69ste JAARGANG VRIJDAG 18 MEI 1928 No. 20913 lofficieele Kennisgevingen. I kiden, 18 Mei 1928. 9869 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Ct3. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn. per week 0 18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 21 MEI 1928. des namiddags te twee uur. 5 vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. I Te behandelen onderwerpen: I lo. Benoeming van twee leden van de Éemmissie van Fabricage. 2o. Benoeming van een lid van het Be- uur der vereeniging „de Ambachtsschool". (92) 3o. Praeadvies op het verzoek van S. Boer Azn, om ontslag als lid van de jlehattingscommissie, bedoeld in art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting 1914 (104) I 4o. Rekening, dienst 1927, van de Plaat- tlijke Schoolcommissie. (105) 5o. Voorstel I a. tot wijziging van het Raadsbesluit van 5 Maart 1928, in zake de verhuring van de bovenverdieping van perceel Nieuwe Mare 15, aan den Armenraad; b. tot verlaging van het bedrag der be schikbaar gestelde gelden ten behoeve van de inrichting van de sub. a be- doelde bovenverdieping tot kantoor lokalen voor den Armenraad. (94) 6o. Voorstel tot verkoop aan J. W. Jeyneveld q. q. van hetperceel bouw bond op het ïtaamland, gelegen aan de leraslraat, Sectie M No. 4207 ged. (95) 7o. Praeadvies op het verzoek van de Ltidsche Duinwater Maatschappij, om goéd- prins van de verbreeding van den weg logs het bestaande duinkanaal onder de Imeenten Katwijk en Wassenaar (96) ■8o. Voorstel: |i. tot overneming in eigendom en on derhoud bij de gemeente van een ze- deelte van de Rijnkade en van het niet reeds in eigendom aan de ge meente toebehoorende gedeelte van de Munnikenbrug; |b. lot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van de Rijnkade. (97) 19o. Voorstel tot beschikbaarstelling van plden voorde uitvoering van eenige werken, |r verbetering van den toestand nabij den van de Stadshulpwerf aan de Oude prencracht. (98) lOo. Voorstel tot het voeren van ver ier tegen den eisch, welke door J. Plu r?en de gemeente is ingesteld, ter zake fan schade ontstaan aan het perceel Mare- f-^el No. 22 in verband met het doen pen van een stamriool aan den Ma re- Mei. (99) |llo Voorstel tot opnieuw vaststelling pn de verordening tot heffing van school ed voor het Lager Onderwijs in de ge ënte Leiden. (93) I l-o. Praeadvies op het verzoek van een ■netal Transportarbeiders-Organisaties, om Tf besturen van met paarden bespannen Jtuigen door personen beneden 18 jaar en r°r andere personen zonder rijbewijs, te «bieden. (100) [13o. Vaststelling van het vermenigvul- ■l'ngscijfer, bedoeld in de verordening op 7 heffing eener plaatselijke belasting naar inkomen te Leiden, voor het belasting >r Mei 1928—Mei 1929. (101 en 102) I llo. Verordening, houdende wijziging Jan de verordeningvan 20 October 1924. fern. Blad No. 27), betreffende den Ge itel ijken Dienst voor Sociale zaken (103) HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Leiden enpen ter algemeene kennis, dat door hen ■T"Urkl'ne 's ver^een(^ aan A. VAN TUIJN T recMverkri}genden tot het oprichten van rn ijsfabriek op een aan de Nieuwstraat L*"nd gedeelte van het perceel Nieuwe L'ü kadastraal bekend gemeente T n Sect»e I. No. 2467. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. VAN KOOPHANDEL EN FABR. V°0R RIJNLAND TE LEIDEN. Sa,1"ln3 der Kamer van Koophandel 13 i. neksn voor Rijnlajid op Woensdag. W ^es middags 2.30 uor in de der Kamer, Stationsweg Agenda- 1. Opening. 