69ste JAARGANG ZATERDAG 5 MEI 1928 No. 20903 jofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta per regel root advertenhen uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adrertentiên 35 Cta per regel Kleine Advertentie uitsluitend bij rooruithetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cta bij een maximum aantal woorden ran 30. Incasso rolgens postrecht Voor eventueele opzending ran brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cta Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 12.35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nommer bestaat alt VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. i Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter openbare kennis, dat J. P. Mostard te Leiden, een verzoek heeft inge- (iend ter bekoming van verlof voor den erkoop van alcoholhoudenden drank, an- jeren dan sterken drank, voor gebruik ter Waalse van verkoop in het perceel Lange fare 72. 9046 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. [Leiden, 5 Mei 1928. DRANKWET. [Burgemeester en Wethouders van Leiden, rengen ter openbare kennis, dat N. Smit i Leiden, een verzoek heeft ingediend ter tkoming van verlof voor den verkoop van llcoholvrijen drank, voor gebruik ter Jaafse van verkoop in het perceel Lam- ïermarkt 36. 9048 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Mei 1928. HINDERWET. m Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter algemeene kennis, dat door hen Bergunning is verleend aan de firma G. W. ^andvoort en rechtverkrijgenden tot het uit- iden van de worstfabriek in het perceel ;landsche Kerkgracht No. 1, kadastraal ikend Gemeente Leiden, Sectie I. No. 2487 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 Mei 1928. 9045 HINDERWET. ■gemeester en Wethouders van Leiden, tzien het verzoek van de N.V. ,.De sche Courant" om vergunning tot het richten van een boek-, courant- en han- ?lrukkerij in de perceelen Papengracht s 30, 32 en 34, kadastraal bekend Ge ënte Leiden, Sectie G. Nis 935, 1302 en F79; [Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; [Geven kennis aan het publiek, dat ge temd verzoek met de bijlagen op de Secre tie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag 19 Mei e.k. des pormiddags te halfelf nren op het Raad- fiis, gelegenheid zal worden gegeven om fzwaren tegen dit verzoek in te brengen, wijl zij er de aandacht op vestigen, dat 1 tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet rereenkomstig art 7 der Hinderwet voor t gemeentebestuur of een zijner leden zijn «henen, ten einde hun bezwaren mon- fling toe te lichten. 9047 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ILeiden, 5 Mei 1928. ATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Adamantios Korals in Nederland. Li de laatste maandelijksche vergadering de Maatschappij der Nederl. Letterkunde het seizoen 19271928, gisteravond in Nutsgebouw gehouden, heeft prof. dr. C. flesseling, hoogleeraar in het Nieuw- leksch aan de Universiteit alhier, een ngrgk onderwerp uit het gebied zijner lie besproken, dat vooral ook ons, Neder- idera, belang kan inboezemen. Hij sprak |5i. over: „Adamantios Koraïs in Nederland", g Koraïs (1748—1833), die aldus spr. Rs philoloog en taalhervormer, maar vooral f strjjder voor de geestelijke verheffing Jp zijn volk in Griekenland nog steeds tengewoon geëerd wordt, voor zijn vor- aan den invloed van Nederlanders te dankon beeft gehad. IQ Smyrna was het de predikant Bernard Bun» diö, zijn eerste studiën leiddege- Byfe z^n zesjarig verblijf in Amsterdam '-—17 i 8) genoot hij de vriendschap en onderwijs van Adnaan Buurt en diens 'orde vrouw Josina Carolina van Lynden. Nederlandsche vrienden bleef steeds met groote dankbaarheid denken. philoloog wordt hij terecht gerekend _ooooren tot de Hollandsche school; zijn ■tSven ^nen nog steeds met vrucht ■LZJ uug SWJÜU3 UlCfc UULUV S geraadpleegd. Als hervormer van l, trachtte hg een middenweg te vin- jg ^hen het volgen van de schriftelijk overgeleverde taal en die door beschaafde menschen gesproken. Officieel had hij succes, doch dichters en prozaschrijvers van talent hebben de „gezuiverde" taal van Koraïs niet aanvaard, alaus besloot spr. zgn met belangstelling gevolgde verhandeling. In de volgende maand zal de Maatschappij haar jaarlijksche vergadering houden. HET ZEVENDE LUSTRUM VAN DE R.