EEN VEELBEWOGEN NACHT. 69*'° JAARGANG MAANDAG 23 APRIL 1928 No. 20892 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD D*G13LAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiön uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: I Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week 10 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week 0 18 Franco per post f 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HULDEBLIJK AAN H. M. KONINGIN MOEDER. Zooals bekend heeft zich. te 's-Graven- hage een Damescomité gevormd met het doel H M. de Koningin-Moeder te huldigen, wanneer het in het begin van het volgend jaar eenige maanden na Harer Majesteils 70sten verjaardag 50 jaren zal geleden zijn dat H. M. als Nederlandsche Vorstin den bodem van ons Vaderland heeft betreden. Dit Dames-comité dat dea naam van Hoofdcomité heeft aangenomen wil trach ten door het geheele land giften in te zame len. In de eerste plaats moet dus deze inza meling openstaan voor alle vrouwen van Nederland waarvoor plaatselijke dames- comité's dienen te worden opgericht. Op verzoek van mevrouw Van Karne- beek—Van Wassenaar van Rosande heeft mevrouw S. A. W. van de Sande Bakhui zenGericke, echtgenoote van onzen burge meester in onze gemeente daartoe het initiatief genomen en een aantal vrouwen tgenoodigd in dit Comité zitting te willen pemen. VRAGEN OVER DE BRANDWEER. Namens de Soc Dem. Raadsfractie heeft heer J. H. Schüller de volgende vragen san den Raad gezonden met het verzoek deze in de Raadszitting van 30 April a.s. mogen stellen. lo. Zijn Burgemeester en Wethouders van oordeel dat de Brandweer voldoende waarborg geeft, dat verwacht kan worden dat bij brand met voldoende tact en be kwaamheid de brand bestreden zal worden? 2o. Achten Burgemeester en Wethouders de instructie der brandweerlieden en de or ganisatie van den dienst de juiste? Is er door Brgemeester en Wethou ders een onderzoek ingesteld naar het op treden der Brandweer bij den j.l. plaats ge had hebbenden brand in de Oegstgeester- laan? Indien vraag 1 en 2 ontkennend beant woord moeten worden, welke maatregelen ineenen Burgemeester en Wethouders dan den Raiid te moeten voorleggen om daarin verbetering te brengen? Wanneer vraag 3 bevestigend beantwoord wordt, willen Burgemeester en Wethouders an hun bevinding aan den Raad mede- deelen? MUTATIES BIJ DE POLITIE. Naar wij van zeer bevoegde zijde verne men wordt de inspecteer van Politie de heer W. Wijk met ingang van 2 Mei a.s. voor een bepaalden tijd gedetacheerd bij de Recherche. Tengevolge van deze detachee- nng gaat de inspecteur de heer D. W. van der Wal sinds zeven jaar toegevoegd aan de Recherche terug naar den straatdienst. Wij vernemen dat dit besluit een gevolg is van het systeem dat de waarn. commissaris met instemming van den burgemeester heeft in gevoerd en dat beoogt de inspecteurs door detacheering bij de verschillende afdeelin- ?en voor alle politiewerk geschikt te maken. WONINGBOUW-VEREENIGING „TUINSTADWIJK". Van de hand van den heer L. Hoogeveen secretaris van bovenstaande vereeniging, verscheen het gedrukte jaarverslag over 1927. Wij nemen er het volgende uit over: Het bestuur onderging een kleine wij ziging, doordat in de plaats van den heer H. Müller, die Tuinstadwjjk verliet, de heer K. van Zanen werd gekozen. In den Raad van Commissarissen verving de heer J. J„ F. Valkenburg den heer J. W. van Hees. Het ledental bedroeg op 31 Dec. j.l. •489, waarvan 46 nog geen woning der vereeniging hebben. Er werden in 1927 twee ledenvergaderingen gehouden en 35 bestuursvergaderingen. Wat het verhuren