SPLINTER 69sta Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 26 Maart 1928 Tweede Blad No. 20870 BINNENLAND. Bij aankoop van een karpet een deurkleedje gratis. OM DEN CUP VAN DE HERTOGEN VAN RUTLAND. Een kijkje tijdens de belangrijkste jachtpartijen in Wales. De Prins van Wales rijdt vooraan. Langs den weg zijn boerenwagens opgesteld waarop belangstellende kijkers zich, verdringen. STAPELLOOP VANUIT HET DAKZOLDERRAAM. Zater- dagmiddag liet een bewoner uit de J, P. Heyestraat te Amsterdam, de boot, die hij zelf op zijn zolder had ge bouwd met behulp van touw en blok omlaag zakken. Rechts:' Gisteren was het 25 jaar gele den, dat Hoofd-inspecteur Sneth lage bij het Haagsche Politie corps in dienst trad. De Hoofd inspecteur in zijn werkkamer. Links: ZATERDAGMIIDAG woedde een felle brand in de Houtmeelfa briek „De Haan" van de Gebr. de Groot en Co. te Zaandam, ter wijl ook de Pelmolen „De Groot vorst" van den heer P. Couwen- hoven afbrandde. De brandweer bestrijdt van af het water het vuur. (Zie Gemengd Nieuws in het 3e Blad). ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. De 159ste vergadering te Haar lem Openingsrede van den heer Krelage Het aantal af deelingen tot 41 gestegen i De klachten nit het buitenland- In het beursgebouw aan de Lange Begijne straat te Haarlem vergaderde heden de „Alg. Ver. voor Bloembollencultuur". De' voorzitter de heer E. Krelage, hield de volgende openingsrede Wederom zijn twee nieuwe afdeelingen onzer vereeniging opgericht, te Hem en Venhuizen en te Lisserbroek waardoor het aantal afdeelingen tot 41 gestegen is. waar van 26 in Noord-Holland, 14 in Zuid-Holland en 1 in Zeeland. Uit deze regelmatige stijging van het aantal leden en het toenemend aan tal afdeelingen mag worden afgeleid, dat aan het lidmaatschap der vereeniging groote waarde wordt toegekend en dat de bestaande organisatievorm van plaatselijke afdeelin gen nog steeds groote aantrekkelijkheid blijkt te bezitten. Met deze omstandigheid zal bij evenlueelei reorganisatieplannen ernstig rekening moeten worden gehouden. Trouwens, ook de dit voorjaar door ver schillende afdeelingen ontwikkelde activiteit op tentoonstellingsgebied, ge'eft blijk van een opgewekt leven. Achtereenvolgens heb ben onze leden zich kunnen verlustigen in de' welgeslaagde afdeelingstentoonstellingen die gehouden zijn. te Haarlem door samen werking der afdeelingen Haarlem, Overveen —-Bloemendaal, Heemstede. Bennebroek Vogelenzang en SchotenVe'lsen, te Anna Paulowna, Lisse en Oegstgeest door de in die plaatsen gevestigde afdeelingen en ten slotte te Sassenheim in een lokaliteit, die op aanstichting der aldaar gevestigde afdedin- €«n is totstand gekomen. Gaarne herhaal ik hier de betuiging van hulde voor hetgeen op die wijze is bereikt, welke ik reeds bij alle vijf tentoonstellingen afzonderlijk mocht uitspreken. Toch dringt de vraag zich op, of niet een nóg indruk wekkender geheel verkregen zou kunnen worden, wanneer al die-, of althans de meeste dier plaatselijke tentoonstellingen tot één groot geheel hadden kunnen worden ver enigd waartoe de vijf afdeelingen die de Haarlemsche tentoonstelling hielden, re'eds het voorbeeld hebben gegeven. Er zal een bijzondere aanleiding tot een dergelijke samenwerking zijn in het jaar 1929 het jube'ljaar voor een achttal plaatsen V?aar 50 jaar geleden werden opgericht die sinds onafgebroken hebben beste' Ret zijn de gom. Hillegom (4 Fehr. 1879), Velsen (21 Febr. 1879). Bloemendaal (28 Febr. 1879) Sas senheim en Voorhout (voor welke plaatsen op 1 Maart 1879 één afdc-'eling werd ge vormd, die in 1895 in twee zelfstandige afdeelingen werd gesplitst), Lisse (13 Maart 1879),. Uitgeest (15 Maart 1879) en Haarlem (2 April 1879). Wel zijn ook nog te Wassenaar en te Lim- men in hetzelfde jaar afdeelingen tot stand gekomen maar deze hebben niet onafgebro ken bestaan. De gouden jubilaressen zijn dus de afdeelingen Hillegom, SchotenVel sen, OverveenBloemendaal, Sassenheim, Voorhout. Lisse, Uitgeest en Haarlem. In dien deze hun gouden feest door 'n gemeen schappelijke tentoonstelling zouden willen vieren, ware ongetwijfeld een schitterend geheel verzekerd. Het nieuwe gebouw der veTeeniging vergemakkelijkt een oplossing in deze richting in "hooge mate. Ik bepaal mij uiteraard tot het uitspreken van het denk beeld, waarvan de eventueele uitvoering ge heel aan de betrokken afdeelingen moet wor den overgelaten. Ik wensch die