PUROL faillissementen. uit onze staatsmachine voor de huisvrouw. overzicht kaasmarkten. radio-programma. wfmkfm voor vfil irhfid en volksgfzondheid. vragenrubriek. „De Concurrent", 62 Haarl.straat 62 bij de Vrouwensteeg. aiddeld 700,000 menschen verkouden zijn. Indien ieder van die menschen voor elke rerkoudheid één uur minder werkte, zou dit hij een 8-urigen arbeidsdag een werkver lies voor de natie beteekenen van 87500 jen of 240 jaar, of anders uitgedrukt dat i menschen een geheel jaar niet werkten. Nu mag deze onderstelling niet zonder mfer iinvaard worden. Het is mij niet bekend, hoe prof. Van Loghem die 7000 personen bereikt heeft. Indien hij in het algemeen om medewerking heeft gevraagd, is het niet ge daagd te veronderstellen, dat voornamelijk rij, die nog al dikwijls verkouden zijn. zich meer dan anderen voor het onderzoek in teresseerden en er daardoor spoediger toe kwamen, zich voor het onderzoek beschik baar te stellen. Maar ook met dit voorbe houd blijven de bovenstaande cijfers wel sprekend genoeg en leveren het bewijs, dat hel vraagstuk niet en bagatelle behoort te worden behandeld. Hel reóuilaat van het onderzoek Is ook ln andere opzichten merkwaardig. Het doel van prof. Van Loghem was hoofdzakelijk om uit te maken of wij verkoudheid moeten be schouwen al3 een besmettelijke ziekte dan wel als een gevolg van kouvatten. Het ver schil tusschen die beide vereischt «enige toelichting. 1 ed'V is het er wel over eens, dat bij ver koudheid bacteriën een rol spelen. De vraag is nu maar of een mensch verkouden wordt, als bepaalde bacteriën op een of andere wijze het lichaam bereiken, bijv. door inademing door voedsel enz. In dat geval zouden wij met een echte besmettelijke ziekte te doen hebben. Er is evenwel een andere moge lijkheid. Wij weteti, dat op de slijmvliezen van neus, mond en keel altijd tallooze bac teriën aanwezig zijn. Deze doen in den regil absoluut geen kwaad. Prof. Van I/Oghem noemt deze micio-organismen commensalen dat zijn dus kostgangers die geen pension betalen en dat ook niet behoeven te doen, want de kostbaas bemerkt zelfs hun aan wezigheid niet. Toch kunnen die kostgan gers lastig worden. Onder bepaalde omstan digheden toch zien ze kans om in het li chaam binnen te dringen en gedragen zioh dan precies als andere indringers, welke wij als de veroorzaker van besmettelijke riekten kennen. Een van die omstandigheden kan nu kouvatten zijn, procies als voor longontste king wordt aangenomen. De bacteriën, wel ke deze ziekte teweegbrengen, zijn ook bijna altijd in het lichaam aanwezig zonder kwaad te doen. Wanneer men plotseling aan een sterke afkoeling bloot staat, dus kou vat, dan zien ze hun kans schoon, drin gen het longweefsel binnen en de longont steking ontwikkelt zich Op dezelfde wijze zou verkoudheid te verklaren zijn als het profiteren «der verkoudheidsbacillen van de gelegenheid, dat het lichaam door kou valling in zijn weerstandsvermogen is ach teruit gegaan. Kouvatten kan altijd plaats hebben. Maar het zal toch veel meer gebeuren wanneer het koud is dan op warme dagen Besmetting het overbrengen van ziektekiemen van den leenen mensch op den anderen, kan daaren- Itege bij elke weersgesteldheid, bij elke tem- Ijmtuur plaats vinden. Bij besmetting ligt Ihet voor de hand, dat rondom één geval 12 ch spoedig een groot getal ziektegevallen lrmepeert, dat er een epidemie ontstaat. Is |hge temperatuur van invloed, dan moet uarentegen de verdeeling over het geheele fcnd meer gelijkmatig zijn. |3el onderzoek van prof. Van Loghem heeft aidelijk aangetoond, dat de besmettings- ceorie het aflegt tegen die van het