698(» JAARGANG MAANDAG 26 MAART 1928 No. 20870 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws wm heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverteotièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine AdvertentiëD uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden ƒ2.35, per wreek 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat uit sluitend ten aanzien van den door de Christelijke Jongelingsvereeniging „Dient den Heer", op 11, 12 en 13 April a s. in het Wijkgebouw Levendaal No. 103, te hou den bazaar ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Maart 1928.6861 VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN DEN HEER J. BONNET. Heden was het voor onzen stadgenoot J. Bonnet een zeèr blijde dag. Het was juist 40 jaar geleden, dat hij bij Fa. P. Hogendoorn Zn. als behanger en stoffeerder in dienst trad. Om half elf he denmorgen werd de jubilaris met zijn echt- genoote van zijn woning aan de Lange- gracht 75 per auto afgehaald door de oudste collega uit winkel en behangerij en in het versierde privé-kanloor der firma, waar de tegenwoordige firmant de heer C. Hogen doorn en diens familie aanwezig waren, werd hij ontvangen en door den heer C. Hogendoorn in een van groote waardeering getuigende rede toegesproken. Vooral legde spr. den nadruk op den trouwen band, die beslaat tusschen de firma en den jubilaris, die sedert 8 jaar aan het hoofd Maat van de afdeeling behangerij en stoffeerderij. Aan het einde van de toe spraak werd hem een enveloppe met inhoud overhandigd, waarbij de familie verschil lende kostbare cadeaux voegde. Daarna werd de jubilaris door den heer W. Kwaad gras, als oudste opvolger in dienstjaren, toegesproken namens het personeel. Ook deze spr. bood den jubilaris een hem zeer passend geschenk aan. De jubilaris dankte zichtbaar aangedaan voor de hartelijke huldiging, waarna men nog eenigen tijd in feestelijke stemming bij een bleef. Ook van talrijke cliënten en van andere zijde ontving de jubilaris blijken van achting en menig bloemstuk mocht hij Jn ontvangst nemen. DE LEIDSCHE GROENTEN VEILING ..DE EENDRACHT". Oud zeer uit den weg geruimd. De vergadering van de Leidsche Tuin derspatroons, Vrijdagavond in ,,De Graan- beurs" gehouden, is voor de tuinderswereld een gebeurtenis geweest. Daar waren de meeste leden van de sedert 1923 bestaande twee vereenigingen, ,,Ons Belang" (Boom- markt) en „Groentenveiling Houtmarkt" bijeen, in het geheel verre over de 200. De wederzijdsche besturen hadden maan denlang reeds een fusie overwogen. Met groote omzichtigheid werd onderhandeld, men begreep dat gevoeligheden moesten worden ontzien en oudzeer met beleid uit den weg geruimd, wilde men tot eenheid bomen. Behalve enkele stijfhoofdigen, die de oude veeten niet willen vergeten, voel den ook de leden van beide vereenigingen dat een samensmelting tot ééne organisa tie in hun eigen belang zou zijn, evenals ook in het algemeen belang En toen de voorzitter, na een uiteenzetting die elk der partijen kon bevredigen, het voorstel tot ontbinding der twee bestaande vereenigin gen en tot oprichting van de nieuwe orga nisatie in stemming brachl werd dit una niem aangenomen en een nieuw bestuur gekozen, bestaande uit de leden van de twee organisaties. Er ging een zucht van verlichting door de zaal op toen de fusie Pon voldongen feit was geworden. Het zou meit April a.s. een kwart eeuw geleden zijn dat de Leidsche Tuinders- patroonsvereeniging werd opgericht, waar voor de heer Doeve zoo had geijverd en met de veilingen werd aangevangen in de open lucht op de Oude vest bij de Mare. Voor dien werden de groenten, voor zoo ver zij niet door de venters werden betrok ken en door de Conservenfabrieken hier ter stede opgenomen, vervoerd naar Haar lem, voor den groothandel. De tuinders hadden dan over bun product weinig zeg genschap meer en de groothandel was dan ook met de Leidsche veilingen allerminst ingenomen. Zij kwamen niettemin hier de zoo ge wilde Leidsche groenten toch koopen en de veilingen namen zienderoogen toe. In het tweede jaar werden met toestemming van het gemeentebestuur de veilingen dat daarin ook een Leidsch belang