[EEN UITZET RECHTZAKEN. FINANCIEN. INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. ii/Ved. P. de Wilde&Zonen's KUNST EN LETTEREN. VfSSCKEBIJ-BEBICHTEN. kantongerecht te alphen. A. G-, te Hazerewoude stond terecht in ,'erlreding der leerplichtwet voor zijn doch- rije hetwelk nog leerplichtig waa Bekl. as niet verschenen. .Uit het verhoor bleek ■hter dal het kind inderdaad 7 klassen der hooi had doorloopen, waarop bekl. werd ■ijgesproken. S 11. alhier was verbaliseerd dal hij 011 had geworpen in een steeg waarop irden overpad hebben en welke in ver- nding stond met den openbaren weg Bekl. itkende dat bet vuil van hem alkomstig as De verbalisant zeide echter dat er een ■deelte van eenbriefkaart van bekl. bij as. benevens afval van het bedrijf hetwelk ikl. uitoefent. De ambtenaar achtte het Jl voldoende bewezen en verzocht een geld ig te van f. 0.50 subs. 1 dag. Uitspraak f.1 ts. 1 dag hechtenis. Dezelfde bekl. stond terecht dat hij in het Jezil was van een revolver nadat de ver inning daarvoor was ingetrokken. Bekl. lide dat hij het wapen voor den verval- tum uit elkaar had geschroefd en in den Ijjn had geworpen. De verbalisant ant- rordde on een desbetreffende vraag van n kantonrechter dat hij geen revolver had ien, en een huiszoeking leverde evenmin ultaat op. Bekl. werd hierop vrijgesproken IC. van Sch. had op 14 Nov. melk afge leerd welke na scheikundig onderzoek toe- fcvoegd water bleek te bevatten tot een per- lênlage van resp. 6 en 22 pCt. terwijl andere nomen monsters geen afwijkingen ver inden. De ambtenaar van het O M. ver- ht een geldboete van f. 400 subs. 50 igon. Beklaagdes verd. pleitte clementie op nd dat bekl. nooit was verbaliseerd en het feit dat de „Sierkan" waaraan bekl. melk aflevert, hem zelfs een premie heeft ifgekend voor de goede goede kwaliteit en ilgehalte der melk. Bekl. werd veroordeeld l f. 250 subs. 20 d. Voor eenzelfde feit was verbaliseerd lï. alhier. Het toegevoegde waler had hier n percentage van 8. Bekl. ontkende zijn huid. De week tevoren was er een mon- genomen. „Nu. als ik er vanaf wist. dat niet erg richtig was, zou ik toch een el zijn om er de volgende week weer waleF le doen" aldus bekl. Hij werd echter ver- rdeeld tot f. 100 subs. 10 dg. G. van D. was als bestuurder van een lomboot door de Gouwebrug te Boskoop ge ren, terwijl de roode vlag uitstond. Ien }ktn dat hij er niet door kon Bekl. zeide ,1 hij niet meer kon inhouden, daar er vuil sschen de schroef zat Zijn knecht had hij bedragen het touw uit te werpen, doch dit jas van de paal afgegleden, waardoor hij in ivaring met de brug was gekomen. De igwachter deed over het geval een andere :ing; bekl. had veel eerder kunnen inhou- m, als hij ingehouden had, toen hij de vlag zag had er niets gebeurd, maar ij voer door tot heit laatste oogenblik, toen er niets meer aan te doen. Bekl. vaart [lijd zoo wild. ten cE'tuige a decharge verklaarde dal er tl vuil tusschen de schroef zat. waardoor ilzoo goed als niet mogelijk was om vol- inde te manoeuvreeren. De ambtenaar in het 0. M. eischte een geldboete van f. 8 4 dg. Uitspraak f. 6 subs. 3 dg. J. B. M. K. te Den Haag had als bestuur- ran een vierwielig motorrijtuig niet vol ste rechls gereden zoodat hij bij het ren van een van de tegenovergestelde iting komende autobus een botsing niet In rerhindeTen. Gd E. M. zeide dat bekl. wellicht door de pil vaart en de gladheid van den weg iel spoedig genoeg naar den rechterkant In den weg kon komen, daar hij tevoren lts moesl rijden voor het passeeren van In groentenwagen. Een tweede getuige