BEEKMAN SPLINTER V 698,e Jaargang LEIDSCH DftGBLAD, Vrijdag 13 April 1928 Derde Blad No. 20884 De a.s. Aalsmeersche Bloemententoonstelling. GEMENGD NIEUWS. mr Het speciaal Huiskamerkarpet „Wilton", 2 M. x 3 M. f. 79.50. LAND- EN TUINBOUW. FAILLISSEMENTEN. DAMES-KLEEOING Japonnen en Mantels NIET DUUR! KOREVAARSTR. *7 Een grootsche manifestatie van Aalsmeersche energie vakkennis en ondernemingsgeest. Het schitterende nieuwe veilingsgebouw der C. A. V. (Van onzen eigen verslaggever.) Reeds maanden lang is de nijvere be volking van het wereldberoemde tuinbouw centrum Aalsmeer druk in de weer om de veelomvattende voorbereidende maat regelen te treffen voor de groote bloemen tentoonstelling, welke Dinsdag a.s. staat geopend te worden en tot en met Zaterdag d a. v. zal duren. Want grootsch wordt ze inderdaad, deze vijfdaagsche tentoonstelling, welke bedoeld is als-een manifestatie van hetgeen de Aalsmeersche kweekers in de laatste jaren hebben weten te bereiken. En dat dit niet weinig is. daarvan ge tuigt de geweldige vlucht, welke de Aalsmeersche cultures in den laatsten tijd genomen hebben en die Aalsmeer tot ver huiten onze grenzen een groote vermaard heid heeft bezorgd. Aalsmeer wil laten zien, wat het kan. Daarom draagt deze expositie een zuiver plaatselijk karakter, hoewel het aan geen twijfel onderhevig is of zij zal er in niet geringe mate toe bijdragen om den goeden naam en faam, welken de Aalsmeersche producten in binnen- en buitenland ge nieten, tot nog ruimeren kring uit te breiden. De primaire aanleiding tot de organi satie dezer tentoonstelling is de opening van het nieuwe veilingsgebouw der Coöp. Ver, „Centrale Aalsmeersche Veiling", welke Dinsdag tegelijkertijd zal geschieden. Als een grootsche manifestatie van wat Aalsmeersche energie, vakkennis en onder nemingsgeest vermag tot stand te brengen, slaat daar het nieuwe veilingspaleis, ge bouwd volgens ontwerp van den Amster- damschen architect Staal. Wanneer men bedenkt, dat de kosten van den bouw rond f. 550.000 beliepen; dat slechts drie jaar geleden tot de stich ting van een bouwfonds besloten werd; dat thans reeds een bedrag van drie ton bij een is en dat binnen drie jaar het gan- sche gebouw onbezwaard eigendom der vereeniging zal zijn, krijgt men meteen diepen eerbied voor de ondernemende Aals meersche kweekers, vooral als men weet, dat dezen hoofdzakelijk tot de „kleine luyden" behooren. De voorzitter en secretaris der tentoon stellingscommissie, de hecren Oudt en Men- sing hebben het gisteren bij ons voorbe- zoek zoo kernachtig gezegd: „De Aalsmeer sche kweeker zegt niet veel; hij doet". Aalsmeer heeft een reputatie op te hou den en dat rechtvaardigt de veronderstel ling, dat deze expositie iets heel bijzon ders zal worden op tuinbouw-cultureel ge bied. Deze veronderstelling berust overigens niet op losse gronden; zij wordt geschraagd door tal van feiten, waarvan wij hier in de eerste plaats noemen den grootschen opzet van het geheel. Nagenoeg het geheele dorp verleent aan deze tentoonstelling zijn medewerking: de snijbloemenkweekers zullen hun mooiste se ringen, rozen, lathyrus, enz. laten zien; de z.g.n. pottenkweeekrs komen met hun laatste creaties op het gebied van horten sia's en men zal hier het meest volmaak te kunnen aansohouwen op het gebied van cyclamen, primula's cafceolaria's enz. Waar Aalsmeer van huis uit een boom kweekers centrum is. zullen ook dezen hun beste beentje voorzetten om hun ouden roem te handhaven. In totaal is er 4300 vierk. meter over dekte tentoonstellingsruimte en 3000 vierk. meterbuiten voor beplanting met volle- grondsartikelen. Wanneer alles gereed is zullen er minstens 10 000 tak seringen