overwerkte izenuwen MIJNHARDT'S JfynKandts rniwMiïeüen Maandag a.s. - 2 uur (2e Paaschdag) LUGDUNUM O.N. A* GEMENGD NIEUWS. DE FONDSENMARKT. De Concurrent, Haarl.str. 62, b. d. Vrouwensteeg tabletten ZWEMMEN. OVER DE „STRAAT VAN GIBRALTAR". Uit Tariga wordt gemeld, dat de Engel- fcche zwemster mies Gleitze er in geslaagd Is in 12 uur en 15 minuten over de Straat van Gibraltar te zwemmen. BILJARTEN. BEKERWEDSTRIJDEN „HET GROENE LAKEN". Bij de voortgezette bekerwedstrijden van Groene Laken zijn de volgende resultaten verkregen pt. h.s. brt. gem. IW. v. d. Linden (Gr. L. I) 125 13 40 3.12 De Koning (Pool I) 96. 7 40 2.40 A. Rijsdam 88 13 31 2.83 A. Deijnen 125 20 31 4.03 P. Meters 100 12 41 2 43 N. N. 125 11 42 2.97 'J. Hooidonk 86 15 29 2 96 A. Kulk 125 31 30 4*16 J. Bruininkx 125 14 29 4 31 •W .F. K. 109 18 2S 3.89 Totaal: Groene Laken 524 pnt., Pool 1 580 pnt. pt. h.s. brt. gem. H. v.Wtjde (Gr. L. II) 89 10 44 202 H. Hol (Pool II) 100 10 44 £27 D. Overdjjk 100 7 48 2 06 P. S. 69 7 48 1.43 H. Franken 79 11 49 1.61 E. Renée 100 14 50 2.— C. Leek 100 16 49 204 S. 77 9 49 1.57 W. v. d. Kaai 100 10 60 1 66 II. 88 6 59 1.49 j Totaal: Groene Laken II 4.68 pnt.. Pool II 4.34 pnt. A.s. Dinsdag speelt Concordia I tegen het Groene Laken L GYMNASTIEK. KON. NED. GYMNASTIEK-VERBOND. Viering 60-jarig bestaan gednrende de Pinksterdagen te Utrecht. De deelneming aan de feesten zal, geheel overeenkomstig de daaromtrent gekoester de verwachting, groot zijn. Ongeveer zestig adspiranten- en negentig turnersvereenigingen. uit alle deelen van het land, hebben tot nog toe haar mede werking toegezegd. Hierdoor staat het thans reeds vast, dat meer dan honderd zestallen aan den drie kamp voor turners en meer dan negentig zestallen aan den driekamp voor turnsters zullen deelnemen. Omstreeks tachtig juryleden een aantal Öat bij geen ander turnfeest noodig is hebben zich tot de beoordeeling der te leve ren praestaties bereid verklaard. De deelneemsters en deelnemers zullen worden ondergebracht in het Jaarbeursge bouw en vier scholen. Het zal belangwekkend zijn bij deze Bondsuitvoering de groote wijzigingen na te gaan, welke in de laatstverloopen jaren in de techniek van het turnen hebben plaats gehad. Nieuwe opvattingen inzake de gyra- nastiekbeoefening. deels aan buitenlandsche voorbeelden ontleend, hebben haar invloed doen gelden. Zoowel de nummers, welke in massa worden uitgevoerd, als de oefeningen der vereenigingsgroepen zullen in sommige opzichten verrassende resultaten bieden. Algemeene vrije oefeningen zullen, op speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerde muziek, worden verricht. De 24ste Bondsuitvoering zal derhalve niet alleen door haar omvang, doch ook door de uitingen van tie nieuwe richtingen in het turnen van groole beteekenis worden. De gymnastiek zal van 2529 Mei (Pinksteren) te UJrecht hoogtij vieren 1 DE OLYMPISCHE DAMESPLOEG. De selectiewedstrijden. Gisteren zijn te Den Haag selectiewed strijden gehouden voor de twintig dames die voorloopig aangewezen waren om op de Olympische Spelen te Amsterdam uit te komen. De Internationale Turnbond be sloot dat ieder land slechts 10 turnsters mag laten uitkomen, zoodat een nadere se lectie noodzakelijk va». Het totaal aantal punten bedroeg 360. Zes dames zijn thans definitief aangewe zen. 1. Mej. M. v. Randwijk (Donar) 268} punt; 2. Mej. M. v. d. Berg (W.I.K.) 265-% punt; 3. Mej. A. v. d. Vegt (Hygiëa) 255 punten; 4. Mej. R. Wenckebach (Donar) 250} punt; 5. Mej. M Burgerhof (Donar) 239 punten6. Mej. C. Steffolaar (Hellas) 23&V& pnt. Voor de overblijvende elf dames, de drie die verhinderd waren en waarschijn- lijk nog enkele Amsterdamsche dames, zal binnenkort opnieuw een selectiewedstrijd worden gehouden, waaruit dan nog vier da mes ter completeering van de ploeg en vijf reserves gekozen zullen worden. RECLAME. 