NEDERLAND-URUGUAY. ZOMERDIENST 1928. HET MYSTERIE FAN BELVOIR-MANSIONS. fi9ste JAARGANG DINSDAG 29 MEI 1928 No. 20921 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. BLA DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentièn uil Leiden en plaatsen waar jjentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT*. Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0 18 Franco per post 2.35 4- portokosten. lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgenavond wordt te Amsterdam por de eerste ronde van het Olym- isch tournooi de voetbalwedstrijd lederlandUruguay gespeeld. Ge- irende dezen wedstrijd zullen wij, nvangende te ruim 7 uur, een ver- ig publiceeren aan ons Bureau en de bekende plaatsen in de stad. )nze Zomerdienstgids wordt heden inal onze abonné's bij de bezorging het dagblad uitgereikt. Men leze vooral bladzijde 4 van omslag der gids. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter algemeene kennis, dat door hen winning is verleend aan: P. de Ru en rechtverkrijgenden tot het richten van een brood- en koekbakkerij lie! perceel Hooigracht No. 53, kadastraal lend gemeenle Leiden. Sectie T. No. 2191. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 Mei 1928. 562 EEN ZILVEREN FEEST. 1 Juni a.s. zal de Chr. Nat. Werk end voor leden der Ned. Herv. Kerk ^f| 25 jaar bestaan. Dit zilveren ieesi J gevierd worden als volgt: Dönderdagsavonds te voren zal in de rf>giandsche Kerk een wgdingsavond wor- i gehouden, waar als sprekers zulten op- ds. Joh. Groot Enzerink en ds. Mee- Medewerking zal worden verleend door Chr. Gem. Zangvereeniging „Halleluja", ■ectrice mej. Tilly Leening, mej. Annie v. Heyden (sopraan) en den hoer Emile "ter (bariton). Ie hei Bondsgebouw „Nathanael" is er r*jdag receptie, voor particulieren van 57 voor de besturen der onderafdeelingen 8—10 uur. 6 Juni is er een feestavond gebouw „Prediker", waar medewer- verleenen de Chr. Zandvereeniging „Halleluja" en de Chr. Recitearclub U.V.K., terwijl tot slot op Woensdag 13 Juni een rondvaart zal plaats hebben met de kinderen der Zondagsschool „De Graankorrel" en de meisjesvereeniging „Bid en Werk. Het Chr. Muziekgezelschap „Polybymnia" zal voor muziek zorgen. PINX3TEREN EN PINKSTERDRUKTE. Dank zij dp gunstige wending van de weersomstandigheden is het met Pinksteren weer verbazend druk geweest in en om de stad. Reeds Zondag was het autoverkeer bijzonder druk en gisteren was het vervoer op de trams en treinen (er liepen heel wat extra stoomtreinen) overstelpend Honderden personen uit de naaste en verdere omgeving kwamen ook per fiet3 in de stad en de rijwiel bewaarplaatsen b* het station konden ternauwernood alle rij wielen plaatsen die de wielrijders 's mor.* gens aanbrachten, om ze gewoonlijk pas 's avonds weer af te halen. Ook te Noord- wijk en Katwijk werden goede zaken ge maakt. Ernstige verkeersongelukken kwa men met uitzondering van een auto-ongeval gistermiddag te Oegstgeest, gelukkig niet voor. Zoo hebben vooral, dank zij het uitge lezen weer velen op velerlei wijze van deze feestdagen genoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer F. Kleyn (Den Kaag). Morgen, 30 Mei, zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot C. Voorbij in dienstbetrekking trad bij de conserven- fabriek der firma L. E. Nieuwenhuizen, alhier. De Chr. Muziekvereen. „Athalia", di recteur de heer II. van der Veld behaalde gisteren op het te Gouda gehouden con cours een eersten prijs met 307 punten. Het Leidsch Harmonie gezelschap „De Post" behaalde te Utrecht in den marsch- wedslrijd een eersten prijs met 71 1/2 pnt. (zilveren medaille) en een eereprijs (lauwer krans), voor het hoogst aantal punten over den geheelen