69»le JAARGANG DONDERDAG 7 JUNI 1928 No. 20929 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend - bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een I maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers Toor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden /2 36, per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ONDERWIJS IN ELECTRO-TECHNIEK. Men zal zich herinneren, dat op 9 Maart I jl. in de Stadsgehoorzaal alhier een bij enkomst is gehouden, waarmede de zooge naamde paedagogische campagne ter ver spreiding van kennis over de electriciteit vrerd ingezet. Ten einde nu le komen tot bet onderwijs in electro-techniek op de lagere scholen, zullen voor het onderwij zend personeel der openbare en bijzondere J scholen cursussen worden gehouden. Met de voorbereiding van een en ander is men thans zoover gevorderd, dat reeds I ten dezer dagen verschillende cursussen in I en buiten Leiden een aanvang zullen 1 nemen. Elke cursus zal omvatten drie les- Isen van ï1/» uur elk, benevens een les, 1 waarin gelegenheid zal worden gegeven I van gedachten te wisselen. Naar wij vernemen bestaat er bij het Icnderwijzend personeel zooveel belang- Istelling voor deze cursussen, dat het niet I mogelijk is alle onderwijzers in de gelcgen- 1 beid te stellen vóór de a.s. zomervacantie |c? lessen te volgen. De volgende serie cursussen zal zoodra I mogelijk na de zomervacantie worden ge- I leven. LUIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. De jaarvergadering. In de bovenzaal van café-restaurant ,,In lien Vergulden Turk" hield gisteravond de Leidsche Kunstkring voor allen onder pre- l'dium van den heer P. van der Hoeven zijn larlijksche algemeene ledenvergadering. Te ongeveer halfnegen opende de voor- Ir.tter de slecht bezochte bijeenkomst met Ittn woord van welkom tot de aanwezigen, "waarna dé 2de secretaresse, mej. L. Valk, e notulen der vorige jaarvergadering voor- welke onder dankzegging opveranderd rden vastgesteld. liet jaarverslag van den secretaris, den kr li. W. Spendel, maakte met groote vol ding melding van het sleeds toenemend lental, hetwelk in het argeloopen seizoen p personeele leden en 126 echtparen, le »n 1292 leden bedroeg. I lió groot was de toevloed van nieuwe |H], dat het bestuur, rekening houdende ^t de ruimte in de groote Stadszaal, tal a candid a ten op de reservelijst moest Ulsen; wel een bewijs, dat de L. K. K. Deen groote behoefte voorziet. De in het afgeloopen seizoen gegeven pneerten konden den loels der critiek ruim- doorstaan en verwierven dan ook N vrijwel algemeenen bijval der leden. Te betreuren valt het evenwel, dat de op rast bij de beide Schouwburgavonden fasavond van Raden Mas Jodjana en voor- [dling „Jozeph in Dothan" zoozeer be den de verwachtingen bleef, waardoor M bestuur genoodzaakt was om financieele knen de reeds in voorbereiding zijnde tonen tol het organiseeren van een jeugd- Meert voorloopig te laten varen. [Het verslag besloot met woorden van frak voor de in dit seizoen van vele zijden >lervonden medewerking. werd het onder hartelijke dank- ^fing aan den steller onveranderd goed- Pteuid. Man het jaarverslag van den penning- pvsler, den heer L. Gerverdinck, is het Rende ontleend: [Hel jaar, eindigende 31 Mei 192S. sluit 1 eon nadeelig saldo van f. 128 tenge re van het.feit, dat de dansavond van 'den Mas Jodjana en de voorstelling van in Dothan" samen een nadeelig plo hebben opgeleverd van rond f. 500. [Het reservefonds van f. 300 behoefde ech- nog niet aangesproken te worden, om- Het jaar werd aangevangen