EEN HALVE EEUW GETROUWD. 69ste JAARGANG WOENSDAG 25 APRIL 1928 No. 20894 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG B LAD D*GBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cta. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 85 Cta. pet regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cta. bij een maximum aantal woorden ran 80. Incasso rolgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Po3tchèque- an Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd rijn. per week „018 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit fiommsr bestaat alt DRIE Bladan EERSTE BLAD. Ï0T STEUN VAN T RIJKS-MUSEUM VAN OUDHEDEN. Ia een gisteren alhier gehouden vergade ring van belangstellenden in 's Rijks Museum ran Oudheden is besloten tot oprichting van een vereeniging, ten doel hebbende de be langstelling voor dit Museum in den lande levendig te houden en op te wekken. Het bestuur wordt gevormd door: mr. A. ran de Sande Bakhuyzen, voorzitter; mevr. H. M. de VriesVogel, secretaresse; prof. to. J. W. Muller, penningmeester, en prol 11 Ph. Boissevain. Tct deze op initiatief van mevr. Stephen- m—Hagen gestichte vereeniging traden reeds belangstellenden, zoowel uit Leiden ■la van buiten, als lid toe. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. Gisteravond is in den Foyer van de Stads- jhoorzaal de ledenvergadering van de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuis- lerpleging gehouden. Ós voorzitter, de heer A. J. Schone- veld, opende de vergadering met een kort tpeningswoord, waarin hjj in herinnering bracht, dat de vereeniging thans 5 jaar bestaat en alzoo haar eerste lnstrum viert. Het blijdschap mogen we constateeren, dat ie vereeniging, die thans 8000 (volwassen) Itden telt, nog steeds zich in gestadigen roei mag verheugen, waaruit wel blijkt, at zj) in een behoefte voorziet. «N'a nog met een enkel woord gewezen te hebben op de beteekenis der vergadering raa dezen avond, waarop zoowel statulen- te reglementswijziging aan de orde komt, pi epr. aan den secretaris, den heer P. P. b Koning, gelegenheid tot het voorlezen vu de notulen der vorige vergadering, die «veranderd werden vastgesteld. Nadat de statuten-wijziging aan de orde li gesteld, bracht de secretaris het jaar- raslag over 1927 uit, waaruit we memo- tsen, dat in dit jaar gemiddeld 100 leden [e week werden ingeschreven. Voor reke nt; der vereeniging werden in het afge- n jaar 484 leden verpleegd met een tesal van 11.488 verpleegdagen. Van deze 4S4 leden werden 170 in het Ac. Zieken- hto, 188 in het St. Elisabethsgcsticht en 107 in het Diaoonessenhuis verpleegd. Uit ojjfers blijkt wel, welk een groote beteekenis deze vereeniging reeds hier ter «lede inneemt. Aan het jaarverslag van den penningmees ter, den heer H. C. Smit, ontleenen we, to er op 31 December j.l een saldo was ran f. 8.623.70. De ontvangsten bedroegen bi ronde getallen) f. 49.000, de uitgaven .41.000; de subsidie der gemeente bedroeg f.7500. De jaarverslagen van seoretaria en pen ningmeester werden goedgekeurd. Op voorstel der oontrole-commissie, die de boeken en besoheiden in orde bevonden heeft, werd de penningmeester voor zijn gehooden beheer gedechargeerd. De begrooting voor 1928, sluitende op L 56.000, werd eveneens goedgekeurd. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren A. J. Sohoneveld en ir. G. A. v. Klinkenberg; in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Romanesko, werd gekozen de heer S. Th. Buys, die de benoeming aannam. Daarna werd de reglemenls-wijziging, welke o.m. hierop betrekking beeft, dat men 3 maanden lid moet zijn om rechten te doen gelden, aan de orde gesteld. Dr. Leesberg, commissaris der vereeni ging, gaf in verband hiermee een uiteen zetting betreffende de „rustpatiënten", die in het afgeloopen jaar aan de vereeniging ongeveer f. 10.000 gekost hebben, wat de vergoeding van de operatie-patiënten, waar voor de vereeniging oorspronkelijk opgericht is, in gevaar brengt. Het ligt in de bedoeling, vanaf 1 Mei a.s. op de rustpatiënten een scherpere selectie toe te passen. Na breedvoerige discussie over deze kwestie worden de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd. Daarna werd de vergadering gesloten. Hierna had een nieuwe ledenvergadering plaats, waarin nogmaals de wijziging der statuten, betrekking hebbende op de artt. 7, 8, 11 en 13 en verband houdende met de door de Gemeente Leiden toegekende subsidie, aan de orde werd gesteld. De ledenvergadering ging met deze wij ziging accoord, waarna na de rondvraag de vergadering gesloten werd. JUBILEUMUITVOERING CHR. MUZIEK- VEREENIGING „ATHALIA". De Graanbeurs was gisteravond reeds vóór achten, het uur, waarop de uitvoering van Athalia zou beginnen, goed gevuld. Eu toen vrij goed op tijd werd begonnen met Gezang 20 vers 1 en 7 (met orkestbegeleiding) was de Graanbeurs uitverkocht. Do eere-voorzitter ging daarop voor in het gebed en daarna speelde Athalia ver volgens den J ubileum-marsch, door haren directeur, den heer H. v. d. Veld, aan de vereeniging opgedragen. Met veel genoegon hebben wij naar deze eerste uitvoering ge luisterd. Trouwens ook de overige muziek nummers werden door Athalia uitgevoerd op een wijze, waaruit bleek, dat het aan goeden wil bij de leden niet ontbreekt. Laten de heeren evenwel bedenken, dat men er met goeden wil alleen niet komt. En iaat men dan na dit jubileum met onvermoeiden ijver en toewijding zich blijven geven aan de beoefening van de muziek, tot de verheffing van het kunstgenot. Dan gaat men een waardige viering van een volgend feest te gemoet. lntusschen nog iets over het feest van gisteren. „Internos", uit Oegstgeest, heeft zeer fraai eenige nummers van dubbelman- nenkwartet gezongen en de heer Van der Poto W. Bleuzé, Lelden. Morgen vangen voor onze sladgenooten Sierag en H. J. SieragHeykoop, wo- ende in het van Assendelfthof 4 nabij de an?egrachi de gouden bruidsdagen aan. op Dinsdag 8 Mei kinderen en klein- len Van &enoem<* echtpaar zich zul- o opmaken om den dag van hun 50-jarige op feestelijke wijze te her- de beide oudjes, die respectievelijk den leeftijd van 75 en 78 jaar hebben be reikt, nog over voldoende levenslust be schikken, moge blijken uit het feit, dat zij gisteren nog welgemoed naar onzen foto graaf stapten om zich op de gevoelige plaat te laten vereeuwigen. Moge het hun gegeven zijn na de komende rcezige .dagen, nog vele jaren van rustige I rust naast elkander door te brengen. Horst droeg eenige geestige üedjeB en voor drachten voor, voor een deel toepasselgk. De stemming was uitstekend, een echte gezond-blige feeststemming en toen men naar huis ging, was men het er algemeen over eens, dat het een welgeslaagde feestavond geweest was. De heeren D. A. Treur, thans eere-voorz. van Athalia, en Scheffer, die van de op richting lid zjjn, werden in den loop van den avond door den voorzitter, den heer N. de Neef, een souvenir, een sigarenkoker mot inscriptie, aangeboden. Mej A. M. Van ïngen Schenau slaagde te Amsterdam voor het examen Apothekers assistente. De heer P. A. van der Poel is thans opgenomen in de lijst van personen bestemd voor uitzending naar Ned. Indië als adsp.