kouvat- |kn. Het percentage van verkouden men- [fcbrti onder zijn berichtgevers wisselde Inij sterk Zooals gezegd was het gemiddelde I fD*eveer 10. er kwamen echter perioden l;oor van bijna 20, een enkelen keer zelfs |Tm 33, terwijl het laagste percentage 6 [*tó. En nu komt met groote regelmatigheid I stijging van het getal verkoudheden ge- 11'iL of beter nog even nadat de temperatuur I der lucht daalt.. En dit geldt in gelijke mate I voor de bewoners van Amsterdam als voor |die van het overige Nederland, welke I beide' groepen door prof. Van Loghem af- I'onderlijk zijn bewerkt. I Wij mogen het er dus voor houden, dat Itouvalten de belangrijkste factor is en be- I (netting door anderen, indien deze al voor- Itojnt, van zeer ondergeschikte beteekenis 1 Tcacht moet worden. Wij behoeven dus niet Ineer. zooals herhaaldelijk voorkomt, beangst J'* zijn om in d» nabijheid van verkouden [personen te komen. En wanneer het al voor komt. dat wij gelijktijdig met of kort na [srnand uit onze omgeving verkouden wor- k?n. dan mogen wij hem niet de schuld 1 üaven maar moeten aannemen, dal dezelfde I oorzaak, het kouvatten, op ons beide h*eft Ingewerkt. Alleen word het des te meer noo k's om naar middelen te zoeken, waardoor I kouvatten kan worden voorkomen. H. A. S. Uitgesproken: IH. Geerliugs, bloembollenkweeker te I jWdwgkerhout. Rechter-coram. mr. G. I «Wteo. Curator mr. P. E. Briët, te Leiden, l,"- M. de Vos, koopman, te Boskoop, 'J»Uraat 13. Rechter-comm. mr. F. J. A. Curator mr. VV. C. A, M. van der ™fP. te Leiden. Jl L fCietselaar, koopman, te Stomp- I Rechter-comm. mr. A. S. P.ueb. Curator J. P. Chardon, te Delft, ^'gesproken faillissementen: 'wrd-Hol.and 20 (axciusief Amsterdam), leerdam 61, Zuid-Hol.and 32 (exclusief I.* Haag en Rotterdam), Den Haag 20, I 'lierdam 34, Utrecht 11, Gelderland 17, I Ari-Brabant 18, Limbnrg 6, Zee.and 6, .'eiland 6, Groningen 9, Drente 4, Over- I '4, Waal uitgesproken 258 faillissementen. Ltaal vanaf 1 Januari 1184 faillisse Ita'"aa' 2e'We tfjdvak vorig Jaar 1628 iMtssmenten, WIJZIGING ONGEVALLENWET-1921. In onze vorige bespreking over de door de Tweede Kamer aangenomen wijziging der Ongevallenwet-1921 zijn we geëindigd met mede te deelen, dat wanneer deze wet, na de Eerste Kamer met goed gevolg te heb ben gepasseerd en door de Koningin te zijn bekrachtigd in werking zal treden, het aan één of meer ondernemingen veroorloofd zal wezen om een geneeskundigen dienst aan zich te verbinden, waartoe noodig zal wezen, dat die dienst door de Rijksverze keringsbank (R.V.B.) bevonden wordt als voldoende aan de bij de wet gestelde eischen en ingericht ten genoege van dat bestuur. Deze dienst moet o.a. staan onder leiding van een geneeskundige, die bezitten moet de bevoegdheid volgens deze wet. Er was op dit punt eenige verdeeldheid onder de Kamerleden. Zoo werd gewenscht, dat de benoeming van den fabrieksarta zou geschieden door het bestuur der R.V.B. na overleg met den werkgever en de be sturen der vakvereenigingen van de arbei ders. Daardoor zou deze toestand geschapen zijn, dat een onderneming één door haar te bezoldigen fabrieks-arts toegewezen kreeg door een buiten het bedrijf stand lichaam (de R.V.B.) Aan de andere zijde werd wel de wenschelijkheid erkend, dat eenige con trole op de benoeming bestaan zou. Het resultaat is geweest, dat de bovengenoemde bepaling in de wet opgenomen werd, dat de benoeming van den fabrieks-arts door het bestuur der R.V.B. moet zijn goedge keurd. Een ander punt, dat in het geding ge bracht werd, was de z.g.n. artsenkeuze. Deze vrije keuze was in het wetsontwerp reeds vastgesteld, waar