VAN HET LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND-DENEMARKEN 2-0 Een aantrekkelijke wedstrijd, waarin het open spel aan Oranje de zege bracht 69*' Jaargang Maandag 23 April 1928 No 11. m Bureau i Q El E9 T I J\ Noordeindsplein "jk B '^L B ^BI^P SBH WÊÊ0 jj Dir. en Adm. 2500 LEIDEN Red. 1507. Hg- (Van onzen eigen verslaggever}. Een overzicht tijdens den wedstrijd. Reeper Van der Meulen heeft den bal Het Deenecbe doel In gevaj* .weggeslagen; Denis zorgt voor de rest. Afgezien van eventueel één of meerdere Olympische wedstrijden beteekende deze vsistrijd tegen de Denen voor het Neder- lasdsche voetbal het officieele afscheid van het oude Stadion, flat over eenige maanden to wille van het nieuwe en grootere. aan de «verrijde van den Amstelveenschen weg, zal vonden afgebroken. En de Oranjemannen kèben dit fert niet beter voor de historie honen vastleggen dan zij thans hebben ge daan, namelijk door een verdiende 2O-zege op enze Deensche gasten. Het was een pauw», trieste dag met sombere regenluch ten, die af en toe hun omaangenamen last uitstortten over de duizenden, die de sport- arena over alle rangen vulden, maar er was ondanks dat vreugde en voldoening door de «je der Oranje-ploeg die na spannenden 'trijd bevochten werd op een technisch mis schien iets sterkere doch tactisch minder fsede tegenpartij. Vrij Iaat, later wellicht dan gewoonlijk, als gevolg van de weersomstandigheden, is ditoaal de uittocht naar het Stadion begon nen, maar toen wij er tegen kwart over twee arriveerden, waren toch alle plaatsen zoo ongeveer bezet, en met wat er daarna nog is gekomen kan gevoeglijk worden geconsta teerd dat de kamp voor een uitverkocht hui» heeft plaats gehad. Een tweetal Amsterdam- sche muziekcorpsen kortte vooraf den lijd. de heer Van Bet trad weer op als conférencier, 'n ter afwisseling werden er verder onder leiding van den heer Van der Linden een tontal toepasselijke liederen gedongen waar onder de door Gernt van Weezei gecompo neerde Olympiade-Marschl Tegen halfdrie beiraden de Denen (in rood shirt met witte broek) het veld, spoedig gevolgd door de Hol landers (in Oranje ^hirt met zwarte broek), bij wie Verlegh. wegens ongesteldheid, door den Roermondspeler Schreurs was ver tongen. Der traditie getrouw won Harry Denis den opgooi, hetgeen, nu de wind dwars over het yeld stond, weinig voordeel ople vende en onder leiding van den bekenden Duilsehen adbiter, dr. Bauwens, kon daarna de kamp een aanvang nemen. De wedstrijd. De elftallen stelden zich als volgt op: Nederland i r. d. Msulen Denis Van Kol v. Boxtel Massy Schreurs Elfring Kools Tap Smeets Weber O Eriksen Uldail Nillson Hansen Larsen Havn P. Jensen Laursen Christensen Tarp S. Jensen. Denemarken. Terwijl een FokVerrhegtuig boven bet veld happen de Denen af, en al in de errie minuut dreigt er gevaar voor 't Hol- andsche doel als Schreurs zijn buitenman Stoeel ongedekt laat en de kleine Larsen uit en 'raai. pass van Laursen een goede -«rmgkans krijgt. Klaarblijkelijk is de Deen nter wat verrast door dit zoo sn" - derend en het gevolg is dan ook da. hij eerst ver bij hei leer langs trapt en daarna slechts een corner weet te forceeren, die op niets uitdraait Maar de dreiging is daarmede niet voorde Oranjeveste weggenomen, want over donderend komen de Denen nu opzetten, voortgestuwd door een goede halflime, die geen bal laat passeeren en het spel met verre trappen naar de vleugels open houdt. Meer dere voorzetten van rechts en links komen hoog voor ons doel en herhaaldelijk moet keeper Van der Meulen in laatste instantie redding brengen. Hoe ons schitterend back- stel ook zwoegt, steeds weer komen de rood- hemden terug en maar zelden weet de Hol- landsche halflinie, waarvan vooral