met een 3 van f. 169, zoodat er' op 31 Mei 1928 j f-11 in kas was. [Aan contributie werd in het afgeloopen r ontvangen f. 3790, terwijl de zes ge- fje concerten in totaal gekost hebben onder aftrek van opbrengst pro- Ftoma's en bespreekgeld. J algemeene onkosten bedroegen f. 390 posten van vergaderingen enz. f. 70, ter- aan belasting werd ontvangen en afgc- aan de gemeente f.375. I He begrooting voor het jaar 1928-1929 in ontvangsten en uilgaven op een van f.3991. [^rv'erslag en begrooling werden even- nadat de voorzitter den heer Gerver- den dank der vereeniging had betuigd fz'jn voorbeeldig ingerichte administra- Jgjeranderd vastgesteld. Len werd de gelden der vereeniging T-tzelfde wijze te beheeren als tot dus- T? geschiedde. LJ bestuursverkiezing werden de af- bestuursleden, mej. Oudshoorn en F^ren L. Gerverdinck en A. Harmsen ^%meene stemmen herkozen. Alle drie 1 hch hun herbenoeming welgevallen. Tot leden der kascommissie voor het sei zoen 1928'29 werden gekozen de heeren M. van Hooff (aftr.), D. H. de Reede en C. P. Vlieland; tot hun plaatsvervangers de heeren A. A. H. Wijnobel, P. II. Snijders en G. Roozen. De contributie werd op voorstel van het bestuur gehandhaafd op het bedrag van het vorige jaar. Van de rondvraag werd alleen gebruik gemaakt door den heer Broekhuizen, die nog eens nadrukkelijk onder de aandacht der leden wilde brengen, dat de minimum contributie f. 3.per lid en per jaar be draagt, doch dat groolere bedragen gaarne in ontvangst zullen worden genomen. Daarna werd de vergadering onder dank zegging voor de opkomst lot de aanwezigen, onder wie de dames verreweg de meerder heid hadden, door den voorzitter gesloten. WONINGBOUWVEREENIGING „TUINSTAD WIJK". Gisteravond hield bovenstaande vereeni ging in de groote zaal van het Nutsgebouw een buitengewone ledenvergadering, waar de schorsing van één der bestuursleden door den raad van commissarissen werd behandeld. De vergadering was buitenge woon goed bezocht. Na opening door den voorzitter werd eerst door voorzitter en secretaris van den R. v. G. het woord gevoerd en uitvoerig aangegeven, wat den R. v. G. bewogen heeft om tot schorsing over te gaan. Slordige ad ministratie, bevoorrechting van bestuurs leden bij reparaties en het accepteeren van gelden van leveranciers waren de hoofd punten van beschuldiging. Hierna was het woord aan het bestuur en de leden. De daad van den R. v. C. vond bij geen der sprekers steun. Het aangevoerde werd weerlegd of tot de ware proporties teruggebracht. Vrij wel algemeen was het gevoelen, dat voor schorsing geen aanleiding bestond, dat de eer en goede naam' van het betrokken be stuurslid onverdiend is aangerand en de vereeniging noodeloos in opspraak is ge bracht. Ten slotte werd gestemd over de vraag: Vóór of tegen schorsing? nam om vooral de concierge van „Natha- naël" en zijn echtgenoote, het echtpaar Cebol, te huldigen voor hun talrijke ver diensten. De rede van den heer Kuiven- hoven zoowel als die van den heer Ros malen, werden met hartelijk applaus ont vangen. Nog spraken afgevaardigden van zuster- afdeelingen, van Oegstgeest, Alphen a. d. Rijn, Rotterdam enz. en den voorzitter werd bij deze gelegenheid nog een fraaien hamer overhandigd. De Chr. Reciteerclub U. V. K., en de Chr. Zangvereeniging Halleluja, de laatste onder leiding van mej. Tilly Leening, zorgden er voor, dat de aanwezigen ook overigens een aangenamen genolvollen avond mochten doorbrengen en een tombola, die» was inge richt. deed het eveneens uitstekend. Alle heeren ontvingen bij het binnenkomen een zakje sigaren, de dames een zakje bonbons. Een strijkje verleende medewerking tot de zen welgeslaagden feestavond, die eerst tegen middernacht ten einde was. De eere-voorzitter der afd. ds. Groot En- zerink, woonde het feest bij. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden Vereenigde Vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd mededeeling gedaan van de beëediging van de herkozen hoofd ingelanden jhr. mr. E. H. E. Teding van Eerkhout en J. A. Duinisveld en de her kozen hoofdingeland-plaatsvervangers L. G. Frins, W. J. Rijlaarsdam en N. Olieman Jzn. Voorts werd door het bestuur mede* gedeeld, dat het heeft ingetrokken het ontwerp tot gedeeltelijke wijziging van Rijn- lanö's Algemeene Keur en dat het binnen kort in plaats daarvan een algeheel© her ziening van die keur aanhangig zal maken. Verder werd bericht gegeven van het tot stand komen van de overeenkomsten, be trekking hebbende op den aankoop van een naast het Gemeenlandshuis te Leiden ge legen pand. Als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 4e district (Haarlemmermeerpolder—de Lyn- denj werd toegelaten J. F. Gehrels, als Vóór schorsing werden uitgebracht 13 j hoofdingeland voor het 11e district (llecu- - wjjk) J. van Spengen. In de vorige vergadering was een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat door de boden van Rijnland geen gelden meer mogen worden aangenomen wegens diensten, welke zij aan het publiek bewijzen (het-opstellen van verzoeksenriften tot het verkrijgen van vergunningen van Rijnland). Daarbij werd tevens het bestuur opgedragen om een voorstel te doen tot het geven van een compensatie aan de boden, ais. tegemoetkoming in het geldelijk verlies, dat zij zullen lijden tengevolge van het verbod van aannemen van die gelden. Thans werd, op voorstel van het bestuur, voor ieder der nu in functie zijnde boden, een jaarlijks uit te keeren compensatie vast gesteld. Nadat verder was besloten tot het toe kennen van een wekelijksche uitkeering aan een gewezen los werkman, die langen tijd Rijnland had gediend, werd de rekening van het Hoogheemraadschap over het jaar I927 vastgesteld met een totale ontvangst van f. 635.472.9lV2, een totale uitgaaf van f. 503.438. ölVa en een batig saTdo van f. 132.034.40. Ten slotte werd het gaarder- boek voor het jaar 1928 vastgesteld. Na de behandeling der agenda richtte de Dijkgraaf een woord van afscheid tot den Hoogheemraad mr. Van de Kasteeie, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftjjc op l Augustus als zoodanig af treedt. Spreker bracht hem hulde voor den arbeid, in het belang van Rjjnland verricht gedurende een 36-jarig tijdvak, waarvan 14 jaren als Hoofdingeland en 22 jaren als Hoogheemraad. Na afloop der vergadering werd een excursie gemaakt in de bjj Rijnland in onderhoud zijnde duinen onder Wassenaar, waar de beplantingen enz. werden ge ïnspecteerd. stemmen, legen schorsing 110 stemmen, terwijl 8 stemmen blanco werden ingele verd en 3 stemmen ongeldig waren. Een motie van een der leden, waarin af keuring werd uitgesproken over de licht vaardige wijze, waarop tot schorsing was besloten en waarin den R. v. C. wordt ver zocht zijn mandaat ter beschikking van de leden te stellen, werd teruggenomen in het vertrouwen, dat de R. v. C. de consequen ties uit de stemming zal trekken. De voor zitter feliciteerde het betrokken bestuurslid met den uitslag der stemming, welke een volkomen rehabilitatie inhoudt en sloot daarna de vergadering. ROODE KRUIS. Jaarvergadering. Gistermiddag hield de afdeeling Leiden van het