PUDDING KERK- EN SCHOOLNIEUWS INGEZONDEN. VR AGENRUBRiEK. Hij zegt dat mr. Van Nierop onwaar is al9 deze zegt, dat hij gesproken heeft over samenvoeging van de Gooische en andere hypotheekbanken. Natuurlijk tracht getuige zijn eigen be langen ie dienen, maar dit doet ook mr. Van Nierop, die hier opkomt voor de hy potheekbanken, waarbij deze betrokken is. De president maakt aan het incident een einde. Er ontstaat nu een opgewonden gesprek (usschen verdachte Woitman Jr. en getuige Kloppenburg over de bedoelingen van laatstgenoemde. Als Wollman Jr. op her haald aandringen niet een rechtstreeksch antwoord krijgt barst hij in tranen uit en stelt dan nogmaals met nadruk deze vraag tot getuige Kloppenburg: Wat wilde u nu eigenlijk? Saneering of couponbetaling? Getuige Kloppenburg verklaart, dat hij hoewel saneering natuurlijk zeer noodza kelijk achtende het eerst couponbetaling verlangde. Verdachte Woitman jr. verklaart echter, dat hij niet tot couponbetaling kon overgaan, als niet eerst de saneering was verkregen. Overigens wilde verdachte niet met Kloppenburg onderhandelen, omdat deze volgens ingewonnen inlichtingen van een informalie-bureau niet te ver trouwen was. Er worden nu eenige brieven voorgelezen, welke gewisseld zijn tusschen de Wo't- mans (vader en zoon), waarin over de couponbetaling wordt gecorrespondeerd, doch waarbij tevens gewaagd wordt van chanlage-pogingen van getuige Kloppen burg, die van de zaak een groot schandaal wilde maken. Na de pauze wordt als getuige gehoord du heer B. P. ter Laag. die tot 25 Juni 1927 commissaris van de Veendammer is ge weest. Getuige deelt mede, dat de commis- sarissen niels hadden in te brengen. Op een desbetreffende vraag van den president deelt getuige mede, dat hij in October 1926 lot commissaris van de Mid denstands Hypotheekbank is benoemd, doch deze benoeming heeft hij niet aanvaard. Later is hij opnieuw tot commissaris be noemd. Er werd nu lang gesproken over de ma nipulaties met de aandeelen van de „Atilla". Bij het verder verhoor van get. Ter Laag verklaart deze, dat hij nooit eenige zaak voor den heer Kok hceit gedaan. Wel weet hij van Kok mede te deelcn, dat de aan deelen van de N V. Bohama in diens bezit waren. Als genoemde Kok echter werd aan gesproken voor betaling, dan had hij niet en beriep hij zich op onmacht. In 1916 had Woitman Sr. reeds mede gedeeld, dat hij de Veendammer niet meer beschouwde als een gewone hypotheek bank, doch meor als een handelszaak, Verdachte Woitman Sr. ontkent dit. De president bespreekt nu met getuige Tor Laag en verdachte Wollman Sr. een transacte met de Bandoeng, waarbij aan Woitman Sr. een winstaandeel van f. 20.000 werd uitgekeerd, waarvan verdachte zelf niels zegt te welen. Het verhoor van getuige Ter Laag nam ruim drie uur in beslag. Hoofdzakelijk zijn daarbij de verschillende plaats gehad heb bende manipulaties tusschen Woitman Sr. en Kok in den breede behandeld. Geinige geeft toe, dal hij van Woitman een „douceurtje" van f. ló.pOO kreeg toen hij als commissaris aftrad, dit ter com pensatie van het derven van zijn salaris. President tot getuige: „Wat hebt u, die toch als commissaris de belahgen van de pandbrief houders had te behartigen, tegen het verkwanselen der aandeelen door Woll man Sr. ondernomen?" Getuige Ter Laag: „Wal kon ik doenl" Rechter mr. Briêt: „U hadt toch uw mev de-commissarissen kunnen bijeenroepen, rf anderen de zaak openbaar makenI" Daarna wordt weer mr. L. van Gigch als getuige gehoord. De president vraagt inlichtingen