der woningen betreft, heeft 1927 zich gekenmerkt door een groot aaDtai mutaties, vooral in plan I. De oorzaak moet gezocht worden in de veel te nooge hui en. Gaan deze niet beduidend naar om laag, dan zal de tijd niet ver meer zijn, dat de woningen met name aan Koninginne- laan en Heerenstraat, voor het meerendeel onverhuurd zullen staan. Do woningmarkt wordt gaandeweg ruimer. Ket aanbod van woningen met meer comfort en tegen een huurprijs in doorsnee lager dan in Tuinstadwijk, wordt overvloediger. Wan neer niet tijdig wordt ingegrepen door de bestaande huren van f. 7 tot f. 10 beduidend te verlagen, hetzij door conversie van de leeningen met hoogen rentevoet of anders zins, dan kunnen de gevolgen niet uitblijven. Het getij verloopt, de bakens dienen verzet. Kon in het verslag van 1926 melding ge maakt worden, dat op 31 Dec. alle wonin gen verhuurd waren, nu kan dit, voor wat plan I betreft, niet gezegd worden. Het to taai bedrag, dat aan huurderving te boeken valt wegens onverhuurd blgven, bedraagt f. 1044.25. De woningen van plan II bleven het geheele jaar door verhuurd. Wel kwamen ook in dit plan vrjjwat mutaties voor, doch huurderving had dit niet ten gevolge. De vele verhuizingen hebben ook een slechten invloed op het onderhoud der wo ningen. Het moei. aan de omstandigheid, dal het verblijf van velen een zeer tijdelijk karakter draagt, worden geweten, dat door hen niet de noodige zorg aan de woning wordt besteed. Tot het onderhoud behooren ook de hekken in de achtertuinen. Het bestuur besloot om deze bekken, zoodra ze voor vernieuwing in aanmerking komen, te vervangen door een liguster-naag. Bij het bestuur zijn plannen in overweging om het geheele onderhoud op een beter en economischer wijze te doen uitvoeren. Door beplanting van de open vakken in Acaciastraat, Tulpenstraat, Narcissenstraat, Meidoornstraat en Kastanjekade met ver schillende heesters is het aanzien van de wijk verbeterd. Op verzoek van het bestuur nam de gemeente het onderhoud over tegen een geringe jaarlijksche vergoeding. Plannen om te komen tot afbouw van beide woningplannen kregen een meer vas ter en vorm. Op de in het laatst van 1927 gehouden ledenvergadering werden de:e plannen na toelichting goedgekeurd. Aan de verdere afwerking wordt volle aandacht, ge schonken. Door bestuur en ledenvergadering weid nogmaals bjj het gemeentebestuur aange drongen om tot den bouw van het badhuis, waartoe de Raad in 1918 besloot, over te gaan. LEIDSCHE SCHIETVEREENIGING „WILLEM TELL". In de Graanbeurs hebben de leden en do nateurs van de Schietvereeniging „Willem Teil", Zaterdagavond een gezellig feest ge vierd. Een feest dat, waarschijnlijk dank zij de degelijke voorbereiding,bijzonder geslaagd is. Het begin, de muziek van een aardigen Jazzband was goed en de uitvoering van Rossini's Ouverture Willem Teil door de heeren M. Kokkedee en W. Verver (piano en viool) vond eveneens een gunstig onthaal. Daarna volgde een uitvoerig programma dat werd uitgevoerd door Jack Fimmy en dpor „Het Haarlemsch Klein Cabaret". Dat cabaretgezelschap, uit drie heeren en twee dames bestaande, heeft zich voor de eerste maal in Leiden, van een goede zijde laten kennen. Algemeen was men zeer ingeno men met hetgeen het gezelschap in vereeni ging of de leden ervan afzonderlijk, ten ge- hoore brachten. Deze Haarlemsche beoefe naren van de cabaretkunst verdienden vol komen het telkens daverend klinkende ap plaus waarmede zij werden bedacht. En ook Jack Funny, wiens eerste optreden alhier destijds minder gelukkig was, heeft ons een beteren indruk geschonken. Als. karakter