- comm. bij de Alg. Politie. De verkoop van de Emmabloem heeft hier ter stede f. 1-491.83 opgebracht. De Commissie ter Bestudeering van den Woeker alhier heeft in haar laatstge houden vergadering besloten van haar be vindingen rapport uit te brengen aan het bestuur van den Armenraad. Tevens is be sloten de zittingen van het bureau van aan gifte en voorlichting inzake credietverschaf- fingen niet meer te doen plaats hebben De genen. die voorlichting of bemiddeling noo- dig hebben, kunnen zich wenden tot den secretaris der Commissie, den heer P. A. v. Aggelen, Nieuwsteeg 6. Op de Lichtfabrieken „viert" men heden hel feit dat het honderdste warm watertoestel wordt gemstalleerd. De viering is niet gepaard gegaan met groote feesten, maar de directie heeft alleen de vreugde die haar over het succes van deze apparaten be zield verkondigd aan een aantal journalisten die hij hedenmorgen tot een bedoek aan het huis der vreugde had genood Daar hebben wij nogeens gehoord hoe nuttig deze warm- waferapparateu zijn waarin het water 's nachts verhit wordt, zoodat men het 's morgens vroeg 8085 gr Celsius warm uit de Kraan kan tappen. Wie de warmwaterapparaten eens heeft zien gebruiken zal er ook zonder te weten hoe fraai en vernuftig, degelijk en betrouw baar de technische constructie1 ervan is zelf een in huis willen hebben. Reeds voor drie gulden per maand kan men een reservoir inhoudend 30 lifpr krijgen. Aanleg en stroom en huur van apparaat en leiding zijn alle maal in dit bedrag begrepenI Naar wij vernemen zal de viering van het vijftigjarig jubileum der Leidsche Duin- waterleidingmij. tot den strikt intiemen kring beperkt blijven. De politie heeft een 13-jarige jongen op transport gesteld n'w zijn woonplaats Velp. Op den Haagweg heeft gisteren een botsing plaats gehad tusschen twee auto's, waarbij een wagen ernstig werd beschadigd. De andere wagen waarvan het nummer bekend is reed door! HET LUCHTVERKEER MET INDIË. Maandelijkschfl vlochten naai Indië Proel voor een Beregel den postdienst. In de gistermiddag door den he9r Plea- man, directeur van de K. L. M„ voor het Kon. Instituut van Ingenieurs gehouden lering over het Luchtverkeer in en naar Indië, kwam de belangrijke mededeeling voor, dat met medewerking van de Neder- landsche en zeer waarschijnlijk ook van de Indische postadministratie in den loop van 1929 en het begin van 1930 12 maandeljjk- sche vluchten NederlandIndië en trug zullen worden uitgevoerd, dit ter bestudee ring van de mogelijkheid om een geregelde wekelijksche of veertdendaagsche luchtpost- verbinding op Indië in te stellen. Voer de met deze vluchten te vervoeren poststukken zal het luchtrecht opnieuw werden vastgesteld* aan de hand van de ervaringen, welke zullen worden opgedaan met de 4 in den loop van dit jaar uit te voeren vliegtochten naar Indië. HET WEGENFONDS. De opbrengst der belasting. Blijkens de Mem v. Anlwoord op het Voorl Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Wegenfonds voor 1928 acht de Minister van Waterstaat een com missie van advies ol een Wegenraad niet noodig. De opbrengst van de Wegenbelasting was in 1927 ruim f. 6.5 millioen (raming f. 4,6 millioen). De indiening van het ontwerp eener Wegenwei mag ale aanstaande worden be schouwd. GEMEENTELIJKE BIJDRAGEN AAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. De invloed ervan op het Rijkssubsidie. De heer Droogleever Fortuyn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat door gemeenten ten behoeve van vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid als bedoeld bjj de artikelen 12 en 15 der wet van 12 Februari 190 l(Staatsblad no. 64) bedragen worden verleend, hetzjj in den vorm van een individueele bjjdrage voor ieder aan de zorg dier inrichtingen toevertrouwd kind, hetzjj in den vorm van een bijdrage in de algemeene kosten? 