69a<* JAARGANG ZATERDAG 24 MAART 1928 No. 20869 Officleele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 CU per regel voor advertenticn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 85 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdne? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewiisnummer 5 Cts Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden 12.86. per week 7 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. f Burgemeester eu Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de lirina G. W. Zandvoort om vergunning tot het uitbreiden van de ivorstlabriek in het perceel Hoog- laudsche Kerkgrucht No. 1, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie 1 No. 487; b. de firma Herfst Helder om ver gunning tot het uitbreiden van de vernis- rtokertj in het perceel Prinsenstraat Nis 74, 76 en 78, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K Nis. 793, 794 en 1332. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de belagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn, alsmede, dat op Zaterdag, den 7en April e.k„ des voormiddags te half elf aren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beuroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. RE1MER1NGER, Weth lo.-Burgemeester. I VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 24 klaart 1928. 6778 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden bTeugen ter openbare kennis, dat S. M. Knolter, Wed. van J. Brookhuyzen, te Lei den, een verzoek heeft ingediend ter be koming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders, in het perceel Turfmarkt 12. AUG. L. REI MERING ER, Weth. lo Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 24 Maart 1928. 6777 DE INDONESISCHE STUDENTEN. Het O. M. in hooger beroep. Naar wij vernemen, gaat de substituut officier van justitie, mr. Rgkens, in hooger beroep van het vonnis der Haagsche recht bank, waarbg de 4 Indonesische student-en, die terecht hadden gestaan als verdacht van opruiing, zijn vrijgesproken. Wg hebben dit gistermiddag nog ge- bulletineerd. VEERTIG JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER PETRUS KOU In intiemen kring is hedenmorgen het jubileum gevierd van den heer P. Kop, die heden veertig jaren bij de stoom wasch- en Btrijkinrichting van de firma J. J. Dingjan werkzaam is. Per auto is de jubilaris van zijn woning aan de Uiterstegraoht 99 afgehaald en toen hij vergezeld van zijn oudste dochter om elf uur aan de wasscherij aankwam, werd hij allereerst door den patroon den heer J- J. Dingjan met eenige hartelijke woor den gehuldigd. Spr. getuigde van de trouwe plichtsver vulling van den heer Kok die steeds tot volle tevredenheid van spr. zoowel als vroegei van spr.'s vader aan de wassc-herij gewerkt heeft De heer Dingjan overhan digde den jubilaris met zijn beste wenschen «en couvert met mhoudL De heer Kop dankte zijn patroon voor zijn vriendelijke woorden maar verklaarde niets ander® gedaan te hebben dan wat plicht was. Namens het overig personeel werden nog bloemen en andere stoffelijke huldeblijken aangeboden en zelfs van buiten, o.a. van de machinefabriek J. Rau te Amsterdam, waren bloemen gekomen. Zoo werd de huldiging van den heer Kop waaraan ook een broeder van den heer Dingjan deelnam, op hartelijke wijze ge vierd en lang bleef de jubilaris nog met patroon en collega's in feeststemming samen. FUSIE DER GROENTEN VEILINGEN. Gisteravond vergaderden de tuinders om te trachten te komen tot oprichting van éón veilingvereemging. Direct na het ope ningswoord verklaarden de aanwezigen op één na zich voor ééD organisatie. De toen behandelde statuten werden na eenige be spreking aangenomen, zoodat is opgericht de Leidsche Groentenveiling ,,De Een dracht" welke op 2 April a.s. haar eerste veiling wenscht te houden in de veiling- loods aan de Boommarkt. Vervolgens werd overgegaan tot de be stuursverkiezing, welke