FLIT Doodt elke mug"! sproeit met PARIJSCHE BRIEVEN. De twee Mannen van den Dag OVERZICHT KAASMARKTEN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VRAGENRUBRIEK. Twee mannen en hoe verschillende! hebben in de afgcloopen weken de aan dacht van heel Parijs op zich gevestigd ge- zieti, de een tegen zijn zin, de ander lot zijn £ïoot genoegen, de een Italiaan, de andere Duitscher, de een diamant-handelaar, de ander huurkoetsier, de een 'n moordenaar, de ander een doodonschuldige sportieve oude baas: Mestorino en Hartmann. Mestorino en zijn proces hadden natuur lijk de mééste aandacht een sensationeel moord-proces, vooral wanneer hel een wel gesteld burger betreft of iemand uit hooger kringen, is een echt buitenkansje voor Parijs, waar rijk en arm, jong en oud zich hevig voor interesseert. De kranten vertel len op hun eerste pagina eiken dag alle bijzonderheden ervan, die zich in het Paleis van Justitie hebben afgespeeld, en de meest bevoorrechten wonen het proces zelf bij. De rechtszittingen in Parijs zijn openbaar. Men zou dus zoo denken, dat ieder die maar wil ze kan bijwonen, mits hij vroeg genoeg voor de deur staat, om een plaats te vinden in de zaal. Geen kwestie van! Bijna alle toe hoorders (of moet men ze-ggen- toeschou wers?) komen er op introductie-kaarten bin nen, die hun verstrekt zijn door rechters en advocaten. Nooit zijn er kaarten genoeg voor zoo'n proces. Héél Parijs wil er heen en slechts de maatschappelijk allerhoogslen gelukt het er toegang te' krijgen, het publiek bestaat er da-n ook gewoonlijk uit ministers, kamerleden, beroemde kunstenaars, man nen van invloed, en uit dames héél veel dames, in hoofdzaak dames uit de heele en de halve wereld. Ze komen daar opgetuigd als voor een première in ,dcn schouwburg, behangen met diamanten en paarlen, en zwaar geurend naar de nieuwste mode- parfums. Wanneer al die' geïntroduceerden binnen zijn, dèn pas wordt het eigenlijke publiek binnen gelaten, ten getale van een..., dertig ongeveer. En terwijl de meeste intro ducés een behoorlijke zitplaats vinden, krijgen de dertig publieks-toeschouwers een staanplaats achter een barrière, waar ook nog een troep politie-agenten geposteerd wordt, om die dertig in bedwang te houden, als ze soms te rumoerig mochten willen worden. Uren te' voren slaan de liefhebbers dus al voor de deur gedrongen, in de hoop mee binnen te komen. Bij honderden en honder den staan ze daar, en bij honderden en hon derden druipen ze weer teleurgesteld af. Sommigen zoeken door een Ü3t binnen te dringen. Een vaak toegepaste truc is om zich eenvoudig een.... advocaten-toga aan te schaffen, een geleende of gehuurde, en j daarmee brutaalweg naar binnen te stappen tusschen de andere advocaten in. Een tweede truc i9 om zich uit Ie geven voor een familie-lid van een der hoofd- j personen in het proces. ..Laat mij binnen ik ben de zuster van Mestorino!" fluisterde i een dame den portier toe1. En de portier liet I «haar dadelijk door, niet wetende, dal Mes- lorino heelemaal geen zuster heeft, en nooit een heeft gehad. Een andere dame meldde zich aan met een groole kartonnen doos in haar hand. „Wilt u mij even doorlaten?" vroeg ze den portier, ..ik breng de toga van Mr. X." De portier liet haar door. en haastig zoekt de I dame zich een plaats onder het zaalpubliek. De malste dingen hoort men op dat ge- I bied. Zoo moet er bij dit proces ook een dame zijn geweest (alweer een dame!) die eenvoudig zich lot een jong advocaat wendde, die ze aanbood: ,,Als u mij een plaats verschaft in de zaal, krijgt u tien irancs van mij!" ze had zeker wel eens hooren pralen over de soms moeilijke finan- tieelfci omstandigheden van jonge advocaten. Eindelijk is iedereen, die binnen mag, bin nen. De deuren worden gesloten. Een oogenblik later wordt plechtig aangekondigd