ARC "I A P C i A P C ■k k k k k A P C [et Zilveren Feest van Leiden's Openb. Slachthuis J& EEN VEELBEWOGEN NACHT. /|(r pTANPARD; APC.producten zijnde kampioenen in betrouw baarheid en kwaliteit. Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van Amerikaanschen Oorsprong 69^ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 April 1928 Derde Blad No. 20897 Buitent. Weekoverzicnt. FEUILLETON. I H v n Conriois? informeerde Winter. ■€n meneer. Die man die daar staat |rvJan, wien men mij gezegd heeft dat hij heet. PC AP C ***r**APC*-»»** APC r OR American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, Den Haag IA PC APC APC*****APC Een nuttige en onmisbare instelling. Overzicht van het gebouwen- en loodsencomplex van het Openbaar Slachthuis. Het is eigenlijk een merkwaardig bedrijf, at van het Openbaar Slachthuis, dat Dins- il 1 Mei vijfentwintig jaar bestaat. Een luguber bedrijf, zullen sommigen zeg en anderen gastronomen vooral zul- En het een nuttig instituut noemen. Een nuttig bedrijf is het Openbaar Slacht- luis inderdaad. Niet zoozeer omdat er het ier geslacht wordt, welks vleesch voor de onsumptie wordt gereed gemaakt, dat ge- chiedde vroeger in den kelder bij den ilager, wat primitiever misschien, even goed. laar wèl, omdat het slachten van het vee ronder toezicht en volgens alle eischen ge- chied en voornamelijk omdat de keuring an het vee en vleesch hier op gestrenge vijze en onder voortdurend toezicht plaats leeft, waardoor de consument de aangename ekerheid kan hebben, dat het vleesch of de Srtschwaren, die hem via deze inrichting ereiken, in ieder opzicht beslist onscha- -l')k zijn. Hel raadsbesluit van 27 September 1900 i'.de stichting van het Openbaar Slachthuis h op 1 Mei 1903 gereed kwam en in ge- genomen werd mag daarom en om (4 meer redenen nog een gelukkig besluit fêkn, waaróver niemand, ook zij die er lanvinkelijk tegen waren, spijt zullen heb- Immers dat besluit beteekende een he nrijke slap ten gunste van de bevorde- tffder volksgezondheid. En wie zou daar- 'n niet met alle kracht die hem gegeven f. willen medewerken. Het toezicht van den Vee- en Vleeschkeu- ingsdienst in het groote gebied van Leiden i omstreken werd te moeilijk en bezwaar- i£ en daardoor minder zooals het in het |e!ang der volksgezondheid vereischt was. ■n de toenmalige directeur van dien dienst, De Jong, en de adjunct-directeur, dr. Wurman, beschouwden het als een nood- akelijke uitkomst dat zij na 1 Mei 1903 hun Kerk gecentraliseerd, althans meer gecentra liseerd dan voorheen, in de hallen, koelka- Jers en in de laboratoria van het nieuwe 'lachthuis konden voortzetten. Het is merkwaardig, doch niettemin een eit, dat de meeste menschen, wanneer zij >yer het Slachthuis spreken, denken aan de '•3ats waar tegenwoordig, behoudens enkele noodslachlingen, alle vee wordt geslacht, eenvoudig gekeurd en bewaard in de koecel len of terstond naar den winkel van den slager wordt gebracht. Dat is dan ook be trekkelijk juist. Betrekkelijk, want er is één ding, waarover men verkeerd denkt Over die keuring. Het schijnt namelijk niet van voldoende bekendheid te zijn wat er vooral sinds de invoering van de nieuwe Vleeschkeu- ringswet aan die keuring vast zit. Dat is ongeloofelijk en voor den leek niet te be vatten. Doch men houde er zich verzekerd van, dat deze keuring op uiterlijk, kleur, reuk en vooral de bacteorologi9che keuring niet alleen 9treng is, maar ook zeer tijdroo- vend. Het zou geen zin hebben hier een over zicht te geven van alle ziekten en kwalen, die onder het vee kunnen voorkomen en van welker aan- of afwezigheid zich de keurmeester heeft te overtuigen. Een kijkje in het Museum van het jubileerende Slachthuis brengt ons evenwel tot het duidelijk besef, dat er nog tegen andere gevaren te waken is dan tegen miltvuur, mond- en klauwzeer, schurft enz. Het vee kan, en men krijgt daarvan in het Museum eenige begrip, behalve door deze alom bekende ziekten, nog door tal van andere meer of minder gevaarlijke ziekten zijn aangetast als gevolg waarvan heele beesten of bepaalde gedeelten voor de consumptie schadelijk geacht en afgekeurd moeten worden. In den breede over deze