BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 Juni 1928 Tweede Blad No. 20933 I^ILKINS EN EIELSON werden tijdens hun ■verblijf in Parijs op het Stadhuis ontvan- Ifen. Wilkins teekent het „Gouden Boek", |tïr vreemdelingen; achter hem Eielson, lichts Lefebure, vice-president van den PaTijschen gemeenteraad. AANCÊSPjiCiff VOOR PHILATELISTENDoor het hoofd bestuur der Posterijen is een bijzondere stempel uitgegeven, die zal worden gebruikt voor per luchtpost aangebrachte brieven. DE DRAVERIJEN OP WOUDENSTEIN" welke Zondag gehouden werden. „Traviata" van W. Schuyl gaat vóór „Frettchen" vaD Kruithof door de finish. DOOR HET INSTORTEN van een ondergrondspoorweg- tunnel te New-York, werden de drie zich daarboven be vindende gebouwen in den val meegesleept. -Daar de ca tastrophe '8 nacht plaats vond, kostte zij slechts aan een menseh het leven. NED. R.-K. VOLKSBOND. Vergadering van den Centralen Raad. Te Haarlem is gisteren de 38ste alge- l&eene vergadering gehouden van den CeD- |talen Raad van den R.-K. Volksbond. 5 voorzitter deelde mede, dat de deelne- ng aan de instellingen van den bond goed Aan bijdragen voor „Herwonnen Levens licht" stortten de leden het vorig jaar litó.OOO, aan premiën voor „Concordia" 1^ 121.483.46Vfjin de Centrale Volksbank l*?rd belegd f. 262.423.80 op 2945 spaarboek- I;-', terwijl de centrale ziekenkas van 2172 l'^en aan premién ontving f. 21.165.41. Nadat de notulen der vorige vergadering l'aren vastgesteld, bracht de secretaris, de |ir Ant. J. M. Angenent, het jaarver- l^g uit. 1 Het aantal afdeelingen 'oleef op 108 staan I hinde 1926 telde de bond 25.388 leden, op Januari 1927 26.418, 1 April 25.412, 1 Juli IS5450, l September 25.543, een winst der ive van 155 leden. Nadat eenige klachten en wenschen wa- I f50 geuit, werd het bestuursbeleid goedge aard. Dan bracht de heer Angenent als penning l^ter financieel verslag uit over 1927. Dit I! 01 m ontvangsten en uitgaven met een INrag van f 24.198.84^. De verlies- en I ^«rekening sloot in eindbedrag met I-®-118.32, de balans met f. 19.441.05. be rekening en verantwoording was in 1*^ bevonden hetgeen namens de commis- v^u verificatie werd medegedeeld. .Q de commissie van verificateurs voor 7® berden benoemd de afdeelingen Lei- I^Lisse en Hillegom. baarop kwam in behandeling de begroo- J3? voor 1929, in ontvangsten oo kftgaven lf«nd op f.27.525, en welke na eenige fpreking werd goedgekeurd. -e Redende leden van het centraal be stuur, de hoeren Th. J. H. Mouwens, J. O. J. v. d. Leeuw en L. T. van Rooien, werden herkozen- Tot voorzitter werd herkozen de heer L. H. van Rooijen. Vervolgens kwamen aan de orde de ver schillende voorstellen der afdeelingen. Hierbij had de afdeeling Leiden het vol gende voorstel ingediend Het centraal bestuur roepe in het leven eon commissie ter bestudeering van het belastingvraagstuk om n.l. na te gaan, of niet de mogelijkheid bestaat dat meer dan tot nog toe de belastingdruk naar draag kracht wordt verdeeld, en dat door een krachtigen aandrang op de Regeering dit ook wordt verwezenlijkt, terwijl tevens wordt bestudeerd hoe de R.-K. Volksbond moet staan tegenover de winst uit de ge meentebedrijven. In verband met het feit, dat de Partijraad der R.