r 69ste JAARGANG DONDERDAG 26 APRIL 1928 No. 20895 oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD O^SLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIIS DER ADVERTENTIEN: 30 Cta per regel tooi advertentn.il uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad geTestigd zijn Voor alle andere adTertentifn 35 Cts pet regel Kleine AdvertentiPn uitsluitend bij Tooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30 Incasso Tolgens postrechl Voor eventueele opzending Tan brieTen 10 Cts porto te beta lea Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35 per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten geTestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 2.35 portokosten. de VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 30 APRIL 1928, des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van G. Boetje, om eervol ontslag als onderwijzer aan de school Duivenbodestraat A. (78) 2o. Praeadvies op het verzoek van A. J. P. Spiesz, om ontslag als lid van de Schat- ngscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet de Inkomstenbelasting 1914. (79) 3o. Praeadvies op het verzoek van het ïstuur van het genootschap „Mathesis :ienliarum Genitrix", om het kosteloos [ebruik van eenige local iteiten van de tadsgehoorzaal, voor het houden van de ilgeraeene vergadering en van de tentoon- ;elling van door de leerlingen vervaardigde 'erkstukken. (80) 4o. Voorstel tot verhuring van de garage iet bovenwoning van perceel Langebrug 99, alsmede een gedeelte van de achter garage gelegen open plaats, aan C. ieershoek. (84) 5o. Voorstel tot verkoop: a. van een strook grond, gelegen achter Ie huizen aan de Joubertstraat, Sectie L No. U ged., groot pl.m. 30 M2., aan A. Hak; b. van een strook grond, gelegen achter Ie huizen aan de Joubertstraat, Sectie L No. IH ged., groot pl.m. 18 M2., aan G. F. Bar- lsraan. (85) 6o. Voorstel tot verkoop van ee.u perceel wgrond aan den Hoogen Rijndijk hoek ioomburgerlaan, Sectie M, No. 4203 ged., an de N. V. Leidsche Exploitatie-Maat- chappij van Onroerende Goederen te Lei- ta. (86) 7o. Voorstel tot verkoop van de percee- m bouwgrond op het Raamland, ten noor- lenvan de Fruinstraat, Sectie M, No. 4058 aan J. W. Reyneveld q.q. (87) 8o. Voorstel om aan de besturen van 'erschillende bijzondere scholen voor lager o uitgebreid lager onderwijs, over het jaar '928, een vergoeding krachtens art. 100 der j iger Onderwijswet 1920, uit de gemeente- as te verleenen. (88) 9o. Verordening, houdende intrekking an de verordening van 14 Januari 1915 ïem.-Blad No. 2), betreffende het toelaten in kinderen tot lichtbeeldenvertooningen, latsteliik gewijzigd bij verordening van 30 «li 1923 (Gem.-Blad No. 21). (74) lOo. Verordening tot wijziging van de rordening van 23 Mei 1912 (Gem.-Blad 18) op het Rijden. (75) llo. Praeadvies op het verzoek van II. °rs e.a., om wijziging van de verordening het Rijden, in dien zin dat het rijden op Lange Mare Oz met vrachtauto's in één chting is geoorloofd. (77) 12o. Verordening, tot wijziging van de 'rordening van 10 Juli 1913 (Gem.