Bij Scheren PUROL 69s!e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Jnni 1928 Derde Blad No. 20949 HO Buitenl. Weekoverzicht UIT RUSLAND. Londensch Aanteekenboek. RECHTZAKEN. Een tijd van crises en politieken strijd. Hoewel we officieel zomer hebben, d.w.z, jsen periode van gewoonlijk politieke rust, is het momenteel in de politiek niet bepaald rustig. Integendeel, we maken weer eens door een tijd van crises in de meest ver- toh ill-end e landen. Weliswaar zijn onze Oostelijke naburen weer een ministerie rijk, doch dit is er dan ook een na. Het is niet meer dan een overgangskabinet van korten duur. Tot tweemaal toe heeft Herman Muller een echec geleden. Eerst zette de Duitsche Volkspartij hem den voet dwars, daarna het Centrum. De Duitsche Volkspartij deed de groote Coalitie mislukken door het vast houden aan diverse eischen en toen Muller op raad van Streeemann een ministerie van persoonlijkheden wilde vormen, buiten de partijen rechtstreeks om, toen wierp het Centrum roet in 't etenvoor zich eischend een „persoonlijkheid" op een der belang rijkste posten, waarvoor Financiën zelfs niet in aanmerking kwam. En dit nog wel voor oud-rijkskanselier Wirth, die nog pas geleden heette te hebben afgedaan Toen scheen Muller vastgcloopen, doch Hilfer- dring, zijn partijgenoot, bracht hem weer vlot en deed aan de hand het middel, dat de uitweg zou blijken te zijneen over gangskabinet, waaraan het leven uiterlijk tot October zal zijn gegeven. De leider van het Centrum bezet twee ondergeschikte posten, de overige zijn verdeeld over socia listen, democraten en Duitsche Volkspartij. Speciaal de democraten hebben thans meer, dan hun toekomt en zullen straks weer moe ten wijken Duitschland heeft dus een kabinet, maar een, waarvan de duur eenige maanden is. Reeds bij de geboorte zal als het ware aan zijn dood worden gewerkt, een proces, dat al verder en verder zal gaan. Dat van dit ministerie m.a.w. niets is te verwachten, spreekt van zelf. Het zal zoo ongeveer zich onledig moeten houden met het afdoen der loopende zaken. Meer niet. De crisis is hiermee niet opgelost. In Frankrijk heeft Poincaré zijn levens werk aan de stabilisatie van den franc zal voor eeuwig* zijn naam zijn verbonden zien voltrekken met benijdenswaardige meerderheid. Doch thans beginnen de moei lijkheden zich meer en meer op te stapelen. De Elzasser kwestie is bezig Poincaré te on dermijnen, trots zijn overwinning in de Kamer in deze materie. Of Poincaré niet alleen voor zich zelf doch ook voor Frank rijk niet al te halstarrig blijft weigeren om zich plooibaar te toonen, zal de historie moe ten beoordeelen, doch alle symptomen wij- Een er thans op, dat he<t antwoord in be vestigenden zin zal moeten uitvallen. Liefde van den Elzas voor Frankrijk en zulke niet tastbare doch daarom met waardelooze dingen doen reeds opgeld in debat en gepo- lemiseer. En dat zijn gevaarlijke verschijn selen Onschuldig is de crisis geweest., door Frankrijk's bondgenoot Polen doorgemaakt; in een oogwenk en op het onverwachts. Het kabinet Pilsudski heeft daar plaats gemaakt voor een kabinet Bartel, waarin Pilsudski niettemin nog den toon aangeeft. De Poolsche maarschalk kon echter de be riommeringen van het premierschap niet meer dragen en vandaar dat wisselen met Bartel, die reeds vice-premier was. Bartel. Veranderen zal er niets. Waar echter zoowel Pilsudski als Bartel een zwakke ge zondheid hebben en de strijd tusschen re geering en parlement nog altijd onvermin derd voortduurt, kan op deze onschuldige crisis wel eens spoedig een gevaarlijker volgen. Zooals Zuid-Slavië doormaakt als gevolg van de moordpartij in de Skoepsjtina. Wel is daar het kabinet nog aan, doch inwendig heerscht er de crisis. De bemoeiingen van koning Alexander hebben