■PRINSES JULIANA'S 19DE VERJAARDAG. 69ste JAARGANG MAANDAG 30 APRIL 1928 No. 20898 1 nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. J, *a de onder voorzitterschap van prof. I V' Vogel in bet gebouw Gravensteen IF. ouden jaarvergadering van het Instituut l^ern» heeft de voorzitter het jaarverslag |tv*r 1927—1928 uitgebracht-, waaraan het I ögende is ontleend: Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD OAQBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta per regel roor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post recht Voor eventueele opzending van brieven 10 CtsL porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. - Het de gebruikelijke vreugde is heden hier het feest van Prinses Juliana's gentienden verjaardag gevierd. De jjreugde uitte zich ook nu weer-voorname- c in het uitsteken der vlaggen van Rijks- i particuliere gebouwen en van de trams i in de bespeling van het carillon, terwijl k nu weer de draaiorgels vergunning had- n om te spelen. Do Leidsche Chr. Oranje-Ver. en het Ge meentebestuur verzonden telegrammen van jelufcwensch aan H. K. II. Het telegram de Oranje-Vereeniging luidt: ..De Leidsche Christelijke Oranje-Veree- "~gi gereed, om den rijken zegen van i dag dankbaar, en geestdriftig te ge- knken, biedt Uwe Koninklijke Hoogheid het Koninklijk Huis de hartelijkste ge- tenschen aan. Moge de God der Vade- i die wenschen vervullen! Wij omringen dierbare leven van Uwe Koninklijke Hoogheid met ons vurig gebed, en met |toze omwankelbare trouw." Het eenige feestelijke, waardoor de Prin- |es9e-verjaardag zich voor den Leidenaar andere dagen onderscheidt, zijn de ®eerten, welke op de Lammermarkt en •ie Korenbeurs plegen t*e worden gegeven. I In de Korenbeurs zal te halfacht het Ste- Ijklijk Muziekcorps onder leiding van den Geyp, een feestprogramma ten ge il oore brengen; op de Lammermarkt is het 't muziekgezelschap „Orpheus", directeur de heer J. Vink, dat vanaf halfacht het na volgende programma zal geven: 1. Wilhelmus. 2. Wellington Marsch, W. Zehle. 3. Morning, Noon Night in Vienna, F. von Suppé. 4. Zigeunerliebe. Walzer, F. Léhar. 5. Suite-Ballet, Francis Popy. 6. Le Barbier de Seville, Ouverture, Ros sini. 7. Vier oud-Hollandsche Marschen: a. Marsch van de Staten van Holland; b. Marsch der Zwitsers; c. Marsch van den jongen Prins van Friesland; d. Marsch van Prins Eugenius. 8 Wo die Citronen blüh'n, Walzer, Joh. Strauss. 9. Colonel Bogey, Marsch, Kenneth J. Alford. 10. Wien Neérlands Bloed. Laat het publiek in het belang van het welslagen der concerten en van de se- rieuse belangstellende hoorders, tijdens de muzieknummers vooral stilte betrachten. Luidruchtigheid in de mate, zooals wij die vorige jaren helaas wel eens hebben moeten constateeren, vergalt het genot van de werkelijke muziekliefhebbers. Wil men liever niet luisteren, blijf dan weg! Jaarvergadering instituut kern. tie* vereenigingsjaar 1927'28 is voor I Instituut Kern in verscheidene opzicn- I -n een tijd van vooruitgang geweest. Sedert I et vorige jaarverslag is het aantal leden I 'egenomen met 6 donateurs en 69 gewone l<u vereeniging bestaat thans uit 42 I naWurs en 250 gewone leden. I Ind- k ^kte maanden is het aantal Britsch- Ivf-Kr-j ^en toegenomen, mak nd verschijnsel, waaruit is cp te K te hA benemende belangstelling daar I £it *n werkzaamheid van het In- Iv,;i *n dit verband wordt met dankbaar- ho gemaakt van de hulp, onder- l v en van de zijde der kantoren van de Handelsbank te Calcutta en bjj het Innen der contributies van leden in Britsch-Indië. Ook in Ned.