HET MYSTERIE N BELVOIR-MANSIONS. ^JAARGANG MAANDAG 4 JUNI 1928 No. 20926 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD D*GBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentien uil Leiden en plaatsen waar igentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere jdvertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' 0 18 Franco per post 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VIJF EN TWINTIG JAAB VERLOSKUNDIGE ARBEID. Prof. dr. P. C. T. van der Hoeven's jubileum. ROF. DR. P. C. T. VAN DER HOEVEN. 'oen het eenigen tijd geleden bekend 'Ql dat op 3 Juni prof. Van der Hoeven dag zou herdenken, waarop hij voor aar het hoogleeraarsambt aanvaardde, ons medegedeeld, dat de hoogleeraar dag gaarne onopgemerkt wilde laten erbijgaan. Den wensch eerbiedigende, ■ben wij verder naar aanleiding van het ileum gezwegen. hans is het ons echter een genoegen. aanleiding van een boekje, dat wij ontvingen, toch aan het jubileum te len herinneren. Het boekje is getiteld: 'en twintig-jaar verloskundige arbeid" geschreven door prof. Van der Hoeven IVij laten hier het voorwoord volgen: idoor toevallige omstandigheden de dag, ik vijf en twintig jaren het hoog- irsambt aan de Leidsche Universiteit feed heb, samenvalt met dien, waarop werkzaamheid in het oude Academische ahuis wordt afgesloten en mijn kliniek net nieuwe complex wordt overge- ■K geeft deze mijlpaal met haar twee 'hriften mij een dubbele aanleiding om te zien op de afgelegde baan en in geschrift voor mijn leerlingen te ver- hetgeen mgn medewerkers en ik afgeloopen jaren aan ons obstetrisch n en kunnen gearbeid hebben. vervul hiermee een plicht van dank- rhei 1 egens degenen, die met mij- ge* 'it hebben en mede de Leidsche Schooi aakt hebben tot wat zij is. Aan critiek t het ons niet ontbroken, maar wij dten ons met de gedachte, dat, wat de moeite waard is, om bereikt te worden, nooit zonder moeite bereikt wordten met het woord van Tendeloo, dat een nieuwe op vatting, die niet bestreden wordt, de moeite niet waard is. Wij hebben steeds gearbeid met den eerlijken wil onbevooroordeeld de waarheid te zoeken en met de oprechte bedoeling de aan onze zorgen toevertrouwde zwangeren en zieken te helpen, en de Maatschappij, waar het kon, door het weg nomen van nadeelen te dienen. Mijn leerlingen van vroeger geef ik met deze bladzijden een overzicht van hetgeen van de opvattingen, die zjj hebben zien ciitstaan, geworden is en wat er mee is bereikt; mijn leerlingen van nu mogen er in vinden een basis, waarop zij, naar ik ernstig hoop, verder zullen willen arbeiden. Met weemoed herdenk ik in dit geschrift mijn beide helaas te vroeg overleden assistenten, Leendertz en Werkman. VEREENIGING „HET SPINOZAHUIS". Onder voorzitterschap van den heer dr. J. D. Bierens de Haan heeft gisteren (Zon- dagjmiddag in het Café Central te Rijnsburg de gewone jaarlgksche vergadering plaats gehad van de vereeniging „Het Spinoza^ huis". Na een openingswoord door den voorzitter, bracht de heer W. G. v. d. Tak het jaar verslag over 1927 uit, waaraan het volgende is ontleend Herdacht worden de in het afgeloopen j jaar overleden bestuursleden, prof. dr. J. te Winkel, wiens naam nog in de oprich- tingsacte der vereeniging voorkomt en mr. H. M. A. Sc-hadee. Het ledental der vereeniging is onver- anderd gebleven. Aan het Spinozahuis be- hoefden dit jaar geen belangrijke herstel lingen of voorzieningen aangebracht te wor den, het aantal bezoekers .bleef vrijwel ongewijzigd. De door dr. N. Japikse ten vorigen jare in de vergadering gehouden voordracht over. Spinoza en De Witt werd in de „Bijdragen voor Vaderlandsche Geschiede nis" opgenomen en onder de leden verspreid. De in 1926 door dr. Herman Wolf gehouden lezing overHerder, Leibniz en Spinoza is in druk verschenen als een hoofdstuk van diens nieuwe werk „Persoonlijkheid en Geestesleven". In het bibliographisch gedeelte van het verslag worden vervolgens besproken verschillende binnen en buitenlandsche ar tikelen, naar aanleiding van de in 1927 plaats gevonden gedachtenisviering van Spinoza, waarbij niet alleen wetenschappe lijke bladen, maar tevens de populaire R.