£9ata JAARGANG DONDFRDAG 29 MAART 1928 No. 20873 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD OHG<3L*D VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRI1S DER ADVERTENTIEN: 80 CU per rejel root edyertentien uil Leiden en plaatsen wair agentschappen ran ons Blad gevestigd tt)n Voor alle andere adrertentiên 85 Cta pet regel Kleine Advertentifn uitsluitend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 CU. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 CU porto te hetalpn Bewiisnummer 6 CU Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- on Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden 2.36. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit oummor bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 2 APRIL 1928, des namiddag te twee nur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Geneesheer-Di recteur van de gestichten „Endegeest, Voor geest on Rhijngeest". (64) 2o. Benoeming van vier schoolartsen, voor het tijdvak 1 April 19281 April 1929. (61) 8o. Voorstel tot overplaatsing naar de Opleidingsschool voor U.L.O. aan de Drift straat, van: a. Mej. J. F. L. Schnabel, onderwijzeres aan de school Vrouwenkerksteeg B; b. Mej. J. J. Eggink, onderwijzeres aan de school Duivenbodestraat B, c. C. A Allers, onderwijzer aan de school Medusastraat A. (65) do. Voorstel tot verplaatsing naar de school Haverstraat A, van Mej. A. van der Laaken, onderwijzeres aan de school Paul Krugerstraat B. (70) 5o. Praeadvies op het verzoek van D. G Magé. om eervol ontslag als onderwijzer aan de Centrale school voor het zevende leer jaar. (68) 6o. Voorstel tot openbaren verkoop van op de Stads-timmerwerf aanwezige, buiten gebruik gestelde en onherstelbare voorwer pen en materialen. (62) 7o. Voorstel tot verhuring van het per ceel Lammermarkt no. 36, aan N. Smit. (71) 8. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van: a. een strookje grond aan de Middelste- gracht, Sectie I No. 2591. ged. b. een strookje grond aan de Jan van Houtkade. Sectie F, No. 1304; c. een strookje grond aan de Jan van Houtkade, Sectie E No. 1438 ged.; d. een strookje grond aan de Mariên- poelstraat, Sectie L No. 1116 ged. (59) 9o Voorstel: a. om een stukje grond aan de Zwijn- hoornsteeg, groot pl m. 2 M2 niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren b. om het sub a bedoeld stukje grond te verkoopen aan H. Brandt, te Leiden. (66) lOo. Voorstel tot wijziging van art. 3, 3e lid. van het Raadsbesluit van 5 Maart 1928, tot het aangaan van eene Obligatieleeping, groot f. 2.000.000.—. (67) Ho. Vaststelling van het aan Gedepu teerde Staten uit te brengen verslag aan gaande de wijze, waarop het op de gemeente- begrooting voor 1927 voor schoolkindervoe ding en -kleeding toegestaan bedrag, is be- ateed. (67) 12o. Praeadvies op het verzoek van F. S. Noordhoff. om wijziging van art. 12 der ver ordening. regelende de heffing van school geld voor het Lager Onderwijs. (63) 13o. Voorste! tol toekenning van een jaarlijksche subsidie aan de Leidsche Veree- niging voor School- en Werktuinen en tot vaststelling van de desbetreffende begroo- tingsstaten voor de diensten 1927 en 1928. (68) 14o. Voorstel lot vaststelling van: a eene regeling tot toekenning van wachtgeld aan het onderwijzend personeel, verbonden aan het Gymnasium, de beide gemeentelijke Hoogere Burgerscholen, de ge meentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en de aan die kweek school verbonden cursussen b. eene verordening, houdende wijziging van de verordening van 26 Februari 1922 (Gem.dilad No. 5) regelende hel verleenen van wachtgeld aan gemeente-ambtenaren (60) 15o. Praeadvies op het verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond. inzake de in stelling van een gemeentelijk bureau tot onderzoek enz. van onredelijke huuropdrij- ving. (691 16o. Beantwoording van de interpellatie van den heer Baart, in zake de beslissing van Burg en Weth op het verzoek van den Ned Bond van Personeel in Overheidsdienst, betreffende inkoop voor pensioen. 