65Ite JAARGANG VRIJDAG 1 JUNI 1928 No. 20924 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws .an heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentie uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine Advertentïên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventucele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 'S 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. PREDIKANT REM. GEREF. GEMEENTE. Tot predikant bij de Remonstrantsche Gereformeerde gemeente is benoemd ds. P. Tjalsma van Gouda. Ds. P D. Tjalsma is geboren te Heer Hugowaard. Na het gymnasium te Deven ter te hebben doorloopen, studeerde hij al hier en stond vervolgens als predikant te Nieuwkoop en te Gouda. Naar wij vernemen zou ds. Tjalsma het Toornemen koesteren t. z. 1. den graad van doctor in de theologie aan de Universiteit alhier te halen. JAARVERGADERING LEIDSCHE BURGERWACHT. In de bovenzaal van de sociëteit ,,Ami- itia" kwamen gisteravond do leden van de Leidsche Burgerwacht in jaarvergadering een. De voorzitter, de heer nir. P. A. Pijnacker Hordijk opende te ruim acht uur de matig bezochte bijeenkomst met een Toord van welkom tot de aanwezigen, waar de secretaris, de heer M van Mens de lotulen der vorige vergadering voorlas, relke onveranderd onder dankzegging wer den goedgekeurd. Na lezing en behandeling deT ingekomen stukken, bracht de heer Van Mens zijn jurverslag over 1927 uit, waaraan wij ont kenen, dat het aantal gewapende leden aomenteel 52? bedraagt, dat der gewone 62, dit der Roode Kruisbrigade 33 en dat der cdersteunde leden 92. Deze aantallen vert.oonen oen achteruit- in vergelijking met verleden jaar, wes- ilve de secretaris opwekte tot het voeren in propaganda, vooral in de gelederen der ngeren. üc met één vierde verminderde rijkssub- lie dringt tot grootere zuinigheid. Na vermelding van de diverse bestuurs- itaties in het afgeloopen jaar, werd uit- rig stilgestaan bij de verschillende vred- ijden en oefeningen, welke alle een ïrst vlot en geanimeerd verloop hadden. kas wijst weliswaar een klein tekort 'c, dooh dit behoeft allerminst reden tot gerustheid to geven, he verstandhouding met andere vereeni- riren en burgerwachten was ook dit jaar Wekend Het verslag eindigde met woor- 0 van dank aan allen, die in het afgeloo- 1-5 jaar met raad en daad het bestuur ;n ';a streven tot bloei van de Leidsche Bur- acht terzijde stonden. De heer Pijnacker Hordijk trad naar aan ging van dit verslag nog in bijzonder- Men en stelde de groote verdiensten van heeren luit. Steenhauer en sergeant Blodkamp ten opzichte van de L. B. op den r°orgrond. V. richtte zich daarna nog in het bij nier tot den nestor der vereeniging, den ?rVan Bergen Henegouwen, wien hij den -irtelijkeD dank van bestuur en leden be- l!?de voor den grooten steun van hem )s in dit jaar weer ondervonden en wien den jongeren leden ten voorbeeld stelde. den commandant, majoor Van Mens, kakte spr. voor de door dezen als zoo- bewezen groote diensten. Daarna het jaarverslag onveranderd goedge ford. hit het jaarverslag van den penningmecs- bleek, dat de ontvangsten hadden be- riSen t 3035.07 en de uitgaven f. 3211.23 't inbegrip van een nadeelig beginsaldo |JD f. 140.65, zoodat op 31 December j.l. 1 kas eeD tekort van f. 176 21 aanwees. -Nadat de kascommissie bij monde van den Kok gerapporteerd had de bescheiden volmaakte orde te hebben bevonden, ?r>l ook dit jaarverslag onder dankzegging "^gekeurd. ^ls leden der kascommissie voor 1928 wer- acclamatie gekozen de heeren O. F. '^man, Th. Barthen en Van der Drift. Ue aftredende bestuursleden, de heeren D A Pijnacker Hordijk, J. W. Hennv o van der Velden, werden eveneens bij cjamatie herkozen en namen allen hun ^enoeming aan. 25-JARIG BESTAAN VAN DEN CHR. NATION AL EN WERKMANSBOND AFDEELING LEIDEN. Heden, 1 Juni, herdenkt de Chr. Natio nale Werkmansbond voor leden der Ned. Herv. Kerk te Leiden, zijn 25-jarig be staan. Ter gelegenheid daarvan werd gister avond in de Hooglandsche