6889 Toegang 80 cent. Jongens 15 cent. Voorziet U tijdig van plaatsbewijzen bij den Haer B. DEVILÉ, Nieuwe Rijn 26. EEN KLACHT TEGEN *N ROTTERDAMSCH RAADSLID. Proces-verbaal tegen den com- mnnist Van Eurink wegens voortdurend onbehoorlijk op tieden? De Rotterdamsche loco-burgemeester, mr. A. de Jong, heeft een schrijven gericht tot den officier van Justitie in zake het optre den van den heer Van Burink. In den raad onzer gemeente, aldus het schrijven, vinden meermalen wanordelijk heden plaats, veroorzaakt door het lid, den heer Van Burink. Zijn optreden belemmert herhaaldelijk de geregelde behandeling en afdoening van zaken. Om wetten en regle menten zegt hij zich weinig te bekomme ren. In de zitting van 8 November 1927 heeft hij zelfs ronduit verklaard, dat hij in den raad zat om de zaak op te ruien, te saboteeren en bespottelijk te maken. Na aflegging van de eeden en belofte bij den aanvang van de nieuwe zittingsperiode her haalde hij nogmaals openlijk, dal uit zijn .vierjarige praktijk in dezen raad wel gen bleken was, wat die verklaring en belofte voor hem waard waren. Mr de Jong beklaagt zich thans bij den officier over hetgeen in de laatste zitting is voorgevallen, terwijl naar zijn overtuiging het gebeurde niet door art. 47 der Ge meentewet wordt gedekt. In het schrijven worden dan drie feiten genoemd, waar onder de weigering van den heer Van Bu rink de zaal te verlaten, nadat de raad be sloten had hem voor verdere zitting uit te sluiten. Dit optreden van het raadslid, zoo vervolgt het schrijven, acht ik wettelijk strafbaar, wijl het geschiedde na aanne ming van het voorstel tot ontzegging van den toegang tot en het verblijf in de raads zaal en de daarbij behoorende lokaliteiten. Het doet mij leed, dat ik tot deze stappen moet overgaan. Veel liever had ik ge- wenscht, dat de heer Van Burink in de da gen, die sinds de raadszitting zijn voorbij gegaan, over hel gebeurde zijn spijt had be tuigd. Maar de eer van den raad in onze 9tad gedoogt niet de looneelen, die telkens voorvielen. Ten slotte verzoekt de loco- burgemeester, dat tegen den heer Van Bu rink ter zake V3n het gepleegde proces verbaal zal worden opgemaakt. BRANDENDE AUTO TE WATER GEREDEN De chanffenr tijdig van den wagen gesprongen. Te Amsterdam reed Donderdagmiddag een ledige vrachtauto van een expeditie- firma langs de Heerengracht ter hoogte van perceel 67. Op een gegeven oogenblik sloeg de motor terug en op hetzelfde moment vloog de auto in brand. De vlammen sloe gen aan alle kanten uit den motor en daar het reservoir nog een groote hoeveelheid benzine bevatte, nam de chauffeur een kloek besluit en reed den wagen te water. Hij wa9 zoo verstandig intijds er af te springen. De inmiddels verschenen motor- spuit van de brandweerkazerne aan de Prinsengracht, behoefde geen dienst te doen De auto, waarvan de motor geheel vernield is, werd later door het reddings toestel van de brandweer na veel moeite op het droge gebracht. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Een anto vernield, maar geen persoonlijke ongelukken. Donderdagmiddag ongeveer 2 uur heeft een aanrijding plaats gehad op den onbe- waakten overweg bij Schoorldam (N.