in zooverre suc ces gehad, dat de gewonde Kroaten-leider Stefan Raditsj zich nog voor de eenheid uitspreekt van het koninkrijk der Serven. Kroaten en Slovenen en daarmede is thans al veel gewonnen Moeilijk, uiterst moeilijk zal het echter zijn, om een ministerie te vormen, dat, al is het ook maar in hoofd zaak, alle partijen bevredigt. Of de koning ook daarin zal slagen Van Zuid-Slavië naar Griekenland is slechts één pas Ook daar een regeerings- crisis, doordat Venizelos opnieuw heeft in gegrepen en wel speciaal op f nancieel ge bied. Wederom is het kabinet-Zaïmis heen gegaan, voor de tweede maal in heel kor ten tijd en nu vermoedelijk vooreerst voor goed. Denkelijk za! de Cretenzer zelf nn het bewind in handen nemen en er des noods een Kamerontbinding met nieuwe verkiezingen aan wagen. Alleen is de kans groot, dat de oude strijd monarchie of repu bliek, dan in volLe scherpte zal herleven, hetgeen voor het nieuwe Hellas, dat de politieke allures van oud-Hellas nog maar al te zeer vertoont, niet zonder gevaar is. Steken we hierop de Middellandsche Zee over, dan treffen we een crisis in het land van den Nijl en van de pyramiden. Daar is voorgevallen, hetgeen hooge uitzondering is: het naar huis zenden van het kabinet- Nahas pasja door den koning. Aanleiding daartoe schijnt gegeven te hebben het feit, dat de premier gecompromitteerd was door een optreden ten bate van een voor krank zinnig verklaarden prins. Fen nieuw kabinet is reeds gevormd, maar sterk schijnt dit niet te staan, gelet op het verdagen van het parlement! Men ziet: overal strijd in de politieke arena en om te besluiten in de Ver- eenigde Staten zal deze thans met volle kracht worden ingezet, nu Democraten zoo wel als Republikeinen hun candidaat voor het presidentschap hebben aangewezen. Beide partijen hebben een uiterst populair figuur naar voren geschoven, zoodat over den uitslag weinig is te zeggen. De Repu blikeinen hebben in Hoover een persoon, die spreekt tot het Amerikaansche volk, doch de Democraten in Al Smith vooral niet minder en waar Smith vermoedelijk beschikt over het machtige New-York, be looft de kamp zeer spannend te worden. Tot November zal deze strijd duren, dan valt de beslissing. RECLAME. péén Pijn en naschrijnen of stukgaan der hnid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tnbe 80 ct. HET OORLOGSSPOOR IN HET OOSTEN. (Nadruk verboden.) Een jaar geleden, toen de strijd tusschen Stalin en Trotzki steeds feller werd en velen in Ruslang nog geloofden aan de mogelijkheid van een overwinning van den „mislukten Napoleon", zooals Trotzki te genwoordig algemeen genoemd wordt, lan ceerde Stalin het gerucht van een nade renden oorlog Zijn agenten verkondigden overal in het land, dat Rusland aan den vooravond van een vreeselijken oorlog stond, dat de kapitalistische landen een machtig bondgenootschap smeedden om de Sovjet-Unie te overvallen. Er ontstond een paniek. Overal verdrongen zich de men- schen voor de levensmiddelen-winkels; er werden groote voorraden levensmiddelen opgeslagenwie geld had, kocht alleg wat hij maar krijgen kon. Het is niet met ze kerheid te zeggen, in hoeverre Stalin c.s. werkelijk geloofden, dat de Sovjet-Unie met een oorlog bedreigd werd, maar dat zij de oorlogspaniek op een meesterlijke wijze uitgebuit hebben om de oppositie te vernietigen, is algemeen bekend. Na de verplettering der oppositie ver dween voor de „Stalinsen" de aanleiding voor de verspreiding van dc geruchten over den a.s. oorlog. Integendeel, zij hadden er belang bij. dat de paniekstemming zou verdwijnen. Het platteland, dat in voort- durenden angst leeft voor een nieuwen oorlog en de vreeselijke ontberingen, die er het onvermijdelijke gevolg van zijn, verkoopt, sinds de agenten van Stalin vertelden, dat