omtrent de op 15 Juni 1927 gemaakte overeenkomst, geleekenl- door Woitman, Llebermann en Kortenoever. Deze overeenkomst luidt woor delijk: Ondergeleekende: J. Wollman Jr., Zoo voor zich als handelend als gemachtigde van den heer J. P. H. Woitman en mej. A. H. Woitman, wonende te Hilversum, en derden en de N.V. Discontobank voor Cre- di^t-inetellingon gevestigd te 'e-Gravenhage, verklaren hierbij in aansluiting met de op hedon tusschen hen gesloten overeenkomst, dat de betaling der resteerende koopsom ad f. 2.524.640 wogens overname van 900 aan deelen N. V. Veendammer Hypotheekbank door de Discontobank aan Woitman, en de betaling van een gelijk bedrag wegens over name vaste-gocderen-inventaris en hypo thecaire vorderingen door Wollman aan de N. V. Veendammer Hypotheekbank in be taling zal nemen van Woitman zijn vorde ring op de Discontobank voornoemd. De president maakt mr. Van Gigeh er op attent, dat dit contract een juridisch monstrum is Volgens de overeenkomst wordt door Wollman overgedragen aan de Discontobank, d. i. ook Woitman. Getuige mr. Van Gigch zegt niet te wil len treden in een juridische appreciatie van deze overeenkomst. Dit is de taak van de verdedigers De overeenkomst is Z. i. zeer goed verdedigbaar. President: „Mr. Schürmann heeft mede- Ncdeeld. dat u hem geen kennis hebt ge geven van de contracten inzake de over dracht der aandeelen aan de Discontobank en aan Schim v. d. Loeff, alsmede van het z g. kassierscontract, waarbij eigenlijk de Veendammer werd leeggehaald. Zjjt gij met van oordeel, dat objectief beschouwd het onthouden dezer mede- deelingen van grooten invloed op de beslui ten van overdracht geweest moet zijn?" Getuige mr. Van Gigch beroept zich op zijn ambtsgeheim. President lot mr. Van Gigch: „Gij zult toch moeten inzien dal hel sluiten dezer contracten zonder mr. Schflrmann er in te .kennen, een hoogst onbehoorlijk optreden van uw kant is, tenzij mr. Schürmann ge logen heeftl". „Tk acht dit één van de ernstigste feiten, die in dit proces aan den dag zijn getre den!" Getuige mr. Van Gigch biyt zich op zijn ambtsgeheim beroepen. President: „Ik zou wel eens het oordeel daarover van eenige uwer confrères willen vernemen." Getuige mr. Van Gigch verklaart daarop, dat hij in deze zaak alles deed als advo caat Veel onaangenaamheden heeft hij reeds ondervonden door het feit, dat hij zich op zijn ambtsgeheim heeft beroepen, maar dit zal hem niet weerhouden pok thans dezelfde houding te blijven aanne men. Getuige houdt vast aan hot grond beginsel van zijn beroep, n.l. dat er ver trouwen gesield moet kunnen worden in het geheim van den advocaat. Er is geen kwestie van, dat getuige zich achter zijn ambtsgeheim wil verschuilen. De verdediger, mr. Vermeer, stelt den heer Van Gigch eenige vragen omtrent de commissaris-vergaderingen, waarin deze get., als aandeelhouder sprekende, den af tredenden directeur Woitman huldigde en er op wees, dat de toestand der Veendam mer goed was. Getuige mr. Van Gigch verklaart, dat dit s.echts een beleefdheidsspeechje was. Mr. Vermeer verwijt daarop mr. Van Gigch, dat deze in de betreffende vergade ringen bewust onwaarheid heelt gesproken. Get. mr. Van Gigeh verklaart daarop eerst bereid te zijn geweest mr. Vermeer te ant woorden, doch na dit verwijt ziet hij er van af. De president stelt vervolgens vragen aan mr. van Gigch over het genoten salaris van Liebermann, o.a. deze of geluige niet meer dan f. 30.000 ontvangen heeft. Getuige mr. Van Gigch verklaart daarop, dat hij van Liebermann f. 30.000 aan sala ris heelt ontvangen ten opzichte van de teendammer en in het geheel voor alle za ken met inbegrip van verschollen, brulo ca. f. 56.000. Op verzoek van den subsl.