La Cour!" de rechters en de jury-leden komen de zaal in. Alle aanwezigen rijzen op en blijven slaan tot rechters en jury-leden zich gezet hebben. De beschuldigde wordt binnengebracht lusschen twee agenten in, neemt plaats in de beklaagden-bank aan iederen kant van '■era een agent, in de bank vóór hem zijn advocaat. Nu kan het schouwspel beginnen! Het publiek opent ooren en oogen. De beklaagde wordt verhoord, de getuigen worden één voor één opgeroepen. Alle bijzonderheden van den moord worden uitgerafeld. Het publiek wniet van al de emoties, die het te verwer ken krijgt. Emoties om den moordenaar, die een col- ??a bij zich op zijn kantoor ontbood, dien •lalf bewusteloos sloeg met een instrument, tam toen een prop watten in de keel duwde, zoodat hij slikken moest, hem van al zijn teld en juweelen bestal, vervolgens het l']k in een deken pakte, het eenige trappen afsjouwde. het naar zijn auto droeg, die 'Uiten te wachten stond, ermee naar een bosch reed, het daar overgoot met benzine en het in brand slak. Wat een heerlijk- Emoties om de ouders van den vermoorde hngeman. die snikkend wraak eischen voor bun zoon. de érgste wraak, de doodstraf. Emoties om het schoonzusje van den Moordenaar, dat hem hielp bij het inpakken ?n het lijk, de deken ging koopen, hel bloed tegdweilde van den vloer, en dat op de r"?htszitting zulk een gevoelig persoontje 'oorwendt Ie zijn. dat ze om de haverklap 'uw valt of een zenuw-crisi9 krijgt, en 3|tijd juist anneer haar een belangrijke gesteld wordt. En dal er maar op los •:T'. zichzelf onophoudelijk tegenspreekt. Dan de emoties om de vier leden van het 'toneel van den moordenaar, die' allen het l^Sin van den moord hebben gezien en geen i uitgestoken hebben om dien te verhin gen De dames en heeren in de zaa! genieten, ["-"■.eten 1méér dan in een schouwburg, fant hier is het drama echte, levende wer- i'kheid Soms kunnen ze hun emoties niet 'nr inhouden, en schreeuwen bijvals-be'- l'-ingen of protesten, zoodat de president permalen moet dreigen de zaal te laten phuimen. En dat gaat zoo dagen achter elkaar, zoo lang het proces duurt. Er worden wedden schappen aangegaan, als op de paarden rennen hier vóór of legen de doodstraf. Eindelijk de dag der uitspraak. De rech ters hebben de doodstraf geëischt, de advo caat van den moordenaar heeft verzachtende omstandigheden cepleit de eindbeslissing is aan de jury. I)e jury-leden trekken zich terug om te overje'ggen 50 minuten lang beraadslagen ze, dan komen ze eindelijk plechtig weer binnen, het lot van Mestorino is beslist geen doodstraf, maar levens lange dwangarbeid. Dd moordenaar leeft op, de zaal is teleurgesteld, de meesten hadden de dood straf gewild. En nu zullen ze ook de sen satie van de guillotineering moeten missen, dat zeldzame Parijsche evenement op den boulevard Arago bij de. Santó-gevangenis!. Maar ze hebben nog nieuwe emoties te goed, want het schoonzusje is gevangen ge nomen als medeplichtige, en de vrouw van den moordenaar heeft rich trachten te ver giftigen. o En terwijl de Parijzenaars al deze drama tische gebeurtenissen meeleefden, direct door het bijwonen van het proces, of tweede handse h door de kranten-verslagen. werd aan den anderen kant hun aandacht in be slag genomen, door een allergcnoegelijkste geheel verschillende Parijsche gebeurtenis de triomftocht van den Duitschen huur koetsier Gustav Hartmann, die met zijn ouderwetsch rijtuigje en zijn paard Grasmus van Berlijn naar Parijs was komen rijden. Aan de porte de Pantin stond hel publiek hem op te wachten, een dichte menigte, honderden en honderdenWant niet uit sluitend voor dramatische sensaties interes seert zich de Parijzenaar de sportieve prestatie van zoovn eenvoudigen kranigen ouden baas interesseert hem even goed. Aan weerszijden van den weg stonden ze