69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Juni 1^3 Tweede Blad No. 20949 BINNENLAND. DE BERUEMDBTE MEEiSTLh. RACKET, gegroepeerd om de: tennisveld van Wimbledon. Boven v.Ln.r.Eileen Bennett (Engeland), Senorita d'Alvarez (Spanje), Helen Wille (Amerika), Kea Boeman (Holland), Cilly Auaeen (Duitsch- land). Midden rechtsMiss Patterson Australië). Midden links: Tilden (Amerika). Onder v.Ln.r.i Cochet (Frankrijk, Coen (Amerika), de Morpugo (Italië), en Gregory (Engeland. Door nog niet bekende oorzaak is brand ontslaan in de Electro- morenfabriek „de Vijl" te Doetinehem De fabriek werd geheel vernield en de schade die niet door verzekering wordt gedekt, wordt op eenige honderdduizenden guldens geraamd. J. F. A. WAGEN A AR f. Donderdagavond overleed te 's-Hertogenbosch de heer J. F. A. Wagenaar, Griffier der Staten van Noord-Brabant. MGR. J. D. J. AENGENENT, is door Z. H. den Paus be noemd tot Bisschop van Haar lem, als opvolger van wijlen Z. D. H. Mgr. A J. Callier. Flipt NIEUWE SPORT VOOR VROUWEN. Op een vrouwensportfeest in het Stade KONINGIN VICTORIA VAN SPANJE bezocht het nieuwe sanatorium voor Tubercu- Elisabeth te Parijs zag men de jonge dames het oude boogschieten beoefenen, 't Lijkt lose-lijdere, dat gebouwd is te Valdelatas. Links van haar Gen. Primo de Riviera; ons een geschikte bezigheid voor de dames. rechts de directeur van het herstellingsoord Cadina. OVEREENKOMSTEN BIET DE SPOORWEGEN. Critiek van Eerste Kamerleden op het beheer Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp tot bekrachtiging van overeenkomsten met de S S. en met de H. IJ S. M. omtrent afschrijvingen en betalingen, wordt ontleend, dat sommige leden de indiening toejuichten en uiting gaven aan hun ingenomenheid, dat de noo- dige afschrijvingen thans ter hand worden genomen. Andere leden evenwel opperden princi pieel© bezwaren tegen het beheer der spoor wegmaatschappijen, zooals dat in de laatste jaren is gevoerd. De gevolgen hiervan ko men nu duidelijk aan het licht; er is een groote achterstand in te halen op afschrij vingen, tengevolge waarvan de spoorwegen thans veel zwaarder lasten te dragen heb ben. dan bij een goede regeling het geval zou zijn geweest Vóór 1924 heeft de exploi tatie der maatschappijen gedurende enkele jaren groote tekorten opgeleverd De Staat heeft over de jaren 1921, 1922 en 1923 een bedrag van ruim f 86 000 000 moeten bijbe talen. De afschrijvingen zijn in die jaren zeer laag geweest en een verhooging daar van is eerst tot stand gekomen bij de over eenkomsten 1926. Zijn dus de afschrijvin gen sinds enkele jaren op een normaal peil gebracht thans wil men beginnen met in haling van den achterstand Volgens deze leden hebben wij hier te doen met een minder juist beheer. Voor een goed beheer is het een vereischte. dat er ook bij exploitatieverliezen normale af schrijvingen plaats hebben In den tijd dat de spoorwegmaatschappijen met verlies werkten, zouden bij afschrijvingen overeen komstig deze opvattingen de tekorten wel iswaar nog iets grooter zijn geweest, doch de Staat zou bij een juiste regeling deze tekorten hebben bijgepast, en op de groote bedragen, die voor crisislasten zijn uitge geven. had dit bedrag weinig verschil ge maakt De kosten van inhaling van den ontstanen achterstand op afschrijvingen mogen beschouwd worden eigenlijk nog een vervolg op de crisislasten te zijn. De Ned. Spoorwegen zullen er zeer terecht naar blijven streven, ook in het vervolg 6 pGl dividend uit te keeren en de grootere lasten, die de afschrijvingen thans zullen mede brengen, staan in de eerste plaats een ver laging der tarieven in den weg. Als het be heer zoo zuinig mogelijk