2. Installatie van den heer J. de Jong. 3. Notulen. 4. Ingeko men stukken. 5. Mededeelingen. 6. Vast stelling van een adres inzake het ontwerp Drankwet. 7. Vaststelling van een adres inzake Slagerijen. 8. Vaststelling van een adies inzake het gebruik van Schelpkalk. 9. Vaststelling datum van verkiezing. 10. Rondvraag. 11. Huishoudelijke vergadering. 12. Sluiting. ADRES. Aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland is een adres verzonden, waaraan het volgende is ontleend: Het door Gedeputeerde Staten bij Uwe Vergadering ingediende voorstel om de nieuw te bouwen brug over den Rijn bij Koudekerk een doorvaartwijdte te geven van 10 M en een doorvaart hoog te van mi nimum 1.41 M. -f- N. A P. geoft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land aanleiding er op te wijzen, dat het h. i. dringend noodzakelijk is de doorvaart wijdte dezer brug te verbroeden tot 12 M. Hieromtrent moge de Kamer het volgende opmerken. Een dergelijke verbreeding der doorvaart is van het grootste belang voor de industrie in Leiden, inzonderheid voor de scheeps- bouwnijverheid. Binnen een klein aantal jaren zal de nieuwe sluis bij Gouda, breed 12 M., ge reed zijn. De bruggen te Gouda, Waddinx- veen, Boskoop en Alphen zullen komen op een breedte van 14 tot 25 M. Dergelijke breedten zouden door de Provincie zeker jaTen geleden niet zijn v^fStgesteld, indien zulks niet reeds toen noodzakelijk was De streek bewesten de Koudekerksche brug zal dan echter en mogelijk voorgoed, afge sloten blijven voor schepen, pontons, bag- germateriaal, enz., breeder dan 10 M. Voor de betrokken bedrijven, en vooral voor hun verdere ontwikkeling is het van vitaal belang, dat Leiden een ruime ver binding krijgt aan den vaarweg Rotterdam- Amsterdam Ook de afmetingen van drijvend bagger- maieriaal zijn in de laatste jaren belang rijk toegenomen, zoodat een breedte van 10 M. en meer tegenwoordig veel voor komt. Een der industrieën is thans zelfs ge noodzaakt het grootere baggermateriaal, dat op haar werf te Leiden in aanbouw is, 1 te demonteeren en op haar werf te Haar lem aan het Noorder Spaarne weder op te bouwen en verder af te werken, hetgeen uiteraard zooveel onkosten met zich brengt, dat dit niet onbeperkt kan geschieden. Ook is het de vraag, of een dergelijke luxueuse methode, die de concurrennemogelijkheid zeer sterk beïnvloed, op den duur volge houden kan worden. Wordt da»arentegen de dooTvaartwijdfe 12 M., dan kunnen de door haar gebouwde vaartuigen, baggermolens, hoppers, enz. van meer dan 10 M. bTeedte onbelemmerd van Leiden naar Rotterdam worden ver voerd. Veel nadeel is ook ondervonden van de omstandigheid, dat schepen, baggermate- riaal, enz., eenmaal door deze indusrie op de tegenwoordig vereischte' breedte ge bouwd, niet meer naar de werf van opbouw kunnen terugkomen, waardoor de betrok ken scheepsbouwnijverheid zich dit répa ra tie werk ziet ontgaan, hetgeen ook voor de arbeiders in deze branche van gTOote beteekenis is, omdat bij reparatie het ar beidsloon gewoonliik de groote factor is. Zoozeer wordt door de industrie ten Wes ten van deze brug een goede vaariverbete- ring op prijs gesteld, dat alleen al om de vervanging der bestaande brug mogelijk te maken, door een drietal ondernemingen gedurende 15 jaar telkenjare gezamenlijk f. 500 wordt bijgedragen. Waar na^ir de Kamer is medegedeeld, het verschil in bouwkosten slechts pl.m. f. 12.000 bedraagt, zou het h. i. niet te ver antwoorden zijn om deze brug