjd tegen 'em, toen we samen op school zaten, want Dg was twee jaar jonger dan ik!" Om even over twee uur wordt het sein gegeven voor den afrit. In volmaakte ord9 rijden de auto's volgens nummer achter elkaar. Door een dichte menschenhaag gaat het voorzichtig met den kostbaren last het plein af en de nauwe steegjes door. „Dag Opoe!" „Nou Tante, hou je taai!" hooren we van verschillende kanten roepen. Overal worden de feestelijk bevlagde auto's met gejuich begroet, de oudjes zitten te wuiven en te knikken, anderen leunen glunder achterover, goed gesteund door de zachte, veerende kussens. De heele file rijdt de stad door, langs de Breestraat, het Noordeinde en den Haag- weg naar buiten. Het weer is prachtig, welken drijven langs den hemel, maar de zon schijnt en in het Westen zgn lange, blauwe strepen. Verheugd kijken de oudjes uit naar de koeien, die in groepjes te grazen staan eti die met suffe oogen de lange stoet van auto's zien passeeren. Over Wassenaar gaat het binnendoor naat "htwijk aan den Rijn en vandaar naar ©ordwgk aan Zee. In alle gemeenten, die stoet op den doorrit passeerde, zijn de burgemeesters zoo vriendelijk geweest vooi p Jiitie-toezicht te zorgen, zoodat alles iit de beste orde verloopt. Op den Noordboulevard wordt geparkeerd. De oudjes, die nog loopen kunnen, worden Ook Riekje Nieuwenhuis, het bekende koffievrouwtje, ging mee,. en de verpleegden van het Kon. Militair Invalidenhuis werden evenmin vergeten! voorzichtig door de zusters uit de auto's geholpen en loopen moeizaam naar de lunch room, waar ze getracteerd zullen worden; enkelen, die heel slecht ter been zgn, blijven achter in de auto's, waar hun de versnaperingen gebracht wordee. Ze lachen tegen de glazen limonade, en als de krenten bollen en koekjes worden rondgedeeld, weten zg niet meer, hoe ze hun dankbaarheid zullen uiten. „Mevrouw, dit tochie heit me tien jaar jonger gehaakt, het i9 heerlijk, heerlijk," merkt een tachtigjarige op, terwijl zij ver trouwelijk de hand legt op den arm van een der dames van het Comilé. Overal zijn dankbare gezichten, overal zitten de oudjes te knikken met glimmende oogjes, maar de vreugde stijgt ten top, als er aan d'o mannetjes sigaren worden rondgedeeld, en weldra zitten ze lustig te dampen. Een vrouwtje kijkt smachtend naar de sigaren. „Je wil toch niet gaan rooken op je ouwe dag?" „Nee hoor, maar me man zit zoo alleenig thuis, en als ik nou cs wat voor 'm mee kon brengen I" Dolge lukkig steekt ze zorgvuldig de sigaar op een veilig plaatsje. De persfotografen loopen tusschen de groepjes door en nemen aardige kiekjes en tenslotte worden allen opgesteld en wordt het heele gezelschap vereeuwigd. Glim lachend en uitermate verheugd en dank baar zitten alle oudjes naast elkaar, terwijl het Comité hoog op stoelen staand, be schermend op hen neerziet. Maar ook aan dit fee9t moet een eind komen. Eén voor één rijden de wagens voor, en voorzichtig worden de oudje3 erin geheschen. Een oud vrouwtje was door de emotie alles kwijt, wist het num mer van de auto niet meer, ze wist niet waar ze woonde, zelfs niet meer hoe ze heette, „ze #was van de Groote Kerk", en dat moest voldoende zijn voor de bezorgde endervragers. Half huilend zag ze uit naar „haar auto", zoo'n groote, lage", en ze zag zich al achtergelaten op den boule vard, tegenover de grauwe zee, die onheil spellend begon te spoken. Gelukkig werd zij weldra bij de bekende toebtgenooten ondergebracht, en opeens was ook haar naam en adres weer duidelijk, zoodat ze opgelucht en monter wegreed. Tenslotte was iedereen ingeladen onder de goedkeurende en jolige opmerkingen van de Noordwijkers; de mannetjes kregen nog een sigaar, en de vrouwtjes een reep chocola mee voor onderweg, en de optocht zette zich weer in beweging. Een woord va» hulde moet hier nog ge bracht worden aan den eigenaar van het parkeerterrein, die aan alle auto's gratis een plaatsje afstond. In lange rij wordt weggereden. Helaas, de zon heeft ons in den steek gelaten en de regen klettert tegen de ruilen, waar achter de oudjes veilig beschut zitten op geborgen. Met een zacht gangetje gaat het over Noordwijkerhout, door de mooie bos- schen, over Sassenheim langs de gelende bollenvelden, terug naar Leiden, waar op de Nieuwe Kaasmarkt nog even gepleisterd wordt. Overal waar de stoet langs komt, kijken de menschen vrooljjk lachend de auto's na: het moet ook wel een verrukkelijk ge zicht zijn, die aardige opgewekte oogen, die glanzende blikken; de kinderen roepen hoera, en iedereen wuift de oudjes toe. De roodgenummerdc auto's zetten hun vrachtjes weer zorgvuldig af aan hun woningen. Wat zullen de oudjes veel te vertellen hebben, en wat zullen ze na genieten van alles wat ze gezien en on dervonden hebben! Hoe dankbaar zullen ze den auto-bezitters