BERICHT. HET MYSTERIE |I BELVOIR-MANSIONS. 69* JAARGANG DINSDAG 5 JUNI 1928 No. 20927 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD D*G3LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 60 Cta per repel roor advertention uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd lijn Voor alle andere advertentifn 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een marimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te hetslen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. t nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. un Per bulletin zullen wij hedenavond ons bureau en op de bekende plaatsen in de stad en te Oegstgeest voetbaluitslagen van het troost- toumooi, dus van NederlandBelgië ChiliMexico, bekend maken. DE DIRECTIE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat C. Planje Leiden, een verzoek heeft ingediend ter lekoming van verlof voor den verkoop van ikoholvrijen drank, voor gebruik ter plaat- 1 van verkoop in het perceel Lage-Rijn- ijk 32. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Juni 1928. 994 GEMEENTE-ARCHIEF. erslag over den toestand oednrende 1927. Aan hel door den archivaris mr. dr. J. C. rervoorde uitgebrachte, zoo juist versche- verslag, ontleenen wij het volgende: Commissie en Ambtenaren. Jn de va- tlure ontslaan door het aftreden van jhr. dr. N. C. de Gijselaar als burgemeester M voorzien door de benoeming van :ns opvolger mr. A. van de Sande Bak zeil tot voorzitter. In plaats van de ren Th. B. J. Wilmer en J. A. van Ha- werden door den gemeenteraad de 'en J. H A. Manders en M. H. de Reede leden der Commissie benoemd, erkzaamheden. De beschrijving van nchieven der Leidsche hallen werd ver- voor den druk gereed gemaakt. In het ivan het jaar kon met het drukken be nen worden. Daarnaast werd geregeld ^gewerkt aan de beschrijving van hel fisarchief vóór 157-1. De regeling hier- kwam in concept gereed en er werd «'onnen met de indeeling en vernumme- t der beschrijving. De bewerking der sten werd voortgezet, adjunct-archivaris mr. dr. J. W. Ver ging voort met de bewerking van de langrijke collectie van der Meulen. De ••loopige beschrijving bevat ruim 100 ajmers. waaronder 6503 brieven uit het •dder 16e en het begin der 17e eeuw, die "bij werden gesorteerd. Hij stelde tijdens 'Q verlof een uitvoerig rapport samen ^aanleiding van een vraag betreffende 11 kelder aan het Steenschuur. Mr. Ver- en de adjunct-commies W. P. van I Rhijn Jr. verrichtten verschillende kleinere onderzoekingen, waaronder enkele genea logische nasporingen van meer uitgebrei- den aard. Ten behoeve van de door mij ter hand genomen geïllustreerde beschrijvingen van Leiden en omgeving voor de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg werden eenige foto's vervaardigd van de oudste gemeente zegels. Er werd een register aangelegd van de afbeeldingen in het Leidsch Dagblad, van de laatste jaargangen voor zooverre die op Leiden en omgeving betrekking hadden. Dit register wordt geregeld bijgehouden Nu de ontwikkeling der dagbladtechniek medebrengt, dat een groot deel der eenigs- zins belangrijke gebeurtenissen in de bla den wordt afgebeeld, kan een dergelijk register op den duur voor het onderzoek van nut zijn. Met het op fiches brengen der kerke lijke doop-, trouw- en begrafenisregisters werd geregeld voortgegaan. De adjunct commies van Rhijn alphabetiseerde de fiches uit de doopboeken der Lulhersche kerk over de jaren 16771811 en collatio neerde die van de Waalsche gemeente over 15991624 en de begrafenisfiches over 16011603, de klerk Staats bewerkte de Waalsche trouwboeken over 16361616 en 16631699 en mej. de Nie de algemeene begrafenisregisters over 16011710. De werkzaamheden vorderden in deze afdee- ling dit jaar minder door de langdurige on gesteldheid van mej. de Nie en door het voorthelper van de bezoekers op de lees kamer, terwijl de genealogische onderzoe kingen veel tijd vereischten van den ad junct-commies. Ook kon de klerk Staats ditmaal 9lechls weinig lijd hieraan beste den, daar deze groolendeels werd in beslag genomen voor hulp bij het sorleeren en vernummeren van het archief. Gebruik van do verzamelingen. Van het instellen van onderzoekingen en het vragen van inlichtingen werd een ruim ge bruik gemaakt door 198 personen, waar van 81 uit Leiden, 104 uit andere gemeen ten in Nederland. 