METZdS OPRUIMING BEGINT 2 JUL RADIO-PROGRAMMA. RADIO-NIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE INGEZONDEN. LIBERT/ AGEHCX AMSTERDAM DEN HAAG VOOR ZONDAG 1 JULL Hilversum, 1060 M. 10.30: VPRO Dien9t in de Luthersche Kerk te Haarlem. Spr Ds. B. Drijver. Ev. Luth Predikant te Haarlem 1.002.30: Lunchmuziek door het Trio Groeneveld 3.00: Aansluiting van het Kurbaus te Scheveningen. Matinee door het Residentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark Aoaro Iturbi, piano 5.006.46' Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. G. de Wilde, cello. Egb. Veen a. d. vleugel 8.00. Persber. en sportuitslagen 8.15: Aansluiting van het Kurhau9 te Schevenin gen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. Schneevoigt. Sam Swaap, viool. J. W. Stotijn Engelsche hoorn. Wagner-programma. Hulzen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 8.309.30: KRO. Morgenwijding. L. v d. Brink, secr. v. h. Gilde „De Klare Waarheid" Christus de Iloogepriester. Muziek en zang 9.50: NCRV Diens* in de Ned.-Herv. Kerk te Beverwijk. Voorganger: Ds. Jac. Poort. 1. Orgel 2. ZingenPs. 84 1. 3. Votum en Zegenbede. 4. Geloofsbelijdenis, daarna Gez. 1:4. 5. Gebed. 6. Lezen Joh. 12.2036. 7. Zingen Gez. 43 1,5. 8. Tekst Joh. 12 21 b. 9. Preek. 10. Zingen Gez. 209 3. 11. Dankgebed. 12. Zingen Ps. 73 13. 13. Zegenbede. 14. Orgel 12.30 1.30: KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels 1.301.45: Rede van Pastoor de Kok, te Beemster: Het Dr. Schaepman- fonds, hel oordeel van een dokter over zijn fonds 2.004.00: KRO. Concert. Mevr. Sybilla Wingerood, liederen met luitbegel. Aug. J. Gaiser, guitarist 4.005.00: KRO. Zie'kenuurtje. Mej. T. v. Arnhem, causerie. M. Peerdeman, bariton 5.50: NCRV. Dienst in de Geref. Kerk (Oosterkerk) le Utrecht. Voorganger: Ds. P. Ch. v. d. Vliet. 1. Orgel. 2. Zegengroel en votum. 3. Zingen Ps. 50 1. 4. Lezen Geloofsbelijdenis 5. Lezen Luc. 17 20—37. 6. Gebed. 7. Inl. preek. 8. Zingen P9. 103 4 en 5. 9. le ged. preek. 10. Tusschenzang Ps. 95 3 b en 4. 11. 2de ged. preek. 12. Dankgebed. 13. Zingen Ps. 139 14. 14. Zegen. 15. Orgel 7.30—8.00: KRO. Spr.: G. J. J. Terwisscha van Scheltinga: Het 4de Nationaal Congres van Sobriêtas 8.008.10: KRO. Inten ties van het Apostolaat des Gebeds 8.10: KRO. Opvoering door het R.-K. Amsteid. Tooneclgez. „Jessonda, het Dochtertje van Jaïrus", Mysteriespel in 3 bedr. van Dr. F. Rutten. Jaïrus, F. Bibo. Zijn vrouw, C. Sweers. Jesonda, hun dochter, M Sweers. Eli, vriend van Jessonda, J. ICnipscheer. Maria Magdalena, A Sweers. Noëmi, haar dienstvrouw. C. Knipscheer. Ammon. Kaleb, Judos, Joodsche ouderlingen. Timon, die naar van Jaïru9, G. Kenter. Lucius, Ro- meinsch legaat, P. Bos. Jezu9 de Nazarener. Muzik. illustr. v. h. KRO.-orkest 10.45; Epiloog KRO. Koor o. 1. v. Jos. H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50: Orkestconcert. 5. Eaton, viool 6.20: Missionaire causerie 5.35: Voorlezing uit de gedichten van Tennyson 6.05: Bachcantate, in de Mes- 6iaskerk Birmingham. L. Zifado, sopraan. A. Vaughan, alt. J. Armstrong, tenor. H. Simmonds, bariton. G. D. Cunningham, orgel. Koor en orkest 8.20: Dienst in de Vork Minster 9.05: Liefdadigheidsoproep 9.10: Nieuwsber. 9.25: Albert Sandler en het Park Lane-orkest. L. Gowings, tenor 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20: Religieuse uitzending 1.052.10: Orkest- concert 4.505.50: Dansmuziek 8.50 11.20: Concert Orkest, vocale en instru mentale solisten. Langenberü, 469 M. 9.20—10.20: Mor genwijding 11.60—12.40: Concert v. <L werken van Storm 12.551 20: Ge>- dichlenvoorlezing 1.202.50: Orkesteon- cerl 3.65—4.15: Pianoconcert en analyse (Bach) 4.164.60: Concert „Van bloemen dieren en kleine kinderen" 4.60—6.20. Orkest- en mandolineconcert 6.50: Gees telijke muziek Koor en orgel 8.95 „Martha", opera van Flotow. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 6.60: Morgenconcert 9.20: Morgenwijding 11.60; Concert door het Berliner Phil harmonisch orkest 4.20: Saar-Meeting. Daarna orkestconcert 8.50; „Op de huisboot", medew.: Trude Hesterberg, Paul Morgan, Walter Jankuhn en orkest 10.5012.50: Dansmuziek. Hamborg, 895 M. 6.608 20: Morgen- concert 9.35: Morgenwijding 3.20 Zitherconcert 6.20: Orkestconcert 8.20 Oud-Hamburg ten tijde van Kirchholl. Daarna tot 11.20 cabaret en dansmuziek. Brussel, 609 M. 6.20: Dansmuziek 6.50 Orkestconcert 8.35: Strijkkwartet van Beethoven 9.2010.50: Uitzending uit de Kurzaal Ostende. VOOR MAANDAG 2 JULL Hilversum (1060 M.) 10.00: Uitzending uit de Ridderzaal te Den Haag ter gelegen heid van den openingsdag van het 12e Con gres van de Union Intern, des Associations pour la Soc. des Nations. Rede van Mr. J. Limburg en jhr. mr. D. J. de Geer. Zang door het Toonkunstkoor o. 1. v. dr. Joh. Wa- genaar. 12.302.00: Lunchmuziek door het Trio Groeneveld 6.007.15: Concert door het Omroep-orkest. 7.157.45: Le zing door A J v. Gethem: Het toelatings examen tot de H.B.S. —8.15: Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volks concert door het Residentie-orkest o. 1. v. Ignaz Newmark, Adolphe Poth, viool, Beet- hovenconcert. Daarna persberichten. Hulzen (340.9 M. Na 6 uur 1870 M.) Uit sluitend NCRV-uitzendingen. 12.30 I.45: Orgelconcert door K. v. Riet. 4.00- 6.00: Ziekenuurtje o. 1. v. ds. W. J. v. Lok horst. 6.157.00: Cursus Fotografie door A. Boer. 7.308.00: Zangles door Jac. Ph. Caro. 8.00: Concert. Spr.: W. Strijbis Pzn.: De Christelijk-sociale actie, een zaak van geloof, gebed en geduld. Mej. Joh. de Zwaan, sopraan, D. Waleson, viool, M. Vredenburg, piano en harmonium, mej. C. de Bruyn, piano. Daventry (1600 M.) 10.35: Kerkdienst - II.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Bal lade-concert, (sopraan, tenor). 12.60: Dansmuziek. 1.202.20: Orgelconcert - 4.20: Orkestconcert. 6.20: Huishoud- praatje. 6.35: Kinderuurtje. 6.20. Het Gershom Parkington Trio. 6.35: Bloe- mencauserie. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Het Gershom Parkingion Trio. 7.20: Liter, critiek. 7.36: Bach's pianomuziek. 7.45: Duitsche causerie. 8.05: Licht orkestconcert, N. Nash, tenor. Orkest 9.20: Nieuwsber. 9.35: Lezing: The fashions of the mind. 9.50; Nieuwsber. 9.55: Kamermuziek, J. Montagne, sopraan. Bespeling van ouderwetsche muziekinstru menten. 10.50: „The Crossing", tooneel- spel van Marveil en Lister. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.60 11.00: Gramofoonmuziek. 12.50—2.10 Orkestconcert 4.055.05: Trio-concert (piano, viool, cello). 9.0511.20; Frag menten uit Operette's, Orkest Langenberg (469 M.) 1.252.50: Orkest- concert. 6.207.15: Orkestconcert 8.35: Marschen en populaire liederen. Militaire kapel. Mannenzangver. „St. Mau- ritz", A. Gunther, bazuin, A. Imkamp, bas, F Rhode, pianobegel. Daarna tot 12.20 J Dansmuziek. I Zeesen (1250 M.) 12.205.20: Lezingen. 6.20—6.20; Concert 6.20—8.05: Le zingen 8.50: Internationale programma uitwisseling met Praag. Symphonie-orkest en Ada Nordenova. 10.50 Sluiten. Hambnrg (395 M.) 6.15 Orkestconcert. 8.20: „Der Kreis der Zwölf", Manfred Hausmann en Ernst GlAser lezen uit eigen werken. Brussel (509 M.) 5.20: Trio-concert. 