wedstrijd. In de afdeeling uitmuntendheid „Harmo nie" won dit corps den tweeden prijs (lau wertak) met 92 punten en wel met de nummers „Ouverture de concours" van H. Fernand en „Lugduirum". fantasie van G. Allier. Het Harmonica-Gezelschap „Crescendo" alhier, (dir. de heer D. van Wouw), is voornemens om, zoodra de weersgesteldheid zulks mogelijk maakt, een tuinconcert te geven. Men heeft zich daarbij de mede werking verzekerd van het Leidsche Dubbel- mannenkwartet „Inter Nos", eveneens onder directie van den heer Van Wouw. Datum en plaats van het concert zullen nader per advertentie in dit Blad bekend worden gemaakt. De feestvergadering van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Trampersoneel op 1 Juli te Utrecht te houden, zal ook door den eere-voorzitter der afd. Leiden, dr. J. Riemens, die ter vergadering ook sprekea zal, worden bijgewoond. Gisteren is in de verschillende kerken, o.a. in de Hooglandsche Kerk door dr. Kiemeiis het jubileum in herinnering gebracht. Omstreeks balfééD fietste het 15-jarig meisje K. op het Delftsobe Jaagpad, toen zij waarschijnlijk daar zij het stuur ver loor eensklaps te water geraakte. Eenige personen, die het meisje in het water zageD verdwjjnen. snelden ter hulp en mochten er in slagen bet kind door handreiking spoedig op het droge te halen, waarna de inmiddels gewaarschuwde E.H.Ü. zicb over het meisje ontfermde. Het meisje had geen oogenblik haar bewustzijn verloren. Terwij] de 30 jarige J D van bier Zaterdagmiddag langs den Stationsweg reed in de richting van de stnd werd hij aange reden door een passeerende auto. De man viel. De fiets werd ernstig beschadigd en D zelf. krpeg lichte verwondingen. De autobestuurder werd niet bekend door dat de auto haar weg vervolgde alsof er niets gebeurd was. Zondagmiddag werd de 16-jarige mej. A. B toen zij uil de Vrouwensteeg kwam aanrijden naar de Haarlemmerstraat even eens door een auto gegrepen. Het meisje kreeg slechts lichte verwondingen. Haar rijwiel werd echter vrij ernstig beschadigd. Uit de door bet bestuur der Remon- strantsch Gereformeerde Gemeente aange boden nominatie ter benoeming van een nieuwen predikant, is door dp stemgerech tigde leden het volgende tweetal gekozen- ds. J. Beyerman, uit Meppel. ds P D. Tjalsma. uil Gouda. In de Stedelijke werkinrichting waren opgenomen Datum: Volw. pers. Kinderen Totaal 21 Mei 35 1 36 22 Mei 36 1 37 23 Mei 36 1 37 24 Mei 35 1 36 25 Mei 34 1 35 26 Mei 34 1 35 ONDERTROUWD: H. Teske jrn. 26 j en M. Thonies jd. 30 j. N. v. Duin jrn. 31 j. en R. Keiler jd. 28 J. v d. Graaf jm. 30 j. en M. Stouten jd. 25 j. A. P. v. Eijsden jm. 21 j. en A. Teeler jd. 22 j M. G. Bentveld jm. 20 j. en S. H. Viele jd. 20 j. A. H. Gans jm. 42 j. en C. Groenendijk gesch. 30 j. B. Klaassen jm. 23 j. en A. E. C. Lewerenz jd. 19 j. OUD-MINISTER COLIJN. Een brochure over de Indische Staatsregeling. Uit Soerabaja wordt aan Aneta gemeld, dat volgens het „Soer. Hbl." de heer Colijn gereed is gekomen met de eerste hoofd stukken van een brochure, waarin de voor stellen tof wijziging van dc Tndische Staatsregeling worden behandeld Schrijver concludeert, dat tegen aanneming van de voorstellen geen bezwaren bestaan en hij acht inhet thans bestaande systeem de in landse he meerderheid m den Volksraad wel aanvaardbaar. Hij verklaart, dat deze zaak door zonverbrande Nederlanders vroolijk is opgeblazen en adviseert ten slotte tot in stelling van een uitgebreide gemengde commissie van Europeanen en inlanders, zoowel in Nederland als in Indië, die lot laak zal krijgen hel instellen van een on derzoek naar de mogelijkheid van een al- geheele wijziging van de grondslagen. De heer Colijn wensch naast den Volks raad. die