HEEREN-BAAI PAARS-MERK DeGrijzeDame 696,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 Maart 1928 Derde Blad No. 20870 van 50 ch per V2 pond KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Schoonmaak GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. RECLAME. 5780 1Gld.per pond 20ctperons lOct.perVzons N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Dinteloord: J. H. Th. Rappard te Barneveld. Bedankt; voor Opheusden, D. Th. Keek,te Heteren. Voor Drachtster Compagnie, F. C de Vries, te Ureterp. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Meliskerke: M. Holman te Krabbendijke. Ds. TJ. H. SIEMELINK f Zaberdag is te 's-Gravenhage in den ouder dom van 64 jaar overleden de doopsgezinde emeritus-predikant ds. Tj. H. Siemelink. Ds. Siemelink werd in 1863 geboren en legde op 26-jarigen leeftijd het proponents examen af. In 1890 wewt hjj beroepen als predikant te Workum. Deze gemeente ver wisselde hij in 1908 met Vlissingen. Hier heeft hij twintig jaar gearbeid. Op 1 Jan. 1928 werd hem emeritaat verleend. Mgr. A. J. CALLIER. Volgens berichten uit Haarlem is de toe stand van mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, die op Tweeden Kerstdag 1.1. van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien, van dien aard, dat het einde spoedig verwacht kan worden. GOEDE VRIJDAG-HERDENKING Door het comité ..Goede Vrijdag-Herden king'1 is de volgende circulaire gezonden aan alle ministers en leden der Tweede Kamer: Het zij ons vergund onder uw welwillen de aandacht te mogen brengen: dat zich voor enkele jaren in den lande een comité heeft gevormd, ten doel hebben de de noodige stappen te doen om den ..Goe den Vrijdag" als Officieclen Herdenkings dag erkend te zien; dat reeds van den aanvang af het comité zich in een groolc belangstelling mocht verheugen en van vele duizenden landge- nooten blijken van instemming mocht ont vangen; dat reeds een aantal jaren in de praktijk, vooral in de groote steden, de Goede-Vrij- dag als Zondag wordt gevierd en allerlei be drijven op dien dag geheel stilstaan; dat het ook niet te verwonderen is. dat velen met kracllt opkomen tegen het mate rialisme van den legenwo'èrdjgen lijd, waar in de stoffelijke belangen als de hoogste gelden en daarom hun sympathie betuigen met het streven van genoemd comité; dat dit Comité „Goede-Vrijdag Herden kingsdag" iels aan de orde heeft willen stellen van dieper gevoel en hooger betee- kenis; dat er harten zijn die uilgaan naar iets anders dan in de eerste plaats stoffelijke welvaart en daarom den „Góeden-Vrijdag" willen beschouwd zien als een dag van de .allergrootste bcteekenis, geheel gewijd aan Hem, die voor ons Zijn leven gaf; dat ons comité daarloe een beroep doet op de Begeering om den Góeden-Vrijdag met den Zondag gelijk te stellen. CHR. ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE KINDEREN. Zaterdag vergaderde te Utrecht de Ver- eemging tot Bevordering van Chr. Onderwijs aan achterlijke kinderen. Het- jaarverslag van den secretaris, den heer W. F. H. van der Wart, te Ermelo, gewaagde van opleving in liet Chr. buiten gewoon onderwijs, o.m. blijkend uit de totstandkoming van een Chr. school voor achterlijke kinderen te Alphen a. d. Rijn. Ook te Groningen, Utrecht en Dordrecht werkte men in deze richting. Het is gelukt, in samenwerking met de commissie voor RECLAME. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf. zacht en blank door Purol. 