-K. STUDENTENVER. „ST. AUGUSTINUS" TE LEIDEN. Hedenmorgen is de feestelijke herden king van het zevende lustrum der R. K. Studentenvereniging „Sanctus Augusti- nus" aangevangen met een plechtige Hoog mis in de St. Lodewijkskerk aan de Steen- schuur. De plechtige H. Mis werd opgedragen door den Zeereerw. Hooggeleerden heer prof. P. G. Groenen, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond en modera tor der jubileerende vereeniging. Zijn Hoogeerw. werd hierbij geassisteerd door de Weleerw. iïeeren E. Kruytzer, als diaken, G. P. Th. Gerritsen O. E. S. A., als subdiaken, terwijl als ceremoniarius fun geerde de weleerw. heer mr. J. van Bal- gooy. Onder het H. Misoffer was er algemeene H. Communie voor de jubileerende Augus tijnen. Na de H. Mis was er gemeenschappelijk ontbijt op het „Eigen Huis" aan het Rapen burg 24. De feestvergadering. In de aula van de Universiteit werd hedenmiddag de feestvergadering gehouden. Hierbij waren o. m. tegenwoordig de hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Seminarie te Warmond, en vicaris capitularis van het bisdom, prof. P. G. Groenen, moderator van St. Augustinus, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, president-curator van de Univer siteit, mr. F. Idenburg, -secretaris van het college van curatoren, prof. A. J. Wen- sinck, rector magnificus en prof. jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, secretaris van den Academischen Senaat en verschillende le den van het college van B. en W. van Lei den. Van de honoraire lustrum-commissie waren aanwezig de zeereerw. heer Pas toor Th. M. Beukers, mr. H. Donders, prof. dr. W. Kee9om, dr. P. Niemer, mevr. I. Ru- land-Langezaal (eerste damessludent van St. Augustinus), dr. Fr. Twaalfhoven, dr. P. A. Vos en prof. R. R. Welschen O. P. De overige leden der honoraire lustrum-com missie hadden bericht van verhindering gezonden. Dit was ook ontvangen van Hunne Excellenties den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. 'Waszink en den heer Lambooy, minister van Oorlog. Voorts waren aanwezig afgevaardigden van de R. K. Studentenverenigingen te Delft, Amsterdam en Utrecht, van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, van den Vrijz. Chr. Studentenbond, van het Ned. Indonesisch Verbond van Jonge ren Organisaties, enz. Openingsrede van den praeses. Toen alle aanwezigen hadden plaats ge nomen sprak de praeses, de heer A. M. van Oven de openingsrede uit, waarvan wij het volgende ontleenen: De viering van het zevende lustrum van „Sanctus Augustinus" heeft een drieledig doel. In de eerste plaats behooren wij het te beschouwen als een tijdstip in het be staan der vereeniging, waarop wij God dank brengen voor den steun .die Hij ons, door onze vereeniging, op onzen levensweg verleend heeft. Het „God dank zeggen" is wel de eerste plicht van allen, die door „St. Augustinus" op hun levensweg eenigermate gesteund zijn geworden ofwel het einddoel van hun leven meer en intenser hebben leeren ken nen. Daarnaast zij de lustrumviering ook een gelegenheid om inzicht te krijgen in het vereenigingsleven om naar voren te bren gen wat zij voor ons zelve en voor anderen geweest is. In de derde plaats zij het voor ons een middel om het groote en schoone doel nog eens helder voor den geest te brengen en dan in gemeenschappelijke feestvreugde hechter vast te smeden niet alleen de ban den, die ons als Augustijnen onderling bin den, maar ook om de banden te verster ken, die als Nederlanders ons aan het Va derland en als studenten aan onze oudste en roemrijkste universiteit ons aan onze medestudenten binden. Spr. geeft dan een overzicht van de his torie van St. Auguslinus. Onder den naam „Tenamus Confessio- nem" werd in 1874 in Leiden de eerste R. K Stud. Vereeniging opgericht. Zij kon zich slechts een kort aantal jaren handha ven maar al toonde zij geen levensvatbaar heid, zij was toch de eerste en krachtige stoot, die de collegae in andere upiversi- teitsleden wakker schudde en de oprich ting bewerkte van de zusterverenigingen. Den 24slen Maart 1893 stondn echter mannen op als de oud-minister prof. mr. Aalberse, en wijlen staatsraad prof. mr. Slruycken, die het plan vormden tot de oprichting eener vereeniging