UIT ONZE STAATSMACHINE BERLIJrSCHE BRIEVEN. RADIO-PROGRAMMA RADIONIEUWS. Asparfln- RECHTZAKEN. SCHEEPSTIJDINGEN. t hel vuur van alle kanten aantastten, bleef de brand echter lot dit eene perceel be perkt. Omtrent de oorzaak tast men nog volko men in hel duister; menige oogenblikken voor het uitbreken van den brand werd wel een knal gehoord Verzekering op beurs- polis dekt de schade. Het bedrijf onder vindt geen stagnatie. Gisteren is te Borger brand ontstaan in de vroegere boerderij van den heer A. M. Meursing. welke gedeeltelik in gebruik was als kantoor voor de kanaalwerken Buinen Schoonoord. Het perceel brandde geheel uit Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. ZEVEN BRUILOFTEN IN EEN GEZIN. Te Hoensbroek worden Donderdag in één gezin zeven bruiloften gevierd Hel echtpaar MeisiersMengeleers viert zijn 40-jarig hu welijksfeest. Twee kinderen vieren hun zil veren, drie anderen hun koperen bruiloft. De jongste dochter treedt dien dag in het huwelijk. De vader, die reeds eerder ge huwd was. heeft dien dag vijftig huwelijks jaren achter de rug, zegt het Hbl. INBRAAK. Te Berlicum is tijdens de afwezigheid der bewoners ingebroken bij den sluisknecht A. v. Lith onder Middelrode. Toen de bewo ners thuiskwamen vonden zij de deur van binnen gegrendeld. In het huis lag alles overhoop. Er wordt een bedrag van f.117.50 vermist „Een operatie kan u alleen maar red den", zei de specialist op somberen toon. „En hoeveel kost dat?" „Duizend gulden." „Maar die bezit ik niet!" „Dan zullen we eens kijken of er ietB met pillen valt uit te richten." DE WEKELIJKSCHE RUSTDAG VOOR TRANSPORTARBEIDERS EN TOONKUNSTENAARS. In de tweede paragraaf van het vierde hoofdstuk der Arbeidswet 1919 wordt de arbeid buiten fabrieken of werkplaatsen, winkels, kantoren, apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsinrichtingen geregeld, o.a. wordt daarin gehandeld over den we- kelijkschen rustdag. Nu zijn er bedrijven, waarin zonder eenig bezwaar de wekelijkache rustdag vallen kan op den Zondag. Maar er zijn toch ook be- dryven genoeg, waar dit niet het geval ia In deze laatste bedryven kan echter onder bepaalde voorwaarden door mannen of viouwen arbeid worden verricht, welke voorwaarden niet bij de wet, maar bij al- gemcenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. Vóór deze echter vastgesteld worden, vraagt de minister van Arbeid enz. het advies van den Hoogrn Raad van Ar beid. Dit is thans het geval geweest met een door den minister ontworpen regeling van den wekelijkschen rustdag voor trans portarbeiders te land en voor toonkunste naars. Waar onder transportarbeiders ook chauffeurs vallen is het duidelijk, dut aan een regeling als de onderhavigo behoefte bestaat. De ontworpen regeling is een eerste po ging óm tot uitvoering te komen van het in bedoelde paragraaf bepaalde. Waarom zijn nu deze twee bedrijven gekozen 1 Het is duidelijk, dat daarin met betrekking tot den wekelijkschen rustdag toestanden be staan, welke niet langer gedoogd moeten worden, gelijk haast ieder voelt Volgens den minister toch rijzen uit den kring oer betrokkenen bij voortduring zeer ernstige klachten, welke volkomen gegrond blijken te wezen over het gemis van een vrijen Zondag of van een d-">n Zondag vervungeu- den vrijen wekelijkschen rustdag. Dat ech ter de minister nog geen regeling ontwor pen heeft voor de transportarbeiders te wa- ter ligt aan de omstand'gheid, dat een re geling iü dezen zeer ingewikkeld wezen zal, mede doordat de controle maatregelen zeer moeilijk zullen wezen. Maar ook deze regeling