te bouwen op een doorvaartwijdte van slechts 10 M. De Kamer is er voorts van overtuigd, dat, als de Koudekerksche brug 12 M. wordt, de brug te Leiderdorp ook op 12 M. zal ko men. De belangen bij een verbreeding van deze brug zijn zoo groot, dal, bij een nor male ontwikkeling, de industrie zeker niet zal nalaten daadwerkelijke offers te bren gen om de gemeente Leiden te bewegen ook deze brug te verbreeden. De Kamer behoeft niet uitvoerig te beloo- gen, dat. wanneer thans de Koudekerksche brug op eeii breedte van 10 M. woTdl ge bouwd, uithoofde van de dan zeer hooge kosten, zeker tientallen van jaren zullen verloopen, voordat hierin verandering zal kunnen worden gebracht. Indien dp betrokken industrieën ter plaatse gevestigd blijven, zullen zij in elk geval af moeten zien van werken, welke een doorvaartwijdte van meer dan 10 M. vorderen. Door de voortschrijdende ontwik keling is heden noodzakelijk, wat tot voor kort slechte wenschelijk was. Mochten echter onverhoopt de meerdere bouwkosten .begroot ad f. 12 000 voor de Provincie een onoverkomelijk "bezwaar op leveren. dan verzoekt de Kamer Uwe Ver gadering beleefd, haar daarvan bericht te zenden, opdat alsnog gelegenheid zal be staan hieromtrent besprekingen te voeren. Ook de doorvaaj*thoogte zag de Kamer gaarne hooger gesteld. Echter ontbreken haar thans de gegevens om te kunnen be- oordeelen. of een grootere hoogte in ver band met de terreingesteldheid practisch te verwezenlijken is. Indien zulks echter mo gelijk 'is, zag de Kamer gaarne de door- vaarthoogte gebracht van 1.41 N. A. P. op pl.m. 2 M. N. A. P. Zulks acht de Kamer wenschelijk, omdat naar hare meening het landverkeer naar verhouding .meer hinder ondervindt van veelvuldig openstaande bruggen dan van eenigszins steile op- en afritten. Het is trouwens Uwe Vergadering te zeer bekend, dat door een verschil van één of een hal ven meter doorvaarihoogte, het aantal ma len, dat een brug moet worden geopend, belangrijk wordt beïnvloed, dan dat zulks omstandig zou moeten worden uiteengezel. De Kamer zal het nm bovenstaande rede nen zeer op prijs stellen, indien Uwe Ver gadering aan deze beide wenschen der Ka mer goede aandacht zou willen schenken. EEN MEEVALLER VOOR DE GEMEENTE. De wethouder van Financiën deelt ons mede dat de meevaller voor de Gemeente betreffende de opcenten op de Personeele Belasting niet zoo hoog is als wij Woensdag meldden. De wethouder machtigde ons te berichten dat de bedoelde opbrengst die bij na f. 17000 bedraagt op een voordeeltje van ruim 9% boven de raming neerkomt. LEIDSCHE ZIEKENKAS. Verslag van het eerste Lustrum. In 1922 op 1 Juli werd de organisatie met 466 leden opgericht. Het ledental steeg tot 640. Aan ziektegevallen kwamen in vijf jaren voor 1036. Aan ziektedagen werden uitge keerd 23482. Aan ziekengeld werd in de vijf jaren uitgekeerd .bijna f. 43.000. De totale ontvangsten waren f. 52.571.79; de totale uitgaven f. 50.658.65; dus een saldo van f. 1.913.15. Het saldo der Overlijdenskas is thans f. 1419.65; het saldo der Reservekas is thans f. 1881.74; het saldo der Steunkas is thans f. 584.17. BOND VAN MELKHANDELAREN. 25-jarig Bestaan. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat hier ter stede werd opgericht de Bond van Melk handelaren. Dit feit heeft men niet onop gemerkt willen laten voorbijgaan en in café Den Burcht heeft men het jubileum op feestelijke wijze gevierd. De voorzitter de heer Holst heeft de vele aanwezigen voor men met het eigenlijke feest begon, in hartelijke bewoordingen toe gesproken en vooral gewezen op de aange name samenwerking met de zustervereni ging „St. Paschalis". Namens „St. Paschalis" sprak daarop de heer Verberg, die den bond gelukwenschte met zijn jubileum en die eveneens de goede samenwerking prees. Nog eenige andere heeren, o.w. de heer Van der Kloot en den heer De Jong uit Den Haag, voerden het woord. De opvoering van het blijspel „Janus Tulp" en de uitvoering van eenige feest liederen werden ten slotte een groot succes en met een zeer geanimeerd bal werd het feest besloten. LEIDSCHE COÖPERATIEVE KEUKEN. Jaarvergadering. In het gebouw der Leidsche Coöperatieve Keuken aan de Rembrandtstraat 27 had Woensdagavond de jaarlijksche algemeene vergadering plaats, onder voorzitterschap van mevr. ReystVreeburg, die in haar openingswoord wederom uiting moest ge ven aan de klacht, dat er zoo weinig be langstelling bij de leden voor de jaarverga dering bestond. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen we het volgende: H$t ledenaan tal der Vereeniging steeg met 13. Door de. Keuken werden aan haar leden thuisbe zorgd 61.245 maaltijden, terwijl in het restaurant der vereeniging werden gebruikt 14.236 diners en 9110 lunches. Tevens wordt door de Coöp. Keuken gezorgd voor de maaltijden van de vereeniging School kindervoeding. Uit de daarna vastgestelde balans en. winst- en verliesrekening bleek, dat de to tale ontvangsten bedragen hebben f. 74.596.IOV2, met een winst van f. 247.46, welke geheel bij de reserves komt. Hierna werden als bestuursleden herko zen mevr. ReystVreeburg en dr. Persant Snoep en als nieuw lid in de vacature- me vr Roem gekozen mevr. v. Eek-Draaver. Bij de rondvraag verklaarde de heer Bicker Caarten speciaal aanwezig te zijn om namens vele dagelijksche bezoekers van het restaurant hun erkentelijkheid uit te spreken voor de zeer goede maaltijden, die zoo uiterst billijk aan de leden verschaft worden en in zoo'n heerlijk rustig, huiselijk milieu. Spr. dankte besfuur en directrice voor de goede zorgen en de moeite, die zij zich voor de leden getroosten. Met dank voor deze welwillende woor den. sloot hierop de voorzitster de vergade ring. LENTEFEEST VAN HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Ditmaal was het lentefeest weer gesleld op Hemelvaartsdag en het zou gehouden worden op het gvmnastiekveld van de H. B. S. voor Jongens aan de Burggravenlaan bij den Hooge-Rijndijk. De directie had, de nukken van Moeder Natuur kennende, de Stadsgehoorzaal gereserveerd, voor het ge val dat het te koud en le guur zou zijn voor het land. En het was te koud voor buiten. De groote benedenzaal was echter fluks, dank zij het pijpkruid en andere lentebloe men, in een lusthof herschapen. Ruim 300 kleine deelnemers en deelneemsters aan het feest, behalve nog een zangkoor van oudere kinderen, een tachtigtal ongeveer, werden vanuit het Volkshuis binnen geleid. Belangstellende ouders en oudere broers en zusters vulden de ruimte, die nog over was. De groo'e zaal was daardoor zoowel op de galerij als beneden geheel gevuld, behou dens dan de ruimte, waarop het spel werd uitgevoerd, waaraan door al de kleinen in keurige costuums werd deelgenomen. Zang begeleidde het spel. Als het begint is straat en veld en boom en tak nog weggedoken in het witte winter- pak, doch 't deert den knapen en meisjes niet. Maar plotseling wordt de winter vreugde verstoord; vrouwtje „Door" veegt met haar groote bezem sneeuw en kinderen van