wordt gevoerd en de loonen normaal zijn, kunnen de kosten der grootere afschrijvingen alleen worden gedekt door hooge tarieven. Hierin schuilt echter een groot bezwaar, want hooge spoor wegtarieven maken het leven duur en het is noodzakelijk alles te doen, wat kan bij dragen om het duurtepeil in ons land om laag te brengen. Deze leden waren daarom van oordeel, dat de te laat voorgestelde hoogere afschrij vingen en de thane ingediende voorstelling lot inhaling van den achterstand, de ge- wenschte verdere verlaging der spoorweg tarieven in den weg staan en daardoor me dewerken aan de handhaving van de duurte die de concurrentiekracht van onze indus trie zoozeer verzwakt. Zij meenden, dat het juister zou zijn, de noodig geachte afschrijvingen, nu deze niet tijdig hebben plaats gehad, op de een of andere wijze door den Staat te doen dragen. NKIJERLANDSUHK SPOORWEGEN. Directie en Personeelraad. Te Utrecht is een samenspreking gehou den tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad. Ten aanzien van het verleenen van ver lof en vrij vervoer aan personeel, dal in ver band met zijn tichamelijken of geestelijken toestand tijdelijk niet ten volle zijn werk zaamheden kan verrichten, deelde de direc tie mede. dat vrij vervoer in algemeenen zin in dergelijke gevallen zal worden verleend tenzij de geneesheer zich daartegen verzet en dat zij tegen het geven van verlof geen bezwaar heeft Aan personeel, te Amsterdam, woonachtig op verren afstand van zijn werk, zullep vrijkaarten model C (doorloopende traject kaart), indien zij die reeds hebben, verstrekt blijven, totdat zij gaan verhuizen. Dan zui len zij een woning dichter bij hun werk moeten kiezen. Inzake de toekenning van een schade loosstelling wegens derving van inkomsten aan personeel, da! als getuige of deskun dige voor den rechter moet verschijnen in zaken, verband houdende met den spoor wegdienst en dat uit dien hoofde slechts vergoeding van tijdsverzuim van rijkswege geniet, wee* de directie er op, dat door haar een regeling is getroffen, waarbij zij, indien het gevallen betreft waarbij de spoorwegen betrokken zijn. voor dat gedeelte der ver goeding opkomt, waarvoor zij meent aan sprakelijk te zijn. Het overige dient door het Rijk gedragen te worden. Omtrent een betere positieregeling der hoofdconducteurs 2e klas der Staatsspoor deelde de directie mede, dat de regeling van 9 jaar geleden de best mogelijke oplossing gaf, zoodat zij aan een herziening dier rege ling niet wenscht mede te werken. Bij de rondvraag hebben de leden van den Personeelraad inlichtingen gevraagd over de juistheid van de geruchten over de verplaat sing naar de lijn van een aantal commie zen. De directie deelde mede, dat er bij den Dienst van Vervoer vijf commiezen kunnen worden geplaatst waarvoor zij meent, dat in aanmerking dienen te komen de vijf jongste commiezen van andere diensten, die op de hoofdbureau* werkzaam zijn In de plaats van deze commiezen zullen dan vijf kler ken. die thans op wachtgeld zijn en die kort geleden voor den buitendienst werden af gekeurd. bij de diensten op de hoofdbureau* worden herplaatst DE WIJZIGING VAN DE INDISCHE STAATSREGELING. Zooals men zich zal herinneren, is bij de behandeling van de wijziging van de Indi sche Staatsregeling in den Volksraad door de inheemsche Volksra adel eden het plan opgevat een deputatie naar Nederland te zenden om op aanneming van het ontwerp aan te dringen. Blijkens thans hier te lande ontvangen telefonische mededelingen, zal een deputa tie, bestaande uit drie inlandsche leden onder leiding van hel Volksraadslid Dja- jadiningrat. begin September naar Neder land vertrekken. De deputatie