de bui tenspelers zwak zijn. hun attaques te breken. Uit ver opdrijven en goed aangeven van Denis ontstaat een tegenaanval der onzen, geleid door Kools en Weber, maar nauwe lijks heeft de Deensche doelman het leder gekeerd of de Hollandsche helft wordt weer het terrein van den strijd. Uldall krijgt een kans, doch schiet naast; Hansen, met den bal aan den voet en heel onze verdediging achter zich op den keeper afstormende laat zich door den snel uitgeloopen Van der Meulen een haast zeker doelpunt ont nemen Daverend rolt de jubel over dit schitterend werk van onzen doelman langs de tribunes en het 1- nauwelijks bedaard of Oranje doet een. schijnbaar ongevaarlijke, uitval. Tap plaats ver naar rechts waar Elfring het leer bemachtigt om dan. terwijl 21 spelers en dertigduizend toeschouwers 'n voorzet verwachten een schot op doel te los sen, waarbij het leder, tot ieders verrassing en niet het minst van den Deenschen keeper hoog in de vijandelijke touwen verdwijnt. 10 Holland leidt, na 12 minuten! En hier mede is tevens een einde gemaakt aan de Deensche superioriteit. Want terwijl onze spelers hun zelfvertrouwen herwinnen en steeds teller zich teweer stellen, vervallen de roodhemden in hun oude fout. die hun reeds zoo menige overwinning heeft doen ontgaan. De vleugels worden werkeloos gelaten; iedere bal gaat naar het midden, waar dik wijls fraai wordt gecombineerd, maar waar de schotvaardigheid al heel ver is te zoeken. Dit spel is een kolfje naar de hand van Denis en Van Kol. ie de roode voorhoede nu volkomen in huil macht hebben en Tap c.s. onophoudelijk in staat stellen het Deen ecbe doel te bestormen Onze voorhoed» wordt nu actief. Tap is Tap niet meer en houdt het spel keurig open waardoor de Deensche defensie uit elkaar wordt gerukt en Jensen's heiligdom herhaaldelijk in ge vaar verkeert. Tarp en Christensen. goed bij- geslaan door de halflinie, verdedigen echter fanatiek en zij slagen er in scoren te< voor komen, mede doordat Smeets en Kools niet al te veel presteeren en weinig of niet schieten In het veld zijn de Denen vrijwel even sterk, maar voor het doel brengt hun voorhoede er nog veel minder van terecht dan de onze Na een half uur krijgt Hansen een prachtkans om gelijk te maken als hij dóór onze verdediging is gebroken, doch zijn schot van zeer dichtbij gaat hoog over de lat. Een oogemblik later verkeert dezelfde speler opnieuw in runstige poritie maar ge heel onnoodig neemt hij dan het leer met de hand mede. hetgeen aan het alziend oog van dr. Bauwens nie't ontgaat Kools en Tap wagen aan de everzijde nog een kansje. Van der Meulen stopt nog een als voorzet bedoeld schot van Larsen precies onder de lat en met onveranderden stand komt vervolgens de rust. Binnen de minuut na de hervatting voor komt v. Kol den gelijkmaker dopr 'n door Van der Meulen germ sten voorzet van Eriksen op de doellijn te keeren, terwijl Jap een moment later door te lang talmen een hem door Elfring geboden kans onbenut laat. Krachtsverschil is er in deze tweede helft nog niet: wel brengen beid© partijen eenige kansen om hals. Ac.ht minuten is er weer gespeeld als Tap het leer fraai omhaalt en doorgeeft naar Kools. Handig dribbelt deze langs een tweetal Deneneen rollertje naar Smeets. die voor 't intrappen heeft en tot teleurstelling der duizenden schiet de Hagenaar keihard naast! Toch prikkelt dit onze landgenooten tot grootere activiteit. Trappend en koppend in alle standen stuwt Massy zijn voorhoede op en enthousiast be stoken de Oranjemannen nu het Deensche doel. Een schitterende kopbal van Kools wordt door keeper Jensen vallend tot corner verwerkt, een even mooi schot van Elfring, waarhij het leer uit een voorzet van Weber door hem ineens wordt opgevangen