afdeelingen reeds nu toe, dat. wanneer hun jubileumsjaar zal zijn aangebroken, de wolken, die op dit oogen- blik aan den bloembollenheniel zichtbaar zijn. zullen zijn verdwenen. Den ernst der verschijnselen, die een drei gende schaduw vooruit werpen, zal wel niemand ontkennen. De zeer begrijpelijke klachten van het buitenland, en met name van voor onzen afzet zoo belangrijke landen als Engeland en Duitschland, over de einde- looze hoeveelheid gebroeide bolbloemen. die Nederland daar tegen lage prijzen op de markt werpt, waardoor de koopers der droge bloembollen belemmerd worden in den ver koop der duur ingekochte bollen eenerzijds, de waarschijnlijk in sommige gevallen niet, maar toch helaas in andere wél gerechtvaar digde klachten uit het buitenland over den invoer van zieke bloembollen, ondanks het officieele gezondheidscertificaat, zijn van een zóó ernstig karakter geworden, dat het bloembollenvak toch eindelijk wel zelf zal inzien, dat de aanleiding tot deze klachten ten spoedigste behoort te verdwijnen. Wat baat het ons om jaarlijks een bedrag van een halven ton gouds bijeen- te brengen voor wetenschappelijk onderzoek en onper soonlijke reclame, wanneer alle en #'ig streven tot verbetering van den gezondheids toestand onzer culturen te niet wordt gedaan door de houding van hen die doorgaan met het verzenden van zieke bollen onder certi ficaten. die niet voor die zendingen zijn ver strekt? of wanneer men. na e'erst stelsel matig zelf overproductie van enkele soorten te hebben bevorderd, die niet meer te niet weet te doen. maar door die overproductie den uitvoer van de goedkoope gebroeide bol bloemen tot ongebreidelde hoogte opvoert? De schuld hiervan ligt uitsluitend en alleen bij de vakgenooten zeiven, niet bij allen, maar bij ve'len, nu eens bij den één, dan weer bij den ander. De fouten die op deze' wijze gemaakt worden, kunnen ver waarloosd worden, zoolang zij van weinig beteekenis zijn. Op dit oogenblik echter zijn dc-'ze foutej. blijkbaar van zóóveel invloed, dat hare gezamenlijke werking voor de toe komst een ernstige bedreiging vormt. Ik zou dit ernstig verwijt vooral in het openbaar niet hebben willen of durven uitspreken, indien niet juist in het feit, dat het vak zelve de schuldige' is, ook de be lofte en de zekerheid ligt voor het herstel. Er is wel niemand in het bloembollenvak, die niet gevoelt en overtuigd is, dat men den uitvoer naar het buitenland niet langer op deze wijze in de waagschaal mag stellen en dat afgezien moet worden van de kans op het klein geldelijk voordeel, gelegen in den verkoop van zieke bollen of van voorraden die hadden moeten vernietigd worden ter beteugeling der overproductie. Het vak heeft zijn lot in eigen hand. Ver scherp de maatregelen op den uitvoer van zieke bollen, pas het vervoerverbod conse quent en 9treng toe, beperk persoonlijk en gemeenschappelijke de overproductie, en gij kunt met rustige zekerheid de toekomst tege moet gaan. Althans, gij kunt daardoor voor komen, dat het van dreigementen bij som mige landen tot daden komt. Zooals het nu gaat, worden al deze be zwaren m het buitenland breed uitgemeten en gaarne uitgebuit om een re*geering tot maatregelen tegen de Nederlandsche bloem bollen te bewegen. Er wordt op die wijze, dikwijls ook geheel ten onrechte, e'en ongun stige stemming gewekt waarvan de gevol gen op den duur ernstig zouden kunnen zijn. Men behoeft op 't oogenblik dit alles nog niet al te pessimistisch in te zien, mits het vak den wenk begrijpt en ter harte neemt. Derhalve met de volle energie», die den vakgenooten toch inderdaad niet ontbreekt, paal en perk gesteld aan de overproductie der goedkoope Darwintulpen en aan het uit voeren van zieke bollen. De gezondheidscertificaten der Hyacin- thencultuur is re'eds veel verbeterd, het Nar- cissenziek is volkomen overwonnen, de overige gewassen zijn vrij van ernstige ziek ten. Geen enkel redelijk verwijt van ver- waarloozing der kuituren kan ons treffen. De' wetenschappelijke voorlichting van Prof. van Slogteren heeft in dit opzicht een overwegenden invloed ten goede gehad. De verslagenheid, die het bericht van den brand van het laboratorium te Lisse in de bollenstreek wekte, was dan ook algemeen, en ieder ondervond met Prof. van Slogteren de diepe teleurstelling van het verloren gaan van zooveel wetenschappelijk werk. gedu rende jaren moeizaam opgebouwd. Gelukkig bleek weldra, dat herbouw en zelfs