69sle JAARGANG ZATERDAG 30 JUNI 1928 No. 20949 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. OHJ Stationsplein Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel Toor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenti?n 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uilsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.85. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de Koninklijke Nederlandsohe Grofsme derij om vergunning tot het uitbreiden van de kettiDgfabriek op het perceel kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie N. No. 453, gelegen in den Waarapolder; b. de N.V. Textielfabrieken voorheon Gebra. van Wijk en Co., om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van sajetten, garens, wollen dekens en tricotages in het perceel Vestestraat Nia 4058, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2633. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 14 Juli e.k. dee voormiddaga te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijneT leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1928. 2568 DE HEER C. H. VAN ULDEN JUBILEERT. Aan de Chr. School, Noordeinde 40, was hedenmiddag na den schooltijd een kort hartelijk samenzijn van hoofd en leerkrach ten. Eén hunner, n.l. de heer C. II. van Ulden, had het voorrecht terug te mogen zien op een periode van 25 jaren in den dienst van het Chr. Onderwijs. Als jong onderwijzer begonnen te Middelharnis, daarna bij de Geref. Schoolvereeniging hier te stede en de laatste tiep jaren aan de Chr. Opleidingsschool aan het Noordeinde 40, zoo zijn deze 25 jaren gevuld met een arbeid, die wel moeilijk is, maar ook zijn mooie zijden heeft. De steeds aangename samenwerking van hoofden en personeel aan deze scholen, de hartelijke collegiali teit, die er bestaat onder allen, die daar werkzaam zijn, kwam weer uit in de wijze, waarop deze jubileerende collega en vriend gehuldigd werd. De heer Gathier kon niet anders dan met groote waardeering spreken van den arbeid van den heer Van Ulden aan de school. Onder aanbieding, namens het geheele per soneel van een keurige eikenhouten boeken kast. sprak hij den harte lijken wensch uit, dat God hem nog vele jaren mocht schen ken, jaren met werklust en werkkracht, die de school in het algemeen en de jeugd in het bijzonder ten goede mochten komen. De heer G. de Jong. als oudste collega, had behoefte er eenige hartelijke woorden aan toe te voegen, die getuigden van warme vriendschap en deed ze namens het perso neel vergezeld gaan van een bloemstuk aan mevr. Van Ulden. De collega's meenden, dat mevr. Van Ulden evengoed gehuldigd moest worden, want zij toch stond hem terzijde in die jaren en als goed echtgenoote had zij gedeeld in lief en leed, dat een onderwij zersloopbaan meebrengt. Daarna was het woord aan den jubilaris. Hij had zich gaarne schuil gehouden, 't Was niet mogelijk geweest. Maar zoo was het ook goed. Zoo was het beter. De heer Van Ulden toonde zich recht dankbaar voor de cadeaux. maar meer nog voor de goede woorden tot hem gericht. 3 OCTOBER-VEREENIGING. In de Mei-vergadering, waarin het be stuur met het feestplan voor den dag komt, is o.m. ampel naar voren gebracht, dat overwogen zou worden, om bij den Koraal zang ook enkele nummers te doen uit voeren door de kinderen van alle scholen, Lw. de hoogste klasse b.v. Het bestuur heeft dat plan nader uitge werkt en besproken eerstens met den Wet houder van Onderwijs, die zijn instemming betuigde, en goedkeuring verleende, dat 'n 3-tal liederen in de school tevoren mochten worden ingestudeerd. Daarop is aan alle schoolhoofden een circulaire gericht met het verzoek om medewerking en is het resultaat hiervan geworden dat nagenoeg alle schoolhoofden medewerking hebben toegezegd. Alleen de R.