van de allerbeste qualiteit en 10.000 rozen zijn tentoongesteld, behalve nog de lange lijst van allerlei andere bloemen en planten. In het geheel zullen er 70 persoonlijke en één massale collectieve inzending zijn. Een tweede factor, welke de zooeven ver onderstelde belangrijkheid dezer tentoon stelling wettigt, is de buitengewone belang stelling, welke er zoowel in de binnen- als in de buitenlandsche vakkringen voor bestaat. Zoo worden er alleen op den eersten ten toonstellingsdag reeds meer dan vijftig excursies uit alle deelen van het land naar Aalsmeer ondernomen, terwijl ook een gezelschap Fransche kweekers dien dag een bezoek aan de tentoonstelling zal .engen. Dinsdagmiddag kort na de offi- cieele opening zal zooals wij reeds gisteren vermeldden, de Britsche minister van uitenl Zaken, Sir Austin Chamerlain ver gezeld van zijn echlgenoote, zoon en dochter en den Engelschen gezant de tentoonstelling bezoeken; Woensdagmiddag te circa twee uur zal H. M. de Koningin de expositie met Haar bezoek komen vereeren, terwijl ook ministerieël bezoek,o.a. van Z. E. mr. j. B. Kan is aangekondigd. De regeering. welke in ieder opzicht de grootst mogelijke medewerking verleende, achtte de expositie van een dusdanig be lang, dat zij uitkomt met een stand samen gesteld door den Plantenziektenkundigen Dienst en het Rijksf»roefstation voor Zaadcontrole, beide te Wageningen, waarin gedemonstreerd zal worden, welke waar borgen ons land geeft bij uitvoer van tuin bouwproducten. Bovendien is er nog een stand van de K. L M., terwijl er gelegenheid zal zijn tot het maken van rondvluchten boven de kassen-complexen, die zich al9 een zee van gla9 beneden den luchtreiziger uit strekken. Voorts organiseert „de Volharding" boot tochten op de Westeinderplassen en heeft de directie der Ned. Spoorwegen een extra- trein ingelegd met het oog op de te ver wachten drukte. Uitgebreide maaregelen zijn tenslotte ge nomen teneinde het verkeer behoorlijk te doen functioneeren. Vele straten zijn als autoparkerplaals aangewezen, terwijl een corps van 20 rijks- en gemeente veldwach ters het verkeer zal regelen. Er wordt op een dagelijksch bezoek van vele duizenden belangstellenden gerekend. Het bedrag, dat aan schenkingen werd ontvangen, overtrof verre de verwachtingen der tentoonstellingscommissie. Had men bij de begrooting slechts op f. 1500 durven re kenen. al spoedig bleek, dat dit bedrag de f. 6000 gemakkelijk zou overschrijden, waar onder niet minder dan 16 zilveren bekers. De enorme prijzen-collectie is derhalve een tentoonstelling op zichzelf. s Van zelf spreke s" hebben we gisteren ook even een bezoek gebracht aan het nieuwe veilingsgebouw der C.A.V., dat met deze onderneming op wel zeer grootsche wijze wordt ingewijd. Het is een monumentaal gebouw, dat reeds van verre door zijn hoogen toren met „gouden" bovenstuk de aandacht trekt Gelijkvloers vindt men de overdekte los- en laadplaatsen; grenzende aan het be staande gebouw, het z.g. pottenperron met pakplaatsen, enz.; daarnaast is de enorme hall met een oppervlakte van 1000 vierk. meter, terwijl zich aan weerszijden daar van een veilingslokaal bevindt, elk plaats biedende aan 200 bezoekers en elk voor zien van een hypermodern mijntoestel. Boven zijn de administratie-kantoren, de bestuurskamer, het kantoor van den chef, de telefoon-centrale, enz. Het geheele ge bouw wordt centraal verwarmd. Achter het gebouw strekt zich nog een groote open vlakte uit, waar men druk aan het werk was om de verschillende aanplantingen op tijd in gereedheid te krijgen. Voor het front zijn dertien hooge masten opgericht, waaraan gedurende de tentoon stelling de vlaggen zullen wapperen van de