De eindstrijd van het Troosttournooi fi(» Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 9 Juni 1928 Vierde Blad No. 20931 Het Olympisch Kunsttournooi Een wedstrijd met een verlengstuk Hoe Chili in de laatste halve minuut nog gelijk maakte. Holland wint bij loting. '(Van onzen eigen verslaggeverJ Weer ia Spangen, te Rotterdam het ter- rem van den strijd geweest, maar het was dezen keer nog veel minder interessant dan drie dagen geleden toen Nederland met 3—1 tui de Belgen won. In het bijzonder ge durende de eerste helft had deze ontmoe ting alléén den naam met een interland- wedstrijd gemeen en het heeft er toen geen oogenblik naar uitgezien dat het publiek op dien avond nog in spanning zou wor den gebracht. Die spanning is trouwens liet gekomen door het goede spel van één of van beide ploegen, maar wel door het rerrassende feit dat de Chilenen in de laatste halve minuut van den kamp kans z&gsn den Hollandschen 21 voorsprong leniet te doen en daardoor zorgden voor een wedstrijdverlenging van tweemaal een kwartier, die tenslotte geen doelpunten heeft opgeleverd, maar die dan toch de toe schouwers heeft opgezweept tot daverende ianmoedigingskreten in deze zoo gewich tig» minuten. De eindstrijd van het troosttournooi is door zeker niet meer dan 20.000 toeschou wers bijgewoond. Het geringe succes der Chilenen bij de Olympische Spelen is ver- aoedelijk oorzaak geweest dat Rotterdam aeh niet al te druk maakte voor dezen kimp en de opkoopers, den vorigen keer door schade wijs geworden, waren nu dan «k met te vinden. Het was kalm voor de loketten en hel was ook kalm op het mooie Sparta-veld, waar de rangen zich 'lechts langzaam vulden en waar heele vakken onbezet zijn gebleven. Gekleed fa blauw Shirt en witte broek i(den de kleine Ohilenen enkele minuten mor zeven hun triomfale intocht, waarbij un beide lengtezijden van het veld de Olympische groet werd gebracht. Een mo ment later verschenen de warm loege- .nichte Oranjemannen, en nadat in itrijd met de gewoonte Denis den op- twi verloren had, stelden de volgende ploegen zich op onder leiding van den Spaanschen arbiter Comorera: Uitland. v. d. Meulen. Denis Van Kol lm- KOoS T' Heel Krom C'rjxig, Smeets, Tap, Ghering, Weber. - O |Carbonell, Alvaro, Bravo, Subiabre, Arias Morales Torres Riveros Linford Chaparro Ibacache. Chili *v Voordat er begonnen werd cheerden de ■dienen op Denis in verband met zijn asdag gevierd jubileum, waarop onze |ülers zich om hun aanvoerder schaarden ii dne hoera's over het Sparta-Kasteel 'en daveren. Vervolgens kon de troostfinale een aan nemen. Tap bracht den bal aan het len, en het was ook onze midvoor, die een harden schuiver inzond, welke «lings langs het vijandelijk doel ging. voorloopig was het toen ook gedaan de Hollandsche voortvarendheid. Met roe tikjes brachten de Chilenen den bal voren en telkens weer waren zij de «en te handig af in het veld, niettegen- hun plaatsen nog heel dikwijls wenschen overliet Gelukkig voor Hol- was de schotvaardigheid der Ameri- ten niet evenredig aan bun combinatie- roogen, waardoor Van der Meulen n'g of niets te doen kreeg, mede ook ons backstel de buitenspelval in ung stelde en de Chilenen zonder _nkeeren in de fuik liepen zoo vaak zij i nieuwen aanval trachtten op te bou- ba een tiental minuten was op die wer hun overwicht gebroken en onder- ook de onzen zoo af en toe een Ong om het vijandelijk doel onder vuur nemen. Fraaie voorzetten van Elfring «'epen tal van kansen, maar pas na een ftier kwam het tot een stevig schot, Ghering keibard onder de lat schoot Pioacache alle moeite had om den kogel 'corner