Amerikaanschen Oorsprong AGENDA. Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van Rrareraxrxw un x v.at MT.v.r.v.MA Maar beste man, besef toch wat je mist als je geen Chief Whip rookt! c VIRGINIA SPORT. Zaterdag. Graanbeurs: Uitvoering zangkoor „Mor genrood". 8 aur nam. Jeruël, le Groenesteeg 16: Bidstond. 8 1/2 uur. 9 Zondag. Jeruël, le Groenesteeg 16: 10 u. v.m. en 61/2 u. nam Samenkomsten. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten 10, 3l/2 en 7*/i uur. Stads-Evangelisatie, Morschweg 69 Paasch samenkomst. Vrije Evang. Gemeente (Middelstegr. 3): 10 en 7,uur. Maandag. Jeruël, le Groenesteeg 16. Verschillende sprekers 6 1/2 uur. Ned. Leger des Hefls (Beestenmarkt 34): Samenkomst 7Va uur. Vrije Evang. Gemeente (Middelstegr. 3): 10 en halfacht uur. K a t w ij k-a a n-Z e eGemeentezaal da Lekkerkerker van Delft. Halfacht n.m. Voorschoten: Openluchtsamenkomst Ned. Leger des Heils, Wjjngaardenlaan. 3 u. R ij w ij k: Opening Wielerbaan-wedstrij den 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 April tot en mei Zondag 8 April (lsten Paasch- dag) waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwiji, Vischmarkl 8, tele foon 552 en Maandag 9 April (2den Paasch dag) nemen waar de apotheken van de heeren G. F .Reysl, Steenstraat 35. telefoon 136 en A. J. Donk, Üuezastraat 31, tele foon 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei- de n wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door do doktoren Muyzert, Kors Seret en Simons, en van Maandagmorgen 8 uur tot Dinsdag morgen 8 nur door de doctoren Horst, Roonacker, Meyboom en Rassera. Te Oegstgeest wordt deze dienst op Eersten Paaschdag waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916, en op Tweeden Paaschdag door dr. Timmermans, tel. 390. De Oegstgeestsche Apotheek, De Keai- penaerstraat 4, tel. 274, is dag an nacht geopend. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Onde A B-boeken. In de Maandagvergadering van de Maat schappij der Nedtrlandsche Lederkunde hield dr. G. J Boekenoogen, van hier, een voordracht over oude A-B boeken. Toen in 1751 door Johannes Enschedé in oud bindwerk het kleine perkamenten hoekje gevonden werd met Latijnsche ge- heden, die door een alphabet worden voor afgegaan en even primitief drukwerk als de overige z.g Cqsteria, wist men niet wat dit eigenlijk voor een boekje was, aldus ving spr aan. Sedert is gebleken dus ging spr. voort dat hel een primitief schoolboek was, éen abecedarium en een voorlooper onzer latere A-B boeken. Het onderwijs in de leeskunst ging eer tijds bij trappen Op den laagsten trap ston den de A-B-kinderen, die niets anders leer den dan de letters onderkennen en bij name noemen. Daarvoor bedienden zij zich van een geschreven of gedrukt A-B-C, al of niet op een plankje (het A-B-bordje) bevestigt, of van een A-B-boekje. Spr. ging de geschiedenis van dit merkwaardig A-B-boek uitvuerig na. Het oorspronkelijke Ahecedarium, van zeer klein formaat en op perkament gedrukt, be vatte alleen een A-B-C het Paternoster, het Ave Maria, het Credo en nog een paar kleine gebeden. Door ontdekkingen van dr. C. P Burger Jr. eenige jaren geleden ge daan, kwam aan hel licht, dat het boekje in bijna onveranderden vorm in de 16de eeuw is blijven voortleven en na de Her vorming vertaald en in een Proteslantsch kleed werd gestoken Zoo werd hel nog in de 18de eeuw in ons land in de scholen ge bruikt en steeds in hetzelfde formaat met roode en zwarte gothische letter op perka ment gedrukt. Naast het Abecedarium had men een ander leerboekje met Latijnsche teksten, die bij