en inge zonden scheert over de lat. Zwaar staan de Denen thans te verdedigen en al hun pogin gen ten spijt gelukt het hai niet den storm loop te bedwingen. Hel publiek moedigt luide zijn favorieten aan en nég warmer wordt de stemming als Denis eenige malen t leer aan een Deen ontneemt en er tot ver op de vijandelijke helft mee opdrijft Een moment dreigt ons dit noodlotig te worden als midvoor Nilson in zijn vooruitgeschoven stelling den bal opvangt en er mee op het Holandsehe doel afstormt doch te juister tijd brengt Van Boxtel redding, en weer ts dan Oranje aan het woord. Bijna een half uur is er verstreken als Smeets en Weber zuiver combineerend den bal opbrengen. Weber maakt zich vrij, zet hoog voor.., en het is Kools. die het leeT in het vijande lijke doel kopt. 30. Met dezen voorsprong is Oranje in veilige haven Uldall heeft onbetwist p«eh als een mooie schuiver van hem rakelings langs den buitenkant van den paal gaat. maar overigens dreigt er van Deensche zijde niet al te veel gevaar, lang niet voldoende althans om den prachtig in vorm zijnden Van der Meulen te doen bezwijken. Wel herstellen de roodhemden het evenwicht maar onze de fensie is voor hen te hecht en als dr. Bauwens tenslotte laat inrukken hebben de Oranje-mannen met 20 gewonnen. Over spel, spelers en leiding. Na negen wedstrijden tusschen Neder land en Denemarken heeft Oranje dus de leiding genomen dank zij deze zege, die ons inziens volkomen verdiend ie geweest. De Hollandsche ploeg won van een tech nisch" misschien iets sterkere, doch tactisch minder goede tegenpartij, schreven wij m den aanvang van dit verslag en wij meenen dat daarmede het verloop van dezen kamp vrij juist is geteekend. De Denen beheer- echen het veldspel uitstekend; hun balbe- handeling was dikwijls voortreffelijk, hun eombinceren wel doordacht, maar de fout zat in het te kort houden van hun aanval s- spel, terwijl het team toch over twee uiterst snelle vleugelspelers beschikte, die alleen in zooverre laaiden dat hun voorzetten veelal iets te scherp waren. Intusschen zijn het toch eigenlijk vrijwel uitsluitend deze voorzetten geweest waardoor ons doel in gevaar is gebracht. Het binnentrio, dat trou wens buitendien al niet over bijzond-are schutterscapaciteiten beschikte, scheen het noodig te achten den bal eerst op te bren gen tol in het doelgebied alvorens Van der Meulen onder vuur te nemen, en dat dit tegen onze verdediging niet lukte spreekt welhaast vanzelf. De meeste aanvallen eindigden in een gedrang voor ons doel, waar Denis, Van Kol en Massy steeds ge legenheid kregen in te grijpen en de basis te leggen voor een Hollandsche tegenalta- que. Ook ónze voorhoede heelt niet schitte rend gespeeld, maar zij was snel en enthou siast en door de goede spelverdeeling van Tap aanmerkelijk gevaarlijker dan die der Denen. Het werd nu een aantrekkelijke kamp, met vele momenten van goed spel, waarin de onzen echter bijna voortdurend iets ge vaarlijker zijn geweest Van de Oranjeploeg was, als gewoonlijk, de achterhoede weer verreweg het beste deel. Van der Meulen heeft niet zoo heel veel moeilijk werk ge had, maar wat hij te doen kreeg geschiedde op buitengewoon zekere wijze. En hij werd daarin schitterend bijgestaan door Denis en Van Kol, van wie de eerste speelde met een ongekende bravoure. Soms zelfs kwam het ons voor dat hij wat te veel waagde en zoo als wij reeds zeiden dreigde er ook eenmaal een doelpunt door te ontstaan toen hij te ver was opgedrongen en Van Boxtel er slechts op het nippertje in slaagde den bal te ontfutselen aan den Deenschen midvoor, die zich onbewaakt zag en er gebruik van had gemaakt De halflinie, gehandicapt door het niet meeepelen van Verlegh, was na de rust beter dan