-H.), tusschen een vrachtauto uit Haarlem, te- rugkeerende uit Helder en de stoomtram, die in de richting Warmenhuizen ging. De auto werd geheel vernield. De bestuurder en diens zoon kwamen met den schrik vrij. Het ongeval ontstond, doordat de be stuurder-eigenaar zijn aandacht te veel had geconcentreerd op den motor, waaraan iets scheen te haperen. MALVERSAT-I TE HALST! *iN. Da oud-gemeente-ontvanger ge arresteerd wegens verduistering van f. 13.000. Reeds eenige dagen deed in de gemeente Halsteren hel gerucht de ronde als zou de oud-gemeente-ontvanger verschillende malversaties hebben gepleegd. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat deze persoon, R. genaamd, groote kastekorten heeft ge kregen in den loop der jaren. Reeds lang hadden deze tekorten moeten bestaan, doch het wa9 steeds mogelijk, doordat R. pen ningmeester was van de Anvergne-polder, secretaris-penningmeester van den Bey- moerpolder, penningmeester van de HaJ- stersche Brandassurantie en penningmees ter van de Harmonie en het Armbestuur, bij het controleeren van een kas, gelden uit een niet-gecontroleerde kas over te bren gen, waardoor oogenschijnlijk die kas in orde was. Hierdoor bleven de tekorten jarenlang verborgen, totdat dit jaar het bestuur van den Auvergne-polder voor een belangrijk werk f. 9000 noodig had, die men betaalbaar stelde bij penningmeesler R. Men meende, dat er een bedrag in kas was f. 9.300. R. bleef echter in gebreke het bedrag van f 9000 te betalen, doordat er geen vol doende geld in de andere kassen was. Het bestuur van den polder kreeg argwaan en gaf het accountantskantoor Nijst en Co. op dracht naar de boeken een onderzoek in te stellen. Hierbij kwamen de tekorten aan het licht. De officier van Justitie te Breda werd met het geval in kennis gesteld. Het justi tioneel onderzoek leidde tot het vaststellen van de volgende tekorten: polder Auvergne f. 9300, polder Beymoer f. 1430, Halstersche Brandassurantie f. 4200. De gelden voor het Armbestuur en de Harmonie waren nog aanwezig. t Donderdagmiddag om drie uur is R. door den burgemeester in diens hoedanigheid van hulp-officier van justitie voor den rech- ter-commissaris te Breda geleid. Bij dit on derzoek waren o.m. aanwezig verschillende bestuursleden van bovengenoemde polders. De 70-jarige oud-gemeente-ontvanger R. stond zeer hoog aangeschreven en stond be kend als een hulpvaardig ambtenaar. BRANDEN. Te Borne vier huizen een prooi der vlammen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag omstreeks halftwaalf werd brand ontdekt in een groote schuur van den heer Lelieveld in De Geest te Loosduinen, in welke schuur honderden rietmatten en tuindersgereed schappen waren geborgen. De vrijwillige Loosduinsche brandweer begaf zich per schuit naar den brand, maar veel te redden viel er niet meer. Ook de Haagsche brandweer rukte uit, maar moest onverrichterzake terugkeeren, daar de plaats yan den brand voor de spuit niet bereikbaar was. De schuur is geheel vernield. Verze kering dekt de schade. De oorzaak moet vermoedelijk worden gezocht in broeiing der matten, daar in de schuur niet gestookt werd. Te Borne heeft een hevige brand gewoed aan de Deldensche straat, waar een blik van 4 woningen, bewoond door zes gezin nen, een prooi der vlammen werd. Alleen een gedeelte van het café Wissink bleef ge spaard. De huizen waren verzekerd, de in boedels gedeeltelijk. Doordat de straat op gebroken is en de organisatie der gemeen telijke brandweer faalde, had het blus- 9chingswerk in hoofdzaak plaats door de fabriekshrandspuit der firma