69'*° JAARGANG MAANDAG 16 APRIL 1928 No. 20886 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 0*G9LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentien 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdae? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te hetalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- an Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 12.35. per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HET LIED VAN ALLE TIJDEN. Een goede uitvoering in den Schouwburg dooi Litteris Sacrum Voor een prachtig bezetten, zij het niet geheel uitverkochten Schouwburg, heeft „Litteris Sacrum" Zaterdagavond een goede vertolking gegeven van „Het lied van alle tijden", een romantisch tooneelspe! in drie bedrijven van D. H. Scheffer. Het lied van alle tijden is het lied van de liefde, dat door de eeuwen heen den loop der dingen heeft beheerscht en ook nu weer zegeviert, ongeacht de zware gang der veroordeelden naar de guillotine! Yvonne Fleuriot is de befaamde en populaire actrice aan de Comédie Fran^aise te Parijs in het tweede jaar der Fransche Republiek, in den tijd dat de Gironde door de onverzoenlijke Jacobijnen ten val was gebracht en het „nobele" trio Robespierre, Couthon en Saint Just met onbeperkte macht de regee- ring voerde. De trieste tijd van het schrik bewind met zijn sombere dreiging van de Wet op de Verdachten, die volmacht gaf eindelooze rijen van onschuldige burgers en burgeressen van het leven te berooven! Ten aanschouwe van een stampvolle zaal genoot de jonge vrouw avond aan avond haar grootste triomfen op het tooneel. doch er was niemand onder al die duizenden be wonderaars, die begreep hoe ook n& de voorstelling het comediespelen moest wor den voortgezel; hoe Yvonne zich mo£st in spannen om de vriendschap te behouden van Crochet, den machtigen chef van de geheime politie, die dingt naar haar liefde, maar die nooit mag weten dat haar hart reeds is verpand verpand aan André, den Vicomte de la Haute-Rive, een man van adel. een vijand dus der republiek (al thans in de oogen van het volk), die slechts voorbestemd kan zijn voor den gang naar het schavot, zoodra de waarheid bekend wordt. En moeilijker, steeds moeilijker, wordt de situatie wanneer de Vicomte naar naar Parijs gaat en, onder het mom van haar broer te zijn. voortdurend in Yvonne's nabijheid verblijf houdt. De speurzin van den politiechef gesterkt door diens jaloezie en de telkens opbruisende woede van André .zoodra er nieuwe wreedheden van het schrikbewind bekend worden, doen langzaam maar zeker het geheim onthul len en een brief van de Moeder van den Vicomte, waarin deze gewaarschuwd wordt tegen een liefdesverhouding met een actrice, met een meisje uit het Volk, kan tenslotte slechts de ontdekking bespoedigen. Crochet is bereid Yvonne te redden mits zij hem haar liefde wil schenken, doch de voor keur van het hart laat zich niet dwingen. Zij weigert en wordt met haar verloofde ter dood veroordeeld. Maar wanneer haar vijanden dan langs de straten geschaard staan om de slachtoffers te hoonen en hun laatsten gang te verzwaren, wanneer ook Crochet hun reeds uit de verte zijn scheld woorden toeslingert, dan verstomt het la waai.... Hand in hand. met opgeheven hoofd en fermen pas. zingend het lied hun ner liefde, gaan Yvonne en André den dood tegemoet. En overwonnen wenden de wraakbeluste toeschouwers zich af Een romantisch tooneelspel wordt dit werk genoemd, en dat is het inderdaad, maar het is van een romantiek die aan ons menschen van den modernen tijd ten deele voorbijgaat Die onafgebroken menschen- slachting die absolute rechteloosheid en die onverzoenlijke haat van het volk tegen alle9 wat van hoogere afkomst is. komt ietwat vreemd tot ons en het mag daarom een groofe verdienste van Litteris genoemd worden dat zij er desondanks in geslaagd is ontroering te wekken bij het aandachtige publiek, waaronder er velen waren die met roode oogen de zaal hebben verlaten Ed een bijzonder woord van hulde komt daar bij toe aan den heer B. Hageman voor zijn uitstekend werk als regisseur. Intusschen neemt dit alles niet weg dat het eerste be drijf geen al te hooge verwachtingen ver mocht te verwekken. Mevr A. Adema— Staffleu als „La France", de ouvreuse, die spionnagewerk voor de politie verricht, bleef wat al te zeer aan de oppervlakte en wist ons daardoor slechts ten deele te doen inleven in den feilen