-oftlcler van justitie mr. Reilingh wordt daarop door den grillier een acte d d. 14 Juni 1928 voorgele zen, blijkens welke prof. P. Coppens, die in Januari van dit jaar een onderhoud met Liebermann te Brussel heeft gehad, ver klaard heeft, dat Liebermann zich beklaagd heeft over de advocaten Van Gigch Dene kamp en Spaargaren, die zich als vampiers gedragen hebben. Voor zoover mr Van'Gigch en mr.Schür- P™ ett' hehhen deze beide advocaten elk f. 100 000 salaris genoten voor hun be moeiingen inzake de Veendammer en de Discontobank voor Credietlnstellingen. Ook wordt nog een acfe van mr. G. Boon wTrdt'" V'1arin een en ander bevestigd n!?ttiUif,e mr' Van -AI hot andere is hr, L t i-0nnorar', 'k heb nicl ,n0Cr «h™ bruto f. öo.OOÓ ontvangen!" m Een nader onderzoek op ver moeden van meineed. De subsl.-off. van justitie mr. Reilingh wijs er nu op. dat zoowel de verklaringen van den heer Schim van der Loeff als die van prof Goppen, bevestigd door mr. Boon, in strijd zijn met de meededcelingen van ge tuige an Gigch. Daar ernstige twijfel rijst n-r Van Gigch wel de waarheid heeft gesproken echt de officier een nader onder zoek noodzakelijk en verzoek! hij de Recht bank op grond van arlikel 293 W v S een nader onderzoek te gelasten. zonder de be handeling der strafzaak betreffende de teendammer te schorsen Van Oigch: Elke verklaring, die er ge weest is, is afkomstig van den heer Lieber- mann. De officier: Maar deze verklaringen zijn "sterkt, doordat prof. Coppens direct aan- teekemngen heeft gemaakt. Bovendien i» er een groot verschil (us schen het salaris van mr. Schürmann en hel uwe. kamerr8Chlb'nlt bCgee" zlch daaroP in ™ad- W anneer de rechtbank terugkomt ver klaart dt president, dat de rechtbank beslo ten heeft op grond van het vermoeden van meineed een onderzoek in te stellen of de getuige zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. b Op een vraag van den president antwoordt mr. Van Gigch: Ik hpb ontvangen voor de zaak Veendammer f. 30,000, voor alle ver- bfiltó f. 65.000^am V°0r Li0b"™™ Diln».dj.CId? presH<3™1 den griffier „Ik neb als salaris voor mijne werkzaam heden ton opzichte van de overdracht Van de Veendammer Hypotheekbank van Lie bermann f. 30.000 ontvangen voor stlaris cn voorschotten ivoor alle bemoeiingen ten nlfiüi Va" Ll°bermann tezamen genomen ontvangen ongeveer f. 55.000. Er is nog geen R-k™'n«..°' d0cia">''e geweest. Onder die f. 5.S.OOO zijn de eerste f 30 000 begrepen Deze verklaring wordt door den griffier voorgelezpfi. 'echtbank beveelt een vooronderzoek clcr stukken in handen van den offi- .,Mr lVa" Gi«ch' De opmerking is gemaakt, dat ik die speech heb gehouden om K. te overtuigen, maar mij valt in. dat K. gespro- ken heeft, voordal ik sprak. De president: U geeft dat toe? Verdachte K.: Ja, meneer de president. Dan wordt gehoord de heer W. Hagen commissaris van de Discontobank. die zich teruggetrokken heeft, omdat hij de zaken niet begreep. Hij was op verzoek van Lie bermann commissaris geworden, omdat hij Liebermann eens geld had geldend. Getuige heeft van Liebermann gehoord, oat V an den Toorn veel bij hem kwam. Ge tuige deelt mee, dat K. hem gevraagd heeft ot hij uit naam van geluige of van ien raad van comrnissarissen voor de Veendammer mocht feekenen. Getuige heeft toen gezegd, dat hij geen verlo gaf om uit zijn