het dienen van de mis gebruikt wer den. Dit boekje had een dergelijke ontwik kelingsgeschiedenis als het perkamenten A-B-boek, maar de bibliographen zijn tot dusverre met het geven van een naam ver legen geweest. Spr. toont aan, dat dit boekje de Confiteor werd genoemd. In den ..Regel der Duytsche Schoolmees ters" van Valcooch" (a° 1591) wordt 't per kamenten A-B-boekje aangeduid als de cleyne francynen bedingen" en het daarop volgende leerboek als „de Embder bedin gen", bij andere laiere schrijvers wordt dit het .Groot Endert" genoemd Spr. toont nu aan dat dit Groot' Endert een A-B-boek met Proteslanfsche gebeden uit den te Embden voor de gemeenten onder het kruis gedruk- ten Catechismus was en dat de inhoud, ook verder overeengeslemd moet hebben met dien van het „Groot A-B-C-boek", hel latere „haneboek". Spr, heldert dan de ontwikke lingsgeschiedenis van dit nog in de 19de eeuw in gebruik zijnde schoolboek op. dat zijn naam ontleende aan den groolen haan, die op de tweede bladzijde prijkt tegenover het A-B-C. Na nog eenige bijzonderheden le hebben medegedeeld over de latere A-B-boek^n met een zonder plaatjes, eindigde spr. zijn voor de geschiedenis van het leesonderwijs belangrijke voordracht mei een toelichiing van do door hem opgerichte tentoonstelling van oude schoolboeken, prenten en prenten boeken met het A-B-C uit zijn eigen ver zameling. 1STE LUSTRUM VAN DE ONDERLINGE VEREENIGING VCOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. Op 9 April zal het 5 jaar geleden zijn, dat de Onderlinge Vereeniging voor Zieken- huisverpleging alhier werd opgericht. Aanvankelijk opgericht mei 200 leden, bedroeg het aantal leden in de jaren 1923 tot en met 1927, resp. 1125, 2347, 5224, 10190 en 15614. Op 1 April van dit jaar, was het ledental gestegen tot ruim 17000. Hel aantal leden dat gemiddeld per week wordt ingeschre ven bedraagt 100-^-120. Dal de uit te keeren verpleegdagen. met de stijging van het ledental gelijken tred houden, moge hieruit blijken, dat van 1923 tot en met 1927. werden uitgekeerd resp. 192, 724, 2707. 6681 en 11486 verpleeg dagen. Op 1 April van dit jaar was dit ge tal reeds p!m. 7000. Over 1927 werden 484 leden verpleegd, 190 operatie's vonden plaats. 138 maal werd van ziekenvervoer gebruik gemaakt, aan 34 leden werd uitkeering voor bestra ling gedaan. Uit deze gegevens zal men wel tot de* conclusie komen, dat deze vereeniging in de 5 jaar van hoar bestaan, bewezen heeft in een groote behoefte voorzien. RECLAME. 6914 In duizenden gezinnen weet men door practische ervaring, dat voor koken en verwarming A.P.C.-pe troleum de beste en voordeeligste is arc HOLLANDSCHE Mij. VAN LANDBOUW. Onder voorzitterschap van den heer C. Bakker vergaderde Donderdagavond de af- deeling Leiden en Omstreken van de Hol- landsche Mij van Landbouw. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris, dr D. G. -Ubbels, gelezen en onveranderd vastgesteld. Van hel hoofdbestuur was een schrijven ingekomen inzake het mond- en klauw zeer. Voorlezing werd niet gedaan, daar naar aanleiding van deze circulaire reeds veel over deze kwestie in hel orgaan is ge schreven De voorzitter stelde voor, een nader schrijven van hel hoofdbest. voor kennisgeving aan te nemen, aangezien be strijding van mond- en klauwzeer wel zeer goed bedoeld is. maar dat blijkt, dat de ent stof niet ruim genoeg voorhanden is. Op een vraag van dr. v. Sillevoldt, of er ook gevallen bekend zijn. dal aan het verzoek om entslof te verkrijgen, niet is voldaan, wordt geantwoord, dat zulks in derdaad hel geval is. Dr. Ubbels licht een en ander