tot uitslag had, dat gekozen werden de heeren C. van Vliet, voorzitter, J. Laman, serr -penninprm., J. Berk, D. van Galen, P. Kolderman, B. Me- chelse, A. Paridon, W. Slootweg en J. v. d. Zeeuw. Het bestuur kreeg de opdracht der ver gadering te trachten zoo spoedig mogelijk de Kon. Goedk. op de statuten te verkrij gen. HET JUBILEUM VAN DR. VELDHUIJZEN. Waar dokter Veldhuyzen ook spo>rw eg- arts en geneesheer van het Zieken- en Onder steuningsfonds der Ned. Spoorwegen is, heeft zich uit het spoorwegpersoneel ook een comité gevormd om den jubilaris op 9 April te huldigen. In dit comité hebben de stationschef, de heer P. v. d. Bern, zitting met de heeren H. de Joode, W. J. de Graaff en W. Metselaar. EEN REIS NAAR NEDERL.-INDIË PER NEDERLANDSCHE MAILBOOT. Voor de afdeeling Leiden van de Ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" werd gisteravond in de Kleine Stadszaal over bovenstaand onderwerp een lezing gehouden door den oud-kolonel van hed O.-L leger W. J. Giel. Spreker, die zelf niet minder dan acht reizen naar en van onze Oost ge maakt heeft, deed uitkomen, dat, indien een onderwerp geschikt is om te toonen wat Nederlandsch fabrikaat waard is, het zeker de schepen zijn, die de mail- en vrachtvaart met Insulinde onderhouden. Dat toonde en vertelde spr., toen hij van de groote zeo kasteelen, zoowel hun vermogen als de details naging en schetste. Zoo bracht hg in herinnering, hoe een prachtscöip als de „Chr. Huygens" van de Mij. „Nederland" met uitzondering van de motoren, geheel op een Nederlandsche werf gebouwd en binnen twee jaar zeewaardig werd afgeleverd. Hoe een ander rank schip, de „Sibajak" van den Kotterd. Lloyd, dat ongeveer even groot is, geheel, dus met motoren en al, bij de „Schelde" te Vlissingen is vervaardigd. Ook wees spr. er op, hoe nog onlangs in net Engelsche Parlement is getuigd, dat de Ne- derlandsche sleepbooten de meest zeewaar dige en betrouwbare kunnen worden geacht. Spr. zeide ook, dat, gelukkig, nu ook einde ljjk in Nederjand, waar men zoo gaarne dweept met al wat uit het buitenland af komstig is, het besef algemeen is door- gedrongen, dat men niet veiliger, beter en vooral zindelijker kan worden vervoerd, dan op een Nederlandschen bodem. Hoe do overtocht geschiedt en wat men daarbij ziet, zoowel aan boord als in de havens, die men aandoet, als Southampton, Genua, Mar seille, Algiers, Colombo, Sabang, enz., van waar uitstapjes worden gemaakt, schetste apr. duidelijk eD hij verluchtte het gesprokene door lichtbeelden. Men kreeg den indruk, dai zoowel practische inrichting als de luxe 1 op onze moderne Nederlandsche schepen op de spit-s zijn gedreven en dat geen eerste klas hotel ter wereld kan wedijverenmet hetgeeD de mailschepen aan accomodatie en comfort bieden. Van het leven aan boord, zooals spreker dat ons schetste, kreeg men zeker den indruk, dat de reis naar Indië waarlijk niet is als een zuren appel, waar men moet doorbijten om in het beloofde land te komen, doch veei meer een tijd van onbezorgd ge noegen. Een lichaam en geest verlrisschende verpoozing in de ozon rijke zeelucht en in een vroolijke omgeving, waar, zooals spr. het noemde, voor een „Robert Nurks" geen plaats is! Bij enkele plaatsen, die men aandeed, herinnerde spr. ook nog aan Historische feiten, hetgeen den avond naast aangenaam n '^rzaam maakte. werd eindelijk de haven van Tandjong Priok, waar het, zooals men dat in Indië l no«~* bij aankomst van een boot, „wit" van 4 de menschen ziet! (men denke aan de witte pakjes). De voorzitter van Ned. Fabrikaat, de heer Hk. Pel, bracht kol. Giel aan het slot van deD avond dank voor zijn voordracht en besluot met een opwekking aan de talrijke aanwezigen om nimmer het devies der Ver- eeniging „Zoekt toch in den vreemde niet, Wat het eigen land u biedt" te vergeten. CONSULTATIE-BUREAU VOOR TUBERCULOSE-BESTRUDING. In de Regentenkamer van het Evang. Luth. Weeshuis is gistermiddag onder voor zitterschap van dr. J. Bruining de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van de Ver. Consultatiebureau T.h.c.