welke 3 Mei 1893 definitief gevestigd werd onder pre sidium van den tegenwoordigen Minister van Slaat jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Aan het initiatief van deze drie groote figuren in ons Vaderland hebben wij het Sanctus Augustinus van thans te danken. Aan hun werk is de oplossing van de groote levensvragen van den jongen Ka tholieken intellectueel verkregen. Dat de vereeniging, op deze basis op gericht, de mogelijkheid in zich droeg tot groote ontwikkeling te komen, bewezen wel ae gestadige groei en differentiatie, alsook de uitbreiding van de naaste doelstelling der vereeniging. Vooral ae laatste jaren nam het ledental sterk toe. Van 90 bij het 4e lustrum steeg hun aantal tot bijna 200. „Augustinus" bezit thans een Apologeti sche Studieclub, terwijl twee nieuwe loten in de afgeloopen vijf jaren uitbotten aan den Makker-club en het getal bloeiende Debatingsclubs bracht op vier. In den loop der jaren is een Medisch Dispuut opgericht, hetwelk onder de lei ding van prof. Barge en prof. Groenen een bloeitijd doorgemaakt heeft. Het is tnans omgezet in een Medisch Privatissimum van prol. Welschen O.P. Ai is de laatste doelstelling onzer Ver eeniging n.L te komen tot de kennis der waarheid en de bevestiging in het ge loof nog steeds dezelfde gebleven, de de naaste doelstelling heeft in den loop der jaren uitbreiding ondergaan. Immers, waar zij in den beginne meer bleet beperkt tot de studie van algemeene wetenschappen, als de wijsbegeerte, theo logie, ethica, enz., zoodat het toenmalige St.-Augustinus meer zuiver als een studie club kon worden beschouwd, in het begin dezer eeuw vonden ook missieactie en so ciaal werk een plaats In het vereenigings leven-, terwijl daarnaast ook meer aandacht werd geschonken aan de behartiging der zedelijke en godsdienstige belangen der leden. De Missieclub mag zich in een krachtigen bloei verheugen. Het Sociale werk is in St.-Augustinus vertegenwoordigd meer op Katholieken grondslag in de Conferentie van het „Allerheiligst hart van Jezus", welke 22 April 1915 opgericht als ohderaldeeling van de Leidsche St..-Vincentiusvereeniging, haar zegenrijken arbeid onder de Leidsche bevolking verricht. In Sanctus Augustinus vinden we verder een zuiver godsdienstige uiting in de oprichting van de Congregatie der H.iL. Harten van Jezus en Maria", verdeeld in li6eren- en dames-congregatie. De oprichting is te beschouwen ais het gevolg van de meerdere aandacht, die geschonken werd aan de behartiging der zedelijke en gods dienstige belangen der leden. Als uitvloeisel van het reglement zien we verder ontstaan het „Eigen Huis". Immers zonder een band, die ons buiten de broeder schap eener congregatie bindt, is het gevaar te groot, dat de leden in hun godsdienstig leven oppervlakkiger worden. Wij hadden een „Eigen Huis" noodig, om door ge regelde bijeenkomsten en door vaker elkau- der te ontmoeten, elkander beter te leeren kennen en daardoor bjj ons sterk bewust te doen blijven, dat we op de eerste plaats Katholiek zijn en de Katholieke levens beschouwing in het individueele leven te verwerkelgken hebben. De opvatting, als zou ons „Eigen Huis" bedoeld zgn als een Katholieke Studenten sociëteit is ten eenenmale onjuist, omdat deze opvatting in strgd is met art. 2 der statuten. De tooneelclub Agab heeft reeds vaak zeer verdiende lauweren geoogst. Er blijft thans nog slechts één onder deel te bespreken over. Den 23sten Nov. 1910 deed het eerste vrouwelijke lid haar intreae in de vereeniging. Het aantal vrou welijke leden is gestadig grooter geworden. In zgn peroratie zegt spr., dat men het levende element der vereeniging niet moet zoeken in de doelstelling noch de levens kracht moet afmeten naar de vorderingen en fouten, die gemaakt zijn. De beteekenis der vereeniging is daarin gelegen, ebt zg heel haar 35-jarig bestaan lang reeds vele Katholieke jongeren geïnspireerd heelt om te trachten met heel hun ziel de christelijke levensbeschouwing in hun leven te verwezen lijken en dat zij hun daarbg tot krachtigen steun is geweest. Spreker eindigt met den wensch, dat St.