zag, in het Waaggebouw gehouden dat weldra te klein bleek waarom a'l weer met medewerking der gemeente de veilingloods aan de Boom- markt werd gesticht. De gemeente bouwde de loods, de Leidsche T. P. Vereen, huurde haar. Aldoor namen de veilingen in bloei toe en na een korten tijd van achteruit gang bij het uitbreken van den oorlog in 1914, toen er geen uitvoer was, kwam juist tengevolge van den oorlogstoestand, 'n periode van abnormalen bloei, die zijn hoogtepunt bereikte in het jaar 1918, toen het totaal van de geveilde groenten een millioen gulden overschreed. Het moeten sterke beenen zijn, die de weelde dragen. De vereeniging mengde zich in zaken die niet tot haar terrein behoor den. Zoo werd o.a. een coöperatieve groen- tenzouterij opgericht, die in de na-oorlogs jaren toen er ook in het tuindersbedrijf een malaise intrad, op een debacle uitliep. Er ontstonden nu allerlei verwikkelingen waarbij persoonlijke en financieele geschil len een voorname rol speelden. De hoofd- quaestie was wel het verplicht of niet-ver plicht veilen waarover de meeningen zeer uiteenliepen. Een en ander leidde in 1923 tot een scheiding, die niet in het belang was van de tuinders en den handel allerlei belem meringen in den weg legde. Vandaar dat door de besturen reeds herhaaldelijk pogin gen om weer tot elkaar te komen werden gedaan, die tot nog toe geen succes had den. Het werd echter hoe langer hoe meer gevoeld dat het zoo niet langer mocht voortduren en nu in dit jaar de huur afliep van de Veilingloods aan de Boommarkt, en deze opnieuw van de gemeente moest worden gehuurd, was het moment aange broken om te handelen, wat nu Vrijdag met goed succes is geschied. Omtrent de oude schulden is een bevredigende regeling getroffen, zoodat deze ook niet meer als een twistappel zullen worden opgeworpen. Met goeden moed gaat „De Eendracht" met haar kleine 250 leden nu weder de toekomst in. Waar in de laatste jaren de fwee afzonderlijke vereenigingen gezamen lijk voor pl.m. 81/4 Ion veilden, maakt het bestuur zich sterk dat nu het cijfer van een millioen per jaar zal worden bereikt en het record worden overtroffen. De splijtzwam die haar verderfelijke werking op de tuinders had doen gelden, 6loeg indertijd ook over op de kooplieden in groenten, zoodat naast de Leidsche ver eeniging van Handelaren in Groenten en Aardappelen, die de Koninklijke goedkeu ring op hare statuten verkreeg, in den laat- sten tijd ook nog opgericht werd de „Nieuwe Leidsche Vereeniging van Handelaren in groenten en aardappelen". Ook deze beide vereenigingen zijn nu tot een versterkte overtuiging gekomen dat hel beter is en in beider belang, dat zij zich weder vereenigen. Daartoe worden thans pogingen in het werk gesteld en het bestuur van „De Een dracht" wendt mede invloed aan om ook tot deze fusie te geraken. Men heeft goede hoop dat dit spoedig zal gelukken. ZILVEREN FEEST VAN DEN CHR. METAALBEWERKERSBOND AFD. LEIDEN. Feestavond in Zomerzorg. Zaterdagmiddag heeft het afd.-bestuur van den Chr. Metaalbewerkersbond in Zo merzorg een zeer druk bezochte receptie gehouden. De receptie werd door den heer Wetse- laar op de gebruikelijke wijze geopend. Van de vele sprekers noemen wij in de eerste plaats weihouder Goslinga die na mens het college van B. en W. het woord voerde en verder de heeren Grotenhuis na mens de Chr. B. B.; de heer Slegtenhorst namens Patrimonium; de heer Élkerbout namens het hoofdbestuur van den Chr. Metaalbewerkersbond; de heer Wassenaar van verschillende vereenigingen van Chr. handarbeiders en de heer Van Cittert na mens de Chr. hoofdarbeiders Verder kwa men nog ter receptie o.m. de heer Looman van den Grafischen Bond; Kalkhoven van Spoor en TramPost namens de Utrecht- sche zuslerafd. en Goddijn namens den R.K Metaalbewerkersbond Er kwamen verder veel bloemen en tele- grammen, o.a. van de afdeelingen Amsler- dam en Rotterdam van den Chr. Metaalbe werkersbond, enz. De heer Schoneveld heeft den sprekers en den anderen bezoekers die gelukwenschen kwamen aanbieden dank gezegd en in het bijzonder dankte spr. den vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur en het hoofdbe stuur van den bond. Met den