Kerk een wijdings avond gehouden, waar als sprekers optraden ds. P. Pras, van Katwijk aan Zee, en d^. Joh. W. Groot Enzerink, van Leiden. Ds. Pras liet aan het begin van den avond zingen het eerste en laatste vers van Gezang 2 er las enkele verzen van Genesis 12, waarna hrj voorging in gebed. Toen was het woord aan de Chr. Zaug- veieeniging „Halleluja", dat staat onder de hoogst bekwame leiding van mej. Tilly Leening. Een tweetal nummers werden uitgevoerd: Psalm 118 en „O Domine Jesu Christe", en heerlijk kwamen deze gewijde liederen tot haar recht, opklinkend tusschen ae eeuwenoude pilaren van het bedehuis Gods. I>s. Pras, die daarna het woord nam, begon met een harteljjken gelukwensch aan aan de afdeeling en een hartelijk woord van welkom aan alle aanwezigen. Spr. sprak daarna een enkel woord naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte, waarin Abraham wordt geteekend, gaande uit zijn vaderland, naar het land, dat God hem Wijzen zou. Abraham stond onder de roeping van afzondering. Hij mocht niet toegeven aan de wereld rondom hem. Twee. dingen waren zeer voornaam in zijn leven: zijn—tent en zijn altaar, zooals we lezen in het voorgelezen hoofdstuk: Hij sloeg zijn tent op, hij bouwde den Heere een altaar en riep den naam des Heeren aan. Ook wij hier op aarde slaan onze tenten op. Een ieder werkt voor zgn huis. Maar daar komt nog iets bij. zooals de naam Chr. Nationale Werkmansbond uitdrukt. Wij zoeken iets hoogers. Dat is het altaar. Het gaat om de tent, het altaar en den Naam des Heeren. De tent is niet alleen het stoffelijke, want er is verband tusschen de tent en het altaar en de verbindingsschakel is het maatschappelijk en huiselijk leven. Bij al ons werken moet er zijn het zuur- deesem van het Evangelie, dat er in door werkt. Heeft de Bond voldaan aan de drie eischen van het tekstwoord: Hij sloeg zijn tent op, hij bouwde daar een altaar en hij nep den naam des Heeren aan? Wt zijn van den zegen des AJl'erhoogsten afhankelijk. God moet Zijn licht ontsteken, Jezus moet voor ons zijn de Heiland. Maar dat wii Hij ook. Er zijn veel teleurstellingen, maar Christus wil ons sterkte geven. Wij moeten het arbeiden voor de tent en voor het altaar zien bjj het licht van Gods Woord. Dank aan God is verschuldigd voor hetgeen achter ligt. Wij kunnen ook voor de toe- koms. op hem rekenen, wanneer wij maar het oog op hem gericht houden. Daarom, Christen-arbeiders, aldus spr., de gemeenschap in geloof, hoop en liefde is sterk. Vereenigd moeten de belangen be hartigd worden. In eenheid des harten ligt vertrouwen -en sterkte. In onzen tijd nebben wij bovenal trouw noodig. Trouw bovenal aan den Christus Gods, maar trouw ook aan het wettig gezag, aan het Huis van Oranje. Laat daarom de Werkmansbond ook trouw blijve- aan het vaandel. Wjj hebben een Koning, die met ons strijdt! Na deze rede kregen we gelegenheid te beluisteren een tweetal soli van den heer Emile Sluiter, bariton en mej. Annie v. d. Reyden, sopraan, beiden inwoners van onze stad. Üe eerste zong „Zondagswijding". Z\jn stem klonk devoot, soms ietwat droomerig door hef kerkgebouw, begeleid door orgel muziek, die de wijding verhoogde. Wij hebben niets dan lof voor zijn fraai stem geluid. Het heeft niet weinig bijgedragen tot de stichting van de aanwezigen en als zoodanig was deze avond toch bedoeld. Mej. van der Reijden zong: „Gott lebet noch", van J. S. Bach en „Alles Mailied in der Bittwoche". Ze beschikt over een mooie ronde so praan, een stem. heerlijk geschikt voor gewijde muziek, prachtig tot haar recht komend in de groote kerkgewelven. Ze kan innig zijn als een gebed en dan weer uit schieten tot een zaligen jubel; ze kan week zijn, maar ook statig en strak. Ze heeft de gave vertolking van alle stemmingen, die God geeft in het hart. van Zijn kind Na deze zang nam het woord ds. Groot Enzerink, die eveneens begon met een harteljjken gelukwensch en wees er daarna op hoe in het streven van den Bond hem steeds heeft getroffen het hooghouden