W eenzelfde verklaring en wees op het idle rijden van bekl. Bekl. zeide echter tegendeel; hij slond geheel aan den rech- itant van den weg; de autobus reed ver ier!, waarop een der getuigen in het mid- in bracht dat een'auto die later passeerde, ter rechls dan links van bekl auto kon sseeren Het O. M eischte een geldboete p f. 40 subs. 20 dg. De kantonrechter ver- rdeelde bekl tot f. 30 subs 10 dagen. G M. te Boskoop, bestuurder van een liobus wegens aanrijding f. 15. subs. 5 dg. tl toewijzing van een civiele vordering n 1.40. c H. R„ P. c. P. en M. K. hadden in 'eeniging een handkar voortgeduwd en at het er nogal -eigenaardig van Iang3 12 wérd een passeerende fietsrijder aan reden. Bekl. werden veroordeeld, R. en K. 1 f- 7 en P. tot f. 3 subs 3 dg. R.. te Boskoop f. 8 subs 4 dg. J. G. voor het geven van een dansge- terheid oo Zondag zonder toestemming B. en W. f. 2 subs. 1 dag. amsterdamsche bank. JIn de vergadering van den Raad van Toe- IjM van gister is besloten aan de eerlang te schrijven algemeene vergadering van Pndeelhouders, voor te stellen over 1927 dividend uit .te keeren van 8%l*% (als en zu'k9 na afschrijving v. f. 1.496294 ^oOG.199) °P onroerende goederen, ver- o-'ril? van de debiteuren-reserve met ■innnrw! (°nv-) reserveering van X)0 000 (onv.) voor consortiale rekenin- v J en toevoeging van f. 500.000 (onv.) aan «konI®servefonds( waarna f. 394.028 op n'euwe rekening zal kunnen ■pen overgebracht, aldus het „Hbl.". [Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DORUS RIJKERS IN MEMORIAM. Zoo zij Uw graf, o grijze Vaderl Uw roem ons niet vergeefs vertrouwd; Reeds komen wij vol eerbied nader. Geachte Redactie, Dorus Rijkers is heengegaan! De stoere grijsaard, die in zijn leven zoo veel van zich heeft doen spreken. De held der zee, die zijn leven veil had om te red den en te behouden Grijpe men deze gelegenheid aan. als eer bied voor de nagedachtenis van dezen man, om als lid toe te treden van het „Doms Rijkers-fonds". Dit fonds stelt zich ten doel om ouden Van dagen, die wonen bij de zee en die zouden kunnen vertellen van hun heldendaden bij vliegend stormweer, te helpen en te steunen om hun een zorge- toozen ouden dag te verzekeren. Veel heeft het „Dourus Rijkers-fonds" reeds tot stand gebracht, maar nog zéér veel steun moet worden afgewezen. Voor het lidmaat schap, dat 9lechts een zéér klein bedrag per jaar vordert, wende men zich tot het secre tariaat van het „Dorus Rijkersfonds", Deli- straat 38, te 's-Gravenhage. Ook een bij drage in eens zal dankbaar worden aan vaard. Zóó zal men Doms Rijkers gedenken! Het fonds in staat stellen de makkers van wijlen onzen held, die bij honderden zijn to tellen, te steunen, daar ook zij hun leven veil hebben gehad om schipbreukelingen van een wissen dood te redden. Overal in den lande rich te men zich op om hiertoe mede te werkenl Hoogachtend, W. CHR. TEGEL. Santpoort. VOLLEGP.ONBS- OF OVERBLIJVENDE PLANTEN. De in het opschrift van dit hoofdstuk ge noemde planten vormen materiaal, dat niet die groote zorg vereischt als de z.g. één jarige planton, die ieder jaar uit zaad ge wonnen moeten worden. De schoonst bloeiende planten treft men er onder aan. Een keuze is zonder leid draad niet zoo gemakkelijk te doen en daarom zijn deze regelen bedoeld om hen, die deze planten voor tuinversiering willen aanwenden, wegwijs te maken omtrent den bloeitijd, de groeiwijze, welke hoogte de planten bereiken, welke eischen zij aan den grond stellen en hoe men het best voordeel van de planten trekken kan, ook met be trekking tot de