wensch: Moge onze arbeid onder den zegen des Heeren gedijen besloot spr. zijn speech. De heer Wetselaar sloot daarop de receptie met dankgebed. In de groote zaal van Zomerzorg is 's avonds het zilveren jubileum gevierd met een schitterend geslaagden feestavond, waar voor een prachtig programma was samen gesteld. Reeds om zes uur werd begonnen en toen al was er geen stoel meer onbezet in de nieuwe zaai. Met den gemeenschappelijken zang van; „Waak. ChristenI Waak. blijf in 't geloof", werd het feest ingezet en nadat de heer Plu met zijn gezelschap met een drietal pittige muzieknummers voor de gewenschte feest stemminghad gezorgd trad de heer Schone veld, voorz. van de afd. Leiden van den bond naar het podium tot het uitspreken van een openingswoord. Spr. herinnerde aan de veranderde toestanden sinds de oprichting van de afdeeling, een kwarteeuw geleden. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de heeren Roos en Eikerbout die tot de oprich ters hebben behoord aanwezig waren en bood deze beide heeren een plaquette aan (ap plaus) Na verder in herinnering te hebben gebracht de geschiedenis van de afd. sedert de oprichting besloot spr. met een welkom toe te roepen aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan de vertegenwoordigers van den Chr. Besturenbond en van de verschil lende vakbonden (applaus). De hc-cr Eikerbout was de tweede spreker van den avond. Met metalen stem gewaagde spr. van de vreugde die hem en den heer Roos wel vooral bezielde bij de viering van dit feest. Spr. sprak er zijn leedwezen over uit dat andere oprichters zooals de heeren OosteThout. De Hertog en Van Rees intus- schen hebben gemeend den bond te moeten verlaten. Ook hij herinnerde aan de oprich- iingsgeschiedeni9. Men kent die evenwel ufl om arlikel voorkomend in ons blad van Don derdag. Spr. eindigde met te wijzen op do legers die vijandig tegen de Chr. Vakbewe ging slaan maar hij wekte de aanwezigen op de oogen tsi richten tot Hem van wie alleen Heil kan worden verwacht. Ook de heer Roos sprak nog tot de feest vierenden en in een geestig speechje, waar om herhaaldelijk hartelijk werd gelachen, wekte spr. op de Chr. vakbeweging krachtig te blijven steunen, door in de eerste plaats de vergaderingen te bezoeken. Hij wees er ook op, dat men geen klassenstrijd wil, om dat men in Chr. vakkringen ook de patroons respecteert. Na het bestuur te hebben gefeliciteerd en dank te hebben gezegd voor de plaquette, eindigde heer Roos onder daverend applaus. Voor en na de pauze werd de avond ver der opgeluisterd door muziek en de Tim deler-club speelde tot grooto voldoening eenige vlotte, aardige tooneelstukjjes, waar van vooral „De Student thuis" zeer in» sloeg. Nog sprak de heer Wetselaar, aan wiens rede wij het volgende ontleenen; Wanneer spr. zijn blik vooruit werpt, dan ziet hij nog vele nieuwe dingen komen. Wel zal de vooruitgang dikwijls langzaam zijn. maar daarom is het des te meer noodig dat de leden krachlig medewerken om het ideaal te bereiken. Niet alleen moeten wij feest willen vieren, maar ook het dage- 1 ijksche werk in de afdeeling der organi satie krachtig bevorderen. Spr. hoopt dat alle leden hun krachten in zullen spannen en dat allen propagandisten zullen zijn voor het Chr ideaal. Er moet nog zooveel gebeuren Denk slechts aan een behoorlijke pensioen regeling voor de arbeiders. Spr. eindigt met allen op te wekken zich te geven voor de Chr. vakbeweging en biddend verder te strijden voor het recht en de levensverhef fing van den arbeider. De heer Grotenhuis sloot de rij der spre- I kers. Hij sprak als voorz. van den Chr. Be sturenbond en wees er op, dat alle afdee lingen van vakhonden des middags op de receptie waren geweest en dat hij dus niet namens hen de ^ubileerende' afdeeling be hoefde te feliciteeren. Verder sprak spr. een opwekkend woord tot de vergadering, waar in hij wees op het heugelijke van dit feest en allen aanvuurde om met krachtigen stap verder te gaan en te strijden voor de eere Gods op sociaal-economisch terrein: om als christelijk arbeider recht en billijkheid te zoeken waar deze niet gevonden worden en trouw te zijn in het werk door God op de schouders