een oorlog elk oogenblik kan uitbreken weinig graan aan de Sov jet-regeering. Elke boer wil een graanvoor raad hebben, groot genoeg om zich door den ergsten tijd heen te slaan. Dat was een van de oorzaken, die tot de volkomen mislukking van de graan-campagne hebben geleid, en de mislukking van de graan- campagne heeft de Sovjebregeering voor onoverwinnelijke moeilijkheden geplaatst. De Russische boer is traag en neemt niet gauw iets aan, maar heeft bij hem een ge dachte post gevat, dan houdt hij er aan vast. Zoo konden de bolsjewiki de geesten, die zij wakkeT hadden gemaakt, Diet meer meester worden. Trouwens, ook de bolsjewiki, zelfs de leiders, zijn het slachtoffer geworden van de paniek, die zij zelf veroorzaakt hadden. Zij hebben zoolang over den a.s. oorlog ge sproken, hebbeD dit met zooveel overtui ging en pathos gedaan, dat zij er langza merhand zelf aan begonnen te gelooveD. En naarmate de binnenlandsche toestand van de Sovjet-Unie slechter werd, naarmate de crisis, die Rusland du doormaakt, aan hevigheid wint, wordt de overtuiging, dat een oorlog op komst ^s, steeds sterker. Langzamerhand is het een soort psychose geworden. Wie zich den toestand in de hoofdsteden van de groote Europeesche mogendheden vóór den wereldoorlog her innert, wie zich nog herinnert, welk een geestesgesteldheid toen in Berlijn, Parijs, Weenen en Petersburg heerschte, kan ook begrijpen, wat er nu in Rusland gaamle is. Het bewustzijn, dat de toestand wanho pig is, dat het op deze wijze niet langer kan voortduren, dat er iets gebeuren moet, dat de lucht zou zuiveren, dat den knoop der tegenwoordige moeilijkheden zou door hakken dat alles dwingt vele bolsjewisti sche leiders den oorlog als een uitkomst te beschouwen. Een andere groep bolsjewisti sche leiders ziet, dat de NEP op een mis lukking is uitgeloopen, en hoopt, dat een oorlog Stalin c.s. in staat zou stellen de toestanden van het tijdperk vaü het „mi litaire communisme" te herstellen, terug te keeren tot dien ..gulden tijd", toen de communistische partij nog de absolute heerscheres over 't leven en de have van eiken burger was, toen de requisities, de plunderingen enz. een gewoon verschijnsel waren. Toen Stalin zelf, de ongekroonde heer- scher van het onmetelijke land, over het vraagstuk van oorlog en vrede denkt, is niet met absolute zekerheid te zeggen. De opvolger van Lenin is te voorzichtig om zich bloot te geven, om de puntjes op ae i's te zetten. Hij heeft echter in zijn laatste redevoeringen in antwoord op hem gestel de vragen verklaringen afgelegd, die ons in staat stellen zijn opvattingen te leeren kennen. In een redevoering verklaarde Sta. lin, dat de bolsjewiki niets meer door con cessies kunnen bereiken, dat het nu niet meer om kleinigheden gaat, dat de vijan den van de bolsjewiki geen genoegen meer zouden nemen met het herstel van de NEP, dat zij de afschaffing van het Sovjet-regime eischen. Stalin ziet daarom geen ander middel dan op den weg voort te schrijden, dien hij ingeslagen heeft. Dat. deze weg tot een oorlog moet leiden, heeft Stalin reeds herhaaldelijk erkend. De verleiding door een oorlog den knoop door te hakken wordt voor Stalin c.s. des te grooter, wijl zij over tuigd zijn, dat Rusland niet alleen in staat is een aanvaller terug te werpen, maar ook tot den aanval over te gaan en het kapita lisme te vernietigen. De overtuiging, dat een nieuwe wereldoorlog onvermijdelijk tot een ineenstorting van het kapitalisme zal moeten leiden, dat een dergelijke oorlog in geheel Europa, zoo niet in de gehecle wereld, den communisten de heerschappij zal geven, dat dan de zoo begeerde we reldrevolutie zal uitbreken, is nu in Rus land sterker dan ooit .Er heerscht onder de bolsjewistische leiders eeD geestesge steldheid, die hen