-K. Staatspartij zich met dit moei lijk vraagstuk bezig houdt, en het laatste woord over deze kwestie nog niet gespro ken is, terwijl een commissie toch geen nieuw licht op de zaak kan werpen, ont raadde het hoofdbestuur aanneming van dit voorstel. Verschillende afdeelingen bepleitten in stelling eener commissie. Besloten werd de kwestie te delegeeren naar het Verbondabestuur. De afdeeling Vlaardingen stelde voor, de afdeelingen voor de R.-K. Universiteiten aan het centraal bestuur jaarlijks te doen afdragen voor iedere 100 leden of gedeelte daarvan f. 2.50 tot eeD maximum van f. 50. Het hoofdbestuur gaf hierop het volgen de prae-advies Onze leden zijn in de gele genheid langs verschillende wegen te offe ren voor deze permanente bijdragen aan de R.-K. Universiteit. De afdeelingen, die dit wenschen, kunnen aan het centraal bestuur hun bijdragen blijven storten; verplichtend willen wij het echter niet stellen. Overeenkomstig bet prae-advies werd be sloten. Na de rondvraag volgde sluiting. ALGEM. NED. METAALBEWERKERSBOND Deze bond hield zijn jaarvergadering te Utrecht. De voorzitter deelde mede dat in de beide verslagjaren 1926 en 1927 het leden tal van den bond steeg van 23,795 tot 27.176, d. i. met 3331 ieden en thans telt de Bond dicht bij de 29.000 leden. Aan contributie werd bijna één millioen gulden geïnd; wordt daarbij gevoegd het be zit der werkloozenkas, dan komt men tot een kapitaal van ruim l1/» millioen gulden. Door de groote uitkeermgen. welke noodig zijn, kan men de financieele positie even wel nog niet voldoende noemen Versterking van den Bond. zoowel wat het ledental als de geldmiddelen betreft, blijft geboden. De vertegenwoordiger van het Neder- landsch Vakverbond (N. V. V. en lie van verschillende buitenlandsche metaalbewer kersbonden roerden daarop het woord. Volgens het verslag waren er in het ver- slagtijdvak 1 Januari 1926 tot 31 December 1927- 16 slakingen en 1 uitsluiting. De actie voor het collectief contract in de metaal industrie is. hoewel niet geheel vruchteloos gevoerd, doodgeloopen De R.-K. en de Chris telijke metaalbewerkersbonden wezen sa menwerking met den Algemeenen Bond af, daar zij het niet eens zijn met de indivi- dueele minimumloonen en het nutteloos achten aan de vertegenwoordiging der werk lieden bevoegdheden te geven als in het ont werp van den Algemeenen Bond staan. Vervolgens vond over het beleid van het hoofdbestuur een bespreking plaats. De afdeeling Hilversum meende, dat de eischen welke men in het collectief contract stelt, niet te hoog moeten worden opge voerd. De industrie moet de kosten kunnen dragen De samenwerking van N V. V. en S. D. A. P. had volgens deze afgevaardigde in de afdeelingen moeten worden bespro ken. Haarlem en Arnhem sloten zich hierbij aan. De voorzitter merkte in zijn beantwoor ding op, dat de samenwerking tusschen S. D. A. P. en N. V. V. practisch al bestond, doch thans a'leen nader geregeld i9. Van verschil van meening in den bondsraad was geen sprake. De bondsraad meende, dai alle leden het er mede eens zouden zijn en het raadplegen van de afdeelingen der halve overbodig was Wat het collectieve arbeidscontract be treft, zeide spr., dat de eischen gesteld wor den, zooals we meenen dat die moeten zijn en we ons niet op het standpunt kunnen stellen, dat mogelijker wijze de ondernemers de voorwaarden niet kunnen aanvaarden, omdat, naar zij zeggen, hun kapitaal en reserve dan worden aangetast. JACK-LONDON-VERBOND. Te Amersfoort heeft onder voorzitterschap van den heer H G. van Harreveldt het Jack-London-Verbond zijn zesde algemeene vergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaresse, jonkvr. E. des