r^nvm Twesi \f^lijnfvandïs zemuu/iaö&ttm jj* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Mei 1928 Derde Blad No. 20920 I Buitenl. Weekoverzicht BRIEVEN UIT BERLIJN. „De Concurrent", 62 Haarl.straat 62 bij de Vrouwensteeg. HET MOOISTE MEISJE. Naar links in Duitschland Gifgas in Hamburg Frankrijk en de Elzas Venizelos weer ten tooneele Het Verre Oosten De Duitse he repubiiok is steviger geves- dan ooit; de vroegere vorsten hebben eeD kans op terugkeer. Dat is de eersie «Esequentie, te trekkeD uit den uitslag der luitsche Rijksdagverkiezingen, die een rachtigen ruk naar links hebben opgele gd. Krachtiger dan over 't algemeen wel rermoed al werd een verschuiving naar iks wel algemeen gedacht. Socialisten en immunisten zijn de overwinnaars. Het oordeel is geheel aan hen ten deel geval- 3 met overslaan der meer gematigde ierpartijen. De socialisten beschikken nes over een derde deel van den itijksr g! Wat getalsterkte betreft, zijn de Duifcsch- itionalen verreweg het meest achteruit gaan, maar moreel is misschien de neder ig vaa het Centrum, dat 9 der 69 zetels rloor, het sterkst. Een belangrijk contifl ut van de Centrumkiezers, w.o. zelfs veie ouwen, is overgeloopen naar uiterst links, isrmee bewijzend, dat oud-kanselier irth wel goed had gezien, toen hij waar- bawde dat de partij op het verkeerde pad is. En hoe weinig bad het gescheeld, of irth was niet eens op de Centrumlijst ge- aatst Fan de burgerlijke partijen heeft alleen economische partij, die zich buiten de reeringscoalit-ie had gehouden en feitelijk öaat uit aanhangers van zekere groeps- langen, winst geboekt. Overigens terug- og over de gansche linie. De bestaande regeeringscoalitie be- ande in zoover als het kabinet-Marx nog kopende zaken afdoet reeds ter ziele gens het niet bereiken van overeenstem- eg inzake de schoolwet, is door het vo- i der kiezers weggevaagd. De combina- Centrum-democraten,Duitsche Volks- rtij-Duitsch-nationalen heeft zich zelf er'eefd, lal nu de groote coalitie, bestaande uit ialisten, Centrum, democraten en Duit- le Volkspartij, weer aan het bewind ko- ii I Het is waarschijnlijk, doch nog niet leel zeker. Ongetwijfeld komt het kanse schap den socialisten toe en reeds wordt r dezen post genoemd de Pruisische pre- tr Otto Braun, een krachtige figuur, die Pruisen dan vermoedelijk zou worden op- olgd door Severing, daar een combi- tie van beide posten voor één man wel zwaar is geworden, al was het tijdens marek nog zoo. OTTO BRAUN. dien de socialisten in hun overwinnings- echter niet overvragen En zal het trum geen roet in 't eten gooien door met de schoolwet in een of anderen aan te komen En zullen de Duitsche «part ij-mannen op het terrein der bin- 'andsche politiek wel mee willen doen 1 °or de buitenlandsche politiek is minder aar dan ooit. Er is een zeer groote meer- ieid voor de politiek, door Stresemann zooveel succes gevoerd. Stresemann vooruit, zij het langzaam. Zal hij zijn onnen taak zelf kunnen voleindigen bk zonder de Duitsche Volkspartij zon een kleine meerderheid zijn voor een linksche combinatie, doch die is fei- zoo gering, dat practisch daarvan 'lijk iets zal kunnen komen, oeizame besprekingen tusschen de par- zijn te verwachten. De oplossing van Duitsche crisis behoort nu eenmaal de dingen, die lang plegen te duren- den aard der zaak is het buitenland den uitslag der Duitsche verkiezin- best te spreken, bevestigen als deze den geest van toenadering etc. Zelfs jker dan bij de Fransche verkiezingen uiting is gekomen, al is er ook daarover tot verheugenis. Een krachtig repu- fcinich Duitschland, dat de voetsporen van Stresemann's