wordt door den minister in uit zicht gesteld. We merkten reeds op, dat onder de transportarbeiders de chauffeurs gerekend worden. Eohtei heeft de ontwor pen regeling geen betrekking op de chauf feurs der autobussen en evenmin op het personeel van de spoor- en de tramwagen, voor zoover hun arbeid althans onder an dere wettelijke regelingen valt. Eveneens woidt voorgesteld een regeling van den wekelijkschen rustdag voor de toonkunstenaars Het is duidelijk, dat niet alle toonkunstenaars daaronder zullen val len. Maar alleen mannen en vrouwen, die in hotels, koffiehu-zen of in bioscopen arbeid verrichten, bestaande in het ten gehooro brensen van muziek. Ook die dit doen in gelegenheden, waar tegen betaling dans muziek gegeven wordt, vallen daaronder. Musici in schouwburgen of die concerten geven vallen er buiten. Hier geldt het zelfde argument als bij de transportarbei ders te water: de regeling is zoo ingewik keld, dat daar nog eens extra over gedacht moet worden Eén van de onoverkomelijke bezwaren is zeker, dat bij eerste-rangs-or- kesten zeer moeilijk plaatsvervangende krachten op den wekelijkschen rustdag der vaste spelers te vinden zijn en dan. dat een regeling van de vrije dagen, waardoor geta „gateu" in het orkest komen, bezwaarlijk te vinden zal wezen Aan de urgentie eener regehng van den wekelijkschen rustdag ook voor deze musici kan men echter moeilijk tw ij fel er» Hoe denkt nu de minister zich de rege ling I Een jeugdig persoon mag op Zondag tot 1*2 uur des middags arbeid vorrienteu, bestaande in het aan buis bezorgen van dasbladen. Een man of vrouw mag op den openbaren weg op Zondag geen arbeid ver richten, bestaande in het veevoer van goe deren te land, daaronder mede begrepea het laden, lossen en het besturen van wa gens voor goederenvervoer, behalve het vervoer van melk; passagiersgoed van naar openbare midJelen van vervoer; ge nees- en verbandmiddelen en doodkisten; warme, in keukens bereide eetwaren vooi maaltijden op denzelfden dag; verRcb aan 6nel bederf onderhevig fruit vóór 10 uur 's morgens; niet reeds hierboven gememo reerde eetwaren en dranken, die gevent worden; ruw ijs vóór 10 uur; rourauteu vóór 12 uur en brood uit Israélietische broodbakkeryen, of uit bakkerijen, welke onder rabbinaal toezicht staan. Een man of vrouw mag op Zondag op den openbaren weg arbeid bestaande in het vervoeren van personen met door dieren of kracht- werktuigen bewogen wagens slechts ver richten, wanneer voldaan wordt o.m. aan de volgende voorwaarden: dat hij of zij ïd de week, waarin op Zondag werk verricht wordt of in de daaraan voorafgaande week, op een op een rustdagkaart aangegeven werkdag geen arbeid verricht, met dien verstande, dat voor ïederen Zondag, waarop gewerkt wordt, een werkdag gerust wordt. Verder mag op niet meer dan twee op el kaar volgende Zondagen werk verricht worden. Voor degenen, die uit godsdien stige of kerkelijke overwegingen den Zon dag niet als rustdag erkennen, wordt voor gesteld, dat de vervangende rustdag moet gegeven worden in de week, waarin op den Sabbath of Zevenden Dag wordt gewerkt of in de week, welke daarop volgt. Voor de toonkunstenaars wordt het vol gen-de voorgesteld: een man of een vrouw, die in een koffiehuis of een hotel arbeid verricht, bestaande in het ten gehoore brengen van muziek, moet een wekelijk schen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste zes en dertig uren, waarin tenminste zeventien maal in een kalender jaar een Zondag valt, tenzij, dat hij of zij in de week, waarin hij Zondagsarbeid ver richt of in de daaraan