het voorschreef: „De werkgever, aan wiens onderneming 'n erkende geneeskundige dienst verbonden is, is verplicht daarvan op door Ons te be palen wijze aan de werklieden in zijn on derneming mededeeling te doen. In die mededeeling moet worden gewezen op de bevoegdheid van den door een ongeval ge troffen verzekerde om zich na de eerste hulpverleening te doen behandelen door één door hem gekozen geneeskundige, die niet aan den geneeskundigen dienst dei onderneming verbonden is". Het ontwerp wilde de vrije artsenkeuze nog te zekerder stellen door te bepalen, dat een werkgever geen geldelijke voordeelen mocht toekennen aan die arbeiders, welke zich ook na diens eerste hulpverleening door den fabrieks-arts zouden laten behandelen. Dit is in de wet eenigszins gewijzigd. Gelijk bekend is, geeft de Ongevallenwet geen uitkeering over de eerste twee dagen na het ongeval, indien de arbeidsongeschiktheid van niet langeren duur is. In de onderhavige wijziging wordt nu aan den werkgever toegestaan om aan arbeiders, welke door den fabrieks-arts be handeld worden, ook over twee dagen de uitkeering op kosten des werkgevers toe te staan. De vrije artsenkeuze werd nog ver der beschermd, door de bepaling, dat ae a*- beiders, die voor de verdere behandeling een anderen arts nemen, met betrekking tof de staking en de hervatting van hun arbeid, alleen het advies van dien behan- delenden geneesheer hebben te volgen en geheel 'buiten contróle van den fabrieksarts blijven. Bovendien slaat de fabrieks-arts evenals de andere door de R.V.B op de lijst der tot behandelen bevoegde geneesheeren geplaatste arisen onder contróle van het bestuur der R.V.B., dat deze contróle uit oefent door aan die instelling verbonden controleerdend geneeskundigen en assis tent-controleerend-geneeskundigen. Wanneer nu eenmaal een geneeskundige dienst werd erkend, dan geldt die erkenning wel voor onbepaalden lijd, maar er zijn in de wet omstandigheden voorzien, waardoor die erkenning eindigt; zoo op verzoek van den werkgever zelf of wanneer de genees kundige dienst niet langer ten genoege van het bestuur der R.V.B. is ingericht of niet meer staat onder de zelfstandige leiding van de(n) geneeskundige(n). door welke zelfstan dige leiding tegenover de arbeiders en het be stuur der bank waarborg gegeven werd voor onpartijdige oordeelvellingen omdat de werk gMver zich niet zal mogen mengen in de taak van den fabrieks-arts. Ook wanneer de werkgever zich niet houdt aan de hem in dezen opgelegde verplichtingen houdt de er kenning op. Tot die verplichtingen behoor! o.a. dat de werkgever niets van het loon zal mogen afhouden ter bestrijding van de kosten van den dienst. Automatisch houdt die erkenning ook op, op den dag waarop een werkgever in staat van faillissement wordt verklaard. Voorgesteld was, dat wekelijks een vol- ledig afschrift van alle door den fabrieks- arts in het ongevallenregister gestelde aan- teekeningen moest opgezonden wor den aan het districtshoofd der Arbeidsin spectie en aan het bestuur der R.V.B. Inge zien werd, dat dit niet doenlijk en boven dien overbodig was, zoodat tenslotte bepaald werd, dat slechts een uittreksel wekelijks aan de autoriteiten gezonden moet worden. Resumeerende, hetgeen omtrent den ge neeskundigen dienst werd besloten kunnen we dit zeggen: de werkgever is niet geheel vrij in de keuze van den door hem te be noemen fabrieks-arts; het Bankbestuur moet zich met de keuze kunnen vereenigen en behoudt de contróle; de dienst moet over eenkomstig de wenschen van het Bankbe stuur zijn ingericht; de arbeiders, die voor de verdere behandeling ook den fabrieks- arts