5809 leerkrachten aan openbare scholen, een pro gram voor voortgezette vakstudie van leer krachten voor het Chr. buitengewoon on derwijs samen te stellen en docenten bereid te vinden tot lesgeven. Wegens ziekte van mej. J. C. Breukeiaar, van Amsterdam, werd haar referaat over: „Iets over arbeid in een school voor buiten gewoon onderwijs", door den heer A. J. Lalliber voorgelezen. Referente behandelde de volgende punten: a. Ander werk voor kinderen, die met de L. S.-vakken geruimen tijd stilstaan; b. In hoofdzaak blijkt herhalingsarbeid het meest geschikt; c. Bespreking van allerlei arbeid, gezien in verschillende fabrieken door de welwil lende medewerking van arbeidsinspectie en patroons en aan de hand daarvan de voor bereiding op school; d. Het praclisch mogelijk oprichten van een werkklas in verband met de andere klassen e. De werkklas oefenschool of vakschool; f. Arbeidsquotient en beroepskeuze; g. Arbeidsgeschiktheid en maatschappe lijke geschiktheid; h. Arbeidsboek. In de middagvergadering sprak dr. C. W. Scheffer,. geneesheer-directeur van het Chr. Sanatorium voor Zenuwlijders, te Zeist, over: „Cretinisme". In de plaats van den heer W. F. H. van der Wart werd tot bestuurslid gekozen de Ut-er H. Leens, te Ermelo. ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Te Utrecht is onder voorzitterschap van mej. mr. C. Frida Katz, een tweede verga dering gehouden van vertegenwoordigers van schoolfondsen voor schipperskinderen, die aan den wal wordop geplaatst voor het ontvangen van lager onderwijs. De verga dering werd bijgewoond door den inspecteur voor het Buitengewoon Onderwijs, dr. A. van Voorthuyzcn, uit Utrecht. De vergadering besloot tot stichting van een federatie van vereenigingen, welke zich ten doel stellen huisvesting te verleenen aan schippers- en kramerskinderen voor het ontvangen van lager onderwijs. Nagenoeg alle schoolfondsen in ons land zijn onmid dellijk tot de federatie toegetreden. Daar d,e vertegenwoordiger van een der fondsen geen vrij mandaat had, kon dit fonds niet onmiddellijk loetreden. Binnen veertien da gen zal het bestuur van dit fonds een be slissing nemen. De statuten der federatie, ontworpen door mej. mr. Katz, werden goedgekeurd, liet huishoudelijk reglement zal behandeld wor den in een binnenkort te houden nieuwe vergadering, in welke ook het bestuur der federatie zal worden gekozen. DOODELIJKE AANRIJDING OP HET BEZUIDENHOUT TE DEN HAAG. Een 18-jarig dienstmeisje onder de tram. Zaterdagavond omstreeks kwart voor acht heeft op het Bezuidenhout nabij Over- bosch te Den Haag een ernstig ongeval met dooddijken afloop plaats gehad. Het daar fietsende 18-jarige dienstmeisje M., wonende aan den Zuid-Oosl-Buiten- singel en in betrekking bij een familie aan het Bezuidenhout wilde uitwijken voor de tram. Daar de wagen ec'hler op ander spoor reed, dan zij dacht, kwam zij op de ver keerde rails terecht, met het gevolg, dat zij door de tram werd aangereden. De aanrijding was van zeer ernstigen aard en het slachtoffer is vermoedelijk vrij wel onmiddellijk ten gevolge daarvan over leden. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst kon niet anders dan den dood eon- 9ta(eeren. Het stoffelijk overschot is door den Ge neeskundigen Dienst naar het Gemeente lijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. ONDER DE TRAM GERAAKT. Vrijdagavond is een 60-jarig man uit Scheveningen in de nabijheid van den Bad huisweg te Den Haag van de z.g. blauwre tram gesprongen, waarbij hij met den lin kervoet onder de tram kwam. De voet werd verbrijzeld en bovendien kreeg de man nog wonden en ontvellingen aan hel hoofd. Hij is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal le Den Ilaag gebracht. DE „BEROOVING" TE ROTTERDAM. Hoe de zaak in scène was gezet. Omtrent de Zaterdag 17 dezer len na- deele van de fa. Van Rees, Bureksen en Bosman aan de Wijnhaven te Rotterdam gepleegde verduister:ng door een loopjon gen, welke loopjongen beweerde beroofd te zijn van een bedrag van f. 25.000 dat hij van de Rotlerdamsche Bankvereeniging aan den Coolsingel had gehaald, komen ge durende het onderzoek steeds nieuwe din gen aan het licht. Zoo is nu gebleken, dat de man die zich in de St. Laurensslraat bij den loopjongen en Janus Koren voegde, de broer Arie van dezen laatste was. Van de SI. Laurensslraat heeft men zich naar de Groote Markt begeven en daar heeft de loopjongen de actetasch met het geld aan Janus K. gegeven, waarna de jongen met den broer van K. is verder gegaan naar Den Haag. Bij de Schrijnwerkerssteeg heeft Arie K. den jongen een leege tasch, welke zijn broer gegeven had, ontstolen. Hoewel de loopjongen voortdurend den naam van dezen broer heeft verzwegen, is de politie er na een scherp onderzoek in geslaagd ook hem le arreslecren. Bij zijn arrslatie droog Arie K. geheel andere kleeren dan hij hij de berooving aan had. Een inspecteur van politie heeft in K.'s woning aan de Juffer straat huiszoeking gedaan, waarbij de klee ding werd gevonden. Toen men Arie K, in deze kleeren gestoken had, werd hij door verschillende getuigen herkend als de man die den jongen in de Schrijnwerkerssteeg de tasch ontstolen had. De loopjongen en Janus Koren zijn eenige dagen geleden in het Huis van Bewaring ingesloten, de zuster van de Koren's is op vrije voelen gesteld en Arie K. zou heden naar het Huis van Bewaring worden over gebracht. EEN BEROOVING TE AMSTERDAM. De dader ontkomen. Op het geldkantoor te Amsterdam ver scheen een meisje voor een zaak om aan de loketten van den rijks-Girodienst geld te innen. Zij kreeg een bedrag van onge veer f. 50 en ging hiermede weg, toen plot seling een man haar aanviel, haar een duw gaf en haar het taschje, waarin het geld was, uit de handen rukte, aldus de ..Tel." Het meisje riep om hulp, doch de dader wa9 reeds het gebouw uitgesneld en spoedig m de menigte verdwenen. De politie tracht den booswicht op to sporen. SLACHTOFFERS VAN EEN OPLICHTER. Bedrogen zandschippers. Een paar zandschippers te Amsterdam zijn, volgens de „Tel.", het slachtoffer ge worden van een oplichter. Zij kregen be zoek van een jongen man, die zeide, dat hij vertegenwoordiger was van een ballast- maalschappij, die gebruik maakte van par ticuliere zandschepen om daarmede haar ballast te vervoeren. Namens die maat schappij bood hij hun een loon van f.80 per week aan. De schippers vonden dit erg aanlokkelijk en hadden er ooren naar. Hierop verklaarde de man, dat er dan een contract geleekend moest worden en dat f.25 vooruit gestort moest worden. Dit deden de zandschippers, die daarna niets meer van den man hoorden. Zij hebben aangifte gedaan aan het bureau Overtoom. MEISJE ONDER EEN MOTORWAGEN GERAAKT EN GEDOOD. Zondagavond te halfacht is op de Wete ringschans le Amsterdam een ernstig onge luk gebeurd. Een 7-jarig meisje is spelen derwijs onder een motorwagen van lijn 6 gekomen. Het kind was onmiddellijk dood. Den bestuurder treft geen schuld. TEGEN EEN HITTEKAR OPGEREDEN. Een motorrijder gedood. In de gemeente Aalst heeft een doodelijk motorongeluk plaats gehad. De 38-jarige J. Boons uit Eindhoven kwam met zijn motor uit de richting Valkenswaard .In de kom der gemeente Aalst passeerde hij een auto, die slechts één groot licht voerde, waardoor de motorrijder blijkbaar misleid werd en ten gevolge waarvan hij tegen een voor hem uit rijdend hitlekarretje botste. De man liep een hersenschudding op en is kort daarna in een nabij gelegen woning overleden. Hij Iaat een vrouw en drie kin deren na. BRANDEN. Een houtmeelfabriek en molen te Zaandam in vlammen opge gaan. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is. vermoedelijk door een ontploffing, brand uitgebroken in de houtmeelfabriek de Haan van gebr. Goor le ^Zaandijk. Het vuur breidde zich snel over de geheele fabriek uit, zoodat aan behoud niet le denken viel. Spoedig deelde het vuur zich mee aan den vermaarden molen de Grootvorst, waar in 1697 Tsaar Peter van Rusland heeft ge werkt. De molen was het eigendom van den heer P. Kouwenhoven. Ook deze molen slond weldra in volle vlam en werd even als de fabriek een prooi der vlammen. De molen was gescheiden van de fabriek door een 50 meter bTcede sloot. Het terrein van den brand was zeer moei lijk te bereiken. De spuiten moesten op schuiten over de Zaan naar het terrein worden vervoerd. Van de fabriek noch van den molen is iets gered. Zaterdagavond omstreeks zes uur is le Amsterdam brand ontstaan in het perceel Korte Leidschedwarsstraat 16, bewoond door den heer F. Rettich, horlogemaker. De brandweer was het vuur, dat even vrij fel was uitgeslagen, spoedig meester met twee stralen. De oorzaak van den brand is niet bekend. De heer Rettich had een half uur vóór bet vuur was ontdekt het huis verla ten. Zijn vrouw en kind waren den gehec- len dag afwezig geweest. Een kamer en een keuken zijn uitgebrand; het trapportaal en de trap kregen brandschade. Te Zorgvliet, bij Makkinga, is hel boerde rijtje van T dc Ruiter afgebrand. Het vee kwam in de vlammen om. Alles was ver zekerd. DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN. De chauffeur onschuldig. Gistermiddag te ongeveer 1 uur is in de gemeente Heer Ilugowaard een zekere L. door oen autobus overreden. liet slachtoffer slak plotseling den weg over en had blijk baar het voertuig niet zien naderen. De voorwielen gingen hem over de borst, waar door de dood spoedig intrad. Naar wij vernemen, aldlus de „Maandag morgen", treft den chauffeur geen schuld. Hij reed kalm en remde zóó krachtig, dat de autobus reeds stilstond, voordat de achter wielen den man raakten. Dc bus is in beslag genomen. EEN WAGEN MET DUBBELEN BODEM. Onder Hcrzogenrath is door tolbeambten een kar van een Kerkraad-schcn koopman in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dat de kar een dubbelen bodem had. Den beambten was het opgevallen, dat de wa gen geregeld naar Aken reed Op 'n groote hoeveelheid koffie die in den bodem was verborgen, werd beslag gelegd. Ook het paard werd benaderd. De „voerman", een 13-jarig zoontje van den koopman, is op vrije voeten gesteld. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De 21-jarige ongehuwde heer Cremers van Sitlard kwam gistermiddag ongeveer 12 uur van Maastricht. In Geleen-Krawinkpl is hij met zijn motor in volle vaart met het uit wijken voor een autobus legem de boomen Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. 