Spanjaard. Vrijdagochtend omstreeks vijl uur is brand uitgebroken in de meubelfabriek van de firma Gebrs. Salet, te Leeuwen. Het vuur vond gretig voedsel in den voorraad meubelen en spoedig stonden de werkplaats, waar ook de machines staan, en de daarboven gelegen opslagplaats van meubelen in lichtelaaie. Spoedig waren twee motorspuiten ter plaatse. De brandweer vatte het vuur krach tig aan en trachtte voornamelijk het naast de fabriek gelegen woonhuis en de groote opslagplaats van hout te redden. Dit gelukte. De meubelfabriek brandde totaal uit. Ten gevolge van den brand zjjn vjjftig arbeiders werkeloos. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die waar schijnlijk meer dan een halve ton bedraagt, wordt door verzekering-op beurspolis gedekt. Te Wapenveld is gisternacht het huis, toebehoorende aan de diaconie der Ned, Herv. Kerk en bewoond door den fabrieks arbeider R. Remmers, tot den grond toe afgebrand. De inboedel en een geit gingen verloren. Huis en inboedel waren verzekerd, HET RAADSEL VAN VLODROP. Wij hebben onlangs medegedeeld, aldus de „Tel.", dat zoowel door den commissaris der Koningin in Limburg, als vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek een on derzoek is ingesteld naar het feit, dat in de gemeente Vlodrop ongeveer 400 inwoners minder aanwezig zouden zijn dan in het bevolkingsregister stonden ingeschreven. Wij vernemen thans, dat de rapporten met de resultaten van dit onderzoek dezer dagen ter kennis van de Regeering zijn ge bracht. Zoowel uit het rapport van den commissaris der Koningin als uit dat van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is gebleken, dat de fout haar oorzaak vond in de onvoldoende conlróle ten aanzien van de bevolkingsboekhouding van de zijde der ge meente-secretarie op de bevolking van het klooster St. Ludwig. Het is gebleken, dat personen die reeds uit dit klooster waren vertrokken, nog in het bevolkingsregister ter gemeenle-secre- tarie stónden ingeschreven. Reeds sedert lang, zoo vernamen wij nog, schijnt het aan het noodige contact tusschen de ge- meente-sècretarie en het klooster te hebben ontbroken. Intu9schen heeft op last van den Com missaris der Koningin een nieuwe telling der bevolking van Vlodrop plaats gehad, waarbij het zielental 1685 bleek te zijn. SCHEEPSONTPLOFFING OP CURASAO. Dooden en gewonden. Volgens een telegram uit Willemstad heeft aan boord van het Nederlandsche tankstoomschip Chepita van de Curacao- sche Scheepvaart Maatschappij te Willem stad, dat zich in het drijvende droogdok be vond, in de tanks een hevige ontploffing plaat9 gevonden. Het schip heeft zware schade aan het ca9co en over het dek be komen. Bij het ongeval zijn omgekomen twee Nederlanders, n.l. J. C. van Luyk, afkom stig van Vlissingen, en W. H. J. Haesak- kers, afkomstig van Schiedam, terwijl nog worden vermist J. Nagelkerke, eveneens af komstig van Schiedam, en twee personen afkomstig van het eiland Curasao. Gewond werden F. G. van Dijk, afkom stig van Den Haag en B. de Ruyter, van Rotterdam, zoomede vijf personen van Curagao. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. BRUTALE SMOKKELAARS. Hun anto doorzeefd met kogelt. Uit Kevelaer meldt Wolff, dat de douanen aan de Duitech-Nederlandsche grens Don derdagmorgen bij Twistelen beproefden een bestelwagen aan te houden. Deze reed ech ter ondanks geroep en nagezonden kogels door. Een zelfde geval werd later door an dere douanen gerapporteerd. De achtervol ging werd daarop met fietsen voortgezet en de wagen werd bij Kevelaer bereikt, waar hij echter weer wist te ontsnappen. Eerst tusschen Wetten en Capellen kon men den wagen tot staan brengen en bleek dat deze door ontelbare kogels was doorboord. De inzittenden, een Duitse her en een Hollan der, waren als door een wonder ongedeerd gebleven. Zij werden aan de politie te Gel- dern overgeleverd. In den wagen werd 2000 2600 Kg. kof fie en cacao gevonden, alsmede auto- en fietsbanden, welke smokkelwaar in beslag ls genomen. RECLAME. BELANGRIJKE UITVERKOOP van Spiegels, Schilderstukken. Ook voor het omlijsten van pltaatwerk. Foto's enz. Van ouds bekend adres 5606 De jongste week kenmerkte zich voor de Amsterdamsche fondsenmarkt door een min of meer geënerveerde stemming welke zijn oorzaak voDdt, op de allereerste plaats in de afschaffing der rubber-restrictie welke met name voor de producten-markt een zeer aanzienlijke reactie in het leven riep. De noteering voor rubber daalde belang rijk en eigenaardig is wel het verschijnsel dat geen of slechts weinig steun werd ver leend. Blijkbaar vertrouwde ook de contra mine niet al te veel op mogelijk voor de hand liggende conclusies en wilde zij blijk baar allereerst afwachten wat de likwidafcie der talrijke hausse-posities alsnog zou op leveren. Ten aanzien van de afschalfing der rubberrestrictie en haar mogelijke gevol gen zijn de meeningen natuurlijk verdeold. In Amerikaansche insiders-kringen is men van meening, dat wat ook de onmiddellijke gevolgen mogen zijn, de opheffing van het Stevenson-schema op den langen duur ze ker de stabilisatie van den marktprijs zal bewerkstelligen. In de kringen der Ameri kaansche rubberfabrikanten verwacht men in de toekomst een prij zen-oorlog tusschen Engelsche en Nederlandsche producenten, waarbij de eerstgenoemden de laatsten wel tot een vorm van samenwerking zullen dwm gen. In Engeland is Financial Times van meening, dat de Engelsche producenten door de Nederlanders, wier neiging tot samenwerking door de opheffing der res- strictie sterk moet zijn bevorderd. De En gelsche producenten kunnen hun produc tie van 60 procent der standaard-productie opvoeren tot aan de volle capaciteit en in de komende maanden belangrijke voorraden aankweeken. Daardoor kan het initiatief in de rubber-industrie weer in handen van Engeland komen. Bovendien zal de bedreiging van een groote surplusproduc- tie de Amerikaansche verbruikers, die groote voorraden hebben, van de wensche- lijkheid om de rubberprijzen niet aan het ongebreidelde spel van waag en aanbod over te laten. Tegenover deze opvattingen staat de mee- ning van de „Daily Telegraph" welke in een commentaar op de afschaffing der rub berrestrictie cpmerkt, dat de Nederland sche belanghebbenden bij de rubbercultuur, die enorme winsten hebben gemaakt, door dat zij zich niet bij de restrictie hebben aangesloten, thans overtuigd zullen zijn van samenwerking met de Britsche rubber- producenten. Inmiddels staat dit blad op het standpunt dat de wederinvoering der restrictie gewenscht is en wel in een vorm die een grooteren waarborg geeft dat het huidige schema. Hoe men elders over de afschaffing der restrictie intusschen ook denkt, vast sta-at wel, dat men het er over eens is, dat een scherpe prijsdaling van een ander het ge volg moet zijn. De jongste prijsdaling is slechts een uitvloeisel van speculatieve posities, maar zoodra het feit der afschaf fing op de speculatieve markt is verwerkt, komt de beurt a-an de reëele prijsvorming en deze zal wel moeten volgen in den weg die haar thans door de speculatie is ge