6.50: Orkestconcert. 8.35: Gramofoon muziek 8.5010.35: Concert in het Casino te Spa. LUNCHMUZIEK VOOR DE LUNCH. In Birmingham heeft de directie van het Queen's Restaurant in de diner-zaal op iedere tafel een conus-luidspreker geplaatst. Men zal bij lunch en diner radiomuziek ten gehoore brengen. UNCLE-SAM KAN BELLEN. In een Amerikaansch tijdschrift komt een volledige opgave voor van het aantal telefonisch aangesloten personen, dal door middel van de trans-atlantische radiotele- fonieverbinding aangesloten kan worden. De lijst is als volgt: Engeland 1.630.000; Duit9chland 646 000, Nederland 109.000 (8 steden); België 97.000 (2 9teden); Mexico 76.000 46.000 in Cuba; 850.000 in Canada en dat nog buiten de 181/» raillioen aange slotenen in Amerika zelf. TELEVISIE OP DE „NENYTO". Naar wij vernemen, zal in de maanden Augustus en September met den Baird-Te- levisor gedemonstreerd worden op de „Ne- nyto" te Rotterdam. De Baird Dev Ltd. heeft een stand gehuurd in de ..British Sec tion" en zal er met de nieuwe toestellen demonstreeren. Voor de Nederlandsche radio amateurs een welkome gelegenheid om eens kennis te maken met de nieuwste radio zij tak „draadloos zien" DE EERSTE RADIO-CENTRALE IN ENGELAND. In Clacton-on-Sea ra de eerste radio-cen trale in dienst gesteld Er zijn reeds 300 abonné's, welke per week 90 cent betalen. De aangesloten luisteraars zijn echter niet vrijgesteld van omroepbelasting en be talen bovendien nog f. 6.00 per jaar hier voor. DE RADIO BRACHT REDDING. Met spanning volgt de geheele wereld het verloop van de reddingspogingen, welke ondernomen worden om generaal Nobile en zijn mannen weder aan hun families terug te geven. „Ergens" aan de Noordpool bevinden zij zich op een ijsveld, zelf zonder hulpmid delen om weder de bewoonde wereld te be reiken. De radio-installattie, die wonder boven wonder bij de landing in een storm, onbeschadigd is gebleven, bracht hen weder in contact met menschen. Zoolang men 6troom heeft voor de zendlampen blijft het contact bestaan. Later, na vele vruchtelooze pogingen, slaagde men er zelfs in de ver binding tusschen een vliegmachine en het radiostation van Nobile te onderhouden. Vlak boven het kamp van Nobile ontving de vliegenier draadloos berichten en alleen daaraan is het te danken, dat de eerste hulpmiddelen voor de redding op de juiste plaats neergelaten konden worden. Op de zelfde wijze kon men een versche batterij neerlaten voor de radio-installatie. Het feit dat Nobile hierom nog niet gevraagd heeft, doet echter vermoeden, dat de energie nog voldoende is. Men gaat er trouwens zoo zui nig mogelijk mee om. MIDDEL TEGEN LUCHT- EN GENEREER- STORING 7 In verschillende bladen wordt door mid del van een annonce een aanbieding ge daan van een nieuwe uitvinding, waarmede lucht- en genereerstoringen kunnen worden verminderd en opgeheven. Tegen inzending van een gulden wordt het aan een ieder toegezonden. Het middel dat men adviseert is.... de antenne weg te doen en de kachel of lamp als antenne te gebruiken, wat volgens de advieskaart, die men voor f. 1.00 ontvangt, even goed gaat. Wij moeten onze lezers hiervoor ernstig waarschuwen, daar het slechts onder bepaalde omstandigheden mo gelijk is op een metalen voorwerp binnens huis te ontvangen en dan nog alleen een krachtig station (Hilversum en Huizen) wanneer men er in de nabijheid woont Men vliege er dus niet in. HET SCHOOLGELD. Verschenen is een gewijzigd wetsontwerp, dat voorgestelde wijzigingen bevat van de bepalingen der Lager Onderwijswet-1920 betreffende het schoolgeld. We zullen de