[omerdienst 1928 fi9"e JAARGANG VRIJDAG 25 MEI 1928 No. 20919 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD.VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran' ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden '12.36, per weet ,T"i 'i 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet „018 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Gratis-Ongevallen Verzeke ring voor onze Abonné's Begin volgende week wordt onze Zomerdienstgids wederom aan alle rbonné's van ons blad uitgereikt en' het is ons eèn genoegen reeds nu mede te kunnen deelen dat alle abonné's daarmede bij een bekende Verzekerings-Maatschappij gratis tegen ongevallen verzekerd zullen rijn. Als abonné's op ons blad worden ïoor de Verzekerings-Maatschappij hcichouwd de gezinshoofden, tenzij ons schriftelijk mededeeling wordt tdaan, dat niet het gezinshoofd och een met naam en voornaam te ermelden inwonend familielid voor Seze verzekering in aanmerking genscht te komen. Zij, die hiervan gebruik willen ma- raden wij aan dit dadelijk te doen na ontvanest van onze gids, daar na het plaats hebben van een ingeval een dergeliike mededeeling mitonwaarde is, dus als niet gedaan al worden beschouwd. Sociëteiten en Vereenigingen, ge- ibonneerd op ons blad, behooren tveneens op te geven»op wiens naam be verzekering behoort te worden [tboebt. Verdere gegevens en bijzon derheden deze Verzekering betref- ende, vindt men op de 4de pagina het omslag van onze gids. Duplicaten van onze gids kunnen '"der geen voorwaarde worden uit reikt. V DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. DE COMMISSARIS-BENOEMING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen 5 de benoeming van een Commissaris van '°litie ter voorziening in de vacature ont- '■^Q door het aftreden van den heer "■apel op 1 Augustus 1927, in ieder geval tor 15 Juli a.s. te verwachten. >UR VERGADERING WONINGBOUW VER. „ONS DOEL". Ifl hel gebouw „Prediker" in de Janvos- ensleeg hield gisteravond de Woningbouw- c"eenigmg „Ons Doel" een ledenvergade- lc2. welke zooals bij alle jaarvergaderingen doen gebruikelijk, slechts matig bezocht l2s- De voorzitter, de heer K. West druk- 111 zijn openingswoord z'n spijt uit over e geringe opkomst en gaf vervolgens den ■•Claris, den heer P. J. van Leeuwen, olegenheid tot het voorlezen van de no- en der vorige vergadering, welke on- ^randerd werden vastgesteld. aarop volgde een reeks mededeelingen an aet bestuur, waaruit wij als de voor- aamste vermelden, dat de gemeente een pjflg heeft gesloten waardoor de hypo- fcnente van de bouwplannen III en IV Sr 1/2 pCt. is teruggebracht, geen te zijner tijd een kleine huurver- beteekent. aorts, dat de vereenigingsgelden voortaan ®eer bij de gemeente in deposito zul- liet ^worden gegeven, doch onder eigen be- zullen worden belegd, waardoor een rente dan 2 1/2 pCt. zal kunnen ï'rtvn. L - sociale werk der vereeniging, Iri d e ^u^n^erswe^slrD<l» de speeltuinen, e brandstoffenvoorziening werden be- ^en Ten behoeve der leden zullen ge- I, Olijks tuinbouwdeskundigen in 'okaal der vereeniging gratis ad- tj^^^lfekken inzake tuinbouwaange- bet jaarverslag van den secretaris, den heer P. J. van Leeuwen alsmede over dat van den penningmeester den heer J. J. Kuivenhoven schreven wij reeds in ons Blad van Dinsdag, zoodat wij thans gevoe gelijk kunnen volstaan met de mededeeling dat beide verslagen onder dank aan de sa menstellers onveranderd werden vastge steld. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Deze had tot resultaat dat de aftre dende bestuursleden de heeren K. West en Ph. J. de Leeuw respectievelijk voorzitter en penningmeester bij acclamatie als zoo danig werden herkozen. Ook de aftredende commissaris de heei Th. Zitman werd bij acclamatie herbe noemd. Nadat bij het volgende agendapunt de voltooiing van het Bouwplan V was be sproken, werd nog besloten op de thans vol gestorte aandeelen een rente van 3 pCt. uit te keeren. Na behandeling van eenige huishoude lijke zaken en rondvraag werd de geani meerde vergadering door den voorzitter on der dank aan de leden voor hun tegenwoor digheid gesloten. GEVAARLIJK SPEL. Gistermiddag tijdens het schaftuur heeft de 39-jarige chauffeur P. H. in de vuur werkfabriek van de firma Kat een sleutel bemachtigd van een der werkplaatsen en heeft hij buiten medeweten van zijn patroon proeven genomen met piquerienzuur. Toen hij dit met een koperen pen in een huls wilde duwen, om vuurwerkfluitjes te ma ken, vloog de huls uit elkaar, waardoor de man vrij ernStig aan hand en arm werd verwond, en de 10-jarige jongen P. v. Sch., die in zijn nabijheid stond, vrij ernstig aan het hoofd. Beiden zijn naar het academisch ziekenhuis overgebracht, ter behandeling van hun wonden. P. H.'s vingertoppen heb ben het vooral ernstig moeten ontgelden. Dr. S. Hoogerwerf alhier is benoemd tot lid van de bijzondere commissie, aan welke is opgedragen het examineeren van de leerlingen der Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Amsterdam die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening, welke zitting zal houden te Amsterdam. Op 't laatst gehouden examen voor Esperanto, 't welk in den Haag plaatsvond, slaagden voor dipl. B (ondgrwijzersbe- kwaamheid): Zr. Elize (in de wereld mej. v. Bergen), Zr. Adele (in de wereld mej. Timmermans), Zr. Gerada (in de wereld mej. Schouten), van 't Liefdegesticht Peli kaanstraat; voor diploma A (taaibekwaam heid): mej. J. Catijn en de heer Jan van Kampenhout. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een hoofdingeland-plaatsvervanger in het 11de district, Reeuwijk, van het Hoog heemraadschap Rijnland, was de uitslag, dat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. Lafeber en M. G. Moons, beiden te Reeuwijk. De herstem ming is bepaald op 7 Juni. De wnd.-Commissaris van Politie heeft zich hedenmorgen in tegenwoordigheid van een deurwaarder op last van de Rechtbank en ten verzoeke van den Voogdijraad, met geweld toegang verschaft tot een perceel aan de Garenmarkt vanwaar men een vijf jarig kindje van den grootvader heeft medegenomen ter opzending naar het ge sticht Voordorp. Bij het binnendringen werd een ruit beschadigd. Verdacht van diefstal van twee gul den is aangehouden C. F. B. alhier. Mej. J. R. die gisteren per autobus uit Leiden op de Turfmarkt alhier aan kwam, ontdekte dat zij .een koffertje met ondergoed vermiste. De spoorlooze verdwij ning kan zij niet verklaren. Gistermiddag" omstreeks half vijf liep een jongen, de 9-jarige J. H., achter een met zware balen beladen wagen in de Groenesteeg te Leiden, toen één der balen losraakte en op den jongen terecht kwam. Hij werd vrij ernstig gewond, brak een dij been en werd door den eerste-hulpdienst naar het Academisch ziekenhuis overge bracht. EOE DE ONTSNAPPING UIT DE STRAF GEVANGENIS PLAATS VOND. Het verhaal van Groeneveld Zij werden aeholpen. Groeneveld, de man die uit de straf gevangenis te Schevemngen, tezamen met Gerber was ontsnapt, maar zich, gelijk be kend. weer heeft aangemeld, is zoo mager geworden en veranderd dat gisteren direct een nieuw portret van hem is gemaakt. Hij vertelde, dat de ontsnapping geheel gegaan was, als de politie ondersteld had. Zaterdagmiddag hadden beiden ge werkt in de kleermakerij. Toen heeft G. kans gezien een steekbeitel te krijgen. Of een derde daarvoor gezorgd had? G. wilde er zich niet over uit laten, 's Avonds na het eten heeft G. kans gezien zich even met hem af te zonderen in een klein ver trekje, dat bij de waschafdeeling hoort. Met behulp van den beitel wisten zij een deur te forceeren, die toegang gaf tot een binnenplaats. Uit zijn cel was Gr. gekomen door ook de celdeur te forceeren. Met zijn vuist heeft hij haar opengekregen I Kon niemand dat hooren vroeg de heer Kra mer. Neen. want boven ons