-Blad 21) op de Winkelsluiting. (76) 13o. Voorstel om de Commissie van Be- 'er over de gestichten „Endegeest. Voor at en Rhijngeest" te machtigen tot den ouw van een theehuisje op het terrein van 't gesticht „Endegeest". (81) llo. Voorstel om de Commissie van Be- 'er over het Openbaar Slachthuis te mach- ?en tot uitbreiding van het keuringslokaal tot den bouw van een garage en van een eeschverkooplokaal op het terrein van het lach thuis. (82) lóo. Voorstel tot het verleenen van eene Jdrage in de restauratiekosten van de Pie- rskerk, groot f. 3000 's jaars, gedurende 10 chtereenvolgende jaren, aan de Gemeente- ornmissie van het Ncd. Herv. Kerkgenoot- aP- (89) 16o Voorstel in zake verlaging van de ate en opschorting van de aflossing van bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan Jereeni^ s Zomers Buiten" ver- ïu i voorscbot voor den bouw van een ele vacantiewoning te Katwijk. (90) Praeadvies op het voorstel van den jjer Sijtsma. in zake de bevordering in rang den wetenschappelijken ambtenaar aan Gemeente-Archief Mr. J W Verburgt en rn en Adjunct-Directeur van het Stedelijk iuseum „De Lakenhal" A Coert. (83) oo. Verordening, regelende de samen- ,ng en den werkkring van de Commis- 16 van Fabricage. (73) Verordening, houdende wijziging van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht. (73) 21o. Voorstel om te besluiten tot het in stellen van beroep tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten, in zake een aanslag in de Forensenbelasting. (91) 8188 19o. Rs/vVerordeninK van 13 Juni 1918 (Gem.- 9q op Grondbedrijf. (73) l; Verordening, houdende wijziging Kom eJeI0rdeninS van November 1918 v* ad No 43. regelende de samen stel- de bureaux van Gemeentewerken, VOODRACET VAN PROF. S. CHARLéTY, RECTOR VAN DE SORBONNE. In het Klein-Anditorium. heeft prof. Charléty, rector aan de Sorbonne gisteravond op uitnoodiging van de Leid sche Vereeniging voor Wetenschauppelijke Voordrachten gesproken over l'Université de Paris et les grandes écoles". Prof dr E. Gorter heeft bij ontstentenis van de hoogleeraren Bijvanck en Blok prof. Charléty welkom geheeten en hem met een kort woord bij zijn gehoor ingeleid. Prof Charléty vervolgens het woord ne mende zeide zijn onderwerp niet te hebben gekozen, doch op verzoek gaarne het een en ander te willen vertellen over het hoo- ger onderwijs in Frankrijk en in het bijzon der te Parijs. De Rector van de Sorbonne die vroeger Rector van de Universiteit te Straatsburg en Directeur de 1' Enseignement te Tunis is geweest, begon met zeer in het kort iets te verklaren van het karakter en het aantal 17 hoogescholen in Frankrijk. Daarna be paalde spr .zich meer in het bijzonder tot de inrichtingen van hooger onderwijs te Parijs en spr, vertelde dat men daar kent de universiteiten en de z.g. grandes écoles. Er zijn scholen waar zuiver wetenschappe lijk onderwijs wordt gegeven en andere waar meer praktisch wordt onderwezen. Prof. Charléty ging na hoe het univer sitair onderwijs ontstaan is in Frankrijk en hoe het zich ontwikkeld heeft en hij zette uiteen, hoe de universiteit in de 17de eeuw uitsluitend rhetorisch was ingesteld en men er in hoofdzaak oratorische wel sprekendheid kweekte. Toen in de 18de eeuw een intellectueele explosie in Frankrijk plaats had. stond de universiteit builen het leven. Spr. herin nert aan de critiek van Direrot. Napoleon bracht ook op dit gebied her vormingen.In de 19de eeuw vormde de po litiek het voornaamste bestanddeel van de cursussen aan de universiteit Over deze cursussen wijdt spr, uit. Tenlotte wijst prof. Charléty op de her vormingen in deze eeuw door Raymond Poincaré tot stand gebracht In scherpe tegenstelling met Amerika dat in alles op de praktijk is ingesteld in de cultuur van het continent van het Oud-Europa historisch ingesteld. De vraag of de taak der uni versiteiten moet zijn de zuivere weten schap te