naam te teekenen Getuige heeft de heele zaai niet au serieux genomen. De Disconto was begonnen met een sneeuwbalsysteem. De bank hield hiermee op. Getuige heeft Liebermann gevraagd of er geen geld terugbetaald moest worden „Dal was niet noodig, daar vroeg hel publiek niet naar", zeide Liebermann. Van K. zeide Liebermann, dat deze voor alles kon wor den gebruikt Mr. Van der Meer: Hebt u wel eens ge hoord van een borgtocht van den heer Van den Toorn? Getuige Hagen: Daarvan weet ik niels af. Mr. Van der Meer: Had Llëberm3Pn gronle relaties Geluige Hagen: Dat is de reden voor mij geweest om bij de zaak te komen. Er was een zeer vriendschappelijke ver houding tusschen Liebermann en Van den Toorn. Mr. Van der Meer: Kent u een rapport van prof. Vollmer, waarin deze zich zeer waardeerend uitliet over de economische plannen van den hepr Liebermann? Getuige kent dit plan niet, verdachte K wel. Voorts deelt getuige mee, dal op een ver gadering, waar mr. Denekamp direcleur zou worden, alleen mr. Denekamp, de notaris en hijzelf tegenwoordig waren. Zoo werd Dene kamp benoemd. Ten slotte wordt getuige Van der Schup- pen gehoord, die voor den makelaar Van der Veon naar W. Sr. gegaan is om te vra gen voor welken prijs hij de aandeelen Veendammer wilde overdoen. W. vroeg hierop „Beschikken de men- schcn, voor wie u koml, over twee mil- lioen". Hij "motiveerde dit bedrag door te zeggen, dat er één ton in de zaak verdiend werd en dat er acht millioen pandbrieven in omloop waren tegen een koers van 60 pot. Al zouden die pandbrieven oploopen, dan zou er altijd een agio blijven ran twee miltioen. Geluige achtte dit geen behoorlijke moti veering. De president: Zelfs al ware dit mogelijk, dan was dit loch onbehoorlijk. Verdachte W.: Ik heb dat nooit tegen Van der Schuppen gezegd. Maar niemand kan dal agio realiseeren. De president: Dat heeft u gedaan. Verdachte W.: Maar dat is toch een heel andere zaak. Ik heb den heer Van der Schuppen slechts even in de spreekkamer ontmoet. Getuige Van der Schuppen: Hij heeft in ieder geval gezegd, dat de koopers gelegen heid hadden voor 75 pet. te Verkoopen. De president: Hebt u gezegd tot mr. ran Nierop. dat er met de aandeelen is geleurd? Getuige: Er was mij niets van bekend, dal met aa.ndeelen geleuid werd. Ik heb alleen gezegd, dat W. zijn heele hypotheekbank wel wilde verkoopen. Hierna wordt do behandeling van de zaak uitgesteld tot Zaterdag. DE VERDUISTERING BIJ DE H. T. M. De drie gebroeders R., die door do Haag- sche rechtbank, wegens heling, in verband mei de in September van het vorige jaar door den kantoorbediende bij de H.T.M., G gepleegd" verduistering van 15.000, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 3 jaar, hebben van die vonnissen hooger beroep aangoteekt-nd. Hot O. M. heeft appèl aangeteekend te gen het vrijsprekende vonnis der rechtbank ten aanzien van den koopman S. V. d. E, eveneens beschuldigd van heling. DE VERGIFTIGINGSPOGING TE NIEUWEBRUG. Hel gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde de 38-jarige huisvrouw van B. H wonende te Nieuwebrug bij Heerenveen vfffdacht van pOging lot moord, tót vijf jaar gevangenisstraf. Verdachte zou de vrouw van haar min naar een postpakket hebben gezonden, in houdende o a. een broodje besmeerd met een letale dosis arsenicum Van het vonnis der rechtbank, waarbij zij oèk tol vijf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, was zij in honger beroep gegaan. De 76-jarige winkelier J. M.. te Nyehaske verdacht van .uitlokken subs, medeplichtig heid aan voornoemd misdrijf, tegen wien het O. M. acht jaar gevangenisstraf had ge elscht, werd door het gerechtshof vrijge sproken. RECLAME. met gratis orenadinesaus EEN-HEERLIJK NAGERECHT PUD DIN GRAB RIEK GQON INGEN RUNSBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halflien de heter v. d. Meer van Noordwijk, nam. 5 uur. ds. A. Altcna. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides. VOORHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. F. G. H. Nicolal. SASSENHE1M. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Boeijenga. WADDINXVEEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, lees- dienst; nam. halfzeven, ds. Voorsteegh van Gouda. Qeref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6.uur. ds. Bremmer. van Bruinisse. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, leesdienat. WASSENAAR. Ned.-Herv. Bond: Voorm. halfelf, prof. dr. M. C. van Mourik Broekman van Teterlngen. ZOETERWOUDE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer F. Pop, cand. ZWAMMEP.DAM. Rem. Geref, Gem.: Geen dienst. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 24 JUNI. BODEGRAVEN. EvaPg. Lulh. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. L. F. de Meyére van Heemstede. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nain. halfzeven, ds. Potl. Geref. Kerk: Voorin. 10 uur (H A.) en nam. hallzeven (H A. en Dankz.), ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, preeklezen. BOSKOOP. Rem Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. W. N. van Noolen. KOUDEKERK. Ned.-Hérv. Kerk: Voórm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned-Hen-. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven ds. H. Mondt. Geref, Kerk: Voorm. halflien en nam. hallzeven. ds. H. Thomas van Leiden. NOORDWIJK-BINNBN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halldrie (Bed. H D.). ds. van Haallefl. Gerei. Kerk- Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Ingwersen van Katwijk-nan-Zee. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk (Geref. Kerk): Vooral, halfnégen en nam. halfdrie, ds. F. G. Hos- pers. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 5 uur .ds. M. H. Koers. OEGSTGEEST. Ned -Herv. Ge-m (Irene): Voorm. 10 uur, ds G. Hennemann Groènp Kerkje: Voorm 10 uuf (jeugd dienst), ds. T. J. Jansen Schoonhoven. NED. HERV. KERK. Drietal Nijverdal: ds. H. Mondt, Leider dorp; ds. F. G. H. Nicolai te Voorhout; dr. J. J, Woldendorp, te Warmond. Beroepen: Te Kockengen, O. Alers, te Nieuw-Lekkerland. Te Scheveningen (vac. H J. de Zwart), A. Offerings, te Hui- zinga (Gr.). Te Rlioon O. W. C. van der Veen te Stadskanaal. Aangenomen: Naar Helenaveen, W. A. van Bruggen, te Goingarijp en Broek. Naar Molenaarsgraaf-Brandwijk: C. P. Boodl, cand. Ie Voorburg. Bedankt voor Nisse: J. H. Buinink, le Bheden. GEREF. KERKEN. Tê 's-Gravenhage-Oost (vacature G. R. Kuijper), R E. van Arkel, le Utrecht; Dr. C. BoUma. le Zwolle; P. C. de Bruijn, te Apel doorn: P. N. Kruijswijk, te Vllssingen; H. A. Wiersingo, laatstelijk predikant te Medan; en A. G. Wulf, le 's-Graveland. Aangenomen: Naar Molenaarsgraaf Brandwijk, C. F. Boodl, cand. te Voorburg. Naar Brielfe en Tinté, W. A. Zwaan, cand. fe Ifeldcr. HET 300-JARIG BESTAAN DER NED. HERV. KERK IN AMERIKA. Een koninklijke boodschap. De „Tel." geeft eenige bijzonderheden omtrent den buitengewoon plechtigen dienst, die le New York is gehouden Ier gelegen heid van de Néd. Hervormde Kerk in Ame rika! II. M. de Koningin der Nederlanden