voorafgaande weck op een op een rustdagkaart aangegeven werkdag geen arbeid verricht, zoo, dat voor eiken Zondag, waarop gewerkt wordt-, een wekelijksche rustdag gegeven wordt. Ver der mag op niet meer dan twee elkaar op volgende Zondagen gewerkt worden. De minister denkt zich het toezicht op de goede naleving dezer voorschriften in te stellen door middel van een rustdag kaart, waarin bij arbeid op Zondag de da tum van dien dag moet worden geperfo reerd en tegelijk met inkt de datum van den vervangenden rijstdng moet worden ingevuld. Voor de Israëlietische musici zul len eventueel de bepalingen in dezen voor de transportarbeiders gelden. (Van onzen correspondent). Berlijn, 7 April. Gisteren i9 het 400 jaar geleden geweest, dat de groote Duitsche schilder, etser en teekenaar Albrecht Uürer gestorven is. Voor Duitschland en de Duitschers heeft Dürer dezelfde beteekenis als Rembrandt voor oi».. Of Dürer, die Rembrandt in Nederland be zocht heeft en stellig veel van hem leerde, en die ongetwijfeld tot de geniale kunste naars van wereldbeteekenis moet gerekend worden, in alle opzichten met Rembrandt te vergelijken is, staal niet aan mij te be- oordeelen. Mocht ik tusschen beiden kiezen dan zou ik stellig aan Rembrandt's werk de voorkeur geven En in die keuze zou ik waarschijnlijk niet alleen staan. Maar een zoo alles terneerdrukkende persoonlijkheid als onzen Van Rijn heeft Duitschland nu eenmaal niet te voorschijn gebracht. En daarom is het begrijpelijk, dat men hier te lande den grooten Albrecht, die niet alleen geniaal kunstenaar maar ook mensch en Duilscher van beteekenis en van formaat geweest schijnt te zijn, in alle hemelen ver heft Berlijn heeft al sedert veertien dagen een Dürer-lentoonslelling die zeer de aandacht trekt, en waarbij vooral opvalt, welk een kolossaal vlijtig werker deze in de eerst» plaats etser geweest is. In zijn geboorte plaats Neurenberg wordt nu dezer dagen de eigenlijke tentoonstelling gehouden, een soortgelijke demonstratie als onze Rem- brandt-tenloonstelling een dikke 20 jaar geleden. En eerst daar zal men gelegenheid hebben, het „oeuvre" van dezen meester nog eens vrij volledig te kunnen overzien. De Duitsche pers staal intusschen al weken lang vol van Dürer-reproductie's, Dürer- anecdote's, Dürer-beschouwingen. en alles wat daar zoo bij hoort. Men weet. dat voor zijn meest bekende schilderstukken milli- oenen betaald worden en zelfs zijn beste etsen al meer dan 50.000 waard zijn en leest met dezelfde bitterheid, die het Nederland- sche hart vervuil, wanneer men kennis neemt van de spotprijzen, waarvoor Rem brandt leveren en verkoopen moest, dat het Dürer niet beter gegaan is. die zijn beste prenten voor enkele kwartjes aan het kleine volk afstond, stukken, waarvoor men nu gaarne een vermogen over heeft. Ook in de radio hoort men vrijwel niets anders dan Dürer. Dürer. Dürer.... Wie even naam heeft in de critiek en de kunst historie, gaat voor den microfoon staan en vertelt ons het noodige en het onnoodige (omdat we het al honderdmaal elders te lezen gekregen hebben) over den Neuren- berger Albrecht. En zelfs het tien-jarig zoontje van onzen huisportier speelt op de trap met een boekje van 20 penning, waar in het leven van Dürer beschreven is. Intusschen. ondanks aüe pogingen om deze volksheld te populariseeren blijft het toch een aangelegenheid voor kunstmen sehen. voor journalisten, die blij zijn eens over iels anders dan politiek en ongeval len te kunnen schrijven, en voor de school jeugd, die zich nu eenmaal op commando ook met zulke dingen