politiek, met of zon- Stresemann, kan het mooier 1 l? goede gezindheid in het buitenland Duitschland momenteel uitstekend ge- 'i^n, daar de ernstige ontploffing van pHige gassen te Hamburg waarbij 1 *ij allerlei gelukkige omstandigheden aantal slachtoffers nog vrij beperkt allerlei reden tot argwaan geeft, kwam daar zoo'n groote hoeveelheid dat phosgeengas en met welk doel Is Ischland zich geheim aan het bewape- *0 voorriet het sovjeteRusland van dexe ar'ijke strijdmiddelen Voor dit laatste ?den van verdenking maar al te zeer gezien hetgeen daarover thans den dag gekomen en volgens betgeen "'orwarts" het socialistische hoofdor- ontholt. Het laatste woord in deze i6 ongetwijfeld nog niet gesproken 3arom bomt voor Duitschland deze ^ngsuitslag wel zeer gelegen, ^ijk kan o.i. datzelfde niet zeggen van den afloop van het z.g. autonomisten- congres van Colmar in den Elzas. Na een zeer zwak betoog van het O. M., dat feite lijk niet eens een aanklacht kon formulee ren, zijn vier der vervolgden veroordeeld tot een straf, die, al wil men nog zoo tege moetkomend zijn, niet in verhouding staat tot de beschuldiging: samenspanning tegen Frankrijk. Wanneer de Fransche autoritei ten gemeend hebben aldus haar prestige te handhaven en tegelijkertijd in den Elzas het zaad van verzoening te kunnen strooien, dan kunnen zij o.i. wel eens bedrogen weg komen. Zoo'n vonnis, als te Colmar geveld, druischt in tegen elk rechtvaardigheidsge voel en dat pleegt zich te wreken. Frank rijk mocht willen, zich Dooit in deze affaire te hebben gestort, die het gevoel van deprt, in den Elzas toch reeds zoo groot, slechts kan bevorderen. Het helpt onzekerheid scheppen. Onzekerheid heerscht er ook eens weer in Griekenland. Plotseling is Venizelos daar weer eens ten tooneele verschenen als lei der der liberale partij. Het kabinet-Zaïmis is afgetreden. Wat er volgen zal... Onbe kend zijn nog de motieveD, die den ouden Cretenzer er toe brachten, zoo onverwacht actief aan de politiek te gaan deelnemen, na zich eerst daaruit voor goed te hebben teruggetrokken. Wel kan men gissen, doch gissen is vaak vergissen. Men gist, aanne mend, dat de reden alleen op buitenlandsch terrein moet worden gezocht, dat Venizelos tegen een verdrag met Italië en Turkije Is gekant, dat ernstig in de maak was, al wa ren met Turkije de moeilijkheden nog lang niet van de baan. Venizelos zou de vriend schap met Zuid-Slavië en dus Frankrijk, liever willen bestendigen. Zijn terugkeer heeft zijn talrijke vijanden scherp tegen hem doen stelling nemen. Wie den strijd zal winnen en wat ten slotte te voorschijn treden zal t Deze laatste vraag blijft altijd ook nog gelden voor de toestanden in ChiDa, waarin Japan meer en meer betrokken wordt, het geen vooral in Amerika argwanend wordt gadegeslagen, al durft men blijkbaar nog niet aan om officieel een of anderen stap te doen. Dat in Japan een Tegeeringscris'.s dreigt, is niet bevorderlijk voor een glo baal overzicht der situatie. RECLAME. (calineeren II en houden Uw geest helder. Buisje 75ct.Bij Apoth.en Drogisten 470 (Van onzen correspondent). Berlijn, 19 Mei. Een statisticus heeft vastgesteld, dat dit jaar in Duitschland 200 jaarmarkten en -tentoonstellingen gehouden zullen worden. Ik kan heusch niet nagaan, of die bereke ning juist is. Maar ik begin, met den man op zijn woord te gelooven. Het is hier een ziekte geworden, de menschen naar zalen en hallen te lokken, waarin alles en nog wat tentoongesteld wordt. Jaren geleden was ik eens in Athene en kwam daar tot de ontdekking, dat h.et Grieksche volk in twee groote groepen ver deeld kan worden: de eene