het veld. Doch zoo laat de winter niet met zich spotten. Hij stuurt den Noorden wind met de ijzige donkere wolken. (Heb ben wij er ook niet van genoten? Verslagg.) Het wordt een strijd tusschen Noorden- en Zuidenwind. Noordenwind buigt ten slotte voor de overmacht en trekt zich terug. De vogeltjes bouwen hun nestjes. Ge lokt door het mooie weer trekken ook de kinderen naar buiten: grootvadertje en grootmoedertje maken zelfs een wandeling en genieten van de voorjaarszon. De kinderen, die in het veld in slaap zijn gevallen, droomen van elfen, kabouters en paddestoelen Als zij ontwaken is de droom werkelijkheid geworden. De jonge Lente is gekomen. Licht en blij danst zij over het veld en een ontroerende vreugde deelt zich aan een kinderschaar mee, die door den Meiboomdans met kleurige linten uiting geeft aan de vreugde over.,*de lente, die gekomen is. De talrijke toeschouwers en luisteraars hebben als de kinderen zelf van dit mooie, schier onberispelijk uitgevoerd spel, op recht genoten. Het was af, er ontbrak niets aan. Na afloop vonden de deelnemende jon gens en meisjes in de groote, feestelijk ge looide zaal van het Volkshuis rijen tafels gedekt met gekleurde eieren, gesmeerde boterhammen met worst, sinaasappelen en limonade. En zij hebben met hartelust ook daar van genoten. Het Volkshuis heeft door dit mooie feest weer talrijke nieuwe vrienden en vriendin nen verworven. Hulde aan de directrice mej. Ruth en haar talrijke helpsters en helpers. ADRES AAN B. EN W. Door den heer A. B. Batenburg, exploi tant van het café-restaurant „Zomerzorg", Stationsweg 57, is aan B. en W. het ver zoek gericht, hem gedurende den tijd van de Olympiade vergunning te verleenen des Zondagsmorgens reeds de stoelen en tafels op het terras voor zijn café le mogen uit zetten, opdat bij aankomst der vreemdelin gen, die ongetwijfeld ook meer dan eens Leiden met een bezoek zullen vereeren, be hoorlijk zal kunnen ontvangen onmiddellijk nadat zij in onze stad per treingelegenheid aankomen. Ter nadere motiveering van zijn verzoek en tot toelichting voor het College van B. en W. moge dienen aldus het adres dat voor hef behoorlijk plaatsen van 50 ta fels en 200 stoelen minstens 3 uur noodig is. Z011 adressant daarmede eerst na 12 uur 's middags beginnen, dan kan hij daarmede niet gereed zijn wanneer de vreemdelingen redelijkerwijze verwacht mogen worden, wat niet alleen voor hem schade voor zijn bedrijf opleveren zou, doch ook een onaan- genamen indruk zal wekken bij de vreem delingen bij hun aankomst in de Sleutel stad. Waar adressant zich overtuigd houdt dat ook B. en W. er prijs op stellen dat allen zullen samenwerken om het in deze dagen den vreemdelingen prettig en aangenaam te maken, twijfelt hij er niet aan of hem zal voor die dagen de gevraagde concessie wor den verleend. DE V.V.S.L. NAAR DE VARSITY. Gistermorgen zijn de Vrouwelijke Stu denten met een salonboot der Volharding uit de Haven naar de roeiwedtrijden geva ren Prinses Juliana bevond zich aan boord van het met oranje en andere vlaggen ge- pavniseerde schip. Er was veel belan^fi ling bij de afvaart. SCHERPE CONTROLE. De Leidsche recherche heeft dezer dagen op verzoek van Curatoren der Universiteit alhier een controle gehouden op de betaling BINNENLAND. Overleden is generaal A. R. Ophorst te Amsterdam. (.Binnenland. 