LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Mei 1928 Tweede Blad No. 20920 {^«Jaargang BINNENLAND. HET MOLENMUSEUM te Koog aan de Zaan werd Donderdag j.l. door Prins Hendrik geopend. Het gezelschap, uit verschillende autoriteiten bestaande, op een typisch Zaanlandsch bruggetje. Voorop Prins Hendrik en de heer Benningk, voorz, der ver. „de Zaansche Molen'\ HET CONGRES DER F.I.F.A. is Donderdag j.l. geopend in het Koloniaal Institaut te Amsterdam. In het midden le rij, 7e perscon van links Minister Waezink, verder Jules Riemet (Voorzitter van de F.I.F.A.), Burgemeester De Vlugt, Ir. Kips (Voor- zitter van den Nederl. Voetbalbond), achter Minister Waszink en Riemet, Baron Schim- melpenninck van der Oye (Voorzitter van het N.O.C.), daarnaast Weth. Ketelaar. i i SDERNEMEHSRAAD VOOR NED.-INDIfi. De jaarlijksche vergadering te Den Haag. Prol. Mr. M. W. F. Trenb. „^sieren had in Hotel De Twee Steden te aaZ de jaarlijksche algemeene leden- _p<jering van den Ondernemersraad voor •'?nandsch-lndië plaats. ^voorzitter, prof. cnr. M. W. F. Treub, j?5 'D zijn openingswoord, dat het hem nog meer dan bij vorige jaarverga deringen genoegen doet in staat te zijn de werkzaamheden te leiden. Intusschen heeft zijn ongesteldheid deze verandering meege bracht, dat hij zich dezen keer van het houden een er algemeene voorzittersrede zal onthouden. Daarvoor zal prof. de Cosquinode Bussy eenige mededeelingen doen over de nieuwe indrukken, die zijn laatste rei» naar Indiö bij hem heeft achtergelaten. Indië staat aldus ging spr. verder, voor groot problemen, die voor een deel uit de natuurlijke ontwikkeling van het land voortvloeien, voor een ander deel uit een minder juiste waardeering van toestanden en verschijnselen zijn te verklaren. Die pro blemen zijn van het hoogste algemeene landsbelang: doch daarnaast raakt de wijze waarop en het tempo waarin naar hunne oplossing zal worden gestreefd, in hooge mate diegenen, die hun werk en hun belan gen in Indië vinden. Men leeft in Indië tegenwoordig Jn een stemming, welke is te vergelijken met die van het tijdperk, dat aan de Fransche revo lutie voorafging. Men heeft behoefte alles tot in den diepsten grond te onderzoeken. Alles wordt in den laatst en tijd overhoop gehaald. Ongetwijfeld met de beste bedoe lingen. maar lang niet altijd tot voordeel van het land en zijn bewoners. En het eigenaardige daarbij is, dat de haastige her vormers. die geen dag en geen nacht wach ten kunnen, om Indië met Westersche pu- bliekre^htelijkp instellingen te zegenen, er als Ie kippeD bij zijn om aan beginselen van het Nederl andsch-Indische staatsrecht, die sedert meer dan een halve eeuw gegol den hebben te tornen Al zijn reien dezer hervormers het zich zelf niet oewust. stamt hun scheppings drang uit een gevoel van alkeer tegen den overheerscher, wiens door historie en ver dienste als Koloniale Mogendheid verkre gen recht zij niet weten te waardeeren; du», voor zoover zijzeive Nederlanders zijn, te gen het eigen Vaderland. Daartegen op te komen is niet alleen het goed recht van hen. die er in de eerste plaats door kunnen worden geschaad; het is tevens de plicht van allen, die eenigen invloed kunnen doen gelden op den loop van 's Lands zaken in Indië. Het in versneld tempo Indië te willen doen naderen tot de vorming van een kolo nialen heilstaat, kweekt onrust en zenuw achtigheid in de gemoederen van inheem- »chen en Europeanen. En het is bekend ge noeg, dat zulk een gemoedsonrust zich maar al te licht uit ook in daden, die bij kalmer stemming achterwege zouden zijn gebleven. Voor ons gaat het alleen hierom. Waar de neiging om al het historisch gewordene opnieuw onder de loupe te nemen, ook voor het bedrijfsleven gevaren kan opleveren die gevaren bijtijds te peilen en er zoo noo- dig met kracht tegen op te komen, zoo dik wijls de beoogde hervorming of wetsher ziening niet in het algemeen belang wordt gevorderd en aan de ondernemingen on- noodige schade zou toebrengen. Dat kan nu eenmaal de individueele on dernemer niet en waar het werkelijk alge meene ondernemersbelangen geldt, ook de organisatie van een bepaalden bedrijfstak niet. hoe krachtig deze ook moge wezen en welke groote diensten zij ook moge bewij zen