I* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 Mei 1928 Tweede Blad No. 20906 GEMENGD NIEUWS. Ie entsche veenbranden. pw Hel speciaal Huiskamerkarpe "WiUon", 2M. 3M. f. 79.50 vragen van den heer schaper. Het lid der Tweede Kamer, de heer Scha ar heeft aan de Ministers van Justitie, Arbeid, Handel en Nijverheid en van noenlandsche Zaken en Landbouw de 'Igende vragen gesteld: 1- Hebben de Ministers kennis genomen Q de ernstige vermoedens, dat de bran- 'Q in de Drentsohe venen waardoor vele lederen en een menschenleven zijn ver- r^ii gegaan, opzettelijk zijn gesticht, en gezette tijden worden gesticht, door Éitonen, die zich daarmede onmiddellijk 'delijk voordeel trachten te bezorgen 2 Ib de Minister van Justitie bereid, ig onderzoek te gelasten naar de groodheid dezer vermoedens en zoo noo. tot vervolging der schuldigen over te an 1 3- Willen de Ministers in onderling over- overwegen, of maatregelen, zoowel van C1alen als van juridischen aard, kunnen orden getroffen om de drijfveeren tot 'Ise handelingen zooveel mogelijk weg t-e iemen of te verzwakken 1 Volgens gisteravond gedane mededeeling den burgemeester van Emraen, is het Brandgevaar in de venen nog niet geheel oweken. De wind vertoont neiging om in Westelijke richting te gaan, en als dat ge- (Beurt vóór de brandweer er in is geslaagd beide vuurhaarden in de venen te blus- zullen er weer duizenden dagwerken -■?. ebranden Die beide vuurhaarden 'Rk aan kanaal A te Emmer Erf- ■•tbeiderveen en in de buurt van Klazina- .I^oord. Die aan kanaal A is de kleix^- ®aar ook de gevaarlijkste, omdat deze ■Bel ^1®* bij een dichtbewoonde streek -■See*en is en daar in de buurt nog veel turf staat. MRECLAME. 2614 Ten opzichte van den eergisteravond ont- stanen brand was de burgemeester van meening, dat er aanwijzingen zijn, dat hier opzet in het spel is. Meü heeft in turfbul- ten, welke door het vuur gespaard zijn ge bleven, in petroleum gedrenkte lappen ge vonden. Naar zijn meening zijn de bonafide verveners niet schuldig aan het ontstaan van den brand en moet de opzet op reke ning worden geschreven van enkele geluk zoekers, die zich na de oorlogsjaren op de vervening hebben geworpen. Van de Maat schappij Klazinaveen is alleeD reeds voor f. 20.000 turf verbrand. Thans heeft de brandweer hulp gekregen in den vorm van regenbuien, welke gister avond vrij regelmatig voorkwamen. BRANDEN. Een twaalfjarige jongen te Eind hoven wegens brandstichting aangehouden. Van het Centraal Station te Arasterdam werd gisteravond ongeveer halfzeven gezien, dat er brand was uitgebroken in den pa pierhandel engro6 van de firma E. de Vries, De Ruijterkade 96. De brandweer werd ge waarschuwd. Inmiddels was ook de direc teur, die in de nabijheid woont, opmerkzaam gemaakt, dat er brand was in zijn zaak. Het vuur bleek te woeden in een opslag plaats van papier. Met het oog op den brand baren inhoud van dit vier verdiepingen hooge gebouw werd er met veel materiaal uigerukt. Met drie stralen werd het vuur bestreden en gebluscht. De schade is betrek kelijk niet groot. Veel is niet verbrand. Het vuur had zich ook aan een liftkoker mee gedeeld. Deze is door de brandweer gedeel telijk gesloopt. Gisteren is brand uitgebroken m het café ..Het Hert" aan de Hoogstraat te Weesp. Boven brandde het perceel over zijn geheele lengte uit De oorzaak is onbekend. Gisternamiddag brak te Nijmegen brand uit In het huis aan de Lange Brouwersstraat, bewoond door de families Van Tilburg en Ker9. Het geheele huis brandde uit Van de inboedel werd slechts weinig gered De oor zaak is onbekend Verzekering dekt slechtp voor een deel de schade. In verband met den brand in de Edi sonstraat te Eindhoven waarbij vier wonin gen verbrandden, heeft de recherche een 12 jarigen iongen aangehouden, die bekende een hoopje hooi. dat naast een schuurtje van een der verbrande perceelen lag. in brand te hebben gestoken. In minder dan geen tijd had het schuurtje daarop vlam gevat, waarna de jongen waa weggeloopen. Gisteren ontstond brand in de opslag plaats van den heer C. J Siegers aan de Sporthaven te Helmond. De magazijnen wel ke