plaats, die zij in den tuin- zullen innemen. Een goede rangschikking naar de hoogte, die de planten bereiken, waarbij een stre ven naar klcurharmonie niet uit het oog mag worden verloren, wordt door onder* staande beschrijving van diverse planten voor u mogelijk gemaakt. Aan de -hand daarvan zal het u mogelijk zijn eerst zelf op papier een border samen te stellen om daarna uw plan in uw tuin ten uitvoer te brengen. Acanthus niger (zwarte* Acanthus). Aug., Sept. Zonnige standplaats, lossen voedza- men grond» hoogte 80 c.M. Schoone sier plant met groote. schoongevormde bladeren, tusschen welke de slanke bloemen trossen te voorschijn komen Wanneer men deze planten niet op polletjes kweekt, zooals dit zoo vaak gebeurt met vaste planten, doch eens laat uitgroeien, dan kan men van cis vaste planten veel meer genot hebben. Achilla Ptarmica, half schaduw, gewone tuingrond. 80 c.M. hoog. Talrijke kleine, dubbele witte bloempjes, zeer geschikt voor bouquetmateriaal. Aconitum variegatum (bonte monnikskap) Juli, Aug half schaduw, gewonen tuin grond. 1 M. hoog. Krachtige plant met groo te witte en blauwe bloemen. A. Napellus, blauwbloeiend, (giftig). Adonis verna'is (Adonis roosje). Voorjaar, gewonen tuingrond. 20 k 30 c.M. hoog, schoon goudgeel bloeiend. Althéa rosea fl. pl. (dubbelbloemige stok roos). Zomer. Zonnige standplaats, voed- zamen grond. 1.80 2 M. hoog. In April zaaien, einde Mei uitplanten op 0,80. 1 M. Bloemen in lange aren en zeer variee- rend in kleur. Stijve planten, zeer geschikt om achter andere, lager blijvende planten te plaatsen, waar zij dan mooi boven uit komen met zeer prachtige bloemen. Ook bij drie of vijf te zamen geplant, kunnen zij aardige groepjes vormen. Anemone japonica (Japansche anemoon). Herfst. Half schaduw, in lossen vruchtbaren grond, 80 k 90 c.M. hoog. Prachtige herfst- bloeier-, de slanke bloemstelen dragen schoone roode bloemen. A. japonica alba, ook wel A. jap. „Hono- rine Jobert" genoemd. A. japonica elegans zijn twee variëteiten met witte en rose bloemen. Deze anemonen zijn zeer geschikt voor perken en rabatten. Anemone nemerosa (bo9chanemoon), mooi wit, vroeg in het voorjaar, onder hoornen. A. Rannnculoides, ranunkelachtige gele bloemen.'Deze drie zijn zeer geschikt om in humusrijken grond onder boomen. tus schen heesters of andere planten geplant geplant te worden. Zij komen gemakkelijk in bloei, vooral in boschpartijen op haar plaats. We zagen ze meermalen heel mooi tusschen hol geplante varens. De Anemo nen brachten dan een voorjaarsbloei en gingen ter ruste als de varens goed voor den dag kwamen. Zoo vult de eene plant de andere aan De Anemonen houden wel van een soort veenarhfigen. lossen bodem Aquilegia (akelei).* Zomer. Halfschaduw, lossen grond. 40 60 c.M. hoog. In vele kleurschakeeringen. A. chrysantha goud geel, met lange sporen. A. canadensis, geel en rood. A. coerulea met blauwe bloemen, e. a. Armeria maritima (zeegras). Juni, Juli. Zonnige standplaats, gewonen tuingrond. 20 c.M. hoog Allerliefst bloeiend randplantje, dat om de 2 of 3 jaren verplant moet wor den. Wordt door verdeeling der oude pol len vermeerderd, bloemen rose. A. maritima alba, wit. A. maritima Laucheana, rood. Aspernla odoata (Lieve Vrouwen bed- stroo). Zomer. Laagblijvend plantje met witte bloemen. Zeer geschikt om hier en daar een vergeten hoekje aan te vullen. Groeit bijna overal. Aster Ericoides (plant aster). Herfst Zon nige standplaats, in krachtigen grond, 50 k 60 c.M. hoog Sterke vaste plant met sierlijk fijn gebladerte, die voor bloemschikking goede diensten