2. Is de minister bereid mede te deeien, welk effect de in vraag 1 onderscheiden gemeentelpe bjjdragen hébben op het uit '8 Rijks kas aan die vereenigingen, stichtin gen en instellingen van weldadigheid toe te kennen subsidie, met name of bedoelde ge meentelpe bijdragen bij de toepassing van artikel 159, 2de lid, van het Kon. besluit van 15 Juni 1905 (Staatsblad no. 209) worden aangemerkt ais de in dat lid ge noemde „baten uit anderen hoofde" en als zoodanig op het rijkssubsidie in mindering worden gebracht, en zulks onderscheidenlijk: A. ten aanzien van het Rijksverplegings- eubsidie, «aarvan de regeling laatstelp is gepubliceerd in de circulaire van den mi nister van justitie van 3 November 1926, 3de afd. B. no. 801; B. ten aanzien van het z.g. algemeen subsidie, hetwelk uit 's Rps kas ten be hoeve van meergenoemde vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid worat beschikbaar gesteld? DE BIE3BOSCH. Bezoek van Kamerleden. Naar wij vernemen zal heden door een 25-tal leden der Tweede Kamer een bezoek gebracht worden aan het Biesbosch-werk. De bestuursleden der Vereeniging De Biesbosch, de heeren Jansen Maneschijn, Vis, dr. Stoop en Meyer de Vries, zullen het gezelschap, dat om 10.55 uur van het Stadhuis te Dordrecht vertrekt, rondleiden. GEORGANISEERD OVERLEG BIJ DE POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. In de laatst gehouden vergadering van de postale commissie voor georganiseerd overleg werd besloten instemmend te advi- seeren ten aanzien van 't voornemen van den dirtcteur-generaal om te doen vervallen de regeling, volgens welke het Staatsbedrijf het personeel behulpzaam is bij aanschaf fing van rijwielen, welke uitsluitend of mede voor de uitoefening van den dienst worden gebezigd. Den directeur-generaal zal worden ge vraagd oi de ambtenaren op een kantoor alwaar een ambtenaar van een naburig kan toor hulp verleent, verplicht zijn met den vervanger te ruilen, ten einde dezen, ook wanneei hij laten dienst heeft, in staat te stellen, des avonds geregeld naar zijn stand plaats terug te keeren. De commissie besloot te adviseeren om geen uitbreiding te geven aan het aantal lokale krachten (op arbeidscontract) met voll» dagtaak; voorts den directeur-generaal te verzoeken om bet resultaat van de aan den gang zijnde proefneming met lokale krachten t. z. t. aan de C. v. O. mede te deeien. Van den directeur-generaal is o.a. berient ontvangen, dat; overeenkomstig bet voor stel der C. v. O., voor conducteurs, die in den nacht van Zaterdag op Zondag buiten de standplaats moeten overnachten, alle diensttijd, welke binnen het Zondagsetmaai valt, als Zondagsdienst zal worden aange merkt. Voorts, dat de rijwielvergoeding van het technisch personeel (ad f. 75 per jaar) met ingang van 1 Januari 1929 zal worden verlaagd tot f. 50 per jaar, dat de vergoeding van f.25 per jaar voor het gebruik van een e.gen rijwiel naast een dienstmotorrijwiel, met ingang van 1 Januari 1929 terugge bracht zal worden tot, f.20 per jaar. BOND VAN AMBTENAREN BU 's RIJKS BELASTINGEN IN NEDERLAND. De jaarvergadering te Rotterdam. Gistermiddag is in Tivoli aan den Cool- singel te Rotterdam de jaarlijksche alge meene vergadering van bovengenoemde or ganisatie aangevangen. De voorzilter, de heer B. de Boer, uit den Haag, gaf in zijn openingswoord een over zicht van de lotgevallen der vereeniging, waarbij hij met ingenomenheid wees op den groei van bet ledental in het afgeloopen jaar. Bedroeg dit op 1 Januari 1927 663 op 1 Januari 1928 was dil geklommen tot 802, lenvijl het thans 821 bedraagt. Spreker verheugde zich over de talrijke opkomst