HET MYSTERIE VAN BELVOIR-MANSIONS. 69^ JAARGANG DINSDAG 26 JUNI 1928 No. 20945 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel root advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd gijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreeht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalea Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: aJ. T. M. Winkelman en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 25, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I No. 2570; b. de N.V. ,.De Leidsche Courant" en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een boek-, courant- en handelsdrukkerij in de perceelen Papengracht Nis. 3032, ka dastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie G Nis. 935, 1302 en 1779. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1928. 2219 INSTITUUT KERN. Ket bestuur van het Instituut Kern le Leiden heeft gedurende het schooljaar 19271928 cursussen in levende Ooster- sche talen georganiseerd, berekend op de praktijk en in de eerste plaats bedoeld voor allen, wier werkkring een korter of langer verblijf in het Oosten medebrengt. Daarbij is getracht, door middel van een leergang van in den regel zes maanden, een grondslag van taalkennis te lc-'ggen, waarop kan wor den worden voortgebouwd, als men eenmaal in het land zijner bestemming is aange- komen. Een commissie, door het Bestuur van het Instituut aangewezen, vond een aantal competente personen bereid om onderwijs te geven in verschillende talen van het Oosten. De bedoelde docenten waren in het algemeen personen, welke zich met de door hen te onderwijzen talen vertrouwd hadden gemaakt door middel van een langdurig verblijf in de landen, waar die1 talen ge sproken worden. Zij waren dus in slaat, ge durende hun onderricht menigen nuttigen wenk te geven omtrent zeden en gewoonten der bc-'trokken volken. Te Leiden werd van de aangeboden ge legenheid gebruik gemaakt voor Arabisch, Armeensch, Chineesch, Hindoestani. Ja- vaansch en Maleisch, in ie'dcr van die talen door een tot vier personen. Te Amsterdam meldde zich een veel grooter aantal aan, t.w. 48 voor Javaansch (op 6 na, allen leerlingen van de school voor Suikerindustrie) en 11 voor Maleisch., Het gevolg daarvan was. dat voor het Javaansch overgegaan moest worden tot splitsing in twe'e groepen, waarvan de eene onderwijs kreeg in genoemde school en de andere in het Koloniaal Instituut. De Directiën van beide instellingen waren zoo welwillend, ook voor evenlueele cursus sen in het schooljaar 19281929 een ver trek beschikbaar te stellen en waar, niet tegenstaande de ondervonden bezwaren, de verkregen resultaten toch voldoende bevre digend werden geacht, heeft hei Bestuur van het Instituut Kern besloten, opnieuw de gelegenheid open te stellen tot het verkrijgen van onderwijs in levende Oostersche talen, en wel de volgende: Voor-Azië: Arabisch door prof. dr. A. J. Wensinck en mr. J TI. Kramers Leiden, terwijl het vooruitzicht bestaat, dat een Arabier (taalkundige) tijde lijk aan de cursussen in 't Arabisch zal kun nen worden verbonden. Turksch door mr. J. H. Kramers te' Leiden; Nieuw Grieksch door prof. dr. D. C. Hes9eling, Leiden; Armeensch door dr. V. F. Büchner, Leiden en Perzisch behalve door laatstgenoemde ook door mr. J. H. Kramers. Leiden. Voor-Indië: Hindoestani (Oerdoe) en Hindi door prof. dr. J. Ph. Vogel Leiden. Verre Oosten: Chineesch (Mandarijn en Emoisch) door J. J. L. Duyvendak