1 AGENDA. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. WILKINS VLIEGT OVER NOORDPOOL. Maandag. Schouwburg: Nut en Vermaak. Gebr. Kal koen. 8 uur. Dinsdag. Graanbeurs: Jubileumuifcvoering ,,Atha- lia". 8 uur nam. Jeruël: Bijbelbcsprcking te 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemecntezaal) Spr. de heer Van |>eeuwen van Schoonre- woerd. Halfacht. Woensdag. Haagkwartier Jeruël (Genestetstraat 94): Bijbellezing -te 8 uur. Graanbeursr Jubileumuitvoering „Atha- lia". 8 uur nam. Ncd. Leger des Heils (Beestenmarkt 31) Inzegening van nieuwe soldaten. 8 uur nam. De avopd-, nacht en Zondagsdienst der apotheken Wordt van Maandag 23 April tot en met Zondag 29 April waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. De schipper Sch. heeft de politie be richt. dat hij van de markt per ongeluk een varken heeft medegenomen, dat hem niet toebehoort Ten' nadeel e van J. J. van S. is op het Utrechtsche Jaagpad een rijwiel ontvreemd. Bij de politie is een damesrijwiel gede poneerd. dal in den nacht van Zaterdag op Zobdag op den Hooge-Rijndijk onbeheerd is gevonden. In de StedelijkeWerkinrichting waren opgenomen Datum: Yolw. pers. Kinderen. Totaal 16 April 39 1 40 17*' w 36 1 .37 18 -38 1 39 19 38 1 39 20 37 1 38 21 - 36 1 37 2e VOORSTELLING LITTERIS SACRUM. Voor 'n wederom bijna gevulden schouw burg heeft Zaterdag Litteris Sacrum de 2e opvoering gegeven van Scheffer's roman tisch tooneelspel ,,Het lied van alle tijden" en pok nu is het voor Litteris een door slaand succes geworden. Het stuk moge ietwat verouderde romantiek geven rn niet altijd aanneembaar; b.v. dat noncha lant wegwerpen van den brief in de gege ven omstandighedenhet biedt volop gelegenheid voor spel en daarvoor gaat men toch nog altijd in de eerste plaats naar den schouwburg. Het spel nu was uitne mend verzorgd, vooral van mevr. Hageman en den heer v. d. Heuvel. Maar wij zullen thans niet verder er meer op ingaan, con stat eeren afleen nog, dat Litteris oen voor. stelling van hoog gehalte heeft gegeven, keurig verzorgd, die de gebleken waardee- ring alleszins verdiénde. NUT EN VERMAAK. Gebr. Kalkoen, 'n vroolijk spel in 3 bedrijven van G. Nielen. Met groot genoegen hebben wij gister avond waargenomen, dat Nut en Vermaak ,,den terugweg", waarop wij deze vereeni- ging de vorige maal zagen voortbewegen, heeft verlaten en den rug heeft toege draaid. Er is geducht revanche genomen. In de eerste plaats was de vereenigmg dit k*er zeer gelukkig geweest in de keuze van het op te voeren stuk. Gebr. Kalkoen is toch, al is het dan geen fijne humor, een heel aardig lach-stuk met aardige wendin gen, dat trots hier en daar wat langdradc- righeid, aangenaam bezig weet te houden, 't Gegeven is niet nieuw, doch humoristisch uitgewerkt. Men ziet toch, hoe twee con servatieve kooplieden van 55 en 60 jaar, verstokte vrijgezellen, door de aanstaande van hun neef, die als vrouwelijke winkel bediende is binnengesmokkeld, om haar vinger worden gewikkeld. Het komt zelfs tot een huwelijksaanzoek van beide, maar neef krijgt natuurlijk zijn aangebedene met aller toestemming. In eenige goed gevonden verwikkelingen wordt dit verwerkt. 