nationaliteiten, waartoe de leden der jury, welke gevormd wordt door vooraanstaande vakmenschen uit verschillende Europeesche staten bijgestaan door leden der vaste keuringscommissie der Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde behooren. De plechtige opening zal Dinsdagmiddag te halftwee in de nieuwe Doopsgezinde Kerk geschieden. Achtereenvolgens zal daar het woord ge voerd worden door de herren: G. Oud. voorzitter der tentoonstellingscommissie, J. Kastelein, burgemeester van Aalsmeer en J. Alderden Dzn.. voorzitter der C A V., ter wijl de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. Roëll zich bereid verklaard heeft de eigenlijke open ingsplechtigheid te verrichten. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door zang van de Aalsmeersche Koorvereen. en orgelspel van den directeur dier vereeni ging. den heer van Dam. Onmiddellijk na afloop wordt in den kring van leden en genoodigden het nieuwe veilingsgebouw in gebruik genomen, waar bij de voorzitter, de heer Alderden een kor te rede zal houden. Om halfdrip wordt de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk gesteld. Moge in het belang der Aalsmeersche cultures het bezoek recht evenredig zijn aan de moeite en zorgen door de Aals meersche kweekers aan deze tentoonstel ling besleed. de tank in den modder. Een mislukte demonstratie bij Den Haag. Om te kunnen zien hoe de gevechtstank zich houdt in ons polderland is gistermor gen in tegenwoordigheid van minister Lam- booy, luitenant-generaaJ Muller Massis, en vele opper-, hoofd- e«n subalterne-officieren een demonstratie gegeven op een stuk pol derland met slooten aohter het Kleine Loo, aan den Bezuidenhoutschen weg te Den Haag. Het is den vechtwagen niet gelukt over een betrekkelijk emalle sloot te komen Een paar maal heeft de wagen zich kun nen terugtrekken uit den modder, maar ten laatste gelukte ook dat niet meer. De rups banden konden geen houvast krijgen in den weeken grond. Zelfs gelukte het niet met eenvoudige hulpmiddelen, met planken en gaten in de wallekanten (in oorlogstijd kunnen er boomen liggen en granaattrech- ters geslagen zijn) den vechtwagen zoo veel houvast te geven, dat hij zichzelf red. den kon. Zoo vast bleek de wagen te zitten, dat de genie er aan te pa9 moest komen om den kolossus op den begaanbaren grond te brengen. Het was gedurende uren heel hard werken en pas omstreeks halfzes gelukte het den vechtwagen omhoog te krijgen, waarna hij op een militairen vrachtwagen, door een tractor voortbewogen, werd weg gevoerd. Erg succesvol schijnen de vechtwagens in ons polderland dus niet te opereeren. En als aanvalswapen èn als verdedigingswa pen zijn zij daar onbruikbaar. gestolen geldkistje terecht. Door spelende kinderen gevonden. Ongeveer drie weken geleden werd Ie Wageningen uit het kantoor van de wns- scherij van de firma G. op den Wage- ningschen Berg een geldkistje met f.550 stolen. Gisteren waren nu drie kinderen aan het spelen op een terrein ter hoogte van de wasscherij toen zij bij het graven in het zand een gesloten kistje vonden, dat het vermiste bleek te zijn. Het geld was er nog in aanwezig. EEN GEHEIMZINNIG DRAMA. Te Venlo speelde zich een onopgehel derde tragedie af Terwijl een rechercheur van politie Woensdag in de bosschen ach ter Genooi surveilleerde, zag hij op een Ier pajden tamelijk in de verte een man zitten, die hem verdacht leek. Hij gaf den man een teeken om te wachten, waarop deze op stond, een beweging langs zijn hals maakte alsof hij sneed, er van door liep en eenige passen verder neerviel. De rechercheur enelde toe en vond den man badende in zijn bloed op deD grond liggen Hij ging ijlings hulp halen, doch toen hij