zijn, die zoo aller vriendelijkst hebben meegewerkt, om dezen dag te maken tot een onvergetelijke in de herinnering van al die menschen, die zij zoo heerlijk hebben laten genieten! Welk een voldoening voor het Comité, dat met eenigen schroom dit plan heeft opgezet, en dat de arbeid en moeite ruim schoots beloond ziet. Hoe heeft de secreta resse, mej. M. v. d. Velden, zich uitge sloofd. hoe hebben de andere dames ge draafd! Weinig zal men vermoeden, hoe veel werk en hoofdbreken dit plezierritje gekost heeft, maar met groote vreugde kan men terugzien op dezen dag, die ook aan de harde werkers ongekend genot ge schonken heeft. INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. De vlaggen nitl Reeds heden waren ook voor buiten staanders de eerste teekenen die het begin van het Astronomisch Congres aankondigen waarneembaar. Op het Station is hedenmorgen geopend het bureau de reception dat bestaat uit twee studenten die op het eerste perron aan een tafeltje hebben plaats genomen om de vreemde gasten die heden en morgen wor den verwacht enkele zijn reeds aange komen te ontvangen en van voorlichting te dienen betreffende hun logies, enz. Ook voor de bagage van de congressisten zorgt dit bureau aan het Station. Tot morgen avond na het binnenkomen van den laat- sten trein blijft het bureau in het Station gevestigd. In de Stadsgehoorzaal heeft zich intus- 9chen hedenmiddag om twee uur het Cen traal Boreau van het Congres, dat daar zoo lang het congres duurt zal gevestigd blijven, geïnstalleerd. In aansluiting met het bovenstaande, herinneren wij nog eens aan de oproep gis teren door ons reeds gedaan, om door het uitsteken van vlaggen, te toonen dal wij het waardeeren dat dit coifgres Leiden tot zetel gekozen heeft. Particulieren en handeldrijvenden, van morgen tot en met Vrijdag dezer: D e v 1 a g- gen uit! Daar met den boottrein uit Hoek van Holland die om 7 uur 43 morgenochtend in Den Haag aankomt en die gewoonlijk hier niet stopt, vele congressisten uit Engeland en Amerika worden verwacht, zal deze trein waarschijnlijk bij uitzondering hier stoppen. JUBILEA. Diamanten brniloit. In het Van der Spekhofje is het gisteren feest geweest. Het echtpaar Kwestroo vier de, onder begrijpelijke groote belangstelling, zijn zestigjarig huwelijksfeest, zijn diaman ten bruiloft dus. De heer Kwestroo en zijn echlgenoote die ondanks hun hoogen leeftijd nog een goede gezondheid genieten hebben den dag dank zij de attenties van hun kin deren, van regenten en medebewoners van het Hofje en van vele anderen op rustige maar prettige wijze gevierd. Natuurlijk had den de krasse oude lieden heel wat geluk- wenschen en ook menig cadeautje in ont vangst te nemen. Gouden Bruiloft. Ook op de Middelstegracht 47 was het gisteren feest. Daar vierde het echtpaar I. WijnbeekChaudron zijn gouden bruiloft. Ook hier heerschte in de woning van het bruidspaar oprechte vreugde, die in de eer ste plaats werd gedeeld door de kinderen, behuwd- en kleinkinderen, maar ook door tal van vrienden en bekenden. En ook hier bloemen, cadeaux en gelukwenschen van vele zijden. Het was een heerlijken onver- getelijken dag voor het jubileerende echt paar. BINNENLAND. Het bezoek der Koningin-Moeder aan de Indische tentoonstelling te Arnhem. (Binnen land, 2e Blad). De wijziging der begrooting voor Neder- landsch-Indië. (Binnenland, 2e Blad). Bijzonderheden omtrent den export van tuinbouwproducten per vliegtuig. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad); Te Weert is de bliksem ingeslagen in een graansilo; er zijn drie dooden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Behandeling van het Leidsche opium drama voor het Amsterdamsche Gerechtshof (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. De regeeringsverklaring van het Dnitsche kabinet. (Buitenl., le Blad). De conferentie voor de in- en uitvoerver boden geopend. (Buitenl., le Blad). In Griekenland Venizelos kabinetsforma teur. (Buitenl., le Blad). Bij T. en D. Bij de firma Ticleman en Dros heeft he den de heer J. Kruit zijn 25-jarig jubileum als stoker gevierd. Wegens afwezigheid van de andere pa-, troons heeft de heer H. II. Tieleman heden morgen den jubilaris toegesproken en hem, de gewichtige man die voor de stoom, de energie waarmede het bedrijf wordt gedre ven zorgt, van harte gelukgewenscht met dit jubileum. Natuurlijk had de jubilaris ook vele ge schenken en andere felicitaties in ontvangst te nemen en heeft men hem dezen dag tot een onvergetelijke gemaakt. Foto's W. Blcuzé, Lolden. Een van de vele auto's, waarmede gisteren talrijke oudjes een genotvol ritje maakten. Een enkele auto-eigenaar had zgn wa gen zelLs versierd om het feest nog grooter luister bjj te zetten.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1