11 uit andere landen in- en 9 builen Europa. Hoewel dit aantal iels geringer is dan in 1926 (met 235 personen) was het gebruik des te intenser door het groot aantal onderzoekingen van meer uil- gebreideji aard. Het totaal aantal bezoeken bedroeg 537 en het brievenregisler wijst een totaal aan van 528 nummers, waarbij geen rekening is gehouden met een aantaJ korte berichten van ondergeschikt belang. Toestand der verzamelingen. De ver zamelingen verkeeren in het algemeen in goeden toestand en worden geregeld nage gaan. De inrichting der lokalen geeft geen aan leiding tot bijzondere wenschen, de be perkte ruimte der bewaarplaats is echter een bezwaar, dat vooral wordt gevoeld bij ■het sorleeren der voor de beschrijving ge reed gekomen afdeelingen. Mocht hel blij ken, dat over de bij de overbrenging van het politiebureau naar een afzonderlijk ge bouw vrijgekomen ruimte in het Raadhuis ten behoeve van andere diensten moet wor den beschikt zoodat het plan om in hel Gemeente-archief plaats te winnen door een gedeelte van het nieuwe archief hier heen over te brengen, zoude vervallen, dan zal ernstig de aandacht gewijd worden aan de uitbreiding van het archiefgebouw. Aanwinsten Door schenkingen en door aankoop gewerden het Archief ver schillende aanwinsten. BELANGRIJKE VERBETERING VAN DEN SPOORWEG LEIDEN—WOERDEN. Het spoorwegdek van Leiden tot Woer den wordt aanzienlijk verbeterd. Met de werken is men reeds genaderd tot Zwam- merdam; de spoorweg is verhoogd en ver sterkt met bazalt en grind; op korten af stand liggen nu nieuwe biels, zoodat het rijden aanzienlijk verbeterd is, en de trei nen nu niet meer schudden, maar een veel rustiger gang hebben. Ook mogen de trei nen bij vertraging harder rijden dan 60 K.M. Het werk geschied onder leiding van den hoofdopzichter, den heer Oud, uit Utrecht en den heer Niienhuis, opzichter bij Weg en Werken te Woerden. N.V. LEIDSCHE GLASVERZEKERING- MAATSCHAPPIJ. Alhier is opgericht de N.V. Leidsche Glas- verzekering-Maatschappij, gevestigd Sta tionsweg 18. Tot directeur is benoemd de heer E. A. Treijser, tot onderdirecteur de heer H. P. Jansen, beiden alhier. President-comnvcla ris is de heer N. A. van Zijp. mede alhier. Maatschappelijk kapitaal f. 50.000. waar van geplaatst f. 10.000 en gestort f. 1000. BIOLOGISCHE TENTOONSTELLING IN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Vanwege de afdeeling Leiden van de Na- tuur-Historische Vereeniging is in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis een ten toonstelling aangericht op biologisch gebied, die hedenavond zal worden geopend. Voor belangstellenden, deskundigen, zoowel als leeken is de bijeengebrachte interessante verzameling een bezichtiging ten volle waard. Noemen wij in de eerste plaats de in zending waardoor men een zeer volledig denkbeeld krijgt van de vormen der bla deren door het geheele plantenrijk, waarbij zich aansluit de inzending van niet-bloeien- de planten, zooals mossen, varens, wieren en dergelijke. Een volgende vitrine laat ons diervormen zien, welke de kleur en den vorm van de planten, waarop zij verkeeren. hebben aan genomen. Verder zal ook in het bijzonder de aan dacht trekken oen vrij volledige collectie in Nederland groeiende orchideeën, inge zonden door den heer Sypkes. uit Haarlem. Niet minder belangwekkend is de inzen ding van den heer yan Itallie, te 's-Graven- hage, betreffende de zijdecultuur. Men vindt er exemplaren van wilde en halfwilde zijde fabriceerende rupsen, zoowel als de biolo gisch echte zijderups, met alles wat op de zijdeteelt verder betrekking heeft. Wij willen ons slechts tot deze enkele inzending uit de vele bepalen, om daarmede de lezers op te wekken tot een bezoek. Demonstraties, lezingen en filmvcrtooning zullen de ware belangstellenden nog nader op de hoogte brengen met hetgeen men er bijeen