haat der Jacobijnen en hun dierlijke vreugde bij iedere nieuwe massa-moord, terwijl de enkele volzinnen, waarmede Yvonne (mevr. C. Hageman Verhagen) de spoedige komst van haar adellijken verloofde aankondigde niet ge heel voldoende scheen om hem te schilde ren als de persoon waar het Al om zou draaien Gelukkig speelde mej. A Molt op prachtige wijze de rol van Margot. de Kittige Kamenier van Yvonne en werd door haar geestig gebabbel aldus een betrekkelijke leegte eenigermate aangevuld. Veel hooger stond het hveede bedrijf foen André als „burger Fleuriot" vertoefde in Yvonne's vertrekken en het door jaloezie verscherpte wantrouwen van den geweldigen politie chef aangewakkerd door de inlichtingen voor de een dubbele rol spelende .La France" voortdurend het net om de a s. slachtoffers dichter deed toehalen, culmi- neerend in de slotscène, toen André zich op Crochet 9tortte om zich te wreken over het leed zijn medemenschen aangedaan Hoe voortreffelijk uitgebeeld waren die too- neeltjes tusschen de twee geliefden en hoe goed vooral sloot de kostelijke typeering van de, hun geheim kennende, kamenier zich daarbij aan Doch de climax van het stuk werd toch bereikt in hel derde bedrijf als de gevangenen in de Conciergerie ver toeven en elkaar moed inspreken voor den gang naar de Place de la Revolution, waar zij zullen sterven onder het door Samson bediende mes' Toen ook toonde de heer N v d. Heuvel, als Crochet, zijn uitstekende kwaliteiten in zijn pogingen om Yvonne, die hij bemint, te redden, en in zijn haat om den Vicomte te laten sterven Al-met-al een goede uitvoering, die slechts een enkelen keer heel eventjes ha perde. en tot het welslagen waarvan in de eerste plaats, behalve door den regisseur, is bijgedragen door mevT. Hageman. als Yvonne; door den heer J. Dros als André; door mej A Molt. als Margot en verder door den heer N. v. d Heuvel, als Crochet, fprwirl ten laatste speciaal nog genoemd dient te worden de heer P. A Wisse, die een gave vertolking gaf van zijn rol als Picard. den menschlievenden cipier van de Conciergerie De dames Hageman. Molt en Adema werden rijkelijk met bloemen gehuldigd. Zaterdag, 21 April, wordt het stuk voor de tweede maal in den Schouwburg opge voerd. MEER VOLKSTUINTJES. Naar wij vernemen is hier ter stede op gericht een nieuwe vereeniging van volks tuinhouders De Koninklijke goedkeuring op de statuten zal ten spoedigste worden aan gevraagd De vereeniging waarvoor zich reeds circa 40 leden meest woonachtig in het Kooipark hebben opgegeven voert reed® besprekingen om de beschikking te krijgen over een land aan de Driftstraat. 52ste JAARFEESTVIERING WERKLIEDEN- VEREEN. „EENDRACHT MAAKT MACHT'. In café „l'Union" a. d Steenstraat heeft Zaterdagavond de Werkliedenver ..Eendracht maakt macht" op feestelijke wijze haar 52- tarig bestaan herdacht De zaal was uitste kend bezet, toen te circa half negen, de voor zitter, de heer H. Paats de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom heette en- zijn vol doening over goede opkomst uitsprak Waar door spr bij 't gouden jubileum der vereeniging twee jaar geleden haar wel en wee uitvoerig werd verhaald achtte hij het thans overbodig daarover nu opnieuw uit te weiden Er is in de laatste twee jaar even wel heel veel voorgevallen, zoodat zelfs het 61-jarig bestaan met het oog op den benar den financieelen toestand onopgemerkt is voorbijgegaan Spr gaf er zijn vreugde over te kennen, dat die toestand momenteel weer zooveel beter is en sprak de hoop uit. dat déze avond den goeden roep welke van de jaarfeesten der vereeniging uitgaat, in alle opzichten zal bevestigen. Spr eindigde met een beroep op aller medewerking want ook in dit opzicht, is het devies der vereeni ging van toepassing Daarna had een kleine huldiging plaats De penningmeester de heer Regeer werd nl door den voorzitter op het podium geroepen, waar hij den trouwen functionaris dankte voor de gedurende vele jaren aan de vereeniging bewezen diensten en hem een vulpenhouder aanbood met den wensch, dat hij daarvan nog vele jaren in het belang der vereeniging gebruik zou mogen maken. Een collecte ten bate van het sanatorium-fonds vanwege het Ned. Ver bond v Ziekenkassen bra'ehl f. 14.25'/* op. Daarna werd met het feestprogramma een aanvang gemaakt De verzorging daarvan was toevertrouwd aan het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap en wie ooit met een aardige avond