te verwerken. En daarna ont- Jóe deze kamp weer in onbeduidend enspel in het middenveld, zonder eeni- fl^rassing en zonder eenige sensatie, t ,n minuten voor de rjist dribbelde gering door de defensie der blauwhem- doch zijn schot ging rakelings naast, JW een moment later de Chileensche Winnen een missen van Krom en 1 Jan Kol niet beter wist te benutten 'door van dichtbij en uit vrije positie E e' zijnet te schieten. Pas zeven minuten half-time is de eerste corner geno- °P het Hollandsche doel, hetgeen J fleel duidelijk de onmacht der Chileen- voorhoede tegen onze toch werkelijk ?°o bijster goed op dreef zijnde ver- PDg demonstreerde.. In de resteerende roblikken is Ohili 9terker geweest maar 8 voor open doel zagen Bravo, c.s. geen °ni te scoren. r is al heel kort (6 minuten) na de her- "O* een doelpunt gekomen en dat was r goed ook omdat er daardoor tenmin- meer felheid en geestdrift kwam. pass van Torres snelde Carbonell •en bal aan den voet langs Denis. naar binnenVan der Meulen en langs onzen keeper trapte het leer via den binnenkant van ;Paal in de Hollandsche touwen. (01) was te voorzien: dit doelpunt betee- de inzet van een periode van sTj 'nsPaniling der onzen en van toe- •nde stnjdlustl Aangemoedigd door Wiek wierp Oranje zich in het sportieve gevecht, en nadat de Chileen sche midvoor nog een kans door naast- schieten had verknoeid toen Van der .Meulen hem den bal voor de voeten had geslagen, nam Holland het spel in han den. Tap, als centervoor, was niet, zooals een week geleden, de leider van den aan val, maar er kwamen niettegenstaande dat van de door de halflinie in deze oogen- blikken goed gevoede vleugels zooveel voorzetten, dat het vijandelijk doel onaf gebroken in gevaar verkeerde. Krom en Van Heel hadden van plaats gewisseld en de aldus versterkte stuwkracht der midden- urne was voldoende om onze voorhoede steeds weer aan het werk te zetten. De vijandelijke verdediging weerde zich best, rnaar zij kon toch niet verhinderen (wat trouwens niet uitblijven kón!) dat de ge lijkmaker in het net werd gejaagd. Elfring bracht het teer op, gaf het door naar smeetsdan een voorzeten met twee tegenstanders op z'n hielen stormde Ghering op het vijandelijk doel af waar hij den keeper met een keiharden schuiver geen kans gaf. (1—1). Er zaten nog meer doelpunten in de lucht. Smeets kopte den bal tegen de lat Ghering verknoeide een kans door in schitterende positie niet zelf te schieten maar het leer over te geven ban den ge dekt staande Tap, die trouwens dezen avond steeds te traag is geweest! Toen, 20 minuten na de pauze, een vrije schop tegen Chili. Van Heel plaatste den bal ver naar voren, waar onze aanvalslinie in slagorde stond opgesteld, en voordat spelers en publiek gelegenheid hadden ge kregen den toestand te realiseeren had Smeets het leer met een magnifieken om haal in de Chileensche touwen gekogeld, aldus aan Oranje de leiding gevende! (2—1) Met dezen voorsprong was Holland nog niet veilig maar het verstrijken van den tijd groeide toch het vertrouwen in een zege onzer landgenooten. Nog een tiental minuten slechts! Chili werd sterker en belegerde nu het Holland sche doel, dat telkens weer op het nip pertje aan doorboring ontsnapte, vooral dank zij Denis, die na een pauze veel beter op dreef was dan daarvóór. De han dige Amerikanen combineerden thans goed, maar waar hun schot meestal faalde was de eenige weg den bal in het doel te loo- pen. En daartoe stond onze detensie hen in demwegl Een uitval van Elfring bracht geen Opluchting meer. Opnieuw toog Chili ten aanval. Nog een halve minuut... Heeds hadden honderden