aan hen, die dien bedrijfstak beoefenen Voor ie behartiging der algemeene belan gen heeft de algemeene organisatie op te komen. Hierna hield prof. de Bussy, directeur van de afd. Handelsmuseum van het Kolo- niaal Instituut een voordracht, waarin bij aan de hand van een aantal fraaie licht beelden nog eens duidelijk de beteekenis in het licht stelde, die wetenschap en practdjk voor elkaar bezitten. REORGANISATIE BIJ DE K. L. E Wijziging van den inwendigen dienst. Naar wij vernemen, aldus de „Tel.", zal bij de K.L.M. binnenkort een algeheele re organisatie plaats vinden wat betreft den inwendigen dienst. De vooruitgang van het vliegwezen heeft het noodzakelijk gemaakt bij het personeel een algeheele wijziging aan te brengen. De tegenwoordige verkeersvliegers zijn als het ware uit de practijk voortgekomen en groeideD mee met het bedrijf der K.L.M. De uitbreiding van het personeel heeft het echter noodig gemaakt de opleiding, het toezicht en de controle op een grootschere leest te schoeien. Daarom werd beslot-en tot instelling van een nieuwe functie: chef van den vlieg-technischen dienet. Als zoodanig zal binnenkort benoemd wor den de heer I. A. Aler, thans assistent-sta tionchef van Waalhaven. Hij zal zijn nieuwe functie aanvaarden, zoodra zijn opvolger te Waalhaven benoemd is. Verder zal de chef van WaalhaveD voortaan bijgestaan worden door twee assistenten. De heer Aler zal ais standplaats krijgen Schiphol, omdat bijna alle machines naar Amsterdam doorvliegen. Zijn taak zal zijn leiding te geven aan de vliegers. Als een groot bezwaar werd tot dusver gevoeld, dat men met de verkeersvliegers, die bijna al tijd weg waren, te weinig contact had. De heer Aler nu zal iedere vlieger laten deelen in de ervaringen van zijn binnen- en buiten- landsche collega's. Hij zal de vlieg-aanwij- zingen (hetzelfde wat bij de scheepvaart heet het „bericht voor zeevarenden") met hen behandelen. Voorts zal tot zijn taak be- hooren de werving, de opleiding en het examineeren van vlieger» der K.L.M. Er be staat thans nog geen burger-opleiding voor verkeersvlieger. Alleen het sportjbrevet kan men als burger behalen. Er is een streven bij de K.L.M. hst daar heen te leiden, dat zeer spoedig de gelegen heid geopend wordt een opleiding te ont vangen als burger-verkeersvlieger. Men krijgt dan drie categorieënde ad- spirant-vliegers, de leerling-vliegers en d« hulp-vliegers. In den heer Aler heeft men voor deze functie den juiaten man gevon den. Zooals men weet was de heer Aler de eerste vreemdeling, die in Engeland met succes het zeer zware examen voor „navi gator" aflegde. Het navigeeren zal bij de opleiding dan ook een voorname plaats in- nemen- BELASTING NALATENSCHAPPEN E* SCHENKINGEN AAN UITWONENDE NEDERLANDERS. De ontvangst van het wetsontwerp in de Eerste Kamer. Blijkens het afdeelingsonderzoek inzake het wetsontwerp, houdende bepalingen be treffende de belasting van de nalatenschap pen en schenkingen aan Nederlanders, dis niet zijn ingezetenen des Rijks, had, naar de meening van verschillende leden, nu een maal de Tweede Kamer de voornaamste artikelen van het oorspronkelijke ontwerp heeft verworpen, hetgeen daaxyan over bleef behooren te worden ondergebracht' in de successiewet. Eenige Jeden vroegen zich af of hetgeen MISSIE TENTOONSTELLING TE 's BOSCH. Te 's Bosoh werd deze week een groote Missie tentoonstelling geopend. Mgr. Diepen btj den stand van den Rotterdamaohen Lloyd. Op den achtergrond een altaar, zooals dit bij den R. L. op verschillende schepen in gebruik is. BOCGLAS FAIRBANKS EN MARY PICKFORD, het bekende film-echtpaar, ver- weven momenteel te Parijs, waar zij deelnamen aan een banket onder het tafel- pMsidentschap van Generaal Gouraud, dien men hier tusschen de beide filmsterren afgebeeld ziet. srboven hst Nederlandsch hockey-elftal dat hedenmiddag in den eindstrijd van het Olympisch tournooi tegen Britsch-Indië uitkwam. EEN DLAMANTWASSCHERIJ in Zuid-West Afrika, waar het kostbare diamantgruis is zeven van zand en andere stoffen gereinigd wordt DR. VAN GRAVESTEIN, tot heden controleerend geneeskundige bij de Rijks verzekeringsbank, is benoemd tot medisch adviseur dier instelling.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5