6062 GOUDEN JUBILEUM VAN DEN BEER G. VAN NOORT. -Bh De heer G. Tan Noort. Ten kantore van de firma J. C. Schop- huizen en Zn. (fabriek van jalouzieën en markiezen) aan de Nieuwstraat 10. alhier, is hedenmorgen het vijftigjarig jubileum ge vierd van den oudsten knecht, den heer G. van Noort. Het is een eenvoudige doch zeer hartelijke huldiging geworden, waaraan patroons en personeel met veel genoegen hebben deel genomen, omdat wie den heer Van Noort kent, bewondering heeft voor zijn nauwge zette plichtsbetrachting en voor de liefde, waarmede hij nog steeds zijn arbeid ver richt, Nadat de jubilaris met zijn familie per auto van zijn woning aan den Rijnsburger- singel was afgehaald, heeft de heer Schop- huizen den jubilaris toegesproken. Spr. wees er op, hoe de heer Van Noort, die op 13-jarigen leeftijd als krullenjongen bij zijn vader in dienst was gekomen, een tien verdient voor zijn plichtsgevoel en spr. zeide voorts groote bewondering te koesteren voor den spirit, waarmede de thans ruim 63-jarige eerste knecht nog bezield is. Maar bovenal prees spr. ten heer Van Noort om dat hij niet alleen met ijver en nauwgezet heid had gewerkt uit eigen belang, doch evenzeer uit liefde voor het bedrijf, waar van hij deel uitmaakt. De goede verhouding, die er tusschen de patroons en den heer Van Noort steeds had bestaan, was mede te danken aan de ver draagzaamheid van den jubilaris, aldus spr. De heer Schophuizen wenschte den heer Van Noort geluk, ook namens zijn vader en namens zijn tegen woord igen firmant, zijn zoon en spr. bood den jubilaris een ge schenk onder couvert aan Even later kwam ook onze burgemeester, rar. A van de Sande Bakhuyzen, den jubi laris gelukwenschen. De burgemeester sprak den heer Van Noort toe en zeide verheugd te zijn over de vele jubilea van menschen, die veertig, vijftig, zestig en zelfs zeventig jaar bij een patroon in dienst zijn. Daaruit blijkt, dal er goede verhoudingen heerschen in vele zaken en bedrijven in onze stad tusschen werkgever en werknemers. De burgemeester zeide verder het een groot genoegen te vin den den jubilaris te kunnen mededeelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den heer Van Noort den bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, te verleenen en spr. was verheugd den jubi laris deze Koninklijke onderscheiding op de borst te mogen spelden. Nadat de heer Van Noort ook nog namens het personeel was gehuldigd, vertrok hij naar huis om den feestdag verder in eigen woning te blijven vieren. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den raad is_ volgend adres gezonden Secretarissen van de te Leiden gevestigde afdeelingen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders, den Ned. R.-K. Transportarbeidersbond ,,St. Bonifacius", en den Centralen Bond van Transportarbeiders, handelende in opdracht van hun respectievelijke organisatie's, geven eerbiedig te kennen: dat onder de leden hunner organisaties, werkzaam in het koetsiersbedrjjf, sleepe rsen enz., het verlangen is opgekomen, dat door het gemeentebestuur maatregelen wor den genomen om bjj verordening te ver bieden, dat jeugdige personen beneden den leeftijd van 18 jaar als bestuurders vaD mei paardeD bespannen voertuigen werk zaam zjjn, zulks in het belang der veilig heid; dal het om deze reden tevens gewensent is, dai ook personen boven den 18-jarigen leeftijd deze werkzaamheden slechts mogen uitoefenen, indien z|j in het bezit zijn een door de autoriteiten afgegeven rij bewijs dat in meerdere plaatseD dienaangaande bepalingen getroffen z|jn, bijv.: '8 Gravenhage: Volgens art. 57 van de politieverordening is het personen van be neden 16 jaar een paard te besturen of aan de hand te geleiden. Overtreding wordt ge straft met een maximum-boete van f.25; Amsterdam: Personen beneden 16-jarigen leeftijd mogen niet als koetsier dienst doen; Rotterdam: Geen personen beneden den 18-jarigen leeftijd mogen als koetsiers dienst doen op wagen3, welke speciaal bestemd zjjn voor het uitoefenen van het vrachtrijders- bedrijf en evenmin als koetsier in het 8tationneer-bedr|jf. Personen boven 18 jaar mogen dit beroep slechts uitoefenen indien zij in het bezit zfjn van een plaatselijk rjjbewjjs. Z|j hebben derhalve de eer beleefd te verzoeken in de plaatselijke politieverorde ning bepalingen te willen doen opnemen, waarb|j het aan jeugdige personen verboden is als koetsier op een met paarden be spannen voertuig werkzaam te zijn, en aan ouderen deze bevoegdheid alleen te ver leenen na afgifte van een plaatselijk rij- bewjjs. Door het bestuur der Koetsiersvereeniging „Verbetering Zij Ons Streven" is het vol gende adres aan den Raad verzonden: Aan den Raad der Gemeente Leiden. EdelAchtbare Heeren. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen J. van Leeuwen en B. Hoek, respectie velijk voorzitter en secretaris der Leidsche Koelsiersvereeniging „Verbetering Zij Ons Streven" en handelende in opdracht van genoemde vereeniging: dat adressanten van oordeel zijn, dat de rijweg op de Rijn- en Schiekade te smal is voor hef rijverkeer met yoertyigen, zooals die tegenwoordig in gebruik zijn; dat op sommige gedeelten het elkaar pas- seeren van twee voertuigen met levensge vaar gepaard gaat; dat de boomen zoo dicht bij elkaar zijn geplant, dat uitwijken niet mogelijk is; dat een belangrijke verbetering zou wor den verkregen, indien de afstand tusschen de boomen grooter werd gemaakt; redenen waarom adressanten den Raad beleefd verzoeken, langs de Rijn- en Schie kade de boomen om den andere te doen rooien. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND. District L^'-'en. In Huize N|jdam heeft gistermiddag het district Leiden van het Gereformeerd School verband vergaderd. De vergadering, die slechts zeer matig was bezocht, werd door den voorzitter, den heer Wiepkema, geopend met gebed, nadat de aanwezigen eerst Psalm 84 vs. 6 hadden aangeheven. De notulen, voorgelezen door den secre taris, den heer W. van Veen, uit Katwijk a. d. Rjjn, gaven geen aanleiding tot be spreking, evenmin als het verslag van den penningmeester. Secretaris en penningmeester werd dank gebracht voor den verrichtten arbeid. In de plaats van den heer Van Veen, die niet herkiesbaar was, werd op voorstel van het bestuur benoemd de heer B. Offringa, van Hazerswoude, die zich z|jn benoeming in deze functie liet welgevallen De mededeeling van de toetreding van de Geref. School te Hazerswoude tot het verband werd met applaus begroet. De heer W. van Veen deed vervolgens mededeeling, dat de heer J. C. Wirtz Czn., oud-inspecteur b|j het L.O., tot spr.'s groote spijt wegens ongesteldheid verhinderd was z|jn aangekondigde causerie te houden over „De taak der Overheid ten opzichte van de hygiene in de School", een onderwerp, lat de heer, Wirtz gaarne had willen inleiden naar aanleiding van een brochure daarover die van de hand van dr. C. J. Honing is verschenen. Een brochure, waarvan de inhoud door dr. H. zal worden benandeld in de Jaarvergadering van het Verband te Utrecht. Op verzoek van den heer Wirtz heeft de heer Van Veen de bewuste brochure aan de hand van aanteekeningen van den heer Wirt2 ingeleid. Spr deed uitkomen, dat de heer W. het lang niet op alle punten met dr. B. eens is. U|j wees op den toenemenden invloed vaD de overheid op de opvoeding en zeide, dat men steeds verder zou gaan. Na de artsen zullen de schoolverp.eegsters komen, de school baden, tandheelkundig schoo.kinder- onderzoek, enz. enz. Al sympathiseert de Bond van Onderwij zers met het instituut der schoolartsen, de heer Wirtz kan niet voelen voor de instel ling van het instituut, die een schrede verder op weg oaar hel Staatssocialisme isu De argumenten in de brochure van dr Honing Qoemt spr. veelal vaD weinig waarde. H|) meent, dat meD meer heeft aan ie er varing van den onderwijzer, dan aan de paai bezoeken van den schoolarts. Ook de onderwijzer kan veel opmerken in het belang van de hygiëne van zijn leerlingen en het 13 dan zijn taak indien nij meent iets op gemerkt te hebben, dit ter kennis van de ouders te brengen en die te raden zich Id verbinding te stellen met den eigen huis arts, uit vr|je beweging. Het toezicht, meent spr., van den onder wijzer op het kind zal door de komst van de schoolartsen verslappen en de op voeding door den onderwijzer zal niet veel meer