-bestrgding. Na de opening der vergadering deed de secretaris, dokter S. A. de Graaff, voorlezing der notulen, die werden gearresteerd. Hij bracht vervolgens een jaarverslag uit, waar aan wjj het volgende ontleenen: Het Consultatiebureau mag zich in toe nemende belangstelling verheugen. De g^ neesheer van het bureau, dokter A. J. B. Poortman, werd verscheidene malen door collega's in consult geroepen. De qqis- bezoeksters werden geregeld vergezeld door leerling-huisbezoeksters. Het bureau verleen de ook dit jaar weer gastvrijheid aan het comité voor de Zonnestraal-collecte. De heer en mej. v. d. Pot zjjn tot grooten spijt van het bestuur genoodzaakt ontslag te vragen als huisbewaarsters van het Bureau, Zij hebben de belangen van het Bureau op de meest voortreffelijke wgze gediend. Hun opvolgers, de heer en mej. Choufour, blekeü hun taak zeer tot genoegen van het bestuur te vervullen. Dooi uitbreiding van het werk van het bureau, ook door meerdere uitzending van patiënten naar Sanatoria e.d. moeten ernstige maatregelen worden ovenvugen om de finan ciën in evenwicht te houden. De uitgaven waren dit jaar belangrijk hooger dan de inkomsten, waardoor het kleine reserve-kapi taal der vereeniging ernstig bedreigd wordt. Het aantal bezoekers op het Consultatie bureau bedroeg I860, t.w. 293 mannen, 420 vrouwen en 647 kinderen. Nieuw ingeschreven werden: 809 personen, t.w. 70 mannen, 64 vrouwen en 175 kin deren. Van de in 1927 ingeschreven personen leden aan tuberculose: 29 mannen, 28 vrou wen en 20 kinderen. Hiervan kwamen uit de omliggende gemeenten: 6 mannen, 5 vrouwen en 12 kinderen. Uit de omliggende gemeenten meldden zich. 54 personen, t.w. 3 mannen, 4 vrou wen en 42 kinderen. Sputum-onderzoek had in het eigen labo ratorium 345 maaJ plaats. Tien patiënten overleden, 3 hiervan overleden in een zie kenhuis, de anderen thuis. Van deze patiënten waren ingeschreven: 1 in 1920; 1 in 1921; 1 in 1928; 1 m 1924; 2 in 1925; 1 in 1926 en 2 in 1927. De reactie 'van Pirquet was positief bjj 53 mannen, niet toegepast bij 12 mannen en niet gecontroleerd omdat de patiënt niet terug gekomen is, bg 6 mannen. Bg vrouwen werd zg 47 maal verricht; bg kinderen 139 maal (107 maal positief). Het huisbezoek werd gebracht door mej. A. S. Paardekooper en mej. A. Teinme. Op 1 Januari 1927 was huisbezoek af gelegd in 509 gezinnen; in den loop van 1927 kwamen er bg 59, zoodat in het jaar 565 gezinnen werden bezocht. Het aan tal huisbezoeken bedroeg in 1927 3259, benevens een aantal bezoeken voor maat schappelijk werk. Dank zij ook de medewerking van den G.G.D. betrokken ook in 1927 een aantal gezinnen een ruimere woning. Verschillende ontsmettingen werden verncht en tal van artikelen, als ledikanten, matrassen enz. werden uitgeleend. Het versiag besluit met een opsomming van een aantal uitzendingen naar sanatoria, naar de Buitenschool, enz. Het verslag van den penningmeester, den heer A. L. Keimeringer, sluit in ontvangsten en uitgaven op f.51464. De voorzitter bracht secretaris en pen ningmeester dank voor hun arbeid. Daarna werden herbenoemd tot bestuurs leden de heeren S. A. de Graaf! en M. D. Horst en mevr. Pgnacker Hordgk. Benoemd werd in de vacature prof. v. d. Vlugt de heer Verhey van Wgk Jr. Bg acclamatie werden tot leden van de kascommissie herkozen de heeren Rollandet en mr. H. van Wensum. Van de rondvraag maakte niemand ge bruik, waarop dr. Bruining vervolgens de vergadering sloot. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De maandelgksche bgeenkomst van de afd Leiden en Omstr. van bovengenoemde Vereeniging, werd weer in 't Leidsche Volk.