een groote hoeveelheid lompen katoen, en wolafval bevatten, zijn totaal afgebrand. De schade wordt geschat op ongeveer f 40.000. Alles was op beurspolis verze kerd Te Brunssum is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een heideveld waar ten behoeve van de waterwerken van Staats mijn Hendrik tal van houten loopbrugge tjes gelegd zijn Deze werden door het vuur aangetast Drie tot vier H.A. heidegrond verbrandden. Gistermiddag heeft een uitgestrekte bosch- en heidebrand gewoed aan de Gilzer- baan tusschen Tilburg *en hel dorpje Riel. In totaal verbrandden 20 H.A. bosch en heide, eigendom van den heer A. Bogaer9 te Tilburg. De oorzaak onbekend; vermoed wordt dat vonken uit een trein den brand hebben veroorzaakt. Maandagmiddag geraakte op den Lem merweg te Sneek de boerderij, bewoond door Tj. de Jong, eigenaar D. Jellema te St. Pancras, in brand Geheel het huis brandde in korten tijd af. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Bijna de ge heele inboedel en 15.000 K.G. hooi gingen verloren. De oorzaak i9 onbekend. Verze kering dekt de schade. FRAUDE BIJ DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING. De geheimzinnige deftige dame De secretaris van de directie gearresteerd. Dezer dagen ts melding gemaakt van een geraffineerde oplichting, van welke een groote bankinstelling te Rotterdam de dupe was geworden. Zooals men weet, had de deftige dame verteld, te komen in aet be lang van het fonds tot steun van dames uit den gegoeden stand, die buiten haar schuld in tmancieele moeilijkheden waren geraakt. Zg had telkens bg haar bezoeken naar een bepaalden chei gevraagd en dezen een carte- de-corresdondence getoond, op welke kaart de eebtgenoote van een bekend ingezetene machtiging verleende een bedrag van f. 12.500 op haar rekening af te schrijven, ten behoeve van de deftige dame, die voor dat geld later effecten zou koopen, ter i vorming vaü het fonds, dat in zgn geheel 150.000 zou bedragen. Hel merkwaardige geval heeft zich voor- j I geuaan, dat de chei, die aan de deftige dame het bedrag van 112.500 heeft doen uit betalen, nog denzelfden dag enkele belang rijke financieeie manupuiaties heeft verricht. Dit heeft achterdocht gewekt en na een uitgebreid onderzoek is de politie er toe overgegaan, dezen chef aan te houden, om dat hel lang niet uitgesloten wordt geacht, dat men hier te doen heeft met een uiterst geraffineerd complot. Indieui deze veronderstelling juist blijkt, zou deze chef geheel op de hoogte zijn geweest van de beraamde oplichting, en dan is het optreden van de deftige dame slechts een middel geweest hem aan een groot bedrag in geld te helpen. Vast staat, dat de betrokkene gedurende vele jaren heeft gespeculeerd en dal hjj daaiug groote sommen heeft verloren. Naar alie waarschijnlijkheid beeft hij tot nu toe de teKorien, ontstaan in zijn pnvé-rekening, aangezuiverd met gelden, welke hij ten nadeele van de Bank, bij welke hij werk zaam was heeft verduisterd. Het tomal dö- drag van deze verduisteringen is nog niet bekend, maar het wordt voorloopig op ten minste f. 20.000 A f. 25.000 geraamd. Bjj dit onrechtmatig verkregen geld dient dan nog het bedrag van f. 12.600, althans een belangrijk deel daarvan, te worden opgeleid. Dat de aangehouden chef gedurende zulk een langen tijd fraudes heeft kunnen ple gen, moet zijn oorzaak vindon in de om standigheid, dat hij een zeer hooge positie bekleedde, waann hij het volle vertrouwen fenoot. Dit vertrouwen was zoo groot, dat e directie van het kantoor aan de Boompjes van de Rotterdamsche Bankvareeniging bij welke instelling deze fraudes zgn ge pleegd al geruimen tijd geleden dezen afdeeüng8chef tot haar secretaris heeft be noemd. Op het oogenblik is deze secretaris, J. G. v. d. E. Br. geheeten, die behalve deze functie o.a. nog den post van president- commissaris van een scheepvaartmaatschap pij bekleedt op het politiebureau a3n de Groote Paauwensteeg opgesloten. Binnen kort zal hij worden overgebracht naar het buis van bewaring, waar hij ter beschikkibg van de justitie zal worden gesteld. DE „SCHUTTEVAER." Gisteren te Plymouth