groep poetst 9choenen. en de andere laat zich de schoe nen poetsen. Dat is natuurlijk lichtelijk overdreven, en even overdreven is het, neer te schrij ven, dat het Duitsche volk te verdoelen ware in een afdeeling, die tentoonstelt, en een andere, die tentoonstellingen bezoekt. Deze laatste voorstelling is reeds daarom onjuist, omdat de belangstelling der massa op den duur omgekeerd evenredig is aan de toename der exposities. Het is eenvoudig onmogelijk, al deze shows te gaan bezoe ken, en ze zijn zóó uitgebreid, zoo „gründ- lieh" en lijken ten slotte zoozeer op elkaar en op hun voorgangers, dat men van alle zijden de verzuchting hoort slaken: bevrijd ons van die tentoonstellingen! Maar de steden zijn oost-Indisch doof op dit gebied Ze hebben altijd weer energieke burgemeesters en nog energieker organisa toren, die niet stil kunnen zitten vóór een tiental of meer millioenen in gebouwen, re clame, bevordering van het vreemdelingen verkeer en show-drukte zijn omgezet. „Na ons de zondvloed", schijnen ze te denken. Zoo dacht Keulen, toen het zijn „Pressa" opzette. Zoo denkt Berlijn, dat drie maan den lang belangstelling vraagt voor de on langs geopende geweldige expositie, welke zich met „De Voeding" bezig houdt. Zoo denkt Dresden, dat ook al ieder jaar een tentoonstelling komt aanbieden en ditmaal „De Technische Stad" als onderwerp geko zen heeft. Dat zijn er driel Blijven nog honderd- zevenennegentigl Als men nu meent, dat de Duilscher, die niet naar zulke exposities te krijgen is, en misschien alleen zijn entréegeld betalen wil. omdat hij daardoor toegang krijgt tot het zoogenaamde Lunapark (een kermis terrein, dat even onafscheidelijk aan een Duitsche expositie verbonden is als een speelzaal aan een heerenclub) misschien wat meer belangstelling toont voor hel ver kiezingstheater en wat daar zoo bij hoort, vergist men zich intusschen geweldig. Natuurlijk in alle groote zalen van Ber lijn en elders hebben meetings plaats ge had, enkele onverantwoordelijke jongelin gen, in de uniform van partij bonden uit gedost, zijn met muziek voorop door de hoofdstraten getrokken, en hier en daar heeft men elkaar wat bloedneuzen gesla gen. Maar de groote massa heeft zich van dit alles eigenlijk in het geheel niets aan getrokken Men heeft in Duitschland even genoeg van kiesgedoe en politiek als van tentoonstellingen en zesdaagsche wieler wedstrijden Men wil geld verdienen, zaken doen. minder belasting betalen, men wil een einde zien aan woningnood en werk loosheid De politieke partijen weten dat, en hebben sinds jaar en dag beloofd: kiest onze afgevaardigden, en ge zult zien. bin nen het jaar zijn al uw wenschen vervuld. Er zijn partijen heel groote zelfs, die met zulke leuzen inderdaad vier jaren geleden groote winsten gemaakt hebben. Maar van al die beloften is niets gekomen. Is het won der, dat de massa zich nu niet veel meer van al die leuzen aantrekt en thuisblijft? Neen, politieke belangstelling is bij de Duitschers alweer ver te zoeken. De tijden van revolutie en contra-revolutie, van bur geroorlog en inflatie zijn voorbij. Men heeft weer lijd om zich aan de eigen belangen te wijden. En komt nu in onvervalschte kater- stemming tot de ontdekking, dat het er eigenlijk tamelijk benepen uitziet I Men late zich, door Duitschland reizend, niet in' de war brengen door uiterlijken welstand. Het heeft weinig te beteekenen, dat overal door de steden en door het Rijk, door de spoorwegen en de groote industrie gebouwd wordt. Het is voor een groot ge deelte buitenlandsch geld. dat in al die reusachtige bouwwerken gestoken is. Dat geld zal straks terugbetaald