moet bezig houden. In een wereldstad als Berlijn is een Dürer- herdenking niets. Men neemt er even vluchtig kennis van en praat dan over heel andere dingen. Zoo bijvoorbeeld over de invasie van buitenlandsche onderne mingen van zeer interessant karakter. Daar hebben we in de eerste plaats de Fransche warenhuizen die er toe schijnen over te gaan. filialen in Berlijn op te richten. Het staat al vast. dal een van de bekendste binnenkort verrijzen zal op het allerdrukste punt van de Duitsche wereldstad en wel op den Polzdammer- platz. op de plaats, waar nu nog twee totaal vervallen hotels zichtbaar zijn, waarin acht jaren lang de Intergpallieerde Commissie'9 die Duitschland als gevolg van den verloren oorlog op de vingers kijken moesten, waren ondergebracht Die volkomen vervuilde huizenblokken zijn allang een schande voor deze steeds meer mondain doende stad, en men ver heugt er zich over, dal thans aan dezen misstand eindelijk een einde komt. Maar dat er nu juist een Fransch Warenhuis zal komen, is toch iets, dat door de recht- sche kringen tot op het laatste oogenblik heftig bestreden is. En men wijst er van die zijde op, dat toen een jaar geleden do Duitsche firma Wertheim probeerde op een van de Parijsche boulevards een filiaal te openen, de bevolking van de Lichtstad gastvrij genoeg geweest is om alle ruilen in te werpen, zoodat de zaak een dag of twee later alweer gesloten moest worden Ik heb nooit kunnen controleeren, of dit bericht op waarheid berustte, maar eerlijk gezegd, het komt me wel waar schijnlijk voor. De Franschen zijn in zulke dingen lang niet zoo tolerant als de Duitschers. en zoo zullen we dan ook wel beleven, dat on danks rechlsradicale protesten het Fran- sche warenhuis op den Potzdammerplalz r.iet alleen tot stand komt. maar voor de meeste Berlijners een bijzondere attractie en een geduchte concurrentie voor het na bijgelegen Wertheim zal worden. Men is hier in Duitschland nu eenmaal, net als in Nederland, helaas verlekkerd op alles wat van buiten komt. en toont dat vooral in steden van eenigszins internationale kleur als Berlijn. Hamburg en dergelijke. Zoo is het ook peen wonder, dat de Ber lijners zich verdringen voor een nieuw Bar-Buffet, dat eergisteren aan den Kur- fürstendamm geopend is. ..Roberts" noemt zich deze zaak. die een zuiver Amerikann- sche onderneming is en waar men voor het eerst al die icedrinks genieten kan. waar van de ..States" in de gelukkige tijden vóór de anti-alcoholische drooglegging hel mo nopolie hadden. Echte Amerikaansche har mixers die ..daarginds" jaren lang gewerkt hebben, staan nu in hun witte baatjes met hun rug naar de vensters te werken, en daarbinnen verdringen zich de snobs, die er een eer in stellen, in elke nieuwe zaak als eersten geweest te zijn en er hun vrien den aan de lunchroomtafels, waarheen ze ten slotte uit gewoonte toch weer verhui zen. uitvoerig van te kunnen vertellen. De ondernemers hebben hier getoond met hun tijd allerhnndigsi mee te gaan. Zij welen maar al te goed. dat de mondaine Berüinsche mannen en vrouwen slechts één hartewensch hebben, slank te worden of te blijven. Daar hebben de ..schoon heids salons" en dergelijke zwendelonder- nemingen al heel wat geld aan verdiend, en de apothekers zouden er ook heel wat bijzonderheden over kunnen vertellen. Wie een nieuw onfeilbaar middel tegen zwaar der worden en voor ontvetting ..onfdekt", heeft, kan in Berlijn nog altijd in korten lijd zijn schaapjes kurkdroog hebben Maar nu komt daar een Bar. die belooft, alle klanten mager te maken, die slechts me nu's