in dezelfde samenstelling en met dezelfde bevoegdheid moet blijven beslaan, een Javaraad. met in de toekomst langzaam uitgroeiende bevoegdheden, die ten slotte volledige parlementaire bevoegdheden moe ten worden Het land en de provincies moe ten volkomen autonome gebiedsdeelen wor den. en aan hon zooveel mogelijk bevoegd heden overgedragen, welke tot dusver aan de centrale regcering bleven. Alleen de aan gelegenheden. die de groote lijnen van de politiek van de regeering raken en he- heèrsohen. b.v de financ.ieele verhouding tegenover hel moederland, moeten bij het centraal gezag blijven. DE E. L. M. EN DE HEER VAN LEAR BLACK. Een vliegtuig naar Marseille. Hedenmorgen te 9 uur vertrok van hei vliegveld Waalhaven te Rotterdam een vliegtuig van de K. L. M.. de H-NADR, met Reukman als piloot naar Marseille. Heden middag zal vermoedelijk ook de heer Van Lear Rlack met Geyssendorfer daar arri- veeren waarna dan Woensdagmorgen vroeg de vlucht MarseilleLonden zal aanvan gen. Of de heer Plesman. directeur van de K L. Af., den tocht naar Marseille zal mee maken om den heer Van I>ear Black daar te vorvvelkomen. is nog niet zeker SALARISHERZIENING RIJKSPERSONEEL. Gemeld wordt: Opdat de herziening der salarisregelingen van het rijkspersoneel, welke in de Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg aan hangig zijn, maar waaromtrent pas in het late najaar de uiteindelijke beslissing kan worden verwacht, in rustige sfeer kan wor den voleindigd, heeft het hoofdbestuur van de vereeniging van Onderofficieren „Ons Belang" zich tot de Regeering gewend met verzoek, aan dit personeel over het jaar 1928 een algeineene bijzondere toelage toe te kennen. Het voert hiervoor aan. dat de door de Regecring gestelde voorwaarden: dat om trent de herziening een eenstemmig advies van het Georganiseerd Overleg wordt ver lang. dat hiervoor slechts een matig bedrag beschikbaar wordt gesteld en dat aan de herziening geen terugwerkende kracht zal worden toegekend, oorzaak zijn. dat de fi- nahcieele toestand van het personeel we derom een vol jaar onveranderd zou blijven, terwijl reeds eenige jaren sterk op verbete ring is aangedrongen. CENTRAAL STEMBUREAU. Bij Kon. besluit is uit de leden van het Centraal Stembureau, bedoeld in art. 32 der Kieswet, aangewezen als plaatsvervangend voorzitter de heer VV. H Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. en is benoemd tot lid van het Centraal Stem bureau. bedoeld in art. 32 der Kieswet, de heer mr. E. J. Beumer. lid van de Tweede Kamer der Statert-Generaal. BINNENLAND. Indrukken van de Nederlandsche Nijver heidstentoonstelling te Rotterdam. (2de Blad) Een brochure van oud-minister Collfn over de Indische Staatsregeling. (Binnen land, le Blad). Moordaanslag te Bergen op Zoom. (Ge mengd. 2e Blad). BUITENLAND. Het Japansche antwoord inzake de anfi- oorlog verdragen. (Buifenl le Blad). Anti-Italiaansche relletjes in Znid-SlaviS na een anti-Znid-Slavisch incident te Zara. (Buiten 1.. le Blad). Bela Knn is in vrijheid gesteld. (Buitenl., le Blad). De „Italia" is zoek. Men vreest, dat het Inchtschip verloren is. (2e Blad). Een Tnrksch-Afghaansch vriendschaps verdrag. (Buitenl., le Blad). VEREENIGING TOT VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. J. Salverda de Grave is te Utrecht de alge meene vergadering van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze spelling ge houden. Blijkens het door den secretaris, dr. J. J. B. Elzinga le Amsterdam, uitgebracht jaar verslag bedroeg het aantal leden op 1 Mei 1.1. 4362. ïn het afgeloopen jaar traden 181 nieuwe leden tot de vereeniging toe en wer den 265 personen als lid afgeschreven (waarvan ruim 100 door het niet bekend zijn met hun tegenwoordig adres). Het aan tal aangesloten vereenigingen op onderwijs gebied bedraagt 18. Als correspondent voor Ned.