Verhagen's Parijsche Wafels DE VLAM HET MYSTERIE VAN BELVOIR-MANSIONS. 69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 Juni 1928 Derde Blad No. 20942 Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel De Ontvangst te Middelburg. Openingsrede van Mr. GUÉP1 (I Zonder Indië geen volkswelvaart RADIO-PROGRAMMA. RECHTZAKEN. FEUILLETON. f Vandaag en morgen wordt ïn het Schut- lershof te Middelburg de 151ste jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del gehouden. Gisteravond heeft het departement Mid delburg in de sociëteit „De Vergenoeging" zijn gaslen ontvangen De voorzitter, de heer W. Berdenis van Berkelom, heeft daar de afgevairdigden het welkom toegeroepen. De voorzitter van de Maatschappij, mr. C H. Guépin, beantwoordde de toespraak. Na de begroeting door het departement yolgde een ontvangst ten stadhuize. Het ontvangend departement had ten slotte een feestavond gearrangeerd in den mooien tuin van het Schuttershof, welke avond wel bijzonder is geslaagd. Een groepje dames in het zoo flatteerende Zeeuwsche costuum beeft onder leiding van den heer C. Houtekamer en Chr. J. M azure rhylhmiscie- en volksdansen uitgevoerd, begeleid door het Middelburgsche Muziek corps ondtr leiding van den heer J. H. Caro. Kranig werden de dansen vertoond en geestig klonken er de liederen v. d. Bloei- enden Boogerd en het Keezewachlertje. Met kransen, versierd met linten in de Middel burgsche kleuren. werd de dirigent door het hoofdbestuur gehuldigd. Hedennorgen werd de 151ste jaarverga dering geopend. De voorzitter, mr. C. H. Guépin, aield daarbij een rede, waaraan wjj h&t volgende ontleenen Mijn opdenverp, aldus spreker, zon ik kunnen bttitelen: „Zonder Indië geen volks welvaart in Nederland". Wellicht had ik zelf ook een ander onder werp gelozen om met u te behandelen, indien hei mij niet juist in de laatste maan den zoo bijzonder getroffen had, dat er blijkbaar nog groote groepen onder de be woners van ons Nederland zijn, die het sanhoudm van de innige relatie tusschen Nederlaid en Nederlandsch-Indië beschou wen ah een uitsluitend belang van slechts een eiicele groep, die niet de hunne is en daaom hun interesse niet behoeft. De liting door een overigens verdienste lijk leder van een onzer politieke groepen, dat de Nederlandsche arbeider zal juichen zoodn Indië van Nederlandschen invloed bevrjjl zal zijn, heeft mij diep geraakt en heeft zeker medegewerkt tot het zich vor men van de opvatting, dat het nog steeds Bcodg is de actie te voeren om het waan- dfenibeeld te doen verdwijnen, alsof het beh>ud van onze koloniën alleen zou be- teaienen het belang van den werkgever of wat hier dikwjjls mee vereenzelvigd wordt, vai den Nederlandschen kapitalist. En juist hier, waar wjj samenkomen met het doel onzer Maatschappij „de bevordering der Nederlandsche volkswelvaart" voor oogen, mag de stem gehoord worden, die zegt: Een zoodanige opvatting, dat slechts een deel ran Nederland hierdoor welvaart en niet Federland in al zjjn lagen, is valsch, is onjuist Het zich voortplanten van een dergajjke valsche en onjuiste opvatting, zal wor de Nederlandsche welvaart de groobte en meest vérstrekkende schade ten gevolge hebben. Ei wordt vooral in de laatste decennia dooi sommigen een voorstelling gegeven van onzi verhouding tot Nederlandsch-Indië, als of de voorspoed, die wij, dank zjj Indië, geiieten, ten koste van de bewoners van Intië zon zjjn verkregen. Ook deze theorie is onjuist en indien deze theorie ingang bljft vinden, dan kan dit slechts geschieden RECLAME. BLIJVEN ALTIJD WELKOM! 