geeft, waarop hel aantal calorieën van elke bestelling nauwkeurig aangegeven is en die daarbij verklaren kan. op Ameri kaansche ervaringen gegrond te zijn (wat hier natuurlijk vrijwel niemand controlee ren kan!) Behoef ik u nog te zeggen, dat bij Roberts de eerstvolgende maanden geld als water verdiend zal worden? En dan? Ja. dan zal hel nieuwtje er weer af zijn. De klanten zullen bemerkt hebben, dat alleen hun beurs slanker geworden is. men zal rondvertellen, dat er niets deugt bij Roberts, dat de bediening niet meer zoo beleefd is als in het begin En ovei een jaar zal om het huis weer een schutting staan en zul len we te lezen krijgen, dat er een mode magazijn in gevestigd wordt. De snobs echter zullen bij drommen naar een nieuwe „Konditorei" trekken, die door een der bekendste kunstenaars ingericht is, en waar men vruchtentaarljes volgens Af- ghaansch recept krijgt, door Aman-Oellah zelf ingevoerd. Zoo gaal het nu eenmaal in een stad als Berlijn. De hoofdzaak is. dat men als za kenman deze mentaliteit kent en zijn bere keningen zoo maakt, dat men net binnen is als de belangstelling gaat tanen. Maar lang niet alle zakenmenschen zijn daar achter Anders zou men rfiet zoo vaak van faillissementen te lezen krijgen. Met politiek wi! ik u niet lastig vallen. Maar ik zou toch een slecht briefschrijver zijn. indien ik niet even vermeldde, dat Durtschland op het oogenblik zonder Rijks dag geregeerd wordt. En kijk. hel gaat even goed, of misschien zelfs beterl Het Hooge Parlement is een week gele den naar huis gezonden. De dames en hee- ren afgevaardigden maakten hun laatste reis huiswaarts met hun vrijbiljet eerste klasse op de rijksspoorwegen. Nu zullen ze twee maanden lang weer alle uitstapjes zelf moeten betalen. Want de Rijksdag is ontbonden, een klein jaar voordat hij grondwettelijk begraven had moeten zijn. Er was nu eenmaal met de tegenwoordige samenstelling der partijen geen meerder heid meer te krijgen, en aan dal eeuwig modderen nu eens met de regueringspar- tijen, dan weer met de oppositiestemmen moest ten slotte een einde komen Nu be ginnen, als de Paaschdagen voorbij zijn, de voorbereidingen der verkiezingen die 20 Mei zullen plaats hebben. En deze pe riode van strijd behoort steeds tol de meest onverkwikkelijke tijden, die we in dit land hebben leeren kennen De Duitschers zijn beste menschen, maar als ze over politiek beginnen en dat is hier helaas na den oorlog schering en inslag dan zijn ze heusch niet meer te genieten. Ze schelden elkaar uit op een wijze, die den vreemdeling in den beginne geheel over stuur maakt. Hij herkent deze brave ..Ger manen", die anders zoo gemoedelijk kun nen zijn, opeen9 volstrekt niet meer. En zijn sympathie neemt in zulke tijder. waar lijk niet toe. De steeds actieve Duitsche centrale's voor vreemde! ngenverkeer behoor den snugger genoeg te zijn om in zulke verkiezingsweken geen buitenlanders naar Duitschland te lokken. Een blik in de dag bladen alleen al is voldoende om teer be snaarde zielen den eersten trein naar de „Heimat" te doen nemen Immers, wie dat gescheld en geraas onder de oogen krijgt, meent, dat zijn leven onder zulke burgers van een trotsche democratische republiek niet veilig meer is. En toch meent men het hier zoo erg niet. Men heeft alleen wat erg slechte po litieke manieren, en praat men daarover met Duitsche vrienden, dan krijgt men steeds weer te hooren. dal dat helaas een gevolg van de verwildering der zeden door den wereldoorlog is. En dat zeggen dan meestal de menschen, die tot partijen be- hooren, welke morgen weer het zwaard zouden willen opnemen, om de arme El- zassers en Lotharingers weer eens van na tionaliteit te doen veranderen. Over zulke dingen kan men geleerde be schouwingen gaan houden. Daar doe ik intusschen niet aan mee. Ik ga naar Roberts en bestel een iceeream- soda. Dal houdt het hoofd koel. En behoorde eigenlijk het lijfdrankje voorde partijleiders in deze weken te zijnl ROLAND VOOR DONDERDAG 19 APRIL. Hilversum, 1060 M. 12 u.Politieber. 