-K. pers en inzonderheid de Joodsche en Juddi- sche tijdschriften (Menorah, Der Morgen Jüdisch liberale Zeitung e. a.) vermeld worden. Verder bespreekt de heer Van der Tak de in druk verschenen gedachtenisrede door dr. C. Gebhardt hier te lande en in het buitenland gehouden, welke in aanslui ting op de reeds door J. D. Biereos de Haan gegeven critiek, als fantastisch et zender wetenschappelijke nauwkeurigheid aangeduid worden. Ook een Portugeesche rede van Moses Bensaba Amzalah worde vermeld. Vervolgens worden besproken nieuw ver schenen wetenschappelijke werken, zooals een voortreffelijke Engelsche vertaling (met aanteekeningen van Spinoza's Briefwisseling) door prof. A. Wolf van London University; een bloemlezing, samengesteld door Charles Appuhn met inleiding; een Spinoza betref fend kopiestuk in „The Legaey of Israël (Clarendon Press); de verhandeling van prof. dr. Tj. de Boer in de Kon. Academie van Wetenschappen over: Spinoza en Maim#nides; het speciaal aan Spinoza gewijd nummer van de Italiaansche „Rivista di Filosofïa". Ten slotte maakt het verslag melding van herdrukken van bestaande werken, o.a.: „Spinoza" van den voor enkele jaren over leden 90-jarigen Friescben hoogleeraar W.. Bolin en de brochure van wijlen dr. W„ Meyer „Wat is de Staat?" welke door den secretaris reeds in het Latijn was uitge geven, alsmede van enkele binnenkort te verwachten werken o.a. Ben to de Spinoza, door den secretaris, den heer V/. G. van der Tak, dat deze maand bij Martinus Nrjhoff het licht zal zien. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd, terwijl werd besloten het ver slag te doen drukken. Vervolgens bracht de heer mr. J. Boert het financieel verslag uit, dat eveneens werd goedgekeurd. Bij de verkiezing van vier bestuursleden werd in de plaats van dr. C. J. Wijnaendts Franc ken gekozen dr. C. A. van G9uns, te Den Haag, terwijl gekozen werd in de vacature van wijlen prof. dr. J. te Winkel, prof. dr. A. J. de Sopper, hoogleeraar in de wijsbegeerte te Leiden. In plaats van wijlen mr. H. M. A. Schadee werd gekozen dr. N. Japikse, directeur van 'srgks histo rische publicaties te 's-Gravenhage, en in de plaats van mr. J. H. Carp, die als bestuurslid had bedankt, werd gekozen mr. J. H. Meyer, oud-resident, zoon van den stichter der vereeniging dr. W. Meyer. Hierna werd de ledenvergadering geslo ten en kreeg prof. dr. Tj. de Boer, hoog leeraar in de wijsbegeerte aan universiteit van Amsterdam, gelegenheid tot het houden, van zijn voordracht over: „Het Spinozisme van Santayana". Er volgde op deze rede een luid applaus, waarna de voorzitter prof. De Boer hartelijk dank zegde voor zijn zeer belangwekkende voordracht. Tevens deelde spr. mede, dat het bestuur besloten heeft aan prof. De Boer aan te bieden een door de vereeniging „Het Spi nozahuis" uitgegeven legpenning in zilver. D<h penning vertoont aan de voorzijde het portret van Spinoza en aan de achterzijde het Spinozahuis te Rgnsburg. Prof. De Boer dankte met enkele har telijke woorden voor dit geschenk. Hierna brachten de aanwezigen een be zoek aan het