1219 uit onkunde omtrent den waren toestand. Want, dit is merkwaardig, juist onder de genen, die zulke theorieën verkondigen, zjjn er zoovelen, die zich nimmer de moeite hebben gegeven zich van Indië een duideljjk beeld te maken. Het zou voor de bewoners van Nederl.- Indië gedurende de eerste reeksen van jaren geheel onmogelijk zjjn het werk, dat door Nederlanders in Indië verrioht is en wordt en waarmede onze welvaart ten nauwste samenhangt, over te nemen. Men kan gerust zeggen, dat een scheiding van Nederland en Nederlandsch-Indië zou zijn een ramp voor Nederlandsch-Indië, en dat, om de uiting van dien politieken leider nog eens in herinnering te brengen, de jui chende arbeider niet alleen een ramp voor Nederland, maar gelijktijdig ook een ramp voor Nederlandsch-Indië zou toejuichen. Een te vroeg verkregen zelfstandigheid van elk der volkeren, welke Nederlandsch- Indië bewonen, zou ten gevolge hebben het ingrijpen door andere natie. Een toegejuicht „las van Nederland" zou voor de juichenden spoedig een teleurstelling worden, want het zou nooit kannen opleveren hetgeen deze daarmee gewenscht hebben. Spr. verwijst in dit verband naar de door den alg. secretaris eenige jaren terug uit gegeven brochure, waarin hjj in schrille kleuren heeft geschetst de consequenties van de voortdurende belangrijke toeneming der bevolking van Nederland, ruim 100.000 per jaar. Met dien aanwas der bevolking voor oogen en er ons rekenschap van gevend, dat over het algemeen de grenzen der andere naties zich voor emigreerende No derlanders gaan sluiten, mogen wjj dankbaar zijn, dat Nederlandsch-Indië jaarlijks dui zenden werkwilligen wil ontvangen als mede werkers tot haar opbloei Hedenmiddag zullen wij „De Schelde" be zoeken. Wjj zullen daar een groot bedrijf zien, schepen in aanbouw of reeds afgebouwd. Weet men wel, dat ruim 95 pet. van de binnenkomende orders in dit werfbedrijf af komstig zijn van die reederjjeu, die op Indië varen of afkomstig zijn van het Nederl.- Indische Gouvernementdat dus bijkans allen, die bjj die werf betrokken zijn, zoowel de staf van ingenieurs, het technisch en ad ministratief personeel, alsmede de ongeveer 2000 werklieden met hnn gezinnen direct leven van de relatie, die wjj hebben met Nederlandsch-Indië? Dat ook zjj dus belang heeft bij het behoud van de thans nog be staande verhouding? Ruim 180 suikerfabrie ken werken op Java. Al deze fabrieken zijn, om de concurrentie te kunnen vol houden, geheel up to date ingericht. Jaar lijks worden uit de winst zeer belangrijke bedragen afgezonderd voor nieuwe machine rieën en herstellingen aan de reeds be staande. De belangrijkste onderdeelen dier installaties worden voor een zeer groot deel in Nederland gemaakt Heeft men wel eens nagegaan, welk het percentage der bestel lingen is, dat de machinefabrieken van Stork te Hengelo en van Werkspoor te Amster dam, van Figee te Haarlem, van die In dische suikerfabrieken jaarlijks ontvangen en hoeveel minder technisch en administra tief personeel, maar ook hoeveel minder arbeiders er werk zouden vinden bij deze en soortgelijke fabrieken, als deze bijkans regelmatig jaarlijks terugkeerende belangrijke bestellingen eens ophielden binnen te komen? Spr. staat dan geruimen tijd stil bqj de verschillende takken van handel, industrie en scheepvaart, die alle op Ned.