dienen, dan wel of zij moeten voorbereiden voor hooge ambten beant woordt spr. uitvoerig en hij eindigt met een bespreking van de verschillende stroomin- gen en verlangens in dit opzicht en geeft als zijn persoonlijke meening dat de uni versiteit zoowel de wetenschap te dienen heeft als het maatschappelijk leven. Prof Gorier heeft den- Franschen hoogleer- aar met enkele vriendelijke woorden be dankt voor zijn belangwekkende voordracht VERGADERING VAN RIJNLAND. In de op 25 April j.I. alhier gehouden Vereenigde Vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland werd o.m. mede- deeling gedaan van de beëediging van den voor het 9e district gekozen hoofdingeland C. van Muiswinkel Hzn., te Zwammerdam. Na onderzoek der geloofsbrieven werd be sloten tot toelating van jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemendaal, als hoolö-ingeland en van L. G. Prins, te Over- veen, als hoofd-ingeland p!aatsvenanger voor het 2e district en van J. A. Duinisveld, te Zoetermeer, als hoofd-ingeland, en N. Olie man Jzn., te Stompwyk, als hoofdingeland- plaatsvervanger voor het 18e district. Aan de vergadering werd aangeboden het Verslag over den waterstaat van Rynland over 1927. Besloten werd tot het doen van diverse af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1927 en tot het verkoopen aan de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude van eenige stukjes grond en water, inge nomen by de verbreeding van den Haarlem mermeerweg te Halfweg. Een belangrijk voorstel werd door het Dagelijksch Bestuur gedaan tot het beschik baar stellen van gelden om de geheele kadastrale boekhouding van Rijnland op een kaartsysteem over -te brengen, naar het voor beeld van het Hoogheemraadschap Delfland, dat daartoe eenige jaren geleden overging. De kosten van deze invoering, welke een groote administratieve verbetering zal brengen, den dienst aanmerkelijk zal ver eenvoudigen en een niet onbeteekenende jaariyksche besparing zal opleveren, worden geschat op f. 14.500, Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ten slotte werden op voorstel van het Dagelijksch Bestuur de noodige gelden toe gestaan tot het in rang bevorderen van een viertal ambtenaren ter secretarie en op de afdeeling gaarderboek van het Hoogheem raadschap. Na de rondvraag werd o.m. aan het Dag. bestuur hulde gebracht voor zyn initiatief om een gouden medaille beschikbaar te stellen voor de Groote Aalsmeersche Bloe mententoonstelling, de vorige week gehouden. FEEST DER GEMEENTELIJKE KWEEK- SCHOOL VOOR ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. ^In den Foyer van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond door de leerlingen der Gemeente lijke Kweekschool een uitvoering gegeven voor ouders en genoodigden. De zaal was geheet gevuld, toen de directeur, de heer H. v. Slooten Jr., met een kort woord van welkom de bijeenkomst opende, waarin hij in het bijzonder den heer wethouder van Onderwijs, mr. A. Tepe, en den heer inspecteur van het L. O., den heer J. Baak, welkom heette. De burgemeester was tot zijn leedwezen verhinderd. Spreker wees er op, dat deze avond speciaal georganiseerd was voor de ouders der leerlingen, het karakter zou dragen van een ouderavond en moest medewerken tot een nauwer contact tusschen school en huis. Verder dëelde hij mede, dat de heer Haust, die als solist zou optreden, onverwachts verhinderd was en dat zyn party vervuld zou worden door den directeur van het zangkoor der school, den