Spinozahuis, waarna zij zich vereenigden aan een gemeenschappelijken maaltijd PROF. Mr. J. E. HEERES. De aflevering van 2 Juni van Demo cratie en Vrije Arbeid", orgaan van de Democratische Partij in Nederland is ge heel opgedragen aan onzen vroegeren stad genoot prof. dr. J. E. Heeros, den voorzitter van die partij die naar men weet dezer dagen zijn zeventigsten verjaardag mocht BINNENLAND. In den loop van dezen zomer zullen excursies naar de Zuiderzeewerken plaats vinden (Binnenland, 2e Blad). Mogelijke samensmelting van spoor- en trampersoneel met personeel in overheids dienst (Binnenland, 2e stad). Groote heidebrand bij Arnhem (Gemengd le Blad). Het programma voor het troost-tournooi der Olympische Spelen. (Sport, 1ste Blad). PROF. Mr. J. E. HEERES. De gep. luitenant-generaal G. J. W. Koolemans Beynen schrijft het inleidend artikel over „Heeres als ontwapenaar"; mevrouw A. DortlandSillevis schrijft onder den titel Mannen als feminist o.a.: De vrouwenbeweging is geen vrouwen zaak alleen, maar van algemeen maat schappelijk belang en is een onderdeel van den groolen strijd voor den vooruitgang, die, zooals het politieke levenswerk van prof. Heeres doet zien, de groote strijd is tegen het behoud: de strijd der democratie. G. L. Jansen schrijft over prof. Heeres en de Bond voor Staatspensionneering J. A. van Sijn over prof. Heeres en de Vredes beweging o.a.: De rechte man, die op elk levensterrein de pacificatie' nastreefde, de ervaren, eer lijke politicus, die aan onze idealen leiding ■Zou kunnen geven, was gevonden in den all-round democraat prof. Heeres. Mr. S K. de Waard schrijft over prof. Heeres als stilist. Een goeie stijl is een aangeboren gave. die men ontwikkelen, maar niet verwerven kan. En een zeldzame gave tevensl Wie haar bezit mag zich boven velen bevoor recht achten Hij verstaat de kunst eigen ideeën, als planten, welker loten zelve weer nieuwe, worteldragende planten 2ijn, in den bodem van andere geesten le doen voorllpven. Nu hem bij zijn zevensligsle verjaring van zoo vele kanten en om zoo velerlei redenen hulde wordt gebracht, mag ook deze lof niet achterwege bleven, dat prof. Heeres is een stilist van buitengewone be gaafdheid, een kunstenaar in de aanwen ding der rijk geschakeerde taal, die te zijnen dienste staat. Reeds de geschriften uit zijn jeugd, zijn bijdragen tot don Gro- ningschen Studentenalmanak en, nie.t te vergeten, tot het blad „Vrije Arbeid" van die dagen do»n een bijzonderen letterkun digen aanleg kennen. Het spreekt vanzelf, dat deze later den man der wetenschap, den geleerden schrijver over Abel Tasman om van hetgeen hij als zoodanig gepu bliceerd heeft slechts dit groote, rijk gedo cumenteerde werk te vermelden zeer te stade gekomen is. BUITENLAND. De ontmoeting tusschen Briand en Cham berlain (Buitenl., le Blad). Tsjang-tso-lin heeft zich naar Mandsjoe- rije teruggetrokken (Buitenl., le Blad). Nota van Zaleski aan Woldemaras (Tel., le Blad). Begint een nienwe Oceaanvlncht? (Tel., le Blad). DE LEIDSCHE FRIEZEN OP MEIJENDEL. De vereeniging van Friezen (Selskip FryslAn) hield gistermiddag een gezellige samenkomst op MeyendeJ, waarvoor groote belangstelling was. Ook van de zustervereenigingen te Was senaar en Den Haag waren er enkele be- stuurs- en gewone leden overgekomen om blijk te geven van sa&mhoorigheid met hun landgenooten in de Sleutelslad. De ouderen waren met de H. T. M. tot de Kie vit gegaan en verder per autobus het jon ger gedeelte meest per rijwiel Op een uit gezocht plekje in het bosch blies de voor zitter, de heer Nijholt. verzamelen, heette al de aanwezigen welkom in het bijzonder