was de drukkerij en die maakte veel leven. En wanneer de bewaker kwam? Dan hield ik op met slaan. Wie waarschuwde, als hij kwam? Dat zeg ik niet. Vermoedelijk is er in de recreatiezaal, naast de cel van G., iemand geweest, die op onbekende manier „seintjes" gaf. De vlucht was goed voorbereid en reeds vroeger, vermoedelijk bij het luchten, had den zij een langen slok met een haak op de binnenplaats geplaatst. Deze stok kwam hun goed te stade, en begunstigd door de duisternis, klommen zij over den muur om in de duinen te verdwijnen. Beide personen waren nog in hun gevangenispak gekleed. Toen~"de bewakers de gevangenen 's avonds naar de slaapcellen brachten, bemerkten zij, dat de twee Amsterdammers verdwe nen waren. Er werd direct alarm gemaakt, maar de twee mannen werden natuurlijk niet meer gevonden. De geheele omtrek werd met politiehonden afgezocht, echter zonder resultaat. Tntusschen hadden beiden zich uit de voeten gemaakt en terwijl de honden nog speurden, hadden zij een auto weten te bemachtigen, die hen naar Am sterdam bracht. Langen tijd hebben zij in de omgeving der gevangenis rondgedoold. Zij wisten den weg niet, want zij waren Amsterdammers. Na veel omzwervingen kwamen zij op den Pomp9tationsweg. Deze zijn ze afgesukkeld. Toen zij bij de Witte Brug kwamen, wilden zij deze overgaan. Maar ze zagen er trams rijden en menschen loopen. Daarom vonden zij het veiliger maar links af te slaan en den Raamweg te nemen. In hun gevan geniskleren zijn zij toen naar de Java- straat gegaan, waar een kennis van G. woonde. Op een of andere manier is het hun ge lukt later in de stad een auto te krijgen, waarmee zij naar Amsterdam gebracht werden. Gr. wilde niet loslaten wie hier de behulpzame hand geboden had. Beide mannen wisten wel, dat de politie de sta tions in Den Haag en Amsterdam „in de gaten" zou houden. Daarbij hadden zij ook geen geld. Het gebruik mogen maken van de auto was dus het gevolg van een „vriendendienst". In Amsterdam zijn beide mannen van een gegaan. Heb je G. nog gezien nadien? Nog eenmaal. Ongeveei*vier weken terug. Op de vraag waar of G. kon zitten, ant woordde Groeneveld, dat G. een Amster dammer is. waarmede hij zeggen wilde dat hij iemand is die alle hoofdstedelijke slopjes en steegjes op z'n duimpje kent en zich derhalve wel goed verstopt zal hebben. Groeneveld maakte bij het verhoor een zeer neerslachligen indruk. Hij was geheel „down". DE ZEGEVIERENDE FOTOGRAAF. Een zonderlinge wedloop. Een vermakelijk incident speelde zich gisteren af na de pauze van de zitting der Haagsche rechtbank waarin de zaak tegen mr. L. P. D. van de Disconto Bank behan deld werd. Het gebeurde op het Korte Voor hout, voor het Paleis van Justitie. Een foto graaf, die de hoofdpersonen uit deze zaak op de gevoelige plaat wilde vereeuwigen, trachtte ook een compagnon van mr. D. te „nemen". He't slachtoffer in spe voelde er echter niets voor om te poseeren. Hij zette het op een loopen, achtervolgd door den fotograaf, die hem bij den Princesse-Schouw- burg inhaalde, zegt de „Tel." Hier richtte hij zijn gevaarlijk wapen opnieuw, maar juist nog wist de ander weg te1 duiken en ver school zich achter een boom. Toen de foto graaf naderde draaide hij in allerlei boch ten om den boom heen om vervolgens ach ter een auto te duiken, met het hoofd naar beneden. De fotoman had zich eveneens verdekt opgesteld en sloop onzichtbaar van tegenovergestelde richting op zijn object aan. Juist toen deze meende veilig te kunnen ontsnappen, schoot de fotograaf uit zijn hinderlaag en was de man geknipt. Een daveTend gelach steeg op uit de talrijke schare, die dit grappig tooneeltje had ge volgd, dat in een overwinning voor den hardnekkigen fotoman wa9 geëindigd. HU WILDE GRATIS NAAR A'DAM. Hoe het afliep. De 36-jarige J. G. S. te Den Haag wilde zonder betalen naar Amsterdam rijden. Daartoe rijpte een 9nood plan in hem want hij bezat geen