Nederl. Roodc Kruis haar jaarüjk- sche algemeene vergadering onder voorzit terschap van dr. J. C. M. Timmermans. In deze vergadering, in een der bovenzalen van de sociëteit „Amicitia", Breeslraat, werden door den secretaris, mr. M. B. Vos, en den penningmeester. G. Gerlings, ver slagen over 1927 uitgebracht. De penning meester wordt onder dankzegging voor zijn gevoerd beheer gedéchargeerd. In de verslagen worden o.a. behandeld de diphteriebestrijding. Ia plaats van enting door den Directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst ge schiedt thans in verschillende gemeenten, ook hier, de enting niet meer op scholen, maar door den huisarts. Daarom is de in enting door den Getn. Geneesk. Dienst stop gezet, waarom besloten is een nadere rege ling. van het Hoofdbestuur af te wachten. Het magazijn van de afdeeling is door het Hoofdbestuur gereorganiseerd. De Directeur van het Postkantoor had een cursus verzocht voor eerste hulp hij ongelukken voor personeel van het Post kantoor; deze cursus is door omstandig heden nog niet begonnen. De aftredende leden van het bestuur, de heeren mr. Vos en Gerlings werden her kozen. FEESTAVOND VAN DEN CHR. NAT. WERKMANSBOND. Aan het programma voor de feestviering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan uer afd. Leiden van den Chr. Nat. Werk mansbond komt schier geen einde. Gisteravond heeft men in ..Prediker" den eigenlijken feestavond gevierd, die door 450 a 500 personen, elk lid mocht maar één persoon introduceeren, werd bijgewoond. De bijeenkomst werd door den heer Ros malen, voorzitter van de feestcommissie, op de gebruikelijke wijze geopend. Daarna heeft de heer Rosmalen op zeer verdien stelijke manier een overzicht gegeven van alles wat er sedert de oprichting van de afdeeling is omgegaan in de Bondshuishou- ding en het Bondsleven. De voorzitter der afd. Leiden, de heer Kuivenhoven. sprak daarop een fraaie feest rede uit, waarbij hij de gelegenheid waar- ACTIE VOOR HERSTEL DER KERMIS. Op 1 Juni is uit het bestuur van den Markt- en Koopliedenbond Leiden's Belang een commissie gekozen om een actie te voe ren tot wederinvoering der kermis alhier, waarna besloten is zich met belangheb bende vereenigingen in verbinding te stel len. Het Bestuur bestaat uit de heeren: W. Pieterse, K. L. v. Duuren, S. Brand en F. de Nobel, EEN NUTTIGE UITGAVE. Die in een behoefte voorziet. Hedenmorgen werden wij verrast met de uitgave van een nieuw boekske. dat voor civielen prijs m den handel wordt gebracht, en dat voorziet in een werkelijke, sinds langen tijd gevoelde behoefte: IJdo's Expe ditie-Gids voor Leiden en Omstreken, om vattende de autobu9diensten en Boden, Beurtvaartdiensten, Expeditie, Verhuizingen, Dienstverrichtingen. Spoor- en Tramwegen. Autobussen. Po9t en Telegraaf. Men zal zich herinneren dat zelfs in de Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gevraagd is nog kort gele den waarom er een dergelijk gidsje niet bestond en of er geen zou kunnen worden samengesteld. Het verheugt ons daarom deze uitgave, die in een in breeden kring gevoelde behoefte voorziet, te kunnen aankondigen. Temeer, waar de uitgave met zorg schijnt te zijn voorbereid en keurig, in handig for maat en ook typografisch uitstekend ver zorgd is uitgevoerd. Leiden als centrum van een welvarende streek met handel, nijverheid, land- en tuinbouw kon een dergelijke uitgave niet langer ontberen. VOOR DE LEIDSCHE BLEEKNEUSJES. Het bestuur van hel Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies, afd. Leiden, wil a.s. Zaterdag 9 Juni, zooals gewoonlijk