Leiden, Chineesch (Cantoneesch), ook Emoisch en beginselen der Chineesche schrijftaal door J Th. Moll, Amsterdam; Japansch door prof. dr. M. W. de Visser, Leiden. Indische Archipel: Ma leisch door H. A. von Dewall, Den Haag, H. Ismail, Leiden en J. Lamevn, Den Haag. Sumatra: Atjehsch door II. T. Damsté, Oegstgeest, Minangkabausch door L. G. Westenenk, Den Haag. Java en Madoera: Javaansch door G. van der Veen. Naarden, A. H. J. G. Walbeehm en M. Prawira Atmadja, Leiden. Soendasch door R. A. Kern. Leiden. Madoereesch door mr. E. Rijke, Leiden. Celebes: Makassaarsch door G. Maan te Den Haag. In het prospectus voor 19271928 werden ook eenige talen en dialecten opgenomen, waarvan de kennis slechts in zeer speciale gevallen zal worden begeerd. Daar deze thans niet meer zijn vermeld, kan het zijn nut hebben er op te wijzen, dat desge<- wenscht leiding bij de studie ook van andere dan de bovengenoemde talen kan worden verstrekt. Daartegenover staat een aantal talen, waarvan de groote prachlische waarde niet kan worden betwijfeld. In dit verband wor den genoemd het Arabisch, Perzisch, Nieuw- Grieksch, Hindoestani, Goedjerati. Chirieesch Japansch. Maleisch en Javaansch. Bij voldoende deelneming zullen alhier en te Amsterdam cursussen woiden geopend voor de zoo even genoemde talen. Deze taalcursussen zullen aanvangen begin Oct. van dit jaar en plaatshebben alhier in het Instituut Kern (Gebouw Gravensteen) of in een ander lokaal en te' Amsterdam in het Koloniaal Instituut en, zoo noodig, ook in de School voor Suikerindustrie. In het algemeen is het ongewenscht. dat tusschen- tijds deelnemers tot deze cursussen worden toegelaten. De hoop wordt uitgesproken, dat het ook mogelijk zal blijken, in andere steden taal cursussen te organiseeren. liefst in samen werking met bestaande instellingen, zooals de Technische Hoogeschool te Delft en de Handelshoogeschool te' Rotterdam. De kosten der taallessen zijn bij vooruit betaling te voldoen en bedragen f.25 per cursus Voor ingeschrevenen aan de Hooge school te Leiden is dit bedrag gesteld op f 10. Het adres voor aanmelding is: den heer R. A. Kern, Witte Singel 35, Leiden. Voordrachten: Het ligt in de bedoeling ook gedurende dezen cursus, mils bij voldoende belangstel ling, enkele series van een beperkt aantal voordrachten te doen houden, die ten doel hebben, naast de te geven taalcursussen, de kennis van het levende Oosten te1 bevorde ren. Bij voorkeur zullen daarbij onderwer pen worden behandeld, die kunnen worden geacht, eenig actueel belang te bezitten. Aan de toelichting is ontleend: Arabisch, Perzisch en Turksch. Deze drie talen zijn de groote cultuur talen van de Mohammedaansche volken in het naburige Oosten. Hoewel in gramma- ticalen bouw oorspronkelijk niet, of slechts in de verte onderling verwant, heeft de Islam op deze talen een zeer duidelijk stempel gedrukt. De taal van den Koran, het Arabisch, heeft den woordenschat van het Perzisch en het Turksch mot een groot percentage Arabische uitdrukkingen verrijkt, zoodat men kan zeggen, dat deze talen een groot gemeenschappelijk Mohammedaansch voca bularium hebben. Om deze reden is eenige elementaire kennis van het Arabisch on misbaar voor hem, die een meer dan opper vlakkige kennis wil verkrijgen van een der andere genoemde talen. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor wie zich practisch een der in Mesopotamië, Syrië, Egypte en Noord-Afrika gesproken Arabische dialecten wil eigen maken. Deze dialecten hebben zich uit het klassiek Arabisch verder ont wikkeld Anderzijds kan echter de kennis van een of ander Arabisch dialect in geen geval helpen om zich in een van de genoemde landen verstaanbaar te maken. Zoowel in Turkije, als in Perzië is, naast eenige theoretische kennis van het Arabisch, de vertrouwdheid met de daar beslaande verkeerstalen een eerste vereischte. Vooral nu de nationalistische stroomingen na den oorlog in die gewesten het gebruik van de landstaal veel meer op den voorgrond heb ben gebracht in allerlei gevallen, waar men zich vroeger van een Europcesche taal bedienen kon of zelfs het gebruik van een vreemde taal hebben uitgesloteu, is de kennis van die landstalen zoo goed als onmisbaar geworden voor wie daar met vrucht als handelsman, als consulair ambtenaar of als diplomaat werkzaam wil zijn. De toelichting geeft verder een overzicht van het Nieuw-Grieksch, de Voor-Indische talen, het Chineesch en Japansch en de talen van den Indischen Archipel, die op dezelfde wijze in het prospectus 19271928 beschreven zijn, en toen door ons vermeld. De commissie ad hoe bestaat uit prof. dr. J. Ph. Vogel. dr. J. J. L. Duyvendak, mr. J. H Kramers, de heer R. A. Kern en de heer H. T. Damsté. „NUT EN VERMAAK". Buitengewone vergadering. In de Oranjezalen van de „Harmonie" is gisteravond een buitengewone vergade ring gehouden van leden en donateurs der Vereeniging „Nut en Vermaak". Ook op deze vergadering werd het nuttige met het aangename vereenigd, want de vergadering werd opgeluisterd door pittige muziek van The Gitv Band Om kwart voor negen zette de muziek in, en het was bijna kwart over negen, toen de voorzitter, de heer Van der Steen, de vergadering, die siechts matig was bezocht, opende met een kort woord, waarin hij, na den eere-voorzitter der Ver eeniging te hebben welkom geheeten, er zijn sptjt over uitdrukte, dat er slechts zoo weinig dames ter vergadering waren ge komen. Spr. meende, dat de warmte en de aanwezigheid van het Circus Strassburger wel hoofdoorzaken mochten worden geacht van het geringe bezoek. Hij uitte de hoop, dat de volgende vergaderingen door meer dan veertig leden mogen worden bijgewoond. Spr. ging over tot de behandeling van punl twee der agenda en maakte bekend, welke plannen het bestuur heeft voor de viering van het 55-jarig feest der ver eeniging. Het programa ziet er voorloopig als volgt ■uit: 1. Zondag 14 October, ter opening van de feestviering declamatie, muziek en bal in de Gehoorzaal. 2. Zondag 18 Nov. of Maandag 19 Nov. opvoering blijspel „Nut en Vermaak", in den Schouwburg. 3. Zondag 9 Dec. St. Nicolaas-Bal (ver rassingen). 4. Woensdag 19 Dec. Tooneel-uilvoering „Hofstad-Toonecl" (Tooneelspel). 5. Zondag 6 Jan. Kunstavond Clinge Doorenbosch of Speenhof, gevolgd door bal. 6. Zondag 20 Jan. Gastvoorstelling „Ja cob van Lennep" of ..Hofstad-Tooneel". 7. Woensdag 30 Januari. Toonvel Uit voering ..Hofstad Toonee'" (Blijspel). 8. Zaterdag 9 Febr. Carnavalsfeest. 9 Zondag 2 Maart Cabaret-avond of Onderlinge Tooneelwedstrijd gevolgd door bal (één-acters). 10. Zondag 7 April of Maandag 8 Maart Tooneelspel of Operette Schouwburg. 