menschen het veld verlaten.,.. Toen een voorzet van den Chileenschen linksbuiten, een scrim- ma2e en enkele seconden voor het ein de schoof Bravo den gelijkmaker langs on zen doelmanl (22). Consternatie op het veld, consternatie ook onder het publiek dat de tribunes weer bestormde om andermaal een zitplaats te zoeken, nu de wedstrijd tweemaal vijftien minuten moest worden verlengd. Vijf minuten hebben de spelers gerust om daarna den strijd weer aan te hinden; en om hen de vermoeidheid te doen ver geten hebben de toeschouwers de Oranje mannen toen warm en geestdriftig aan gemoedigd. Het heeft in zooverre geholpen dat zij het spel in handen hebben geno men en bijna voortdurend sterker zijn ge bleven. Doch het geluk was ditmaal niet met Oranje: eenige kopballen van Smeets scheerden over de lat, een paar schoten van Ghering en Tap millimeterden den paal aan den verkeerden kant! En (oen de heer Comorera het einde aankondigde was de stand nog altijd 2—2. De spelers verzamelden zich nu op de tribune en bij loting heeft Denis daar voor Holland den eindstrijd van het troost tournooi gewonnen. De door den N. V. B. uitgeloofde beker werd als herinnering aan de Zuid-Amerikanen geschonken. Veel minder nog dan eenigen dagen terug heeft deze wedstrijd te Rotterdam bevre diging kunnen geven. Spanning was er al leen door de omstandigheden, niet door verdienstelijk spel. Er zat geen spirit en geen geestdrift in onze ploeg en boven dien faalde Tap dezen keer als midvoor, waardoor tal van goede kansen onbenut zijn gebleven. Zijn spel was peuterig en traag en daarenboven (of als gevolg daar van) zéér onproductief. De beste man on zer voorhoede was Elfring, wiens voorzet ten meestal onberispelijk waren. Naast hem speelde Smeets een vrij vlotte partij. Deze H.B.S.'er heeft, evenals Ghering, een keurig doelpunt gemaakt, doch hij had met zijn kopballen meer dan eens onbe twist pech. Een klein beetje fortuin en Oranje zou gewonnen hebben! De halflinie is na rust omgezet, hetgeen een verbetering was. Een hardwerkende spil (Krom) met twee technische sterke Kanthalfs (Van Heel en Kools) vormden toen een behoorlijk sluitend geheel, veel beter althans dan gedurende de eerate helft toen het tact- looze zwoegen van Krom en de laksheid van Van Heel op de spilplaats, aan de kracht van de ploeg veel afbreuk hebben gedaan. Onze verdediging tenslotte was in normalen vorm, met uitzondering van Van Kol, die nog al eens verkeerd ingreep, maar trouwens den hinder van Krom's tekort aan techniek ondervond. De Chilenen waren handig en zeer snel. Hun shortpassing. af en toe door een lange pass naar de vleugels afgewisseld, was niet onaardig om te zien, maar het v zonder verrassingen en bij gebrek aan 'n doortastende en schotvaardige voorhoede tamelijk ééntonigl NA DUITSCHLAND—URUGUAY. Een verklaring van den Duit* schen Voetbalbond. De Duitsche voetbalbond heeft zijn rtand punt bepaald inzage het spel van het Duit- sohe elftal in den wedstrijd j.L Zondag ge houden tegen Uruguay. De bond erkent de juistheid van de be slissing vaD den scheidsrechter inzake het uit het veld sturen van twee Duitsche spe lers en een speler van Uruguay. Immers, zij werden gestraft wegens het inbreuk maken op de spelregels op een meer dan onspor tieve wijze. De bond heeft daarom zijn spelers go- straft. Voorts wijst do Duitsche Voetbal bond er op, om misverstand te voorkomen, dat de bewering, als zou het Duitsche elftal na de rust geweigerd hebben verder te spelen (dit in verband met het lange weg blijven van de spelers na herhaald fluiten van den scheidsrechter, goen waarheid be vat. Zes