hoeft haren specialen afgevaardigde dr. J. Schok king, ex-minisler van Justilie en thans bur gemeester van Katwijk, een koninklijke boodschap medogegeven, die al3 volgt luidde; „De oorsprong der Nederlandsch Her vormde Kerk in Amerika en de banden, die dil licli3am met de Moederlandsche Kerk verbinden, nopen mij om u met de viering van haar driehonderdste verjaring hartelijk geluk le wenschen. Moge het Gode behagen, Uwe Kerk steeds te beschermen om haar in slaal te stellen, de hooge en belangrijke (aak, die haar werd toevertrouwd verder le vervullen. Ik hoop en bid den Almachtige, dal de heugelijke gebeurtenis, die gij heden viert, er toe mag leiden, dat de vriendschappelijke en geestelijke handen, die reeds 300 jaar de twee naties vereenigen, nog voor onbe- grensden tijd moge vóórt blijven bestaan en versterkt worden." Het grootsche herdenkingsfeest vond plaats onder de auspiciën van de elf Neder landsch Hervormde Kerken te New York. Dé Kerk, waarin de dankzeggingsdienst plaats vónd. nl. de ..Church of St. Nicho las", slarrtt direct van de Oorspronkelijke Néd Hervormde Kerk, die in 1633 gesticht werd, waar thans ntimmero 37 en 39 Pearl Street staan (N. Y.-benedenslad\ Dé koninklijke boodschap word door dr. J Schokking voorgelezen. De Rev. dr. William Horace Gray, van do First Congregational Church in Bridge port, Connecticut, preekte over de „moral indignation" van onze voorvaderen, die de stichters en leiders geweest zijn van de Ned. Hervormde Kerk in de V. Sf. De St. Nicholas Kerk te New York ligt op Fifth Avenue en de 48e straat. Het is Cen merkwaardig en afzonderlijk bedehuis met zijn langen spitsen (óren. die herinne ringen opwekt aan het Admiraalspaleis in Leningrad. Rusland. In die kerk vindt men de namen van hónderden Nederlandsche families, di» sinds drie eeuwen dit land be wonen en bewoonden. Meer dan 400 geestelijken, allen gekleed In ambtsgewaad, namen déél aan de pro cessie. Als maarschalk fungeerde generaal L W. Slolesbury, van de New Yorksche Nationale Garde. Officieren van leger en vloot flankeerden den plechtigen stoet De speciale vertegenwoordigers der Ned. Hervormde Kerk. dr J Schokking. dr. W. J. Aalders vertegenwoordiger van de Neder landsche Synode, dr. D Plooy, professor aan de Amslerdamsehe Universiteit. en dr. Eekhof van dé Leidsche Universiteit, kre gen de eereplaats in den ommegang. Dr. W. J. Aalders, de persoonlijke verte genwoordiger van den president der Nederl, Synode, overhandigde dr. MacLeod, dominé van de St. Nicholas Kerk, een op perkament geschreven gedenkschrift In lederen étui. De beroemde predikant dr. S. Partes Cadman sprak uit naam en als president van het machtige lichaam „Federal Chur ches of Christ" in America. Telegrammen en brieven met gelukwen- schen waren uit Nederland, Canada en vele Staten van Noord Amerika naar den presi dent van de St. Nicholas Church gezonden. De leiders van andere gezindien, o.a. van de Protestantsche Episcopal en Presbyterian Kerken waren bij de grootsche plechtigheid aanwezig. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. In de middagvergadering wed gisteren medodeeling gedaan van de uitslag deT ver kiezing van leden van het hoofdbestuur. Daaruit bleek, dat herkozen zijn: dr. W. G. Harrenatein, ds J. P. van Brengen en ds, G Mansvelt, allen te Amsterdam en gekozen in de vac. mej. mr. Katz: mevr. A. C. Die penhorst-De Gaay Fortman en in de vaca- ture-ds. Ch. Hunningher: ds. D. Crommelin te Oegstgeest. Hierna hield dr. H. Kraemer, taalkundig af-l gevaardigde op Java een voordrecht overf Hel onderwerp; Zes jaar padvinden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie).I Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HOE POPULAIR DE DELFTSCEE POLITIE I IS, IN HET BUZONDER DOOR DE W1JZEI WAAROP ZU BRAND BES1RUDT1 Hooggeachte Redactie. Enkele dagen geleden verscheen in l'wl blad het verslag van een lezing, velkedoorr den Delllschen politiecommissaris gehoudenl werd over de Delftsehe politie-btandweer.l Dezer dagen te Leiden zijnde, kntg ik dit! blad in handen. Van dit verslag zullen Uw lezers onge twijfeld met belangstelling hebben kennis! genomen, want de heer Van der Zie heeftr inderdaad een keurige uiteenzettinj gege ven van het werk van onze brandweer. I Dit werk wordt hier in Delft ook to zeer-l ste gewaardeerd, en het zijn niet allien der brandweerdiensten die lof verdienen, maar) hef is ook de ongevallendienst, die charop' aanspraak mag maken. Een ieder kelt Delft de roode „Fial", die dadelijk aadat het een of andere accident heeft plaats ge had, komt aansnellen, en wier mannen orde in de verkeerschaos die bij tijden ont staat brengt, maar bovenal aan event, ge wonden op cen keurige wijze hulp verlcenl, Voor dezen arbeid, en ook dien van da brandweer, komt vooral den heer J. B. Boe-j lofsen, den inspecteur van den Teclnischeir dienst, eer toe. De heer Roelofsen is iemand die zich met groote toewijding aan Sjn taak geeft. Zijn ruime ervaring, die hij, naar ik meen bij de Amslerdamsehe Bretodweet heeft opgedaan, naast Zijn theoretiscle ken nis, maakt een snélle hulpverfeeniig bij brand of bij ongelukken hier mogelijk Et kan niefs gebeuren of de heer Rodofsen weet altijd snel en goed hoe te hanSelen, Men denke hierbij vooral ook aan de spoorwegramp bij Rijswijk, die in hel be gin van dit jaar heeft plaats gehad. Wat de brandweer betreft; ik heb al eens het twijfelachtige genoegen gehad, de brand weermannen op bezoek le krijgen, voorhei verrichten van blusschingswerk. Eerst heb ik verwonderd gestaan over de vlugheid waarmede de moforspuit na alarmeerins aan mijn woning was. Ik heb niet op dl klok gezien, maar langer dan 3 mlnulet geloof ik toch niet op de reddende mannei te hebben moeten wachten. En daarna hel ik bij hél blusschingswerk mij over de keu rige orde, weinige schade, en spoedige blus sching van het brandje verwonderd. Want mijnheer de redacteur, een groote bran behoort hier met zoo'n brandweercorps bi' na tot de onmogelijkheden. En dit ié voor een fiiet gering deel te dat-I ken aan oflzen inspecteur, den heer lofsen, die de politiemannen voortrefféliy heeft opgeleid tot brandweermannen, ni?l alléén in theorie, maar ook in de praktiik. Ik heb U dit willen schrijven, om daar! mede aan te geven, dat men in Delft als'l meene waardeering koestert voor het wer» van de politie-brandweer, onder algemeens leiding van den heer Van der Zee en ondea de technische leiding van den heer Ror-j lofsen. Mei dank voor de plaatsing, Hoogachfefld, Uw dw. Delff, 18 Juni 1928. W. L', Mej. H., te ,L. U moet hem voorloopt nog in huis laten. Een eisch tot echtscheiding zou ingedion< moeten worden bjj de arr.-rechtbank. Waar schijnlek is er echter geen reden tot echt scheiding aanwezig; wel zou scheiding ran tafel en bed aangevraagd kunnen worden. U debt de hulp noodig van een advocaai en procureur. f W. H.t te S. Hfj za! den cursud nog moeten doörloopén. Bespreek de aanj gelegenheid ook eens met het hoofd den school 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10