11. Zaterdag 29 Juni of Zondag 30 Juni Herdenking 55-jarig bestaan Gehoorzaal. Receptie. Diner-Concert. Avondfeest. Slui ting der feestelijkheden. Alle festiviteiten zijn behoudens sub 4, 5, 6 en 7 voor alle leden, donateurs(trices) toegankelijk volgens de lot heden gevolgde gebruiken. Nadat eenige leden enkele inlichtingen hadden ontvangen over bovenvermeld pro gramma vereenigde de vergadering zich met de plannen van het bestuur. Aan de orde was daarop het voorstel van het bestuur voor een vacantiereis per boot naar Amsterdam, met bezoek aan Artis en Aquarium, voor kinderen van leden en do nateur* en verdere genoodigden, le houden per Volharding op 15 Augustus of op een anderen, waarschijnlijk laleren datum. Na een uitvoerige toelichting van dit plan door den heer W F. van den Broek, werd ook dit voorstel aangenomen. Mededeeling werd gedaan van een schrij ven ingekomen van de 3 Octobervereeni- ging en besloten werd het bestuur mandaat te verleenen om steun van Nut en Vermaak voor de 3 O loberviering toe te zeggen. De voorzitter gewaagde nog even van de svmnathie die Nut en Vermaak steeds voor de 3 Octobervereeniging heeft gevoeld en van de aangename wijze waarop men altoos heeft samengewerkt. Dat de waardeering niet allepn hij het bestuur van Nut en Ver maak bestaat .bleek toen zich via den heer Nelk eenige leden van N. en V. als lid van de 3 Octobervereeniging opgaven. Na de rondvraag sloot de heer Van der Steen de vergadering met dank aan de leden voor hun opkomst. Men bleef nog geruiir.en lijd in de beste stemming bijeen. BINNENLAND. Bij* het veertig-jarig bestaan van de Ne- derlandsche Heide-Maatschappij. (Binnenl. 2e Blad). De vergadering van de Nederlandsche Reirvereeniging. (Binnenland, 2e Blad). Het jaarverslag van de Nederlandsche Bank. (Financiën, 2e Blad). BUITENLAND. De nienwe nota van Kellogg inzake de anti-oorlogsverdragen. (Buitenl., le Blad). In de Dnitsche crisis schijnt schot te komen. (Buitenland, le Blad). Oostenrijk levert Bela Kun niet nit aan Hongarije. (Buitenland en Tel., le Blad). Crisis in Egypte. (Buitenland, le Blad). De redding van Nobile. Wat verder zal geschieden. (Buitenland en Tel., le Blad). BAZAAR VOOR HET TEHUIS VOOR VROUWEN. Het Tehuis voor Vrbuwen, Nieuwsteeg, Leiden, heeft jaarlijks te ka...oen met een tekort. Ten einde dit aan te zuiveren heeft zich een dames-comité gevormd, dat zich voorstelt op 17 Sept. a s. in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een bazaar te houden. Binnen enkele dagen zullen circulaires rondgezonden worden met het verzoek om een bijdrage in geld of van een handwerk of iets anders wat bij een bazaar gebruikt kan worden. Omdat het wel zeer te betreuren zou zijn, indien het Bestuur van het Tehuis, waar van het nut zeker niet gering geacht mag worden, blijvend belemmerd zou zijn in de uitvoering van zijn werk, hoopt het comité, dat velen zich geroepen zullen gevoelen een bijdrage te zenden. Tot de 1ste groep geslaagden voor het eindexamen Gymnasium alhier behooren alle leerlingen voor B: J. A. Boorsma te Oegst-« geest, J. G. v. Eek, D. L. Hulst, Anna v. Oven te Leiden, Geertr. A. Raauws te Oegst geest, Phil. C. E. Romeyn te Warmond, S. G. J. Terpstra te Oegstgeest. De bekende Engelsche vliegmachine, die door het volgens een bepaald systeem uitlaten van gassen voor reclame-doelein den. letters aan den blauwen hemel schrijft, heeft Zondag ook in de omgeving van onze stad gecirkeld en eenige woorden geschre ven, die echter hier op de meeste punten, in de stad nauwelijks leesbaar waren. Wel zag men de machine letters schrijven, maar het lezen der geheele woorden ging hier heel bezwaarlijk. Het schijnt dan ook, dat de reclame niet voor Leiden maar voor Den Uit het EngelscB van BEN BOLT. 43) Niet? 