-K. schoolbesturen konden helaas geen toezegging doen omdat kerkelijke diensten in de verschillende parochies zulks belet ten. Vanzelfsprekend wordt deze rede geëerbiedigd. Het bestuur der 3-October-Vereeniging kan dus wel spreken van een zéér groot succes op 't plan. Er zijn ruim 1200 kin deren een respectabel aantal dus. Tezamen zullen zij een 3-tal nummers uitvoeren, waardoor het traditioneele programma- nummer, dat toch ieder jaar zulk een bui tengewone belangstelling heeft, nog groot- scher en indrukwekkender beloofd te worden. Wel vrezen wij eenigszins. dat e«fn goede opstelling om het standbeeld van Burg. v. d. Werff eenige moeilijkheden zal geven, doch ook daarvoor zal wel een weg te vin den zijn. OUDERAVOND SCHOOL MARESINGEL B. In de school Maresingel B. werd gister avond een ouderavond gehouden welke door circa 50 ouders werd bijgewoond. De voorzitter de heer v. d. Laan opende om ruim acht uur de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aan wezigen waarna de heer Planjer met de jongens uit het 5e en 6e leerjaar eenige gymnastische oefeningen ten beste gaf, die blijkens het applaus goed in den smaak der aanwezige ouders vielen. Nadat de voorzitter den heer Planjer en de jongens hartelijk bedankt had. werd het huishoude lijk gedeelte van de agenda afgewerkt. Na de pauze hield de voorzitter een lezing over het gehoor-orgaan, waarin hij uiteen zette hoe geluid ontstaat, hoe het door de verschillende uiterst fijne deelen van het hoor-orgaan verwerkt wordt en hoe het geluid tot bewustzijn komt. In het bijzonder bepaalde de heer v. d. Laan zich bij de verschillende gebreken van het gehoor-orgaan die ontstaan door on reinheid, onachtzaamheid enz. en die dik wijls op zulk een gemakkelijke wijze te verhelpen zijn. Deze leerrijke uiteenzetting werd met aandacht gevolgd. Eenige ouders maakten nog gebruik van de gelegenheid om eenige vragen te stellen in verhand met de .lezing. Na de gebruike lijke rondvraag sloot de voorzitter om half elf dezen goed geslaagden hoewel niet druk bezochte ouderavond. Foto JONKER. Het interieur der Verster-kamer in het Museum De Lakenhal, hedenmiddag officieel geopend. (Men zie voor een onder Kunst, 3de Blad). beschrijving DE BIOSCOPEN. De directie van het Trianon-theatei heeft deze week voor een keurig programma ge zorgd. Als hoofdnummer ziet men de ope rette-film „Grëfin Maritza" mei Harry Liedtkë en Vivian Gibson in de hoofdrollen, terwijl ook de bijrollen bijzonder goed be zet zijn. De operette is genoegzaam bekend en wij twijfelen niet of velen zullen deze week aan Trianon-theater een bezoek brengen om deze uitstekende filmbewerking te zien. Het strijkje zorgt voor een keurige muzi kale illustratie, ontleend aan de bekend© „Schlagersuij de operette. Ook het overige deel van het programma is moeite waard. Na het actueele jour naal en een geestige film ,,De treinheld", wordt vertoond „De gelukskat", goed ge speeld door Belhy Blanson en Ricardo Cortez, terwijl „Tommie", de kat haar rol ook uitstekend speelt en er voor zorgt dat alles „voor haar pootjes" terecht komt. Op het tooneel treedt op de zanger Otto Beck, die met de gebruikelijke „Duitsche Schwung" drie liederen ten gehoore brengt, welke zeer in den 9maak van het publiek vielen; vooral „Grüsz mir mein Wien", uit „Grafin Maritza", welk lied hi; ook tijdens de film eenige malen zong. Alles bij elkaar dus een programma dat menigen Leidenaar zal doen besluiten een bezoek aan Trianon te brengen waar veel te genieten is. De directie van het Casino-theater heeft voor deze week als hoofdnummer op het programma gebracht: „De graaf van Ca gliostro", een drama in 6 acten, waarvan het scenario een s!erke fantastische ten- denz ademt. Niettemin is het toch een film die belangstelling verdient voor spel en spelers. Conradt Veidt, Reinhold Sehünzel en Hilda Wörner vertolken er de hoofdrol len in. De inhoud bevat in het kort de vol gende fabelachtige vertelling: Graag Cagliostro is een algemeen geëerd en geacht man, doch die niet anders dan bednegelijke handelingen doet. Doordat hij iets van hypnotisme schijnt te weten en reeds eenige bovennatuurlijke wonderen deed, wilde hij zich tot koning laten uit roepen! Als altijd heeft Cagliostro ook in Nitau een vrouw, die hij in eere houdt als zijn talisman. Het huis mocht door haar nooit verlaten worden daar zijn geesteskracht hem dan "zou verlaten. Hij verdiende wel het meeste geld met het genezen van zieken, ouderen t© ver jongen en zwakken te versterken wat hij natuurlijk met het spiritistische geheim vol bracht Ook zelfs de landvorst is patiënt bij hem geworden. De minister koestert