't Is een lachsucces en de bijkans geheel bezette schouwburg, heeft er danig van ge noten. Er is gegierd, af en toe zelfs gebruld van den loch. Dit laatste is direct oen compliment voor de vertolking van Nut en Vermaak, die het vroolijk spel, dat ook reeds elders in dialect is gegeven, b.v. in 't Groningsch. eenigszins ,.Leidsch" ten too- neele bracht, hetgeen het geheel ten goede kwam. Er is over 't geheel genomen, goed gespeeld In de allereerste plaats door beide gebroeders. Vooral Hendrik was best op dreef, maar ook Jacob mocht er zijn. Hij hoede zich voor wat monotoon gebaar.. In tegenstelling met Duitsche blijspelen van dit genre, hebben ook de dames in dit spel een rol van betcckenis en ook zij heb ben zich goed van haar tank gekweten, en veel losser spel gegeven dan wij van de Nut- en Vermaakdamcs gewoon zijn. Vooral Fientje en de huishoudster mogen genoemd, hoewel ook Pietje zich goed aan sloot. 't Kan nog ietwat leniger worden, dames, maar 't was in orde! De bijrollen waren voldoende bezet om niet uit den toon te vallen. Tooneelverzorging etc. waren goed ver zorgd en ook de grime van den heer Kou wen berg. Summa suramarum heeft"Nut en Vermaak met deze geslaagde opvoering, die onder regie stond van den heer M S. van Pola- ncn. dien dus een groot deel toekomt van het succes, den mindeT gnnstigen indruk totanl wegeevcepd. D" vereeniging is weer terug op 't goede pad: crescendo Het talrijk rmhliek heeft nrh sooals uit bovenstaande reed bleek, kostelijk ge amuseerd en braaf gekla, terwijl de dames aan 't «lot een bouquet ontvingen- Hedenavond gaat de reprise. INBRAAK IN EEN DIAMANTSLIJPERIJ TE AMSTERDAM. Een brandkast opengebroken, doch er is niets gevonden. Toen Zaterdagmorgen de diamantslijperij Kimberly in de Valkenburgerstraat te' Am sterdam geopend werd. ontdekte men, dat er '9 nachts bezoek geweest was. Een aantal lessenaars was doorzocht en een kleine brandkast opengebroken. Ook waren pogin gen aangewend om de kluis, waarin de waarden 's avonds worden opgeborgen, te forceeren. Deze poging was mislukt. Ver moedelijk hébben de inbrekers daarna de kleine brandkast opgebroken; deze1" bevatte alleen papier. Geld ol andere geldswaarden, worden niet vermist. De inbrekers zijn ver moedelijk door overklimming van een schut ting op een binnenplaats gekomen en van daar het kantoor binnengegaan. Van de/ daders -is niets bekend. VOOR 48 MILLE OPGELICHT. Door middel van valsche chèques». Twee dagen geleden kwamen bij de bgrv- kiersefirma, het reis- en passagebureau van Thos. Cook and Son. gevestigd Vijgendam te Amsterdam, naar de „Tel." meldt, twee Engelsch-sprekende vreemdelingen binnen, die eenige cheques, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer f. 48.000 presenteer den. Deze cheques werden, daar op dat oogenblik nog geen fraude vermoed werd, uitbetaald. Kalmweg vouwde de persoon, die de cheques had aangeboden, het bank papier op en stak dit in zijn portefeuille. Daarna verwijderden de mannen zich. Vrijdagmorgen werd plotseling ontdekt, dat de cheques vervalscht waren. In allerijl werd toen aangifte gedaan aan het bureau Singel, waar de commissaris, de heor P. Ilarrebomée, onmiddellijk een vitvebreid onderzoek liet instellen. Men last geheel in het duister, wie de personen zijn, die de 1 cheques gepresenteerd hebben. De ver- j valschle papieren zijn oogenblikkelijk naar Amerika gezonden, ten einde ten over vloede nog officieele zekerheid te verkrij gen omtrent de vervalsching en de wijze, waarop de personen in het bezit dor papie ren geraakt zijn. BRAND TE AMSTERDAM. Tegen halftien gisteravond brak brand uit op de tweede verdieping van perceel Korte Koningstraat 25. te Amsterdam be woond door de weduwe M. S. Drieling. Weldra sloegen de vlammen fel uit. Haast even snel als zij ontstonden werden zij door dc brandweer met twee stralen gedoofd. De kamer, waarin de brand ontstond, brandde uit. Ook de achter gelegen kamer kreeg vuur- en waterschade. Het gevaar voor de zolder verdieping werd nog op het laatste oogen blik gekeerd. De vermoedelijke oorzaak Is het vlam vatten van de gasslang van een brandend gas-comfoor. Daar de bewoonster niet thuis was kon de brand een groote omvang aan nemen vóór zij werd ontdekt. AUTOBUS BOVEN HET WATER. Aan de brug blijven hangen. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur had te Noorden bij Nieuwkoop ten-, gevolge van een defect aan de sluurpen der autobus NoordenWoerden in het Woerdensche Verlaat een ongeval plaats. j De autobus bestuurd door den chaul- feur .T. Sloof uit Noorden reed tegen een brugleuning aan en wel met zoo'n» vaart dat deze leuning geen weerstand kon bie den en de autobus over de leuning der brug bleef hangen. De inzittenden mqakten ang stige oogenblikken door. alles bleef wonder boven wonder bij materieele schade. DOODELIJK MOTORONGELUK. Gisteravond om ongeveer half een is de 23-jarige F. Stork, wonende Neuweg te I-Iilvérsum bij het probeeren van een motor fiets op de Groest bij de Heerenstraat aldaar met een wielrijder in botsing gekomen en van den motor geslagen. Hij was onmiddel lijk dood. RIJMEND UTRECHT. Zeker van Campen te Utrecht had een adres op rijm aan den raad gezonden in zake hel vellen van een boom. Op de agenda voor de raadszitting komt nu het volgende punt voor: Verzoek (op rijm) van W. C. van Campen, «Om een boom in Bankstraat te vellen, Met wat burgemeester en wethouders daar omtrent Aan den Raad meenen te moeten vertellenI (Volk). EEN VROUW VERGIFTIGT HAAR ECHTGENOOT. Ook twee kinderen zijn ondei verdachte omstandigheden over leden. Dqnderdag is te Middelburg overleden de 4l-jarige blinde werkman Stoffel de J. Daar zijn echtgenoote niet gunstig bekend stond en de dokter de doodsoorzaak niet bepaald had kunnen vaststellen, is het lijk in beslag genomen en is gisterochtend een sectie ver richt door dr Hulst uil Leiden. Daarbij zijn aanwijzingen gevonden van tweemaal toe gediende hoeveelheden vergif. De vrouw :s aangehouden en er is huiszoeking gedaan, waarbij" een doosje met rattenvergif is ge vonden. Na een streng verhoor heeft de commissaris van politie de 27-jarige vrouw tot bekentenis gebracht, dat zij haar man van dit vergif heeft toegediend. Een paar jaar geleden zijn twee kinderen ook onder verdachte omstandigheden over leden. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zondagmiddag gebeurde te Roermond een ernstig ongeval met een auto op den hoek van fiel Wilhelminaplein-Slachthuisstraat Van de zijde van het Roermondsche Veld kwamen twee jeugdige fietsers onbedacht aangereden, terwijl over den Godsweerder- singel de auto van den heer M. J. van de I Boel. sleenfabrikant te Thorn in de richting Venloscheweg reed. Ofschoon het den eer sten fietser lukte den wagen voorlangs te passeeren. wilde nummer twee dit ook doen maar zijn rijwiel raakte het rechtsche voor wiel van de auto en hij kwam te vallen. De kleine berijder bleef echter zonder letsel De bestuurder van de auto. die zoo onverwachts moest wijken voor den eersten fietser, stond direct hierop voor het feit van den anderen Hij week te ver uit en kwam met zijn nieuwe Citroen tegen een boom terecht. Het geheele voorste deel werd in elkaar gedrukt. De eigenaar bekwam eenige kneuzingen aan het .borstbeen