moeien wor den, en de hooge rentevoet laat zich nu al hoogst onaangenaam gevoelen. De hon derduizenden, die hier nog altijd zonder eigen woning ronddolen ondervinden het dagelijks aan den lijve. Natuurlijk zijn er nieuwe en zelfs zeer modem en geriefelijk ingerichte woningen te huren. Maar men vraagt voorschotten, die in de duizenden guldens loopen. en huren, die lot duizend mark per jaar en per kamer opgedreven zijn. Er is natuurlijk geen sprake van. dat de Duitsche middenstander zulke bedragen kan opbrengen. We zien dan ook in de pracfijk, dat deze middenstander, die ook in dit land vroeger de gezonde infellec- tueele kern der natie vormde, er het slecht ste aan tee is; dat hij gedwongen is. zijn woning vrijwel geheel in onderhuur te ge ven. en met kind en kfaai naar keuken en dakkamer te verhuizen. De ellende in vroe ger gegoede kringen spot nog heden met fj elke beschrijving. I Wie in deze dagen naar Berlijn komt, en i in enkele dagen zijn program van vermake- lijkheden en bezienswaardigheden afwerkt, zal dat maar niet zoo grif willen aanne men. Berlijn. en ook tal van andere groote Duitsche steden vertoont uiterlijk een zoo frappant beeld van opgewekt leven, van voorspoed, en in sommige wijken zelfs van luxe. dat de oppervlakkige wandelaar van-buiten den indruk krijgt dat hier alles botertje tot den boom is. Inderdaad. Er is weer heel wat te zien en te bewonderen in Duitschland Het Ber- lijnsch Westen wedijvert met de oude city al sedert drie jaren, wie nu in de toekomst de meeste weeldeklanten zal trekken. Som- rrfigen wedden op de wijken rond om den Kurfürslendamm, die vroeger weelde-woon- straat waren, maar sinds eenigc jaren bijna volledig luxe-winkelboulevards geworden zijn. Anderen zijn zeer pessimislisch. geloo ven niet in hel blijvend karakter van dezen ..trek naar het westen" en voorsDellen den firma's, die hier in de westelijke wijken met ongehoorde kosten haar prachtige filialen openen, een baisse-toekomst, die wel eens op algeheel faillissement zou kun nen uitloopen. En hel ziet er waarlijk naar uit, dat de pessimisten gelijk zullen krijgen. Men heeft de koopkracht van de ..westerlingen" overschat, en sommige han deldrijvende middenstanders hebben hun nieuwe ondernemingen in de wijken van ,.rijk-Berlijn" alweer opgegeven, omdat ze de ondervinding hebben opgedaan, dat niet alleen in het Haagje met „houten ham men'' gegoocheld wordt Wie Berlgnsche toestanden kent, weet, dat hier ongelooflijk veel schjjnweelde bestaat. Het aantal personen-auto's is in de straten van het westen meer dan opvallend. De autohandelaars echter zouden u kunnen ver tellen, dat meer dan de helft van deze dure wagens niet betaald is, en waarschijnlijk ook niet betaald zal worden. Waarom men dan toch aan zulke avonturiers crediet ver leent, is het geheim van den verkooper. De zaken gaan nu eenmaal in vrjjwel alle branches bitter slecht, en men hoopt blijk baar in zijn hart, dat vele bestellingen toch soliede zullen blijken. In deze groote huizen wonen menschen, die van den eenen dag jn den anderen leven, en steeds weer net zooveel geld hebben als noodig is, om het leven er in te houden. Tot dan plotseling revolverschoten knallen (ik overdrijf niet: in het huis waarin ik woon en in de twee aangrenzende perceelen heb ik binnen twee jaren zeven zelfmoorden meegemaakt 1) en politie en rechter zich met de treurige over blijfselen moeten bezighouden. Het dienst personeel in deze huizen waarvoor dag aan dag groote auto's op de bewoners staan te wachten, zou u kunnen vertellen, hoe veel maanden de dikdoende families reeds het loon aan deze arme