komiek was hij soms heel goed en ook hij wist de schutters en hun gasten wel te amuseeren. Alleen als conférencier kunnen \vij Jack Funny's talent minder waardee- ren. Maar om 't even, meer of minder all round begaafd, 'ook dezen Haarlemmer ver diende zijn applaus. Het is zoo men zal hebben begrepen, een geanimeerd feest geworden, dat door een bal met attracties werd gevolgd. Een bal dat eveneens zeer geslaagd is. Na een kort woord van den voorzitter den heer W. Alphenaar, heeft de heer Brouwer, voorz. van de feestcommissie, in het begin van den avond een kort speechje gehouden en vooral de gasten welkom geheeten. INSTITUUT vOOR ARB.-ONTWIKKELING. Tot slot van het werk in het winter seizoen hield de plaatselijke afdeeling van bovenstaand Instituut gisteren voor leden en donateurs een Zondagochtendbjjeenkorasfc, waar de heer Willem van Cappellen, decla mator te Den Haag, optrad. De groote zaal van het Volksgebouw was vrijwel geheel bezet. Nadat de heer J. Tjalsma, voorz. van de afdeeling, de bijeenkomst had geopend en men samen een lied had gezongen, droeg de heer Van C. achtereenvolgens voor: De rattenvanger van Hameln, een St.-Nicolaas- vïering en de Prins komt! De heer Van C. is een uitnemend voor drager. -Wist hy bij vorige gelegenheden zijn hoorders door treffende uitbeelding van 's menschen diepste gevoelens tot tranen te roeren, dezen morgen heeft hij ze door kostelijken humor doen schateren van den lach. Na de pauze zong mevr. Tjalsma, op de piano begeleid door mej. S. de Zeeuw, nog eenige liederen. Ook deze vielen zeer in den smaak. De voorzitter wekte in zijn slotwoord op de komende zomermaanden, wanneer er geen -cursussen worden gehouden, te benutten om hei ledental van het Instituut te verster ken. Dan zal het bestuur, dat met vol doening de toenemende belangstelling van de arbeiders voor het ontwikkelingswerk constateert, zijn taak met moed hervatten. TENTOONSTELLING A. J. C. In het Volksgebouw aan de Heerengracht is Zaterdagmiddag om drie uur, in tegen woordigheid o.a. van de leden der Sociaal- Democratische Raadsfractie de Jeugdten- loonstelling geopend, die door de goede zor gen van het hoofdbestuur der A. J. C. is samengesteld en die ook reeds elders groote belangstelling heeft getrokken. Na een kort inleidend woord, gesproken door een bestuurder van de Leidsche afd., heeft de heer Koos Vorrink, voorz. van het II.B. der A. J. C. het doel van de tentoon stelling daarop uiteen gezet. Hij getuigde van de propagandistische en polemische be doelingen en wees op de kracht van'de be weging, die ook in vergelijking met andere landen groot is. Na dit openingswoord begaven de aanwe zigen zich naar de eerste der beide zalen ter bezichtiging van het tentoongestelde. De tentoonstelling is waarlijk zeer fraai en met zorg en liefde bijeen gebracht. Zij omvat de organisatie van de A. J. C., thans en voor heen, het werk van de „omzetcentrale" en het Spaarfonds, een maquette van den Paaschheuvel en een van het groote Inter nationale Pinksterfeest in 1926 te Amster dam gehouden; boeken, tijdschriften, 'mu ziek- en liederenbundels, tooneelslukkcn, enz. Een bezichtiging van de tentoonstel ling doet ons wel duidelijk zien dat de te genwoordige organisatie van de A. J. C. uit stekend in elkaar zit. SLOTBAL H. J. VAN LEEUWEN. Der gewoonte getrouw heeft Zaterdag avond in de Sladszaal de dansleeraar, de heer H. J. van Leeuwen Jr. aan zijn leer lingen het jaarlijksche slotbal aangeboden. De dansavonden en bals van den heer van Leeuwen kenmerken zich steeds door een bijzondere gezelligheid en het bal van Zaterdag is van dien