-Indië be trekking hebben of er gevestigd zjjn. Komende tot het einde zijner rede, zeid» spreker: Indien wij, mjjne heeren, werkzaam willen zrjn in het belang der Nederlandsche volks welvaart, d3n moeten wjj het oog richten op de toekomst, begrijpen, dat het leven voortschrijdt, dat de groote maatschappij niet stilstaat, dat het maatschappelijk bestel zich vervormt verandert dat wjj de verplichting hebben mede te werken in opbouwenden zin. Doch dan moeten wjj, om de verkregen volkswelvaart te behouden, het oog blijven houden tevens op het heden dan moeten wij ook medewerken om valsche leuzen als waarvan ik 'u sprak, te bestrijden, haar slechten invloed te- be perken. Het welzijn van het Nederlandsche volk zal nog steeds het meest gebaat won den door dit heden te handhaven, dat be staat in het aanhouden van den innigem band, die bindt de beide deelen van het groote Nederland. Dit te doen is ook een groote plicht, die op ons rust in het belang van de geheele Nederlandsche gemeenschap; van onze kin deren en van hen niet alleen, maar ook van de kinderen van den Nederlandschen arbeider. VOOR ZATERDAG 23 JUNI. Hilversum, 1060 M. 12.30—2 u. Lunch- muziek door het trio Verhey. 2.u.4.30: Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Concert door het Theaterorkest, o.l.v. Max Tak, Jazzband en solisten. 6.U.7.46: Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. 8 u.: VARA. causerie door Alex Wins over: Het geslacht der Jan Klaassens. Muzik. medew. van Mevr. L. Wins, cabaretliedjes Mevr. C. Steuerman- v. d. Kolck, piano. J. Overweg, accordeon. Daarna opvoering van V.A.R.A-ribomdyee, Oud-Hollandsch Poppenspel met moderne tendenz. 10.15: V.A.R.A.-varia. 10.30 —11.45: Aansluiting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest o. L v. Hugo de Groot (V.A.R.A.). Huizen (340.9 M.na 6 uur 1870 M.) -- (Uitsluitend K.R.O.-uitzendingen). 12.30 1.30: Lunchmuziek door het Trio „Winkels",, Amsterdam. 5.307: Diner- muziek 77.30: Cursus Ned. 7.308: Spr. prof. H. F. M. Hubers. v. d. Keizer Karei Universiteit te Nijmegen: De Staatkundige Godsdienstoorlog tot den Vrede van Munster in 1648. 8 u.: Concert. Het K.R.O.-orkest o.l.v. F. Boshart. Solisten. Spr. Dr. H. H. Knippelberg: De St. Jansviering. Solisten: Duo de laat, hum. duo en André de Laat, piano. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst. 1.202.20: Orkestconcert. 3.50; Con cert. De Concordzangers en het Slybel Oc tet. 5.05: Vaudeville. 5.35: Kinderuur tje. 6.20: Concert-orgel-bespeling. 6.50: Nieuwsberichten. 7.05: Nora De- laney, zang. 7.20: Muziek-causerie. 7 35: Rheinberger's orgelsonaten. 7.45: Ver slag van de match West-Indië tegen Enge land. 8.05: Concert door bet militaire orkest. B. de La Porte, alt. W. Boland, tenor. 9.20: Nieuwsberichten. 9.35: Motor- praatjes. 9.50: Nieuwsberichten. 9.55: „Fancy meeting you?", radio-revue. 10.55 12.20: Dansmuziek, Parijs, „Radio-Paris" 1750 M. 10.50 11. u.: Gramofoonmuziek. 12.502.10i Graraofoonconcert. 4.055.05: Dansmu ziek. 8.50: Declamaties en schetsen. Daarna dansmuziek, variété, Langenberg, 469 M. 1.252.50: Orkest- concert 6.207.15: Orkestconcert 8.35: Vroolijke avond. Orkest en variété-, artisten. Darana tot 1.20 dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 12.20—5.20: Lezin gen. 5.20620: Orkestconcert. 6.20 8 05: Lezingen. 8.50: „Der Clown wider willen", blijspel van Marilt. 10.50 12.50: Dansmuziek, Hamborg, 395 M. 5.20: Tscherkesse- gang, uit Hagenbeck's dierenpark. 6.20: Vroolijk concert. 820: „Ueber grossen Teich" van Ad. Philipp. Daarna tot 11.20 Vroolijk concert Brussel, 509 M. 5.20: Dansmuziek. 7.057.50: Trioconcert (piano, viool, cello.) 