de enkele gasten van andere „Selskippen" en verheugde zich in de talrijke opkomst wijzende op de „Friesen dei", op Zondag 1 Juli (e Amersfoort te houden .waar al de vereenigingen buiten Friesland zullen samenkomen. Hierna werd het Friesche Volkslied aan geheven en enkele andere Friesche liederen gezongen wat van de vele bezoekers op het landgoed buitengewone aandacht trok. Het bestuur had verschillende attracties welen le bedenken, wedstrijden voor ouderen en jongeren uitgeschreven waar door de gezelligheid nog werd verhoogd en het uur van scheiden voor velen nog te vroeg kwam Op dezen dag bleek meer nog dan op de avondbijeenkomslen hoe sterk hel ge voel van saAmhoorigheid onder de Leidsche Friezen is. Üil het Engelsch van BEN BOLT. Werkelijk? werkelijk, Nerica. Je gelooft, dat je houd, dat gaf je ten minste in jam House toe, en 1 zweeg en greep in de duisternis haai Liefste, fluisterde hg", laten er tiet zooveel hinderpalen zijn tusschen Ik heb daarginds toch in je oogefc waarom zouden we dan ver- *rtje voor elkaar spelen? Je hebt me en ik ik ik hoef het immers D0g eens te zeggen! En ik weet, dat tit temidden van groote gevaren. Denk dat ik je alleen daartegen laat Nen? Maar "^een, niet tegenstribbelen! Je mqei •ogen wat al die geheimzinnigheid U "*-nen heeft. Waarom je uit Ascham v tent weggegaan met een man, dien en vreest üoe weet u dat? viel zg hem opge- in de rede. keek naar je, toen je hem in da r, 1D het oog kreeg, antwoordde hij. wanhoop in je oog en en toen •■in de serre kwam halen, wist ik zeker. J je niet welkom was. NerLa, wat 'l?ti al die geheimzinnigheid! Wat heeft die man met je te maken? En waarom ben je met hem naar het huis gegaan, waai je nu juist bent uitgekomen? O ja, u zag mij binnengaan. Dat is waar ook. En heeft u daar al dien tijd staan wachten? Neen. Ik ben weer naar A3cham House teruggegaan ora te zien of Shottelius er nog was. Shottelius? fluisterde zij verbaasa. Wat had die te maken met.... Waarschijnlijk niets. Ik was ongerust over jou en ik vroeg een pclitie-agent, die toevallig voorbijkwam, wie er woonde in het huis, waar jij was binnengegaan. Hij zei, dat het het huis van Shottelius was. O! Maar dat kan onmogelijk! riep het meisje ongeloovig. De agent heeft zich vergist. Shottelius was nog in Ascham House toen ik daar terugkwam. Ik vroeg hem, waarom je naai zijn huis was gegaan, maar het was een vergissing; dat kon hij gemakkelijk bewijzen. Zijn huis staat vlak naast dat... Vlak naast! Weer klonk haar stem ong6loovig.. Tóen fluisterde zij: Weet u dat zeker Hij lachte. Ik moet het wel zeker weten, daar ik wel een uur lang met hem heb zitten praten over de geschiedenis van gisteravond. Maar watik bedoel waarom, wat voor reden heeft hij dan om daarover O, viel Singleton in, hg schijnt er liefhebberij in te hebben om zulke zaakjes uit te pluizen. Misdaden zijn een soort stok paardje voor hem en hij interesseert zich bijzonder voor het geval in Belvoir Mansions. Hij heeft het ernstig ter hand genomen en hjj heeft al een heeleboel ontdekt, dooi deductie zegt hij en hij heeft mij bang ge maakt voor voor jou. Voor mg, fluisterde Nerica op ver schrikten toon. U wilt zeggen, dat hij weet van van Hij vermoedt, dat je gisteravond in Belvoir Mansions was en hij weet van dat zakdoekje. Hoe hg het te weten gekomen is, is me ni6t duidelijk. Hij zinspeelde op om* kcoping. En hij woont vlak naast het huis^ waar Haar stem, die eerst verschrikt had ge klonken, trilde nu en begaf haar tenslotte. Hij voelde, dat zij huiverde en hg hoorde haar daarop bijna onhoorbaar fluisteren: O, wat beteekent dat toch, allemaal? Ik