regel een volkomen bevestiging geweest. Er heerschte den geheelen avond en nacht een prettige, ongedwongen stemming, welke nadat het fewest toon eel van de groote zaal naar den Foyer was verplaatst, nog gedu rig steeg. Vanzelfsprekend werd er ook weer een ballet uitgevoerd, het Coppelia-ballet, over welks vele goede kwaliteiten wij reeds bij een vorige gelegenheid schreven. De heer van Leeuwen heeft ook nu weer met dit werk eer ingelegd en de dames, die het ballet hebben uitgevoerd, inzonderheid mevr. van Ingen Sehenau. komt een woord van lof toe voor de keurige uitvoering. Aan mevr. van Ingen Sehenau werden bloemen aangeboden. Nadat de heer van Leeuwen alle mede werkenden als medfe het orkest zijn dank had betuigd voor de moeiten en opofferin gen, welke zij zich bij de repetities en uit voering getroost hadden, werd hij namens een comité uit de leerlingen toegesproken door den heer van Dijk, die in welgekozen woorden de gevoelens van dankbaarheid en sympathie vertolkte, welke zijn leerlingen jegens hun dansleeraar koesteren. Hij sprak daarbij den wenseh uit. dat de heer van Leeuwen nog vele jaren danson- derricht zou mogen blijven geven en bood hem ten slotte onder luide instemmiig uit de zaal een stoffelijk bewijs als herinnering aan dezen avond aan. BINNENLAND. De begrafenis van Dorns Rijkers. (Binnen land, 2e Blad). De wijziging der Dienstplichtwet; voor- en nadeelen van het plan Posthuma-Boele. (Binnenland, 2e Blad). Het congres der R.K. Volkspartij te Am sterdam. (Binnenland, 2e Blad). Te Middelbrug heeft een vrouw haar echt genoot vercriftigd. (Gemengd, le Blad). Het 4C-jarig bestaan van het Concert gebouw te Amsterdam. (Kunst, 2e Blad). BUITENLAND. Het Fransche anti-oorlogsvoorstel gepubli ceerd. (Buiten! le Blad). De Fransche verkiezingen van gisteren. Vele herstemmingen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Wilkens heeft een groote vlucht over de Noordpool gemaakt. (Buitenl le Blad). De Bremen nog op het Greenly-eiland. Hulp onderweg. (Buitenl. en Tel. le Blad). Nieuwe aardschokken in Bulgarije en in Griekenland. (Buitenl. en Tel. le Blad). Dinsdag 8 Mei hopen onze stadgenoo- ten J. Sicrag en H. J. SieragHeykoop, wonende Assendelftshofje 4 (Langegrachl) hun 50-jarige echlvereeniging te herdenken. De datum van de jubilea van de heeren J. van Leeuwen en M. Flaman bij de firma Nieuwenhuizen alhier is niet 21 Mei, zooals abusievelijk gemeld, doch 1 Mei. Naar ons bij nadere informatie bleek is het ons toegezonden bericht als zou onze stadgenoot prof. dr. D. C. Hesseling, huiten- gewoon hoogleeraar in het Nieuw-Grieksch wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, aan het einde van den aeadenji- schcn cursus zijn ambt neerleggen, onjuist. Dr. Hesseling zal eerst 15 Juli 1929 den 70-jarigen leeftijd bereiken. Bovendien geldt de bepaling om op 70-jarigen leeftijd af te treden voor een buitengewoon hoagleeraar niet. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een politie-agent twee personen, die zich op verdachte wijze ophielden in de omgeving van de Koenesteeg nabij de tijdelijke druk kerij van de „Leidsche Courant". De agent liet assistentie halen en men stelde een onderzoek in. Tol haar verwon dering vond de politie de beide personen niet in de drukkerij, waar trouwens geen enkel spoor van de aanwezigheid van ongenoode gasten werd aangetroffen. (ONE WONDERFUL NIGHT). Uit het Engelsch vaD LOUIS TRACY. Vertaald door J. M. (Nadruk verboden). 