is voorne mens, ongeveer vijf weken in Nederland te verblijven Zij zal zich niet tot bepaalde po litieke partijen of stroomingen wenden, maar hoopt verschillende autoriteiten te bezoe ken en met alle parlementaire groepen in contact te treden Haar doel is, zoowel de aanneming van het ontwerp tot wijziging van de staatsinrichting te bevorderen als door persoonlijke kennismaking de goede verstandhouding tusschen Nederlanders en inheemschen te versterken. AANVULLINGSRESERVE. Volgens de circulaire van den minister van oorlog aan de burgemeesters zullen be houdens onvoorziene omstandigheden op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan: a. de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichting 1913, met uitzonde ring van hen, die de eerste oefening met een andere lichting hebben beëindigd; b. de gewone dienstplichtigen van de lich ting 1912, die met de lichting 1913 de eerste oefening hebben beëindigd; De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemeene op roeping in werkelijken dienst te worden ge roepen en om dan op te komen bij de depots De rijksgoederen, verstrekt aan deze dienstplichtigen zullen met uitzondering van het zakboekje in December 1928 moeten worden ingeleverd. Nader zal wor den bekend gemaakt, wanneer en waar de inlevering moet plaats hebben DE UITVOER VAN BACON. Dezer dagen is in het dept. van Binnenl Zaken en Landbouw een bespreking gehou den met vertegenwoordigers van de Cen trale Landbouworganisaties, de Baconzou- ters-vereeniging en de Vereeniging van agenten van Nederlandsche bacon te Lon den omtrent de mogelijkheid om tot verbete ring te komen van de dualiteit van het Ne derlandsche gezouten spek de bacon, be stemd voor de Engelsche markt. De aanleiding tot deze vergadering, waar bij verschillende Rijksveeteeltconsulenten, zoomede ambtenaren van den Veeartsenij- kundigen Dienst aanwezig waren, vormde een rapport, ingediend door den Rijksland- bouwconsulent ir. B. Gerritzen te Londen, die ook de vergadering bijwoonde, over de klachten, welke in den laatsten tijd gerezen waren over de qualiteit van de Nederland- eche bacon Ter vergadering bleek, dat deze klachten niet ongegrond zijn. Algemeen werd aangedrongen op het ne men van krachtige maatregelen om tot ver betering te komen van de uit te voeren bacon. Er werd besloten, dat twee kleme commis sies zullen worden ingesteld. De eerste zal tot taak hebben, na te gaan, wat dient te geschieden om tot verbetering te komen van den grondstof van de baconfabricage, i. c. van de slachtvarkens. De tweede commissie zal voorstel.en hebben te ontwerpen omtrent de maatregelen, die dienen te worden geno men om verbetering te brengen In de bereid ding. de sorieering en de verpakking van het product Met de uitvoering zou moeten worden belast een centraal orgaan, waarvan de leden een Rijksmerk zouden mogen aan brengen op bepaalde soorten bacon, vol- doende aan nader vast te stellen eischea, Uitdrukkelijk werd het verlangen uitgespro ken, dat de export van bacon zonder Rijks- merk veiboden zou worden. VICE-ADMIRAAL P. L. RAMBONNET. De 1 Juli aftredende inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebake-» ning en verlichting, vice-admiraa! F. L. Rambonnet. is door de Koningin benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden. Minister Lambooy heeft gisterochtend, toen de vice-admiraal afscheid kwam ne men. dezen mededeeling gedaan van de hem verleende onderscheiding. De minister heeft daarna ontvangen den opvolger van vice-admiraal Rambonnet, kapitein ter zee C. D. de Haes die met il Juli bevorderd is tot echoul-bij-nacht.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5