nog na der toe en zegt. dat er in de eerste circu laire als het ware gouden bergen zijn be loofd De verwachtingen worden echler beschaamd, omdal het H.B. niet aan alle aanvragen kan voldoen en derhalve lede ren veehouder den raad geeft zooveel mo gelijk zelf te zorgen voor inspuiting. Op voorstel van dr. Sillevoldt werd be sloten het H. B. te berichten, dat men met leedwezen van zijn laatste schrijven heeft kennis genomen. Een schrijven van het Provinciaal Be stuur inzake opgave van evt. wenschen ten aanzien van het aanleggen van nieuwe wegen voor het begaan door paarden, werd voor kennisgeving aangenomen, om dat de afd weinig belang hierbij kan heb ben. De .voorz. voegde daar evenwel aan toe. dat een weg als die van Den Haag- Haarlem, zooals hij gedeeltelijk gereed, ge deeltelijk in aanleg is, verre van ideaal is voor het vervoer met paarden, doch het verkeer eischl hier andere zaken, zoodat de afdeeling hier toch niets kan doen. De_beschrijvingsbrief voor de op 11 April te Amsterdam te höud.en algemeene ver gadering leverde geen stof tot bespreking op. Tot afgevaardigde naar deze verga dering werd vervolgens benoemd de heer C. Bakker, tot plaatsvervanger de heer De Graaf Door den penningmeester den heer Die ben werd vervolgens verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. De inkomsten be droegen f31120, de uitgaven f 294.45, zoodat er een saldo is van f 16.75. Het aan tal leden liep terug van 55 tot 60. De kascommissie bracht bij monde van den heer B v. Dorsten gunstig rapport uit over het gehouden beheer, waarop den penningmeester dank werd gebracht en déchany? werd verleend. Na een korte rondvraag werd de verga dering gesloten. DE A.S. 1 MEI-VIERING DER LEIDSCHE MODERNE ARBEIDERSBEWEGING. Er begint thans teokening te komen in dc plannen voor de a s 1 Meiviering. Het Meicomité stelt zich voor dat de viering van deze arbeidersfeestdag in hoofdzaak het zelfde karakter zal hebben als vorig jaar. Het Kinderfeest wordt weer gehouden in de groote Stadszaal, van 9 tot 12 uur des morgens Met het oog op de te verwachten groote deelname wordt het kinderfeest in 2 ge deelten gehouden. De 2 groepen trekken resp. om halfnegen en halfelf vanaf het Volksgebouw naar de Stadszaal. Als het Meicomilé slaagt, zullen de klei nen op hun wandeling met muziek begeleid worden. Op Zondag vóór 1 Mei en op den Mei dag zelf worden propagandafietsiochten gehouden door de stad, met roode vlaggen op de fiets. Natuurlijk wordt hiervoor evenals verle den jaar weer op een buitengewone deel name gerekend. Des middags van 2 tot 4 uur heeft in het Volksgebouw een gezellig samenzijn plaats, waar muziek gemaakt zal worden en het duo v. d. WoerdBeurse voor de gezellige stemming zorgt. De avondvergadering wordt met het oog op den fakkeloptocht, welke na afloop plaat9 heeft, vroeg gehouden. De vergade ring, waar Koos Vorrink zal spreken, vangt aan te 7 uur en eindigt half negen. Daarna heeft om 9 uur de groote fakkel optocht plaats. Vanaf de plaats van opstel ling. de Papengracht, wordt langs een na der bekend te maken route gemarcheerd. Om voor voldoende muzikale begeleiding te zorgen, heeft het Meicomité besloten dit maal 3 muziekkorpsen le laten meewerken. Dit zijn. in vogelvlucht, de plannen voor de a.s. 1 Mei viering. De deelname was ver leden jaar buitengewoon goed. Het Mei comité verwacht dat ook dit jaar de vele honderden arbeiders uit de beweging met hunne vrouwen voor een massale deelname aan het 1 Mei-feest zullen zorgen. WONINGBOUW. Uit het verschenen April-nuramer van Volkshuisvesting", orgaan van de Federatie