bewijst, en fraaie witte bloe men. A. novae Anglicae, roodbloeiend. zeer geschikt voor groepenbeplanting. Het zijn schoone herfstbloeiers. Aubrie'da doltoidea (blauwe Aubrietia). Mei Juni. Zonnige standplaats, kalkhoudenden grond, laagblijvend. Zeer schoone zandplant met kleine, helder violette bloempjes. Ook geschikt voor rotspartijen. Boliis peniJiis fl. pl. (dubbelbloemig ma deliefje). Zomer. Zonnige standplaats, voed- zamen lossen grond. Mooie randplant met roode en witte, dicht gevulde bloemen. Bocconia cordata. JuliAugustus. Zonni ge standplaats, gewonen tuingrond. 1 k 1.5 M. hoog Sierplant met schoone. grijsgroene sierlijk gevormde bladeren en groote bloem trossen. Geschikt voor dekking van een of anderen hoek of als gazonplant, mits men de plant vrij laat groeien en niet geregeld afsteekt om haar op een polletje te houden, 't Is een plant, die krachtig uitstoelt. Campanula cnrpatica (klokjesbloem). Zo mer, zonnige standplaats, gewonen tuin grond. 20 k 25 c.M. hoog. Rijkbloeiende randplant, bloemen blauw, groote opstaan de klokjes. G carpatica alba, witbloeiend. C pusilla, dwergklokjesbloem, die in het voorjaar en zomer bloeit, zeer geschikt voor randen. C.pers'cifolia fl. pl., smalbladerige klokjesbloem, 40 c.M. Al deze planten zijn geschikt om op den voorgrond van een vasten plantengroei te plaatsen. Convallaria majalis (lelie der dalen). Mei, halfschaduw, losse humusrijke grond. Zeer geschikt in de voorste gedeelten van bosch parkjes, ook tusschen Rhododendron-groe- pen, enz. Coreopsis lanceolata Oancelbladerige Co reopsis). Zomer. Zonnige standplaats, gewo nen tuingrond. Een der laatste vaste plan ten voor snijbloemen. Bloemen groot, goud geel, rijkbloeiend. Delphinium elatum (hooge ridderspoor) Juni, Juli. Zonnige standplaats, vruchtbaren grond. 1.5 k2 M. hopg. Vaste pl^nt m. lange aren van meestal blauwe bloemen. Er zijn zeer vele variëteiten van Delphinium, alle mooi bloeiend en geschikt om den achter grond van een vaste plantengroep te vor men. Dianthus barbatus (duizendschoon). Juni, Juli. Gewone standplaats, vruchtb. grond, 50 c.M. hoog. Bekende, schoone, in vele kleuren voorkomende vaste plant. Men vult er zoo aardig een groote groep mee aan. Dianthus plumaris (grasanjer). Randplant. De Schotsche grasanjers zijn allerliefste bloemen en vele kleuren; ook te gebruiken voor een rotspartij. Behalve deze zijn et nog tal van Dianthus. Het kweeken is ech ter niet zoo gemakkelijk. GaiRardia grandflora (grootbl. Gaillardia). Zomer en herfst. Zonnige standplaats, ge wonen tuingrond. «Sierlijke vaste plant met groote in 't oog vallende bloemen, die mooie snijbloemen opleveren. Geum coccineum (roode Geum). Juni, Augustus Zonnige standplaats, gewonen tuingrond, 40 k 50 c.M. hoog. Bossige vaste plant met talrijke hoogroode bloemen. Gypsophila paniculata (pluimvormige G.). Zomer. Zonnige standplaats, diep gespitten, lossen grond. 1 M. hoog. Sterk vertakte plant met talrijke kleine witte bloempjes; staan aardig in bouquelten. G. paniculata nana compacta gedrongen dwergvorm. He ianlhus multiflorus fl. pl. (dubbelbl. vaste plantzonnebloem). Zomer. Zonnige standplaats, vruchtbaren grond. 1 1/4 M. hoog. Effectvolle vaste plant, die rijk bloeit en groot van bloen is, zeer geschikt voor groepen. H. rigidus, met goudgele bloemen. Eeuchcia cauquinea (bloedroode Heu- chera). Zomer. Zonnige standplaats, vrucht baren tuingrond. 