met vermoedelijke scheuring van enkele ribben. Van de andere inzittenden kreeg v. d. Goor uit Heel een glaswonde boven het oog. De officier van justitie was direct ter plaatse, terwijl met politioncele en doktorale hulp spoedig de noodige maat regelen voor de ernstig geschrokken verwón den werden genomen. De wagen was niet verzekerd. „Ik kom op uw advertentie, waarin u koristjes vraagt." „U bent te laat, juffrouw." „En de portier zei, dat ik de eerste ben." „U bent vijftien jaar te laat, juffrouw." KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den Kantonrechter, mr. Ligtanberg, stond terecht J. M„ caféhouder alhier, die met een automaat, in zyn zaak opgesteld, gelegenheid zou hebben gegeven tot nazard- spelen (overtr. art. 45). Men kon by den kastelein penningen krij gen, die in de automaat moesten word ;n geworpen, waarna door het overhalen van een handle, waarop drie rollen gingon loo- pen, invloed op het effect zou kunnen wor den uitgeoefend. De rechercheur verklaarde, dat op het bureau de automaat was gedemonstreerd, maar dat men op het effect geen invloed had kunnen uitoefenen. Het tegendeel verklaarde get. B., die met twee anderen voor f. 1.50 15 stuks pen ningen had ontvangen, die daarmee hua geluk hadden beproefd. Deze verklaarde, dat met eenige routine wel invloed op de werking was uit te oefenen, waardoor men meer of minder penningen kon verdienen. Get. O., die eveneens met de automaat gespeeld had, verklaarde ongeveer hetzelfde. Als getuige h décharge werd 'nog gehoord E., te Den Haag, een monteur, die eenige deskundige verklaringen zou afleggen. Deze getuige verklaarde, dat de inspecteur Eskens had gezegd, dat er tot een veroordeeling door den Kantonrechter geen bezwaar tot plaatsing van de automaat bestond. Daarna gaf deze getuige een demonstratie en toonde aan, dat, indien er met routine wordt gewerkt, zeker invloed op de werking is uit te oefenen. De ambtenaar meende, dat overtuigend was bewezen, hier met een hazardspel te doen le hebben en eisehte f. 4 of 2 dg. met teruggave van het toestel. Als verdediger trad op mr. Vrijberghe de Coningh, die. op de vraag of hier hazard spel was toegelaten, z. i. ontkennend moest antwoorden. Zeker khn er met de automaat worden gehazardeerd, maar de zin van bedoeld artikel gaat toch zeker tegen het hazardeeren zelf. Is dat niet het geval, dan zou de aanwezigheid van een spel kaar ten zelfs strafbaar zyn. Het gaat er dus om of in casn door ge melde bezoekers hazardspel is verricht. Voor een deel wordt ieder spel beheerscht door het geluk, wat dus niet van invloed is voor het criterium hazardeeren. By deze automaat wordt, volgens ver dediger, slechts 30 a .35 pet. overgelaten aar. de fortuin, terwyl de behendigheid de rest moet doen en al houdt de wet dan ook rekening met de behendigheid van den speler, waardoor de kans op winst zi-'h zich uitbreidt. Volgens de Hooge itaad zelf is die uitbreiding zear klein en zal toch zeker niet de 50 pet. mogen overschrijden. Mocht ten slotte er sprake zrjn van gok ken, dan geldt het ilier een grensgeval, waarvoor het subi'is pro reo zal moeten geióen. Mocht de Kantonrechter verd. willen ver- oordeelen, dan verzoekt hij schuldig-verkla ring zonder oplegging van straf. Na re- en dupliek werd het schrifteliik vonnis bepaald op heden over 8 dagen. ONDERTROUWD: I. de la Rie jm. 22 j. en E Gressie jd. 20 j W. v. Zonneveld jm. 23 j. en J. E. G. Jansen jd. 23 j. J. J. de Wolf jm. 21 j. er» E. E. v. Kooperen jd. 19 j. G. de Wit jm. 38 j. en R. G. v. Hoeken jd. 34 j. B. Pleij jm. 25 j. en C. L. Pouw jd. 23 j. J. C. Marlens jm. 26 j. en M. Stafleu jd. 32 j. J. K. H. van Dam jm. 24 j. en A. H. C. de Bruin jd. 23 j. P. v Groeningen jm. 24 j. en L. v. d. Klugt jd. 25 j. G. Olderiks jm. 22 j. en M. Hermans jd. 24 j. A. Fa- vier jm. 26 j. en W. Beekhuizen jd. 21 j. A. A. Mark jm. 24 j. en J. de Bolster gesch. 