-Augustinus een periode tegemoet moge gaan van steeds intenser innerlgk leven, dat zg steeds haar grondgedachte moge verwezenlijken en van haar principe nooit maar hoe weinig ook moge afwijken en dat zg steeds, gesteund door het devies; „Non Vincit Nisi Veritas", tot in lengte van dagen tot heil moge strekken van de Katholieke studenten aan deze Universiteit, tol heil van de Kerk en van het Vader land en tot eer van de Leidsche Alma Mater, aan wie wij zooveel verschuldigd zijn. Feestrede prof. dr. van Rooy. Prof. dr. A. H. M. J. van Rooy sprak ver volgens de feestrede uit Vijf en dertig jaren bestaat Uw ver eeniging. zeide spr. Vijf en dertig jaren is het geleden, dat in deze oude roemruchte Universiteits-stad mannen als Ruys, Aal berse, de R.-K. Studentenvereniging hebben gegrondvest, waarvan gij thans het voor recht hebt lid te zijn. De geschiedenis der vereeniging was er een van rustige', gelijkmatige groei al hooger schoot de kruin van den stevig gewor- telden boom, al breeder werd de wasdom van blad en tak en vrucht. Met gevoelens van bewonderende dankbaarheid zult gij Tiet hoofd buigen voor de moedige stichters en de volhardende werkers van de eerste tijden. Gij hebt recht met echte Room9che blijheid heden feest te vieren. Een herdenkingsdag als deze evenwel moet niet alleen zijn een dag van feesten en van zangen maar moet ook zijn een dag van bezinning. Temidden van het feestge- druisch past het, voor een wijle de ernstige zijde der herdenking na te speuren. Dan rijst de vraag: „Wat is de hooge, de ideëele be teekenis van mijn lidmaatschap van 'St.- Augustinus"? Het antwoord dringt zich op. Dames en Heeren, Uw samenzijn. Uw samenleven en streven in een Vereeniging als onze R.-K. Studentenverenigingen willen en. behooren te zijn, heeft ten slotte dit ééne, groote, ver heven doel: Bevorderen Uwe vorming tot waarachtige, eerlijke, wilskrachtige karkter- vaste Christenmenschen, die beseffen, dat vakkennis en vakkunde alleen niet den vollen mensch maken, doch dat meer en hooger daartoe noodig is. De patroon Uwer heden jubileerende Ver eeniging. zeide spr., is St. Augustinus. Beteekent die naam niet iets heel bijzon ders voor U? Schuilt er in dien naam den naam van dien ontzagwekkenden Bis schop van Hippo, die een groot denker onzer dagen eens genoemd „den Zielestree- Ier aller eeuwen" niet voor U een stu wende kracht bij Uw leven eji streven in Uwe Vereeniging? Het dunkt spr. goed op een dag als deze, over die vraag een wijle zijn gedachten te laten gaan. Verbijstering, bewondering, ontzag ver? vullen een ieder, zeide spr., die de ziele- gang en zielgroei bestudeeren van dien zoon der Noord-Afrikaansche 6tranden, die. als kind van St.-Monica en Patricius, in 351 geboren werd en wiens persoon en weTken op de 4e en volgende eeuwen een haast magischen invloed uitoefenden. Eerst na jaren van strijden en lijden, van vallen en verheffen, van zoeken en zuchten, brak het genaden-rijke oogenblik voor hem aan. dat hem voerde tot de jubelende ver zuchting: Mijn hart is onrustig, tot het rust vindt bij U. o mijn God! Priester, Bisschop geworden leeft en werkt en strijdt hij in een sterk bewogen maatschappij, die in zoo menig opzicht gelijkenis toont met de ver houdingen onzer dagen. Wat leert dat leven ons, vraagt spr. zich af, welke lessen, welke waarschuwingen vallen er voor ons in te beluisteren? Daar is al dadelijk één trek in1 het leven van den Priester Augustinus, die hijzonder treft al wie zich in zijn leven verdiept. Dat is zijn onverzwakte afkeer voor de onchris telijke, hddensche levensgewoonten zijner dagen. Hij kende uit eigen later zoo innig beweende levenservaring, dat leven vol uit spattingen. leeg aan idealen, alleen gericht op stoffelijk genot. Wat zien wij in onze tijden? Is er ook nu niet onder menig opzicht een terugkeer tot waarlijk heidensche levensgewoonten? St.-Augustinus leert voorts ook met zoo veel scherpte waar de gevaren dreigen, die tot afdwaling, geloofsverval, ketterij voeren. Twee oorzaken noemt hij: den invloed van een vriend, die voor het Kath. geloof van St.