gelegd. Ook op deze korte rede volgde een harte lijk applaus. CENTRAAL ISRAËLITISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS TE LEIDEN. In de Zondagmiddag gehouden vergade ring van regenten van hef Centraal Israë litische Wees- en Doorgangshuis alhier heeft de voorzitter, prof. J. L. Palache, hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer M. Beuth, mede oprichter der vereeniging, aan wien het o. m. te dan ken is geweest, dat vóór veertig jaar terug mevrouw de weduwe Speijer het gebouw, waarin het gesticht sinds dien gevestigd is geweest, heeft afgestaan. Hierna werden de nieuw benoemde re genten; mevrouw D. KaufmanEtlinger, Amsterdam en de heeren B. van Lier, en dr. L. Lansberg, Rotterdam, J. H. Menko, Enschede en S. Duits, Dordrecht, geïnstal leerd. Aan de e.k. ledenvergadering zal worden voorgesteld ook nog mevrouw Hartogs uit Arnhem bot regentes te benoemen. Na een uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter der bouwcommissie, den heer L. Levisson uit Den «Haag, wend met alge- meene stemmen besloten den bouw van het nieuwe gesticht, Woensdag j.l. aanbesteed, te gunnen aan de laagste inschrijvers, de heeren De Later en Meijer, te Leiden. Ten einde de beschikking te krijgen over het bedrag, noodig voor den bouw, de in richting en de verhoogde exploitatiekosten van het eerlang te openen grootere gesticht, werd besloten over het geheele land een krachtige propaganda-actie te voeren. Verwacht wordt dat in de volgende maand reeds met den bouw zal worden be gonnen. UNO SUMUS ANIMO. Een vereeniging heeft ups and downs. Daaraan schijnt geen enkele te ontkomen. Zoo is het ook den Leidschen Gymnasiasten- bond Uno sumus Animo gegaan. Na jaren van downs is echter nu weer een periode van ups gekomen en zoo heeft Zaterdagavond in den schouwburg weer een opvoering plaats gehad, die goed geslaagd mag heeten. De presidente sprak een welkomstwoord, daaraan tevens verbindend een korte terug blik over de' 20 jaar, die de bond bestaat. Een tweetal zusterverenigingen boden daarop bloemen aan. Het program werd geopend met muziek die zeer bevredigend en met toewijding en voldoende muzikaliteit werd afgewerkt. Den dirigent den heer Jac. v. d. Burg werd als waardeeringsbewijs een cadeau overhandigd. Er was direct uit de fraai bezette zaal veel applaus. Was dus de inzet goed, ook de tooneel- afdeeling is goed geslaagd. Zeker den stel regel „Noblesse oblige1" volgend, was ge grepen naar de klassieken en gekozen Mo- lière's „De dokter tegen wil en dank". Too- neeldécor en grime waren sober doch naar behooren. de kleeding goed gekozen. Hoewel Molière niet geheel en al nog door allen kon worden aangevoeld, is toch dit aardige Werk van den grooten Eranschen humorist met voldoende capaciteit en goeden gang over 't voetlicht gebracht. Vooral de uitspraak viel te loven, 't Was aardig, de'ze spes patriae zich geheel te zien geven, meer of minder geslaagd doch bij elkaar alleszins voldoende, zoodat welverdiend applaus de belooning was. Regisseuse en dames-speelsters hadden bloc-men in ontvangst te nemen. BUURTVEREENIGING EENSGEZINDHEID. Zaterdag j.l.' heeft bovengenoemde ver eeniging de reeds aangekondigde huisvlijt- tentoonstelling gehouden van voorwerpen, vervaardigd door de kinderen van leden. Bovendien hadden vele volwassenen, ter opluistering door hen zelf vervaardigde voorwerpen ingezonden, wat door het be stuur op zeer hoogen prijs werd gesteld. De tentoonstelling, welke voor het eerst werd gehouden, gaf in al haar bescheiden heid een aardig beeld van wat de kinderen reeds kunnen vervaardigen en tevens de verwachting dat het volgend jaar het aan tal inzendingen veel grooter zal zijn, waar mede het doel zal kunnen worden bereikt dat beoogt wordt, n.l. in den winter de kinderen nuttig bezig (e doen zijn en de lust tot huisvlijtwerk in het algemeen aan te moedigen. Het bestuur had het voorrecht de dames Boehmer en Rademaker, daartoe uitgenoo- digd, bereid te vinden, den avond te voren de door de kindéren ingezonden voorwer pen te beoordeelen, wat zij met veel inte resse hebben gedaan. De uitslag van deze beoordeeling was als volgt: Jongens boven de 10 jaar: Karei