3e Blad). De Tweede Kamer heeft het voorstel tot het instellen van een kort verslag verworpen. (Tweede Kamer, 2e Blad). De verdachte van den moord te Rlauw- capel is gearresteerd. (Gemengd, 4e Blad). Ernstig motorongeluk bij Borkel en Schaft; twee personen gedood. (Gemengd, 4e Blad). Het begin der Olympische Spelen; de ont hulling door Prins Hendrik van het Van Tuyll-monument. (Sport. 2e Blad). Nederland wint den hockeywedstrijd tegen Frankrijk met 50. (Sport. 3e Blad). De loting voor het voetbaltonrnooi; Neder land tegen Uruguay op Woensdag, 30 Mei. (Sport, 3e Blad). De studentenroeiwedstrijden op het Noord zeekanaal; Njord wint alleen den eersten prijs in het sciffnnmmer. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De redevoeringen te Genève worden voor taan iederen Woensdag via Kootwijk uitge zonden. (Buitenland, 1ste Blad). De toestand in China; oneenigheid tus schen de Zuidelijke generaals. (Buitenland, lste Blad). Hét autonomistenproces in Frankrijk loopt ten einde. (Buitenland, lste Blad). Rusland zal een congres houden ter be strijding der oorlogsgevaren. (Buitenland, lste Blad). Japan heeft officieel medegedeeld de rust en orde in Mandsjoerije te zullen hand haven. Telegrammen, lste Blad). der college-gelden door studenten die de verschillende colleges volgen. Tegen eenige studenten die terwijl zij in de college-zaal zaten, geen bewijs van betaling konden toonen, is proces-verbaal opgemaakt. DE ARRESTATIE VAN EEN INDISCHMAN TE LEIDEN. Het opzienbarend bericht der arrestatie van een administrateur eener handelsonder neming te Kotta-Radja, die, zooals het be richt luidde, een bedrag van f. 220.000 f. 250.000 ten nadeele van de zaak, waaraan hrj werkzaam was, zou hebben verduisterd, en die ten huize van een kennis in Leiden zou zijn gearresteerd, in enkele ochtend bladen van den llden dezer vermeld, een arrestatie op last der Haagsche Justitie, door de Leidsche recherche een dag of tien te voren reeds gedaan, gaf ons aanleiding nauere inlichtingen in te winnen bij de politie, die alleen kon mededeelen, dat een zekere administrateur B., uit Indië, op last van de Justitie te 's-Gravenhage, die weder zou hebben gehandeld op verzoek van de Justitie te Medan, inderdaad was aangehou den en naar Den Haag vervoerd, waar hg in het Huis van Bewaring is opgesloten. Later werd een tweede bericht gelanceerd, waarin werd beweerd, dat de man voor de onderneming steekpenningen tot dit bedrag naar Holland had moeten brengen en het geld ten eigen bate had aangewend. Het geval had voor de families van zaken- menschen uit Indië, die met verlof hier ter tijdelijk aanwezig waren geweest en met name voor hen, wier naam met een B, aarvinsr. minder aangename gevolgen. Elk hunner werd op zijn beurt er op aangezien. Het wordt dus hcog tijd, dat de sluier der geheimzinnigheid, die over deze ge schiedenis hangt, wordt opgeheven. Het verheugt ons daarom uit betrouwbare bron te kunnen mededeelen, dat de arrestant beet N. de Br., afkomstig is uit Leiden, en tot voor één jaar ongeveer nog werk zaam was als administrateur van de Atjeh- Cc-uranl c.a. te Kotta Radja, een dochter onderneming van de Deli-Courant te Medan, Meer dan een jaar geleden liepen er in Meüan en te Kotta Radja reeds gerucüten van fraude, in de inrichting gepleegd. Het bedrag vaD de verduistering zou echter niet f. 220.000, maar ongeveer f. 22.000 hebbea bedragen. De Br., die geacht werd boven zijn stand te even, werd er toen reeds van verdacht. Hg '<ou van te ontvangen bedragen slechts een deel hebben geboekt en het andere ten eigen bate aangewend.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1