met deze op de plaats van de ramp terug kwam. was van den man geen spoor meer te vinden. Bloedsporen wezen den weg, dien hij ge volgd was, doch spoedig hielden deze op en ontbrak alle verdere aanwijzing. De bosschen werden door een ontboden groep politie en rechercheurs afgezocht doch zon der gevolg zegt ie ..Msb." Gistermorgen trokken politie en recher cheurs er weer op uit. ditmaal geassisteerd door infanterie van het garnizoen, die tirailleursgewijze door de bosschen trokken Men vond het lijk van den man liggende in een sloot Vermoedelijk heeft hij zelfmoord gepleegd Het lijk werd herkend als te zijn van een bewoner eener noodwoning. Ver dere bijzonderheden ontbreken. deserteurs aangehouden. Aan de grens, onder Nispen, werden twee militairen uit het garnizoen Helder aan gehouden, die onlangs uit den dienst deser teerden en gedurende een week ongeveer zich te Antwerpen ophielden. Toen rij nu, de een in het burger, de ander nog in uni form, uit België over de grens kwamen, werden zij door ie politie aangehouden en naar hun garnizoen overgebracht. VAN EEN PAARD GEVALLEN. Een 9-jarige jongen gedood. Te Raamsdonk heeft, aldus de ,,'s Hert. Crt." een droevig ongeluk plaats gehad De 9-jarige J. van Loon mocht een paard van j. S.. dat van nieuw hoefbeslag was voor zien. naar huis brengen De knaap werd te paard gezet en reed den Ooslpolder in naar huis Wat er gebeurd is. weet men nog niet, doch omstreeks drie uur voad vond men den knaap, hevig bloedend, lig gen op den overweg in Jen Parallelweg, terwijl het paard zonder ruiter op stal was aangekomen. Men vermoedt, dat de jongen is komen te vallen en dat het paard hem op de borst kas heeft getrapt, waarbij de dood spoedig moet zijn ingetreden. TWEE SCHILDERS GEDOOD. De 56-jarige schilder H. H., die bezig was eer huis aan het Stationsplein te Zutphen te schilderen, is van de vensterbank der dorde verdieping op straat gevallen. Hij was op slag dood. Te Kapelle is de schilder K. uit de tweede verdieping van een huis op straat gevallen en in het grint terecht gekomen, waardoor h^j dermate aan het hoofd en lichaam werd verwond, dat hij in het ziekenhuis te Goes moes worden opgenomen. AAN DE geVOLGf,,- CVERLT )EN. De 63-jarige aannemer H. Kosten Cz. Wemeidinge, die eenigen tijd geleden bij een val van zijn rijwiel op een hek terecht kwam. waarvan -een pin hem in een neus gat drong is in bri rieken huls te Goes aan de gevolgen dezer verwonding overleden, branden. Te Sellingen is door een lek in den schoorsteen afgebrand het hotel Homan. De inboedel verbrandde grootendeels. Gisteren is de boerderij van den landbou wer J. Poelman Mzn. te Bonnerveen (Gron.) door onbekende oorzaak totaal afgebrand. De inboedel werd grootendeels gered. Alles was verzekerd. onweer. Te Limbricht zijn vier koeien van den heer D. in de weide door den bliksem doodgeslagen. vergiftiginsgeval te havelte. Man en drie kinderen ernstig ongesteld. fn het gezin van den rijksbrugwachter C. Bakker te Havelte, doen zich enkele ge vallen van vergiftiging voor. aldus de „Tel." Een half uur na het eten van soep waar in worst gekookt was, werden de man en drie kinderen zóó riek, dat dokterehulp werd ingeroepen. De vrouw en de andere kinderen, die niets van de soep gebruikt hadden mankeerden niets. De politie stelt een onderzoek in verdronken. Te Dokkum is verdronken het 2-jarig zoontje van J. Lenos. Te Farnsura is de 28-jarige arbeider K. Ecs te water geraakt en verdronken. onverkoopbare haring. Tengevolge van de ruime haringvangsten was de aanvoer op den vischafslag te Lem mer zoo groot, dat de haring voor een groot gedeelte onverkoopbaar bleek. Som mige visschers hebben hun vangsten weer i in