Onze Uitverkoop 69sle Jaargang LEIDSCH DAC,-^, Jag 25 Juni 1928 Tweede Blad No. 20944 Coupons ver beneden de waarde. Wisbrun Liffmann BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RECHTZAKEN. RECLAME. is een groot succes! Wij hebben reed» veler harten gewonnen, door onze bnitengewone KOOPJES Heeft U er reeds van geprof iteerd zoo niet, doe het dan nog heden. U kunt nu voor weinig geld een aardige Japon koopen. Men mie vooral onze Etalages 1 Rotterdamsch EnffTot-MazaxtJn, roorhean Haarl.straat 116 120. 2173 Verd. W.: Neen, de zaak was zooal9 in het contract staat. Wij kregen een vorde ring op de Discontobank en betaalden daar mede de hypoth. der Veendammer. Voorts zegt verd. W. dat het nieuwe bestuur van de Veendammer toch de vordering op de Discontobank had kunnen weigeren. Wan neer het nieuwe bestuur maar met een en kel woord gekikt had, was de zaak niet doorgegaan. Bovendien dacht ik dat de Veendammer een borgtocht voor deze vor dering had. President: Waarom droeg u eigenlijk uw. vordering op de Discontobank aan de Veen dammer over? Verd.- Dat stond in het contract! President: Dat gaat niet; uw bedoeling hangt niet van een contract af, maar men maakt een contract, omdat men een be paalde bedoeling had. U hadt dus een goede vordering op een goede bank; waarom heeft u nu met deze vordering zóó gehandeld? Verd.- Ik kan alleen zeggen dat het zoö gebeurd is, omdat het in de overeenkomst stond. De president dringt er dan op aan dat verd. zegt wat nu de reden is, dat deze zijn vordering niet direct incasseerde of af wachtte tol de Discontobank betaalde, maai; haar overdroeg aan de Veendammer. Verd blijft hierop ten slotte het antwoord schuldig. Presidentr Ts het antwoord niet eigenlijk dit dat u de vordering op de Discontobank niet volwaardig achtte? Verd Neen. maar ik kon de vordering toch niet anders realiseeren. President- Dus dan was de vordering niet goed. als u hem alleen bij de Veendammet kon incasseeren. De verdediger valt dan in de rede, met ta DE NIEUWE SCHEVENINGSCHE BINNENHAVEN nadert langzamer hand zijn voltooiing. Begonnen is met de voorbereidende werkzaam heden voor den bouw van een schutsluis met eb- en vloeddeuren. ZATERDAG werden in de omgeving van Ass en wederom de groote Internationale motor races gehouden. De start Klasse B. 350 e.m.V Rechts: DE KORENBEURS te Utrecht moet verdwijnen, ten gevolge van de uitbreiding van haar machtige buurvrouw, de Nederlandsche Jaarbeurs. De afbraak is reeds in vollen gang Op den Amstel zijn de roei wedstrijden van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging gehouden. Een spannend moment in den etrijd der achten: v. L n. t.i Argo, Amstel en de Laga-ploeg. STEPHAN RADITSJ, de Kroati sche boerenleider, die in de Skoeptsjina ernstig verwond werd door de revolverschoten van een door partijhaat opge- zweepten tegenstander. OORLOGSSCHEPEN IN DE HET WERELDRECORD 400 M. HORDEN HOOFDSTAD LOOP werd bij de New-Yorksche selectie wedstrijden voor de Olympische Spelen met 1/5 seconde verbeterd door Johnny Gibson, die een tijd maakte van 52 3/5 seconde. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De voortgezette vergadering. In de te Middelburg voortgezette verga dering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft mr. E. H. von Baumhauer een inleiding gehouden over het onderwerp: Gooi reservaties. Hierin con stateerde spr. de toenemende tendenz van gemeentebesturen in het Gooi om voor gron den een bouwverbod uit te vaardigen en het z.g. „reservatie" voor natuurschoon open te houden. Tegen deze wijze van handelen moet inleider ten sterkste opkomen. Immers, doordat hier het voornaamste gebruik, dat een grondeigenaar van zijn terrein kan ma ken het bouwen hem wordt ontnomen, hebben wij hier feitelijk te maken met een onteigening en dan wel, zonder schadever goeding, dus in strijd met de Grondwet. De willekeur van deze handelswijze wordt nog verhoogd doordat aldus de gemeentebestu ren den naburigen grondeigenaar onverdiend bevoordeelen, wiens grond immers in waar de stijgt, doordat hij komt te liggen naast een voor natuurschoon gereserveerde „re servatie". In deze kwestie zal dus in de toe komst een andere weg moeten worden ge volgd, waarbij alle belanghebbenden naar draagkracht bijdragen in de schadevergoe ding, waarop de eigenaar van de reservatie toch recht heeft. Het hoofdbestuur nam op zich de quaestic der