heer Jos. Oostvoen, Nadat onder app.aus der aanwezigen aan de beide dames-solisten, oud-leerlingen der school, mej. J. C. G. de Thouars en mej. A. Hooltman, benevens aan de accompagna- tnce, mej. Nel Engelbregt, by haar verschij ning bloemen waren aangeboden, ving de uitvoering aan, die tot een groot succes is geworden. Voor de pauze ward door koor en solisten uitgevoerd „Das Lied .von der Glocke", door A. Romberg. Verrassend zuiver klonkeu de kr-rener werd door de jeugdige executanten goed gezongen, vaak zeBs onberispelijk. De sopraan-solo werd vertolkt door mej. De Thouars, wier schoon stemgeluid en schoone voordracht algemeen bewonderd werden. Deze jeugdige zangeres beschikt over stemiuidcle- len, die veel Voor 'de toekomst beloven. De heer N. J. Brouwer, zoon van een der vroegere (Lrecteuren der kweekschool, zong de tenor-solo, zooals we dat van hem ge- woo: zijn, zuiver en stemmingsvol. Het leeuwenaandeel der soa, de bas-party, vona haar vertolker, zooals al is opgemerkt, in den heer Oostveen, die zich voor een bijzonder moeilyke taak geplaatst zag: het koor dirigeeren en zelf de voornaamste party zingen, de partij van den „Meister" uit SchJler's schoone ged.cut. Met bewondering wer» geluisterd naar den vollen, diepen, scnoren toon van dezen bekenden bai-^anger, di zyn stem volkomen beheerscht en wiens voordracht den kunstenaar verraadt. Een warm applaus volgde dan ook, toen de laatste tonen waren weggestorven. Koor en solisten kunnen zich gelukwenschen met een goede uitvoering Dat de begelei ding in handen was van een pianiste, als mej. Engelbregt, heeft zeker niet weinig tot het succes bijgedragen. Na de pauze werd opgevoerd een tooneel- stukje in 2 bedrijven „Uit het leven van Michieh de Ruyter", door W. J. Schimmel. Een alleraardigste weergave kregen we van "deze bekende dramatische schets; er werd behoorlijk geacteerd, duidelijk en nauwkeurig gesproken, en de jeugdige acteurs en actrices bleken zeldzaam rol vast te zijn. Ook dit deel van het program ma werd luide toegejuicht. Na afloop nam de heer Baak het woord, om als tolk der aanwezigen leeraren en leerlingen der Kweekschool hartelijk dank te zeggen voor het geschonken genot, waar na hij zich voornamelijk richtte tot de leer lingen en er hun op wees, dat ze 't een voorrecht mochten achten een opleiding le genieten, waarbij ook tijd gevonden werd voor de beoefening van de beide schoone kunsten. Tot slot sprak de Directeur een woord van hulde tot allen, die hadden bijgedragen tot het welslagen van deze uitvoering, voor namelijk tot de heeren Oostveen en De Thouars, welke laatste geheel alleen de in- sludeering van het tooneelstukje op zich had genomen. Hij dankte verder allen voor hun tegenwoordigheid en gaf de verzeke ring, dat leeraren en leerlingen hun best zouden doen, elk jaar een dergelijken feest avond te organiseeren. 1 MEI-VIERING. Omtrent de 1 Mei-viering kan nog nader worden gemeld, dat op het kinderfeest, hetwelk 's morgens van 9 tot 12(2 uur in de Stadsgehoorzaal zal worden gehouden, Nelly en René van Duinen, twee komische artisten, zullen optreden. Op Zondag 29 April en op den 1 Mei-dag zullen 'smo/gens te elf uur propaganda- fietstochten worden gehoudon, te beginnen by het Volksgebouw en die de bedoeling hebben tot deelname aan de avond-feest viering op te wekken. Des namiddags van 2*/2 tot 5 uur is er in het Volksgebouw muziek en treedt daar het duo v. d. Woerd en Beurze op. Het hoofdpunt van de feestviering is de demonstratieve lichtstoet, welke 's avonds te 9 uur wordt gehouden met ontplooide ba nieren, vlaggen, transparanten, enz. Drie muziekkorpsen zullen in den stoet meeloopen en honderden fakkels voor de noodige. ver lichting zorgen. Na afloop der vergadering in de Stads gehoorzaal zal de stoet worden opgesteld op de Papengracht en de volgende route volgen Papengracht, Rapenburg (W.