eenigö hoogst noodzakelijke uitbreiding van het gebouw verzekerd is en dat alle organen van het Rijksgezag hiertoe hare volle medewer king verleenen. een oplossing, die in hooge mate mogelijk is gemaakt door het wijze besluit van de Commissie voor het Weten schappelijk Onderzoek van het Centraal Bloembollen Comité om een verzekering op het laboratoriumgebouw te' sluiten. Hierdoor is tevens bereikt, dat van het bloembollen- bedrijf geen nieuwe offers in verband met den herbouw behoeven te worden gevraagd. Het is heden voor de laatste maal dat wij beurs houden in dit gebouw en hier bijeen zijn in algemeene vergadering. Het scheiden valt ons niet zwaar, al kunnen wij de ge meente Haarlem dankbaar zijn voor de huis vesting. die' zij ons hier op zeer tegemoet komende voorwaarden eenige jajen heeft verleend. Ik wek U op om a s. Zaterdag aanwezig te zijn bij de in gebruikneming van ons nieuwe gebouw, dat aan uwe ver wachting moge* beantwoorden en een tijdvak moge openen waarin ook het bloembollenvak zich vernieuwt en verjongt en de fouten weet te vermijden, die thans nog worden gemaakt. SOCIALE BESCHERMING VAN HET KIND Een vergadering op het Departement Een natio nale federatie gesticht. Op het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is mede uit naam van den Directeur-Generaal van de Volksgezond heid, door den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Eijkel, een vergade ring belegd van de Inspectie voor de Kin- derhygiëne met een vijfentwintigtal ver- eenigingen, die in ons land werkzaam zijn op het gebied der sociale kinderhygiëne, ten einde door gemeenschappelijke bespre king zoo mogelijk te komen tot de oprich ting van een nationale federatie. De vergadering, die bijzonder goed be zocht was, werd geleid door den Directeur- Generaal van de Volksgezondheid, mr. L. Lietaert Peerbolte. Hij wees er op, dat tal van organisaties een werkzaamheid ont plooien op het gebied der sociale kinder hygiëne, waarbij opgemerkt kan worden, dat het werk telkens in elkaar grijpt. Het werk der vereenigingen, die elk van eigen standpunt het belang van het kind dienen, kan meer vruchtdragend zijn practisch zoowel als wetenschappelijk als er een contact wordt geschapen, om tot uitwis seling van denkbeelden en van gegevens te komen. Hetgeen hier betoogd wordt, is dus niet een aanslag te plegen op de zelfstandig heid van de federatieve partijen; iedere vereeniging blijft volkomen zelfstandig. RECLAME. 2614 Het moet zijn een federatie, vormend een. verband, waarvan het kind het sterkste ce. ment vormt. Een nationale federatie, zich geheel en al zelf besturend, niet werkend onder de auspiciën van de regeering, niet onder bevoogding van bovenaf, waardoor het particuliere initiatief zou kunnen wor den geremd of gedempt. Wel hoopt de Directeur-Generaal, dati er innige samenwerking zal zijn met dei Inspectie voor de hygiëne van het kind* welke Inspectie nu reeds bijzonder aan genaam samenwerkt met verschillende uit- genoodigde vereenigingen. Reeds dadelijk bleek, dat de afgevaar digden zonder onderscheid de vorming van; een nationale federatie toejuichten. Op voorstel van den Directeur-Generaal werd een commissie benoemd uit de aanwezigen^ die statuten zou ontwerpen. Ln deze com missie kregen zitting: mr. de Crane (Zeist), dr. Mol (Den Haag en dr. Plantenga (Heni Haag.) Dr. Swanenburg de Veye gaf itf ernstige overweging, ook de geestelijke hygiëne te betrekken in de werkingssfeer der vereeniging. Besloten werd, dat, als de federatie :s gesticht, alle mogelijke vereenigingen zul len kunnen toetreden, die zich met de so ciale bescherming van het kind bezig hou» den. De Directeur-Generaal wees er op, dan men aan den eenen kant zal krijgen de poenale, aan den anderen kant de sociale bescherming van het kind. Dr. Eijkel besprak de juridische kinder^ bescherming, die naar hij met den Direc teur-Generaal meende, niet bij deze bewe ging betrokken diende te worden. Doch hierover heeft de federatie zelf te beslis sen. Dr. Tuntler deelde enkele gegevens mede over de Internationale Vereeniging, in Brussel gezeteld, Zoodra de federatie hecht is, kan worden overgegaan lid te worden van die internationale vereeniging. Binnenkort zal dus aan de versnippering van krachten een einde kunnen komen, doordat er een federatie is gevormd, waar. in de verschillende belangen kunnen worden' besproken*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5