nemen, mogen geen voordeelen genie ten boven hen, die een anderen arts kiezen en de vrije artsenkeuze is ook verder ge heel beschermd. RECLAME. RECLAME. Doorzitten Zonnebrand «ia Menschen met Terzwakte werking Tan het hart verschaft een glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater, dagelijks 's och tends op de nuchtere maag genomen, zonder forceeren gemakkelijken stoelgang. Speciali teiten in hartkwalen zijn tot de conclusie gekomen, dat zelfs in zware gevallen van hartklepgebreken het „Franz-Josef'-water zeker en zonder den minsten hinder te ver oorzaken, werkt. Verkr. bij Apoth. en Drog. 760 RECEPTEN. Krijgt u kinderen over? Dan moet er wat lekkers worden gemaakt. Hier heeft u een paar extraatjes, die 't altijd erg „doen" bij de jeugd: Rose en wit; noodig- een halve liter melk, 1 ons bloem, 1 ons suiker, 1 ons boter, wat vanille-es- sence en cochenille Vermeng de bloem met een beetje melk tot een papje Giet de rest van de melk in een pannetje en voeg hier de suiker en boter bij. Verwarm de melk en giet haar, als ze heet is. op de bloem; doe dan alles te zamen weer te rug in het pannetje en breng het zaakje aan de kook. denk er om, dat u steeds blijft roeren. Laat het zes minuttjn zachtjes doorkoken; giet er dan de vanille-essence •bij Neem nu zes kleine vormpjes en spoel die om met koud water Vul drie er van met het gekookte papje en kleur de rest van de pap met een paar druppels cochenil le rose Giet hiermee de andere vormpjes vol. Laat de puddings koud worden, schud ze uit de vormen en schik ze om de an der een witte en een rose op een kristallen schaal. Presenteer er kleine drooge koek jes of een soort wafeltjes bij. Chocolade custard ge!eL Hiervoor is noodig: 1/4 Liter melk; een eetlepel poe der; een dessertlepel chocoladepoeder-, een desertlepel bruine suiker; vanille essence; een klein pakje Amerikaansche gelei en een kwart liter heet water.. Los de Amerikaansche gelei in het heete water op en zet haar dan appart om koud te worden. Vermeng de custard en choco ladepoeder goed dooreen en roer er een pap je van met een heel klein beetje melk. Giet de rest van de melk in een pannetje met da suiker en breng dit aan de kook; voeg. er nu de aangemaakte poeder bij en blijf goed roeren. Het papje behoort flink dik te zijn. Met een paar druppels vanille es sence geeft u er een smaakje aan Spoel een aardigen vorm met koud water om. Neem nu een paar geglaceerde kersjes doop ze in de gelei en leg ze onder in den vorm zoodat ze later den top van de pudding garneeren. Laat die kersjes even afkoelen, bedek de kersies met een laagje gelei en laat dat ook koud worden. Roer nu de rest van de gelei door de aangemaakte pud dingpoeder en blijf doorroeren tot de pap koud is geworden. Giet deze in den gereed- staanden vorm en wacht nu verder tot alles stijf is. Zet tenslotte den vorm van onderen even in warm water en draai dan de pud ding om op een schaal. Kinderen zijn ook dol op Charlotte russe. Zorg dat u klaar heeft staan: 100 gr Colom- bijn-biscuit, 2 1/2 d.L. slagroom, 50 gram suiker. 7 1/2 gram gelatine, 1 theelepeltje marasquin-essence en een paar geconfijte vruchtjes. Bekleed een puddingvorm (de wand moet recht en glad zijn) met de biscuits, die u met den ronden kant tegen den vormwand legt, goed aanéén gesloten. Klop den roorr» stijf, roer er de suiker en essence door en daarna de opgeloste gelatine: blijf even roeren tot het mengsel wat begint te stol len en vul er dan de ruimte in den vorm mee, na den bodem met een kwastie wa ter te hebben bevochtigd Laat de pudding verder stijf worden, schud haar dan uit op een schaal