opgesteld, de kijkers, veel volks-publiek, een heele troop studenten, en vooraan de zes oudste huurkoetsiers van Parijs, met hun fiacre9. Achter de toeschouwers een lange rij taxi's, die door de laatkomers in beslag werden genomen, om over de hoofden van de anderen te kunnen heenkijken, en door de pers-fotografen, de pers-leekenaars, en de film-fotografen met hun toestellen. Daar kwam hij aan, zijn rijtuigje ver sierd met de Fransche en de Duilsche vlag. Een donderend hoera! „Leve Hartmann!" „Leve Gustav!" ..Leve de ijzeren Gustav!" „Leve Grasmus!".... De oude koetsier lachte vriendelijk en voldaan, groette waardig naar links en rechts met zijn witten hoogen hoed Werd druk gecomplimenteerd, door zijn collega's, studenten en journalisten in het Fransch. antwoordde in het Duitsch, een Berlijnsch journalist, die met hem meegekomen was als passagier, fungeerde voor tolk. Men vormde een stoet, Hartmann met de zes Parijsche koetsiers voorop, dan de stu denten, dan een lange, lange stoet publiek er achter aan. en zoo ging het Parijs binnen, hier en daar werd halt gehouden, want af cn toe moest Hartmann nieuwe ovaties van nieuwe menigten in ontvangst nemen, er werden hem bloemen aangeboden, zelfs een liter landwijn door een werkman den wijn voor diens schaftuurtje bestemdl Op de groote boulevards werd hij omringd door een troep Engelsche officicTen. Op de place de l Opéra stonden de studenten van de Polytechnische school hem op te wach ten. Toen kwam de officieele ontvangst, in het gebouw van een Parijsche courant. Daar werd hij opgewacht door den secretaris van de Duitsche ambassade, door bekende Parij sche journalisten. Daar werd hem de eere wijn aangeboden, daar werd gespeecht in het Frnnsch en in het Duitsch. En daar werd hij weldra opgeëischt door een groep studenten, die hem kwamen afhalen voor een feestmaal in het Quartier latin. Ilij werd gekiekt met de studenten samen, er werd gedronken, er werd geklonken, er werd gelachen en druk gespeecht En Hart mann vond het allemaal even plezierig. De feestelnkhedrn volgdpn elkaar op Hij maakte lunchen, diners, soupers, soirees en zelfs een dansavond mee. bij de Duitsche Ambassade', bij Duitsche Vereenigingen, bij een reisbureau, bij een luchtvaartmaat schappij. En overal waar hij zich op straat ver toonde werd hij herkend en toegejuicht Voor zijn hölel stond men hem op te wachten', om hem even te zien te krijgen. Maar aan alle pret komt een eind. Gustav is een paar dagen geleden weer naar Berlijn vertrokken. Maar niet per trein. Neen, weer met zijn naard en zijn rijtuigje. En het Parijsche publiek betreurt het hartelijk, dat het den kranigen ..ijzeren Gus tav" weer missen moest, ze hadden hem graag nog wat gehouden, om hem te kunnen zien. over al zijn feeslelijkheden te kunnen lezen. Maar hun aandacht wordt nu alweer door andere belangrijke dingen in beslag genomen, door de aanstaande stabili seering van den franc, en door de.... opening van het hengelseizoen. Zoo is nu eenmaal het leven! M. DE ROVANNO. Parijs. 15 Juni 1928. RECLAME. de gele bus met xwarten band £040 INTERNATIONAAL VERDRAG-MOTORRIJTUIGENVERKEER. Te Parijs werd den 24en April 1926 een internationaal verdrag betreffende het ver keer me't motorrijtuigen gesloten. Op de conferentie, waaraan afgevaardigden van één en veertig landen deelnamen, was Ne derland vertegenwoordigd door de heeren J. F. Schönfeld, B. W. van Weideren Ren- gers en G. A. Pos. Ingevolge de bepaling van artikel 58 der Grondwet behoeft dit verdrag met de daarbij behoorende bijlagen de goedkeuring der Staten-Generaal. Om deze te verkrijgen is nu een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. In dit ar tikel maken we dit verdrag tot het onder werp onzer bespreking. Dit verdrag heeft zijn ontslaan te danken aan het feit, dat de vorm van