weet het niet, zei hij, niet in staat haar gedachten te volgen. Nerica, zei hij dringend, wil je me niet in vertrouwen nemen? Zeg mij toch wat je gisteravond in Belvoir Mansions gedaan hebt, waarom je bang was voor dien donkeren man waarmee je bent weggegaan, waarom je zoo ontsteld bent dat Shottelius naast dat huis woont waar je heimelijk een bezoek hebt gebracht. Vertrouw mij ik O ik durf niet! Maar ik moet het weten! Ik houd immers van je. en daarom moet ik je voor ellende bewaren. Er dreigt je het een of ander gevaar. Neen! Och neen! Het is.Snel brak zij den zin af. als had zij op het punt ge staan haar geheim le verraden, en. opeens weer denkend aan dat briefje dat zij in het restaurant had laten liggen, voelde hij een hevige jaloezie. 19 er dan iemand in gevaar van wien u houdt? vroeg hij opgewonden. Dat briefje dat u in Medici ontving en dat u daar liet liggen. Hebt u dat gelezen? vroeg zij ver wijtend. Ja. ook alweer om uwentwil Een man die in het restaurant in gezelschap van Shottelius was zijn secretaris om zoo te zeggen stuurde er een kellner op af om het op te rapen. En ik e voorkwam i dat. Bent u zeker dat het de secretaris van i meneer Shottelius was? De1 millionair heeft het me zelf gezegd! was het antwoord, i Dan Hij voelde een plotselinge beweging naast zich en bij hot licht van een straatlantaarn 1 zag hij dat zij haar gezicht in haar handen 1 verborg. Wat is er? vroeg hij. Zeg het me toch. O. fluisterde zij ïk ben zoo bang? Ik kan het niet begrijpen. Ik ik. Haar ellende schokte hem diep-, voorzichtig legde hij zijn arm om haar heen als om haar te beschermen en toen hij haar lichaam tegen zich aan voelde fluisterde hij heesch en ontroerd: Lieveling! Wees niet zoo verdrietig Probeer kalm te zijn Ik weet niet wat je I voor een verdriet hebt. maar je bent niet j alleen; ik zal het met je deelen. AI9 je me I toch maar vertrouwen wilde; zeg mij alles, zoodat ik jé kan helpen en je al die ellende kan besparen. Niemand kan me helpen, begon het meisje maar hij liet haar niet uitspreken Denk dat toch niet! riep hij uit. Ik I weet niet hoe-' je in'dit a'les vorvrjl-kpld bent geraakt maar ik zal maken dat ie weer uit dit warnet van ellende komt. Geef mij op één vraag antwoord en dan zal ik je verder niets vragen. Die persoon aan wien je dat miniatuur-portretje hebt gegeven en van wien. in dat briefje sprake is, dat je in Medici kreeg en dien je telkens tracht le beschermen is dat dat houdt die van je? Neenl fluisterde zij. Neen! Er is nie mand die van mij houdt. Jawel! riep hij en het klonk als een juichkreet. Hij boog zich weer naar haar toe. Wéér zag hij haar gezicht bij het licht van een lantaarn Het was heel bleek maar haar oogen straalden. Nerica! fluisterde hij, wijs je me niet af? Zij gaf geen antwoord in woorden, doch heel even leunde het teere lichaam tegen zijn beschermenden arm, als in overgave. Liefste Terwijl hij dit woord uitte, reed de taxi diciM r net trottoir met verminderde vaart. Hij begreep dus dat zij waren aan gekomen waar het meisje moest zijn. Maar er bleef hem nog een seconde over Nog eens zag hij haar geizcht, de oogen die waren als twee sterren de bewegelijke lip pen; en snel boog hij zich voorover en kuste haar. Liefste De chauffeur strekte zijn arm naar ach- terpn, opende het portier en Nerica maakte zich snel uit zijn armen los. We zijn er. zei ze haastig. Waar? vroeg hij. Bij het huis van mijn tante Ik blijf daar Ik heb haar getelefoneerd dat ik hier zou komen inplaat® van naar Ascham House terug te gaan. Ze zal wel op me wachten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1