wezen. Inmiddels heeft de betrokken fondsenaf deeling uiteraard op het nieuws deT af schaffing gereageerd, maar tooh op kalme wijze. De reactie op de productenmarkt was veel gTOoter dan op de aandeelenmarkt, waaruit blijkt dat de posities in rubberaan- deelen zich in tamelijk goede handen bevin den en dat de likwidaties afkomstig zijn van minder goed gesitueerde belangheb benden. Daarnaast vertegenwoordigen de Hollandsche aandeelen immers een groote mate van intrinsieke waarde, zoodat uiter aard een reactie minder groot zal zijn. Van eenige paniekstemming was dan ook geen sprake en zulks wordt ook wel bewezen, door het koersverloop dat binnen beperkte grenzen bleef. De bonafide houders waren absoluut niet geneigd om tot verkoopen over te gaan en achtten de prijsdaling te Londen sterk overdreven en evenals wij een gevolg van de loopende speculatieve posities. Zooals steeds bij soortgelijke ge beurtenissen het geval is, ontwikkelde zich in de betrokken fondsen eenige contramine, echter niet van grooten omvang. In ieder geval is de marktpositie van rubberwaarden ten onzent zeer gezond ook al hebben de vooraanstaande soorten zich eenig koers verlies moeten getroosten. In vergelijking met Londen is de reactie ten onzent inder daad van bescheiden omvang geweest. In verband met de feestdagen is de beursweek met den dag van Donderdag geëindigd. De tendenz was tenslotte belangrijk beter het geen ook in de slotnoteeringen tot uitdruk, king kwam. Intusschen hadden de overige cultuur-af- deelingen eenigszins te lijden van het ver loop op de rubber-afdeeling. Zoo waren suikerwaarden niet bijster geanimeerd, deels ook als gevolg van de zwakkere sui kermarkt te New-York. Overigens hebben ook likwidaties van loopende posities tot die zwakkere stemming medegewerkt. Wat de positie der suikermarkt betreft, zoo is deze niet bepaald ongunstig te noe men, vooral niet voor de Hollandsche maat schappijen, die gemiddeld een zeer goeden prijs maken. Tot nu toe is door de V.I. S. P. in totaal een «hoeveel he id van 1.050.000 ton verkocht. De verkregen gemiddelde prijs i9 f 16,50 per 100 K.G., hetgeen belangrijk hooger is dan de gemiddelde prijs van 1926, welke f 15.85 per 100 K G bedroeg. Oogst 1927 heeft gemiddeld f. 17,71 opgeleverd. Derhalve zal de gemiddelde prijs van 1928 wel beneden dien van 1927 blijven, vooral als men bedenkt, dat er nog belangrijke hoeveelheden uit oogst 1928 moeten ver kocht worden en in aanmerking nemende, dal de huidige prijs f. 15.25 bedraagt. Over 1928 verwacht men intusschen een oogst van 2 050.000 ton suiker, hetgeen ca. 12 pCt. meer is dan de oogst van 1927. De tabaksafdeeling kon zich evenmin ont trekken aan de flauwe tendenz die de beurs in de jongste dagen kenmerkte Het meest hiervan hadden nog te lijden certificaten Oostkust, welke op een lager koersniveau RECLAME. kalmeeren en worden gesterkt door i^^^^6uisje75c^i^pott^nDrogistefv 6878 belanden, hoewel het slot der week we derom eenig herstel bracht. De overige afdeelingen waren vrijwel zonder affaire en geven daardoor zoo goed als geene gelegenheid tot eenige uitvoerige bespreking. Zoo waren b.v. scheepvaart waarden al zeer kalm. Petroleumwaarden lagen verlaten in de markt. Koninklijke daalden tot beneden de 340 pCt. doch kon den zich naderhand weer eenigszins her stellen. Panolan waren iets beter gesitueerd •op de gunstige productie-berichten. In de afdeeling der industrieele waarden ging minder om dan zulks in de laatste dagen het geval is geweest. De stem ming was, een enkel speciaal