het inter nationaal rijbewijs, zooals dat vastgesteld was in het internationaal automobiel-ver drag van 1909, aanleiding gaf tot allerlei moeilijkheden. Dit rijbewijs toch legde een onlosmakelijk verband tusschen een be paalden bestuurder en een bepaald motor rijtuig. Bij de toeneming van het verkeer, bepaaldelijk met vrachtauto's en in de grensstreken met uitgebreide industrie, deed zich hoe langer zoo sterker de behoefte ge voelen aan de vrijheid om een motorrijtuig afwisselend door verschillende personen te doen besturen, terwijl ook de bestuurders van motorrijtuigen meer naar vrijheid in dezen verlangden. In 1911 te Genève, in 1912 in Amsterdam en in 1913 te Weenen werd op het Congres der „Ligue internatio nale des Associations touristes" deze kwestie besproken. Ware de oorlog niet gekomen, dan zou deze aangelegenheid reed9 eerder geregeld zijn. In 1921 werd op de Inter nationale Conferentie van het Wegverkeer deze aangelegenheid weder ter sprake ge bracht. Nadat de Verkeers-Commissie van den Volkenbond er zich ook mede ingelaten had, werd vanwege de laatste commissie en ook door den Centralen Raad van het Toerisme, een vereeniging te Parijs, die bestaat uit vertegenwoordigers zoowel van regeeringen als van toeristenbonden en aulomobielclubs, de regeling van het ge- heele internationale verkeer met motorrij tuigen opnieuw ter hand genomen. Het re sultaat daarvan werd de grondslag van dit verdrag. Het verdrag is van toepassing op het verkeer met motorrijtuigen op den weg in het algemeen, wat ook het voorwerp en welke ook de aard van het vervoer mag wezen, met dien verstande echter, dat de bijzondere nationale voorschriften betreffen de de openbare diensten van algemeen ver voer van personen en goederen onverkort zullen gelden. Volgens dit verdrag worden voor motorrijtuigen gehouden alle voertui gen, voorzien van een inrichting voor me chanische voortdrijving, die op den open baren weg verkeeren zonder dat zij aan een spoorbaan gebonden zijn en die dienen tot het vervoer van personen of goederen. Om lot het internationaal verkeer op den openbaren weg te kunnen worden toegelaten moet een motorrijtuig in allen gevalle vol doen aan de volgende minimale eischen: het moet bezitten een krachtig sluurtoestol, waarmede wendingen gemakkelijk en nauwkeurig gemaakt kunnen worden; twee onafhankelijk van elkaar werkende rem- inrichtingen of een reminrichting, die in werking kan worden gesteld door twee on afhankelijk van elkaar zijnde geleidingen, van welke laatste reminrichting één der deelen moet kunnen werken als het andere deel niet zou kunnen werken; verder moet, wanneer het eigen gewicht van het rijtuig meer bedraagt dan 350 KG, het rijtuig van dc zitplaats van den bestuurder af door middel van den motor achteruit kunnen rijden Is het rijtuig met de maximale be lasting zwaarder dan 3500 K.G., dan moet het bezitten een afzonderlijke inrichting om onder alle omstandigheden terugloopen te verhinderen en een spiegel, zoo geplaatst, dat men daardoor achteruit kan zien. De inrichtingen tot bediening van het motor rijtuig moeten zoo zijn geplaatst, dat de bestuurder ze veilig kan doen werken, zon der de aandacht op den weg te staken. Het rijtuig moet voorzien zijn van een inrich ting, waardoor de afgewerkte gassen geluid loos worden afgewend; de wielen zoowel van de motorrijtuigen als van de aanhang wagens moeten voorzien zijn van rubber banden of van een andere uit eon oogpunt van elasticiteit daarmede gelijk staande bandsoort, terwijl hel uileinde van het be weegbare gedeelte van de vooras niet buiten dc omlijning van het voertuig mag uitste ken. Het inschrijving9teeken (nationale nummerplaat) moet, volgens het nieuwe verdrag zoowel aan de vóór- als aan de achterzijde worden aangebracht. Nieuw is ook de bepaling, dat het