18) Een uitstekende eigenschap, zelfs voor een misdadiger, ten minste als die vrien den hem ook trouw zijn. Maar de vrouw die ons verraden heeft <be kan voor mijn part doodvallen Die n°ort niet tot mijn vrienden. De ande ten wel! - Ik weet niets van een vrouw, ant woordde Winter. Ik heb goede reden om aan te nemen dat je geen flauw idee hebt )an de invloeden waardoor je Hongaarsche 'omeraden geleid werden, om een moord te 'o?aan. Maar ik respecteer je gevoelens en ik wji je een iaajste j-ans geven en daarom a' ik je maar eens vertellen hoe jij in deze istorie verzeild bent geraakt. Dat maakt makkelijker voor je Je bent een dief en en medeplichtige van andere dieven, maar e "e&ben. voor zoover ik heb kunnen na- .aan noojj een jjew|js tegen je kunnen veren Je werkelijke naam is niet La- °re ^schoon je al lang onder dien naam in TT" 'ee^1 '^e ken* a(^* 'aar geleden ver tVI ^wee ^aar gevangenisstraf krif wegens een vergrijp tegen de klucht Na je invrijheidssfelling heb ie en •ar,[? m anarchistisrhe kringen verkeerd 1Q bent naar Engeland gevlucht omdat je bang was dat je gearresteerd zou worden in verband met een dynamietaanslag op de Grand Boulevard. Je bent een bekwaam mechanicien en als je getracht had om een fatsoenlijk stuk brood te verdienen, zou je zeker geslaagd zijn. Maar je hebt de voor keur gegeven aan een leven van misdaad, waarbij je politieke razernij ook een handje heef! geholpen. Toen je dat heerlijke paar fanatici Marliny en Rossi in het café van Siegelman een complot hoorde in elkaar zetten om een huwelijk te verhinderen ths- schen een heel rijke Engelsche jonge dame en een Franschman. omdat het in het be lang van een zekere Hongaarsche partij was dat Graaf Vassilan het meisje en het geld speciaal het geld kreeg, zag je een kans om de Oostenrijksche monarchie een hak te helpen zetten en tegelijk zelf te profileeren. Dus bood je je diensten aan en jouw vernuftig brein deed een truc aan de hand waarop de anderen nooit gekomen zouden zijn. Het was voor je doel noodig om tegen over de buitenwereld als een respectabel man door le gaan; daarom gaf je je uit voor Anntole Labergerie. Onder dien naam stuurde je jezelf brieven naar het restau- jant van Siegelman. Ik weet niet hoe je aan de auto kwam dat doet op dit oog-°n- blik ook niets ter zake daar kom ik morgen wel achter. Maar wat wel van be lang is. is de manier waarop je mr. Hunter bedroog om hem in je auto te krijgen Jullie waren natuurlijk uitstekend op de hoogte van de gangen van de hoofdpersonen uit het treurspel en wisten dat mr. Hunter in de'garage van Antoine. een auto besteld had. Je kwam zelf met de auto voor bij het bureau van mr Hunter en vertelde dat Mon sieur Labergerie je al vast gestuurd had omdat de wagen eerder vrij was dan hij had gedacht, want je begreep dat een jour nalist die het druk heeft, het heel prettig vindt om plotseling een auto ter beschik king te krijgen. Terwijl mr. Hunter zich naar zijn kamers liet rijden om zich te ver- kleeden, verscheen de werkelijk bestelde wagen en toen de journalist niet kwam, keerde die leeg terug. Verder ben je een handje geholpen door het feit dat hij een tijd wachten moest voor het duplicaat van de huwelijksvergunning klaar was. Ik weet niets van een huwelijksver- gunning klonk het stroef. Mogelijk. Misschien heb je alleen maar het geld van je medeplichtigen aan genomen en scherpzinnige plannen ge maakt en uitgevoerd, zonder in details ie weten wat er aan de hand was. Maar ;k vermoed en verder zal ik er geen woord over zeggen dat het voor jou een ver rassing was toen mr. Hunter werd dood gestoken. Hel kan me niet schelen wat er verder met me gebeurt, maar ik kan zweren dat ik niet wist dat ze mr. Hunter gedood had den, voor