-z.), Doeza- straat, Raamsteeg, Levcndaal, Rijnstraat, Hoogewoerd, Utr. Veer, Zijlsingel, Evertsen- straat, Munnikenstraat, Waardstraat, Zyl- singol, Heerensingel, Prinsenstraat, Sophia- straat, Waldeck Pyrmontstraat, Louise de Colignystraat, Molenstraat, Prins Frederik- straat, Maresingel, Nieuwe Mare, Nieuwe Beestenmarkt, Turfmarkt, Haarlemmerstraat Janvossensteeg, v. d. Werfstraat, Pelikaan straat, Haarlemmerstraat, Kalvermarkt, Zuid- singel, Oranjegracht, Nieuwe Rijn, Heeren gracht (W.-z.), Groenesteeg, Hooigracht, Nieuwstraat, Middelweg, Kaasmarktterrem, waar de stoet wordt ontbonden. AANBESTEDING VAN LEVENSMIDDELEN. Bij de gisteren door het bestuur der Ste delijke Werkinrichting gehouden aanbe sleding van verschillende levensmiddelen enz. ten behoeve van de verpleegden waren de volgende inschrijvingen 'ingekomen: B. Ouwerkerk: bruine boonen f.0.50. groe ne erwten f. 0.34, capucijners f. 0.46, Rijst f 0.20, Gort f. 0.24 per K.G. D.A. Kelder en Zn. Koffieboonen f. 1.60. Pee koffie f. 0.05 p.p., Rijst f. 0.21, Gort f. 0.20 Stroop f. 0.32 p. K.G. Verkouw en Slokhuizen: Koffieboonen f. 1.70. f. 1.50, f. 1.40. Th. Haan: Aardappelen f. 9.68 per 100 K.G. W. den Heeten en Zn.: Aardappelen f. 9.75 per 100 K.G. „De Landbouw": Zoetemelk f. 0.118, Kar nemelk f. 0.06 p. L. M. Franke: Gesmolten rundvet f. 0:54 per K.G. I. Zandvoorl: Gesmolten rundvet f. 0.585 per K.G. Z. v. d. Meij: Kropbrood t. .0147a p. KG. ,L. Broodfabriek: Kropbrood f. 014 p. K.G. De gunning zal nader door het bestuur worden bepaald. DE STAKING DER BEHANGERS. Hoewel uiteraard niet van bedenkelijk grooten omvang, breidt de staking onder de behangersgezellen zich nog uit. Thans hebben een aantal werklieden bij de firma Casnari te Oegstgeest ook het werk neergelegd. Enkele werkwilligen werden uit vrees voor molestatie, door de politie van huis naar hun werk en terug geleid. In de Graanbeurs heeft gisteravond de Chr. Muziekveroeniging „Alhalia" een tweede uitvoering gegeven ter gelegenheid van de viering van haar 15-jarig bestaan. Het programma bevatte behalve verschil lende door Athalia uitgevoerde orkestnum mers, zang van mej. Jenny de Graaf met orgelbegeleiding van mej. Rip en weder-op- treden van den heer Van der Horst als hu morist. De secretaris van den Armenraad te Amsterdam ontraadt op grond van inlich tingen. het verstrekken van financieelen steun aan de stichting „Zonneschijn" te 's Gravenhage. Ook de Hoofdcomm. van Po litie te 's Gravenhage ontraadt zulks. Met ingang van 24 April is Leiden aangewezen Als losplaats van ruw zout, op zouthoudend water, bij invoer langs rivie ren en kanalen en bij invoer met spoor wagens. In de Boerhaavestraat hoek Kruisstraat in het door den heer P. V. bewoonde per ceel heeft gisteravond een begin van een brandje gewoed, dat door de bewoners zelf met eenige emmers water is gebluscht. De brandweer behoefde niet uit te rukken Men verzoekt ons mede te deelen dat het door ziekte uitgestelde concert nu Zondag 29 April a.s in het Leidsche Volks huis zal plaats hebben. De reeds verkochte programma's zijn na tuurlijk geldig. Medewerking wordt verleend door het Haarlemsch Dameskoor onder leirding van mej. Pijzei en mevr. v Tienhoven en mej. Vis als solisten. Men zie de advertentie. G. de K. heeft aangifte gedaan van den diefstal van een rijwielbelastingplaatje. BINNENLAND. Ee huldiginq van baron van Heemstra te Amsterdam. (Binnenland. 