69ste Jaargang LEIDSCH PACCLAD, Zaterdag 23 Juni 1928 Tweede Blad No. 20943 BINNENLAND. DE KRUISBESSENPLUK IN ZEELAND. De Zeeuwsche boerinnen, die anders heusch wel de armen uit de mouwen weten te steken, achten het bij deze gelegen heid toch raadzamer, de armen in de mouwen te steken. DE DUITSCHE LINDBERGH'S ondergaan momenteel een onafgebroken serie van huldigingen. Donderdag middag gebruikten zij de thee op de Rijkskanselarij. V. 1. n. r.: Mevr. Köhl, Köhl, Fitzmaurice, Rijkskanselier Marx, v. Hüneveld en de minister v. linanc. Kohier. II. M. DE KONINGIN-MOEDER heeft gisteren een bezoek gebracht aan het vliegkamp van de Militaire Luchtvaartafdeeling te Soesteiberg. Het is voor het eerst, dat een van de leden van het Koninklijk Huis dit vliegkamp bezocht. Kapt Van Heyst laat H. M. de verschillende typen vliegtuigen zien." DE HAAGSCHE GEMEENTETELEFOON zal 1 Juli a s. haar 25-jarig bestaan herden ken. De Directeur en zijn staf: v. 1. n. r.: Dr. Ir. W. Th. Bakker (afd. chef), Ir. H. W., Snijders (Dir.), H. v. d. Ven (administrateur), L. Neher (Ir.-afd. chef), jjJ NEDERLAND EN BELGIË. Een Belgisch oordeel over de betrekkingen tnsschen beide landen. Oud-minister-president Poullet, rappor- leur van de speciale Belgische Kamercom missie voor de begrooting van buitenland- sche zaken, zegt in zijn verslag over de Nederlandsch-Belgische betrekkingen Zekere leden hebben hun verwondering Uitgedrukt over het feit, dat de Nederland- sche regeering tot dusver aan de Belgische regeering nog geen mededeeling heeft ge daan van de sedert zoo lang reeds aange kondigde voorstellen betreffende onze ver bindingen door de Schelde met den Rijn en met de zee. Deze leden stelden de vraag of het langdurig onderzoek, dat in Nederland wordt gedaan, geen reden tot ongerustheid dient te geven. De jongste verklaringen in de Sta ten-Generaal gedaan en de herhaalde verzekering, aan onze regeering gegeven omtrent de bedoelingen der Nederlandsche regeering met het oog op een accoord met België, zijn van een aard om alle vrees voor onbepaald uitstel te verwijderen. Het staat niettemin vast, dat deze uitstellen niet zouden kunnen worden gerekt zonder ge vaar op te leveren voor behoud van de goede verstandhouding tusschen beide vol keren, welker vriendschappelijke betrek kingen in hoogste mate verband houden met de algemeene pacificatie. Er zijn in Europa reeds genoeg haarden van agitatie en troebelen en het is de plicht der betrok ken regeeringen alles te vermijden, dat van een aard zou kunnen zijn, op de boorden der Schelde een nieuwe bron van agitatie en geschillen te verwekken. De publieke opinie aan beide zijden der grens heeft ook haar plichten Wenschelijk is 't dat zekere fractie aan deze zijde, welke trouwens heel wat luidruchtiger dan talrijk zijn, zich zou den onthouden van het verwekken van be treurenswaardige incidenten, welke tot eenig gevolg hebben wrijvingen te veroorza ken. die niet anders dan schadelijk kunnen zijn voor een vriendschappelijke en recht matige oplossing, welke door de overgroote meerderheid in beide landen wordt ge- wenscht. DE STER VLUCHT NAAR REIMS. Onze landgenoot Geyssen- dorffei wint den derden prijs De K. L. M. deelt het volgende mede: De uitslag van de stervlucht naar Reims 18 thans bekend. De vliegtuigbestuurder der K. L. M., de heer Geyssendorffer, is met de HNADR, aan boord waarvan zich o.a. de heer Van Lear Black bevond, als 3de prijswinnaar geplaatst. Den eersten prijs kreeg Del motte met een Caudron-vliegtuig, 60 P.K. Auzani motor, den tweeden prijs Drouhin eveneens met een Caudron-vliegtuig 40 P.K. Salmson motor. Deze beide Caudron-vliegtuigen behooren tot het sportlype, terwijl de stervlucht feite lijk bedoeld was voor verkeersvliegtuigen. Van deze klasse der verkeersvliegtuigen is dus Geyssendorffer met den Fokker F VII A der K. L. M. als eerste geplaatst, daar dit toestel den besten tijd heeft gemaakt. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De voortgezette vergadering te Middelburg De actie voor bezuiniging. Na de rede van mr. Guépin was het jaarverslag aan de orde. Hieruit bleek, iat het aantal leden en donateurs op 1 Jauuari 1927 bedroeg: van de departementen 3358 leden en 388 donateurs, bg net hoofd bestuur waren ingeschreven 65 leden en 32 donateurs, totaal 3843 leden en donateurs. Volgens schatting is het totaal op dit oogenblik 4026, wat een vermeerdering be- teekent van 178. De rekening en verantwoording vertoont op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f. 43.005.56 een batig saldo van i. 2412.50. De begrooting voor 1929 sluit in ontvangsten en uitgaven op een totaal van f. 29.650. EeD commissie werd benoemd tot voor bereiding en herziening der wet van de Maatschappij. Het voorstel in zake een studie reis naar het Duitsche Museum te München werd aangenomen. Vervolgens was het woord aan den heer A. Spanjaard, voorzitter van de Centrale Ccmmissie voor Bezuiniging, die er op wees, dat, hoewel velen uit de cijfers der Rijksmiddelen misschien zouden opmaken, dat krachtige bezuinigingsmaatregelen niet meer noodig zullen zijn, hij van meening is, dal de bezuiniging in het bestuur van Kjjk, provincies en gemeenten nog lang niet genoeg wordt doorgevoerd. De Staatsbegroo- tiug voor 1929 zal, aldus sprlker, een vrij somber beeld toonen. Er is dus reden genoeg voor de commissie met het werk voort te gaan Spr. drong op een der meest nood zakelijke maatregelen aan: n.L op de in stelling van een bezuinigingsinspecteur in de gemeenten, die in staat zou zijn meer efficiency bij het financieel beheer toe te passen. In verband met het spoedig vertrek van do vertegenwoordigers van de Nederlandsche K. v. K. in het buitenland, kregen ver volgens eenige der buitenlandsche afgevaar digden het woord. De heer Roosegaarde Bisschop, vertegen woordiger van de Nederl. IC. v. K. te San Francisco, bracht de belastingheffing van Nederlanders in het buitenland en de suc- cessie-hefiing van nalatenschappen van Ne derlanders in den vreemde ter sprake. Spr. drong er met kracht op aan, een commissie in te stellen om al deze ontwerpen op fiscaal' gebied in studie te nemen. Hierover ont stond een uitvoerige discussie. De vergadering besloot geen commissie in te stellen. Op voorstel van oud-minister dr. Posthuma, vooratter van de federatie van vertegenwoordigers van Nederl. Kamers van Koophandel in het buitenland, zal de bestudeering van dit onderwerp overgelaten worden aan deze federatie. Het volgende ondorwerp: „Omkooperij in in den handel", werd ingeleid door den heer Van Spaendonck, uit Tilburg, die be toogde, dat de corruptie niet alleen in het gasbedrjjf, doch in alle takken van nijverheid en handel is doorgedrongen, hetgeen hjj met tallooze voorbeelden toelichtte. Als gevolg van de enquête, welke de departementen van de Mij. van Nijverheid en Handel te dezer zake hebben ingesteld, stelde het hoofdbestuur aan de vergadering een motie voor, waarin zij als haar over tuiging uitspreekt, dat alle omkooperij in den handel, o.m. het geven van steek penningen en dergelijke volstrekte afkeu ring verdient; voorts dat het euvel van omkooperij in eenigen vorm, zoowel voor de persoonlijke als de maatschappelijke mo- raai, de ergste gevolgen dreigt op te leveren, de belangen van een eerlijken handel benadeelt en met kracht moet worden be streden. Het hoofdbestuur stelde verder voor, om eventueel in overleg of samenwerking met andere lichamen een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, naar de vormen en den omvang van de omkooperij in den bande; een onderzoek in te stellen, en maat regelen ter bestrijding te beramen en het hooidbestuur te machtigen om maatregelen te treffen ter uitvoering van de eventuesle voorstellen der commissie. Prof. ir. F. K. van fterson, die als vertegenwoordiger van de Staatsmijnen pro testeerde tegen generaliseering der omkoo perij, ontkende met stelligheid, dat deze oorruptie in den steenkolenhandel algemeen zou zijn. De voorzitter deelde nog mede, dat het Verbond van Ned. Werkgevers verzocht had te dezer zake met de Maatschappij samen te werken. Na uitvoerige discussies werd de motie van het hoofdbestuur met algemeene stem men aangenomen. Do vergadering werd daarop geschorst ln den namiddag hebben de afgevaardig den een bezoek gebracht aan Vlissingen. AUTO-SNELWEGEN. De plannen voor een voor- loopig tracé Is behoorlijk rijden thans niet mogelijk? Onder voorzitterschap