tot daden kan leiden, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Hoe groot de verblindheid der bolsjewiki (evenals vóór 1914 die der Pruisische jon kers) is, kan de lezer uit het volgende feit zien. Zij zijn niet alleen overtuigd, dat een oorlog tegen de Sovjet-Unie tot een opstand van de arbeiders in het vijandelijke land zal leiden, dat de communistische partijen in alle kapitalistische landen een revolutie zullen verwekken, zij gelooven ook, dat ver schillende kapitalistische landen partij zul len trekken voor de Sovjet-Unie en tegen de overige kapitalistische landen. Sterker: zij rekenen er op, dat die kapi talistische bondgenooten van de bolsjewiki de machtigste mogendheden der wereld zullen zijn. En als de lezer denkt, dat de bolsjewiki daarbij Duitschland op het oog hebben (dat Duitschland, in geval van een oorlog tusschen Rusland en Polen, partij zal kiezen voor Rusland, is aannemelijk, zelfs zeer waarschijnlijk), vergist hij zich. De bolsjewiki zijn overtuigd, dat de belangrijk ste bondgenoot van de Sovjet-Unie in den strijd tegen de kapitalistische landen Amerika zal zijn. En ofschoon de Ver. Staten hardnekkig weigeTen de Sovjet- regeering te erkennen, ofschoon de Ameri kanen met de bolsjewiki zelfs geen handels verdrag willen sluiten, gelooven de bolsje wiki steevast, dat de Vereenigde Staten hun de milliarden zullen verstrekken, welke de „uitgeknepen citroen" (zoo noemen de1 bols jewiki nu Duitschland) niet in slaat is te fournecren. Dezelfde Vereenigde Staten, het machtigste bolwerk van het kapitalisme, zuilen, volgens de overtuiging der bolsjewiki hun lot vastkoppelen aan dat van de fail liete Sovjetunie, zullen het Roode Leger s;eunen door zijn legers. En wanneer fte aan de mogelijkheid van een dergelijk tegen natuurlijk bondgenootschap twijfelt, dan zeggen de bolsjewistische politici: „Maar alleen een met blindheid geslagene riet niet, dat de wereld aan den vooravond van een geweldige botsing tusschen Engeland en Amerika staat!" Deze geestesgesteldheid, deze phantas- tische verwachtingen hebben zeer vèr- strekende gevolgen. Zij verlammen den wil om al het mogelijke te doen om een oorlog te vermijden, zij scheppen een bodem, waarop de oorlogsgezindheid welig kan tieren. Deze' stemming is des te gevaarlijker, wijl Rusland inderdaad door verschillende mogendheden bedreigd wordt, wijl het ge vaar, dat verschillende mogendheden Rus land zullen aanvallen en het verscheuren, lang niet denkbeeldig is. De groote mogend heden, vooral Engeland, zijn beu van het voortdurende kuipen der bolsjewiki, van hun samenzweringen in Europa en de kolo nies. Het geduld van Engeland is op een al te sterke proef gesteld. Het eenheidsfront van de kapitalistische landen, waarover de bolsjewiki jarenlang van de daken hebben geroepen, en dat toen alleen in hun verhit brein bestond, wordt nu langzamerhand werkelijkheid. De laatste diplomatieke stap pen van de Engelsche regeermg wijzen er op, dat men te' Londen een coalitie tegen de bolsjewiki voorbereidt. Het gevaar van een nieuwen grooten oorlog wordt daardoor veel grooter dan men in West-Europa, vooral in Nederland, denkt. Hierover zal ik een anderen keeT uitvoeriger schrijven. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. HET PAARD IN DE GLORIE. Wanneer zooals nu het getij van het Londensche seizoen hoog is, dan viert het paard plus nobile conquete de l'homrae zijn oude glorie. Machines mo gen vele paarden van de straten hebben verdreven, maar ze hebben ruiterschap niet verbannen uit 't hart van Engeland en uit den zomertijd van dit land. In den herfst, meer precies in November, is er in het groote gebouw Olympia veel te doen over paardenkrachten. Maar in Juni is alleen het paard er in tel. Het bloed der raspaarden zij