menschen zijn schul dig gebleven.... Men spreekt niet al te veel over zulke toestanden. Zelfs de kleine politieke revues, die hier steeds beter worden, en die ge lukkig de onmogelijke „Ausstattungs revues", die op de laagste instincten der bezoekers pleegden te werken, zjjn komen aflossen, wagen het niet, de stille armoede van den middenstand en de schqnweelde der Kur- fürstendammfamilies op de planken te bren gen Men maakt liever grapjes op de mo derne dansen, op de negerorkesten, op de herbouwde staatsopera en op de „hertogen van Afghanistan", die door Amanoela met een mantel van Perzische zijde, en een RECLAME. 666a Cnionol I iictonmakorli B®taalt geeD woekerwiDSten. Voor h«toml\j»ten tad plaai werk, OjJIttycl LIJololllllufvClIJ toto's, schilderstukken enz is het van oud» bekende adres: prachtige (hier verboden) ridderorde ge lukkig gemaakt zgn. De Berljjner intusschen, die nu eemmaal een verwend exemplaar van het menschen- ras is, snakt naar noviteiten. Dat weten de ondernemers, die het vele geld altjjd maar weer voor verbouwingen er over heb ben om telkens nieuwe restaurants, bars en cabarets aan te kondigen. Ofschoon de oude werkelijk nog alle&behalve bouwvallig waren. Men moet nu eenmaal rekening hou den met een zeker publiek, dat in een wereldstad maar één wensch heeft: als on vervalschte snobs alleen dat te aanvaarden, wat nieuw en sensationeel is, en het onder werp van alle gesprekken uitmaakt. Het schijnt de kosten te loonen, een bestaande inrichting om te bouwen en een buiten landsch tintje te geven. Onmiddellijk komt de groote stroom der snobs en vult de nieuwe lokalen een paar maanden lar.g, om ze dan voor nog actueelor noviteiten in den steek te laten. De groote attractie van Berlijn is op het oogenblik het Amerikaansche restaurant van „Roberts" op den Kurfürstendamm, waar geheel volgens de principes van een New-Yorksche lunchroom de heenykste ijs- varianten en sorbets, maar ook warme schotels en wat daar zoo bjj hoort, toebereid worden. Men heeft maanden lang voor de nocdige reclame gezorgd en sinds weken is het vrijwel onmogelijk, een plaatsje te veroveren. Do politie moet de menigte in bedwang houden en tegen drie uur 's midoags blijft Roberts wegens overvoite tot in den laten avond voor verderen aandrang ge sloten. Een goudmijntje! Tot de snobs er genoeg van hebben, en plots het lokaal in absolute verlatenheid zal grijnzen. Dan heeft de ondernemer intusschen alweer een nieuw plan voor een ander perceel uitgedacht. Ro berts staat te huur, en de nieuwsgierigen hebben een allernieuwste attractie. Zoo is mondain Berlijn nu eenmaal ROLAND. En wéér was Parijs in emotie, maar in eendrachtige emotie nu, zonder verdeeld hcid van partij groepen zooals bij de ver kiezingen. want nu ging het om de eer van heel Frankrijk tegenover het buitenland, en wel om een speciaal punt van die eer. dat alle Franschen zéér na aan het hart ligt de roem der schoonheid hunner vrouwen en meisjes. Voor het tweede jaar is er in Amerika een Wedstrijd uitgeschreven tusschen de mooiste meisjes van de belangrijkste landen, ten einde uit al die mooisten de Allermooiste te kiezen, die dan den titel zal krijgen van „het mooiste meisje van de wereld". Verleden jaar was Frankrijk diep teleur gesteld, dat die titel aan een Amerikaansche was toegewezen en niet aan de afgevaar digde mooiste Fran<?aisê: Maar dit jaar moeten en zullen ze de overwinning beha len in dien wereld-wedstrijd, zoo besloten ze, de uiterste zorg zou besteed worden aan de keuze. Daarom stelden ze een keurings- comilé vast. dat uit louter vak-kundige men schen bestond: beeldhouwers, schilders (waaronder den Hollander Kees van Don gen). Manuel, de meest artistieke fotograaf van Parijs, madame Jenny, een van de grootste vrouwelijke Parijsche kleermakers, die de uitverkoren schoonheid ook zou aan- kleeden, en nog veel andere deskundigen. De oproep werd gedaan, en meer dan driehonderd meisjes meldden zich aan, die zich stuk voor stuk verbeeldden het mooi ste meisje van de wereld te zijn. Een eerste oppervlakkige keuring, en tweehonderd schoonen werden naar huis gestuurd, tot haar groote verwondering na tuurlijk- De overige honderd werden uitgenoodigd zich op een bepaalden datum, op een be paald uur, aan te melden aan de tooneel- zaal van „Le Journal", een der meest popu laire Parijsche dagbladen. Daar moesten ze verschijnen, naar keuze in avond-toilet of in slads-toilet. Lang voor het opgegeven uur waren ze al daar, vergezeld van moeders, zusters en vriendinnen. En van talrijke journalisten natuurlijk ook. De honderd candidaten werden door een lid van het comité meegevoerd naar een wachtzaal. De moeders, zusters, vriendin nen. journalisten en verdere nieuwsgierigen zochten zich een plaatsje in de tooneelzaal, en wachtten tot de voorstelling zou begin nen. Van het tooneel was nog niets te zien. de gordijnen waren nog toe. Maar daarachter hoorde men reeds geschuifel en gepraat. Het duurde, en duurde.... en steeds ging het gordijn maar niet open. En het zóu niet opengaan, want het keurings comité wilde rustig oordeelen kunnen, zon der eenige afleiding en wilde de moeders, zusters en vriendinnen de emotie besparen, die een openbare keuring, met zich mee zou brengen. Achter het gordijn, daar zaten ze reeds klaar de jury-leden. Ze babbelden nog even, en toen: Nummer één!"riep de voorzitter. Een rilling van ontroering ging door de zaal. Het gewichtige werk, dat Frankrijk's eer te handhaven had, was begonnen Eén voor één verschenen de meisjes voor hun rechters. Van boven tot onder, van vo ren tot achter werd elke candidate nauw keurig bekeken, elk zichtbaar onderdeeltje kreeg zijn beurt, handen, voeten, armen beenen, haar, voorhoofd, neus, mond, oogen.... Alles. En elk jury-lid, dat zich een meening gevormd had, schreef op zijn candidaten-lijst een waardeerings-cijfer achter nummer en naam van de gekeurde schoonheid, precies zooals op school de leeraar een cijfer geeft voor een opstel of thema. Toen alle jury-leden hun meening hadden voorgesteld, mocht de candidate weer vertrekken en haar verder lot afwach ten, terwijl het volgende nummer aan de beurt kwam. Honderd candidaten moesten zoo de revue passeeren; het zaal-publiek zat maar te wachten.... maar eindelijk, zoo hoop ten ze, eindelijk zou dan toch dat wachten wel beloond worden, en zouden ze den uit slag te hooren krijgen. Uren hadden ze zoo gezeten, zonder iets te zien, en zonder iels te hooren, dan af en toe een nummer, toen voor het tooneel- gordijn een der comié-leden verscheen, die het publiek mededeelde, dat de jury onge veer nog een uur werk zou hebben, maar dat de uilslag niet bekend zou worden ge maakt voor den volgenden dag om 2 uur, en dat het publiek dus aangeraden werd maar liever naar huis te gaan. Teleurgesteld droop het publiek af. De jury werkte verder. Toen de keuring eindelijk afgeloopen was, kwam het zake lijke werk. Alle cijfers, die iedere candidate op zich vereenigd had, werd samengeteld en dat eindcijfer werd op een definitieve lijst achter haar naam geschreven Wie het hoogste eindcijfer zou hebben, die zou de uitverkoren schoonheid zijn, de „miss France", die naar Amerika zou mogen gaan. Den volgenden dag om twee uur vernam het toegestroomde