-IndiB werd gekozen de heer J. J. van Bennekom te Cheribon. Prof. dr. C. G. N. de Vooys te Utrecht De heer J. C. van den Berg, te Katwijk, won, gelijk wij reeds hebben gemeld^ het kampioenschap van den Leidschen Biljarthond. Uit het Engelsch van BEN BOLT. Ja. ja En ais hij, zooals je zegt. zoo'n •e'je liefhebberij-detective is zal hij zich ?e! wat moeite getroosten om gegevens te przamelen. Misschien heeft hij werkelijk P°ord van dat zakdoekje en toen hij ook worde dat zij bij het onderzoek is geweest, J- gaan combineeren. Maar het is verve- rH dal hij zijn neus in die geschiedenis T-ekl- Zei je niet dat hij haar kent? Ma vanmorgen bleek ze hem tenminste L'11 aanzien te kennen. ZijHij zweeg. |Mn gezicht kwam een zorgelijke trek, ■tocht zijn vriend vroeg: Wat is er Dick? 'k geloof dat ik dadelijk weer naar iUtha moet. Miss Berrington moet eigen- Ij''- gewaarschuwd worden, dat Shottelius f':veel belang in haar doen en laten stelt; I"? ze een beetje oppassen. Ik ga er y e''jk heen. Lr Je hebt gelijkl zei Tracy. Maar geef j'! dan dat boekje van Southwell dan berg in de brandkast van de Club Want 19 kerel het niet bij ons in huis hebben it,L n en weten dat ik het ook niet heb, rJeQ ze natuurlijk dat jij het hebt. lachte vroolijk. Als jij dus ook een j, 0P )e hoofd mocht krijgen is het beter bot vangen *l was Singleton met hem eens; hij haalde het boekje le voorschijn en gaf het aan zijn vriend. Ik kom hier niet terug. Als ik van Agatha kom. ga ik dadelijk door naar huis. Best. Dan blijf ik op tot je er bent. Maar hou een oogje in 't zeil, want ploer- tendooders vallen niet mee, als je er mee in aanraking komt, dal weet ik nu ook bij ondervinding. En lachend wuifde hij ten afscheid. HOOFDSTUK XIV. De regen was voorbij, maar in het schijn sel van het electrische licht glom de straat nog van het water, toen Dick Singleton uit het gebouw van dc Club kwam en naar een taxi uitkeek. Maar hij zag er geen, omdat die, welke er gewoonlijk stationeerden, thans wegens de gietbui door voetgangers waren ingepikt Te ongeduldig om te wach ten ging hij te voet, en daar hij in gedach ten verdiept was, sloeg hij er geen acht op dat een vrouw hem voorbij liep die bij het helle licht dat uit een der deuren van de Club naar buiten stroomde, zijn gezicht nauwkeurig opnam. Spoedig kwam hij aan een punt, waar een tamelijk slecht verlichte straat op de hoofdstraat uilmonde, en -juist toen hij van het trottoir stapte, hoorde hij een vrouwe- stem die om hulp schreeuwde; zich on willekeurig omkeerende zag hij een vrouw, door twee mannen achtervolgd^ op hem toe ijlen In de handen van een der mannen zag hij een blinkend voorwerp, een mes naar hij vermoedde, en dadelijk snelde hij toe. om tusschenbeide te komen. Toen de vluchtende vrouw bij hem was, greep ze zijn arm, en riep naar adem snakkend. O, meneer, helpl help! Het volgende oogenblik, voordat hij zijn arm kon loswringen, wierpen de twee kerels zich op hem en ofschoon hij dadelijk met de linkerhand van zich afsloeg, hielden zij hem stevig vast en gooide hem op den grond, waardoor ook de vrouw kwam te vallen. Er werd een zware hand op zijn mond gelegd waardoor hij half verstikt werd en het hem onmogelijk was om te schreeuwen. Een duim en wijsvinger drukte dieigend en zwaar zijn oogen dicht. Lig stil of Er was iemand op zijn beenen gaan zit ten waardoor hij niét kon schoppen; doch hij had nog een arm vrij en ondanks de niet geheel uitgesproken bedreiging die echter aan ontzettende duidelijkheid niets te wenschen overliet, bleef hij doorworste len, toen hij opeens