8.3510.35: Orkestconcert. Mm. Pauwels zangeres, (om 9.50: Litteraire causerie.) DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De zesde dag der straizaak. (Vervolg van gisteren), 1 Door getuige is een rapport opgemaakt omtrent den stand van de Veendammer, het welk hij bij de Justitie heeft ingeleverd en naar aanleiding waarvan de klacht tegen de verdachten is ingediend. Met den heer Paardekooper heeft getuige de benoeming van den heer Meijnema tot Directeur van de Veendammer bevorderd. Toen de heeren van de Veendammer be merkten, dat hèt een andere, voor hen min der aangename richting inging, werd een boekhouder die door de heeren Woltman een positie voor het leven heeft gekregen, op getuige afgezonden. „Deze boekhouder heeft me verzocht" aldus getuige „me niet verder met de zaak in te laten, zeggende en daarbij doelende op de indertijd plaats gehad heb bende cyaankalivergiftiging: „U ruikt reeds naar de amandelen!" (Gelach in de rechtzaal}. Getuige herinnert nu aan zijne bemoeiin gen terzake. Hij zou het voor de verdachten bezwarend rapport niet bij de Justitie inge diend hebben, als ze maar de noodige be dragen hadden teruggestort. „Mij was immers bekend," aldus gaat getuige voort „dat Liebermann groote bedragen heeft genoten". De door dezen beheerde Disconto-Bank voor Credietinslel- lingen was n.l. de trechter, die alle waarden van de Veendammer tot zich trok. Oorspronkelijk waren de heeren Wolt man c.s., die zeide, zich van geen schuld bewust te zijn, niet bereid iets terug te be talen, doch kort voor den 6den Januari, toen het faillissement werd uitgesproken, kwam de bereidverklaring der heeren, om twee millioen te storten als zekerheid voor dat gene, wat ze zouden blijken schuldig te zijn. Getuige wilde echter geen zekerheidsstel ling ,maar betaling van een bepaald bedrag. Niettemin heeft hij de zekerheidsstelling aanvaard, omdat dit meer was dan niets. Getuige Kloppenburg, die nog verklaart, dat met de onbetrouwbare heeren Woltman geen regeling was te treffen, die verwezen lijkt kon worden, doch vervolgens mededee- lingen omtrent gehouden besprekingen met Liebermann en diens raadslieden, mrs. van Gigh, Spaargaren en Denekamp. Ock mr. Sehurmann, wiens aanwezigheid getuige op prijs stelde omdat deze de auctor intellen- tualis was van het oorspronkelijke contract, was bij de besprekingen tegenwoordig. Getuige heeft de heeren bedreigd met justitieel ingrijpen, als niet door Lieber mann werd teruggestort datgene, wat de Veendammer toekwam. In dit verband vroeg hij den heer Liebermann de in diens bezit zijnde aandeelen der Noord-Holland- sche Hypotheekbank en van een andere groote hypofcheebank ter beschikking van de Veendammer ter saneering te willen stellen. Van de gehouden besprekingen werd op den achterkant van een menukaart een pro tocol opgemaakt, onderteekend door de hee ren Liebermann, Kloppenburg en Dene kamp. Dit protocol, welks inhoud door de pre sident wordt voorgelezen luidt: „Het navolgende is overeengekomen: Mr. Denekamp, zal trachten te bewerk stelligen, dat het faillissement van de Veen dammer wordt ingetrokken, resp. niet aan gevraagd, voor dat Kloppenburg in de gele genheid is de zaak toe te lichten, dat sa neering mogelijk is. Liebermann zal met bekwamen spoed een vergadering van alle betrokkenen beleggen, zoo mogelijk ook met Woltman. Liebermann verbindt zich aan Kloppen burg te verkoopen (of aan een door hem te vormen groep bestaande uit eerste klas per sonen) de Noord-Hollandsche Hypotheek bank tegen inkoopprijs plu9 rente en ge ringe vergoeding. Kloppenburg verbindt zich toe te zien, dat Paardenkooper zijn