2e Blad). Geen uitbreiding van den Zondagsdienst der treinen. (Binnenland. 2e Blad). De samenstelling van het Nederlandsch voetbalelftal voor den wedstrijd tegen Zwit serland. (Sport, 3e Blad). De vijlde schaakpartij tnsscben Enwe en Borjoljnbow is remise geworden. (Sport. 3e Blad). De zaak der Groningsche politie-agenten, die terecht staan wegens diefstal, voor de Groningsche rechtbank. (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. Stresemann te Mnnchen het spreken belet. (Buitenl. Ie1 Blad). De Dnitsche Oceaan-vlicgers laten de Bremen op Gre<=nly-eiland en komen met een Ford-vliegtnia naar New-York. (Buitenl. le Blad). De bekende vlieger Bennett is overleden. (Buitenl. le Blad). De aardbevingen rondom den Balkan dnren nog voort. Nieuwe voorspeld. (Buitenl. en Tel. le Blad). TUSSCHEN HET RADERWERK VAN EEN BRUG BEKNELD. Doodelijk ongelnk bij Leid- schendam. Te Leidschendam is het elfjarig zoontje van den heer Oudshoorn tusschen het ra derwerk van de ophaalbrug geraakt, ter wijl deze werd opgehaald. Met veel moeite werd de jongen bevrijd. Hij is kort daar na aan de gevolgen overleden. DIEFSTAL TE ROTTERDAM. Voor een waarde van f. 2500. Ten nadeele van de spaar- en voorschot bank Excelsior aan de Adamshofstraat te Rotterdam, is uit het kantoor een kistje gestolen met bons, op welke bons de klan ten van de bank in winkels goederen kun nen koopen. De bons hadden totaal een waarde van f 2500. Reeds zijn voor een be drag van f. 350 aan goederen op de gestolen bons gekocht. De overige bons zijn nu ver vallen verklaard. De bank zal nieuwe bons uitgeven. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gisteravond ongeveer halfzeven is de 14- jarige wielrijder J. V., wonende te Haar lem, op het Kennemerplein aldaar door een uit noordelijke richting komende personen auto aangereden en ernstig gewond aan hoofd, armen en beenen. Hij is per auto naar het Groote Gasthuis overgebracht. EEN PAARD OP HOL. Consternatie in een magazijn te Amsterdam. De zaak in lederwaren van de firma Bon nier, gevestigd in de Haarlemmerstraat te Amsterdam, heeft gistermiddag een zeer on welkom bezoek gehad. Omstreeks vijf uur, sloeg op de Heeren- markt het paard van een sleeperswagen der Handelsvennootschap Van VlietDitmever Co op hol en het dier liep in groote vaart dwars door de etalageruit van genoemde zaak en kwam geheel in den winkel terecht. Koffers, tasschen en lederwaren werden door het paard dat uit verschillende won den, vooral aan den kop, hevig bloedde, vernield. Het winkelpersoneel was nauwelijks van den schrik bekomen, toen het dier zich in de etalage omdraaide en met een sprong de straat weer opbolde, nu in de richting van de Heerengracht. Wonder boven wonder zijn er in de op dit uur zeer drukke Haar lemmerstraat geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Op de Heerengracht rende het dier tegen een auto aan. Door den schok maakte het paard een zijsprong en toen stortte het dier in den kelder van perceel Heerengracht 24. Daar bleef het paard met gebroken pooten liggen. De reddingswagen van de brandweer werd te hulp geroepen om het beest weer

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1