inschrijvings- of ondersctoidingsteeken ook moet worden aangebracht aan de achterzijde van den aanhangwagen en dat het voorschrift be treffende de verlichting van deze leekens ook van toepassing is op die der aanhang wagens. Het nieuwe verdrag vordert verder dat het fabrieksnuinmer van den motor cn van het onderstel daarop moet worden aan gebracht. benevens de aanduiding van den bouwer van het onderstel. De vigeerende bepalingen omtrent de signalen zijn in zoo verre gewijzigd, dat een motor-rijtuig voor zien moet wezen van een toestel tot het geven van helder klinkende geluidseinen van voldoende sterkte. Evenals in het be slaande verdrag wordt voorgeschreven, dat de weg door de lichten van het motorrijtuig over een voldoenden afstand moet worden verlicht, voorgeschreven is bij een vaart van 30 K.M per uur minstens 100 M. De verblindende verliehtingstoestellen moeten zoo zijn aangebracht, dat het verblindend karakter kan worden weggenomen bij het tegenkomen van andere gebruikers van den weg of wanneer dat nuttig zou wezen, ech ter moet dan een goede verlichting over minstens 25 M blijven Motorrijtuigen met aanhangwagens zijn, wat de vóórverlichting betreft, aan dezelfde De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 18 Juni Oudewater 169 121 160 f 48 f 46 f 39 f 53* f 53 f 46 f f f f f f 19 Juni Bodegraven 579 508 584 f515 f52 f 43 f 55 f 56 f 46 f 57 f 58 f 40 f f f 20 Juni Woerden 678 624 638 f 53 f .64 f 43 f 55 f 55 f 46 f 57 f 58 f 47 f f f 21 Juni Gouda 470 425 426 f50 f52 f42 f65 f57 f 16 f58 1 148" f— f f 21 Juni Alph. a.d. R. 88 86 72 f— f— f— f55 f55 f456f f57 f— f— f— f 22 Juni Leiden 167 134 177 f53 f59 f46 f— t f— f— f—- f— f56 f55 f45 (1) Zijn de opgaven der vorige week. Woerden: extra zware f65. (2) Zijn de opgaven van 2024 Juni 1927. Gouda: extra zware f59. regelen onderworpen als alleen-rijdende; het roode achterlicht moet op den aanhang wagen worden overgebracht, terwijl de be perkingen zoowel van den motor- als van don aanhangwagen moeten voldoen aan de algemeene voorschriften der landen, waar zij aan het verkeer deelnemen. De materie, welke in dit verdrag geregeld wordt, is belangrijk genoeg om in een vol gend artikel na te gaan wat verder bepaald is omtrent de rijbewijzen, ondcrscheidings- leekens, kenbaar maken van gevaren Slechthoorenden. I. Onze vijf zintuigen zorgen voor de ver binding van onze persoonlijkheid met de buitenwereld. Wij kennen van de buiten wereld alleen wat door middel van die zintuigen lot ons komt, door ons wordt waargenomen. Al wat voor ons bestaat, onze wereld derhalve, is niet anders dan de som van al onze waarnemingen, \eelal werken meer waarnemingen samen en ver schaffen ons zoodoende een meerzijdig beeld van de werkelijkheid Alleen die eigenschappen der dingen woeden door ons waargenomen, welke kunnen worden ge zien, gehoord, gevoeld, geproefd of geroken. De mate. tot welke die waarnemingen plaats hebben, is begrensd. Wij zien alleen licht van zoo- lot zooveel trillingen. Zeker is er ook licht van meer ot minder trillingen, doch dat licht bestaat niet voor ons, al thans wij kunnen' 't niet diredt waarnemen. Wel kunnen we ons er langs een omweg (bijv. photografie, warmte) van overtuigen, dat het voor ons niet waarneembare licht toch werkelijk beslaat. Hetzelfde is hel ge val mei het geluid. Het sjirpen van den krekel is ongeveer de hoogste toon, welke wij waarnemen. Dat er geluiden zijn, welke de normale mensch niet hoort, wordt dage lijks bewezen door onze huisdieren, hond en kat. die dikwijls iets hooren, wat den mensch geheel ontgaat. Behalve de toon hoogte (het aantal trillingen) is voor de waarneembaarheid van het geluid ook de intensiteit van belang. Dit verbaast ons niet als wij bedenken, hoe het geluid bij ons tol waarneming komt. Het gehoororgaan