Zomerdienst 1928 W* JAARGANG DONDERDAG 24 MEI 1928 No. 20918 Jratis-Ongevallen Verzeke ring voor onze Abonne's directie leidsch dagblad. pFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor «dvertentiên tiit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel. Kleine Advertent:s'n uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 72.35, per week" 7018 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 7 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Begin volgende week wordt onze Zomerdienstgids wederom aan alle ibonné's van ons blad uitgereikt en iet is ons een genoegen reeds nu mede te kunnen deelen dat alle ibonné's daarmede bij een bekende Verzekerings-Maatschappij gratis tgen ongevallen verzekerd zullen ijn. Als abonne's op ons blad worden loor de Verzekerings-Maatschappij etchouwd de gezinshoofden, tenzij «is schriftelijk mededeeling wordt edaan, dat niet het gezinshoofd loch een met naam en voornaam te [ermelden inwonend familielid voor leze verzekering in aanmerking ensciit te komen. Zij, die hiervan gebruik willen ma- en, raden wij aan dit dadelijk te oen na ontvangst van onze gids, na het plaats hebben van een igeval een dergeliike mededeeling in onwaarde is, dus als niet gedaan il worden beschouwd. Sociëteiten en Vereenigingen, ge- jionneerd op ons blad, behooren eneens op te geven op wiens naam at verzekering behoort te worden [eVjekt. Verdere gegevens en bijzon- (trheden deze Verzekering betref inde, vindt men op de 4de pagina 9« het omslag van onze gids. Duplicaten van onze gids kunnen ider geen voorwaarde worden uit- tereikt. verkiezing gemeenteraad. |Ue Voorzitter van het Centraal Stem- reau voor de verkiezing van de leden den Gemeenteraad maakt bekend, dat n besluit van heden waarbij de heer C. »le wordt benoemd verklaard tot lid van 1 Gemeenteraad, ter inzage voor een ter Secretarie der gemeente (Kamer X) neergelegd. 295 De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, ILeiden. 24 Mei 1928. kamer van koophandel en i fabrieken voor rijnland. |ln het gebouw der Kamer is gister- Piiag een vergadering gehouden, die om fbirie door den voorzitter, den heer D. Gate Brouwer werd geopend, met ©enige borden gewijd aan de nagedachtenis van r sedert de vorige vergadering over- r-D lid der Kamer, de heer A. Mulder. van groote waardeering getuigende Jordea werden door de Kamer staande J^ehoord. I"9 secretaris doet vervolgens voorlezing 1 bet proces-verbaal der verkiezing van j" beer J. de Jong, te Roelof arendsveen, FM der Kamer. De heer De Jong werd oigens door den secretaris in de ver- frïn£ binnengeleid en door den voorzitter - geheeten. potuien der vorige vergadering wer- •fcarna goedgekeurd. ingekomen stukken is een mis- sieve van het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid, betreffende certificaten van oersnrong voor Turlqje. Voor kennisgeving aangenomen. Van hetzelfde Ministerie, betreffende: wij ziging der Handelsregisterwet. Als voren. Van hetzelfde Ministerie, houdende een verzoek tot opgaaf van het totale aantal Winkelmaatschappijen in het district onzer Kamer (met antwoord der Kamer). Als voren. Van het Ministerie van Waterstaat, be treffende een schrijven van de Kamer over de bocht in den Rijksweg te Alphen, welke vanwege de hooge kosten niet kan worden afgesneden. Wordt gesteld in handen van de Commissie voor Vervoer voor advies. Van den- directeur van het Postkantoor te Leiden betreffende de openstelling van het postkantoor op Zondag. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, be treffende een verzoek om punten op te geven voor een vergadering, bijeen te roe pen in de tweede helft van Juni. Voor kennisgeving aangenomen. Van de K. v. K. en F. to Amsterdam, betreffende de begrooting Wegenfonds-plan voor een weg Amsterdam's-Gravenhage, beoosten Leiden. Op voorstel der Commissie van Vervoer voor kennisgeving aangenomen. Van de Vereeniging van den Christelgken Harideldrijvenden en Industr. Middenstand in Nederland, houdende een uitnoodiging tot bijwoning van de jaarvergadering en congres te Zeist, ter herdenking van het 10-jarig bestaan. Het bureau stelt voor de heeren Molken- boer en Van der Steen af te vaardigen. •Conform besloten. Van den Alg. Ned. Zuivelbond, houdende een uitnoodiging tot bijwoning van de alg. vergadering in verband met bespreking over eventueele opheffing van verbod van uitvoer van ongecontroleerde boter en kaas. De noodzakelijkheid wordt daartoe niet ge doeld, waarom wordt besloten aan de uit noodiging geen gevolg te geven. Van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", een aanvrage om subsidie voor de Internationale Pressa-tentoonstelling te Keulen. Dè voorzitter stelt voor een subsidie te verleenen van f. 25. De heer Roëll meent, dat daardoor zou moeten worden afgeweken van den alge- meenen regel. De voorzitter vereenigt zich met het be zwaar, dat,door andere leden wordt onder steund en trekt het voorstel in. Er zal be richt worden verzonden, dat de Kamer geen subsidie kan verleenen. Van de Algem. Vereen, voor Vreemdelin genverkeer, een aanvrage om Bubsidie. Van de hand gewezen. Van den Ned. Grossiersbond, betreffende de netto-maat en -gewicht op verpakte artikelen. De voorzitter stelt voor prae-advies te vragen aan de afd. Kleinbedrijf. Do heer Sanders meent, dat ook prae- advies van de afd. Grootbedrijf nu^ig zou zijn. Conform "besloten. Vai. dc firma's B. de Koning, N.V. v.h. Waals, Wisbrun Liffmann, te Leiden, hou dende een verzoek om eveneens aan den Raad der gemeente Leiden te requestreeren inzake het venten met koopwaar in de Haarlemmerstraat en Donkersteeg. De voorzitter deelt mede, dat de afd. Kleinbedrijf over de zaak zal rapporteeren en daarna zou men een eigen adres willen verzenden. De heer Van der Steen dringt op speed aan. Van de Leidsche Groen ten veiling „De Eendracht", een bericht, dat in een gecoin- I bmeerde vergadering der bestaande veiling- vereenigingen is besloten tot oprichting van een nieuwe vereeniging, genaamd „De Een dracht". Hartelijken dank voor den steun, welke inzake de vroegere aangelegenheden van het veilingswezen van de Kamer mocht worden ontvangen. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Vereen, tot Veredeling van het Ambacht, een verzoek om subsidie. De voorzitter stelt voor de Vereeniging op de lijst te plaatsen om in het volgenji .jaar een subsidie te verleenen van f. 15. Conform besloten. Van de Examen-commissie voor Land- machinisten, houdende een verzoek om sub sidie. Voorgesteld wordt als voren, doch f. 10. Conform besloten. Van de Vereeniging van Zuiderzeegemeen- ten, betreffende de goede gelegenheid om bij droogmaking der Zuiderzee in de be- bètrokken gemeenten industrieën te ves tigen. Voor kennisgeving aangenomen. Van het Consulaat Generaal van Noor wegen, betreffende het Oslo Materiaal-be proevingsinstituut. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer S. ten Bokkel Huinink, een verzoek om subsidie voor een vereen, ter bevordering van de luchtvaartverbinding AmsterdamRotterdam. Wordt ter afdoening gesteld in handen van het Bureau. Bij behandeling der ingekomen stukken wijst de heer Boot op de belangrijkheid van het Binnenscheepvaartcongres, dal te Maas tricht zal worden gehouden en tot bijwoning waarvan de Kamer een uitnoodiging heeft ontvangen. Daar de financieele positie van de Kamer een afvaardiging niet toelaat, zal spr. het cc-ngres buiten bezwaar van de kas der Kamer bijwonen. De heer Wernink zou het congres eens naar Leiden willen zien te krijgen. De voorzitter zegt toe contact te zullen zoeken met leden van het hoofdbestuur^ De voorzitter doet dan mededeeling van het adres, dat verzonden is inzake