Aanwezig waren 26 afdeelingen uit alle hoeken des lands. Hij begroette in het bijzonder het lid van verdienste dén heer J. Kluit uit Rotterdam, alsmede den heer Enserinck uit Leiden, die thans voor de 25e maal een algemeene vergadering bij woonde. De heer Enserinck, die 1 Mei a.», BINNENLAND. Een proef voor een luchtpostverbinding met IndiS (Binnenland, le Blad). De Wegenbelasting heeft in 1927 rnim 6,5 millioen gulden opgebracht (Binnenl., le Blad). Te Den Haag is een vronw door de tram aangereden en gedood (Gemengd, 3e Blad). In den afgeloopen nacht heeft een br-md gewoed in de electrische centrale der tim merfabriek „Padox" te Warmond. De schade is aanzienlijk. (Uit de Omstreken, 2e Blad). BUITENLAND. Een arbitrage-verdrag zal tusschen Dnitschland en Amerika worden gesloten (Buitenl., le Blad). De Engelsche minister van financi6n Churchill heeft de begrooting ingediend (Buitenland, le Blad). Een succes voox den Dnitschen minister von Kendell (Buitenl., le Blad). De aardschokken op den Balkan (Bui tenland en Tel., le Blad). Overleden is de Rnssische generaal baron Peter Wrangel (Tel., le Blad). den dienst met pensioen verlaat, werd bij acclamatie tot lid van verdienste benoemd. Met luide instemming der vergadering wees de voorzitter op den verdienstelijken arbeid van den heer U. de Haan, rijksont vanger te Dragten, als redacteur van de „Studierubriek" en sprak den wen9ch u.t, dat de heer de Haan nog lange jaren zijn ge waard eerden arbeid zou mogen vervullen, Vervolgens richtte hij een woord van wel kom tot den heer A. Kooiman uit Amster dam als vertegenwoordiger van de Centrale van Nederlandsche Overheidspersoneel (C. N O P.). Nadat de aanwezigen zich een oogenbük van hun zetels hadden verheven, ter her denking van de leden, die den bond door den dood waren ontvallen, verklaarde hij de vergadering voor geopend. De heer Enserinck was zeer getroffen door de hem ten deel gevallen eer en ver klaarde overtuigd te zijn ook in de toe komst in de gelegenheid te zijn in zijn nieuwe kwaliteit de algemeene vergaderin gen te bezoeken. De heer Kooiman (C. N. O. P.) dankte voor de vriendelijke ontvangst. Bij de behandeling van het jaarverslag werd door verschillende afdeelingen hulde gebracht aan het bestuur voor de voortreffe lijke wijze waarop het zich van zijn taak heeft gekweten en werd ten slotte dit ver slag alsmede het beleid van hel bondsbe- stuur goedgekeurd. Mede werden goedgekeurd balans, be grooting en financieel beleid. BEGRAFENIS A. J. BARON VAN NAGELL VAN AMPSEN. Gistermiddag had de bijzetting in dea grafkelder nabjj het kasteel Ampsen te Laren pjaats, van het stoffelijk overschot van rar. A. J. baron van Nagell van Ampsen. Ter begrafenis waren aanwezig Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, met zgn adjudant, jhr. Laman Trip, de kamerheer jhr. Sickinghe, graaf Dumonceau, hofmeester, jhr. v. Such- telen v. d. Haare, intendant van het kasteel Hei Loo, jhr. Reygersberg, adjudant in buit-engewonen dienst, jhr. v. Citters, oud commissaris der provincie Gelderland, en enkele Kamerleden. Aan de groeve werd bet woord gevoerd üoo. den waarn. burgemeester van Laren, den heer Schollen, den burgemeester van Lochem, mr. Wttewaal, en het Eerste- Kamt-rlid Smeenge. Graaf van Lynden van Sandenburg dankte namens de familie voor de bewezen eer. DE TABAKSBELASTING. De commissie-Van Schaik ontbonden. De minister van Financiën heeft de com missie voor het onderzoek naar de mogelijk heid van een belasting op de ruwe tabak met ingang van gisteren ontbonden, onder dankbetuiging voor den door haar verrichten arbeid.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1