zee geworpen, anderen zijn er mee de j provincie ingegaan om te trachten de harin gen aan de burgerij te verkoopen. Oom was een gezellige oude heer en naar het scheen hardnekkig celibatair. Waarom is u eigenlijk nooit getrouwd, oora vroeg zijn neef, een joDg echtgenoot, erg gelukkig gehuwd. Ja, mijn jongen, dat kwam zóó: toen ik nog jong was, besloot ik uit te zien naar een ideale vrouw. Nu, dat ging zoo heel gauw niet; eerst na vele jaren mocht ik er een aantreffen, die aan mijn ideaal gansch en al beantwoordde... maar... Aha. Een „maar" was er toch bij 1 Ja, antwoordde weemoedig de oude heer, zij zooht ook een idealen man! RECLAME. 2611 eene belangrijke verkooping van nieuwe hyacinthen. In den loop der volgende week zal te Noordwijk, onder directie van HoBaHo, publiek worden verkocht de verzameling nieuwe hyacinthen van den heer G. Vink Jbz. Deze eenvoudige' en bescheiden vakman is een kleinzoon van wijlen den oud-wet houder van Noordwijk Jan Kroon. Deze was een algemeen bekend e'n geacht man, wiens naam door degenen, welke het genoegen hebben gehad met hem in aanraking te zijn gc'weest. nog altijd in Noordwijk met achting en eerbied wordt genoemd Niet alleen had Kroon een goeden naam als dorpsnotabel, maar ook als hvacinthenkweeker was hij alom gunstig bekend. De cultuur dankt aan hem meerdere uitmuntende verscheiden heden waaronder er zelfs nu nog zijn. die eene eerste plaats in onze hvacinthencultuur innemen. Zijn kleinzoon heeft het voetspoor van zijn grootvader gevolgd, al is hel dan ook op eene geheel andere wijze. Kroon toch won telkenjare zaad en wanneer hij wat goeds in zijn zaailingen vond kweekte hij die door en bracht ze in den handel. Zijn kleinzoon heeft een anderen weg gevolgd. Nu 18 jaren ge'ledem i9 hij begonnen met kruisen en dat op zeer oordeelkundige wijze. De beste van zijn kruisingen heeft hij door- gekweekt en deze komen nu onder den hamer. Dit geeft ons eeto welkome gelegen heid om onze vakgenooten eens op te wijzen het nut om kennis te nemen van deze nieuwe soorten. De eTvaring heeft toch ge leerd dat de hyacinthen slechts een betrek kelijk korten levensduur hebben, en na kor- t en of langerei. tijd met geen mogelijkheid meer voort te kweeken zijn. Wat voor een kwarteeuw geleden hoofdsoorten der cultuur waren, is nu zoo goed als geheel verdwenen. Dit moet eiken hyacinthenkweeker aanspo ren om er steeds voor te blijven zorgen dat wij eene aanvulling krijgen van nieuwe variëteiten. Welnu hier is nu eene goede gelegenheid om nieuwigheden, die ze'er ver dienstelijk zijn, aan te koopen. Er is een 40-tal verscheidenheden, welke meerendeels reeds een naam hebben gekregen. Tot ons genoegen hebben wij daarbij ook den naam ontmoet van ER Jan Kroon. Deze zeer mooie bloem is een kruising van ER Jacque9 en ER Gigantia. Laatstgenoemde is een varië teit die door Jan Kroon werd gewonnen Voor zoover on9 bekend werd deze soort voor het eerst in 1857 aangeboden. Voor een hyacinth heeft zii een vrij langen levensduur want er bestaan nog vrij belangrijke partijen van. mond- en klauwzeer. In ecu brief heeft de minister van justi tie de aandacht van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven gevestigd op de cir culaire van 20 Maart j.l., waarin deze, in verband met het wederom op verschillende plaatsen optredende mond- en klauwzeer, wijst, nu de weidetijd van het vee nadert, op het belang van het zooveel mogeli.uc voorkomen van uitbreiding van die ziekte. De minister van justitie verzoekt den procureurs-generaal de aandacht van de on der hen ressorteerende ambtenaren van heti O. M. op den inhoud vaD genoemde circu laire te vestigen eo hun uit te noodigeiiy zooveel mogelijk