en garneer den top met ge confijte vruchtjes. U kunt ook, als de pudding u wat kl^'n lijkt, of u anders te veel room kost. de massa, nadat zij uit den vorm is gekeerd, wat ophoogen met een laag dikke ahriko- zen-purée en daar nog weer wat geslagen room op kloppen. Garneer dien roomtop ten slotte met een paar biscuits van de zelfde soort als die welke den puddingswand vormen. De sinaasappelen hadden een best jaar. Zij kunnen veel langer dan anders nog ver kocht worden, zijn sappig, smakelijk en groot. Daarom durf ik u best voor uw maal een sinaasappelgerecht te beschrijven, n.I. gevulde sinaasappelen, meestal ook een groote tractatie voor kinderen. Met zes mooie sinaasappelen, twee citroenen, 150 gram suiker en 15 gram roode gelatine bent u klaar. Snijd de vruchten in precies ge lijke deelen door; pers ze voorzichtig uit, zoodat u hun vorm niet beschadigt. Hol daarna de bakjes met een scherp mesje zorg vuldig uit tot enkel de gladde gave schil overblijft. Vermeng nu het vruchtensap van sinaas appel en citroen, los er de gelatine en daar na de suiker in op; filtreer de vloeistof door een lapje en giet ze daarna in de schilbakjes. Soms zijn die uitgeholde schil len wat slap-, dan moet u ze voor stevig heid op een kopje of eierdop zetten. Als de vruchtensapgelei stijf is geworden, gar neert u de gevulde sinaasappelen met een randje geslagen room, dat u er in bloemp jes op spuit. Het staat heel aardig ais u op de bakjes hengseltjes van sucade zet. En nu een Rcode geleipudding tot be sluit. Noodig: 1 flesch bessensap. 250 gram suiker, 35 gram roode gelatine en stukje pijpkaneel of citroenschil. Laat de pijpka neel of het citroenschilletje aftrekken in de bessensap, tot de vloeistof langzamer hand aan de kook is gekomen Los er de geweekte gelatine in op. voeg er de suiker bij en neem dan de pan van 't vuur Ver wijder de kaneel of citroen, giet de gelei in een steenen puddingvorm, die met koud water is omgespoeld en laat ze zoo stijf worden. Gameer de pudding ten slotte met wat opgespoten geslagen room, waardoor u wat suiker mengde. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (li (2) (1) (2) (1) (2) 29 Mei Oudewaler 81 149 197 f43 f42 f39 f50 f50 f42 f— f— f— f— f—f 29 Mei Bodegraven 375 350 605 f48 f 48 43 f53 (51 f45 f 57 53 48 f— f— f 30 Mei Woerden 552 422 534 (50 f48 f44 f54 (51 f45 155" f52 (46 f— f— f 81 Mei-Gouda 383 377 425 48 f48 f44 f54 152 f 46 f 58 55 48 f— f— f 31 Mei Alph. a.d. R 59 69 69 f i f f 54 f 51 f 44 f f f 47 f f 1 1 Juni Leiden 132 104 134 (54 (50 f46 f— f— f— f— f— f '60 f 48 f 40 (1) Zijn de opgaven der vorige week. Woerden extra zware f 67V'j. (2) Zijn de opgaven van 30 Mei3 Juni 1927. RECLAME. 1189a Cninnol I iietnniTüllpril Betaalt geen woekerwinsten. Voorhetomiy^ten vanplaatwerk 0|JICycl LlJolOlllllarCI IJ |0tu'Si schilderstukken enz IS hei van ouds bekeode adres: VOOR ZONDAG 3 JUNI. Hilversum, 1060 M. 10.30: VARA, Ru Mulder, declamatie. H. de Groot, viool. Joh. Jong, orgel. 12.30—2 u.Lunch nni- ziek door het Trio Rentmeester. 2—2.30: Pianoconcert, door Willem Zonderland. 2.304 u.Concert door het dubbelman- nenkwartet „Bel Canto" en het mandoline orkest „Con Amore". 44.30: Pianoso naten van Beethoven. Analyse door Louis 6chmidt van Sonate op. 27 No. 1 in Es gr t. Egb. Veen, piano. 4.306.15: Vooravondconcert door het Omroep-orkesfc. Edu&rd Biele. cello. 6.30: VPRO-diensl in het Geb v. d. Ned. Prot.-Pond te Hil versum. Spr Ds L. S P. v. d. öhys. VP RO-koor o.l.v F. Kloek. F. Kloek, orgel. 8 u.Pers- en sportber. 