25 j. G. v. Polanen jm. 26 j. en L G. Hopman jd. 25 j. W. de Vrind jm. 24 j. en M. de Rooij jd. 23 j. PIANO-AVOND RIE BATENBURG. Op 7 Mei zal Rie Batenburg haar piano avond geven, waarop zij werken van Mo zart., Debussy, Saint. Saëns en Chopin zal ten gehoore brengen. Rie Batenburg die de laatste jaren in verschillende plaatsen in den lande een ongekend succes mocht inoogsten en vooral geroemd werd om haar Chopin-vertolkin- gen, zal het gedeelte na de pauze geheel aan Chopin wijden, waarin zij o.a. de prach tige Fantasie Polonaise eD ook de groote As-dur polonaise, bijgenaamd de Konink lijke of Heroische, ten gehoore zal brengen. DE ALGEMEEN E TOESTAND. Het F ran sc he anti-oorlog-ver- drag Conferentie te Riga. Nu het Fransche ontwerp voor een anti oorlog-verdrag is gepubliceerd blijkt, dat de inhoud overeenkomt met hetgeen reeds is gemeld. Art. 1 luidt als volgt: De contrapteerende partijen verklaren plechtig, zonder inbreuk te maken voor de betrokken partijen op hun wettelijk recht van zelfverdediging binnen, de bepalingen der bestaande verdragen, met name in geval deze een zeker gebruik van het hun ten dienste slaande geweld meebrengen ten ver weer tegen een vijandige daad. dat zij het toevlucht nemen tot den oorlog veroordeel en en van den oorlog als werktuig van natio nale politiek afstand doen, d. w. z. als wtTk- tuig van onafhankelijke en spontane poli tieke en persoonlijke actie, waartoe zijzelf het initiatief zouden aemen en niet van een actie, waarin zij zouden worden betrokken, ten gevolge van de toepassing van een ver drag als het statuut van den Volkenbond of eerlg ander verdrag, dat bij den Volkenbond is -ingeschreven. Onder dit voorbehoud nemen zij op zich elkaar onder geen beding te zullen aanvallen of een inval in eikaars land te doen. Artikel 2 bevat de verplichting om bij elk geschil of twist uilsluitend langs vreed- zamen weg naar een vreedzamen oplossing te zoeken; art. 3 bepaalt, dat elke schending van het verdrag de andere onderteekeinaars van hun verplichtingen jegens den schuldige ontslaat; artikel 4. dat het verdrag in geen enkel opzicht de verplichtingen zal aantas ten van vroeger gesloten verdragen; artikel 5. dat het verdrag eerst dan geldig 'zal zijn, als het algemeen is aanvaard, tenzij bij speciale overeenkomst anders mocht worden besloten. De officieel e. discussies zullen nu weldra een aanvang nemen. He Riga i9 een economisch' 'erenliei der Oostzeestaten bijeen. BELGIE. De kening te Gent. Zaterdag heeft de koning te Gent een groote bloemententoonstelling geopend. Na' afloop deed zich een incident voor. Door een Vlaamsch student en eenige an dere personen werd bij het voorbijrijden van de koninklijke koets „amnestie" geroe pen. Dit gaf aanleiding tot een volksoploop. De student en een ander persoon werden door de politie opgebracht, die vervolgens, geholpen door de gendarmerie, een deel der straat deed ontruimen. FRANKRIJK. De verkiezingen. De gisteren gehouden verkiezingen zijn, in geheel Frankrijk kalm verloopen. Alleen hebben communisten