't Is heel mooi dat u zoo vast in hem gelooft. Maar dat zal onze Tony niet veel helpen In twee landen heeft hij zijn leven verbeurd. Eén woord aan Scotland Yard en hij hangt. Eén woord aan de „Süreté" van Parijs en hij gaat naar de guillotine. Overal staat zijn kans slecht en ik ben bereid hem te redden door hem weer op zijn post bij mij terug te brengen. Daar om bent u nu hierheen gebracht, als een lokmiddel om hem weer hier te krijgen. Ik zal wel zorgen dat hij van den toestand waarin u verkeert op de hoogle wordt ge steld Ik zal den hemel smeeken dat hij het niet te weten komt. De hemel zal zich daaraan nipt storen, weerlegde hij. Als hij weet dat u bij mij bent, komt meneer Tony zoo gauw en zoo regelrecht naar mij terug als een postduif naar haar til. Nerica's gezicht verried dat zij zelf hier aan niet twijfelde. Toch was er nog een hoop waaraan ze zich vastklemde. U weet niet waar hij is en Dat is waarl Maar de moderne dag bladpers is zoo'n onbeschrijflijk prachtig communicatiemiddel. Een paar geheimzin nige woorden als advertentie in een paar groote bladen en Bébé vliegt me weer in de armen en smeekt om vergiffenis. Hij lachte en ditmaal klonk zijn lach zóó wreed en snijdend, dat het meisje rilde. Het zal een gelegenheid zijn om me te oefenen in het schenken van genade tenzij. Hij zweeg en keek haar bedachtzaam aan. Tenzij? herhaalde Nerica in doods angst. Tenzij hij mij verraden heeft aan een zeker-en vriend van u die, naar ik vrees, een beetje lastig begint te worden. Hij zag aan haar gezicht dal ze wist wien hij bedoelde. Jal Die aanbidder van u, kapilein Singleton. Hij is gevaarlijk voor mij Als Bébé niet voor verrader gespeeld heeft, kan Singleion niet met zekerheid weten dat u in mijn handen is, en dan zal ik aan zijn activiteit spoedig een einde maken. U zult het niet wagen, hem iets te doen, zei Nerica dapper. Mijn beste juffrouw persoonlijk zal ik niets doen. Maar uw broer nu, om u en zichzelf te redden, zou e laat ons zeggen in herhaling kunnen treden. Tony zou zoo iets gemeens niet doenl riep zij uit. Nu enfin, laten we hem er dan buiten laten We leven in een wereld van toeval ligheden. Als een man van een trottoir af gaat, loopt hij als het ware met zijn leven in zijn hand Of hij kan. als hij met zijn auto bij een kruispunt komt. voor hij er be sef van heeft, een ongeluk krijgen. Er kun nen hem in den loop van een dag honder den dingen overkomen, waarvan hij 's mor gens geen flauw vermoeden heeft. En als een van die dingen kapitein Singleton nu eens overkwam, dan.... Rillend van vrees en afschuw, riep het meisje: 01 U bent een door en door slecht menschl De wereld noemt mij een philanlroop, antwoordde hij. Dokter! Dokter! De stem kwam uit de vestibule beneden en Shottelius fronste het voorhoofd.Ze schijnen me noodig te hebben. Het spijt me dat ik dit hoogst interessante discours moet afbreken. Maar we zullen het spoedig voort zetten. Intusschen spijt het mij dat u in dezen kamer moet blijven, want u bent hier in huis en in deze streek zoo goed bekend, dat ik anders kans zou loopen u weer kwijt te raken. Maar ik zal u het verblijf hier zoo aangenaam mogelijk baken. Straks zal ik u uw ontbijt naar hoven sturen, en boeken, en vandaag nog komt hier een dame om u gezelschap te houden. Bij wijze van chape ronne. begrijpt u? Cipier, bedoelt u. Voor hij haar van repliek kon dienen klonk het opnieuw van