zijn immers volbloeden is er overvloediger dan de benzine, die in deze dagen slechts een middel wordt om de verschillende tempels, waarin het paard wordt geeerd. te naderen. Die tempels zijn nu vol bedevaartgangers, vol adoratie voor 't edele ras Zadelleer en tuigleer geuren er. Verleden week was het Richmond, het groote jaarlijksche concours van Richmond; en nu zijn het Ascot en Olympia. En den heelen zomer door zal 't platteland vol zijn van vertooningen met de paarden, ploeg paarden en boerepaarden op hun mooist, voor opgepoetste karren en sjeezen. in be- vlagde gronden, waar de zakelijkheid van dagelijksch bedrijf met de paarden voor eens wordt omgezet in opgewekte hulde en feestelijkheid, met het nobele dier als doel en eerste attractie. Het paard is nu van het land en het leger. Op het land zal het wel het langst stand houden als schoone overbodigheid. In het leger heeft „mechanisatie" 't nacht- merrielijk woord van onzen tijd reeds vele glanzende paardenflanken, trillend van leven, doen verdwijnen. Maar ook daar achten de vereerders van het dier er zoo veel karakteristieke en eervolle en liefde kweekende eigenschappen aan verbonden, dat zij het niet licht, misschien nimmer, in den steek zullen laten. De „Horse Show" van Olympia getuigt er van. In een enkel nummer van de vertooningen getuigt deze jaarlijksche gebeurtenis ook dat de schoone traditie van het paard stand moet houden tegen de meest fnuikende nieuwe machten. Dat nummer wordt gegeven door ruiters en paarden van de beroemde Spaansche rij school in Weenen. Ik moet er een paar woorden aan wijden. Want ik heb persoon lijk kunnen ervaren, bijna tien jaar gele den, hoe aristocratische traditie in Weenen standhield in de jammerlijksle tijden. Wee nen heeft zijn volbloeden van Arabischen stam bewaard sedert 1735, toen de ver maarde stal ontstond. De ruiters uit die stad, die voor het eerst naar de Horse Show van Londen zijn gekomen, verschijnen hier in de traditioneele uniformen en doen toe ren met hun prachtige paarden, die nu zoo niet even oud even overbodig zijn als de steekspelen der middeneeuwsche ridders. De oefening van man en dier voor dit Spaansche School-rijden, het summum van beheerschtheid en tucht, eischt uiter aard machtig veel tijd. En toch, toen Wee nen tien jaar geleden de stad van jammer en ellende werd, slaagde het er niettemin in dit laatste overblijfsel van de oude rid derlijkheid te bewaren. De stad van leed en ontbering hield haar staatsopera en haar schouwburg en ze kon ook in al haar le vensnood en in dat moeilijk proces, dat in Oostenrijk een nieuw en doelmatig demo cratisch bestuur moest stichten, den keizer lijken stal evenmin vergeten als de wals en de operette. De vertooningen der Weensche ruiters leeren ons, dat ook een natie, die haar vorst den bons heeft gegeven, een nis bewaart voor dat voorname ruiterschap en voor dat nobele paard, die altijd deel zijn geweest van vorstelijken praal en koninklijk of keizerlijk spel en militaire ontspanning. Ik heb een paar malen het woord „over bodigheid" gebruikt.. Het gebruik wa9 juist naar den maatstaf alleen van de beslaande maatschappelijke waarden. De volbloed zelf i3 zoo gemeten een paard, dat lang heeft opgehouden zijn haver te verdienen. Maar zoo strikt zakelijk kunt ge niet van opvat ting zijn of een Horse Show als die van Olympia zal u leeren dat nuttelooze zaken onmiskenbaar nut krijgen, wanneer ze be wonderenswaardig zijn in hetgeen ze doen en schoon van aanblik. Ze zijn de kunst die het leven kleur heeft. En hoe eentoniger het bestaan wordt, hoe geestdriftiger wij zullen opgaan naar zulke schoone overbodig heden als een Horse Show in Olympia of een renfeest-tuinfeest-modefeest in Ascot. Een vliegveld bij het huis. Op een