gewestelijke plannen nader in studie te nemen. Aan de beurt van aftreding zijn de hoofd bestuursleden K C. Honig Fzn., W. Ber denis van Berlekom. N. C. F. van Ginke!, C. T. Stork, Dwzn. De departementen Tiel en Enschedé en Den Haag hebben in het hoofdbestuur reeds aangewezen de heeren C J. Vermet, L. v. Heek en C. J. A. Begeer. De vergadering koos als vierde lid den heer H Smidt van Gelder te Bloemendaal. Be sloten werd dat de 152ste algemeene ver gadering zal plaats hebben te Leeuwarden. Bij acclamatie werd mr. Guépin herbe noemd tot voorzitter en de heer Honig bracht den heer Guépin dank voor zijn lei ding. Ten slotte heeft de voorzitter een woord van afscheid gesproken tot de schei dende hoofdbestuursleden en aan den vice- voorzitter, den heer Honig bood hij wegens de vele verdiensten, die de heer Honig in twintig jaren van zijn bestuurslidmaatschap voor de vereeniging heeft gehad een kleine gouden medaille aan met inschrift. De voorzitter en de heer Last, afgevaar digde van het departement Rotterdam, hebben ten slotte het departement Middel burg en in het bijzonder zijn voorzitter den heer Berdenis van Berlekom dank gebracht voor de gulle en schitterende ontvangst. Na afloop der vergadering hebben de af gevaardigden met de burgemeesters van de Zeeuwsch Vlaamsche gemeenten zich ver- eenigd aan een gemeenschappelijk noen maal. R.-K. JONGE WERKGEVERS-VEREEN. De jaarvergadering te Arnhem. Zaterdag en Zondag heeft de R. K. Jonge Werkgeversvereniging te Arnhem haar jaarvergadering gehouden. Zaterdagmorgen werd door den heer G. P Vlug. verbonden aan de E. N. K. A.- fabrieken, in een der zalen van hotel „Du Soleil" een uiteenzetting gegeven over de fabrieken der N. V. Nederlandsche Kunst zijde fabrieken te Ede. 's Middags werd een bezoek gebracht aan de Indische tentoonstelling, waar de heer H. Schaapveld, directeur der N.V. Cultuur maatschappij „Bagdjanaza" de leden der R. K. J. W V. rondleidde. Tegen den avond ving de 25ste algemeene vergadering aan onder presidium van den heer Laurent Janssens Czn uit Tilburg. Mr. G. Mutsaerts bracht het jaarver«lag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging eteeds groeiende is. Het aantal leden steeg van 1 Dec. 1927 tot 1 Juni 1928 van 335 tot 349, het aantal donateurs steeg van 122 tot 125. De heer E Slaghek bracht het finantieel verslag uit; de balans wijst een nadeelig saldo aan van f. 300. Mr. Mutsaerts gaf in korte trekken weer de taak der commissiewacht: te zorgen dat de leden der R K. J. W. V. Roomsch zich zullen toonen in woord en in daad. Mr. Frans Teulings, Den Bosch, hield ver volgens een rede over „Partij en Jeugd." De dag werd besloten met een gezamen lijk diner. Te elf uur werd gisteren in hotel „Du Soleil" de jaarvergadering voortgezet. De heer Ir W Thunissen gaf een inlei ding over het onderwerp „Corruptie in de Staatsbedrijven en particuliere ondernemin gen". Een zeer uitvoerige gedachtenwisseling volgde op deze rede. Besloten werd om de volgende najaars vergadering in Rotterdam te houden. VEREENIGING OOST EN WEST. Een groot aantal leden van de Vereeni ging Oost en West heeft Zaterdag een be zoek gebracht aan de Indische tentoonstel ling te Arnhem. De bezoekers werden op Zijpendlal officieel verwelkomd door het Gemeentebestuur van Arnhem, bij monde van den heer De Moitchy, wiens toespraak door den algeraeenen voorzitter van Oost en West, den heer Zuyderhoff, werd beant woord. Te 12 uur had de algemeene vergadering der vereeniging plaats. In zijn openings woord wees de heer Zuyderhoff op een ver meerdering van het ledental der vereeniging met 400 sedert 1 Januari j.l. Voorts deelde hij mede dat de begrooting voor 1928 sloot met f. 32.000 in ontvangst en uitgaaf en dat de vereeniging in samenwerking met het ccmité NederlandIndië den vliegtocht van den luitenant Van Onlangs naar de West in voorbereiding heeft. Bij deze voor bereiding hebben zich groote moeilijkheden voorgedaan; de benoodigde f. 70.000 zijn nog niet bijeen ondank» den eteun van Re geering, groote instellingen en enkele parti- NEB. BERV. KERK. Beroepen: Te Lochem (toez.): G. Verdoes Kleijn te Dordrecht. Te Delftshaven (va. W. J. van Lokhorst): G. A Pott te Bodegraven. Te Nieuw-Vennep: D. J. Keiler te Nieuw koop. Te Rhoon: O. W. C. van der Veen te Nieuw-Stadskanaal. Bedankt: Voor Heeg (FrJ: D. J. Peterse te Hien en Dodewaard. Voor Willife-Langerak: N. Warmolta te Wazep. GEREF KERKEN. Aangenomen: Naar Leimuiden. R. J. v. d. Weerd. cand. te Kampen. Bedankt: Voor Anna Jaeobapolder. Hoek van Holland. Kielwindeweer. Marken. Mid- wolda, Schoonebeek. Overschild, Pijnacker Nootdorp en IJlst. R. J. v. d. Weerd, cand. te Kampen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Murmerwoude, J. Tolsma, te Zaamalag. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Zevende dag. De zevende dag van de strafzaak voor de Amsterdamsche rechtbank tegen de oud-di recteuren en commissarissen van de Veen dammer Hypotheekbank begon Zaterdag met het voorlezen door den griffier van het reouest tot opheffing van het faillissement van de Veendammer en van een verklaring, afgelegd door den niet verschenen getuige A. A. Sedeijn. Deze verklaarde, hoe hij in Oct. 1927 zich op verzoek van de heeren Liebermann en Van der Toorn met de ver dachte W. in verbinding stelde, om te on derhandelen over verkoop van de aandee- len Veendammer. Aanvankelijk werd f. 1. millioen als koopsom geboden; later werd men het eens over f. 2 millioen. Liebermann bad intusschen verklaard, dat hij wel voor f. 1 millioen kon zorgen, maar dat het andere millioen nog gevonden moest worden. Het verkoop-contract werd mede opgemaakt door mr. Schürman; vol gens getuige zou de bepaling dat de koop som geheel of gedeeltelijk in activa der Veendammer zou worden betaald bij de door mr. Schürman aangebrachte verande ringen in het contract zijn gebleven. Ten slotte was in de verklaring opgenomen dat de verdachten W. bij de onderhandelingen over den verkoop niet zeer „happig" waren geweest De griffier heeft vervolgens voorgelezen het verkoopcontract WoltmanDisconto- bank van 16 Juni 1927. Dit contract was geparafeerd door mrs. Schürmanv. Gigh en den accountant Smit Hierna werd de verd. J. J. W. gehoord, die het ten laste gelegde ontkende. President: U heeft toch 1960 aandeelen Veendammer aan de Disccntcbank ver kocht? Verd. W.: Ja, ze zouden betaald worden in ruim f. 27» millioen hypotheken en vaste goederen van de Veendammer. De President gaat dan in vraagvorm de geheele thans bekende geschiedenis der Veendammer aandeelen na. Bij het ter sprake komen van de Disconto- bank zegt W.. dat hij de Discontobank ab soluut vertrouwde. President U zou toch voor uw aandeelen betaald worden door de Veendammer Hypo theekbank, althans volgens uw verklaring voor daa lechter-eommissaris. cuiieren. Een bedrag van f. 15.000 zal alsnog bijeengebracht moeten worden. In de door periodieke aftreding vacant gekomen hoofdbestuurszetels werd voor zien door verkiezing van de heeren Van Péski (Den Haag), Garschagen (Amster dam) en mr. Huijser (Rotterdam). De namiddag was gewijd aan het bezoek der I. T A. Tenslotte werd een gemeenschappelijke maaltijd genuttigd, welke gevolgd werd door een cantate, uitgevoerd door een 500 tal dames en heeren, welke cantate aan de Veteeniging Oost en West was opgedragen. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TANDHEELKUNDE. Zaterdagavond begon de Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde te 'a-Her togenbosch haar 14e jaarvergadering, nadat tevoren een officieel e ontvangst op het Stadhuis plaats had gehad, waarbij burge meester van Lanschot en de voorzitter, B. BakkeT, toespraken wisselden. Uit het ter vergadering uitgebracht jaar verslag van den heer J. Salomons bleek dat het ledental van 465 tot 498 gestegen was. Dit verslag werd, evenals dat van den penningmeester Krijn Verhoeven, goedge keurd Na behandeling van interne aangelegen heden werd een voorstel tot benoeming eener commissie tot het eventueel voorbe reiden van een ethischen codex, verworpen. De heeren Bakker, Krijn Verhoeven en J. Salomons werden als bestuursleden her kozen. De voorzitter deelde mede dat in de ko mende jaren tal van vraagstukken bestu deerd zullen worden, die wellicht een zwaai zullen teweeg brengen in de sociale poli tiek der organisatie. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag te Apeldoorn het stoffelijk over schot van dr. Scheurer ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door ds. Goris, den heer Duymaer van Twist, oud- minister Van Dijk, ds. Breukelaar, ds. Jan sen, dr. Deckers, dr. Offringa en een zoon van den overledene. Belga meldt uit Rome: Het Kamerlid Marchi is benoemd tot gezant van Italië te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5