12.302 u.Lunchmuziek door het Tria non tno. 34 u.Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen, door mevr. Ant. v. Dijk. 5-307.15: Concert door het Omroep-or- kest 'vl.v. Nico Treep. A. Lieffering, viool. 7.157.45: Engelsche les voor gevor derden. 7.45: Politieber. 8.05: Aan sluiting van het Concertgebouw te Amster dam. In de pauze een causerie door Her man Rutters. 10.30: Persber. 10.40: Laatste dansles door C. Klinkert. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.30—1.45: NCllV. Lunchmuziek door mej. B. de Vries, sopraan. Hr. M. L. v. Dijk, bas. Mej. L. Heemskerck Veeckens, begel. 6.157 u.Spr. N.C.R.V J. v. d. Vring: Reisherinneringen. 77.30: NDO, Cur sus Boekhouden. 8 u. NCRV. Zang uitvoering door blinden vanuit het Kerk gebouw der Ned.-Herv. Gem. Bussum. Sprs.Ds. A. J. Wormgoor: Openings woord A. Boendermaker Jr., Dir. der Ver. tot Werkverschaf. aan hulpbehoevende Blinden. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst. 11.20: Gramofoonmuzi>k. 12.20: Het Chelsea Octet: 1.20—2.20: Gramofoon- muziek. 3.20: Vesper van de Westmin ster Abbey. 4.05: Causerie. 4.20: Het Astoria-orkest. 5.20: Concert-orgelbespe. ling. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dans muziek. 6.35: Landbouwber. 6.40: Dansmuziek 6.50: Nieuwsber. 7.05: Voor padvindsters. 7.20: Causerie: New novels. —7.35: Liszt's pianomuziek 7.45: Lezing: Stamp collecting. 8.05: Een John Ireland-programma. G. Parker, bariton. A. Sommons, viool. B. Harrison, cello. J. Ire land, piano. 9.20: Nieuwsber. 9.35: Lezing: The way of the world. 9.50: Nieuwsber. 9.55: Chariot's uurtje van licht vermaak. 10.55—2 20: Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 M. 9.50 10 u.Concert. 11.50—1.10: Orkestcon- concert. St. Saëns en Debussy. 12.20: Kinderhalfuurtje. 3 05—4.05: Klassiek concert. 7 5010.10: Kamermuziek. Langenberg, 469 M 12.25—1.50: Or kestconcert. 5.20—6.15- Kamermuziek. 7.35: Symphonieconcert Het Werag-orkest o.l.v. dr. Buschkötter. Hr. Grote, cello. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Königwusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11 20—7 05: Lezingen en lesseD (4-205.20 Orkestconcert). 7.20: Fantasieën in de Bremer Ratskeller. Dr W Niemann, piano. 8.20—9.40: „Gott segne das Handwerk", vocaal concert Mannenkoor en bariton. 9.50—11 50: Dansmuziek. Hamburg. 395 M. 4 20: Orkestconcort. 5.20- Gramofoonmuzi.ek. 7.20: Piano concert. Dt. Niemann. 8 20: „Gott segne das Handwerk", vocaal concert. Mannen koor en bariton. Daarna tot 11.50: Dans muziek. Brussel. 509 M. 4.20—5 20: Kinderuur tje. 7.35: Orkest concert. - 7.50: Cause rie. 8 u Vocaal concert Koorzang 8.50: Litter, sélectie. 