van den heer J. v. d Molen, burgemeester van Renkum, hield de Nederlandsche Vereeniging voor Auto- Snelwegen (N. E. V. A. S.) een algemeene vergadering op de bovenzaal van restaurant „Riche" te Den Haag. Als vertegenwoordigers van deif minister van Oorlog waren aanwezig de kapiteins Van Dooden en Polis, terwijl mede ver schillende provinciale en gemeentebesturen en Kamers van Koophandel afgevaardigden hadden gezonden. De voorzitter bracht in zijn openings woord de stichting der vereeniging op 13 October j.l. hier ter stede in herinnering en zeide, dat de N. E. V. A. S. zich voorna melijk ten doel stelt, voor het snelverkeer met auto's eigen wegen te stichten, omdat dit verkeer op den duur geen bevrediging kan vinden in de bestaande rijkswegen, noch in nieuwe wegen, die voor gemengd verkeer toegankelijk zijn. Een voorloopig tracé is opgemaakt door ir. H. W. O. de Bruyn, die wegens drin gende andere bezigheden verhinderd was het plan toe te lichten, doch in wiens plaats ir. W. Burger zich bereid had verklaard een toelichting te geven. Spr. wees er verder op, dat het langzame verkeer het snelverkeer op den gewonen weg in ernstige mate belemmert. Wie zich van Den Haag naar Leiden be geeft kan desnoods met een snelheid van 30 K. M. volstaan, Joch wie van Den Haag over den weg naar Duitschland wil gaan, kan met zulk een snelheid geen genoegen nemen En toch wordt het hem onmogelijk een behoorlijke snelheid te bereiken, wan neer hij ieder oogenblik moet stoppen of in houden voor een kinderwagen, een paarde- kar of ander langzaam rijdend vehikel. Daarom ook moeten er zelfstandige wegen voor auto's komen. Ir. Burger, daarna het woord verkrijgend betoogde, dat in de eerste plaats noodig zijn rechte wegen ter snelverbinding van de groote centra, terwijl op het tweede en derde plan de wegen voor gemengd en langzaam verkeer kunnen blijven. Noodig zijn allereerst autosnelwegen ter verbinding van Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht. De ontworpen weg Amsterdam Haarlemmermeer Sassen- heim Den Haag Rotterdam kan daar toe niet dienen, omdat er tusschen Sassen-, heim en Den Haag te veel plaatselijk ver keer bestaat. Een veel logischer verbinding van Amsterdam met Rotterdam, met zijtak naar Den Haag, is in rechte lijn mogelijk, hetgeen ook voor de verbinding met Schip hol aanbeveling verdient. De K. L. M.- directie zou zulk een weg zeer toejuichen, mits hij binnen enkele jaren gereed komt. De nieuwe weg van Amsterdam naar Utrecht kan uitslijtend voor snelverkeer worden aangewezrs 'het minder snelle ver keer kan dan get^jik blijven maken van den bestaanden weg langs Merwedekanaal en Vecht Ten slotte is een tracé gedacht rechtr streeks van Den Haag naar Utrecht en Arn hem. Op deze inleiding volgde eenige discussie. De voorzitter zeide nog, dat medewer king zal worden gezocht met hel comité, dat zich een rechtstreeksche autoweg ter verbinding met België ten doel stelt. Ten slotte werden eenige punten van huishoudelijken aard afgedaan. Het voor loopig bestuur werd als definitief bestuur aangenomen. De volgende heeren maken daarvan deel uit. t.w.: J v. d. Molen te Oos terbeek; mr. G. Ruys te Amsterdam; jhr. ir. R. de Muralt te Borculo; A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol te Haarlem; Jacob Mees (e Rotterdam; M. J. van Löben Seis te Velp; J. B. Goudriaan te 's-Graven hage en S ten Bokkel Huinink te Zandvoort. Dit bestuur zal nog worden aangevuld met vertegenwoordigers van den Bond van Bedrijfsautohouders, de K. N. A. C. en de K. L. M. Tot secretaris werd benoemd mr. G. P. de Vries te 's-Gravenha^e. „ONZE VLOOT." Jaarvergadering te Arnhem. Gistermorgen had in het Theatergebouw der Indische Tentoonstelling te Arnhem de jaarvergadering plaats van ..Onze Vloot". Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental stijgende is. Het bedraagt thans 150. Als bestuursleden werden herkozen kolo nel A L. Boelen, E. baron v. Heerdt tot Eversberg. en C. v. d. Voort va* Zijp. Tn de vacatures ontstaan door het bedanken van. de leden nrof. Blok en Evers werden ge kozen het Eerste Kamerlid de heer Blom- jous en de heer Zuiderhoff, voorzitter van

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5