WITTE KONIJNTJE. Hoe een kleine Eskimo zijn eigen leeftijd weet. jes jeugdige Overman netjes waren het eens. dat er iets was met hun Rita. Zij was „anders dan anders", ;oms hijgende binnen, als de heele reeds aan tafel zat en was 's raor- geen velden of wegen te zien. Ze dat niet gewend van hun nichtje, geheele groote vacantie bij hen :ht en nu sinds eenige dagen plot- oo veranderd was. s iets met haar, of ik heet geen beweerde de bezitter van dezen zullen er wel achter komen," meen- broertje Jaap. chien heeft ze iets op haar ge- schaamt ze zich voor ons," zei dat geloof ik niet," liet Carla zich •en. „Als je je schaamt, krijg je zoodra iemand iets tegen je zegt ijgt nooit een kleur." kien hoort ze niet tot de meisjes, een kleur krijgen," merkte Tom op. loet iets verkeerds gedaan hebben," ap. wat zou het kunnen zijn? We nooit gemerkt, dat ze onaardig of it was." zei Carla weer. wij 't haar vragen," stelde Elsje zegt ze toch niet!" riepen de beide Is uit één mond uit. n ook bang, dat we er niet achter omen," meende Carla. „Laten we niet langer over denken. Mis- het wel heelemaals niets.'v Ik heb mij nou eenmaal vast nen er achter te komen," zei achter komen zullen wel" riep uit. „Ik rust niet, vóór ik het helpt al dat praten er over?" iarla op. jij dan een betere manier om er komen?" vroeg Tom zijn zusje, leg ik niet. Maar laten we,Rita met anl r Overmannetjes wonden zich hoe oe meer op, ja, het scheelde zelfs of ze kregen er onderling ruzie iar al deden de jongens ook nog best om achter de oorzaak van het gedrag van hun nichtje te komen insden de meisjes zich ook half van 't viertal giste de waarheid, ak de verjaardag van Tom aan. ieijij 's morgens beneden kwam, nam mee den tuin in. ie zich een week lang alle moge- defeite gegeven had om een reden s gedrag te vinden, dacht er op dit in het minst niet aan, zóó ver was hij te welen, waarmee zijn cm verrassen zou. gde haar dan ook tot heel achter in en daar achter dichte strui- nder bladeren verscholen stond >aa|n hokje met een allerliefst wit er in. s mijn cadeautje," zei Rita en ht straalde uichte van blijdschap, want naar onijntje had hij juist zoo heel erg iet zo del M vreugdekreten kwamen de an- ieren af en toen allen bij elkaar ei Rita: zult mijn gedrag in den laatsten chien wel wat zonderling hebben maar 'tkwam alles door dat tte dier. dat ik van mijn zakgeld gekocht heb van Japiks, den boer ioenderhof. Op een middag, toen maal uit waren, kwam hij mij het rngen. Ik was zóó bang, dat één er iels van zou merken, dat ik en dag al liet komen, want ik wist t jullie niet onverwachts thuis :omen. Het konijntje is hier dus al een week en zoo komt het, dat i in den laatsten tijd een groot van den morgen niet zagen, want ik naar het Hoenderhof om groen j te halen. Soms ging ik vóór het eens om hem een paar worteltjes ten en kwam ik op het nipperlje naai builen adem thuis. Maar nu Is alle geheimzinnigheid gelukkig voorbij." Tom bedankte zijn nichtje hartelijk voor het lieve konijntje en vertelde haar nu, dat zij wel hadden opgemerkt, dat er iets bij zonders met haar waS en ijverig geprobeerd hadden er achter te komen, maar dat hun dit niet had mogen gelukken. Eerlijkheids halve voegde hij er bij. dat zij meenden, dat Rita iets op haar kerfstok had, al wisten ze dan ook niet wat. Rita