40 k 50 c.M. hoog. Een nog niet lang in den handel zijnde plant, met sierlijk roode bloemen. Iris nermnuica (Duitsche Iris). Voorjaar en zomer. Zonnige, droge standplaats, ge wonen tuingrond, 70 k 90 c.M. hoog. In vele variëteiten. Lupinus polvnhvllus (veelbladerige Lu pine. Zomer. Zonnige standplaats, diep ge- spitten grond, 1 M. hoog. Plant met lange bloemtrossen in vele kleuren. Doet zeer goed dienst als groepenplant, daar zjj langen tijd door bloeit. Pyrethrum. Als algemeene re^eJ geldt voor het verplanten van vaste planten: verplant do vroegbloeiers vroeg in 't voorjaar en de herfstbloeiers iets later. Aangezien er echter geen regel zonder uitzondering is, moeten we ook hier met de uitzonderingen rekening houden. Pyrethrums moeten direct na den bloei, dat is eind Juni of begin Juli, worden ver plant, dan groeien ze het best en geven r.et volgend jaar direct volop bloemen. Wie gua nu een plaatsje in den border openlaat, kan in Juni Pyrethrums planten. Het zijn dankbare snijbloemen, die op water heel lang goed blijven. Er zqd gevuld-bloemige en enkele soor ten. Bij "onder aanbevelenswaardig voor den border zjjn: Yvonne Cailleux, dubbel Creme en Dr. Parker, enkelrose beide, vooral de laatste, hebben een stevigen steel en kunnen zonder aangebonden te worden groeien, wat voor borderplanten wel gewenscht is. Ook Langport Scarlet, enkel rood, is tamelijk stevig en verdient dus ook als borderplant alle aanbeveling. Voor de sng is Queen Mary, dubbel rose, de allerbeste. Rudbeckia purpurea, (purperbloemige Rud- beckia). Zomer. Zonnige standp.aau:, diep- g^pitten, voedzamen grond. 80 c.M. hoog. D-nker rozeroode straalbloemen. Scabiosa caucasica. (Kaukasisch Sch rul t- kruid). Zomer. Zonnige standplaats, gewonen tuingrond. Prachtig lichtblauw bloeiende vollegrondsplant, wt'lke .bloemen a!s snijbloe men zeer gewild zgn. Ziehier een lijstje van de voornaamste vaste planten, die met succes in een border kunnen aangeplant worden. Vraag: Kan een pereboom in April nog worden verplant? G. B., te L. Antwoord: Dat kan wel, wanneer de boom althans niet te groot is. Tot 6 8- jangen leeftijd kan wel, zelfs al staat de boom in bloei. Rooi de boom flink ruim en giet den grond flink tusschen de wor tels. Dek den grond na het planten met turfmolm, ruige mest of slootvuil om uit drogen té voorkomen. Op een zonnige, war me plaats doet u goed den boom tegen le felle zon iets te schermen, zoo mogelijk bgv. met gaas of oude rietmatten. Vraag: Kunnen Gladiolen in 't laatst van Juli worden verplant? G. B., te L. Antwoord: Dit ljjkt mg niet gemak kelijk. Indien het moet, byv. bij vertrek, kunt u het probeeren. Houd ze vochtig, vooral de eerste dagen na het verplanten. Vraag: Het riet a3n den slootkant groeit sterk in mjjn bouwgrond. Wat te doen om het te verwijderen? J. G. W., te L. Antwoord: Roei hot zooveel mogelijk met wortel en tak uit on snijd de nakomers geregeld af. Het zal dan van zelf verdwijnen. Vraag: Hoe groot is de piantwijdte van lato aardappelen? J. G. W., te L. Antwoord: Plant uw poters op 50x40 o.M. Dit is op uw grond voldoende afstand. V raag: Hierbij zend ik u eenige torretjes. Hoe komen die onder het zeil in de kamer en hoe ze te verwijderen? J. de G., te L. Antwoord: Zend, met een begeleidend schrijven, enkele' diertjes aan het „Hoofd van den Plantenziektonkundigen dienst", te Wageningen. U krijgt dan p. o. antwoord. Een en ander kost u niets. J. S. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto „Tuinbouw". PLUIMVEE. HAANTJE OF HENNETJE? Het is bij den opfok van kuikens van groot belang zoo vroeg mogelijk te kunnen bepalen wat haan of hen is. Vorm, teeke- ning, kleur en manieren toonen ons die ty pische verschillen, waaruit met vrij groote zekerheid het geslacht te bepalen is. Bij de lichte rassen komt het een en ander eerder en duidelijker te voorschijn dan bij de zware. Bij alle koekoekveerige variëteiten is het verschil reeds dadelijk bij het uitko men op te merken aan de kleur van het dons. De lichte kuikens zijn de hanen, ler- wijl de donkere en speciaal de zwarte hen nen worden. Bij de mee9te rassen moet men echter een paar weken wachten om iets naders te kunnen waarnemen. De haan-kui kens hebben altijd een dikker, breeder ge welfd kopje, grover dan van de hennen, die ook in beendergestel, dus in de pootjes fij ner zijn en daarom lichter in gewicht en slanker. Bij de Middellandsche zeerassen als Leg horns, Andalusiërs, Anconas, Minorcas, ook in de krielvormen daarvan, geven kam en kinlellen a! spoedig eenige aanwijzing. enkele kam der haantjes is dikker, hooger, rooder dan bij de hennen, bij welke deze kopversierselen zich heel wat later ont wikkelen, zich dus als het ware schuil hou den en eerder geelachtig blijven dan rood. Bij de rozekammigen zijn de hanekammen veel breeder, van voren vooral, en altijd vrij spoedig rood gekleurd. Bij de hennen blijven de kammen klein soms zwart, sorns geelachtig al naar de kleur der variëteit. Zoo zullen de hennetjes der Zwarte Java- krielen en ook der Hamburgers lang on zichtbaar en dan nog zwart blijven. De afteekening bij kuikens van goud- of zilverpatrijskleur is bij de haantjes veel dieper, contrastrijker, de zoogenaamde live- reistrepen komen veel duidelijker uit Verder geven vorm, houding en voorko men ook vrij betrouwbare aanwijzing. De haantjes staan meer opgericht, de kop staat ongeveer loodrecht op het voetvlak. Bij de zware en middelgroote rassen is behalve de houding ook de wijze van beve- dering in aanmerking te nemen. De hennen komen eerder en regelmatiger in de veeren dan de haantjes, die op den rug en aan de buik veel langer kaal blijven of slecht9 met stoppels bezet. Op wat later leeftijd zijn juist bij deze rassen, zooals Wyandottes, Orpingtons, Rocks enz. de zadelveeren een duidelijk kenmerk. Ze zijn spits, 9mal en een weinig glanzend, terwijl die der toe komstige hennen, rond, stomp, dus het te gengestelde van spits zijn. Bij de lichtere rassen zullen kuikens van acht of tien weken vrijwel op de ouders ge lijken en kan men de individueele kwali teiten al gedeeltelijk vaststellen, ten minste wat betreft vorm en kleur. Bij de middelzware rassen kan men bij de hennen eerder een eindoordeel vormen dan over de hanen. Bij deze laatste komt men bij verderen wasdom soms voor allerlei onverwachte problemen te staan Haantjes waarvan men de grootste verwachtingen had voor de ex positie ondergaan zoodanige veranderingen, dat ze door den keurmeester zouden gepas seerd worden. En omgekeerd komt het voor dat eerst afgekeurde en bijna naar het mest- hok verwezen jonge hanen later met eerc- prijs gaan strijken Een vingerwijzing om niet al te snel te werk te gaan bij sorteering en opruiming van gefokfe hanen. Niet zelden zien wij onder een koppel kuikens kleine spiegelgevechten leveren. De RECLAME. 5 HETZIJ VOOR HUWELIJK 5 OF LUIERMAND B uit ons magazijn zal U geld besparen. Wij hebben prima kwaliteiten gepaard aan billijke prijzen. Groote sorteering Servetgoed, Handdoeken, Huishouddoeken, J Lakens, Sloopen, enz. MANUFACTURENHANDEL BREESTRAAT 93. 