beteekent. En zoo was het ook Zaterdagavond. Mej. Korenhof en de heeren van Egmond. Ra- versbergen. Heuzen en Groenendijk, hadden met hun liedjes veel succes en de clou van den avond was natuurlijk weer de opvoe ring van de revue- „Kom je ook eens kij ken?". En dan was er nog iets, dat zeker het zijne heeft bijgedragen tot het welslagen van dezen avond, en wel de zang van het Leidsche dubbelmannenkwartet „Tavenu". or.der leiding van den heer van der Broek. Bij een vorige gelegendheid het was toen de eerste maal ,dat dit kwartet in het open baar optrad hebben we weinig goeds van zijn prestaties kunnen vermelden en het doet ons genoegen, dat we ditmaal een an deren-toon, in majeur kunnen laten hoo- ren. Tavenu heeft zich volkomen gerehabi liteerd door z'n optreden v. Zaterdagavond. Zeker, er waren nu ook nog wel foutjes, zoo was de inzet van het tweede couplet van „Zondagswijding" van Fr. Abt niet zuiver, maar het geheel was honderd percent be ter dan de eerste keer, terwijl de geboden Foto h. JONKER. Onze foto toont den Leidschen Hout, zooab die naar het ontwerp van mevr. TepeMolkenboer vervaardigd, te zien was op den bazaar 'm de Kleine StadszaaL nummers zonder uitzondering getuigden van degelijke voorbereiding Er werd met gevoel gezongen, hetgeen vooral het innige „Kerstlied" van Bern. Diamant bijzonder goed tot zijn recht deed komen Na ons eerste minder vleiend oordeel over koor en leider thans gaarne onze lof. Het slot van den avond was natuurlijk een bal waarbij „The City-band", die den geheelen avond zich al verdienstelijk ge weerd had. voor goede dansmuziek zorgde. DER OVERIJSELSCHE VEREENIGING. EERSTE JAARFEEST Zaterdag j.l vierde de Overijselsche Ver eeniging haar eerste jaarfeest in de met bloemen versierde Oranjezalen van „De Harmonie" Te ongeveer 8 uur zette het strijkje onder leiding van den heer De Kinderen een marsch in en bracht alras de goede stem ming bij de aanwezigen er in Vervolgens sprak de voorzitter, de heer Enserinck, een openingswoord in het Overijselsch dialect wat voor menig in troducé eigenaardig zal hebben geklonken en door de meesten hunner wel niet ver staan zal zijn. De voorzitter herinnerde er aan. dat ruim een jaar geleden ook in deze zaal ge tracht werd een Vereeniging op te richten. Men vroeg zich af* is het wel noodig? Moet men nu naast zoovele vereenigingen, ook deze nog in het leven roepen? Zou ze levensvatbaarheid bezitten, evenals in Den Haag? De practijk heeft alle drie vragen bevestigend beantwoord. Spr besloot zijn openingswoord met den wensch, dat de Vereeniging moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Hierna werd een begin gemaakt met een keurig programma. Het reeds vermelde strijkje bracht op zeer .verdienstelijke wijze muziek ten gehoore. die telkens een dank baar applaus ontving Door diverse leden werd het humoristische gedeelte gegeven. Mevr Drommel-Renner gaf twee zangnum mers ten beste- Haar xnooie klankvolle alt stem bracht ieder in bewondering en haar werd onder daverend applaus een bloem stuk aangeboden. De voordrachten van den heer Veldkamp vielen buitengewoon in den smaak en er moest dan ook verschillende malen ge haald worden. Het duet van mevr. Drommel en den heer Veldkamp- „Het paartje van de Gos- sefe Heide" oogstte veel bijval, evenals het zangnummer „Aan iedre ka&nte drié", door de heeren Souverien en Hooijer. Na afloop van het programma bleef men nog lang gezellig bijeen en de gasten niet Overijselaren hebben zeker een pret- tigen indruk gekregen van de Overijselaren- vereöniging in onze Sleutelstad. Naar wij vernemen is prof. mr. W. van der Vlugt. die langen tijd in het Diaco- nessenhuis en vervolgens in zijn woning te Oegstgeesf werd verpleegd, thans weder ge heel hersteld Voor het diploma A. en onder Rijks toezicht gediplomeerd Schoenhersteller zijn geslaagd: .A. H. van der Slaay, Ferd. J. Hakkaart beiden alhier. Mej. T. S. Doornbos, alhier, is ge- slaagQ voor het Aamen A handenarbeid (papier, karton en klei). Wij kunnen uit de beste bron mede- deelen dat inderdaad tot vervolging van de bioscoophouders alhier, die op den avond van den lsten Paaschdag werden verbali- seerd, omdat zij zonder vergunning een bioscoopvoorstelling gaven, zal worden overgegaan Zij zijn verbaliseerd op grond van overtreding der Zondagswet. De Ambtenaar van het O. M. van het Kantongerecht is voornemens de zaken spoedig op de rol te brengen. Vermoedelijk 