beteekenen dan wat les in lezen, achr|jven en rekenen. Spr. besloot z|jn inleiding met de be handeling van de stellingen, die aan het slot van dr. Honing's brochure voorkomen. En ook deze bestreed spr. voor het grootste gedeelte. De heer Van Veen nog steeds spre kende namens den heer Wirtz eindigde met de herinnering aan Boorhaave's testa ment; Zorg voor warme voeten en koude hooiden. Vooral een koel hoofd is noodig aldus spr. b|j de behandeling van dit belang rijke vraagstuk. Na eenige discussie werd de vergadering door da. Broekstra met gebed gestoten. COÖPERATIEVE TUINDERSLEENBANK. Gisteravond vergaderde in „Zomerlust" bovengenoemde Bank, welke aangesloten is bij de Coöperatieve Raiffeisenbank, tot het houden van hare algemeene jaarvergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer W. Bink. Na een kort openingswoord, worden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Uit het uitgebracht verslag van den kas sier, den heer Tj. Kuypers blijkt, dat de om zet der Bank in het afgeloopen jaar weer is toegenomen en het ledental vermeerderde. Het vertrouwen wat de Raiffeisenbanken genieten is oorzaak dat steeds meer spaar gelden bij haar werden gedeponeerd. De rentevoet bleef ongewijzigd en voor spaar- gelden dus bepaald op 4% mei 2 dagen op zegging. Gestort werd het afgeloopen jaar f 111417.23 en terugbetaald f. 96082.93, zoo dat per 31 December 147 spaarboekjes in omloop waren, waarop een bedrag was ge plaatst van f 118173.92. Aan rente werd vergoed f. 4307.84. Wat de voorschotten betreft, werden dit jaar 14 nieuwe voorschotten verstrekt met een totaal van f. 14700. Afgelost werden 15 voorschotten tot een bedrag van f. 17190. Per 31 December stonden 21 voorschotten uit tot een bedrag van f 27683. Aan rente werd betaald f. 2190.08 en aan prov. en kosten f 40.35. Er waren 32 rekening-couranthouders, waarvan werd ontvangen f. 83899.13 en aan wie werd uitgegeven f. 98404.82. Per 31 Dec. was van hen te vorderen f. 139047.16 en was aan hen verschuldigd f. 1947 05. Aan rente werd ontvangen f. 5789.08 en aan prov. en kosten f. 266.99. Van de Centrale Bank te Utrecht werd ontvangen f 91880.98 en gestort f. 98542.92. Per 31 Dec. was op- genomen f. 45553.98. Aan rente werd betaald j f 2518 37. De netto winst bedroeg f. 893.20. I Besloten werd die bij het reservefonds te voegen, waardoor dit fonds steeg tot f. 6287.61. Na enkele besprekingen werd de rekening vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f. 319879.42 en balans op f. 176286 85. Den kassier werd dank gebracht voor het ge voerde beheer. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. Bink en als lid van den Raad van Toezicht in de vacature ontstaan door het vertrek van deD heer J. L. van der Post, werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer P. J. Kolderman. Beiden namen hunne benoeming aan. Daar dikwijls aanvragen tot toetreding als lid worden gedaan door personen wiens bedrijf nauw verband houdt met den tuin bouw, doch die zelf geen tuinder zijn, wordt op voorstel van het Bestuur besloten het reglement zoodanig te wijzigen, dal bloe misten en landbouwers als lid der Bank kunnen worden aangenomen. Als ledencommissie voor het jaar 1928 worden benoemd de heeren Van der Zeeuw en G. Knotter. Bij de rondvraag worden verschillende aangelegenheden der Bank besproken. Geconstateerd werd. dal nu de twee vei- lingsvereenigingen tol een zijn gekomen de Tuindersleenbank tot grootere uitbreidingen bloei zal komen, wat algemeen werd toege juicht. Ten slotte werd de zeer goed ge slaagde vergadering door den voorzitter met dank voor de opkomst gesloten. VOORDRACHTSAVOND HUGO REIJST. Voor het departement Leiden der Mij'Tot Nul van 't Algemeen trad gisteravond als declamator op onze stadgenoot de heer Hugo Reij9t, lid van het Schouwtooneel. Beschikkende over een goed, diep stem geluid van donker timbre, dat alleen bij uit zetting ietwat scherp was. heeft onze stad genoot daarnevens een goede voordracht lammer alleen, «lat hij zijn keuze zoo ge- laan had, dat er te weinig i-limax zal in hel gebodene. dat integendeel teveel tot het zelfde genre behoorde Ook de afdeeling humor, die den declamator tuist zoo bij uit stek lag, was maar poovertjes vertegen woordigd. Aangevangen werd met eenige gedichten uit de 17e eeuw van Revius Pers, Luvken. Vondel, Hooft en Bredero, waarvan „Van i BINNENLAND. De wettelijke voorzieningen tegen besmet telijke ziekten; critiek van den heez Heems kerk (Tweede Kamer, 3e Blad). De Vrijz.