-Indië is een ernstige poging gedaan om meer. belangstelling in bn steun vdor het werk van het Instituut te vinden. Hoewel het resultaat niet geheel heeft beantwoordt aan redelijke verwachtingen, past toch een woord van erkentelijkheid jegens den heer dr. J. D. K. Bosch, die als commissaris de be langen van het Instituut in Ned.-Indië be hartigt. Het verslag maakt verder melding van de met succes bekroonde pogingen om de be schikking te krijgen over de beneden-ver- dieping van den noordelijken vleugei van het gebouw Gravensteen, m.a.w. de oude Vierschaar, laatstelijk door de gemeente Leiden gebruikt als vereenigingslokaal voor werkloozen. De huursom van den geheelen vleugel bedraagt thans f.400 per jaar, In verband met de verschillende bestem mingen aan de oude Vierschaar gegeven, was de deftige zaal ontsierd door onooglijke houten schotten en kasten en op hoogst smakelooze wijze besaust en beschilderd. De eerste zorg moest dus zijn niet allefen deze zaal in te richten tot collegelokaal, •naar tevens haar weder een aanzien geven overeenkomend met haar historisch karakter Groote dank wordt in dit verband gebracht aan den heer dr. Jan Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de Momumentenzorg. Op grond van een door hem uitgebracht rapport heeft het bestuur zich in een schrijven ge dateerd 27 December 1927 gewend tot de>n Minister van Onderwijs met een bede om hulp in den vorm van een subsidie van 850. Bovendien hebben de beheerders van net Leidsche Universite'itsfonds het Instituut zeer aan zich verplicht door wederom een oedrag van f.500 beschikbaar te stellen, waarmede de inrichtingskosten konden wor den bestreden. Nadat de bedoelde restaura tie volgens het advies van dr. J. Kalf was uit gevoerd, is onmiddellijk na de Kerstvacantie liet lokaal in gebruik genomen voor colleges en lezingen. Op deze wijze is in een reeds lang bestaande behoefte voorzien n.l. een collegezaal ten dienste van de Indische archaeologiei en kunstgeschiedenis met gele genheid tot het projecteeren van lichtbeel den. De installatie voor lichtbeelden volgens een nieuw procédé (het beeld wordt gepro- lecteerd op een plaat van fijn gespoten mat glas van 1.50 meter in het vierkant) is ge leverd door de firma Ivens te Amsterdam. Nog wordt vermeld, dat het stadsbestuur zoo welwillend is geweest een tachtigtal stoelen in bruikleen af te staan. Gaarne had het be stuur het lokaal gemeubeld met stoelen ..•enigszins overeenstemmend met het karak ter van de zaal maar een poging daartoe is niet met goed gevolg bekroond. Sedert de Kerstvacantie heeft de hoog leeraar in de archaeologie van Nederlandsch- indië (prof. dr. N. J. Krom. Red.) geregeld c.olle'ge kunnen geven in de Oude Vierschaar, waarbij de inrichting voor lichtbeelden uit stekend heeft voldaan. Ook andere docenten hebben van het lokaal gebruik gemaakt voor hunne colleges. Bovendien is vanwege het Instituut Kern een serie van vijf archaeolo- riscbe lezingen met lichtbeelden gegeven. Den sprekers wordt dank gebracht voor hun 'eer gewaardeerde medewerking. Nu hot Instituut kan beschikken over een collegezaal, is het mogelijk gewordc-n de bovenzaal meer uitsluitend in te richten tot en te benutten als lees- en studiezaal, In verband met de aanstelling van een as sistent kon tevens de leeszaal dagelijks opengesteld worden. Dit had het reeds ver wachte en zeer gewenschte resultaat, dat het aantal bezoekers onmiddellijk aanmer kelijk is gestegen. Verscheidene studenten hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om tegen beta ling van de halve contributie van het Instituut te worden. De boekerij breidt zich gestadig uit. Hoe wel de som van f. 1000 uitgetrokken voor den aankoop