gearriveerd. Gistermorgen is de reddingsboot „Schut- tevaer", welke op weg is voor den grooten tocht naar New Vork, te Plymouth veilig van Margate aangekomen, zegt de „Tel." De gezagvoerder van de „Schuttevaer", kapitein Smit, deelde mede, dat na het verlaten van Margate het scheepje een nacht te Ramsgate moest blijven liggen, om<lat er absoluut geen wind was om te kunnen zeilen, Op één dag tijdens den tocht naar Plymouth werd acht mijlen afgelegd. De heer Schuttevaer denkt voor den tocht over den oceaan vijftig dagen noodig te hebben. KWAJONGENSWERK. Zij gingen autorijden. Gisteravond verzocht de heer J. H. P., uit Delft, die met zijn auto in Rotterdam was gekomen, op den Middensteiger aan twee jongens of zij even op den wagen wilden passen. De kwajongens beloofden dit graag, gingen in den wagen zibten en probeerden of zij den zelf starter konden laten werken. Dit ging maar al te goed en ook lukte het hen de auto vooruit te laten rijden, met zulk een vaart dal hij legen een huis opbotste. De 14-jarige C. W .F. B., die aan het stuur zat, wilde toen de versnellingshandle overzetten, deed dit verkeerd, zoodat de auto achteruit reed en gaf bovendien vol gas. Een lantaarnpaal werd hierdoor omver gereden. de auto stond toen plotseling ge lukkig stil. De jongens hadden geen letsel bekomen, doch de auto bleek zoowel aan de voor als aan de achterzijde zwaar beschadigd. AUTO IN DE SLOOT. Maandagmiddag ongeveer kwart over drie is bij Rotterdam een verhuisauto van de firma Fruyt en Waal uit Amsterdam op den Overschieschen weg in de sloot gereden. De wagen werd bestuurd door H. P. K.t uit Amsterdam, naast hem in de cabine zat W„ en achterin F. De wagen reed met een gang van pl.m. 25 K.M., toen plotseling het rechter-achterwiel van den wagen liep. De chauffeur kon den wagen niet meer tot stilstand brengen, daar de rem door het ongeluk niet meer werkte, en sprong van den wagen. De auto sloeg dwars over den kop en kwam met de wielen naar boven in de sloot terecht. W. kon zich met moeite uit de cabine op een weiland aan de overzgde van den wagen redden en ook F. werkte zich achter uit den wagen. De chauffeur lag bewusteloos op den weg, doch bleek tater slechts eenige lichte verwondingen te hebben opgeloopen, EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. De heer H. R., te Den Haag, reed bg de Jacob Oatsstraat op dén Parallelweg, aldaar, met paard en wagen, toen hg plot seling een knal hoorde en op hetzelfde EEN VET VRACHTJE. Het Noorsche tankschip ,,N. T. Nielson Aloneo" met walvischtraan van Zuid-Georgië, ia de Amsterdamsche haven binnen- geloopen. De „Alonso" stak 95 d.m., een diepgang waarop nog nooit tevo ren een schip de Am&terdamsche haven binnenliep. DE EERSTE RECLAME-MARKT IN DE RESIDENTIE. De markt-koop- liedenvereeniging „Aller Belang" heeft op de versierde markt een étalage-wedstrgd georganiseerd. Ruim 200 kramen waren keurig ge- etaleerd. Een aardewerk- en kristal-stand met gedekte tafel. DE EX-KEIZER TE DOORN op wandeling, rich koesterend in het voor jaarszonnetje. V. 1. n.. r.: De adjudant van dienst, de ex-Keizer, zdjn huis arts en de bof maarschalk. EVA HELD, de bekoorlijke revue ster van Parijs beweegt zich ook buiten het revue-genre. Een door houding en uitdrukking zeer ge slaagde madonna-creatie. JHK f MICHAELS VAN VEK- DIJYNEN, laatstelijk gezant te Buenos-Aires, van wien bin nenkort de benoeming te ver wachten is tot gezant te Wee- nen, als opvolger van Jhr. van Nispen tot Sevenaer. DE VERKEERSAGENT SCHREUDER uit Amsterdam, die op schitterende wijze het leven van een dame redde, die door het omslaan van een roei bootje dreigde te verdrinken. IN DE DROGISTERIJ AAN DE RUYSCHSTRAAT 97 te Den Haag, brak gistermorgen brand uit. Door het krachtig optre den van de brandweer werd erger voorkomen. De bestrij ders van het vuur in actie. HEI LUCHTSCHIP VAN NOBILE de ..Italia", dat, op reis naar de Noordpool te Spitsbergen geland i9 zal voor enkele noodzakelijke reparaties eenige dagen te Kingsbay moeten verblijven. De „Italia" op geringe hoogte in de lucht

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5