de Kou- dekerksclio Brug aan de Prov. Staten van Zuid-Holland (zie ons Blad van Vrijdag 18 dezer). Verschillende conferenties zijn over dit onderwerp gehouden of nog aangevraagd. Een excursie is met 9 leden der Kamer gemaakt naar de nieuwe sluiswerken te Gouda. De heer Wernink waarschuwt tegen te sterk aandringen op het verhoogen van de dc or vaarthoogte van 1.41 M. tot 2 M. N.A.P. De voorzitter doet daarna mededeeling van verschillende conferenties, die betref fende nieuwe Binnenvaartcondities gehouden zullen worden. De heer Knibbe vertegenwoordigde de Kamer ter vergadering van denB.B.N. De heeren Boot en Knibbe op het Ziekte wet-congres. Het jaarverslag der Kamer zal binnen een week verschijnen. Afwezig zijn met kennisgeving de heeren Zonneveld, Van Ginkel, v. d. Zanden, Sim'onis, Meyers, Meerburg en Kolk. Aa. de orde is punt 6 der agenda: Vast stelling van een adres aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp Drankwet (waarvan wjj den tekst publiceerden in ons Blad van Maandag 1.1.). Ontwerp Drankwet Wordt naar aanleiding van adressen van de Ver. St.-Jan en den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders aangehou den tot na een conferentie met de besturen van adressanten. Vervolgens komt aan de orde de vast stelling van een adres aan den Minister van Arbeid, waarvan wij het concept Maandag U. hebben gepubliceerd, inzake Arbeid in Slagerijen Zat ongewijzigd verzonden worden. Brj punt 8 der agenda komt in behan deling het voorstel tot verzending van een adres aan alle ministeries en Provinciale besturen, betreffende Schelpkalk, luidende ongeveer: Reeds sedert jaren ondervindt het artikel schelpkalk een zeer scherpe concurrentie van de in overweldigende hoeveelheden in gevoerde Belgische en Duitsche kalksoorten. De toestand is thans zoo geworden, dat het schelpkalkbedrijf moeilijk meer loonend kan worden uitgeoefend. Vooral in het district onzer Kamer is de scLelpkalkbranderrj van groote beteekenis. Het aantal ovens in Nederland bedraagt pl.m. 150, waarvan er 45 in het district Rijnlaud zijn. Dit bedrijf geeft aan vele honderden werk, daar de schelpen eerst aan het strand moeten worden gevischt of door middel van schel penzuigers boven water moeten worden ge bracht, daarna aan de fabrieken moeten worden opgeslagen om ten slotte naar ae ovens te worden vervoerd. Het komt de Kamer van Koophandel voor Rijnland voor, dat de hoogere prijs, welke voor schelpkalk in tegenstelling met builen- landsche kalksoorten moet worden betaald, volkomen gerechtvaardigd is, daar het als een bekend feit moet worden geconstateerd, (lat schelpkalk beter is dan de ingevoerde kalksoorten. Het prijsverschil, dat overigens niet zeer belangrijk is, veroorzaakt echter, dat zelfs bij de tegenwoordige lage prijzen schelpkalk niet of nauwelijks kan worden afgezet. Toch is dit prijsverschil over een geheel bouwwerk gerekend, van verdwijnend kleine beteekenis. Voor een normaal eenvoudig steenen gebouw, hetwelk voor bouwen f. 10.000 kost. vraagt het gebruik van scbeipkalk een* meerdere uitgave van slechts circa f.40. Doch ook op andere wijze wordt de schelpkalk-industrie ernstig bemoeilijk in haar afzet. Bij vele bouwdirectie's bestaat n.l. de neiging om in hun voorschriften voor mortelsamensteliingen steeds meer kalk door portland-cement te vervangen, waardoor deze mortels duurder worden dan noodig is. De Kamer zal zich er van moeten ont houden een betoog te leveren over de vraag, in boeverre deze sterke cementmortels beter zijn dan de vroeg-?r steeds gebruikelijke kalk- rijkere en dus de hoogere prijs van deze mortels gerechtvaardigd zou zijn, doch meent wel te mogen opmerken, dat de vele cude metselwerken in dit land, die nog heden ten dage in zulk een uitstekenden staat vor keeren, de vraag doen rijzen of verbetering, zoo die er door bereikt