zit veilig en niep weggeborgen in het slaapbeen en vel voor namelijk in dat gedeelte, hetwelk wij a.s rotsbeen kennen. De toegang daarheen is in de eerste plaats de uitwendige gehoor gang Deze begint in de oorschelp en gaat met een zwakke bocht naar binnen om te eindigen in een sterk gespannen vlies, het trommelvlies. De gehoorgang is dus een blinde gang, do wanden beslaan hoofd zakelijk uil weeke deelen, alleen het diep ste gedeelte heeft nog beenige wanden. Aan dc andere zijde van 't trommelvlies komen wij in een holte, het midden-oor, welke door de buis van Eustacliius in ver binding staat met de neuskeelhoHc. Die buis wordt gewoonlijk bij slikken en gapen ge opend en zoodoende heeft de lucht in het middenoor dezeltde spanning als de buiten lucht. Wordt de buis door verkoudheid of eenige andere reden verstopt, den kon er wel eens verschil in spanning komen en dan zal dus het trommelvlies dienovereen komstig haar binnen of naar builen gedrukt worden. Die onaangename druk op het trommelvlies herinnert zich wel ieder, die eens verkouden geweest is. Overigens bevat.het middenoor, ook wei trommelholle genoemd, niet alleen lucht. Wij vinden er de drie gehoorbeenljes, ha mer, aambeeld en stijgbeugel, welke met elkaar hot hefboomtoestel vormen, en wel zoo. dal de steel van den hamer vast zit op 'het trommelvlies en het platje stuk van den stijgbeugel precies een ovale opening afsluit, welke naar het binnenoor voert. Dat binnenoor ie een samenvoeging van allerlei holten, waarvan de hal (cirkelvor mige kanalen cn het slakkenhuis hel best bekend zijn. Al die buizen zijn met vocht gevuld De geluidstriltingen. die het trom melvlies bereiken, worden nu door de ge hoorbeenljes overgebracht en brengen het vocht in het binnen oor eveneens in trilling Het orgaan van Corli in het slakkenhuis weet die trillingen le ontleden cn lot ons bewustzijn te brengen. Wanneer die overdracht van het geluid minder goed plaats vindt dan gewoonlijk, dan hoort de betrokken persoon slecht en als 't mechanisme hem geheel in den slec-k laat, dan is hij op dat oor doof. Laat ons in het kort nagaan, hoe het gehoor te kort kan schieten. In de eerste plaats komt aangeboren dooTheid voor. Daar is meestal niets aan te doen en deze ongelukkige kin deren worden dan doofstom. Want de stem ontwikkell zich niet, indien geen klank gehoord wordt, welke het kind zal leeren na te bootsen. In de tweede plaats kan net gehoor- orgaan in de eerste levens-weken of maanden ziek of beschadigd worden Bij den zuigeling is het dan dikwijls moeilijk een afwijking te constateeren Wanneer door een heftig geluid, een ontploffing, een schot, het gehoororgaan wordt beleediga, bemerkt men daarvan aan Het uiterlijk van het kind niets. Verder kunnen allerlei ziekten aandoe ning van het oor ten gevolge hebben. Maar dit gebeurt dan meestal op iets ouderen leeftijd. Vooral bij besmettelijke ziekten kan zich als complicatie een etterige middenoorontsteking verloonen w^arbu m den regel doorbraak door het iromraeMme p|aats heet» met als «evol betad. dL7£tVhoorn blijvend verminderd. Ten dcelc moeten wij dit verklaren door een verlies van elasticiteit van de deelen, welke de gcluidstrillingen moeten overbrengen ecu proces dat op den ouden dag.zich als normaal verschijnsel vertoont. De dan bbna altijd optredende h3rdho?.ren^el(|km °se) veroorzaakt door de verstijving (Sklerose) van do weeke deelen. Uit het bovenstaande valt reeds af leiden dal verminderde gclioorscherpte in allo graden voorkomt, van af fen, «®nDg,e' haast niet merkbare onzuiverheid bij de waarneming tol volslagen doofheid toe. De er door veroorzaakte binder "or£t ge paald door het beroep en door het tempe- rament van don slechthoorende In som- moge beroepen zal de afwijking heel las g i„ andere daarentegen vrijwel onverschillig