lachte nu hartelijk en zei: „Ik zal het jullie maar vergeven, want het leek wel heel vreemd. Maar ik ben toch blij, dat ik jullie met een goed geweten on der de oogen kan komen en ik hier on schuldig vóór jullie sta." .Even blank en rein Als het wit' konijn", zei Carla, die altijd dadelijk een rijmpje bij de hand had. „Leve Rita en het konijn!" riep Jaap uit. „Nu is alle geheimzinnigheid opge lost. Die Tom is een bofferd, hoor!" Hiermede waren alle Overmannetjes het roerend eens. ANNIE O. In het Noorden van Groenland wonen de Eskimo's van wie ik jullie vandaag ver tellen wil. Deze menschen hebben geen boeken. Ze kunnen lezen noch schrijven. Maar ze kun nen je dadelijk zeggen, hoe oud iedere dikke, kleine Eskimo is, die in en om de hut in de sneeuw speelt. Weet je, hoe ze dat doen Ze kijken in een tasch en kun nen het dan dadelijk zeggen. „Wat een grappige tasch!" hoor ik jullie al uitroepen. ,,Een tasch, waaraan je iemands leeftijd kunt zien." Toch is dit niet zoo vreemd. Luister maar. Iedere jonge Eskimo krijgt bij zijn ge boorte een tasch van bont. Het is de bedoe ling, dat hij die zijn heele leven bewaart. Elk jaar, wanneer de zon na den langen langen winternacht voor het eerst weer schijnt in het koude Groenland, wordt er een been in de tasch gedaan. Als je dus in de tasch kijkt en bijvoorbeeld zeven been deren ziet, weet je onmiddellijk, dat de eigenaar van de tasch ongeveer zeven jaar oud is. Nu waren het weer een groote massa brieven en nu las ik ook in veel brieven, dat de prijsraadsels lastig waren gevonden en er daarom zooveel namen ontbraken, die ik anders nooit mis. Nu dan, een volgenden keer wordt het misschien gemak kelijker gevonden, maar heusch, zóó lastig was het toch niet. Jan en Corrie Rodenburg, ik woon nu in de Van Bleiswijkstraat 149, jullie had ver geten den naam van de straat er bij te zetten, alleen maar 149. Nu, ik kreeg den brie! toch. Annie Tocht, ik ontving al je anecdotes en zal ze later stellig eens plaatsen. Aart Kop, je ziet, dat je brief niet is zoek geraakt; ik kreeg dien al mooi bijtijds. Als je niets bijzonders hebt te vertellen, dan behoeft er ook geen brief bij. Wiesje en Heiltje Vis, ja, dat zal een vreeselrjke schrik zijn geweest, toen kleine W. in het water viel, en was alleen nog haar mutsje boven water? En wie heeft haar er uit getrokken? dat begreep ik niet van de briefkaart, omdat jullie allebei onderteekenen en er stortd: „ik trok haar er nit". Ik hoop, dat ze geen kou heeft gevat. Zijn allen weer beter en weer naar school? En was de verjaardag toch nog heel prettig? Francien en Beb Hemerik, natuurlijk mag je bij elkaar insluiten. Sanna Frens, jammer voor je, dat je te laat was om de prijsraadsels in te zenden. Tillv de Groot, zoo, was verleden week de brief zonder naam van jou. Als je de brieven toch over de post zendt, doe het dan regelrecht naar Den Haag, Van Bleis- wjjkstraat 149. Prettig voor je, dat meisjes clubje. In mijn jeugd woonde ik in Leiden en ben toen ook dikwijls in Katwijk ge weest. Jan Evèrs, ik heb heusch nog altijd genoeg raadsels liggen. Jaccbus Fa vier, wel wel, wat A eb jij heerlijk feest gevierd met dat 40-jarig hu welijksfeest van je grootouders. Jan en Elsa Been, geen tijd gehad voor de prijsraadsels? Uit geweest naar Voor schoten? Heb je daar familie? Lucas