daarvóór. Misschien dat Massy toen onzuiyerder aangaf dan gedu rende de eerste helft, maar zoowel Van Boxtel als Schreurs waren toen in ieder ge val aanmerkelijk beter op dreef. Hoe do Technische Commissie er loe ge komen is den Roermond-speler, die met eens reserve was, voor Verlegh te laten in vallen, weten wij niet, maar het staal vast dat wij over betere linkshalf-speler» be schikken dan dezen Zuiderling. Er was ua- tuurlijk voor hem de sensatie van den eer sten interland-wedstrijd waardoor zijn spel werd beïnvloed en waaraan wij het ook willen wijten dat zijn samenspel met Van Kol voor de pauze niet vlotte, maar dit doet niets af aan het feit dat zijn snelheid veel ta gering moet worden genoemd. In iederen wedloop met den Deenschen rechtsbuiten werd hij met stukken geslagen, waardoon de taak van Van Kol niet weinig werd ver» zwaard. Van Boxtel verdedigde best, maar schoot steunend zoo nu en dan tekort De eter dezer linie was dan ook midhalf Massy, de goochelaar, de man met het on- verwoestbare enthousiasme, die de favoriet is van het publiek. De voorhoede, al9 geheel, was beter dan in voorgaande wedstrijden, maar de juiste combinatie is toch ook thans nog niet ver kregen. Weber was uitstekend en heeft menigen aanval geleid, doch er had van dezen vleugel nog meer kracht kunnen uit gaan, indien er een betere linksbinnen had gestaan dan Smeets. De H. B. S.'er voelde zich ep deze plaats niet thuis en bracht et ondanks zijn enthousiasme niet heel veel van terecht. Zijn geestdrift was bovendien somtijds wat te ver doorgevoerd, met het gevolg dat hij het herhaaldelijk te kwaad kreeg met den Deenschen rechtshalf, did opzet vermoedde, en de arbiter, ja zelts da aanvoerders, er aan te pas moesten komen. Tap heeft voor de rust het spel uitstekend verdeeld; later vlotte het minder goed, maas ook toen was het voor zijn doen zeer be vredigend. Schoten hebben wij van zijn voet echter te weinig gezien, evenals trou wens van Kools, den tweeden debutant, Teekenend is het dan ook dat het eersta doelpunt als het ware bij verrassing, het tweede uit een kopbal is ontstaan. Door het open spel zat er meer gang in onzen aan val, en wij danken er do zege aan, maar de geringe schotvaardigheid, die er ook gisteren is ten loon gespreid stemt, ondanka alles, tot bescheidenheid Dat Kools gehandhaafd zal blijven staal bij ons inmiddels vast. Hij heeft vele goeda dingen gedaan en zal zich spoedig beter op zijn gemak gevoelen (usschen Tap en Elfring, den herkozen Alamaria-speler, die den vorm uit zijn glorietijd nog niet heeft teruggevonden, maar wiens spel toch nog altijd boven dat van zijn voorganger Schip per slaat. De fout van de homogene Deensche pleeg werd hiervóór reeds genoemd. Er valt ver der weinig meer van te zeggen. In de voor hoede blonk vooral rechtsbuiten Larsen uit, terwijl Laursen de beste der halflinia was. Ook midhalf Jensen was trouwens uit stekend op dreef. Hij vooral had er echte! voor moeten zorgen, evenals midvoor Nil son, dat het speltype werd gewijzigd toen dit tot geenerlei resultaat bleek te kunnen leiden. En het succes der aanvangsperiode, toen het spel wèl open was, had hen daar bij tot voorbeeld kunnen strekken. Jensea noch Nilson dachten evenwel aan veran dering en onverstoorbaar hebben zij den aanval samengetrokken voor het Holland sche doel Een tactische fout, die zich dui delijk heeft gewroken I Het backstel was trapvast: Tarp kalm en 'eauiuut doch lang zaam: Christensen lenie en snel. AchteB hen heeft keeper Jen-' i ij goed werk ge daan, maar schitteren ia het eigenlijk geen oogenblik gewei;- Hel tweede doel punt zou door iemand als Van der Meulen, dualrt aas, ongetwijfeld zijn voorkomen,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9