voornaamste bepalingen in dit artikel be spreken. Oorzaak, dat de oorspronkelijke bepalingen veranderd zullen worden, is al mede het feit, dat in vele gevallen het schoolgeld voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs vooral voor de groote ge zinnen te drukkend is. In het bijzonder wordt in de middenklassen der bevolking het schoolgeld, volgens de vigeerende hef fing, menigmaal gevoeld als een zware be lasting naast de inkomstenbelasting, die de grondslag is voor de bepaling van het schoolgeld. Zoodoende ontstond een kunst matige verzwaring van de inkomstenbelas ting juist voor de met kinderen gezegende gezinnen. Wanneer nu een mildere school geldregeling ingevoerd wordt, dan zal daar van het gevolg wezen, dat in totaal minder dan tot nog toe wordt geïnd Dit verlies zal nu moeten weggewerkt worden door een ve«rhooging van de inkomstenbelasting, welke verzwaring dan meer zal komen te drukken daar, waar zij beteT gedragen kan worden. Het schoolgeld, dat de gemeente heft, dient ter tegemoetkoming in de kosten voor het openbaar onderwijs, welke voor reke ning van de gemeente blijven. Dit school geld moet afzonderlijk worden berekend voor het gewoon lager en voor het uitge breid lager onderwijs. Het minimum en het maximum voor deze twee wordt voorgesteld respectievelijk f. 2.60 en f. 3.90; f. 62 en f. 78 per leerling en per jaar. De weg van het minimum tot het maximum is een geleide lijke; de schaal moet tenminste tien klas sen bevatten. Het nieuwe beginsel, dat in de wet inge dragen wordt, is: de heffing met inacht neming van de geldelijke draagkracht der schoolgeldplichtigendus niet alleen en uitsluitend een heffing volgens het belast baar inkomen. Hoe wordt nu deze gelde lijke draagkracht vastgesteld Bij de be paling daarvan kunnen de gezinsinkomsten in aanmerking worden genomen en kan ver mindering worden toegepast in verband met het aantal tot het gezin behoorende minderjarige eigen of aangehuwde kinderen of pleegkinderen, die geen eigen inkomsten hebben. De minister is dus niet meegegaan met het denkbeeld, dat opgeworpen is ge worden, om niet slechts rekening te doen houden met de kinderen zonder eigen in komen, maar met het aantal gezinsleden als bijv. ten laste van het gezin komende inwonende grootouders enz. Waarschijnlijk, omdat daardoor de geheele heffing buiten gewoon ingewikkeld zou worden. Uit één en ander is reeds duidelijk gebleken, dat de regeling van den kinderaftrek aanmerke lijk soepel gemaakt is en daarom was het toch begonnen. Aan de andere zijde kan kinderen uit een gezin, waar meer inkomen is dan dat van het gezinshoofd, een hooger schoolgeld geheven worden. Deze regeling geldt ook voor die ge meenten, waar geen openbare, maar wel één of meer bijzondere scholen bestaan, waarvan, dus het schoolgeld parallel loo- pe-n moet, althans wat de totaalsom der schoolgelden betreft, met de wettelijke voorschriften in dezen. Natuurlijk valt de bijdrage der schoolgeldplichtigen aan de kas der bijzondere scholen of de kosten van het lidmaatschap der vereeniging voor oprichting en instandhouding der bijzondere school hunner kinderen geheel buiten deze regeling. In de praktijk worden deze niet zelden vastgesteld in verband met het be lastbaar inkomen, maar met. die al dan niet verplichte bijdragen heeft de wet niets te maken. Wat nu de bijzondere scholen betreft wordt de bepaling ingevoerd, dat de school besturen zelf de schoolgelden hebben rLe innen, tot dusverre was de regeling zoo, dat, indien het schoolbestuur dit wenschte, de inning der schoolgelden voor