ieder jaar plaats heeft, een Vlaggetjesdag organiseeren, met het doel den opbrengst te besteden voor het uitzenden van zwakke schoolkinderen naar bosch of zee. Er zijn reeds heel wat kinderen uitge zonden door bovengen. Comité, 0. a. in Februari een groepje van negen kinderen, in April ook een groepje van negen; één vertoeft er in het Boschhuis te Nunspeet en 31 Mei vertrokken er 14 kinderen naar de Steeg en Heelsum. Maar nog steeds slaan er vele candidaatjes op het lijstje van de secretaresse en nog groeit het aantal aan. Om aan alle aanvragen te voldoen heeft men veel geld noodig en al heeft de Gem. Raad ons hiermede geholpen door de subsidie te verhoogen van f. 0.50 op f. 0 75 cent per dag en per kind en het maximum van f. 450 op f 600 te brengen, waar ons be stuur ook zeer dankbaar voor is, toch komen wij nog geld te kort, want voor die Gem. subsidie kan men slechts 25 kinderen uit zenden (berekend uitzending vijf weken). Nu doet het bestuur een beroep op alle sladgcnooten om Zaterdag 'n vlaggespeldje te willen koopen? Zeg toch niet, al weer geven, och het is waar, er wordt veel van u gevraagd, maar kijk zelfs eens om u heen en zie wat een bleekneusjes er nog rond loopen. Voor het alhier afgenomen examen apothekers-assistent zijn geslaagd de dames E. M. Ligt, geb. te Vlaardingen, W. G. Kunst geb. te Den Haag en M. Smelik, geboren te Vlaardingen. Toegelaten zijn tot het Provinciaal Utrechtse h Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen: in de sectie Letterkunde, Wijsbegeerte en Geschiedenis, prof. dr. R. Kern. En in de sectie Rechtsgeleerdheid en Staatswetenschappen: prof. mr. R. Cleve- ringa. Met de Stct. 108 zijn verzonden de afdrukken van de statuien betreffende de Vereeniging van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters te Leiden en omstreken, gevestigd alhier. NA DE VERGADERING DER COMMUNISTEN. Lou de Visser verontschuldigt zich. Het lid der Tweede Kamer en raadslid van Den Haag, de heer L. L. II. de Visser, schrijft o.m. het volgende! Het ..verslag" dat ..Het Volk" van Maan dag j.l. bracht over het congres van de I. A. II.. Zondag 3 Juni in het gebouw De Harmonie te Amsterdam gehouden, is tot stand gekomen door reportage van een aan hanger van de Van BurinkWijnkoop-groep die, zooals de „Tribune" meldt, zelf de leiding nam van een groep, die met geweld het besloten congres binnendrone en daar als een razende bende op de congresseerende afgevaardigden instormde en begon te beuken, slaan en gooien met stoelen enz. Toen de aanhangers van Wijnkoopv. Burink bemerkten, dat zij op dit congres een minderheid vormden, die fel vijandig stond niet alleen tegenover de meerderheid van het congres maar ook tegenover de buiten- landsche vertegenwoordigers van de Inter nationale Arbeiders Hulp, poogden zij met bruut geweld de bijeenkomst onmogelijk te maken, waarbij de hoofdfiguren Wijnkoop Burink c.s., zoodra er een paniek ontstond, er als bazen tusschen uit knepen. Hoofddoel der campagne tegen de C. P. H. is zooals dit ook de blijkbare bedoeling was van de vechtende bende, die het con gres kwam binnenstormen om den per soon van Louis de Visser te treffen, die in het incident niet meer heeft gedaan dan op hef moment, dat hij werd aangevallen, zich te verdedigen. Hieruit blijkt levens, hoe onwaar de voor stelling is. als zou hij een smeekende vrouw, die op den grond lag hebben geslagen. Er is niemand, die zoozeer betreurt, dat een vrouw zich te midden van dit vechtende kluwen bevond, als de-zelfde De Visser. Direct na het verschijnen van het och tendblad van ..Het Volk" heeft De Visser zich persoonlijk tot dp redactie gewend met een ingezonden stukje van circa 20 regels, waarin 't „verslag" gekarakteriseerd en de BINNENLAND. Het ontwerp tot wijziging der Pensioen- wet goedgekeurd. (Tweede Kamer, 3de Blad)' Volkenbondspropaganda via (Binnenland. 