verplichtingen zal na komen en dat bij de Veendammer geen ver dere onttrekkingen van middelen, anders dan strikt noodzakelijk voor den loop van het bedrijf, zullen plaats hebben. Liebermann verbindt zich Woltman te be wegen door Kloppenburg te steunen in zijn RECLAME. ■W" Sportlui/) Of ge tenniat of leilt, roeit of kampeert* Mei» ia Uw favoriet M omdat Meta de ideale veiligheid*» brandstof in tablet» vorm - zorgt voor kof fie of thee, verach gezet in de vrije natuur. m METAmSfete'Pp MaU-brapdtlof ia in alia goede zaken .verkrijgbaar» 1965 pogingen, dat het restitueert, wat hij te veel voor de aandeelen heeft verdiend. Lieber-. mann verbindt zich om indien de onder handelingen met de Eerste Nederlandsche Hypotheekbank Briefb3nk tot goed resul taat hebben geleid, die Maatschappij aan do groep-Kloppenburg over te geven tegen in koopprijs plus 15 pet. Getuige Kloppenburg deel nog mede, dat hij ook den Directeur Meynema heeft ge waarschuwd tegen Paardekooper, dn ar hij vreesde dat ook Paardekooper waarden aan de Veendammer zou onttrekken. Wat nu de borgtocht van v. d. Toorn voor een waarde van een millioen betreft, waarover tijdens het getuigenverhoor telkens tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd, verklaart ge tuige Kloppenburg, dat hij van mr. Sehur mann gehoord heeft, dat er een borgtocht van v. d. Toorn geweest is. Verder deelt getuige mede, dat Lieber mann hem twee-ton, die op een Bank te 's-Gravenhage lag, had aangeboden, maar getuige wilde niets voor zich zelf. Hij bad op voor de pandbriefhouders, namens wie hij twee millioen aan Lieber mann vroeg.* Door de verdedigers mrs. Muller Massis en Kokosky zijn verschillende vragen aan getuige Kloppenburg gesteld, over diens re laties met den heer Paardekooper. Naar aanleiding van de vragen van mr, Kokosky welke voordeelen getuige genoten heeft, verklaart de heer Kloppenburg nooit een cent provenu gehad te hebben Hij was tevreden met het moreele succes, dat pand briefhouders over eenige jaren honderd procent uitgekeerd zouden kunnen krijgen. En natuurlijk zou getuige het dan aardig gevonden hebben, van de pandbriefhouders een belooning te hebben gekregen van f. 25.000 of van een ton. „Maar", aldus riep getuige Kloppen-i burg ironisch uit „dan zou ik het wer kelijk verdiend hebben". Op een vraag van mr. Muller Massis, of in de boeken der Veendammer posten voor komen, betrekking hebbende op de door dö heeren Woltman gegarandeerde levenspo sitie aan een boekhouder, waarvan getuige Kloppenburg gesproken heeft, antwoordt de curator mr. A. S. van Nierop, dat hem hiervan niets is gebleken. Verder zegt de curator, mr. van Nierop, er prijs op te stellen te verklaren, dat het geen zin had voor den heer Kloppenburg om over saneering te spreken, want voor Juni 1927 was de Veendammer al deplo rabel. Groote bouwcredieten waren ver strekt en van saneering was toén al geen sprake meer. Verder wil mr. van Nierop iets zeggen over den persoon van getuige Kloppenburg, dien hij een gevaarlijk mensch acht, alleen belust op sensatie. Genoemde Kloppenburg heeft toch den schijn willen wekken, dat ook andere hy potheekbanken met Liebermann iets te ma ken hebben gehad. Dat is echter onwaar. Spr. meent, dat de heer Kloppenburg het ten onrechte doet voorkomen, alsof hij da strijder is voor de rechten van de pand briefhouders. In werkelijkheid wil Kloppen burg zijn eigen belangen dienen en daarom is zijn streven erop gericht verschillends hypotheekbanken bij elkaar te voegen. Getuige Kloppenburg vraagt het woord voor dit