25 dezer. Naar wij vernemen zal in de op 28 dezer te houden algemeene vergadering van aandeelhouders der N V. Kon. Ned. Grofsmederij alhier door commissarissen worden voorgesteld het dividend te bepalen op 14 pet. (v. j. 13 pet.). In de Zaterdagnamiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoom-, Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieënfabriek voorheen Sanders en Co., Kon. Stooomzeepfabriek alhier, werd na goedkeuring van" de balans en winst en verliesrekening en na ruime afschrijving op gebouwen, machines en inventaris het divi dend over 1927 bepaald op 7 pet. (vj. 9 pet.). Do heer mr. E. F.'W. Gugel te Rotter dam. 3ie aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. In de Graanbeurs hadden de Leidsche Groningers Zaterdagavond een „grooten avond". De Tooneelclub voerde n.l. op het bijspel „Dei 't lest lachtwaarmede in Februari is deelgenomen aan den wed strijd te Nijmegen. Nadat de voorzitter, de heer H. A. Vriend, den slechts matig opgekomenen het welkom had toegeroepen, speciaal het bestuur der Friesche vereeniging, gaf hij nog eens een BINNENLAND. Het bezoek van Sir Cb.ar^Vrlain aan ons land; hij vertoefde gisteren te Noordwijk. (Binnenland. 2e Blad). Tal van ernstige branden; groote schade aangericht. (Gemengd. 2e Blad). Te Amersfoort is een antobns op een trottoir gereden; twee kinderen werden ernstig gewond. (Gemengd 2e Blad). Bij Wezep is een vee-anto door een snel trein gegrepen; de chauffeur en twee naast hem zittende kinderen werden gedood. (Gemengd. 2e Blad en Laatste Berichten, 1q Blad). De jaar vernadering van den Nederland- schen Cricketbond, (Sport. 3e Blad). De heer B. Slenfenhorst won het damkam- moenschan van Leiden en werd voor de tweede T~*al houder van den „Leidsch- DanMad-Bambeker". (Sport. 3e Blad). Doodelijk ongeval bij de Haagsche Schonw (Laatste Berichten le Blad). BUITENLAND. Het eerste vliegtuig ter assistentie der Bremen heeft het Greenly-eiland bereikt. (Buitenl. eti Tel le Blad). Nobile heeft de eerste etappe met het lnchtschip Italia afgelegd. (2e Blad en Tel. le Blad). De Fransche vliegers Costes en Lebrix te Parijs terug. (Buitenl. lei Blad). Hevige aardbeving in Bulgarije. Groote schade. (Buitenl. en Tel. le Blad). Ernstige ontploffing in een Amerikaansch danshuis. (Buitenl. le Blad). Ernstige tramramp te Berlijn. Dooden en gewonden. (Buitenland. 1ste Blad). uiteenzetting van het doel der vereeniging; het samenbinden van alle Groningsche ele menten, die buiten hun Heimat wonen. Na het zingen van eenige liederen uit den Groningschen bundel, werd genoemd blijspel daarop vlot over het voetlicht gebracht. Het oogstte een dankbaar applaus. De dames kregen bloemen. Het slot was natuurlijk een gezellig bal. Het s.s. „Sibajak" van de Rolt. Lloyd wordt Woensdagmorgen tegen daglicht te Marseille verwacht. De Lloyd-rapida arriveert Donderdag morgen te 8 uur 32 met mail en passagiers le Den Haag. De poppententoonstelling ten bate van de St Margerita van Cortona-Stichting is een groot succes geweest. Zij is door niet minder dan 2868 betalende bezoekers be zocht. Bij de officieele sluiting dankte de voor zitter, de weleerw. Pater Frigge, allen die hebben bijgedragen tot het welslagen. Op de Oranjegracht 34 bestond Zater dagmorgen, gevaar voor schoorsteenbrand ten huize van den heer D. De brandweer heelt den schoorsteen geveegd, waarna het gevaar geweken was. Gisteravond kwart voor twaalf is het rijwiel van den milicien C. H. door een Brockwaybus aangereden, meegesleurd en totaal vernield. In de fabriek van de Ver. Touwfabrie- ken te Leiderdorp heeft Zaterdagmorgen omstreeks elf uur een ongeval plaats gehad. De 19-jarige P v. d Bwonende alhier, viel van een auto op een steenen vloer en verloor het bewustzijn. Op advies van den E. H. D. is de jongeman per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Tijdens het vervoer keerde het bewustzijn terug. De patiënt maakte het heden naar omstandig heden redelijk wel. Abusievelijk hebben wij in on9 verslag van Emlégées de heer Gijsberti Hodenpijl een partij op sabel laten trekken legen den heer de Jager, dit moest zijn tegen den heer Smit. M I. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volw. Datum pers. Kind. Totaal. Dinsdag 10 April 34 1 Sb Woensdag 11 April .36 1 37 Donderdag 12 April .39 1 40 Vrijdag 13 April ..38 1 39 Zaterdag 14 April 37 1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1