Duitsche spelers waren echter volgens medische verklaring na do eerste helft van den wedstrijd zoodanig verwond, dat de beide artsen in den uiteraard be perkten tijd, die te hunner beschikking stond, niet met de verzorging van de spe lers konden klaar komen. De gedachte om het spel tien minuten te staken is geen oogenblik opgekomen. De leiding van het gezelschap heeft zich onmiddellijk voorgenomen er voor te zor gen, dat de Duitsche spelers gestraft zou den worden. Toch wijst zij er op, dat de Duitsche spelers door incidenten tijdens den wedstrijd in een geprikkelde stemming verkeerden, iets wat door de toeschouwers niet begrepen werd. Ook heeft de scheids rechter meermalen van de internationale spelregels een uitlegging gegeven, die vol komen in strijd was met de opvatting van de Duitschers en met de regels, zoowel woordelijk als hetgeen werkelijk bedoeld is, in tegenspraak was. Daardoor werd reeds van den aanvang af het Duitsche elftal gehandicapt, terwijl de spelers het vertrouwen in de leiding ver loren. Bovendien we>rden de Duitsche spelers door de toeschouwers door fluiten en schreeuwen beleedigd, scheldwoorden en schimpscheuten hebben hen tot het uiterste geprikkeld en buiten zich zelve gebracht. De Duitsche Voetbalbond veroordeelt hiermee dus, aldus de „N. R. Ort." het treden van zijn beide spelers, maar hij re kent het zich toch tegelijkertijd als zijn plicht, in aanmerking genomen de critiek, welke het elftal heeft ondervonden, dat de feiten, zooals ze in werkelijkheid hebben plaats gevonden, worden weergegeven in objectieven geest, daar bovengenoemde aangelegenheden de voornaamste oorzaken zijn geweest van de incidenten in dezen Olympischen wedstrijd. FEYENOORD—MEXICO. Hedenavond speelt Feyenoord te Rotter dam om 7 uur op haar terrein aan den Dordtschen straatweg tegen Mexico. NEDERLAND—EGYPTE. De wedstrijd NederlandEgypte wordt niet Dinsdag-, maar Woensdagavond te Rot terdam gespeeld. KORFBAL. Programma voor morgen. NEDERLANDSCHE KORFBAL BOND. Kampioenschap van Nederland: E.K.C.A. Het Zuiden. Promotie en Degradatie: West I Noord: OlympiaReady/Tecka. Overg. Noord B.: VolhardingSportief. Overg. Z.-Holland: H.K.V. II—Rozenburg Competitie: West I Zuid: VitesseD. K.C. (2—4). Noord I: FrisoKinea. Buiten de Competitie: Seriewedstrijden H.K.V. (voor de 2e klassers). Overzicht. Arnhem zal de eer genieten het eerste optreden van den officiëelen kampioen van Nederland van dit seizoen binnen haar muren te krijgen. Het Zuiden komt in het Arnhemsche sportpark tegen E.K.C.A. spe len, en al heeft het resultaat van dit tref fen geen bijzondere waarde voor de kam pioene-competitie, we nemen toch aan dat de Rotterdamsche club er prijs op stelt in haar kampioenswedstrijden ongeslagen te blijven. Het zou al heel raaje moeten loopen, als dat den Rotterdammers niet lukte, en we verwachten dat E.K.C.A. haar vierde nederlaag in de ronde om het kam pioenschap tegemoet gaat. Te Bussum vindt een belangrijke pro motie plaats. Zoowel Olympia als Ready Tecka hebben een mooie kans op een plaats in de N.-Hollandsche eersle-klasse. Olympia kan in de hoogste afdeeling ko men door een gelijk spel in den wedstrijd van morgen. Ready/Tecka heeft het lasti ger, zij moet het treffen in haar voordeel beslissen, wil zij promoveeren. In Amster dam behaalde Olympia een verrassend hooge overwinning, en al heeft de Bussum- sche club daardoor ook nu de beste pa pieren, het is niet uitgesloten dat de gasten zich ditmaal meer zullen doen gelden dan een week geleden. Hier ter stede wordt nog een competitie wedstrijd gespeeld tusschen Vitesse en D. K.C. Aangezien