-Augustinus' moeder slechts spot en hoon uitte*, voorts hoogmoed en zelfoverschatting, die zich bij hem ontwikkelde door de suc cessen, die hem ten de"el werden op i\pg jeugdigen leeftijd bij openbare disputen en voordrachten. Uit Augustinus' leven klinkt ook zoo ont roerend de groote levensles van den Arbeid. Arbeidsdrang. arbeidslust. arbeidszin, stra len op uit iedere bladzijde van zijn levens geschiedenis. Er zijn in St-Augustinus' leven nog zoo veel andere gebeurtenissen en verschijn selen die het bepeinzen waard zijn en die tot nuttige gedachten en voornemens prikkelen:, Zijn drang tot zelfcritiek en tot verdraag zaamheid, zijn bewonderenswaardige offer zin. Augustinus offerde zich volkomen, ver zaakte zijn wenschen en verlangens naar studie en eenzaamheid. Het bonum com mune ging hem boven eigen begeerte. St Augustinus i9 waarlijk, zeide spr een lichtend voorbeeld voor alle eeuwen na hem. Studenten weest helfhaftig in het beleven en belijden van Uw H. Geloof, transigeer daarmede nimmer: spiegel u aan dien an deren Augustinus, Uwen Bisschop, die na e-en glorieus bestuur vol kracht en conse quentie. voor enkele dagen zijn ziel terug gaf aan zijnen God en wiens kloek betoove- rend devies luidde: In fide nihil haesitans. BINNENLAND. Het 7e lnstnim van de R.-K. Stntenden- vereeniging Sanctus Angnstiniu, ta Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De veenbranden in Drente groeien nit tot een ramp. Tele buizen reeds verbrand. (2e Blad). Bezoek van Minister Kan aan bet terrein van de ramp in Drente. (2e Blad). Twee lijken der Callisto gevonden. (Ge mengd, 3e Blad). BUITENLAND. Weer een aanslag op een sovjet-ambtenaar te Warschau. (Buitenl., le Blad). Verscherping in de verhonding tnsschen Japanners en Chineezen. Nienwe gevechten. (Buitenl., le Blad). Een Japansch vliegtuig gevallen. Acht dooden. (Buitenl., le Blad). De Italia zal het vertrek uit TadsS moeten nitstellen. (Buitenl., le Blad). Botsing tnsschen twee schepen ln hei Kanaal. Een gezonken. (Buitenl., le Blad). Dan zal het lidmaatschap uwer vereeni ging werkelijk gewin voor u worden; zal do toekomst U zien ais sterke Christenmannen en vrouwen, die geiuk dragen in eigen hart e'n geluk brengen in de gemeenschap ron dom hen zal Uw leven, naar het woord van Uw patroon worden als „een blanke stad op den berg"! Na afloop van de feestvergadering in de Aula hield het bestuur van Sanctus Augus tinus receptie op het .Eigen Huis". Hedenavond te hallnegen heeft de ont vangst en reünie der oud-leden op het „Eigen Huis" plaats. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Slotvergadering van het seizoen. De laatste bijeenkomst voor dit seizoen van de aid. Leiden en Omstreken van boven staande Vereeniging, die bjj afwezigheid van de presidente, onder leiding van den vice- voorzitter, den heer Mater, in het Leidsche Volkshuis heeft plaats gehad, had een op gewekt verloop. Na eenige huishoudelijke besprekingen vooraf, was de heer K. Christiaanse zoo vriendelijk wederom een serie van zijn be kende schitterende lantaarnplaatjes te doen Z!enditmaal van de Fransche Riviera, met duidelijke stem door hem toegelicht, en bovenalen van geschreven teksten op het drek voorzien. Hun, die door het gehoor zooveel missen, geeft het aanschouwen van liefelijke natuurbeelden dubbel genot. Een sjoelbakwedstrijd, waarvoor tal van prijzen waren ingekomen, stelde tot slot aJl1 aanwezigen in de gelegenheid naar huis te keeren met een souvenir van de bijeenkomsten. Besloten werd gedurende de zomermaan den deze bijeenkomsten te vervangen door e> cursies, daar uit de reeds gehouden ex cursies naar den Hortus en de Sterrenwacht de groote belangstelling is gebleken. Datum en tijd voor de eerstvolgende excursie naar de Raaphorst met zijn bloeien- deu seringenberg zullen in het „Leidsch Dagblad' nader worden bekend gemaakt. Aan het eind van den avond dankte de beer Mater de leden voor de groote be langstelling, gedurende de wintermaanden betoond in de avonden, die het bestuur organiseerde, waarop mevr. Ort het woord vroeg, om uit naam van een groot aantal slechthoorenden het nieuwe bestuur te dan ken voor wat het had verricht, en de hoof nit te spreken, dat op dezelfde wijze mocht worden voortgegaan. BAZAAR IN HET NUTSGEBOUW. Voor het werk van prol. Schweitzer. Leiden heeft wei getoond dat het den ar beid van prof. Schweitzer in Equatoriaal Afrika waardeert en dat het dezen nobeien geleerde en offervaardigen weldoener wil steunen in zijn arbeid. De collecte van prof. Schweilzer's lezing in de Hoogland- sche kerk bracht een verrassend mooi be drag op en ook de recette van het orgel-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1