van Woningboawvereenigingen te Leiden, blijkt, dat men in Tuinstadwjjk ook radio- distributie overweegt. Ondernemer is de heer J. v. d. Wegen, Seringenstraat 3. Omtrent de financieel© uitkomsten van de Woningbouwvereen. „Tuinstad wijk" wordt vermeld, dat de exploitatie-rekening over 192"i van plan I dit zjjn de heele huisjes, die in dén duren ttfd zjjn gebouwd sluit met een nadeelig saldo van f. 35.271.661/2. Deze nitkomst mag als nor- maai worden beschouwd, daar bij het vast stellen van de huren op een bijdrage van rijk en gemeente in de exploitatiekosten tct een bedrag van ongeveer f. 38.000 is gerekend. Wanneer rgk en gemeente bij de exploitatie van deze huizen niet hielpen, ziuóen de toch reeds te hooge huren met 40 pet. moeten worden verhoogd. De exploitatie van plan II, de boven- en benedenhuizen, is gunstig te noemen. Do rekening over 1927 sluit met een voor- deelig saldo van f. 1.223.68>/s. Ook bet vorige jaar was er een surplus. Voor deze huizen RECLAME. 6797 ChiefWhip 2 De beste voor Uw gezondheid! OOK MET KURK EN COUD ARDATH LONDON wordt geenerlei bedrage in de exploitatie kosten verstrekt. Hnurverlies, welke in plan I b(j het duurste woningtype herhaaldelijk voorkomt, doordat woningen leeg staan, is hier niet. Het bestuur heelt een respectabele lijst van liefhebbers voor deze woningen, die een gemiddelde huur van f. 4.75 hebben. Bij vertrek van een bewoner is er onmid dellijk een opvolger. Aan ae bim nko t te houden jaarverga dering zaï het bestuur voorstellen bij wijze van proef gedurende een jaar iemand in vasten dienst der vereeniging te nemen, ten einde de dagelijks voorkomende werkzaam heden te doen verrichten. Een oommissie uit bestuur en commissarissen heeft deze zaak nauwkeurig onderzocht en komt op grond hiervan eenstemmig tot de conclusie, dat aanstelling van zulk een vaste kracht voor de vereeniging aanbeveling verdient. NED. BOND VAN KAPPERSPERSONEEL. Donderdagavond kwamen de leden der Leidsche afdeeling van den Ned. Bond van Kapperspersoneel in de bovenzaal van hotel Centraal aan de Brecstraat in open bare vergadering bijeen. Na een inleidend woord van den bonds- penningmeesler, den heer G. H. Oschatz uit Den Haag werd besloten tot het houden van een demonstralie-avond, welke nog deze maand gegeven zal worden. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden tot voorzitter, de heer A. van Wijk. tol secretaris de heer J. Huis man, Ververstraat 14a en tot penning meester de heer S. Verver. HOOGHEEMRAAD SCHAP RIJNLAND. Bü de verkiezing in het 16e district (Zoe- termeer) is herkozen tot hoofdingeland- plaatsvervanger de heer N. Olieman Jzn. In het 11de district (Reeuwijk) zal een herstemming plaats moeten hebben voor hoofdingeland tusschen de heeren J. van Spengen en S. Moons, en tusschen de heeren H. J. Lefeber en J. van Spengen voor hoofdingeland-pl.v.v. Ook in het 4e district (Lyndon! inoet voor de verkiezing van hoofdingeland-plv.v. herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. H. Lagers en J. F. Gehrels. OPGEPAST. Er is weer een zigeunervrouw aan het werk om winkeliers te benadeelen op de zelfde manier zooals de andere zigeunerin die op heeterdaad betrapt gearresteerd werd, dit deed. De vrouw wist van een winkelier waar zij iets kocht en wien zij vroeg kwartjes te mo gen uitzoeken, vij[-en-tachtig cent te stelen. Bij K B. is herbenoemd tot Kanton rechter-plaatvervanger alhier mr. M. B Vos. De heer A. J. P. Spiesz, Inspecteur der Gemeente-Belastingen alhier, door de Stalen van Z.