Delfos le prijs; Meisjes boven de 10 jaar: Janny van Loon le prijs; Michela Vleeschhouwer 2e prijs; Lena Vleeschhouwer 3e prijs: Kinderen beneden 10 jaar: Truus van Loon le prijs meisje; Cor Sierag le prijs, jongen; Riet van den Broek 2e prijs, meisje; Arie Sierag 2e prijs, jongen; Ric Eikerbout 3e prijs, meisje. De uitreiking der prijzen had plaats direct na sluiting der tentoonstelling. Tevens dient te worden vermeld een speciale inzending van Dirk A. Sierag. oud 14 jaar, met een bouwplaat, zelf geleekend en gemaakt uit één vel teekenpapier, voor stellende een complete woning met tuin in de buurt, en prachtige teekeningen. Deze inzending was buiten mededinging, en ver wierf tweemaal een eervolle vermelding Riet van den Broek e. a. verwierven ook BINNENLAND. De 159s!e vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencnltnnr. (Bin, nenland, 2e Blad en 1ste Blad). Opgericht is een nationale federatie voor de sociale bescherming van het kind, (Bin, nenland, 2e Blad). Te Den Haag is een 18-jarig en te Am sterdam een 7-jarig meisje door de tram overreden en gedood. (Gemengd, 3e Blad), Nadere bijzonderheden omtrent de „be- rooving" te Rotterdam. (Gemengd, 3e Blad), Groote brand te Zaandam. (Gemengd, 3e Blad). Uitvaart van mevr. W. van der Horst—, v. d. Logt Melsert. (Laatste Ber. le Blad). BUITENLAND. De voorbereidende ontwapeningsconie- rentie is Zaterdag gesloten. (Buitent. le Bl.J Nieuwe maritieme ontwapeningsvoorstel len van Engeland. (Buitenland en Tele, grammen, le Blad). Redevoering van Poincaré (Tel. le Blad)', Wat de Dnitsche ingenieur Goldstein ver. telde over de Russische arrestaties. (Bui. tenland, le Blad). een eervolle vermelding waarvan zij later een vormelijk exemplaar ontvangen. Tenslotte zij medegedeeld, dat enkelq inzenders van voorwerpen ter opluistering, deze ter beschikking hebben gesteld voor een binnenkort te houden verloting, waar. voor het bestuur zich voor toezeggingen houdt aanbevolen. COMITé TOT WAARSCHUWING TEGEN EENZIJDIGE ONTWAPENING. Door bovenstaand comité werd eeniga weken geleden een openbare vergadering uitgeschreven, te houden in de Nuts zaal, waarin als spreker zou optreden de Hoog lid. Gestr. heer kolonel P. J. van Munnekrede, direoteur van de Hoogere Krijgsschool ta 's-Gravenhage, met het onderwerp: „Da voorlichting van het Nederlandsche Volk in zake het tegenwoordige militaire vraagstuk". Door plotselinge ongesteldheid van den spreker kon deze vergadering evenwel net doorgaan. Than3 vernemen wjj, dat deze vergadering op Maandag 2 April a.s. zal plaats hebben. Nadere aankondiging zal nog per adver tentie in den loop der volgende week plaats hebben. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge. leerdheid op proefschrift getiteld „Hel toe. passingsgebied der rekenprocedure" de heer J. G. Maris geboren te Tiel. Op 1 April zal het 60 jaar geleden zijn dat de heer David Brokaar op 11-jarigen leeftijd bij de firma Le Poole in dienst trad, Donderdag 29 dezer hoopt de heer G, van Noort den dag le herdenken waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de firma J. C, Schophuyzen cn Zn., Nicuwstraat 10, al. hier. De heer J. A. Mazel, bevorderd toE semi-arts is bestemd tot reserve-otticier van gezondheid bij het personeel van den ge. neeskundigen dienst der landmacht. le Luit. C. R. Bartels van het 15e reg. int. te Nijmegen, thans op non-activiteit wordt 1 April in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij het 4e reg. int. alhier. De firma Vroom en Dreesmann heeft met hare Ipac-demonstralie en den daar aan verbonden wedstrijd eer ingelegd. Niet minder dan 100 inzendingen werden de jury ter beoordeeling voorgelegd en het heeft haar heel wat hoofdbrekens gekost, eer zij daaruit de bekroningen kon vast stellen. De eerste hoofdprijs (een jurk) werd ge- wonnen door Marie Schouten; de tweede (deux-piéces) door Agnes Noordman; de derde (een regenmantel) door Barry Laken. De troostprijzen beslaande uit dames, taschjes, shawls, vulpenhouders ed. wer den in de volgorde gewonnen door: Geertje ten Wolde. Betsy Sluis. Bertha Laken, Jeanne v. Leeuwen, Annie Menken,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1