zijn. Bekend is. dat ketclmakers in den regel doof worden. Zij kunnen evenwel hun werk evengoed blijven verrichten En wie als vreemde in een ketelmakerij komt. u t onwillekeurig de verzuchting, dat, zoo hij genoodzaakt werd lner te werken, graag met eenige doofheid zou worden Se8,aG®"> ten einde niet zoo erg door het lawaai ge hinderd te worden. Voor een musicus za daarentegeu achteruitgang van gehoor al best gauw een ramp heteekenen. Ook het temperament is van beteekenis. Er is dikwijls hevig ovor gestreden wat- ernstiger gemis zou zijn: het gezicht of het gehoor Het oordeel berust dikwijls op subjectieve overwegingen, vooral wanneer men ook het oordeel vraagt van hen. die zeil doof of blind zijn. Hoe het ook zij, opvallend is zeker, dat de blinde over het algemeen zijn lot gemakkelijker draagt dan de doove. De blinde is meestal opgewekt en tevreden De doove daarentegen dikwijls wantrouwend, somber en teruggetrokken Op dezen grond zou men aan blindheid zekeren voorrang moeten toekennen. Hier bij mag echter wel gewezen worden op het merkwaardig feit, dat bij do enkele onge- lukkigen, die blind en dool tegelijk geboren o! liet in hun prille jeugd geworden zijn, juist een bijzondere levensblijheid en te- vredenheid is geconstateerd, zoodat men zelts wel is gaan zoeken ol deze uitzonde ringen ook een ander nieuw orgaan zouden lubben in plaats van de beide, welke zi] missen. Abonné M., te L. Eigenlijk moet het huis bewoond worden en van meube.en zijn voorzien. De eigenaar kan in uw geval moeilijk bezwaren maken, vooral niet 3is u den huurprjjs geheel voldoet. T D te K a. Z. De aanslag in de Pers. Bel is goed. Het verschil in aanslag inet het vorige jaar komt door dc wetsverandering. L. v. d. W. te A. Uw aanslag Pers, Bel. is goed. W P te Lisse. Indien uw woning n geschat'op f.250 per jaar, bedraagt de be lasting huurwaarde in hoofdsom 1.13. J J B U O. De huurwaarde van uw perceel bedraagt 1. 320. De_ waarde van het meubilair is geschat op f. 700. Abonné te L. De ruïne, welke u be- doelt, is die van een kasteel in het mid den der 13de eeuw door een onbekend edel man gebouwd. Het kreeg den naam ..Huis te lloorne" en was waarschijnlijk hel stam huis van het adellijk geslacht lloorne; misschien ook wel dat der familie Ouls-t hoorn (Oud-Hoornc?). In 1326 heeft Dirk van Poelgeest, heer van Homade (Hoogmade) er zijn intrek ge nomen. Deze droeg zijn huis Poelgeest aan Graaf Willem HI op. van wicn Ilij het weder in erfleen terug ontving. In 1 H5 werd dc burcht, toen Groot-Poel geest genaamd, door brand verwoest; vijf- tien jaar later werd het kasteel tijdens de Hoekschc en Kabeljauwsche twisten door Jan zonder Genade andermaal totaal ver woest en in 1488 werd het trotsche slot nogmaals met den grond gelijk gemaakt In 1606 werd het kasteel voor de laatste maal gerestaureerd cn kreeg toen meer den stijl van een solied huis, hall kasteel halt buitenplaats. De laatste bewoonster was Alida van Schellingwouw. die in 1717 overleed. Sedert dien bleel het stol vertalenhet werd stuksgewijze gesloopt, diende nog etnigen lijd als gevangenis voor de ge meente, doch geraakte meer en meer in verval H. H. V. te L. Leiden. Leiderdorp, Hoogmade, Otwegen, Woubrugge, zijweg naar Ter Aar. Nieuwveen. Vrouwenakker, Uithoorn, Mijdrecht. Wilms. Nieuwer Ter Aa. Nieuworsluis. Loenon. Oud-Loosdrecht, 'sóraveland. Bussum; Totaal 63 8 K M. Tollen passeert u te Leiderdorp, Wilms en Oud-Loosdrecht (3 x 2'/' cl.) W. P. te L. Dat bolle in de veeren en de iustcloosheid is een algemeen ziekte verschijnsel. De aard der ziekte kan wor den vastgesteld, wanneer u een ziek exem plaar opzendt naar de Rijkseemminrichting te Rotterdam, met verzoek om onderzoek en advies, hetwelk u gratis wordt ver strekt. 3-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11