8173 leek houdt dan deze vechtlusligen voor haantjes. De praktijkman daarentegen weet dat dergelijke kleine schermutselingen tus schen kuikens van verschillend geslacht voorkomen, dat evengoed twee hennen te gen elkaar opstaan als twee haantjes. Het geslacht maakt hierbij niets uit daar het slechts voorkomt uit speelschheid en aan drang om zich eens flink te bewegen, iets dat kuikens noodig hebben om ferm te groeien. In het algemeen zijn toch de haantjes vooraan als het aankomt op het zich meester maken van het een of andere extratje, bijv. een stukje vleesch, een worm enz. Daarom vinden sommigen het beter de geslachten al vroeg te scheiden, omdat de hennetjes, waarop het dan toch voor de toekomst het meest aankomt, het minste binnen krijgen. Een factor bij het onderkennen der ge slachten van kuikens van gelijken leeftijd en ras. is de stem. Bij het opnemen van een kuiken lette me dus goed op 't geluid. Wel dra krijgt men de noodige ervaring om goed op de stem, die bij de haantjes altijd zwaar der is, te letten, en daarna conclusie te trekken. Bij het aangrijpen willen de haantjes eer der dan de hennen verdedigend optreden, zich in een soort vechthouding stellen. Al tijd gaat dit echter niet op, het is er mee als met het onderlinge schermutselen. Bij lichtere rassen begint ook het kraaien vroeg en is dan een zeker en duidelijk kenmerk der hanen. MENGELBERG-CONCERT. Op het laatste abonnementsconcert in dit seizoen van de Hollandsche Concertdirec tie dr. G. de Koos te Leiden op Donderdag 3 Mei a.s. in de groote zaal van de Stads gehoorzaal zal het volledige Concertgebouw Orkest o.l.v Willem Mengelberg optreden. Dien avond zal het Concertgebouw werken van Weber. Beethoven. Wagner, d'Indy, Ravel ten gehoore brengen. TIJDSCHRIFTEN. „Astxa". „Meinacht" (van Fokko Bos), verhalen cn liedjes van liefde, en. kussende film sterren, alles ademt de lenlesfeer in het Meinummer van „Astra" met zijn kleurig, zonnig omslag. Het blad zoekt 9teeds contact met zijn lezers en in deze aflevering toont het weer, met de aankondiging van een zeer bijzon dere prijsvraag, dat de wenschen van die uitgebreide schare de redactie na aan het hart liggen. Dr. Boris Raptsehinsky begint een reeks portretten der goden van den „Bolsjewisti- schen Olympus" met een zeer rake typee ring van Trotsky. De jaurnalistieke ..Herinneringen" van Max Blokzijl verplaatsen ons in dien woe- ligen. verworden mobilisatietijd, waarin de schrijver zich van een heel anderen kant laat zien en militaire lauweren oogst. Verhalen in allerlei trant maken ..Astra" fot een bont geheel Bij de foto's o.a. Jan Musch en zijn parlnerin, Mary Smithuysen. 1JMUIDEN, 26 April 1928. TISCBFRUZEN. 30 Tarbot per kilo f. 1.80—f. 105, 10 Griel per kist van 50 kilo 751.29, 3458 Tongen per kilo I. 2.65f. 1.65, 13 Zetsehol per kist van 60 kilo f. 631. 25. 857 Kleine Schol per kist van 50 kilo 1. 30f. 2.20, 44 Bot f.7—(.3.50, 31 Schar 1.8—1.4.70, 6 Tongschar f.37—f.34, 13 Vleeten per stuk f 3.20f. 2.45, 11 Pieterman en Poontjes per kist van 50 kilo f. 15f. 14, 1 Klein- middel Schelv. f.25, 11 Kleine Schelvisch, f 23f. 18, 123 Kabeljauw per kist van 126 kilo f. 36f. 23, 13 Gullen per kist van 60 kilo t. 32—13, 24 Lengen per stuk f. 3— f. 2.50, 5 Heilbot per kilo f. 1.75, 79 Wijting per kist van 60 kilo i. 8f 4.20, 85 Kool- visch per stuk f. 0.38f. 0 22. 7 Makreel per kist van 50 kilo f. 15f. 13, 1 Steur per stuk f. 42. Er zijn 13 stoomtrawlers binnengekomen met de volgende besommingen' IJM 101 f.2276; IJM 327 1 1620; 1JM 324 1.1836. IJM 418 f.2293; IJM. 53 1720; IJM 152 f.1670; IJM 261 f.1529; IJM 121 1859; IJM 93 f.1756; IJM 107 f.1616; IJM 5 f 2030; IJM 29 f. 1309 en IJM 49 van IJs land met f.7478. 3—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7