de bijzon dere scholen ook door de gemeentebestu ren kon geschieden. De gemeenteraad heeft en houdt nog het recht om de oninvorder- baarheid van het schoolgeld te beoordeelen. Het schoolbestuur heeft bij niet-betaling wel niet het recht van parate excenb, maar het heeft wel het recht om een km wegeua wanbetaling van de school te veraderen. Een gevolg van de financieele glijkstel- ling van het openbaar en het bi]z<der on derwijs is ook, dat nu de verplichng voor de besturen der bijzondere seboleigeecha» pen wordt om per se schoolgeld t heffen. Iedere aanleiding voot deloyale cicurren- tie moet worden vermeden, vancar deze nieuwe bepaling, die inhoudt, daiook het onderwijs steeds moet worden fctaald of dat voor ieder kind uit hetzelfde fzin, dat een lagere school bezoekt, evenwel moet worden betaald. Immers in de veirdening tot heffing van het schoolgeld oor alle scholen moet ook het bedrag van et inko men vermeld worden, waar bened* school- geld niet verschuldigd is, terwi tevens daarin moet worden bepaald op wéce wijze schoolgeld geheven wordt wegen»het ge lijktijdig bezoeken van een lage» school door meer dan één kind uit hetzelfe gezin De groote gezinnen met kleine inderen worden dus in deze wet wèl bedact; in de eerste plaats geschiedt de volleqe aan slag naar de geldelijke draagkr?ht, ter wijl vervolgens nog vermindeng van schoolgeld kan worden toegestai, waar meer kinderen uit één gezin e* lagere school bezoeken en bovendien lriDeraftrek nog kan plaats vinden. Het schoolgeld voor de kindere- nit an dere gemeenten is gelijk aan datvoor de kinderen uit de heffende gemeem (waar ze dus ter school gaan) Toch ntvangt deze gemeente wel eenige extra-vigoeding voor het aan deze kinderen verstikte on derwijs. De berekening dezer vgoeding per jaar en per kind kunnen we ier ach terwege laten. We meenen in het bovenstaand^voldoen- de den ouders te hebben duidel ij gemaakt volgens welko beginselen en vocfchriften het sch ooi geld zal worden gehejn, wan neer dit gewijzigd ontwerp van wt in wer king zal treden. (Buiten verantwoordelijkheid derfled&ctie). Copie van al of niet geplaat?te|tukken wordt niet teruggegevei „BLAUWE TRAM" DEN HAAG-LEIDEN VICE-VERSA - N.Z.H.T Geachte Redactie, Hiermede veroorloof ik mij'eeiberoep op uw welwillendheid te doen dooju le ver zoeken het onderstaande wel injiw kolom men te willen opnemen: In het zomerseizoen 1927 kw.m het ge regeld voor. dat de tramtreinen b de spits- urenNslechts uit 2 wagens hestonen, zoodat deze treinen reeds spoedig na jertrek van het beginpunt dicht bezet warU Op mijn klacht door middel van de pe| werd on verwijld daarin verandering gepacht, door de treinen op de spitsuren uitminstens 3 wagens te doen bestaan. Doch in dit seizoen dreigt w^r eenzelfde schandelijke toestand zooals anvankelijk in het vorige jaar bestond. nee| nog ergerl Gistermorgen bestond de trmtrein Den HaagLeiden wel uit 3 wqens. echter was de laatste wagen geresen^rd voor een club kinderen, welke een uit^apje gingen RECLAME. 2526 Hier Jim; brulde Tracy, help eens gauw. De man zelte de lantaarn op een van de armleuningen, bukte zich, nam de bewuste- looze vrouw op en tilde haar door de open deur boVen zijn hoofd. Terwijl hij dil deed gleed van haar arm een klein taschje. dat op Tracy terechtkwam. Instinctmatig greep hij het en slak het in zijn zak; even later zei de man die hem le hulp was gekomen: Nu meneer, u zult wel doodop zijn. Ik zal u een hand geven. Met behulp van den man kroop hij uit de verstikkende hilie en kwam veilig op den begane grond Daar stond hij