verschijnselen hier te gewagen zou geen zin hebben, en zou trouwens door bevoegden moeten geschieden. Doch wij willen slechts op de vele en velerlei dikwijls zeer ernstige verschijnse len (van t b c. bijv.) wijzen, tot goed be grip van de omvangrijke en verantwoorde lijke taak van den directeur van het Slacht huis en zijn medewerkers, van wie wij in de eerste plaats noemen dr. Th. P. A. Sperna Weiland adjunct-dir. en den keu ringsveearts den heer G. J. Fros, welke laatste in het bijzonder den buitendienst in de omliggende gemeenten, per auto. verricht. Het bedrijf met zijn ruime slachthallen zijn eigen ijs fabriek, koelruimten en verdere werkplaat sen, heeft zich sedert de vestiging in 1903 geweldig uitgebreid. Men beschikt thans over ruime stallen, waarin het vee, soort bij soort, tijdelijk wordt ondergebracht tot het naar den revolver zal worden verwezen. En het is licht begrijpelijk, dat ziek vee of vee, dat onder eenige verdenking staat, ter stond afzonderlijk wordt gestald in een aparte ruimte, die men de quarantaine-stal zou kunnen noemen. Natuurlijk vorderen ook de eigenlijke slachthallen, één voor runderen en één voor varkens, een aanzienlijke ruimte, want voor de slachting van ieder dier behoeft men een aantal vierkante meters, opdat deze behoorlijk kan geschieden. Het behoeft wel geen betoog, dat deze hallen als trou wens alle andere gebouwen van 't Slacht huis, doelmatig en hygiënisch zijn inge richt, zoodat het er gemakkelijk werken is. De koelruimte, reeds thans van aanzien lijke afmeting, behoeft noodig uitbreiding. Een aardig beeld van de uitbreiding van het Slachthuis krijgt men. wanneer men verneemt, dat in de I.Tsfabriek, die in het eerste jaar 1500 K.G. ijs produceerde, thans een productie heeft van niet minder dan 3.500.500 K.G. per jaar! Men zal daardoor begrijpen waarom deze fabriek tot tweemaal toe, in 1913 en 1923, moest worden ver groot. Het mag van voldoende bekendheid ge acht worden dat de Ijsfabriek behalve ijs voor het Slachthuis ook via contractanten aan winkeliers en particulieren levert en men zal ook weten, dat naast wit en ge schud ijs, ook kristalijs wordt gemaakt. Een bedrijf van den omvang als ons Slachthuis wordt natuurlijk gedreven vanuit een cen traal punt, de machinekamer, die keurig uitgerust, onder toezicht van een hoofd machinist, het regelmatig werkend hart van deze nuttige instelling, waarin dag in dag uit naast ijs, duizenden liters warm water worden gebruikt, vormt. Het bedrijf moge dus men heeft het hierboven kunnen lezen in den loop der RECLAME. ^362 vijfentwintig jaar sterk gegroeid, zeer aan zienlijk zijn geworden, een bedrijf dat zich in een grooten en gezonden bloei mag ver heugen, geweldig toegenomen in den loop der jaren is vooral de dienst van het Open baar Slachthuis. Wij zijn er van overtuigd, dat als men dr. Stuurman vraagt hoe het gaat, hij zal antwoorden, dat het bedrijf, goed georgani seerd en uitgerust met vertrouwd en ijverig personeel, best marcheert. Maar de dienst, de zorg voor de naleving der Vleeschkeu- ringswet en der Verordeningen, Algemeene Maatregelen van Bestuur, enz., die vordert van hem en zijn voornaamste assistenten den geheelen mensch. De keuring van het levend vee, van het vee na de slachting, het steriliseeren, het toezicht op de vervaardiging van de vleesch- waren, het toezicht bij de winkeliers (waar over de directeur iederen dag rapporten ontvangt), de herkeuring van van elders ingevoerd vleesch, de zorg voor de verbran ding van het afgekeurde vleeschdat alles in weinigen regels neergeschreven brengt ontzaglijk veel werk mee. En al het werk moet niet slechts met toe wijding en liefde geschieden, maar daarbij steeds in het volle besef van de groote ver antwoordelijkheid, die het den ambtenaren met de uitvoering belast, van hoog tot laag oplegt. De verantwoordelijkheid voor een belangrijk gedeelte van de volksgezond heid, die dr. Stuurman en zijn medewer kers nu een kwart-eeuw op onverbeterlijke wijze heeft gedragen, zal hem ook in de toekomst wel toevertrouwd zijn. Hopen wij nog langen tijd. De Fransche verkiezingen Po litieke ontreddering Von Kendell wint het eerste treffen Wrangel