de Romijn, neen hè, niets geen prettig weer, zoo'n koude wind. Het is jammer, want het is buiten overal al zóó prachtig groen en veel in bloei. Ga je met Pinksteren weer uit met je grootvader? Albert en Joop van Biezen, zendt voortaan maar samen in. Vroolijk feest gevierd met de koperen bruiloft van je ouders? Jacobus Brouwer je bent al veel jaren een trouw neefje van mij, ik neem het na tuurlijk niets kwalijk als je eens ontbreekt door te veel huiswerk. Annie van Hensbergen vond je het prijs raadsel te moeilijk? Dat spijt mij voor jou, veel kinderen vonden het toch zoo'n grap pig werk. Jan en Eempien Wassenaar misschien kom ik in Juni of Juli wel weer bij die mevrouw zooals verleden jaar en dan zul len we wel weer eens komen met de auto. Gerrit J. Prevo woon je vlak bij een bosch, leg mij dat eens precies uit en tegen welke brug reed die auto? Mientje en Nettie v. Riessen en Neelie en Marietje de Best voor jullie vieren het zelfde antwoord, namelijk dat ik hoop dat jullie met Hemelvaart mooi weer hebt met de gymnastiek-uitvoering in het open veld. Hans Stiasny dat 2e raadsel over die boom uit Rotterdam, dat zullen de kinde ren uit Leiden, meen ik, niet kunnen raden. Corry van Stralen te druk gehad voor het rapport om het prijsraadsel te zoeken? het was toch werkelijk niet zóó moeilijk. Dit velletje papier was net zoo goed. Teunis v. d. Akker o. gaat de bode het voor je halen? je bent zeker erg benieuwd er naar, maar als je dit leest, dan heb je het boek al. Nellie v. d. Water je behoeft volstrekt geen brief er bij te schrijven, maar dan kan ik natuurlijk ook geen antwoord in de correspondentie krijgen. Drie zusjes van Woudenberg was de kindercourant verloren door de schoon maak? ja de schoonmaak heeft altijd veel op zijn geweten. Geerlruida Kerkvliet, ja hoor ik steek ook nog heel dikwijs mijn gaskacheltje aan, maar 's morgens met de zon is mijn zit kamer volstrekt niet koud, wel 's avonds. Jo Klinkhamer ik heb nog genoeg raad sels, dus voorloopig geen nieuwe zenden hoor. Nico Abraham van Wijk ja anders zijn er veel meer namen te vermelden bij de prijsraadsels. Ik hoop ook dat we spoedig weer helder blauwe lucht zullen zien. Dirk Lancel de toren begint al mooi op le schieten. Willy de Neys, je anecdote zal ik stellig eens plaatsen. Ik heb nog steeds genoeg raadsels liggen. Ja niet waar, wat bloeien de seringen prachtig dit jaar. Annie Schouten denk er voortaan maar goed aan om je naam te zetten. Het raad sel van een kilompter heeft er vroeger al eens ingestaan. Henny H. H. goeden verjaardag gehad? veel gekregen, dat is heerlijk voor je. Ja nu behoor je tot de grooteren. Annie de l'Ecluse ik miste je wel een paar maal, maar ik begreep best dat je het mij wel een9 zou uitleggen. Heb je dus druk werk iederen dag. Zaterdags ook tot 's avonds? Sarv Boom. de prijsraadsel te moeilijk gevonden? Vindt je dat prettig zoo heele- maal per fiets heen en weer naar den Haag? Annie van Haarlem, ja zeker dat was eene vergissing die letter. Rie Lepelaar er waren veel zooals jij die het prijsraadsel te moeilijk vonden. Celia en Nico Kret dus jullie hebt pret tige verjaardagen kunnen vieren. Maarten Kuivenhoven als kind vond ik gymnastiek wel prettig, maar die tijd is nu al lang voorbij.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 19