van boeken verreweg de grootste post op het budget vormt, is het be drag nauwelijks voldoende tot aanschaffing van de belangrijke en vaak kostbare boek en plaatwerken, die ieder jaar verschijnen op het gebied der Indische archaeologie en kunstgeschiedenis. Daarbij komt nog, dat nog zoo menige leemte, waar het be treft publicaties van vroegere jaren, dient te worden aangevuld. De aanwas der bibliotheek geeft nochtans reden tot tevredenheid, een gevolg van de verblijdende omstandigheid, dat haar groei niet alleen te danken is aan aan- koopen, maar ook aan schenkingen. Nog in het vorig jaarverslag kon met groote dank baarheid melding gemaakt worden van het vorstelijk geschenk, van dr. J. W. IJzer man ontvangen een exemplaar van de Baraboedoer monografie van Kroon en Van Erp. Het gold hier een werk. dat zeker wel het allerminst in de boekerij kon en mocht worden gemist. Kolonel N. D. B. Bosboom, oud-directeur van den Topografischen Dienst in Ned.-Indië verheugde het bestuur eveneens met een donatie van groote waar de, bestaande uit de volledige editie van ihet Kon. Bataafsch Genootschap van Kun sten en Wetenschappen van het jaar 1880 af tot-nu. benevens een aantal andere pu blicaties, die voor de bibliotheek van bij zonder belang zijn. Ook prof. dr. Ph. S. van Ronkel schonk het Instituut weer een aan tal boekwerken, die voor het grootste deel van belang zijn in verband met de van wege het Instituut gegeven taalcursussen. Verder werden nog boeken ten geschenke ontvangen van de heeren Ramaprasad Chanda te Calcutta, Maulwi Zafar, Hasan te Agra, prof. dr. Ernst Hertzfeld te Ber lijn, Chr. Hooykaas, litt. docts. te Leiden, prof. dr. J. Huizinga te Leiden, R. C. Kok te Srinagar (Kashmir), R. A. Kern te Lei den, prof. dr. N. J. Krom te Leiden. W. G. Muller te 's-Gravenhage, F. O. Oertel te Teddinglon (Engeland) en dr. A. Sarasin te Basel. In den loop van het jaar werden nog boeken ontvangen van het Kon. Jnst. v. d. L., T. en V v. Ned.-Indië, de Asiatic So ciety of Bengal, de Numiamatio Society of India en van de Ecole Fran^aise d'Entrêrae Orient. Het aantal periodieken, dat het In stituut thans ontvangt meest in ruil tegen de „Bibliography" is gerezen tot 74. In het afgeloopen jaar schonk de heer W. O. J. Nieuwenkamp twee origineele brieven van Kern aan hem gericht, gedateerd 22 October 1905 en 16 October 1903. Het uit zicht bestaat, dat, in geval zulke brieven mochten worden aangetroffen in de nala tenschap van wijlen dr. G. P. Rouffaer, deze aan het Instituut zullen worden afgestaan. Waarschijnlijk bevinden zich nog brieven van Kern in het bezit van buitenlandsche oriëntalisten. Een oproep door de zorg van mr. J. H. Kramers in de voornaamste Ooster- sche tijdschriften geplaatst, zal, naar ge hoopt wordt, ten gevolge hebben, dat derge lijke brieven, althans voor een deel, in be zit van het Instituut komen. De portrettenverzameling is verrijkt met een portret van Sir Aurel Steijn en een van dr. N. H. van der Tuuk, aang^oden door prof. dr. Ph. S van Ronke! De verzameling fotografieën op het gebied der archaeologie en kunstgeschiedenis van Voor-Indië is wederom belangrijk uitgebreid, zoowel door aankoop van foto's van Mo- hammedaansche gebouwen te Delhi, Agra en Lahors als door schenkingen. In dit verband wordt in het bijzonder melding gemaakt van een verzameling hoogst belangrijke foto's, die betrekking hebben op de opgravingen te Mohenjodaro in Sind, ontvangen van sir John Marshall, en een collectie foto's van den Oudheidkundigen Dienst van Ceylon, gezonden door dei; heer A. M. Hocart, ar chaeological Commissioner te Armradha- pura. Aan het plan tot het