overleden Aardbe vingen. De eerste stemmingsdag in Frankrijk heeft nog geen beslissing gebracht. Voor de 612 te bezetten zetels zijn nog slechts ecm 180 gelukkigen" gekozen, zoodat de her stemming pas zal moeten beslissen over de samenstelling van de nieuwe Kamer. Toch heeft de eerste stemming reeds een wenk gegeven in welke richting de uitslag vermoedelijk zal uitvallen. Dat is de rich ting, die verwacht werd: Poincaré zal een meerderheid verwerven. Alleen zal Dog moe ten worden opgelost bij de herstemming of die meerderheid iets meer naar links of iets meer naar rechts zal zijn georiënteerd. Voor het algemeen Europeesch aspect zou het eerste misschien te verkiezen zijn. Van de 180 gekozenen zijn er eeD 140 aanhan gers van Poincaré! 't Wordt overigens tijd,, dat de stembus het beslissende woorth spreekt, want over en weer wordt weer politieke ,,Kuh-handel" gedreven van je welste. Werkelijk, de politiek is in onze tijden wel iets „edels' 'geworden... Voor velen is het een geruststelling ge weest, dat direct geen enkele communist is gekozen, maar men juiche niet te vroeg. Het blijkt immers, dat hun aantal sterpmen beduidend vooruit is gegaan en wanneer zij zich leenen voor een samengaan met de socialisten, is zelfs winst in de Kamer niet uitgesloten. Officieel komt daarvan wel niet, gelet op het wachtwoord uit Moskou, maar officieus is dat zoo zeker nog niet.- (ONE WONDERFUL NIGHT). Uil hel Engelsch van LOUIS TRACY. Vertaald door J. M. (Nadruk verboden). 23) Winter tuitte zijn lippen en zijn voor- bootd was nadenkend opgetrokken. 7- Ik moet zeggen dat ik deze vraag lle'de omdat het mij een gemakkelijke uit- leek uit een buitengewoon netelige Situatie. Zijn aarzeling van daarnet was voorbij; filJ had snel en nadrukkelijk gesproken. Maar mijn waarde heer. zei Lord Val- e or^ u hebt er geen flauw idee van, aarom ik in Londen ben. Ik ben hierheen »eKornen om mijn dochter te redden uit de anden van een troep boeven, waarvan ik romige kende terwijl ik van anderen nooit d(j gehoord. En waarom u denkt dat ik i j P'°tseling van plan ben het land te ver- l n. zonder Lady Hermione Grandison, ^)P ik niet goed. Het is hoogst onwaar- aijnlijk dat zij gereed zal zijn om van- -a? of zelfs morgen met mij mee te reizen, n nog afgezien van mijn andere plannen; blii 'n e'k 2eva' P'an om hier te \hp*en minste één persoon die v^rdient, gestraft heb. lin<wraaf was wraakgierig gestemd. Het -r<3e hem buitengewoon dat Curtis zelfs nu geen notitie nam van zijn belang rijke persoonlijkheid, zonder een spier te vertrekken bij het raam bleef staan en ter zijde uitkeek naar het panorama' van het herfstige Londen. Maar het was toch de Courtois die van plan was met Lady Hermione te trouwen? hield Winter aan. Dat staat nog te bezien. Maar de man die met haar trouwde, teekende zich John Delancy Curtis. De detective wendde zich tot Mr. Otto Schmidt. Het zal de discussie ten zeerste ver eenvoudigen als u zoo goed wil zijn ons te zeggen of een huwelijk dat voltrokken is zooals dat van de dochter van zijn Lord ship, dus met gebruikmaking van een hu welijksvergunning. die niet voor één van de partijen bestemd is, wettig is of niet. Ik twijfel er niet aan dat onder deze speciale omstandigheden de rechtbank het als onwettig zal beschouwen. Wat bedoelt u met deze speciale om standigheden? Dat de dame in kwestie haar zooge- naamden echtgenoot direct verlaten heeft, toen het bedrog haar ter oore kwam Winter ging even op het antwoord van den advo caat in. Ik begrijp het. knikte hij. Als zij weigert om bij hem te blijven, wordt het huwelijk nietig verklaard. Maar als zij het huwelijk als bindend wenscht te beschou wen en bij haar echtgenoot blijft, zou dit feit het huwelijk tot een geldige verbintenis maken? Het is precies zooals u zegt, Mr. Winter. Wat mijn dochter doen zal of niet doen, doet hier niet ter viel Lord Vallelort ongeduldig uit. Dat is een zaak voor de rechtbank. Of het moest zijn dat Mr. Winter Mr. Curtis zou vullen airestee- ren op een beschuldiging die ik onmiddel lijk bereid ben te formuleeren. Neen, dat is niet de reden dat ik u en de Graaf Vassilan heb laten vragen van ochtend hier te komen, zei de