2de Blad). Kootwijk, Aanrijdingen met doodelijk gevolg te Groningen en Eindhoven. (Gemengd, 1ste Blad). De Warmondsche gemeenteraad besloot tot het instellen van een verordening, hou dende verbod tot het storten van bagger specie in de Kagerplassen. (Uit de Omstre ken, 2de Blad). Het Olympisch voetbaltonrnooi; Argen tinië wint met 60 van Egypte en komt dus in den eindstrijd. (Sport, 2de Blad). De kwestie der Veen dammer Hypotheek bank. (Rechtzaken 2de Blad en 1ste Blad). De Haagsche Rechtbank heeft mr. L. P. D. vrijgesproken. (Rechtzaken, lsle Blad). BUITENLAND. De Volkenbondsraad hondt zich bezig met de kwesties van PolenLi than en en St. Gotthard. (Buitenland, 1ste Blad). Partijcongres der Dnitsche socialisten. (Buiten!., 1ste Blad). Benesj over den toestand in de bnitenl. politiek. (Buitenb, lsle Blad). Nieuws uit de vliegwereld. Een Oceaan- vlucht begonnen. (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Spoorwegongeluk in Italië. (Tel., le Blad). Noodweer in het buitenland in verschil lende landen. (Tel., 1ste Blad). tendentieuze strekking ervan in het licht ge steld werd. „Het Volk" heeft deze tegen spraak niet opgenomen en plaatst zich hier mede aan de zijde van de WijnkoopVan Burink-groep in den strijd tegen de Commu nistische Internationale. DIJKVERZAKKING. Maandagavond vertoonden zich in den zeedijk bij de sluiswerken te Schore (Zee land) enkele scheuren, tengevolge van een verzakking in den dijk aan de landzijde Dinsdagmorgen, toen men met de herstel werkzaamheden zou beginnen, zakte de4 landhelft van den dijk over een lengte van plm. 25 M. naar omlaag. Het beschadigde dijkgedeelte is voor het publiek afgesloten met het oog op mogelijk gevaar. De grond werkt nog steeds. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. EEN GEZONDE GEMEENTE. Te Kapelle (Zuid-Beveland) is dit jaar, nog slechts één persoon overleden. Het is daar in geen 100 jaar voorgekomen, dat in zulk een tijdsverloop niet meer personen stierven. OP HOL GESLAGEN. Te Geertruidenberg sloeg het paard van den groenlenventer T. M., uit Made, op hol. De man werd meegesleurd en is spoe dig aan de bekomen verwondingen over leden. U-j laat een vrouw met 4 jonge kin deren achter. Bij het passeeren van de stoomtram sloeg nabij de Hut onder Vlijmen, het paard van den landbouwer van Engelen op hol. Bij Vlijmen wist zijn zoon het dier tot stil stand te brengen, doch ontdekte toen dat zijn vader niet meer op de kar zat. Hij bleek er te zijn afgevallen en was in de Hut bewusteloos binnengedragen waar de dokter constateerde dat hij een lichte her senschudding had bekomen en de schouder uit elkaar was gevallen. Zijn toestand is zorgwekkend. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN ONTDEKT. Ten huize van H. J. in de Beukenslraat te IJ muiden (Oost) is door de ambtenaren der belasli«gen in samenwerking met de politie, een tweetal potten bevattende eene hoeveelheid gistende stoffen alsmede twee looden leidingen in beslag genomen. Ver moed wordt dat in bedoeld perceel sedert eenigen tijd in het geheim gedistilleerd werd. Te Schermerhom is een geheime distil leerderij ontdekt bij den landbouwer M. B. De politie heeft het toestel in beslag ge nomen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1