huizen-tentoonstelling, onlangs, kon men inzendingen zien, die rekening hielden met een vliegtoekomst, waarin het eigen vliegtuig en eigen landingsgrond dienst deden. In Engeland schijnt men zulk een toekomst al zoo nabij te achten, dat er maatregelen voor moeten worden genomen. Het vliegtuig is nog een uiterst duur ver voermiddel in een land, waar de afstanden betrekkelijk klein en waar verbindingen langs weg en spoorweg goed zijn. Deze overweging schijnt intusschen voor eenige menschen hier geen belemmering te zijn. Er zijn teekenen merkbaar, dat plezièr- zoo wel als zakenreizigers meer en meer aan de mogelijkheden van de luchtbaan denken. Het treffendste teeken is wel, dat de be kende Automobile Association reeds bezig is gegeven te verzamelen voor een lucht- vaartafdeeling, die vroeg of laat deel zal uitmaken van haar organisatie. Dit is waar schijnlijk geschied op de praktische leus: beter vroeg dan laat Zulk een afdeeling van de A. A. zou dus de belangen dienen van den particulieren vlieger, zooals de A. A. thans de belangen van den particulie ren automobilist behartigt. Eenige uitzonderlijke menschen in Brit- lannië, ruim met aardsche goederen geze gend. houden reeds sedert eenigen tijd avia- tische partijen. De gasten van een thee- of dincTpartijtje komen per vliegtuig aan. Het huis van den gastheer of de gastvrouw is natuurlijk een groot landhuis, dat in zijn omliggende gronden landingsgelegenheid evenals verlrekgelegenheid verschaft. In een geval, dat zich onlangs heeft voorgedaan, gingen alle gasten na afloop van de thee „op de vlucht" in hun eigen vliegtuigen en zat het gezelschap, dat een paar uur tevoren in het landhuis thee had gedronken, later een paar honderd kilometers verder, geza menlijk aan tafel in een hotel van een zee badplaats. Wanneer zich zulke gevallen voordoen dan wordt het begrijpelijk dat een toeristi sche organisatie ais de A. A. begint te over- wegen hoe hij deze even luchtig als voort varende menschen kan dienenen hen inlijven in haar ledental. Men mag zich al met redelijkheid afvragen of openbare lichamen het voorbeeld niet moeten volgen. De' luchtmannen en -vrouwen van de toe komst zullen alleen die steden en dorpen bezoeken, die toegerust zijn voor hun aan komst uil de lucht. Sleepwerk. De' Britten erkennen graag dal Neder landers onovertroffen specialisten zijn op het gebied van zeesleep-werk. Het werd dan ook vanzelfsprekend geacht dat de vier Neder- landsche zeesleepbooten, de Zwarte Zee. de Roode Zee, de Indus en de Schelde op Don derdag 21 Juni het middenstuk van het drijvend dok der marine, voor Singapore bestemd, op sleeptouw ramen en het de Tyne uitbrachten, de eerste kleine karwei (ofschoon niet zoo klein) van een onder neming die het sleepsluk 8500 miil ov€T zee naar Singapore moet brengen. De uittocht werd toegejuicht door toeschouwers, die aan weerskanten van de riviermonding het schouwspel gadesloegen; en de booten floten de flotille goede reis toe. in antwoord op de afsoheidsfluit der sleepbooten. De firma Smit onderneemt met dezen sleeptocht geenszins haar zwaarste weïk. Ze hoeft in den loop van jaren al meer dan vijflig dokken naar hun bestemming ge sleept. Er waren er bij van meer dan veer tigduizend ton. Het sleepgewieht van dit middenstuk van het Singapore-dok i9 12350 ton. De volgende week vertrekken vier andere 9leepbooton van de firma met het andere stuk. De gemiddelde snelheid van deze sleeptochten is drie mijl per uur en de verwachting is dat het dok voor het einde van November zijn bestemming zal hebben bereikt. De tweede sleep is lichter en zal. naar men hoopt, den eersten bij Suez hpbben ingehaald. De reis gaat via Gibraltar. Malta, het Suezkanaal, Aden en Colombo. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER begrafenissen Tel. S6l auto-transport 16. crematie 4762 DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De eisch tegen verdachten. Gisteren, op den tienden dag van het Veendammer strafproces, was er in de recht zaal van de Amsterdamsche Rechtbank een belangstelling als nimmer te voren. Te halfdne. ving het O. M., mr. D. Rci- lingh Dzn zijn requisitoir aan. Hij stelde de vraag voorop: Zijn de ver dachten te kwader trouw geweest? Bij de bespreking daarvan wenschte spr. zich eerst tot de beide verdachten Woltman te bepalen Hij bracht daarbij naar voren hoe door de Veendammer onder de directie dezer heeren een hoogst verkeerde lee- ningspoliliek is,,gevolgd Spr. bracht in ver band hiermede de handelingen van get. Kok ter sprake, die. naar hij zeide, steeds „voor eigen parochie heeft gepreekt" Spr. was het volkomen eens met den deskundige mr. Van Nierop dat in de jaren 1923. 1924, 1925 en 1926 door de Veendammer een leenings- poliliek i9 gevoerd, die niet door den beu gel kon. Het verleunen van de hoogst onverant woordelijke hypotheken komt hoofdzakelijk voor rekening van vader Woltman. aldus do officier. De zoon van Woltman deed hoogst onbehoorlijke uitgaven. Om aan te toonen in hoever de Wollmans te kwader trouw waren en zij de weten schap hadden door hun handelingen hun crediteuren te benadeelen. wees spr. op do eerste onderhandelingen met Sedeyn. waar bij niet is gesproken over tegenprestaties voor de betaling in activa. Uit deze onderhandelingen is ook geble ken. dat men het eens was geworden over den verkoop der Veendammer voor een mil- lioen in contanten en één millioen in activa, maar het wachten was op het mjllioen cash. De Woltmans wisten, dat de promotor van den onderhandelaar niet gunstig bekend stond en dat ook de ingewonnen informatie omtrent den gpldschieter v d Toorn liet dcorschpmerên, dat deze niet de man was die goed was voor millioenen. Bij de onderhandelingen met de verdach ten Woltman hebben dezen zeer wel kun nen weten, dat Liebermann niet over de millioenen beschikle. De officier ken schetste de eerst gesloten contracten als schijncontracten, aangegaan om den ruil aandeelpn tegen activa, te bemantelen. Er was geen tegenprestatie en uit alles blijkt, dat verd Woltman Sr. vooral zich niet geïnteresseerd heeft inzake de belan gen van de Veendammer. Hierna ging 9pr. over tot een bespreking van den prijs der aandeelen en concludeer de. dat van een reëelen koopprijs geen sprake is geweest Uit de andere gestes bij de overdracht is duidelijk gebleken dat de verdachten Woltman niet de minste reke ning hebben gehouden met de belangen der pandbriefhouders Spr. kwam vervolgens tot de bekende kwestie van de Atlas, over welker oprich ting niets zekers is geweest. Mr. Reilingh zette uiteen, dat de pand briefschuld gedekt moest blijven door vol doende zekerheid. Dit hadden de Wolt mans, als directeuren eener hypotheekbank moeten weten. Niettemin dedm zij telkens handelingen van onttrekking waarvan zij moesten we ten. dat ze ongeoorloofd waren. De geste van vader Woltman in de zaak van de Middenstands-hvpotheekbank wijst ook op diens kwade trouw. Trouwens uit al de daden van de Wolt mans volgt duidelijk de kwade trouw der verdachten en de wetenschap van benadee- ling hunner crediteuren. Een beroep op hun advocaten moet ver worpen worden, in de eerste plaats omdat zij. de verdachten, beter dan hun raadslie den, den toestand van het hvpo'hpekbank- bedrijf kenden en in de tweede plaats om dat de advocaten die met partijen hebben onderhandeld met het doel aan de Rank de zakelijke zekerheid te onttrekken gepn raadslieden ziin maar eigenlijk medeplich tigen aan ongeoorloofde handelingen. Deze advocaten hebben in overleg met de

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9