bespeurde, dat zijn kleeren dooi een zachte hand vlug werden doorzocht Meteen begreep hij wat er ge beurde en hij had wel hardop kunnen lachen! Hij worstelde niet langer en bleef stil achterover liggen. Vlug voelde de rappe hand in de enkele zakken van zijn rokcostuum; toen hoorde hij de vrouw zeggen; Er is niets. Voel nog eens! Zijn ondergoed! fluis terde een heesche mannenstem. Gauw er komt iemand aanl De hand streek licht over zijn lichaam, drukte en kneep hier en daar en zocht op alle plaatsen waar iets verstopt kon zijn. met het stille, snelle zekere tasten van iemand, die dit vak verstaat. Er naderde strompelende voetstappen. Hij hoorde het duidelijk Een dronk'pn stem galmde een ordinair staalliedje. Toen fluisterde de man weer: Gauw, gauwl Het is er niet. antwoordde de vrouwe slem. Weet je 't zeker? Mijn kop er af. Kom dan maar De druk op Singleton's oogen en mond hield eensklaps op. het zware gewicht was van zijn beenen afgenomen, en zijn oogen open doende, hoorde hij het geluid van wegsnellende voeten, dat zich met dat der strompelende slappen en het gelal van den drnnkenlap vermengde Met moeile richtte hij zich op en wilde om zich heen kijken, maar hij kon niets zien. De drukking op zijn oogappels was zóó sterk geweest, dat hij in het begin verblind was, zoodat hij niets zag dan lichte kringen die hem als vurige cirkels voor de oogen draaiden; het was alsof hij duizend vurige stippen zag, terwijl hij een ondragelijke pijn achter de oogen had Het voetgeschuifel van den galmenden dronkaard was bijna vlak bij hem, doch hij kon den man niet zien en plotseling bang wordend, dat zijn oogen ernstig letsel had den gekregen, ging hij met den rug tegen den muur staan om den man le laten voor bijgaan. Toen deze hem daarna voorbij gewaggeld was. hield tot Singleton's groote verlich ting. het gedraai van de cirkels op, de vurige stippen verdwenen en maakten plaats voor duisternis en toen hij merkte dat hij weer zien kon. nam hij de leege straat nauwkeurig op Terwijl hij zijn klee ren in orde bracht, viel zijn oog op een in- eengedeukten hoed, die in den goot lag; hij raapte hem op en begon te lachen. Dat had niet veel gescheeld, mom pelde hij Als Tracy er geen voorgevoel van gehad had. Hij zweeg en sloeg de hoofdstraat weer in, onderwijl zijn zakken betastend. Zijn portefeuille was weg, evenals zijn horloge en zijn gouden sigarettenkoker, maar hij wist. dat ze deze dingen alleen maar had den weggenomen om hem te misleiden. De lieden die hem beroofd hadden, had den naar het notitieboekje gezocht, dal hij in Tracy's hoede had gelaten. Wat ook de ondeugden van zijn en Tracy's vijanden mochten zijn. men kon ze niet van traag heid beschuldigen. In gedachlen verdiept kwam hij aan de overzijde van Green Park en voor een der huizen bespeurde hij in het donker den flauw afgeleekenden vorm van een auto, die aan den kant van het trottoir stond Er stapten twee personen uit. een dame en een heer, doch hij was zóó met zijn eigen ge dachten bezig, dat hij deze menschen niet eens zou hebben opgemerkt, als zij niet rakelings langs hem heen gegaan waren, zoodat hij even was blijven staan om de dame te laten passeeren. Terwijl hij dit deed. keerde hij zich half om, en even zag hij een strak bleek gezicht het gezicht van het meisje waaraan hij voortdurend dacht. En zóó verbaasd was hij bij deze geheel onverwachte ontmoeting, dat hij uitriep: Miss Berrington! Het meisje sloeg slechts een enkelen doo- delijk-ontstelden blik op hem en ijlde daar op met afgewend hoofd naar het huis, aan den overkant Haar geleider keek niet eens den kant van Singleion uit. maar deze nam hem scherp op. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1