met het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken crt landbouw, om mede te werken tot een aan den ernst der overtredingen van de Veewet evenredige bestraffing, rekening te houden, CHLOORVERBINDINGEN IN CHILISALPETER. Het onderzoek der peichloraatcommissie. Het college van directeuren der Rijks- landbouwproefstations brengt ter alge- meene kennis, dat. gehoord de adviezen van de Vereeniging van koopers onder A. H. V., de Vereeniging van fabrikanten en handelaars en andere deskundigen en be langhebbenden, tijdelijk buiten werking wordt gesteld bet bepaalde in den codex meststoffen met betrekking tot het toelaat baar gehalte aan perehloraat in Chilisal- peter, gemalen Chilisalpeter en natronsal peter. Dit tijdelijk buiten werking stellen ge schiedt op verzoek van de door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw ingestelde perchloraatcommissic, aan welke is opgedragen een onderzoek in to stellen omtrent de aanwezigheid en de scha delijkheid voor den plantengroei van chloorverbindingen in chilisalpeter en wel hangende het onderzoek dezer commissie, UITVOER CONTROLE-BUREAU. Te Utrecht had gisteren de jaarverga dering plaats van het Uitvoer-Controle Bu- reau onder leiding van den heer R. P. Bonthuis. Dit bureau met leden exporteurs en veilingen streeft Daar een vrijwillig© controle op den uitvoer van groenten, fruit en aardappelen, tep einde de basis voor den export te versterken, waartoe quali- teitsverklaringen op uit te voeren partijen, worden gegeven, mede gegarandeerd door het U. C. B.-merk, aldus de „Tel." Het bureau werd in 1924 gesticht en be vindt zich nog in de eerste stadia van ont wikkeling, wat wel blijkt uit het feit, dat bijv. 3/1 millioen K.Q. tomaten, op een to talen uitvoer van 52 millioen K.G., ond°r U.O.B.-merk werd geëxporteerd; 2 mil lioen K.G. uien van de 106 millioen K G. totaal. In 1926 werden ongeveer 2 millioen kisten of balen met de verschillende pro ducten van het merk voorzien, waaronder, vooral vroege aardappelen een vooraan staande plaats innemen. Desondanks kwam èn uit de openingsrede van den voorzitter èn uit 't jaarverslag door den directeur, den heer W. H. C, Knapp, uitgebracht, èn uit de door den exporteur J. L. Blijenberg gehouden in leiding naar voren, dat de toekomst zeer hoopvol tal kunnen worden ingezien, daar de appreciatie vaD het buitenland al meer en meer blijkt. Niet het minst uit de be langstelling der verschillende landen, dio het werk van ons controle-bureau als voor beeld bestudeeren, doch ook uit het feit dat het U. C. B. als tusschenscbakel zal kunnen worden aangemerkt, die den handel vergemakkelijkt. Door deze buitenlaDdsche appreciatie zal ongetwijfeld door onze ex porteurs een snel toenemend gebruik zijn' te verwachten. Bij de periodieke bestuursverkiezing wer den het aftredende lid en het plaatvervan- gende lid, de heeren R. Kamstra te Rot terdam en H. J. Houtkooper te 's-Gravcn- hage, herkozen, terwijl in verband met de krachtige actie van het U.C.B. in Noord- Holland, voor een nieuw lid en plaatsver vangend lid van het bestuur werden geko zen de heeren C. Wagenaar Kzn., te Lan- gendijk, lid van de Kamer van Koophan del te Alkmaar en J. Kramer te Zuid- Scharwoude. Volgens „Handelsbelangen" zijn geduren. de de maand Maart bij de gezamenlijks griffies in Nederland 188 crediteurenlijslen gedeponeerd met een totaal passief van f. 3.669 664.79, waarvan pref f. 456 402 20. Vanaf 1 Januari 1928 werden in lolnal passief van f. 7 967.903.59, waarvan prefe rent f. 1.255 259 57. RECLAME. Ome smaakvolle collectie dwlDgt ieder bewonderiog af. KOMT U 00K EENS KIJKEN SN 6641

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9