8.10: Concert door het AVDOkoor en -orkest der Haar- Icmsche Orkestvereeniginz o.l.v. Willem v. Warmelo. Jo v. YzorVincent, sopraan. Else Thole, alt. Jalko VelliDga, tenor. H. Koning, bas. In de pauze van het avond concert: Declamaties door Louis de Vries. Hulzen, 3-W9 M. Na 6 uur 1870 M 8.309.30: KRO. Morgenwijding. Spreker van het. Gilde van „De Klare Waarheid". P. de Waart, vice voorz. v. h. Gilde „De Klare Waarheid"Waarom Heilig Hart- vereering. Muziek en zang. 9 50: NC RV. Dienst in de Geref. Kerk (H.V.) te A'dam-Zuid, Voorganger Dr. J. G. Geel kerken: Gemeenschap van goederen. 12.30—1 30: KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 23 u. Populair con cert (gramofoonmnriek). KRO. 34.30: KRO. „Blinde Geert", hoorspel. Jacob Remmers, matroos. Frans Meyer, melkboer. Wed. Jansen, vrouw van een kastelein. Meermans. koster. Geert Bnrend, blindt. Jan Smal, trepensioneerd koloniaal. De Grootvader, Tjerk Barend. Al deze rollen worden gespeeld door Henri Albers. Jules Dirks. rechter van instructie 3.30—4 u. Vervolg KRO. Gramofoonmnziek. 4--5 u.Ziekenuurtje Declamaties door G. Haak uit IJmuiden. 5 u.NCRV. Dienst in de Nieuwe Zniderkerk, te Den Haag- West. Voorganger Ds. J. Hoek. 7.30 8 KRO. Spr Aug. D. Zwanns, namens de Kruisvaders van St. Jan* Wat is, doet en Wil het leekenapostolaat der Kruisvaar ders van St. Jan. 8 u.Intenties van het Apostolaat des Gebeds. 8.1010 30: KRO. Concert door het Svnrphonie-orkest van de Incaesobank, Dir M. C. v. d. Ro- vaart. Theo de Witte, declamaties. 10 u. Persber. 10.45: Epiloog. Paventrv, 16^0 M. 3.50: OrkesfconceTt. Orkest en M. Licette, sopraan. 5.35: Mis sionaire causerie. 5.50: Gedichtenvoor lezing. Werken van Wordsworth. 6.05 6.60: „O Heil'ges Geist und Wasserbad". cantate van Bach G. Knight, sopraan. E. Coleman, alt. A. Wilkes, tenor R. White head. bas Het St Anna kerkkoor. 8.20: Kerrdienst 8.05: Liefdadigheids-oproep. 9.10: Nieuwsber. 9.25: Vocaal concert. Studenten koor van de „University College of South Wales" en Prof. Evans. 9.55: Instrument Concert. Het National Orkest van Wales. 10.50: Epiloog. Parij», ..Radio-Paris", 1750 M. 12 20: Morgenwiiding. Preek en zang. 1.05: Schets. Bilbouquet als concierge. Orkest muziek. 4.50- 5.50: Dansmuziek. 8.25: Circus Radio-Paris. 9 05—11 20: Sympho- nieconcert Daarna dansmuziek. Langenberg, 469 M. 9.2010.20: Mor genwijding. 10.3011 20: Koorzang. 12.35—1.15- Vocaal concert. Dubbelkwartet Malmedy. 1.202.50- Concert door het voorm. milit. orkest Aken. 4.30—4.50: Wielerwedstrijden 4.505 45: Kamer muziek door het Werag-strnkkwartet. 5 50—7.20: Koorconcert 8.40: „Der Fi dele Bauer", operette in een voorsp. en 2 acten, Fall. Daarna dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 6.50: Vroegconcert 9.20: Morgenwijding. 11.50—1.10: Con cert door de militaire kapel. 5 20: Con cert. Kermbachkapel en A Wilde, tenor. 8.50: Orkestconcert, Werken van Bizet, Lecocq eh Job. Strauss. Daarna tot 12.50:: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 9.35: Morgenwijding. 3.50: Orkest concert. 5.50: Orkestcon cert. 8.20- Lommel-L'immeleicn (Ludwig Manfred Lommei). Daarna cabaret tot 11.20: Brussel, 509 M. 11.20: Ceremonie ln Ostende ter herd v. h tot zinken brengen van de H M. S „Vindictive". 6.20: Or kestconcert 6.20. Orkestconeert.. 8 35 10.35: Concert. Orkest en Mille Djanel, zangeres. VOOR MAANDAG 4 JUNI. Hilversum, 1060 M. 12.302 u.- Lunch muziek doru het Trio Vcrbey. 4 405.55: Kinderuur e o.l.v. Mevr Ant. v. Dijk. 67.15: Concert door het Trio Rentmees ter. 7 157.45- Derde Olympiadeles Fransch. 89.15: Poolsohe avond. Caü- serie door Louis Schmidt. Chopin-recita! door Theo v. d. Pas. 9.15: Poolsch con cert door het Omroep-orkrtt, o.l.v. Nico Tieep. 