en facisten een paar vergaderingen trachtten te storen. Als een der eersten, die zijn stemplicht vervulde in het district Champs Elysées begaf zich president Doumergue ter stembus; hij was daarvoor van zijn vacantieverblijf Ram- boullet naar de hoofdstad gekomen, terwijl Foincaré daarvoor een reis had gemaakt van 400 K.M. nl. van Sampigny naar Parijs. De belangstelling was buitengewoon groot; de opkomst was ongeveer 27 pCt. grooter dan in 1925. Waarschijnlijk zijn bij deze eerste stem ming niet meer dan 150 candidaten geko zen; de rest van de 612 candidaten komen de volgende week in herstemming. Van de bekende persoonlijkheid werd Briand en Herriot met groote meerderheid herkozen, terwijl de minister van oorlog, Painlevé in het district Nanlua in herkie zing komt met een socialist. Te Belfort werd de minister van arbeid Tardieu (linksch-re- publikeinl met 5632 stemmen gekozen In het departement Lot-Garonne verkreeg de minister van marine Leyguws (linksch- republikein) 2/3 van het aantal uitgebrach te stemmen; in het departement Meuse werd de vroegere minister van oorlog Ma- ginot met 11.606 sternen gekozen. In het departement Seine werd de conservatief Bloum met 5150 stemmen gekozen. Ook de minister van pensioenen, Marin Nanci van de republikeinsch-democratische Unie werd met een groote meerderheid, evenals zijn partijvriend, de afgevaardigde Taittinger herkozen, zoodat beiden weer in de Kamer terugkomen De voorzitter van de radicaal- socialistische partij. Daladier-Vaucluce en Loucheur-Lille, de bekende groot-industri eel en aanhanger der linksch-radiealen zullen in herstemming komen, evenals Vail- lant-Couturier, de bekende communist, die in het departement Seine zijn district heeft. Bekende candidaten. die in herstemming komen zijn Desjardins, (linkse h republi- keinsch-democraat). Simon Renaud (repu- blikeinsch socialist), de Wendel (linksch- republikeinsch-democraat) en Andrex Hesse (radicaal-socialist.) Te Rivesalten is bij een communist nog een groote hoeveelheid dynamiet in beslag genomen ITALIË. Arrestaties te Milaan. Volgens een bericht uit Milaan heeft de politie Vrijdag bijna 100 arrestaties uitge voerd in verband met den jongsten bom aanslag. Alle gevangenissen zijn overvol. Terwijl aanvankelijk de arrestaties tot communisten en anarchisten beperkt ble ven, moeten Vrijdag ook verscheidene per sonen gearresteerd zijn, die vroeger een belangrijke rol in de fascistische beweging hebben gespeeld. Met een tweedaagscb zeer groot feest is de verjaardag van Rome's stichting her dacht. Een tocht van 3500 K.M. De Australische ontdekkingsreiziger kap tcin Wilkens heeft met luitenant Nielson meTkwaardige vlucht over de Noordpool ge maakt vanuit Point Barrow in Alaska Spitsbergen, een afstand van 2000 mijl. Zij moesten landen op een klein woond eiland, genaamd Dauholmen noorden van Spitsbergen, waar zij vijf dage lang door het weer gedwongen werden t blijven, alvorens zij den tocht naar Harbour op Spitsbergen konden voortzetten Van hieruit hebben zij draadloos het bench van hun aankomst uilgeseind. Deze tocht is de derde, welke kapitein Wilkens in het Poolgebied heeft gemaakt. Het doel der vlucht was om in tegen?