van Delftsohe zijde be zwaar werd gemaakt tegen het spelen in de avond-uren vindt de wedstrijd op den officiëelen tijd plaats. Wanneer de weers omstandigheden medewerken en beide twaalftallen zich willen inspannen, wordt 't mogelijk nog een ontmoeting, welke het aankijken waard is. "Vitesse zou revanche kunnen nemen voor de nederlaag in Delft geleden en zij is daartoe ook wel in slaat LAWN-TENNIS. OM DEN DAVIS-BEKER. Nederland leidt met 20. Op de banen van de M. E. T. S. te Sche- veningen is gisteren de wedstrijd Neder land—Oostenrijk voor de derde ronde van den Davis-beker begonnen. Nederland won beide enkelspelen. Timmer en Matejka streden van begin tot eind in hoofdzaak een baseline-strijd uit In hoofdzaak, niet geheel, want juist de be langrijke punten, welke Timmer veroverde bij kritieke gelegenheden, werden verwor ven door zijn volleeren, meer nog dan door zijn smashes die dezen middag verre van zuiver waren. Qua baseliner heeft Matejka zich een steifc speler getoond. Dat hij van Timmer verloor lag voornamelijk hieraan, dat de Hollander met bewonderenswaardige ener gie de rallies volhield en Matejka in den vierden en vijfden set tot forceeren dwong, waardoor de vastheid uit diens spel ging. Timmer won met 26, 5—7. 6—0. 63, 6-4. Ook Diemer Kool had vijf sets noodig om te winnen. Artens, zijn tegenpartij, is een eigenaardig speler, die opeens perioden van wonderlijk goed spel kan krijgen. Hij heeft mooie vlakke drives en een gesneden back hand, nu en dan een goede volley die alleen niet ..killing" genoeg is, maar hij is niet vast. Hij weet geen doorloopenden strategi- schen aanval uit te voeren. Hij is meer de gelegenheidsspeler. Het was duidelijk, dat Diemer Kool het van zijn netspel, zijn vol leeren en smashes hebben moest. Lukten deze, of liever kon hij zijn groundstrokes maar goed en scherp genoeg houden om aan het net te komen, dan had Artens waarlijk weinig kans. Doch niet altijd lukte dat. ook wegens de mindere snelheid die Kool door den sterk gezwachtelden enkel ontwikkelen kon. In den laatslen set echter triomfeerde hij volkomen aan het net. Toen was zijn spel af. Zijn oploopen was juist gekozen, zijn volleeren was snel en onhoud baar, zijn smashes ook op de diepe lobs van Artens, boden geen kans tot terugspel, zegt het „Vad.". Het verioop was overigens wonderlijk. Kool kwam in den eersten zet op 0—3, maakte zes games achtereen en won dus den set met 63, In den tweeden set kwam hij 26, maakte 45, gaf een dubieus punt „cadeau" door den volgenden slag met op zet to missen, verloor die game en den set met 46. In den vierden set kwam hij 30, waarna hij zes games achtereen ver loor en in den vijfden set maakte hij op nieuw zes game9 achtereen!! De uitslag was dus: Diemer Kool slaat Artens 6—3, 4—6, 6—3, 3—6, 6—0. DE INTERN. KAMPIOENSCHAPPEN. De uitslagen van de gisteren gehouden wedstrijden zijn: Heeren-Enkelspel. Ie ronde: Del Castillo (Arg.) si. Wam9teker (Ned.) met 62. 60, 60; Malejek (Oostenr.) si. Filers (Ned.) 64, 57, 2—6; Boussus (Frankr.) sl. Castendijk (Ned.) met 60, 97, 86; Hunter (Am.) sl. Marinkelle (Ned.) met 6—2, 75. 3—6, 6—3; Zappa (Arg.) sl. Leyrer (J. S.) met 61, 61, 6—3. Dames Enkelspel. Ie ronde: Mevr. Red- lich (Oostenr.) sl. mej. Belzer (Ned.) met 6—0, 6—1. 2e ronde: Mevr. Guyot (België) sl. mej. Staab (Ned.) met 36, 64, 63. Om den Davis Cup (3e ronde): T. Tim mer (Ned.) sl. Mafejek (Oostenr.) met 26. 57. 6—0. 6—3. 6—4: Diemer Kool (Ned.) sl. Artens (Oostenr.) met 6—3, 46, 6—3, 3—6, 6—0. 1 jAL CRICKET. Het programma voor morgen Het programma van den N. C. B. voor morgen luidt: le kla8ee: Ajax (L.)