van het Evangelie en de erkenning van de Ned. Herv Kerk als de historische openbaring van het lichaam van Christus. We slaan van avond even stil. We hebben even geplaatst een Eben Haëzer Maar we moeten weer voort. De richting daarvan is niet moeilijk aan te geven De woorden van Jezus tot Petrus: „Volg Mij", geven dat duidelijk aan Petrus had Christus verloochend. Hij was een on waardig dienstknecht geweest Toch zegt Jezus: Volg Mij. Jezus volgen is ook onze taak. Het moet het hoogste zijn in heel ons leven. We moe ten ook in ons dagelijksch leven, in onze werkplaats levende brieven van Christus zijn. Hem volgen metterdaad, niet met de mond alleen. Onze tijd lijdt aan ziekte van den wil. De enkeling staat geheel op den achter grond. Men gaat op in de massa, in groote organisaties. Daardoor ontstaat de klassen strijd, die slechts persoonlijk voordeel brengt. Daartegenover moet de Chr. Werk mansbond zich stellen. En nu is het zoo, dat wij dikwijls als Petrus zijn. en voor een spottend woord bezwijken. Want spot is ook rijkelijk ons deel. Daaraan moeten wij echter het hoofd bieden. Wij moeten Jezus volgen ook op het sociaal terrein. Daarvoor moeten wij Hem liefhebben en belijden en strijden tegen de zonde van het eigen hart en van de wereld daar buiten. Zoo gaan wij door strijd tot overwinning. De Heere stelle daartoe den Chr. Natio- nolen Werkmansbond tot een rijken zegen. Na deze rede werden weer eenige num mers solo-zang gegeven en liet ook het zangkoor zich weer hooren. Aan het eind van den avond dankte ds. Groot Enzerink ds. Pras voor zijn be reidwilligheid om dezen avond als spreker op te treden en ook de zangers en zange ressen voor hun medewerking. Nadat vervolgens Z.Eerwaarde voorge gaan was in dankgebed, werd staande ge zongen Ps. 86 vs. 6 Aan de deur werd een collecte gehouden voor het bouwfonds. NED. CHR. VROUWENBOND. Gisteravond kwam de afdeeling Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond in een feestelijke jaarvergadering bijeen in de groote zaal van het Nut. Bij ontstentenis van de presidente Mevr. A. RiemensCoolsma, die door een lichte ongesteldheid verh|nderd was, opende de vice-presidente mej. M. H. Koekkoek de goed bezochte samenkomst, liet zingen Psalm 105 1 en 2 en ging voor in gebed. Spr. las vervolgens de rede voor, die mevr. Riemens had willen uitspreken. Na dat allereerst de aanwezigen waren welkom geheeten, werd door de presidente een woord van dank tot de bestuursleden ge richt voor de in het afgeloopen jaar door haar verrichte werkzaamheden. Vervolgens werd voorgelezen Psalm 42, van het derde vers, van welken psalm mevr. Riemens in haar toespraak uitging. Er is in onzen tijd zooveel dat ons on rustig maakt, zoowel in het buitenland als ook in ons eigen land. niet het minst ook de verdeeldheid onder de Christenen. Hoe veel meer zou er bewerkt kunnen worden, indien alle Christenen, al ware het maar alle Protestantsrhe Christenen, de handen ineensloegen. Wij moeten de aandacht vestigen niet op hetgeen ons van elkaar scheidt doch op hetgeen ons verbindt. Hier heeft ook de Ned. Christenvrouwenbond een taak. Spr. gaf vervolgens het woord aan de secretaresse mej. II. van Loo tot het uit brengen van het jaarverslag over het afge loopen jaar. Het jaar 1927 was een rustig jaar voor de afdeeling. Het ledental ging iets vooruit; 26 nieuwe leden werden ingeschreven, ter wijl 14 leden bedankten, zoodat de afdee ling thans 151 leden telt De ledenvergaderingen en de openbare vergaderingen kunnen als goed geslaagd worden beschouwd; op de eerste sprak na de pauze dr. J. Riemens over Sadhoe Soen- dar Singh. De „zwachtelbond" kwam geregeld bij een tot het maken van zwachtels voor de melaatschen in West-Indië, terwijl ten huize van de presidente onder leiding van Zr. de W*it een verbandcursus gehouden werd. Spr. memoreerde voorts nog- het uit stapje naar Amsterdam dat door een aantal leden werd gemaakt en eindigde met den wensrh uit te spreken, dat de afdeeling ook verder