-Holland benoemd tot hoofd commies ter Provinciale Griffie van dit ge west. zal Zaterdag 14 dezer den gemeente dienst verlaten en Maandag 16 dezer zijn functie ter Provinciale Griffie aanvaarden. In de Nieuwe Vaart is een kano drijvende gevonden. Door de politie is gisteren aangehou den zekeren M. W„ die een agent, welke hem wegens dronkenschap op ae Uiterste gracht wilde arresteeren, in den vinger had gebeten. In het vorige jaar heeft prof. L. van Italiie met dertig studenten een bezoek aan Londen gebracht, waar wetenschappelijke instellingen en fabrieken werden bezichtigd. De volgende week zullen prof. Greenish met 36 studenten van de Londensche Uni versiteit dit bezoek beantwoorden. Het gezelschap zal verbljjf houden te 's-Graven- hage en o.a. Leiden, Rotterdam en Amsterdam bezoeken. De firma Burgersdijk en Niermans exposeert tijdens de tentoonstelling in de Lakenhal, in den Templum Salomonis, 200 reproducties van werken van Albrecht Diirer, f Door de Ned. Spoorwegen zijn heden en zullen Maandag Tweeden Paaschdag 25 extra vóór- en volglreinen tusschen Am sterdamLeidenRotterdam worden inge legd, terwijl ook extra treinen naar Ant werpen en Brussel-Noord zullen loopen. Bovendien zullen alle treinen nog extra vereterkt worden. Op de voornaamste stations zullen ook nog extra treinstellen gereed gehouden wor den, om bij buitengewone drukte dienst le kunnen doen. Op de lijn LeidenUtrecht zullen geen extra treinen loopen, maar zullen de treinen met twee en vier rijtu- gen versterkt worden. Onder leiding van prol. dr. J. Ph. Vogel heeft hier een bespreking plaats ge had met de leiders der cursussen in de Oostersche talen, die vanwege het instituut Kern alhier en te Amsterdam gehouden zjjn. De resultaten dezer cursussen bleken zoo danig geweest te zjjn, dat besloten werd ze in de periode 1928-1929 voort te zetten. De N. Z. H. T. M. vervoerde in Maarl 1928 op de lijnen Scheveningen Lei den Katwijk Noordwijk, met inbegrip van de Stadslijn Leiden 109.507 passagiers tegen 110.862 in Maart 1927. Op de stoomtramlijn LeidenHeemstede waren de cijfers in Maart van dit jaar 7845 in Maart 1927, 7777. Gistermiddag is van het vaartuig „De Waarheid Wint", liggende in de haven van Wassenaar (schipper C. Kreeft), de mast losgeschoten en neergevallen op den 30- jarigtn schipper. Ernstig gewond is de man raar het Diaconessenhuis alhier vervoerd, waar hjj gisteravond aan de bekomen ver wondingen is overleden. Op verzoek van de Justitie is alhier aangehouden en overgebracht naar Venlo d< woonwagenbewoner M. K., gedomicilieerd te Maastricht. De man wordt ervan verdacht een valschen naam te hebben opgegeven. Ten nadeele van den heer J. v. B. is van den Apothekersdijk een handwagen ontvreemd. In het R.K, Wees- en Oudeliedenhuis aan de St. Jacobsgracht heeft de Brandweer gisteren aen klein schoorsteenbrandje ge- bluscht. Hoofden van bedrijven, dus ook van winkels, worden er aan herinnerd, dat het ingevolge de arbeidswet verboden is: le. kinderen beneden 14 jaar of nog leer plichtig, arbeid te laten verrichten (loop werk is ook arbeid) en 2e. personen beneden 16 jaar arbeid te verrichten, bestaande in het door trappen voortbewegen van een transportdriewieler. VOETBAL. EEN COMPETITIE VOOR POLITIE- ELrr ALLEN. Dinsdagvoormiddag om 10 uur wordt in café ,,De Harmonie" een vergadering ge houden van afgevaardigden van politie-elf- iallen om tot het instellen van een politic- competitie te komen Hieraan zal waar schijnlijk ook Leiden deelnemen. Dinsdagmiddag worden wedstrijden ge speeld op het A.S.C.-terrein aaD de De Kempenaerstraat. Van 2i uur speelt het 3—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2