—A.C.C., V.V.V.—H. O.C. 2, V.O.C.Quick (N.), HaarlemV. R.A., P.W.—H.D.V.S., Hilv. O O.—Phoenix 3e klasse: H C.C. 4H.D.V.S. 3. Buiten de competitie: SpartaL.C.C. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERISTVER EEN. „SWIFT". Morgen tal er een 20 K.M. wedstrijd ge reden worden waarvoor de samenkomst is aan het Noordeindsplein 9.45 u., vertrek naar de startplaat* 9.50 uur. BOKSEN. t-1 TUNNEY—HEENEY OP 28 JULI. 1 Om het wereldkampioenschap zwaargewicht Uit New-York wordt aan de „TeL" ge meld, dat Tex Rickard de bokscomminsie van den staat New-York heeft bericht, dat de strijd 'om het wereldkampioenschap zwaargewicht tusschen Gene Tunney en Tom Heeney op 20 Juni a.s. in het Yankee Stadion zal plaats vinden. BILJARTEN. DE JAARVERGADERING VAN DEN L.B.B. Op de algemeene vergadering van den L.B.B. werd besloten, wederom het 2e en 3e kl. kampioenschap L.B.B. te doen ver spelen, en wel het 2e kl. kamp. bij den heer F. Moeeman ('t Vierkantje), en het 3e klasse kamp. bij den heer Kwast (de Bijenkorf). Het gemiddelde voor de 2e klaeee be draagt tuBschen 3 en 4$ libre, of beneden 8$ cadre en voor de 8e klaeee beneden 8 b'bre. De inschrijving voor beide kampioenschap pen sluit 20 Juni e.k. Ook werd aangenomen om hl het vol gende seizoen het kampioenschap van Lei den te doen verspelen, waaraan iedereen kan deelnemen. De datum hiervoor zal op de jaarverga dering bepaald worden. Een onderdeel ren de Olympische Spelen yormt het concours van werken door le vende kunstenaars, behoorende lot de lan den, welke rijn uitgenoodigd tot de Spelen van de IXe Olympiade. In verband daarmede wordt een kunst tentoonstelling gehouden in het Stedelijk Museum in de Paulus Potterstraat te Am. sterdam. Deze tentoonstelling wordt geopend op Maandag 11 Juni a.s. en zal duren tot 13 Augustus. Ze omvat werken op het gebied van schilderkunst, beeldhouwkunst en architec tuur, uitsluitend oorspronkelijk werk van levende kunstenaars, dat door de makers zelf is ingezonden, nimmer tevoren heeft medegedengen of tentoongesteld 19 geweest ter gelegenheid van vroegere Olympische Spelen en waarvan de voorstelling betrek-, king heeft op sport in den meest uitge. breiden zin van het woord. De tentoonstelling, welke 600 nummers telt, is zeer uitgebreid en vult behalve de bovenvestibule en de daarachter gelegen groote zaal, alle zalen en cabinetten van den Zuidelijken gevel van de bovenverdie ping van het Stedelijk Museum. Door de goede zorgen en onder de be proefde leiding van den directeur van hef Stedelijk Museum, den heer C. W. H. Baard en den secretaris der afdeeling Kunst, den heer J. W. Teillers, zijn de werken ge groepeerd naar dé verschillende landfh, geëxposeerd en vereenigd tot een aantrek kelijk geheel dat aan hooge artistieke eisrhon voldoet. De volgende 20 landen nemen deel aan dit kunst-concours; Duitschland, Oosten rijk, België, Denemarken, Ver. Staten van Amerika, Frankrijk, Engeland, Hongarije, Italië, Ierland, Letland, Luxemburg, Mexi co, Monaco, Noorwegen, Nieuw Zeeland, Nederland, Polen, Zweden en Zwitserland, Behalve een aanzienlijke collectie schil derijen en beeldhouwwerken bevat de ten toonstelling een uitgebreide verzameling architechtonisch werk, teekeningen en ma quettes, ook foto's van bestaande of ont worpen gebouwen en complexen, aan da lichamelijke opvoeding ot aan de bijzon dere takken van sport gewijd. Eenige beeld houwwerken, die door hun buitengewone zwaarte moeilijk in de tentoonstellings zalen te plaatsen zijn, krijgen een plaats op de terreinen van het Stadion. De groote zaal achter de vestibule is geheel gevuld