fonds voorbe houden, niet bijster willig. Voor Philips- aar.deelen zelfs zwak te noemen, hoewel deze aanvankelijk zeer willig waren. Jur- gens-aandeelen bleven zoo goed als onver anderd. Van Kunstzijde-aandeelen bestond eenige belangstelling voor Maekubee's Int. Vicose iets lager evenals Hollandsche Kunst zijde. Nadat er in geen weken eenige no teering had plaats gevonden, werden in de jongste dagen wederom aandeelen Scholtens Carton- en Papierfabriek verhandeld. De koers van dit aandeel steeg in de afgeloopen dagen resp van 197 op 218. terwijl de slot- noteering op 224 verbleef. Een en ander schijnt in verband te staan met de gun stige gang van het bedrijf en de stabiele winst, welke over het laatste jaar ca. 2 ton bedroeg. Ter beurze schijnt men te rekenen met een verhoogd dividend. Van de speciale soorten, welke in de afgeloopen week eenige belangstelling ondervonden, voorts nog te noemen van Berkels Patent en Batava Margarine. Op de beleggingsmarkt waren Westfali- sche Landesbank en Landesbank Holstein gevraagd, evenals Polen, welke laatste een hoogeren koers heeft kunnen bedingen. De emissie-markt gaf ook in het afgeloo pen kwartaal wederom een groote mate van bedrijvigheid te zien. In totaal werd voor niet minder dan 188 millioen gulden uitge geven. Hiervan komt voor rekening van pu bliekrechtelijke instellingen 61 millioen en voor rekening van particuliere emissies ca. 127 millioen. De afgeloopen maand parais- seert met een totale uitgifte van 87 mil lioen. Op de Amerikaansche afdeeling trokken wederom Wabash-aandeelen de aandacht door hun voortgezette willige stemming. De overige soorten waren geheel in overeen stemming met Wallstreet vast van toon. In Wallstreet overheerschen nog steeds de hausse-posities, waarop wij trouwens reeds in ons vorig overzicht de aandacht hebben gevestigd. Onze beschouwingen zijn inmiddels bevestigd geworden door het jongst verschenen verslag der National City Bank, waarin er op gewezen wordt, dat de ruime geldmarkt, het op groote schaal deel nemen van het publiek aan de speculatie en het houden van groote posten aandeelen door investment-trusts en particuliere be leggers. oorzaak zijn dat er op de beurs nog meer dan gewoonlijk gemanipuleerd wordt. Zonder twijfel kan een groot deel van de koersstijgingen, die in de laatste jaren heb ben plaats gehad, slechts worden verklaard door het feit, dat de ,,eaming-power" van de voornaamste Amerikaansche onderne mingen is vergroot en tevens door de om standigheid, dat de koersen der fondsen zich hebben moeten aanpassen aan den lageren rente-voet. Ten onzent was de geldmarkt wederom ruim. Prolongatie noteerde 3 3/4 pCt 30 Maart 5 April 6 pCt Nederland 1922 105H 105* 5 pCt Nederland 1918 10294* 102* 4V»pCt Nederland 1916 10 100% 4'/? pCt O.-Indië 1926A/B 9*nln 98% Amsterdamsche Bank 1 87* 187* Koloniale Bank 274t^ 273* Cert. Ned. Handel-Mij. 179* 180* Holl Kunstzijde 204 205 Ned. Kunstzijde 458* 461* Maekubee 161 171* Jurgene gew aand. 283* 282* Philips Gloeilampen 594* 644 Redjang Lebong 127 127* Singkep Tin 422 430 Kon. Petroleum 344* 340 Amsterdam Rubber 266* 244* Hessa Rubber 344 Holland-Amerika-Lijn 82* 81* Nederl Scheepvaart Unie 20994 210* Stoomv-Mij. „Nederland" 202* 201* Cultuur Mij. Vorstenlanden 1924$ 190* Handelsver. Amsterdam 785* 784 Arendsburg Tabak Mij. 660 Deli Mij. 458 463* Senembah Tabaks-Mij. 489 497 Cert. Union Pacific 197 195 RECLAME. tegen verstopping Doos 60ct. ByApoth.en Drogisterij 6877 i 2-=|

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14