een oogenblik «til en keek naar hei sombere tooneel, dat opeens als in krankzinnige grilligheid hem voor de oogen begon te dansen; hij voelde dal hij neerviel, dal een arm hem opvingen even daarna was hij voot het eerst van zijn leven flauw gevallen. HOOFDSTUK XXXY. In zijn kamers liep Dick Singleton heen en weer als een ral in de val. Er waren uren voorbij gegaan en hij had nog geen nader bericht van Tracy ontvangen en hij had zich voot de zooveelste maal afge vraagd wat er toch gebeurd mocht zijn. Toen klonk van beneden uit de straat het geroep van een krantenvenler. Extra lijdingl Ongeluk met de Schotsche Express' Dit was dus de verklaring van Tracy's stilzwijgen en als een bezetene yloog hij naar beneden om een kranl te knopen Er stonden slechts een paar regels onder de na gekomen berichten. De trein van 115 Euston-Glasgow is ten Noorden van Carlisle op een locaal- treiu geloopen. Beide treinen zijn vernield, eenige wagons zijn in brand gevlogen en men vreest dal er een groot aantal dooden en gewonden zijn. Een oogenblik staarde hij als versteend naar hel korte berichtje. Hiermede was dus de jacht van zijn vriend achter dal „versche spoor" geëindigd I Wie weet of Aleck zelf er wel goed was afgekomen; misschien waren de menschen die hij volgde hem in de verwarring van die vreeselijke gebeurtenis ontkomenI En Nerica? De wanhoop greep hem aan als hij aan haar dacht Hij wist niet waar zij was. Het eenige spoor dat tot haar ont dekking had kunnen lijden, was door dat spoorwegongeluk voorloopig uilgewischt Al fijn gedachten waren bij Nerica en hij martelde zich af als hij bedacht wat zij zou hebben te verduren; en hoe zou hel met Aleck zijn? Het zou wel druk op de tele graafdraad zijn, maar als hij ongedeerd was, zou hij seinen. Als het bericht niet gauw kwam. Een kloppen aan zijn deur maakte een einde aan zijn bange overpeinzingen. Binnenl riep hij. en het volgende oogenblik keek hij verrast naar zijn bezoe ker; het was niemand anders dan inspec teur Lavers. Goeden avond, kapitein Singleton. Ik ken blij dat ik u thuis vind. Singleton wees hem een stoel. Gaal u zitten inspecteur. Daar op tafel staat whiskey Bedient u zich. Uileriijk onverschillig, maar doodelijk be angst. vroeg Dick zich af: Wat moei die man hier? Had hij iets ontdekt? Was hij te welen gekomen dal Nerica hier geweest was en dat hij zelf bij hel verhoor de waarheid had verzwegen? Lavers schonk zich een glas whiskey in, zelte de flesch weer neer, draaide zich half om en keek Singleton onderzoekend aan; deze kon het gevoel niet van zich af zetten, dat hij „er bij" was. U zult zeker wel nieuwsgierig zijn waarvoor ik u kom opzoeken, nielwaar ka pitein Singleton? begon de inspecteur. Ja e natuurlijk. Hel is nog steeds de zaak Southwell, zei de inspecteur. We zijn wat verder ge komen. 01 Hoe dan? Hoe hij ook zijn best deed, Singleton kon er niets aan doen dat zijn slem angstig klonk en alle onverschil ligheid was uit zijn manier van doen ver dwenen, toen hij de doordringende oogen van zijn bezoeker op zich gericht zag. Dat zal ik u vertellen In de hoop dat u mij dan ook uw vertrouwen zult schen ken; want u hebt natuurlijk dien avond en den volgenden dag bij het verhoor niet de volle waarheid verteld. Een oogenblik overwoog Dick Singleion of het niet beter zou zijn op te stuiven en te doen of hij beleedigd was. maar begrijpend dat de ambtenaar niet zóó sprak, als hij niet zeker van zijn zaak was, zag hij van dit plan af. Waarom zegt u dat, inspecteur? was zijn op gemaakt tuchtigen toon gegeven ant woord. Toen ik beneden