haar arbeid zal kunnen voortzetten lot heil van den naaste, doch bovenal tot eer van God. Daarna las spr. het financieel verslat van de penningmeesteresse mevr. S. A. C. van Nesvan de Poll, waaruit wij memo- reeren dat begonnen werd met een tekort van f. 24.45. doch dat er aan het einde des jaars een batig saldo was van f 120. (applaus). Namens de commissie voor het- nazien der boeken, bestaande uit de dames mej. Langman en mevr. van Dijk. bracht de eerste verslag uit over het gehouden be heer van de penningmeesteresse, waarna deze onder dankzegging werd gedéchar- geerd. Hierna brachten de dames mevr. v. d. Steen en mevr. Spaargaren bij beurten ver slag uit van de nlgemeene vergadering van den Ned. Chr. Vrouwenbond te Arnhem. Nu en dan ontbrak hierin de note gaie niet. Nadat de presidente de heide dames be dankt had voor haar keurig verslag, zong een dameskoor onder leiding van mevrouw HakkenbergMens een tweetal schoone liederen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wegens reglementair aftreden van mevrouw v. d. Loosdrecht en mevr. den Older wer den in haar plaats tot bestuursleden geko zen mej. Oosterhuis en mevr. Riemens; tot presidente werd gekozen mej. Koekkoek, die de benoeming in beraad hield. De heer J. Kalsbeek, hoofd eener Chr. school hier ter stede, declameerde vervol gens „Moeder" van W G. v. d. Hulst, als mede een drietal gedichten, een fragment uit „Gekruisigd" van Frencken, „Ecce Homo" van Vondel en tot besluit het be kende „O hoofd, bedekt met wonden". Zoo wisselden in deze gezellige vergade ring het nuttige en het aangename elkaar af. waarna de presidente op de gebruike lijke wijze sloot. ONDERWIJS IN DE ELECTRO-TECHNIEK OP DE LAGERE SCHOOL. Zooals bekend is ar een campagne begon nen voor het onderwijs inde electro-lechniek op de lagere school. In dezen tijd komt ieder een op eenigerlei wijze met de electriciteit in aanraking. De toepassing er van strekt zich op schier elk gebied uit. Onbekend er mee veroorzaakt dikwijls ve*l last en onge mak en levert zelfs gevaar op. Een der pioniers bij deze actie is de heer Jan Feders die zich in verband met de, paedagogische campagne in verbinding heerft gesteld met de directie der Stedelijke Fabrieken van Gas cn Electriciteit, teneinde ook hier voor bo vengenoemd streven propaganda te maken. Natuurlijk was de directie daarvoor ont vankelijk, actief als zij is om de electrici teit meer en meer populair te maken. Gis teravond werd in het Luxor-Thealer, voor het personedl der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit met hunne vrouwen en tal van genoodigden, waaronder een aantal raadsleden, een film vertoond, waarin de beteekenis van de electriciteit en hare toe passing op velerlei gebied aanschouwelijk werd voorgesteld en door den heer Feders op populaire wijze werd toegelicht, terwijl de spreker niet naliet hef groote nut van het onderwijs in de electrotechniek te de- monstreeren. De op zichzelf reeds interets sante film, die door de heldere toelichting nog in belangrijkheid heeft gewonnen, werd door de talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. Een hartelijk applaus loonde den heer Feders voor zijn belangloos gegeven voor dracht. SNELLER BLOEMVERVOER NAAR DUITSCHLAND. Er worden dit voorjaar via Leiden veel meer bloemen naar Duitschland vervoerd qdan voorgaande jaren en er wordt nog een drukker vervoer verwacht. Daarin heeft de Directie dar Nederlandsche Spoorwegen aanleiding gevonden om toe te staan dat vanaf 1 Juni deze bloemen aan het station j alhier in aparte bagagewagens worden ge- Iaden, welke dan direct met den gewonen sneltrein via Woerden, Utrecht-Emmerik naar Duitschland worden doorgevoerd. EEN STUDENTENHUIS TE GENèVE. Tetkenjare bezoeken tal van studenten Genève, (en einde ter plaatse het werk van den Volkenbond en van het Internatio naal Bureau voor den Arbeid te bestudee- ren. Vroeger hebben deze studenten onder dak moeten zoeken in een willekeurig hotel of pension in de stad, zonder gele genheid te hebben met elkaar in aanraking te komen. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen opende de Conféderation Internatio nale des Etudiants het vorig jaar een stu dentenhuis voor studenten uit alle landen der wereld afkomstig. Het resultaat was zoo gunstig, dat besloten werd het tehuis eiken zomer open te stellen. Behalve dat de studenten thans gelegen heid hebben elkaar te ontmoeten, kunnen zij den zomercursus volgen, die vanwege het Bureau d'Etudes Internationales onder leiding van prof. Zimmern, gegeven wordt. Het tehuis is zeer geriefelijk ingericht. De deelnemers uit Holland moeten zich aanmelden pn kunnen inlichtingen omtrent prijzen, enz bekomen bij de Reiscommissie der Algemeene Senaten Vergadering, adres: Breestraat 41, Leiden. Het studentenhuis te Genève is elk jaar geopend van 22 Juli tot 12 September. EEN STUDENTENREIS NAAR DE VER. STATEN VAN AMERIKA. Als antwoord op de gastvrijheid, die aan Amerikaansclie studenten in Europa is ver leend, biedt de Nationale Studenten Fede ratie van de V. S.. den Europeesche stu denten een reis door Amerika aan. De deelnemers vertrekken per s.s. Olympie den 12den Juli a.s. van Southamp ton. Dadelijk na aankomst te New-York zijn zij de gasten der Amerikaansche stu denten, Behalve New York worden be zoekt Boston. Maine. Buffalo. Washington. Baltimore Philadelphia en van daar terug naar New-York, vanwaar den 18den Augus tus per s.s. Homerie de terugtocht aan vaard wordt. BINNENLAND. Benoemd is tot Commissaris ran Politie te Leiden d6. heer R. J. Meijer nit Utrecht (Stadsnieuws, 1« Blad.) De Vechtplassen zullen vermoedelijk niet gedempt worden. (Binnenland, le Blad.) De centrale Ned. Ambtenaarsbond ver* gadert. (Binnenland, le Blad.) Het Olympisch voetbaltonrnooi; groote be langstelling voor DnitschlandUruguay. (Sport, 2e Blad.) BUITENLAND. Nienwe Italiaansche nota's aan Znid* Slavië. (Buitenland en Tel., le Blad.) De nienwe vlag in Znid-Afrika ontplooid. Eenige relletjes. (Buitenland en Tel., le Blad) De strijd om Peking in beslissend sta dium. (Buitenland en Tel., le Blad.) Weer een vliegtuig verongelukt boven de Oceaan? (Tel., le Blad.) De nieuwe Commissaris van Politie DE HEER R. J. MEIJER DIT UTRECHT BENPOMD. De Staatscourant van heden bevat hot KoniDklyk Besluit met de benoeming van den heer R. J. Meyer, hoofdinspecteur van Politie te Utrecht, tot Commissaris van Politie alhier. De heer R. J. Meyer. Rudolf Johannes Meyer, geboren 11 Augustus 1890 te Kampen, bezocht de la gere school en de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Kampen. Na het behalen van het diploma eindexamen heeft hij eerst zijn militairen dienst vervuld. In December 1911 werd hij benoemd tot reserve 2de luitenant; vier jaar later tot 1ste luitenant. In 1925 eindigde zijn in 1910 aangegane vrijwillige verbintenis bij het leger. Ingaande 15 Januari 1912 werd hij be noemd tot inspecteur van politie-titulair te Rotterdam. Met ingang van 15 Juli 1914 is hij bevorderd tot Inspecteur van Politie 3de klasse. Bij de reorganisatie in 1917 verviel deze rang en werd hij 2de klasse. Met in gang van 16 October 1920 volgde zijn be noeming tot Inspecteur 1ste klasse te Utrecht. Te Rotterdam was hij geplaatst bij den straatdienst en den justitieeien dienst. Be gin 1915 werd hij overgeplaatst bij de afd. Rivierpolitie, in verband met de bijzondere taak dezer afdeeling tengevolge van de buitengewone tijdsomstandigheden (mobili satie). Bij die afdeeling bleef hij tot zijn be noeming te Utrecht. Te Utrecht werd hij geplaatst bij de afd. Centrale Recherche. Jn 1925 werd de heer Meyer Inspecteur-Chef dier afdeeling, waar onder ressorteeren Vreemdelingendienst en Zedenpolitie. Op 1 Juli 1926 werd hij be vorderd tot Hoofd-Inspecteur. Ingaande 1 April 1927 werd hij direct geplaatst onder den Hoold-Commissaris, belast met do leiding van den Actieven Dienst, welke functie de heer Meyer tot op heden nog vervult.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1