-Democraten vragen ook een zendvergunning (Binnenland, 2e Blad). Ernstige brand te Den Haag (Gemengd, 2e Blad). Drama te Rotterdam (Gemengd, 2e Blad). Te Bodegraven is een anto te water ge raakt. De bestuurder is verdronken. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Belgische Kamer neemt het econo« misch verdrag met Frankrijk aan (Buitenl. le Blad). Rede van Stresemann aan het feestmaal der bnitenl. pers te Berlijn (Buitenl. le BI.), Mutaties in het Engelsche kabinet (Bui* tenl. le Blad). Japan zendt oorlogsschepen naar 'China (Tel., le Blad). Het water te Boedapest Is besmet (Tel. le Blad). de veranderingen des Werelds" en vooral „Onweer", dat mooi rhythmisch gedragen werd gedeclameerd, ons het beste bevielen. Daarop volgden Verwey, Kloos en Van Eeden, waarvan „Voor de liefste" van den laatste uit „Van de passielooze lelie" het meeste het deed Dan Boutens „Goede Dood" uit Stemmen, een fragment van Nijhoff, Guido Gezel le's „Meezennestje" en „De Bruid" van J. Prins, waarmede langzamer* hand het beste van den avond werd bereikt» n.l. de frissche natuurtafereeltjes met be koorlijke sentimentaliteit en overpeinzing van Adatna van Scheltema, als „De Dijk", „Moed" en vooral „De Wilgen". Extra werd nog gegeven „De vlucht". De declamatie werd afgewisseld door pianomuziek van den heer J L J. F. Ezer* man, hetgeen heel genoeglijk was. Het Nutszaaltje was goed bezet en er ie goed geapplaudisseerd De heer prof dr Eerdmans, voorzitter van het Leidsche departement, die ook een korte inleiding had gehouden, waarbij hij gele genheid vond om te wijzen op den ouden band tusschen. het Nut en de voordrachts kunst, dankte beide heeren hartelijk voor het gebodene. ACHTSTE VOLKSBIJEENKOMST. Eind goed, al goed. De slotavond van het Volksbijeenkomsten- seizoen 19271928 is een waardig besluit geweest van de reek9 gezellige avonden in den afgeloopen winter door de Commissie georganiseerd. Door de jaren heen hebben de Volksbij eenkomsten zich een groote populariteit bij het Leidsche publiek verworven en waar voor dezen laatslen avond de samenstelling van hel programma was toevertrouwd aan de niet minder populaire vereeniging ..Nut en Vermaak", daar was het te voorzien, dat de groote Stadszaal gisteravond tot de laatste plaats bezet zou zijn. Nul en Vermaak of juister gezegd „The Nuto Vermako Follies" zijn blijkbaar van de meenfng uitgegaan, dat het nog lang duurde vbór er weer een bijeenkomst kwam en onder het motto „hoe meer, hoe liever" hehben ze een programma in elkaar gezet, dat op zichzelf en in ieder onderdeel vele verdienste vertoonde, doch dat ontegenzeg gelijk veel te gerekt was. De klok van den Stadhuisloren had juist middernacht aangekondiigd. toen de reeds lang verlaten Breeslraat zich opnieuw vulde met Volksbijeenkomst bezoekers. Dat ondanks dit vergevorderde uur slechts enkele bezoekers van te voren de zaal verlieten pleit voor hetgeen de N. en V Follies ten beste gaven. De hoofdschotel werd gevormd door een aardig cabaretnummer, waarin de heer P. Wijnbeek op voortreffelijke wijze de taak van conférencier vervulde, terwijl ook zijn liedjes zeer in den smaak vielen. Jammer dat zijn slemgeluid niet iets sterker is, waardoor de menschen achterin de zaal nu en dan van het gezongene wel eens iels misten. 't Is haast ondoenlijk alle9 en allen te noemen. De bekende damesgymnastiekver. „Con cordia" vergastte ons op een aardig ballëtja en op prachtige vrije oefeningen '1 Was allesbehalve gemakkelijke stof, wat de Con- cordia-dames in dit laatste nummer te ver werken kregen, doch de uitvoering deed aar. zoowel als den leider, den heer J. Vievaart. alle eer aan. Een ons onbekend dubbel mannenkwa/^

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1