organiseeren van eenige leergangen voor de praktische kennis van levende Oostersche talen, is in het afge loopen jaar een begin van uitvoering gege ven. De cursussen te Leiden betroffen het Arabisch, Armenisch. Chineesch, Hindo- stani en Javaansch, de cursussen worden gegeven door de heeren Kramers, Büchner, Duyvendak, Vogel en Walbeehm. Bovendien werden in het Koloniaal Instituut te Am sterdam cursussen in het JavaanscH en Ma- leisch gegeven door de heeren G. van der Veen en J. Lameijn, waarvan die in het Ja vaansch door niet minder dan 48 personen (in twee groepen verdeeld) werd gevolgd. Dank wordt gebracht zoowel aan de leiders der cursussen als aan het Leidsche Univer siteitsfonds, die door toekenning van een subsidie van f. 5Ö0 cle uitvoering van het plan hebben mogelijk gemaakt en aan het bestuur van het Koloniaal Instituut voor het welwillend beschikbaar stellen van locali- teiten ten behoeve der Amsterdamsche cur sussen. Op een onlangs in het Instituut Kern gehouden bespreking, waaraan nage noeg alle leiders van cursussen deelnamen, bleek men algemeen van meening te zijn, dat er op grond der bereikte resultaten re den bestaat om ook in het volgend school jaar zoowel te Leiden als elders de gelegen heid open te stellen voor praktische beoefe ning van verschillende Oostersche talen. Dank zg de subsidie van f. 1000 's jaars van de regeering van Ned.-Indië is het mogelijk geworden een Jaarlijksche Biblio grafie van Indische Archaeologie" uit te geven. Een assistent, aan het Instituut ver bonden, bewees bij de compilatie der biblio grafie zeer belangrijke diensten. Thans is liet eerste deel der Bibliografie voor het jaar 1928 verschenen, een quarto van 110 bladzijden. De inleiding, die een overzicht geeft der gewichtigste archaeologische ont dekkingen in de Indische wereld, is verlucht met 12 mooi uitgevoerde platen. Dank wordt gebracht aan de firma E. J. Brill, te Leiden, en, wat de platen betreft, aan de firma L. van Leer Co., te Amsterdam. Tot assistent werd aangesteld de heer K. L. Fabri, een Hongaarsch student, die zich te Leiden aan de studie van het Sanskrit wijdt. Medewerking hebben vervolgens nog ver leend de studenten in de Arisctie en Indische letteren de heeren A. J. Bernet Kempiers, Th. P. Galestin, M. Kern en E. H. Maarssen. Ondanks den vooruitgang, zijn de in komsten nog steeds ontoereikend om in een aantal zeer dringende behoeften te voor zien. Een poging om een regeerings-subsidie van f. 2000 's jaars te krijgen ter bezoldiging van een assistent, heeft niet het gewenschte resultaat gehad. Dat het bestuur nochtans in staat is geweest de wetenschappelijke werkzaamheid van het Instituut voort te zetten en uit te breiden, is vooral te daoken aar den steun, van particuliere z(jde ont vangen. Ten slotte wordt dank gebracht aan de donateurs en leden der vereeniging „In stituut Kern". Bij de bestuursverkiezing werd gekozen in plaats van mr. J. H. Kramers, de heer H. T. Damsté, te Oegstgeest. Ten slotte werd besloten, dat het In stituut Kern zich^zal aansluiten bij het Oos- tersch Instituut (de alhier gevestigde stich ting, die tot doel heeft samenwerking tusschen instituten en genootschappen te bevorderen). Hierna sloot de voorz. de vergadering. JAARVERGADERING CENTRAAL NEDER- LANDSCH HENGELAARS-VERBOND. Het C.N.H.V. hield gisteren alhier zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. A. C. A. Erkelens opende om 10 uur de verga dering met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij zijn leedwezen uit sprak dat de lste voorzitter, de heer Th. Riel, wegens ziekte zijn functie als zoodanig had neergelegd. Hij memoreerde de