vindt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaalsexamen wis- en natuurkunde K de heer H. Exler (Rotterdam) en mej. M. v. d. Burg (Schie dam); id. A de heeren A. Engelfriet Jr. (Den Haag) en H. B. G. Casimir (Den Haag) voor het doctoraal examen Indisch recht de heer mr. J. G. Hoorweg (Den Haag): voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer W. R. Beeuwkes (Den Haag); voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren P. van Dijk (Wassenaar). B. J. W. Vroom (Leiden) en J. H. Buis (Leiden). Er heeft zich, gelijk in het algemeen reeds bekend verondersteld mag worden, een commissie gevormd, onder voorzitter schap van oud-minister dr. J. Th. de Visser, welke commissie uitvoering gegeven heeft aan haar voornemen om in verband met het teit. dat binnen zeer korten tijd H. M. de Koningin-Moeder den dag zal herden ken, waarop zij 50 jaren te voren op 7 Januari 1879 Nederlandsche werd door Iïaar huwelijk met Koning Willem III, een gedenkboek uit te geven, gewijd aan Haar persoonlijkheid en Haren arbe:d en toewijding voor ons land. Deze commissie heeft zich lot uitvoering van haar voornemen gewend tot vooraan staande persoonlijkheden en publicisten, behoorende tot verschillende politieke en godsdienstige richting, die zich allen zon der onderscheid bereid konden verklaren medewerking aan dit gedenkboek te ver- leenen. Prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar aan de Universiteit alhier, die lid van de com missie is. schrijft een artikel: ..Waldeck- Oranje Nassau-Nedcrland". dat genealo gisch en h'slorisch de betrekkingen aan toont tusschen de wederzijdsche Vorsten huizen. Bij beschikking van den minister van Onderwijs is tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier voor onderwijs in de palaeontologie en historische geologie dr. I. M. van der VleTk alhier. Prof. dr. J W. de Haas. die met prof. EhrenfesJ is uitgenoodigd het natuurkundig congres, dat in Augustus op de Wol ga in Rusland op een stoomboot zal worden ge houden zal door omstandigheden dit con gres niet kunnen bijwonen Prof. Ehrenfest heeft de- uitnoodiging aangenomen In September zal een aantal bui ten- landsche deskundigen op zuivelgebied uit de omringende landen, voornamelijk chemici, belast met de boter- en kaasconlrole in hun respectievelijke landen, een bezoek aan ons land brengen, teneinde hier de boter- en kaasconlrole te bestudeeren. Zij zullen in den Haag officic-el door de regeering worden ontvangen. Bezocht zullen worden o.a. de boter- en kaascontroleslations te Noord- en Zuid-Holland. Friesland, Gelderland. Over ijssel en Limburg Alhier zal epn bezoek worden gebracht aan het Rijks Zuivel- station en aan de fabriek voor de vervaar digen van rijkskaasmerken ..Het Kaasmeïk" De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 18 Juni a.s. Een vierjarig knaapje van het echt paar van L., wonende in de Havenstraat viel gisteravond le halfacht in het Galgewater. Het ventje zou zeer waarschijnlijk verdron ken zijn. ware niet een man. Leyendekker genaamd, in dienst bij den groenienhande- laar den heer Knolter gekleed het jongetje nagesprongen Hij wist het knaapje weder behouden al zwemmende weder aan den wal te brengen, waar de inmiddels saamge- loopen monschcn hem hulde brachten voor zijn moedige daad, BINNENLAND. Vragen van prof. van Embden aan den minister over de phosgeen-vergiiting te Hambnrg. (Binnenland, 1ste Blad). Ingediend is een snppletoire begrooting voor Onderwijs, Knnsten en Wetenschappen (Kerk en School, 2e Blad). Communistische knuppel politiek. Ge mengd, 2e Blad). Het Olympisch voetbaltonrnooi: overwin ningen van Italië en Egypte. (Sport 2e BI.) BUITENLAND. De Volkenbondsraad bijeen. (Buitenland, le Blad). Aanslag op Tsjang-tso-lin. Is deze ern stig gewond? (Buitenland en Tel. le Blad). Nieuws nit de vliegwereld. (Buitenland en Tel. le Blad). IJzeren Gustaaf is te Parijs gearriveerd. (Buitenland, 2e Blad). Toch noodseinen van de Italia? (Buiten* land «m Tel. le Blad). Gisteravond kwart voor acht ongeveer werd de 14-jarige Ph. L., in de 2e Haver* straat door een melkwagen van J. van N„ aangereden. De knaap brak daarbij den rechterarm terwij! hij aan het rechterbeen enkele' schaafwonden bekwam. Gisternamiddag geraakte aan den Maresingel het tweejarig zoontje van het echtpaar De J.t wonende in de Prinsenstraat bij het spelen te water. Het ongeval werd spoedig opgemerkt doch de meesten waagden he! niet zich ter redding in de Singelgracht te begeven. Een 13-jarig meisje tot dusver onbekend gebleven, gelukte het door hand reiking het ventje weder op het droge te brengen waarna deze aan de ouders terug gegeven kon worden. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De benoeming van een poldermeester. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be handeld het beroep van den heer Neder- burgh te Leiden tegen de toelating van den heer A. N. Koppert als poldermeester van den Broek- en Simontjespolder. Blijkens het door den heer Schaper uit gebrachte rapport was in de polderverga dering van 20 Maart j.l. de heer Koppert met één stem meerderheid tot poldermeester Uil het Engelsch van BEN BOLT. IJJnder het spreken sprong ze licht als een r rit de taxi, tot groote verbazing van 'chauffeur gevolgd door Singleton, die» ar niet kon begrijpen hoe er twee Passa ic konden uilstappen terwijl er slechts W' was ingestapt. ""Wel verdraaid! I^Ja zeker, er zijn er twee! lachte Sing- T-3 opgewekt Toen gaf hij den man f niches. Wacht even! Je kunt me naar Belvoir Talons brengen. f1') keerde zich om en bracht Nerica naar breede bordes van het huis, en door de |/r>die plotseling geopend werd, viel een lichtbundel over de straat, waardoor meisje nu duidelijk zag. Het mooie pklje zag er nu blozend uit, de blauwe straalden vroolijk, toen ze hem aan- om haar mond was een glimlach, [j het oogenblik waren alle vrees en zorg L*enen en zij was nu heelemaal het S van het miniatuurportret, dat hij in Jp kamer had gevonden. I" j°d! fluisterde hij hartstochtelijk. D je mooi, schat! J Zwoord straalden haar oogen hem .^aar tegelijkertijd waarschuwden zij 5 dat er een bediende bij de geopende voor s*oeP gekomen hij nog eens: Moed houden, liefste en hij liet er op vormelijken toon op volgen: Ik hoop morgenochtend het genoegen te hebben Uw tante een bezoek te brengen, juffrouw Berrington. Mijn tante zeide zij, met een zon derlinge flikkering in de oogen zal het heel prettig vinden u te ontvangen, kapi tein Singleton. Zij reikte hem de hand en een oogenblik ontmoetten hun oogen elkaar; toen liep zij de stoeptreden op en even later ging de deur dicht. Singleton keerde terug naar de wachten de taxi, gaf den chauffeur het volledige adres op, wierp zich in een hoek van het donkere rijtuig en gaf zich over aan zijn zoete droomen. Doch al spoedig werden deze weer door allerlei verontrustendende vragen gestoord. Wie was de man. waar Nerica dien avond geweest was, en waarom was zij bang voor hem? Waarom was zij zoo ontsteld ge weest toen zij hoorde dat Shottelius vlak naast het huis woonde dat zij zoo even verlaten had? Had zij r^n vermoeden dat die twee huizen met elkaar in verbinding stonden? Hij bedacht dat de millionair hem beslist had verzekerd, dat hij zijn buurman niet kende en tegelijkertijd herinnerde hij zich hoe Shottelius den man, die van plan was geweest zich bij zijn groepje te voegen, met een dreigenden blik had weggekeken. Wat beteekende dat alles? Hij was nog bezig de puzzle van alle kanten te bekijken, toen de taxi voor Bel voir Mansions stilhield. Toen hij boven kwam wachtte Tracy in zijn kamer op hem. HOOFDSTUK XVIII. Hallo, Dickl begroette hem zijn vriend en ziende dat Dick's jas vuil was je hebt in de modder gelegen. Ja, antwoordde Dick, tegelijk even lachend. Het is maar goed dat jij South well's boekje had, anders. Pf! Hebben ze het bij jou ook gepro beerd? Singleton deed het heele verhaal. Toen hij klaar was, zei Tracy nadenkend: Die bende moet al onze gangen toch goed nagaan, anders hadden ze niet al da delijk, toen je uit de club kwam, op den loer gelegen. Ze begrijpen natuurlijk dat wij het boekje hebben en nu zij immers dat stuk, dat hij in de atlas had gelegd, in han den hebben