argwaan en hij meent het duistere mysterie te kunnen oplossen, wanneer hij Lorenza zou kunnen ontvoeren. Tol zoover het „dramatische" der film. Het fortuin keert. Lorenza wil niet meer in Gaglioslro's nabijheid zijn. De wereldstad Parijs biedt tenslotte als voor zoovelen, ook voor Cagliostro de kans een nieuw avontuur te beginnen. BINNENLAND. De Verater-kamei in het Leidsch Museum de Lakenhal. (Kunst, 3e Blad). De eisch tegen de verdachten in de straf zaak der Teendammer Hypotheekbank. (Rechtzaken, 3e Blad). Critiek ran Eerste Kamer-leden op het beheer van de spoorwegen. (Binnenland, 2e Blad). Sensationeel geval te Rotterdam; een waanzinnigen in een dakgoot (Gem lo BI.) De electro-motoreniabriek „De Vijf" te Doetinchem door brand verwoest. (Gemengd lste Blad). BUITENLAND. Poincaré behaalt nieuwe overwinningen in de Fransche Kamer. (Buitenland le BI.) Vervolg van het reqnisitolr in het Sjachty-proces. (Buitenland, le Blad.) De Landm van Marseille is in Tunis ge vat (Buitenland, lste Blad). Slecht weer belet de redding der Italia- expeditie. (Tel. lste Blad). Het voorprogramma heeft ale hoofdfilm een spoorweg-9ensaliefilm. Wij behoeven hierover niet te spreken, daar ieder weet dat in zoo'n film, onlzellend sensalioneele episoden voorkomen en wij verzekeren dat hel 6 acten zijn van ademlnoze spanning. Hel slot is natuurlijk, dat „hij en zij" elkaar terug zien bij een spoorwegongeluk. De historie is een onderwerp waar de scenario-schrijvers dikwijls een dankbaar gebruik van maken. De oude cosluums. de sehilderachlige ongewone omgeving, velo ons onbekende gebruiken, dit alles is wel in slaat om ons een heelen avond le boeien. Dit demonstreert ook in ruime mate de film „De wandelende Jood" Deze ciné-roman, welke deze week in het Lnxor-theater ver toond wordt, is geïnspireerd door het gelijk namige boek van Eugène Sue, een aaneen schakeling van avontuurlijke, romantische en spannende oogenblikken, waartoe de handeling dan ook ruimschoots gelegenheid biedt. Een zekere Rennepont laat in 1682 een grcole som gelds na en bepaalt hierbij dat na 150 jaar deze som met rente op renle onder die erfgenamen verdeeld zal worden, die op den bewuslen datum bij de opening aanwezig zijn. Een dier erfgenamen, de pater Gabriël, staat geheel onder den in vloed van het geheimzinnige almachtige genootschap „de Fakkels", die hun eigen belang met het mom der liefdadigheid be dekken. Dit genootschap tracht de erfgena men te verhinderen op den bepaalden dag aanwezig te zijn. om zoodoende het aandeel van pater Gabriël le verkrijgen. Dit geeft aanleiding tot allerlei gebeurtenissen, te veel om op te noemen, maar alle uitmun tende door fraai spel, goede mise-en-scène en dikwijls groote spanning. In welk ver band dit nu eigenlijk met den titel staat? Wel, de tot eeuwig trekken gedoemde, en ons uit de indrukwekkende proloog bekende Ahasverus. is in dit stuk en vooral in de laatste acte de bedrijver van veel goeds om zoodoende zijn zonde uit te wisschen, om daarnaweer even rusteloos als voor heen zijn weg te vervolgen. In het voorprogramma verbaast Richard Talmadge ons door zijn acrobatische toeren, die bij allemaal uithaalt om schurken le achtervolgen en volgens de traditie de liefde van een meisje te winnen, wat hem dan ook, en welverdiend! ge lukt. In alle opzichten dus een goed pro gramma. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het taalkundig can- didaats-examen indologie de heer A. Hooft- man (Boskoop); voor het doctoraal examen Indisch recht de heer Mr. P. S de Gruyter (Amsterdam); voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heeren O. A. van der Meer (Raamsdonkveer), J. Hooft (Rotter dam); voor het candidaats-examen geschie denis mej. H. L. Falkenhagen (Den Haag); voor het Prop. examen theologie de heer L. H. Ruitenberg (AmersfoortBevorderd zijn tot apotheker de dames: P. J. C de Niet (Leiden) en E E. Gomperts (Leiden) en de heeren H. Radersma (Den Haag), P. C van Boxtel (Den Haag) en J. B Knot- nerus (Leiden). Geslaagd zijn voor het le gedeelte van het apothekers-examen de dames; R. Hoedemaker (Berschenhoek) en H. M, Vrijburg (Leiden); de heeren J. Al

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1