9.0510.35: Con cert. OMWISSELING VAN GOLFLENGTEN IN DUITSCHLAND. Onderstaande Duitsche omroepstations hebben eeD andere golflengte gekregen. Gleiwitz heeft de golflengte van Königsber- gen (329.7 M.), Königsbergen de golflengte van Nürnberg (303 M.), Nürnberg de golf lengte van Miinster f241 9 M en Milnster de golflengte van Gleiwitz (250 M.). RADIO-TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Voor het eerst zal er >n Rotterdam een groote radiotentoonstelling gehouden wor den, n l. van 8 tol 17 Sejiterrber, georgani seerd door Je uitgevers van „Radiowereld" Hoewel de Bond van RadiohandelareD be sloten heeft niet meer deel te nemen aan Radiotentoonatelhngen bliikt er onder den hai del toch nog veel belangstelling voor deze expositie te bestaan. Ook voor attrac ties zal in ruime mate gezorgd worden. RECLAME. Gaat U op reis? Vergeet dan niet Ta biet ten mede te nemen. Het ideale middel tegen hoofdpijn, nervositeit, ver moeidheid, misselijkheid en an dere ongesteldheden, die door hel reizen veroorzaakt worden. Meo eische echter steeds de origineele verpakking „®oys%", ken baar aan deD oranje band eo bet Bayerkruis. Prijs 75 ets. Vicigei nnnmak en lel er op dal op eike labiel bel wuurd „Bayer" tloaU 7561 ZWAARDERE EXAMEN-EISCHEN VOOR RADIO-TELEGRAFIST. Het staats examen voor Marconist le en 2e klasse is belangrijk verzwaard gewor den. De nieuwe examen-eischen bevatten thans ook de radiotelefonie en peil inrich tingen, terwijl er bovendien een speciaal certificaat wordt gegeven voor radio-tele fonist. DE INBRAAK TE NIEUW -HELVOET. De rechtbank te Rotterdam heeft uit- spraak gedaan inzake de inbraak te Nieuw- Helvoet gepleegd in den nacht van 2 op 3 December in den goudsmidswinkel van den heer F G. Tieman, waar de dader gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van on geveer tienduizend gulden wi9t buit te ma. ken. Een 3(5-jarige opperman, gedetineerd en recidivist, werd wegens het plegen van deze inbraak veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De eisch luidde zes jaar. Een 19-jarige gedetineerde werd wegens medeplichtigheid tot één jaar gevangenis, straf veroordeeld- HET DRAMA TE VEENENDAAL. Gisteren werd voor de rechtbank te Arn hem met gesloten deuren behandeld het zedenschandaal en poging tot doodslag ten huize van den verlofhouder v. E. en diens commensaal K., te Veenendaal. Tegen C. D. v. E. werd drie en tegen R K. vier jaar gevangenisstraf geëischt. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". BATOE, thuisreis, pass 16 April Perim. P. C. HOOFT, uitreis, 19 April te Genui verwacht. HOEPAT. thuisreis, 19 April le Marseille verwacht. HOLLAND—BRITSCH.INDIËLIJN. AN DIJK, 17 April van Antwerpen te R.dam HOLLANDAMERIKA LIJN. N00RDERD1JK, Pacific Kust n. R.dam, 16 April le San Francisco. GROOTENDIJK, Rdam n. Pacific Kust, 16 April te Londen. MOERDIJK. Pacific Kust n. R.dam, pasi 16 April de Azoren. MAASDAM, R.dam n. New Orleans, 17 April van Bilbao. KINDERDIJK, 16 April van Antwerpen te Willemstad. LEERDAM, New Orleans n. R.dam, 17 April van Santander. STOOMVAART-MU. „OCEAAN". AJAX, Java n. Amst, pass. 17 April Gi braltar. JAVA—NEWYORKLIJN. VECHTDIJK, 17 April van Sabang naar New York. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA, vertrekt 19 April van B. Aires n. Amsterdam. ORANIA, uitreis, 1920 April le Per nam- buco verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA. thuisreis, 19 April te Colombo verwacht. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. STELLA, arr 17 April te Smyrna. AJAX, Middel Zee n. Amsterdam, pass 16 April Gibraltar. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. AMSTEL, 10 April van R dam te Stetlin VALKENBURG, 16 April van R.dam te Bordeaux. NAALDWIJK Rdam n. Vigo. pass. 17 April Quessanl. A MSI 11 15 April van Rdam te Stettin. RANDWIJK. Sunderland n. Mantes, pass 17 April Dungeness. MAAS. 17 April van Rdam te Bona. SLOTI.AAN, 16 April van Kopenhagen te Oxelosund. 2—3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10