persoonlijk incident. Uit het Engelsch van BEN BOLT. 40) We waren juist over het Grand Junc tion Canal aan den anderen kant van Uxbridge gekomen, toen het gebeurde. Maar, meneer, de wagen is niet regelrecht naar de stad gekomen. Zool Hoe weet je dat? Door het benzine-reservoir en den tijd waarop ik volgens den butler hier ben aan gekomen. Ik had in High Wycombe benzine bij gevuld, onderwijl ging juffrouw Nerica even naar het postkantoor, en zooals James zegt, was het reservoir toen ik aankwam alweer leeg en dat kon onmogelijk voor dien afstand. Ik ben hier ook uren te laat aangekomen. Wie denk je dat het gedaan heeft? Het moet die man geweest zijn dien juffrouw Nerica in den wagen gelaten heeft, toen we van Rowant End kwamen. Kende je dien man? Neen, meneer. Ken je juffrouw Nerica's broer? Jawel meneer. Ik heb hem in lang niet gezien; maar ik kan er een eed op doen, dat hij het niet was! 't Was een of andere buitenlander, geloof ik een donkere, sterke kerel met glinsterende oogen en een gepo- madeerd snorretje. Saint Pierre mijn kop er afl acbjeeuwde Tracy, Denk je, Aleck? Vast en zeker. Er kwam even een Karde trek op het ge zicht van Dick Singleton. Even was hij stil, toen vroeg hij: Hoe heb je het toch klaar gespeeld den wagen weer naar stad te brengen? Dat heb ik zelf niet gedaan, meneer. Ik kan me daar niets anders van herinneren dan dat ik op het hoogste punt van den weg was met de hand aan het stuur; het was of er stoomhamers in mijn hoofd beukten; de straat en alles draaiden met me rond als een draaimolen. Ze moeten me daar ge bracht hebben, en toen ik merkte dat de wagen reed, wist ik, dat ik zoo goed en kwaad het ging moest zien juffrouw Nerica thuis te brengen voordat ik weer van me zelf raakte, en dat probeerde ik toen, me neer. Ik wist'niet, dat zij niet in den wagen zat; ik wist niet dal ik hier was. totdat ik een poosje geleden wakker werd en me erg beroerd voelde en de butler me vertelde wat er gebeurd was. Kun je je werkelijk niets herinneren wat er in dien tusschentijd gebeurd is? Om Godswil, man, denk eens goed na. De chauffeur schudde het hoofd 't Helpt niets, meneer. Ik heb het al den heelen tijd geprobeerd. Van het oogenblik dat ik dat gevoel van verstikking kreeg tot dat ik merkte dat ik aan het stuur zat. weel ik totaal niets. Maar er is een kleinigheid die ik u graag eens wil laten zien, meneer. Onder het spreken had hij zijn mouw om hoog geschoven en hij wees naar een klein prikje in zijn pols. Dat zag ik daarnet, meneer. Ik weet wat hel is. Ja, ik ook. Het is een litteeken van een injectiespuit je. Maar op die manier hebben ze je niet bedwelmd^ Dat weet ik wel. Er werd een glazen capsule met een heel vluchtige stof onder mijn neus stuk geslagen, geloof ik. Dat witte ding, dat je zag, is dan mis schien een zakdoek geweest, waarin het gla9 werd stukgedrukt. Dan zal het spuitje hebben moeten die nen om me later weer tot me zelf te bren gen. Dat kan wel. vond Dick Singleton ook. Hij moest zichzelf bekennen dat hij uil de mededeelingen van den chauffeur niet veel wijzer was geworden. Het eenige punt, dat van belang was, betrof den man, dien Tracy en hij zei Mn den wagen hadden zien stappen. Singleton keerde met zijn vriend weer naar de auto terug. Zijn gezicht stond strak. Tracy vroeg niets, maar vermoedde wat Singleton van plan was en keek vol belang stelling waar zij reden. Toen de auto weer stopte, glimlachte hij even. Hier woont Shottelius zeker? Ja. Wat ga je doen? Iets vragen. Dick stapte uit de auto en Tracy keek hem na toen