in uw kamer kwam, waar u mij verklaarde hoe die bloedvlek op uw hand waa gekomen, raapte ik van uw haardkleed een lang goudkleurige haar op Even zweeg de ambtenaar; Singleion voelde hel bloed uit zijn gezicht wegtrek ken. Ik zie dat u het nog weet, ging de inspecteur vriendelijk voort, en u zult u ook nog wel herinneren, dat u weigerde, neen! ontweek om mij een direct ant woord le geven op mijn vraag oi er kort te voren een dame bij u op bezoek geweest was.... Neenl Wacht eerst lot ik uilge sproken heb. Den volgenden dag, bij het onderzoek bent u nog al haastig weg ge gaan. een dichtgesiuierde jonge dame met goudblond haar achterna. Nu had ik die dame reeds eerder opgemerkt en ik was nieuwsgierig waarom ze zooveel belang stelde in die zitting, daar ze geen getuige was; gewoonlijk ziel mentbij een onderzoek geen goed-gekleede dames op de publieke tribune. Ik stelde dus bij mijzelf vast dat ze óf Southwell goed gekend had, óf om persoonlijke redenen er buitengewoon veel belang bij had er achter te komen wat er bij het onderzoek aan het licht kwam. En daar ik er zoo goed als zeker van was. dat er op den avond dal Southwell vermoord werd een vrouw in Belvoir Man sions was geweest, gaf ik instructies dat zij moest worden gevolgd, als ze het gerechts gebouw verliet .Toen ik die orders gaf had ik geen vermoeden dat ik zoo spoedig le weten zou komen dat u en de dame in kwestie eikander kenden. Dat u met haar ging lunchen was, van mijn standpunt be keken. een buitenkansje Nu ik haar een maal op het spoor was viel hel mij natuur lijk gemakkelijk haar identiteit vast le stel len. en ook was er geen Salomonische wijs heid voor noodig om te weten van wie dat I zakdoekje was dal in Belvoir Mansions was achtergebleven, evenmin ais het moei lijk was te begrijpen wie die lange haar toebehoorde die ik bij u had opgeraapt daar het haar van juffrouw Berringlon de zelfde kleur heeft en de letter op hel zak doekje nok geen twijfel omtrent de eigenares overliet, Dick Singleton dacht eel kort oogenblik na; toen vroeg hij schor: Wal verlangt u te reten, inspecteur Lavers? De waarheid, kloik het kortal. Eu zachter liet de inspecteur op volgen. ik kan u we' zeggen dat ik pen oogenblik ver onderstel dat jufirouw Bpington schuldig is aan de misdaad. De iiormaties omtrent haar zijn van dien aardldat dit volkomen buitengesloten moet weiden geacht Maar ik heb zoon idee dat zij fis afweet van het geen er achter dien mooi op Southwell zit. Waarom zoudt u dfiken dat Kapitein Singleton waarom ontkend» u dat u dien avond een dame op bezoek hebt gehad? Om haar reden naam? Daar heb ik eers' a3n gedaclmaar u wist heel goed dat die naam no meer in opspraak zou komen als ik na fw ontkenning daar toch achter kwam Of f t een. of het ander. Als u dat bezoek ontk< l moet u daarvoor een heel belangrijke r< en hebben U moet welen dai de Yard bij aar onderzoekingen altijd van particuliere ijde heel veel ver trouwelijke inliehlinge ontvangt, waarvan het geheim nooit gesch iden wordt, en daar u bij voortduring blijft weigeren om mij uw vertrouwen te schenkel kan mij dil slechts in mijn overtuiging vepterken. dal juffrouw Berrington nauwer in deze geschiedenis be trokken is dan ik tol dusver gemeend heb. Dick Singlelon voele volkomen de juisdj heid van deze redenfljring maar als hij da geschiedenis van dieï avond verleid had, kon alles uit komen ti als Tony Berringlon er in belrokken werd Door-de stem van len inspecteur werd hu in zijn overwegingen gestuit. (Wordt vervolgd). 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14