met werken van Engelscha en Iersche kunstenaars. Men vindt er on der meer belangrijk werk van Sir John Lavery (een portret van den beroemden jockey Donoghue). Schilderijen van Sir William Orpen, waarbij de aandacht trekl het ruiterportret van den Prins van Wales, uit diens particulieren schilderijen-collec tie voor deze tentoonstelling afgestaan, een bokswedstrijd door Mrs. Knight, aanplak biljetten door Webster, houtsneden door Nocholson, enz. In de daarachter gelegen zalen zijn de werken geëxposeerd, welke zijn ingezonden uit de verschillende reeds genoemde landen. Italië zond slechts 1 schilderstuk in, een middeleeuwsch balspel te Sienna voorstellende, maar is verder vertegenwoordigd door een aanzienlijk ge tal achitectonische teekeningen; België stelt interessante sculptures tentoon; Mexico! werk van Angel Zarraga. De inzending van Duitschland is wel da meest omvangrijke. Er is werk van Schle- vogt, Dill (Wedrennen) Max Liebermann (Polospelers) beelhouwwerk van W. Scha per (discuswerper) en Oppler (hardlooper). Verder bevat de Duitsche verzameling, welke door de Deutsche Reichskunstwart is bijeengebracht maquettes van het Duit sche Sportforum te Berlin Grünewald, vaa den architect Werner Marchen van an dere sportcomplexen, teekeningen foto's enz. benevens een verzameling grafiek, penningen en dergelijke kunstvoorwerpen. De Nederlandsche afdeeling toont o.m, werk van Isaack Israels (3 ruiler-portret- ten) van Lizzy Ansingh, die een poppen- fantasie inzond. Jan Sluiters, Gerdes, Willy Igluyter, Monnickendam, met een biljart wedstrijd, wel niet behoorende tol de <plympi9che' sporten, maar als kunstwerk van beteekenis. Mevr. de Balbian Verster met een portret van de bekende amazone Hrl. Lungen. Schier alle takken van sport hebben de kunstenaars hier op deze ten. tqonstelling ingezonden, tot hun werk geïn spireerd en aldus is een groote verscheiden heid bijeengebracht die lot een boeiend eu onderhoudend geheel is geworden. Dat onder het door Nederland ingezonden arahitectonisch werk ook dat van den bouwer van het Olympisch Stadion, den architect Jan Wils, een belangrijke plaats inneemt, ligt voor de hand. Een verzame ling groote foto's van het Stadion geeft een duidelijk beeld van dit in het midden der Olympische belangstelling staanda bouwwerk. De kunsttentoonstelling zal op Maandag 11 Juni a.s. te 3 uur des n.m. officieel worden geopend. De voorzitter van het Comité 1928, Mr. A. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye, zal daarbij een korf woord ter inleiding spreken, waarna de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Mr. M. A. M. Waszink, da tentoonstelling zal openen en vervolgens de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité, Graaf de Baillet Latour. nog het woord zal voeren. Tot bijwoning van de officieele opening zijn o.a. uitgenoodigd: de voorzitter en de leden van het Internationaal Olympisch Comité met het Uitvoerend Comtié, waarin zitting hebben Graaf de Baillet Latour, Ba ron Godelfroy de Blonay, J. S a Edström, Brig. Generaal Kentish, Markies de Polig- nac, Generaal Sh. H. Sherrill, Dr. Lewald, Luit. Kol. Berdes, verder de leden van het Eere-Comité voor de Spelen der IXe Olym piade, de attaché's, vertegenwoordigende de tot de Spelen uitgenoodigde landen, het Bureau Permanent des Federations Inter nationales Sportives, het Gemeentebestuur van Amsterdam, de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland en tal van an dere autoriteiten. De opening voor het pu bliek is bepaald op Dinsdag 12 Juni des voorm. 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13