Tombe, wijst op den gun stige invloed van de pers op het werk van de vereeniging. Tegen verschillende circus voorstellingen werd met succes opgetreden, evenals tegen straatvertooningen. De bur gemeesters van Alkmaar. Deventer, Leiden en Voorschoten hebben een verbod uitge vaardigd. Er werden over de 100.000 ge schriften verspreid. Het ledental steeg met 69. Het financieel verslag wijst ten gevolge der veelzijdige actie, een tekort aan van f. 533.93. De aftredende bestuursleden gra vin I. Du Monceau geb. baresse de Con stant Rebecque en mr. dr. D. Albers wer den bij acclamatie herkozen. De volgende jaarlijksche vergadering zal te Leeuwarden gehouden worden Na de pauze hield joukvr. E. des Tombe een causerie met lichtbeelden over: dierendrassuur en hare bestrijding. HET ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Te Utrecht is in een aldaar gehouden vergadering van vertegenwoordigers van schoolfondsen voor schipperskinderen opge richt de „Federatie van Vereenigingen voor huisvesting van Schippers- en Kramers- kinderen", Bij deze federatie zijn alle schoolfondsen in den lande aangesloten. Tot leden van het bestuur werden gekozen mej. Frida Katz, voorzitster, de heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart te Amsterdam, secretaris, de heer F. H. van Kempen, secretaris van het Nationaal Comité voor onderwijs aan Schipperskinderen door Christelijke Scholen met Internaat te Hillegersberg, penning meester en Mr. Smeenge te Amsterdam en D Rollema te Wildervank, leden. De sta tuten en het Huishoudelijk Reglement der Federatie werden goedgekeurd. Het bestuur werd gemachtigd de Koninklijke goed keuring aan te vragen. In den ouderdom van 75 jaar is te Oosterbeek overleden de heer A. E. Roest van Limburg, oud-generaal-majoor der in fanterie, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en officierin de orde van Oranje-Nassau. NED. HERV. KERK. Drietal te Amsterdam: ds. W. Deur te Schoonhoven, ds, T .G. Hospers te Noord- wijk aan Zee en d9 W. M. A. Kalkman te Katwijk aan Zee. Beroepen: Te Maassluis: J J. Woldendorp te Warmond Te Colmschate (0.) (toez. met standplaats Okkenboek): J. A. Kwint, cand, te Utrecht. Te St. Annaland: N. C. Bakker te Benschop Aangenomen- Naar Dordrecht, J. J. van Oosterzee. te Bergentheim. Naar Borculo, A Noormand. cand te Utrecht. Bedankt: Voor Oude Tonge, J. Kraay, te Staphorst. Voor Rottevelle en Schiermon-i nikoog, A. Noorman, cand. te Utrecht. Voor Saaksum, J. G. H, Vermaat, te Omme« ianderwijk, OP HET LANDGOED „ZIJPENDAAL" TE ARNHEM is onder groote belangstelling de „Indische Tentoonstelling" geopend, waarbjj o.a. ook Prins Hendrik aanwezig wa9. Een tabaksplantage van Sumatra's Oostkust in Arnhem. SCHOLEN VAN TEGENWOORDIG moeten wel zeer aantrekkelijk zijn, te ooröeelen naar het smaakvolle trappenhuis der pas-geopende Openbare Lagere School aan de Weesperstra at te 's-Gravenhage. TE ZAANDIJK ontstond door onvoorzichtig heid brand in het pakhuis van de firma Schipper Zonen, dat grootendeeb ver woest werd. Tijdens het blusschingswerk, dat door de zware rook ernstig bemoeilijkt werd. TE HILVERSL'M werd gisteren officieel geopend de eer ste inrichting voor Arbeidsth erapie voor Tuberculeuze Patiënten in Nederland. Het hoofdgebouw, waar zich de technische installaties, keuken, eetzaal en amusements- zaal bevinden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5