* stelde richting de route af te leggen, gevolgd is door het luchtschip Norge in ilci 1926. toen Amundsen. gctneraaJ Nobile en Elsworth vanuit Spitsbergen over de Noord pool naar Alaska vlogen. Wilkens was de metgezel van Shackleton op diens onderzoekingstochten naar de Zuid pool en keerde in 1925 naar Engeland teru? Hij is thans 40 jaar oud en heeft bij dei oorlog in het Australisch leger gestreden. WILKENS. Ongetwijfeld getuigt de vlucht van Wi! kens van durf en onverschrokken stout moedigheid: een vlucht van duizenden kilu meters over een ijs-woestijn, waarbij een noodlanding catastrofaal zou worden. Van Point-Barrow in Alaska vertrekker/3 moesten Wilkc-n9 en Nielson een afstari van ongeveer 3.500 kilometer over het Poo'. gebied afleggen om Spitsbergen te bereiken Zij vlogen gemiddeld met een snelheid van 170 kilometer. De geheimen vair het Poolgebied worden thans langzamerhand ontsluierd. Eertijds kostte het telkens menschenlevens, om een klein gebied te ontdekken thans is nauwe lijks één dag noodig, om te vertrekken ui! .Amerika., over de Pool te' vliegen en in de noordelijke streken van Europa neer te komen. De eerste ernstige poging, om de Noord pool door de lucht te bereiken werd drie jaar geleden ondernomen, in Mei 1925, door den ontdekkingsreiziger, Amundsen. Deze had twee vliegtuigen le zijner beschikking. Dc bemanning bestond uit Amundsen, Larsen, Feucht, in het eene vliegtuig, Ellsworth, Omdhal, Grason en Dietriehsen in het andere vliegtuig. Men herinnert zich wellicht, dat een de: vliegtuigen gedwongen was te landen da', men het heeft moeten achterlaten en dat men met het tweede vliegtuig op Spitsbergen is aangekomen. Op 9 Mei 1926 werd de Pool overvlogen door Bvrd en Bennet, die van Spitsbergen naar de Noordpool heen en terug vlogen. Daarna vlogen Amundsen en Nobile met het bestuurbaar luchtschip Norge naar de Pool met een tocht #van Spitsbergen naar Teller (Alaska). In een intervieuw over de Pool-vlucht van WilkeTis gaf Amundsen al9 zijn meening j 'kennen, dat geen enkele vliegtocht met die van Wilkens kon worden vergeleken. De Deense he ontdekkingsreiziger Freuchen verklaarde, dat. ofschoon niemand aan tel woord van Byrd heeft getwijfeld, toen b) meedeelde, in 1926, de Noordpool te hebben bereikt, alvorens hij naar Svalbard terug keerde. het toch mogelijk zou kunnen zijn. dat zijn waarnemingen hem hebben misleid- In het geval van kapitein Wilkens was h?! onmogelijk, meende Freuuchen. dat hij nW over de Pool zelf zou zijn gevlogen. CHINA. De strijd tusschen Noord en Znid- De bevelhebber der Japansche expeditie- troepen in China heeft doen weten aan den legerstaf van het Moekdenleger en a-os dien van de Nationalistische legermacht- dat hij geen operaties zal dulden in bet door zijn troepen bezette gebied. De Ja pansche troepen rukten op naar Tsi N*° Foe, de hoofdstad van Sjantoeng, die door de Zuidelijke troepen bezet zou worden. Tsjang-kai-sjek heeft hiertegen reeds ge protesteerd doch uitwerking zal dit jprotes- wel niet hebben. Tsjang-tso-lin heeft ric- trouwens geheel naar de Japanners ge schikt. Feng joe sjiang, de z.g. christen-gen* raai, heeft zich onder de bevelen van Tsjang kai-sjek gesteld, de noodzakelijkheid 'n ziende van één oppercommando. Of dit ech ter blijvend zal zijn 1 Van het front weinig nieuws. Tsjang lin heeft versterkingen gezonden. JAPAN. De premier aan 't woori Minister-president Tanaka heeft In h; Japansche parlement een verklaring legd over de Japansche politiek waarbij c1- o.m zeide dat Japan in geenen deele overingsdoeleinden nastreeft in China, zenden van Japansche troepen naar Ln- heeft - his ten doel de Japansche beia gen te beschermen. Japan wil

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2