hij de stoep opging en aanbelde. Nu? vroeg hij, toen Dick terug wa9. Shottelius is niet hier. Dat had ik ook wel gedacht! En hij wordt ook niet ver wacht, want het huis wordt gesloten en het blijft tot nader order aan de zorg van huis bewaarders toevertrouwd. Zou die mededeeling betrouwbaar zijn? Zeker. De knecht met wien ik gespro ken heb, is woedend omdat hij zonder be hoorlijke opzegging ineens met een maand ioon wordt weggestuurd. Dan lijkt het wel, of Shottelius zich voor een tijdje uit de voeten maakt, Ja, maar ik ga vóór dien tijd naaT hem toe. Ik ga dadelijk naar Rowant End. Geen mensoh andeTS dan hij heeft Nerica laten ontvoeren en ik zal hem dwingen haar weer los te laten. Het zal heel moeilijk zijn, Dick. 't Kan me niet schelen, antwoordde Singleton vastbesloten. Goed zool Dan maar naar Rowant End. Ik kan dan als bewaking9troep dienst doen en ik beloof je dat je op rae kunt rekenen! Voor ze de stad uit waren begon het te regenen. Bij Beaconfield viel er een fijne motregen, die door alles heendrong en waar door zij koud werden tot op het gebeente. Toen ze in Watlington aankwamen was de motregen nog dichter geworden en op den open weg en leek 't of ze in een wolk reden. Zij kwamen voorbij de plaats waar ze den vorigen avond bijna een ongeluk hadden gekregen en na eenigen tijd dook het hek van Rowant End uit de motregen op. Het viel Tracy op dat het huis er eenzaam en verlaten uitzag. Er was slechts een schoor steen die rookte en aan de geheele voorzijde van het huis waren de gordijnen dichtge trokken. Opeens kreeg hij de^ overtuiging dat hun haastige reis in den regen ver- geefsch was geweest. Hij is weg! zei hij, of hij doet a'lsof Singleton gai geen antwoord. Hij verliet den wagen en liep vlug op het huis af. Tracy wachtte een oogenblik en liep hem toen achterna met een plan. dat hij snel ge vormd had. Hij zag dat zijn vriend aan schelde en zelf sloop hij door de boschjes naar den achterkant van het huis. Al gauw had hij gevonden wat hij zocht de ga rage; een vrij groot gebouw waarin drie of vier auto's konden worden gestald. Er 9tonrI geen enkele wagen gereed; hij onderzocht het slot op de dubbele deur. Het was dicht. Naar den zijkant van de garage gaande, keek hij door het raam. Behalve een paar fietsen in een rek. stond er geen enkel voer tuig. Daarop rende hij terug, juist toen zich' boven het druppelen van den regen uit een gebiedend rrring van de schel liet hooren. Hij vermoedde dat Singleton den eersten keer niet open was gedaan en was niet ver wonderd toen hij dezen nog voor den eiken houten deur zag staan, trappelend van on geduld. Doch juist toen hij naar hem toe» wilde gaan om hem iets toe te roepen, hoor de hij hoe een grendel krassend werd terug geschoven toen nog een tweede; daarna ging de deur open en hij hoorde zijn vriend vragen: Meneer Shottelius thuis? Neen meneer, hij is vanmorgen vroeg weggegaan. Tracy kwam haastig naderbij om te zien wie het was. Het was de tuinman dien zij den vorigen dag aan den achterkant van hei huis hadden gezien en die, daarvan was hij overtuigd, was wat hij leek. Waarheen? weel u dat? vroeg Single- ton verder. Neen meneer, ergens in het buitehland, En het huis wordt voor langen tijd gesloten, meneer. De man was de openhartigheid zelf. Zoo wel Singleion als Tracy waren overtuigd, dat hij de waarheid spTak, en terwijl zij haastig weer weggingen riep de laatste uit; Gevlogen! Ja. kreunde Singleton. In Gods naam, Aleck, wat moeten we nu doen 7 m jfer £Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9