publiek, dat die uitver korene wsa: Raymonde Allain, een Parffsch meisje van nog maar 16 jaar oud, doch groot en forsch voor haar leeftijd, en die.géén kortgeknipt haar draagt. De nieuwe „miss France" ontving de ge- lukwenschen van het comité, dronk een glas champagne met hen, werd hartelijk omhelsd door haar moeder, hartelijk gefeli citeerd door vrienden en kennissen, en zelfs door haar mede-eandidaten. voor wie dat natuurlijk een pijnlijk karweitje was. Miss France straalde! „,0. wat vind ik het heerlijk, dat ik dc mooiste ben!" be kende ze kinderlijk, „ik ben zóó blij!".... „En nu vertellen, miss France, want morgen willen alle kranten over u schrij ven!"De journalisten omringden baar met hun notitieboekjes, hun block- nota's, hun vulpenhouders. En miss France vertelde, aan één stuk door, met schitterende oogen, opgewonden van blijdschap, ze vertelde maar van alle9, wat haar zoo inviel: dat ze uit een advo caten-familie stamt, dat ze nooit kort haar heeft willen dragen, dat ze een klein broer tje heeft, waar ze dol op is, dat ze in Ame rika gewoond heeft, toen ze nog heel jong was, maar al haar Engelsch zoowat ver geten is, dat ze die taal aan het bijwerken is met haar vader, dat ze zoo dolgraag voor de film wou spelen, dat ze zoo graag naar de bioscoop gaat, dat ze mooie portretten wil laten maken, dat ze het heerlijk vindt dat madame Jenny haar kleeden zal voor haar Amerikaansche reis De journalisten moesten plaats maken voor de fotografen, want alle Parijsche kranten wilden den volgenden dag, of zelfs 's avonds nog een portret van de nieuwe miss France publiceeren. Film-ondernemers liepen rond, bestu deerden de 99 afgewezen candidaten, die allen haar liefste glimlachjes naar voren brachten, haar meest gracieuse houdingen aannamen Builen het gebouw stond een dichte me nigte te wachten, om de nieuwe miss France te zien en te keuren. En naar hun gejuich te oordeelen, waren ze zeer ingenomen met de keuze van het comité, het was alsof er een koningin voorbij ging! De eerstvolgende dagen was „miss France" het gesprek van den dag. En met ongeduld werd afgewacht de komst van de andere Europecsche schoonheids-koninginnen, die allen in Farijs hij elkaar zouden komen, om daarna gezamelijk zich in te schepen naar Amerika. Daar waren ze: miss Engeland, miss Germany, miss Belgium, miss Luxem bourg. miss Spain en miss Italyal lemaal mooie en knappe gezichtjes, aierijke, ranke gestalten. Maar is miss France niet eigenlijk de mooiste van allen?, geen Parijzenaar die daaraan twij felt! De Parijzenaars zijn dus blij en welge moed, en allerhartelijkst ontvangen ze de concurrences van miss France. Ze juichen ze toe, ze bieden ze bloemen aan, een eere diner, ze publiceeren haar portretten. Na een paar dagen boemelen in Parijs (o, „boemelen" onder toezicht van haar mama's, die allen meegekomen zijn en haar ook in Amerika steeds vergezellen zullen!) vertrekken ze naar St. Nazaire waar de boot naar Amerika hen wacht. Aan de gare d' Orsay staat het perron vol, vól Parijzenaars, die allemaal even genieten willen van het ongewone schouwspel, de zeven mooiste Europeesche meisjes bij el kaar ie zien! In St. Nazaire worden ze door de offi cieren van de „Cuba" ontvangen met een eerbewijzen, echte koninginnen waardig. Onderweg zullen ze Vigo aandoen, waar miss Cuba zich bij hen zal inschepen en Vera- Cruz, waar miss Mexico aan boord zal komen En natuurlijk zijn er ook weer journalis ten op de boot meegegaan enkel en alleen om hun lezers op de hoogte te houden van het doen e$ laten van al die schoonheden.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9