10 u.Persb. Daarna voorzetting van het concert. Huizen, 340.9 M. (Na 6 u., 1870 M.) (Uit sluitend NCRV-uitzendingen). 12.30—1.45: Orgelconcert door Mej. H. M. v. d. Vlies, organiste der Nieuwe Badkapel te Scheve- ningen. 4—5 u.Ziekenuurtje o.l.v. ds. J. Jongeleen. 6.157 u.Fotografieles door A. Boer. 7.30—8 u.Zangles door Jac. Ph. Caro. 8 u.Concert in „Ons Huis" te Ede. Sprs.Mr. A. v. d. Deuret Voortvaren. I>s. J C. v. Apeldoorn. Hr. A. R. Berger: Ede als woonplaats. Ds. K. Winkelman, slotwoord Mej. J. v. Zoelen, piano. H. v. Zoelen, orgel. Chr. Zangver. „Excelsior". Meisjes zangklasse »,Jong Ex celsior". Trompetters en Militaire muziek- ver. der-2e Art. Brig, te Ede. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Graraofoonmuziek. 12.20: Bal- ladenconcert (sopraan, bariton). 12.50: Dansmuziek. 1.202.20: Orgelconcert. 2.50: Causerie. 8.20: Concert. 3.251 Historische causerie. 8.40: Concert. 3.50: Concert voor alt en tenor. 4.20: Dansmuziek. 5.20: Huisboudpraatje. 5.85: Kinderuurtje. 6.20: Conoertrorgel- bcspeling. 6.40: Bloemencauserie. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Concert-orgel bespe ling. 7.20: Liter, critiek. 7.35: Piano composities van Brahms. 7.45: Duitsche causerie. 8.05: H. Mundin, komiek. 8.20: Orkestconcert. Werken van Sir Co- wen. O. Sturgess, sopraan. Orkeet o.l.v.d. componist. 9.20: Nieuwsb. 9.35: Cau serie. 9.50: Nieuwsber. 9.55: Moderne dansmuziek door het B.B.C. dans-orkest. 10.20: Poolsch programma. Niedzielsln, piano. Svmphonie-orkest. 11.2012.201 Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11 u.Gramofoonmuziek. 12,50—2.10: Orkestconcert. 4.065.05 Liter, en muz. matinee. 9.0511.20: „Les Emigrante", radio-tooneel. Daarna kamermuziek voor blaas-instrumenten. Lanrenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 6.207.15: Chopin-oonoert (piano-alt). 8.409.20: Concert door 't Klein-Werafr-concert 9.2511 u.: PooU sche avond. Werag-orkest. Dt. Georgi, piano. Hr. Ricth, declamatie. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Zeesen, 1250 M. 1.205.20: Lezingen» 5.206.20: Orkestconcert. 6.20—8.05: Lezingen. 8.50: Poolsche avond. Orkest o.l.v. D. SeidlerWinkler en F. Osborn, piano. Hzmrbura, 395 M. 6.15: Orkestconcert» 7.20: Orkestconcert. 8.20: l'oolsche avond. Orkest, vocale en instrument, so listen. Brussel» 509 M. 5.206.20 Orkestcon eert. 6.50: Trioconcert. 8.35: Li^'.e orkestmuziek. 9.2510.35: Poolsche avond. Orkest en solisten. WIELRIJDERS EN TRAMVERKEER. Bij het rijden ten opzichte van trams zijn de volgende punten in acht te nemen: 1. Langs een stilstaande tram niet passeeren als er niet voldoende ruimte voor de in- en uitstappende passagiers overblijft. 2. Een tram mag niet links worden ingehaald als men daardoor op de lin kerhelft van den weg komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbij gaande trams doorglippen, is hoogst gevaarlijk. GEZONDHEIDSRAAD. Mevr. A. v. d. S. B.G., te L. Om vuil geworden glacé handschoenen te reinigen, neemt men een sponsje, doopt dit in aigeroomde melk en strijkt het vervolgens ever een stuk witte zeep, om een gedeelte daarvan op te lossen; vervolgens strijkt men de natte spons tivee a driemaal over alle gedeelten van de handschoen, welke goeo uitgerekt moet worden, 't zij op de vingers hetzij op daartoe ingerichte stokjes. De spons af en toe uitknijpen om haar daardoor te ontdoen van het vuilgeworden vocht, waarna men ze opnieuw in de melk doopt en over de zeop wrijft. Na langzaam drogen moet de handschoen worden uit gerekt met behulp van een handschdenrekker, 3—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11