beneden: Dokter! Dokter! Ditmaal herkende het meisje den stem. Het was de Franschman die haar in den wagen had bedwelmd. Zij huiverde even. U kent die stem. zei hij met een dui- velsche lach Die behoort aan een ver duiveld flinken kerel en ik denk dat ik hem zal kiezen om met uw kapilein Singleton af te rekenen. Een seconde later had hij met een snelle beweging de deur achter zich gesloten. Een oogenblik stond zij als versieend; toen over viel haar een onuitsprekelijke wanhoop; ze wankelde door de kamer, wierp zich op haar bed en barste in een krampachtig schreien uit. HOOFDSTUK XXXII. Vijf en twintig minuten nadat hij het station verlaten had, belde Dick Singleton aan hel huis, waar hij op den avond van het bal in Ascham House Nerica had zien binnengaan. Toen de bel reeds was overge gaan schoot het hem te binnen dat hij niet eens den naam wist van den man dien hij zoogenaamd te spreken wilde vragen. Begrij pende dat hij hierdoor in een ietwat moei lijk parket kon komen, zocht hij in zijn zak naar zijn kaarten-étui. Hij had het niet bij zich, maar in zijn portefeuille zat een visitekaartje van iemand die zich voor eenige dagen aan hem had voorgesteld om kennis te maken; dit kon voor deze gele genheid uitstekend dienen, daar het hem niet zou verraden als hij het achterliet. Nadat hij voor de tweede maal gebeld had, werd de deur geopend door een man die klaarblijkelijk de huisbewaarder was. Singleton duwde hem het kaartje onder den neus. Wilt u meneer dit kaartje geven en zeggen dat ik hem graag zou willen spre ken? De man nam het kaartje niet aan en schudde het hoofd. Meneer Hampshire is niet hier, me neer. Hij is vanmorgen vertrokken. Och, dat spijt me. Weet u waar hij heen is? Niet zeker, meneer. Toen ik van het bureau hier kwam om het huis over te ne men. was hij al weg en de meesten van het personeel ook; maar ik hoorde een van de meisjes voor de grap zeggen, dat zij ook wel zin zou hebben om naar Mentone te gaan; dus ik denk dat meneer Hampshire daarheen is. Ja, dat zal wel, beaamde Singleton, en nadat hij den man bedankt had, stapte hij weer in de taxi. Hij was nu vast overtuigd dat Tracy Mr. Hampshire op het spoor was, die echter, om Mentone te bereiken, een eigenaardigen weg gekozen had. Hij vond dat Tracy het eenige gedaan had waardoor het hun mis schien mogelijk zou worden om het eind doel te bereiken. Het feit dat Shottelius van „Rowant End" vertrokken was en dat tege lijkertijd de donkere man zijn huis verlaten had, wees er op dat er een gezamenlijke actie op touw was gezet. Waren ze beiden weggereisd naar een geheime plaats van samenkomst waar ook Nerica was heen ge bracht .misschien als gijzelaar? Het leek hem zeer waarschijnlijk en hij hoopte vurig dat de poging van Tracy mocht gelukken. Als meneer Hampshire zooals de donkere zich blijkbaar liet noemen niet merkte dat hij gevolgd werd, dan zou alles uitstekend terecht kunnen komen. Tenzij Shottelius Deze tweede mogelijkheid durfde hij bijna niet onder de oogen te zien. en daar hij het motief van Shottelius voor Nerica's ontvoe ring niet met zekerheid wist. maakte hij zich des te meer bezorgd Moe later het werd hoe meer zijn bezorgdheid toenam. Rusteloos liep hij de kamer op en neer; het was hem niet mogelijk werkeloos le blijven en toch kon hij op het oogenblik niets doen. Het zou spoedig drie uur zijn. en dan zou hij bericht van Tracy kunnen krijgen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1