gekregen, denken ze waar schijnlijk dat er meer in het boekje staat dan werkelijk het geval is. Ik ben er van overtuigd, dat, als een van ons beiden dat stuk naar Sir James Selshey in Constanti- nopel had moeten brengen, de brenger een kogel door het hoofd zou hebben gekregen voor hij er was. Die kerels verstaan hun werk. Maar we hebben tenminste één sleu tel van het geval ,,De Duif". Als we maar eerst dien Gerard de Saint Pierre te pak ken krijgen vangen we het heele stel Eén ding is zeker, als ik hem tegen kom en met hem afgerekend heb. is hij geen mooi mo del voor een schilder meer, want.... Dick Singleton luisterde niet verder. Door een eigenaardige associatie gingen bij het woord „schilder" zijn gedachten direct te rug naar het prachtige schilderij van Shot telius, dat in de bibliotheek van den millio nair hing en plotseling viel hij zijn vriend in de rede. Aleck 1 Heb jij wel eens gehoord vna een schilder, die Nicola Barbolano heet? Verbaasd staarde Tracy hem aan. Wat heeft die er nu in 's hemels naam mee le maken? Niets voor zoover ik weet. Ik ben naar hem alleen maar een beetje nieuwsgierig. Hij heeft hel portret geschilderd van iemand, met wien ik vanavond kennis ge maakt heb. Dan is de geportretteerde wel geluk kig en slond hij zeker bij den schilder in dn gunst, want Nicolo Barbolano was een i groot kunstenaar, maar nu schildert hij geen portretten meer. Drie jaren geleden is hij in handen van de anarchisten van zijn ge boorteland gevallen ze hebben zijn ate lier in de lucht laten vliegen. Er wordt ver teld dat Barbolano, toen hij nog jong was, bij hen aangesloten was, en daar ze ver moedden dal hij bezig was zijn memoires te schrijven en zij bang waren dat hij daarin zekere dingen aan het licht zou brengen, hebben zijn vroegere vrienden hem naar de andere wereld geholpen, voor dat hij hun 9chade zou kunnen doen. Ik heb boven een boekje over hem Schilderen kon de vent! Er zijn een paar gekleurde re produclies in. meest portretten.... Haal het viel Dick hem gretig in de rede. Ik moet het zien dadelijk Aleck Tracy keek hem aan en ziende dat het Dick ernst was, stond hij op en ging de kamer uit Daar heb je het! lachte Aleck, toen hij met het boekje terug kwam Ik snap niet waarom je opeens zooveel belang stelt in kunst. Zeker weer zoo'n malle bevlieging! Singleton pakte hel boekje aan en begon haastig er in fe lezen. De levensgeschiede nis van Barbolano, door diens besten vriend geschreven, was een onopgesmukt relaas, de auteur van het kort geschriftje deelde mede dat, hoewel de anarchisten de schuld van des schilders dood hadden ge kregen er verscheidene vrienden van dezen waren, wien het bekend was, dat er in Nicola's leven duistere dingen waren ge weest en dat hij met geheimzinnige men- schen omgang had gehad; en deze vrienden betwijfelden dan ook ten sterkste dat de anarchisten schuld aan zijn gewelddadigen dood hadden gehad. Daarop begon Dick de reproducties te be kijken. Er waren er vele, voornamelijk portretten, waaronder eenige van interna tionale beroemdheden; doch Singleton ging aan al deze portretten onverschillig voorbij en bleef de bladen omslaan toldat hij had gevonden wat hij zocht de reproductie van het portret, dat hij in het huis van Shottelius gezien had. De zonderlinge oogen, die zelfs in de reproductie aandeden alsof ze leefden, hielden hem een oogen blik vast. Vervolgens dwaalde zijn blik onverschillig af naar het bijschrift onder aan de bladzijde. Doch bij hel zien hiervan srhrok hij zoo hevig, dat het boekje hem uil de handen viel en hij riep uit: God allemachtig! Tracy staarde hem verschrikt aan. Bliksems, wat heb je toch? Singleton bukte zich. raapte het boekje op en begon opnieuw haastig de bladzijde om te slaan terwijl de ander nieuwsgierig toe keek Dick vond de bladzijde terug, keek nog eens. en terwij! hij Tracy hel boeltje in de handen duwde, riep hij met een stem, trillend van opwinding: Kijk déér eens naar! Kijk eens onder aan die bladzijde! Mijn Godl En dat we nu zóó achter de waarheid moeten komen! (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1