51) „Eva was bezig met het ontcijferen van een brief een jammerlijk gekrabbel, tus schen twee haakjes duidelijk het werk een man die weinig de pen hanteerde. „Liefste," begon de brief, waarboven het adres Malabar Cottage, Somarsh, Suffo'k-. „Liefste. Wil je goeden echtgenoot '^nken voor zijn brief, waarin hij mij de seboorte van je zoon aankondigt. Ik hoop, ®at de kleine man het goed maakt. Maak j*n zeeman van hem. Daar ik er zelf een ben, had ik gelegenheid om ter zee varende jaenschen onder verschillende omstandig heden gade te slaan, en nooit heb ik reden ?ehad, mij over een scheepskameraad te sehamen, behalve wanneer hij dronken v,as, en dat is menschelijk, zullen wij maar peggen. Bedank den kapitein vriendelijk v°or zijn belangstellende vragen. In ain- ^oord kan ik berichten, dat alles goed »aat in Malabar Cottage. Hel huisje is nog ;-echt en sterk, en nu mijn oude scheeps kameraad Creary met mij samenwoont, tinnen wij ook gemakkelijk rondkomen, yp een effen kiel trekken wij wonderbaar st goed vooruit, want Creary is een goed hartig man. aangenamer scheepskameraad men zich niet wenschen. Hij heeft zijn ei?en stukjes van dingen meegebracht en riaast de mijne, maken zij het hier heel heilig. Ik mis je stem in huis, en soms voel ik mij wat eenzaam, maar daar ik een ruw zeeman ben. weet ik, dat Malabar Collage nauwelijks geschikt is voor een dame als gij zijt. Graaf de Llosela is twee maal hier geweest om mij te bezoeken, heel minzaam zette hij zich dan met ons aan den eenvoudigen disch en dan liet hij Creary lachen, tot de tranen hem over de wangen liepen. Ik kan maar niet 'begrij pen, hoe het mogelijk is, dat de" graaf eii je goeden echtgenoot, de kapitein (K..M mijn geldzaken zoo konden regelen, dat ik van Merlon's zooveel terugkreeg, terwijl (Te anderen geen halven cent hebben. Ik vroeg den graaf, of hij mij dit eens wilde ver klaren. hetgeen hij dan ook met d"e noodige uitvoerigheid deed. Maar ik begreep het niet recht; nooit heb ik een goed hoofd voor cijfers gehad. Ik veronderstel, dat mr. Llosela een gave heeft voor het regelen van geldzaken. Zijn maandelijksche uitbe talingen komen tenminste slipt op tijd, en de laatstë keer waren er twee pond meer. Ik kan niet dankbaar genoeg zijn, dat ik zulke goede vrienden heb, en menschcn, die ook zoo ver boven mij staan. Ik be grijp, dat graaf de Lloseta in dezen herfst naar Majora gaat. Hij is een goed mensch Jc toegenegen oom, William John Bontuor (kapitein)". Eva las deze oniboezeming met een zon derling lachje, waarin geen vroolijkheid was. Zorgvuldig vouwde zij den brief dicht en legde hem naast zich om aan haar echtgenoot te geven, als hij thuiskwam. Toen verviel zij in een mijmering, terwijl zij uitkeek over de groote, stille vallei, die lag tusschen haar en de zee. Zij was weg geweest, de wereld in, en nu was zij weer op d'Erraha teruggekomen. In de wereid had zij een ietwat wonderlijke ondervin ding opgedaan. Nooit had zij een vrouw liefgehad, nooit ook had zij de liefde van een vrouw gekend. De eene man na den ander was in haar leven gekomen, toen haar geest het mee9t voor indrukken vat baar was, elk had op zijn wijze haar leven bèïnVloed, elk had haar op zijn wijze lief, etk maakte- aanspraak op haar liefde. Hier was eeii vroüw, de moeder van een jongen, wier gedachten gevormd waren door man nen, die haar kennis verkregen had door mannen, wier wereld was een wereld van rftannen. Zij zou niet geweten hebben, wat zij met eén dochter moest doen, daarom had het lot haar een zoon gegeven. Vanaf de Caballero Challoner tot Fitz, van Fitz tot kapitein Bontuor, van kapitein Bontuor tot John Craik, en van Craik terug tot Fitz, dit, met Cipriani de Lloseta er in komende en gaande, in en uit, was Eva Fitz Henry's leven geweest. Deze mannen hadden haar niets