wordt, ten koste van duurdere mortels, wel zulk een dringende eisch is. In verband hiermede veroorlooft de Ka mer zich eerbiedig de medewerking van Uwe Excellentie in te roepen om overai, waar het mogelijk is, te voorkomen, dat Dij Rijkswerken en werken met Rijkssteun uit gevoerd, het gebruik van buitenlandsche kalksoorten in de hand wordt gewerkt ten nadeele van onze hationale schelpkalk- industrie. In aansluiting op het bovenstaande moge er nog op gewezen worden, dat de schelp kalkindustrie de eenige inlandsche produ- cente van kalk is en dat het een, zij het oppervlakkig niet opvallend, doch niettemin belangrijk feit is, dat kalk een van de meest onontbeerlijke grondstoffen vormt, ten opzichte waarvan geen land afhankelijk mag zijn van het buitenland. De Kamer veroorlooft zich voor dit feit de volle aandacht van Uwe Excellentie te vragen. Gedurende den oorlog is dit wel op af doende wijze gebleken, toen vele industrieën, ook buiten de bouwnijverheid, zich plot seling ontdaan zagen van kalk en zich tot de schelpkalkindustrie wendden, die zich evenwel reeds voor den oorlog niet tot een groot-industrie had kunnen opwerken. Met de grootste krachtsinspanning kon zjj slechts in gebrekkige mate aan deze aanvragen voldoen, doch in elk geval in den ergsten nood voorzien. Onze Kamer is er stellig van overtuigd, dat betere afzet in de Schelpkalk-industrie zaï kunnen leiden tot verdere prijsverlagin gen, en in elk geval niet tot prijsverhooging. Indien door het Rijk en de Provincie al gemeen bjj het bouwen het gebruik van schelpkalk wordt voorgeschreven, zal dit zeker een stimuleerenden invloed hebben op het gebruik van dit product in de particuliere bouwnijverheid. Op deze wijze zal zonder veel kosten een echt Nederlandsch fabrikaat naar voren ge bracht worden, in welk verband onze Ka mer zich veroorlooft te verwijzen naar de Ministerieele aanschrijving van Maart 1927, waarin de gemeenten worden opgewekt om als het prijsverschil niet meer bedraagt dan 10 pet., aan bet Nederlandsche fabrikaat de voorkeur te geven. In een debat, dat volgde, bepleitte de heer Ouwehand een kleine wijziging in de redactie van het adres. De heeren Wernink, Ouwehand, en Alke made hielden vervolgens technische beschou wingen over de samenstelling van mortels en het ten onrechte afnemend gebruik van schelpkalk. Besloten wordt het adres met een kleine wijziging te verzenden. Het adres zal op 'verzoek van den heer Ouwehand ook aan de gemeentebesturen wor den verzanden. Als datum van de verkiezing voor een lid ter voorziening in de vacature, ontstaan dooi het overlijden van den heer A. Mulder, wordt bepaald 10 September. De Kamer gaat daarna in huishoudelijke vergadering. PROF. SCHWEITZER. Namens het comité voor del ezing en het concert van Prof. Alb. Schweitzer wordt ons het volgende bericht: De penningmeester ds. G. Hennemann mocht, na aftrek van de noodzakelijke on kosten aan den algemeenen penningmees ter van het Nederl. Comité, den heer J. Eigenhuis te* Apeldoorn, overmaken als voordeelig saldo van de lering in de Iloog- landsche Kerk op 28 April een bedrag van f. 1008.20 en als netto opbrengst van het concert op 2 Mei in de Pieterskerk de som van f. 821.90. Aan het werk van prof. Schweitzer in Lambarene komt dus uit Leiden een niet onflan Tri ik bedrag ten goede. Het Comité gevoelt jegens de velen, die hebben meegewerkt om het bezoek van prof. Schweitzer met zulk eep verblijdend re sultaat te bekronen groote erkentelijkheid; vooral mogen in dit verband worden geme moreerd de Gemeentecommissie der Nederl. Hervormde Gemeente, de Pers en de Firma's die hulp verleenden tot de publiciteit. Ds. G. Hennemann (postrekening no. 112662) is gaarne bereid alsnog giften voor het werk der medische zending van prof. Schweitzer in ontvangst te* nemen. LEIDSCH DRANKWEER-COMITE. Dinsdagavond kwamen de drankbestrijders- vereenigingen in Tuinstadwijk bijeen voor bet voeren van hun straatpropaganda. Hoewel het regende mocht de bijeenkomst zich tocb in een groote en aandachtige belangstelling verheugen. Het woord werd gevoerd door de heeren Scheps, uit Den Kaag, en Wepster, uit Rotterdam. Beide sprekers wezen op het groote gevaar van den alcohol voor de arbeiders. Juist in den tegenwoordigen en toekomenden tijd moeten de arbeiders hun hoofden nuchter houden, BINNENLAND. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wijziging der Kies wet. (Binnenland, 2e Blad). Het vuil naar den akker; afwijzende hou ding van het gemeentebestuur van Aals meer. (Binnenland, 2e Blad). Nederland speelde gelijk tegen Spanje (11) en komt Zaterdag in de finale van het Olympisch hockeytournooi tegen Britsch- Indië. (Sport, 3e Blad). Een der uit de strafgevangenis te Scheve- ningen ontsnapte personen heeft zich zelf weer aangemeld. (Laatste Berichten, lsle Blad). BUITENLAND. De phosgeenontploffing te Hamburg; het is niet nitqesloten dat de Volkenbond zich met de kwestie zal bemoeien. (Buitenland, lste Blad). Tsjang Tso lin zal Peking niet zonder strijd opgeven. (Buitenland, lste Blad). In Bnenos-Aires heeft een bomaanslag plaats gehad in het Italiaansche consulaat; er zijn 9 personen gedood. (Buitenl. Gemengd lste Blad). willen zij hun ideaal verwezenlijkt zien. Daarom moeten zij met de drinkgewoonte breken, ook vooral terwille van hun gezin, dat nog zoovele malen onder drankmis bruik van vader gebukt gaat. Nadat gewezen was op het drankvraag- stuk in het algemeen, en de aanwezigen opgewekt waren deel te nemen aan da drankbestrijding, gingen allen uiteen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer W. Hugenhollz (Oegstgecst). De nieuwe oudercommissie aan de school Duivenbodestraat B, hoofd de heer J. C. van Schaik, is'al9 volgt samengesteld: de heer H. J. Moonen, Begijnhof 2, voor zitter, mevrouw L. PlanjeGroolveldt, Zoe ter wou dsc he Singel 31, secretaresse, de heeren J C. Levering, Catharijnestraat 5a, N Freeke, St. Jorissleeg 10, A. Zaalberg, Prinses Wilheiminastraat 26. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor de Nijverheidsakte N IV, Werktuigkundig en Smidsteekenen, en kennis voor den werk tuigbouw de heer B Hoek, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. In de eerste helft van Juni zal in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" een zeer belangwekkende tentoonstelling worden ge houden van schilderijen en teckeningen door fl. J. Haverman. Tengevolge van de gladheid van het wegdek op den Witte-Singel ter hoogte van perceel 70 botsten gisteravond omstreeks kwart over zeven twee auto's, een bestuurd door W. H. U. te Scheveningen en een door T. B. te Zoeterwoude tegen elkander. De auto uit Scheveningen moest per kraan- wagen naar het Motorhuis worden vervoerd. Ook de andere auto was vrij ernstig be schadigd. doch kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. Ten nadeele van J. de J. is gisteren een rijwiel ontvreemd dat onbeheerd voor 's Rijks Prentenkabinet op het Rapenbuig stond. Twee koeien die op het land naast Zomerzorg grazen, hadden zich gistermid dag door een droge sloot op de spoorbaan Amsterdam—Rotterdam naast den overweg bij het station gewaagd De wagen voerder van een uit Amsterdam komende trein wist door tijdig krachtig remmen te voorkomen dat de beide dieren werden overreden. Twee losse werklieden J. P. v. d. B. en D. K. hadden gisteren een beetje te diep in het glaasje gekeken Zij kregen een kleine kwestie en D. K voelde zich toen geroepen zijn broeder m Bacchus een blauw oog te slaan De E fl D kwam er aan te pas en de heeren waren sp~ed:g ontnuchterd, waarna, zij elkaar de hand gaven en beloofden het voorgevallene te vergeten.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1