verdiensten BINNENLAND. Verjaardag van H. k. H. Prinses Jnliana. (lste Blad). Ernstige brand te Aalsmeer. (Laatste Be richten, 1, Blad). Prol. Schweitzer te Leiden over zijn werk in Centraal-Afrika. (Stadsnieuws, le Blad). Een circnlaire van Ged. Staten dezer provincie aan de gemeentebesturen inzake de inzending van begrootingen en rekenin gen. (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van den Bond van ambte naren bij de Ned. Spoorwegen. (Binnen land, 2e Blad). Bij Overschie is een bejaard echtpaar door een anto aangereden en gedood. (Ge mengd, 2e Blad). De levensgeschiedenis van den overleden bisschop van Haarlem. (Kerk en School, 3e Blad). BUITENLAND. De nitslag der Fransche herstemmingen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Bijzonderheden over Bela Kun's optreden in Weenen. (Buitenl., le Blad). Engeland gaat optreden in Egypte. (Tel., le Blad). De Oceaanvliegers te New-York. (Buiten land, le Blad). van den afgetreden voorzitter, welke woor den inet instemming door de vergadering be groet werden. Een der punten van de agenda om den heer Riel tot eere-voorzitter; te benoemen, werd onmiddellijk in behande-* ling genomen en onder luiden bijval aange nomen. Namens de afdeelingen zal den heei; Riel een Goerz-prismakijker, namens het bestuur, het bondsinsigne in goud worden aangeboden. De voorzitter wekte de leden op de uitvoe rige agenda kort en vriendschappelijk te be spreken. Uit de verslagen door den secretaris en penningmeester uitgebracht bleek de voort durende groei van het verbond en kwam naar voren wat gedurende het afgeloopen jaar door het bestuur was gedaan om de belangen van de hengelsport te verdedigen tegen haré verschillende vijanden. In de vacature van Isten voorzitter werd voorzien door benoeming van den heer John Erkelens, die na herbenoeming der overige bestuursleden en benoeming van den heer. Miesyerus als commissaris een woord van dank bracht aan de bestuursleden en de commissie van redactie die in zoo ruime mate hun tijd en krachten aan de belangen van het C.N.H.V. hadden gegeven, en die zijn benoeming aannam. Onder de vele punten, die besproken wer den, dient vermeld het voorstel van Leiden om contact te zoeken met buitenlandsche sportorganisaties, teneinde invoerrechten van uit Nederland naar het buitenland uit- gevoerden visch te verkrijgen om daardoor te bereiken dat de uitvoer beperkt wordt en daardoor gelegenheid voor den vischstand ge schapen wordt om weer op peil te komen. Door alle aanwezigen werd dit voorstel toe- gejuicht. Aan het hoofdbestuur werd de na- dere uitwerking van dit voorstel opgedragen. Eveneeens werd aan het bestuur ter verdere afdoening overgelaten het voorstel Den Haag om de maat op den snoek met 5 c.M. verhoogd te krijgen en de gesloten tijd voor deze vischsoort op 16 Februari te doen in gaan. Tegen het verbod om in de Rotte, ofschoon openbaar water, zonder vergunning van den pachter met een hengel te mogen visschen, werd vooral door de afdeeling Rotterdam op nieuw heftig geprotesteerd. Uit de medege deelde cijfers bleek overduidelijk dat het doel waarmede dat verbod op de Rotte ge legd is. allerminst bereikt is. Integendeel zel den werd een water zoo arm aan visch be vonden als dit door wettelijke bepalingen ten behoeve van het bedrijf beschermde water. Ernstig werd overwogen om dit en soortge lijke wateren in de toekomst te pachten of zoo mogelijk te koopen. Opnieuw werd door de afdeeling Gouda gewezen op de ongelooflijk brutale strooperij waartegen niet krachtig genoeg wordt opge treden. Verbeurdverklaring van een zegen,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1