anders geleerd dan vrouw te zijn, zooals mannen altijd doenmaar door hen had zij verkre gen die brecdere levensopvatting, dien rui meren blik, die ten goede zouden komen aan Henry Cyprian, die lag te slapen op haar schoot. Zij dacht aan deze mannen, om al wat zij haar onderwezen hadden, om al, wat zij van hen geleerd had, zonder dat zij het wisten, toen een van hen naar haar toe kwam. Fitz was afgestegen in de „patio" en wandelde nu wat stijf nog, over het terras. Hij was den geheelen dag óp in spectie geweest in een afgelegen gedeeho van de d'Erraha bezitting, want hij was nu tegelijk boer en zeeman. Na vijftien jaar onafgebroken zijn land te hebben gediend, had hij een jaar verlof aangevraagd. Het jaar was tot vijftien maanden geworden, en reeds werd gesproken van den tijd, waarin hij niet meer naar zee zou gaan. Fitz was weinig veranderd. Maar de sombere wolk, die vroeger als het ware had gehangen in zijn oogen, was er uit ver dwenen. Eva had die verdreven, langzaam maar zeker Ook Henry Cyprian had er misschien het zijne toe bijgedragen, door zich le dringen in de plaats in Fitz's hart, eertijds door zijn oom Luke ingenomen. Tot op zekere hoogte had Luke zelf af stand gedaan van die plaats. Drie jaar ge leden had hij Engeland verlaten om zijn fortuin te zoeken op andere zeeën, en For- tuna was tot hem gekomen. zooal9 zij dik wijls doet, als zij met onverschilligheid wordt gezocht. Luke voerde bevel over een van de mooiste oorlogsschepen, die in de vaart varen, maar hij zeilde onder de Chi- liaansche vlag-. ..Brieven?" zeide Fitz. Eva glimlachte terwijl zij hem kapitein Bontuor's epistel gaf. En onder het lezen bestudeerde zij de uitdrukking van zijn ge laat. Dank zij een groote bedrevenheid, die zij zich hierin had verworven, had zij Fitz. die zich heel weinig uitte, volkomen leeren kennen en begrijpen. Er lag nog een ongeopende brief aan Fitz geadresseerd. Bedaard nam hij dien op en opende hem op de manier van iemand, die alles heeft wat hij wenscht en niets met de post wachtende i9. Met verbazing zag Eva hoe zijn gelaat verhelderde onder het doorlezen van den brief Toen reikte hij hem haar toe. „Llosela komt," zeide hij. „Hij is in Bar celona." Eva las den brief, achterover geleund in haar stoel. Peinzend, met iets vermoeids, als een herstellende zieke, zeide zij: „Ik heb graaf de Lloseta nooit goed be grepen. Er zijn zooveel menschen, die men niet begrijpt." Zij hield op met een half ongeduldig lachje. „Ja," zeide haar echtgenoot bedaard, „Aan wié denk je?" .Agatha." Fitz keek naar het fijne kwarts-kiezel onder zijn voeten. Agatha hield van Luke," zeide hij. Even flikkerde er iets angstigs in Eva's oogen het noemen van Luke's naam bracht dat altijd te weeg. Zij had de twee lingbroer nooit gezien de schaduw, als het ware. van Fitz' leven en langzaam wa9 tot haar doorgedrongen misschien door Ilenry Cyprian onderricht dat er een band is tusschen tweelingen, die nie mand kan meten, noch waarvan iemand zeggen kan, waarheen die leiden zal. „Ja," zeide zij kalm. „dat weet ik." „Hoe weet jc dal? Heeft zij het je ver teld?" Eva glimlachte. „Neen, maar ik wist liet al heel lang. Ik geloof niet, dat zij goed was. Fitz, maar dat was goed in haar heel goed. Men zegt, dat mannen er somtijds door gered worden Vrouwen worden er dikwijls door behouden. Ik geloof, dat het voor een meisje veel beier is, in het geheel geen moeder te hebben, dan een dwaze moeder, veel beter, daar ben ik van overtuigd." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9