detective met een blik op de klok. Ik zou er de voor keur aan geven om te wachten tot mijn collega Furneaux hier is met den Fransch- man Jean de Courtois, maar als die weigert te komen, heeft hij daar het volste recht toe. Ik vrees dat ik in dit geval een bevel tot inhechtenisneming zal moeten vragen, of schoon ik hem ook wel zou kunnen laten arresteeren op vermoeden van medeplich tigheid. Waaraan? vroeg Lord Valletort. Aan den moord op mr. Hunter. Voor het eerst sinds zijn komst in het kantoor van Mr Schmidt mengde de Hon gaar zich in het gesprek De man was vastgebonden in zijn slaapkamer, zei hij heesch, op het oogenblik dat de moord plaats had. Dat doet niets af aan de mogelijkheid van medeplichtigheid, zei Winter kalm. Iemand kan medeplichtig zijn en tegelijk op grooten afstand van de plaats waar het misdrijf gepleegd wordt Het is mogelijk dat een medeplichtige in Parijs zit of juist het Kanaal oversteekt, terwijl het slachtoffer op hetzelfde moment in Londen vermoord wordt. Eén persoon of een aantal personen, kunnen in zekeren zin zelfs onbewusl medeplichtigen zijn. in zooverre dat hun daden en instructies de aanleiding tot het gepleegde misdrijf vormen, ofschoon het hun bedoeling was dat er niet tot uiterste maatregelen zou worden overge TV geef u de verzekering. Mylord, dat de arm van de wet ver reikt als iemand van het leven beroofd is en dat de dood van e?n populair en hoogst-bekwaam journalist ais Mr. Hunter in alle fine9se9 onderzocht zal worden. De detective had met zooveel nadruk ge sproken dat Lord Valletort hem friet een norschen blik van onaangename verbazing zat aan te kijken, terwijl Graaf Vassilan, die uitstekend Engelsch verslond, het klamme zweet uitbrak. Een zachte, kalmeerende slem mengde zich in het gesprek. Het komt mij voor, zei Mr. Schmidt, dat hier twee zaken tegelijk aan de orde worden gesteld, die toevallig contact met elkaar hebben gekre gen. maar in wezen niets met elkaar te maken hebben. Lord Valletort interesseert zich alleen voor het huwelijk van zijn dochter, Mr. Winter! De detective wendde zich naar Mr. Schmidt toe. Zeker, Mr. Schmidt, maar ongeluk kigerwijze is het huwelijk van Lady Her mione en mr. Curtis het directe gevolg van den moord op mr. Hunter Sterker, mr. Hunler heeft den dood gevonden door de complotten en tegen-complotlen in verband met de voorbereidingen voor dat huwelijk. Daardoor zijn deze twee dingen, die oogen- schijnlijk nauwelijks met elkaaT in verband 9faan, tot één ineengestrengeld kluwen ge worden. En is dat de reden dat wij het genoe gen zullen hebben Monsieur de Courtois hier te zien? Inderdaad. Misschien wilt u dan. vóór hij komt zoo vriendelijk zijn om ons informeel natuurlijk eenige aanwijzingen te geven in welke richting de verklaring, of zoo u wilt de bekenlenis van Monsieur de Cour tois zich zal bewegen? Dat is veel gevergd van een politie autoriteit lachte Winter, maar ik ben over tuigd dat dit onderhoud door ons allemaal als zeèr vertrouwelijk wordt beschouwd en heb daarom geen bezwaar om openhartig te spreken. Dan moet ik beginnen met u te vertellen dat mr. Furneaux en ik vanna/ht even na twaalven in het restaurant van Morris Siegelman in Sydney Street zijn ge weest. Een droge zucht ontsnapte den edelen Hongaarschen magnaat, Graaf Ladisias Vassilan, die niemand in het vertrek ont ging. Om verschillende practische redenen begon ons onderzoek daar, vervolgde de detective We onderschepten een briefje van iemand wiens naam ik niet noemen zal. dat bestemd was om te worden over handigd aan een Pool- Peter Balusky. Deze, benevens een Hongaar, Franz Viviadi ge naamd en een Fransche chauffeur wiens werkelijke naam Lamofte is. doch die zieh den laatsten tijd uitgaf voor zijn landgenoot Anatole Labergerie. bevinden zich op het oogenblik in hechtenis Mr Curti9 heeft La- motte herkend als de chauffeur van de auto waar mr Hunter wilde uitstappen, toen hij aangevallen werd en Lamofte heeft zelf zijn aandeel in het misdrijf bekend liet aandeel van Baluskv en Viviadi er in moet nog precies worden vastgesteld, maar zij zijn gisteravond in Frazer's Hotel gezien. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9