ik bloed op het portier zag toen ik ze naar Sydney Street bracht. Zoo TTet heeft lang geduurd voor je de reddingsplank die ik je toestak, gegrepen hebt. Maar waarom staken ze den man? Dat zal toch oorspronkelijk wel niet het plan geweesl zijn? Ze beweerden dat het-een soort onge luk was. dat ze het niet bedoeld hadden. Ze wilden hem in den wagen terugduwen, hem overweldigen, naar Sydney Street brengen en hem daar vasthouden tot Lamotte aarzelde. Hij wilde blijkbaar geen namen van andere personen noemen. Ik zal je wel helpen, zei Winter. Totdat de „Switzerland" in Southampton was aangekomen met Graaf Ladislas Vassi lan en den Engelschen Lord aan boord. Lamotte knikte. U weet alles. U weet alles, óf u bent een toovenaar, óf Martiny en Rossi hebben hun mond voorbijgepraat. Begrijü me nu goed, ging Winter ver der. Ik heb je nu de pap in den mond ge geven, maar het zijn jouw woorden die de inspecteur hier noleeren moet als ik je in zijn tegenwoordigheid van medeplichtigheid aan moord beschuldig en je verklaring zal in je voor- of nadeel gebruikt worden in net proces. U wilt natuurlijk' dat ik verklaar dat alles wat u gezegd hebt, waar is. Juist, tenminste als je dat wilt. Ik be schuldig je nu formeel van medeplichtig heid aan den moord op mr. Hunter Als je wat te zeggen hebt. doe het dan; dan wordt het genoteerd en kun je het als je dat wil teekenen. Toen er na eenige oogenblikken geen ant woord kwam. zei Winter: Breng hem naar de cel Ik zal er ver der geen woorden aan verspuien. Lamotte scheen zich le bedenken. Een oogenblik meneer, zei hij Ik geef toe dat u goed op de hoogle bent, maar ik verklaar dat ik van den moord niets wist voor een half uur nadat hij gepleegd was. Dat is niet voldoende, zei Winfer norseh. Leg een behoorlijke bekentenis af of aanvaard de consequenties. Wat is er verder te vertellen? Precies wat er voor Frazers Hotel ge beulde De zucht om zijn hals te redden was ster ker dan de afkeer om zijn vrienden te ver raden en de FTanschman vertelde. Ik bracht mr. Hunter naar het hotel en knikte tegen Marliny en Rossi, die bui ten stonden te wachten, dat hij in den wa gen zal lk bleef achter het stuur en ieder een zal moeten toegeven dat ik van mijn plaats onmogelijk kan hebben gezien wat er gebeurde toen het portier openging. Marliny was het dichtst bij mij en ik weet dat hij nooit een mes gebruikt dus het moet Rossi zijn geweest. Klopt dat? Het klopt. Wat gebeurde er verder? Martiny zei „Vite, Allez!" Ik scha kelde in en reed zoo snel mogelijk weg. In de Strand keek ik achter mij om le zien of mr. Hunter zich verzette, maar ik zag al leen maar mijn kameraden, dus ik dacht dat ze hem op den grond hebben gegooid en verder heb ik niet meer omgekeken voor we het huis van Da Silva in Sydney Street bereikt hadden. Toen ik achter hel stuur vandaan kwam om ze te helpen mr. Hun Ier naar binnen le brengen, zag ik tot mijn schrik bloed op de treeplank en het portier en de idioten vertelden me wal ze gedaan hadden. Ik moet er nog bij zeggen dat Da Silva er absoluut niets mee te maken heeft. Hij wist niet eens dat er iemand naar Rossi's kamer zou worden gebracht en we hadden gezorgd dat hij ui! was legen den tijd dal we rekenden in Sydney Streel aan le komen. Jullie vielen mr. Hunler niet eerder aan orndal de orders waren lot het aller laatste oogenblik te wachten, nietwaar? Dat is zoo. Terwijl Lamotte het laatste deel van zijn verhaal had gedaan hadden de heide deler- lives een voor de andere aanwezigen vrij wel ormerkbaren blik van verstandhouding gowTssöTd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1