geld. .Woensdagmorgen wandelde hij naar het Alexanderveld 17. Daar is het hoofdbureau van politie geves tigd. De man trad binnen, liet zich aan dienen bij een commissaris en vertelde hem, dat hij in Amsterdam een groot bedrag verduisterd had. Ziezoo, dacht toen S. bij zichzelf, nu laat hij mij opsluiten en op transport stellen naar Amsterdam. Wan neer ik daar dan aangekomen ben, dan zeg ik doodleuk' Laat me maar gerust gaan, want van die verduistering is niels waar. Het ging zooals S. zich gedroomd had. Inderdaad werd hij aangehouden en door rechercheurs naar Amsterdam overge bracht. Op het Centraal Slation in de hoofd stad zei hij toen, wat hij zeggen wilde. Maar de rechercheurs wilden dat natuurlijk niet aannemen. Op het politie bureau bleek echler, dat S. wel degelijk alles verzonnen had. Waarom hij dat ge daan had vertelde hij zegevierend. Zichzelf vond hij blijkbaar buitengewoon slim. Maar de politie zei tegen S. ook doodleuk: We zullen u maar weer op transport stellen naar Den Haag, want daar heb je nog wat met de politie af te rekenen."Daar heb je je wel aan een strafbaar feit schuldig ge maakt en wel aan valsche aangifte. Of S. op zijn neus keek? Het laat zich gemakkelijk raden. BRUTALE OPLICHTING. Van 1000 K.G. betonijzer. Op 26 April j.l. werd de N. V. H. E. O. aan de Gelderschekade te Rotterdam opge beld en verzocht ongeveer 1000 K.G. be tonijzer te leveren en te doen bezorgen aan een langs den Dordtsche straalweg gelegen bouwterrein. Als besteller werd de naam opgegeven van een bij de N.V. bekende firma. De order werd uitgevoerd en toen de knechts der firma O. met hun vracht te be stemder plaatse arriveerden, troffen zij daar een jongeman aan, die hun verzocht het betonijzer op den kant van den weg te los sen. Wijl er tevens een vrachtauto slond van de firma D. C., waaruit eveneens betonstaven werden afge'laden, vermoed den de knechts niets kwaads en voldeden aan het verlangen van den jongeman. Toen nu eenige dagen geleden de firma O. over het haar toekomende bedrag liet disponeeren, bleek de zoogenaamde bestel ler van niets af te weten. Waarop de poli tie in den arm werd genomen, die op on derzoek uitging en als gevolg daarvan op een bouwwerk te Ilillegersberg heeft aan gehouden den 21-jarigen A. D. K die door de knechts der firma O. herkend werd als de jongeman, die hun zoo vriendelijk had verzocht het belonijzer langs den weg te deponeeren. A. D K. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Tevens is aan het licht gekomen, dat genoemde jongeman op ongeveer de zelfde wijze den houthandel v. Sch. aan de Adrniraliteitskade voor eenige, op 10 en 11 April j.l. afgeleverde, partijen hout heeft gedupeerd. Het betonijzer beweert K. on middellijk verkocht te hebben aan een pas- seerenden opkooper. De politie zet haar onderzoek voort WOONWAGENBEWOONSTER GEARRESTEERD. De IIaarlem9che recherche heeft heden middag in samenwerking met de gemeente politie te Buren op het feestterrein gearres teerd de woonwagenbewoonsler P., waar zegster. die verdacht wordt van oplichting en verduistering, gepleegd te Aerdenhout. ARBEIDER IN BRAND GEVLOGEN. Door onvoorzichtigheid zichzelf aangestoken Een vreeselijk ongeluk heeft zich, volgens „Het Volk" afgespeeld op de blikfabriek te Krommenie. De 20-jarige arbeider Hor net, werkzaam in de nachtploeg, was gaan zitten op een bus, waarin benzine zat. Ongeveer tien minuten later vroeg hij zijn mede-arbeiders: „Zou het nog bran den V' Deze waarschuwden hem, doch hij hield een lucifer bij zijn broek, die oogen- blikkelijk in lichte laaie stond. In razenden angst wilde hij naar buiten hollen, doch raakte bekneld tusschen een aantal fietsen. Met groote moeite wist men hem te bevrij denwaarna hij zich buiten in een plas om rolde, zoodat de vlammen doofden. Zijn kleeren waren intusschen geheel verbrand. In deerniswekkenden toestand is hij daar op naar het ziekenhui^ vervoerd. Men vreest voor zijn leven. ONWEER. Te Schayk is de bliksem in de woning van de wed. Vissers geslagen. De heer De Jager uit Uden, die er bij zijn zuster op bezoek was, werd van een stoel geslagen. Hem moesten de laatste H.H. Sacramenten worden toegediend. Thans is hij aan de beterhand. Een koe werd op stal gedood. Een begin van brand kon gebiuscht worden. Gistermorgen kwam van Urk de haven van Lemmer binnen de botter Urk 134, schipper Brouwer. Het schip was voor de haven door den bliksem getroffen, waarbij een stuk van den mast afgeslagen werd. De bliksem werd daarna afgeleid naar den voorsteven, welke werd beschadigd. De op- varenden bekwamen geen letsel. BINNENLAND. De motie-Samies ia ingetrokken, doch er zijn twee nieuwe ingediend. (Tweede Kamer 2e Blad). De mülioenenaffaire-Liehennann voor de Haagsche rechtbank. (Rechtzaken, 3e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent de ont snapping uit de Scheveningsche strafge vangenis. (Gemengd, le Blad). Op een onbewaakten overweg bij Den Horn (Gr.) is een vrachtanto door een trein gegrepen; de chauffeur is ernstig gewond. (Gemengd, le Blad). Het Olympisch hockeytournooi; overwin ningen van Belgie en Zwitserland. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Het vonnis te Co lm ar. Vier veroordeelin- gen, overigens vrijspraak. (Buitenl., le BI.) Incidenten te Innsbrflck voor het Itali- aansche consulaat (Buitenland en Tel. 1ste Blad). i i Crises in Japan en Griekenland. (Buiten land en Telegrammen 1ste Blad), Nobüe's vlncht over de Noordpool. (Bui tenland 1ste Blad). DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Anto aangereden. De sneltrein die gistermiddag om 4 n. 37 van Groningen naar Leeuwarden vertrok, heeft op den onbewaakten overweg op den Frieschen straatweg bij Den Horn een auto aangereden van de margarinefabriek urfc Haarlem, bestuurd door den heer J. van der Schaaf. De auto werd totaal vernield en 100 meter meegesleurd. De chauffeur werd ernstig gewond. Het uitzicht op de lijn is op de plaats van het ongeval zeer goed. ERNSTIGE MISHANDELING. De 48-jarige gehuwde veehandelaar Ph. van Dam te Groningen werd 's morgens te Lieveren (Roden, Dr.) aan den weg opge wacht door den landbouwer S. en zoon en door den eerste zoodanig met een stuk hout geslagen, dat hij met gebroken arm en ont wrichten schouder in een sloot bleef liggen. Later is hij per auto naar het ziekenhuis overgebracht. Aanleiding der mishandeling moet een mislukte verkoop van koeien zijn< Domineesvrouw: „We houden een loterij voor een armen visscher. Neemt U ook een lotje, Juffrouw M.?" Mejuffrouw M.: „Dat is goed; maar wat moet ik met hem doen, als ik hem win?" IJMUIDEN, 25 Mei 1928. VISCHPRIJZEN. 62 Tarbot per K.G. f. 1.30—f 0.40; 17 Griet per kist van 50 K.G. f.44f.17; 6609 Tongen per K.G. f. 1.60f. 1.25; 6 Zetschol per kist van 50 K.G. f. 26f. 22; 667 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 16 f. 3; 39 Bot per kist van 50 K.G. f. 12 f. 6; 79 Schar per kist van 50 K.G. f. 8f. 3; 14 Vleeten per stuk f. 2.50; 1 Groote roode Poon per kist van 50 K.G f. 47: 1 Middel rcode Poon per kist van 50 K.G. f.49; 7 Kleine roode Poon per kist van 50 K.G. f 39; 76 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 15 50f. 3.50; 8 Kleine Schel- visch per kist van 50 K.G. f.20f. 14; 10 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 51 f. 44; 17 Gullen per kist van 50 K.G. f. 20 f 13; 13 Wijting per kist van 50 K.G, f. 11.50f 9. Aangekomen de stoomtrawlers: UK. 272 met f.1504; IJM 127 met f.2722. UM. 69 met f 2803; IJM. 54 met f.2898; IJM. 290 met f 2579; IJM. 154 met f. 1896; IJM, 193 met f. 1894 besomming. En de loggers KW. 112 met f.789: KW. 1 met f 371. KW. 53 met f 283; KW. 132 met f.368 KW 28 met f.198: KW. 121 met f.97; KW. 110 met f 382. KW 166 met f. 181; KW. 67, piet f. 683 besomming.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1