- huis gehouden. De presidente, mevr. Kranenburg, opende de bgeenkomst en gaf daarna het woord aaü mevr. prof. De Graaf, die een lezing hield over Helen Keiler, een Amerikaansche, geboren te Alabama. Spr. schetste het leven van deze vrouw, die tot een leeftgd van negentien maanden geheel gezond was, maar na een ernstige ziekte doof werd, daarna stom en blind. Onder de tactvolle leiding van miss Sullivan, haar onderwijzeres, leerde zij lezen en schrijven en kon zij zelfs op lateren leeftijd haar toelatingsexamen aan de Academie te Boston doen. Spr. trachtte door haar lezing te doen uitkomen, dat ook Slechthoorenden door hun gebrek zich niet buiten het maatschappelijk leven behoeven te stellen, maar door wilskracht hun gebrek te boven komende, nuttige menschen kunnen zgn en vaak anderen ten zegen. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot een gezellig samenzijn. De presidente maakte bekend, dat de ge legenheid werd opengesteld tot het deelnemen aan een excursie naar de sterrenwacht op 25 en 26 April. DE BIOSCOPEN. Triano n-t heater komt deze week weer uitstekend voor den dag: Het pro gramma is er voornamelijk op berekend zwartgalligen bezoekers een genoeglijken avond te bezorgen. Wie derhalve deze week zijn zorgen eens wil weglachen, krijgt daartoe in Trianon volop gelegenheid. De stampvolle zaal, heeft gisteravond af en toe gebruld van het lachen om de oer- komische verwikkelingen in „Charley a Tante", waarin gelijk bekend Syd. Chapün de titelrol vervult. Ed al moge het waar zijn, dat zijn spel minder geniaal en min- der expressioneel is, dan dat van zijn we- reldberoemden broer Chariie, toch bezit het ongetwijfeld vele goede kwaliteiten en de verwachting lijkt ons dan ook gerecht vaardigd, dat Charley's tante iü de ko mende dagen zich in veler belangstelling zal mogen verheugen. Ook het voorprogramma ia van goed ge halte. Het bevat, behalve het gebruikelijke wereldnieuws, een interessante film van een rondwandeling door een groote gramo* phoonfabriek in Engeland en als eerste hoofdnummer een bijzonder aardige film aan de vrouwensport gewijd „Studenten flirt." Het is de geschiedenis van een Ame- rikaansch meisje van aristocratische fami lie, dat haar opvoeding, welke, zij in Europa genoten heeft, op bevel van haar democra tiseren vader, aan de Amerikaansche uni versiteit voltooien moet. Als een hooghartig, verwaand schepsel tje komt zij daar, maar geleidelijk wordt ze ontgroend en gaat zij ook sport be oefenen, wat haar vroeger hoogst vulgair toescheen. Ze ontpopt zich als een kranige loopster en toen zij dan ook in den interacade mialen kamp voor haar universiteit den prijs behaalde, nadat op allerlei wijzen ge poogd was haar van deelneming uit f-e sluiten, juichte heel de zaal in opgewonden spanning haar toe. Wanneer men het over een film heeft, waarin Harry Piel speelt, staat het als een paal boven water, dat de sensatie daarin hoogtij viert. Zoo ook met de film: „Het Raadsel in den Nacht", die deze week m het C t y-T heater dj aait. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de aanwezigen zich kostelijk hebben geamuseerd. Aan deo inhoud ontleenen wij het vol gende* Harry Piel, die zich wegens over spannen zenuwen door beoefening van sport als vliegen, autoraces, rennen moet laten opnemen in een Sanatorium, gaat op zekeren dag een toertje maken door de mooie omgeving van deze inrichting. Door een donderbui overvallen, iB hij genooo- zaakt zicb naar een kleine dorpsherberg te begeven, welke zich dicht bij een kasteel bevindt, waaruit het geheele personeel is gevlucht, door de waarneming, dat er zich Bpoken in bevinden. Echter moest daar nog één meisje id zijn achtergebleven. Harry Piel gaat onmiddellijk langs den donke ren weg naar het kasteel, om zich daar vaD alles te vergissen. Ed waarlijk, het ge lukt hem, het meisje te vinden. Deze, aan vankelijk van niets wetende, veracht hem wegens zijn groote brutaliteit, het kasteel en haar kamers binnen te komen'. Dit is echter van korteD duur, daar zij bemerkt dat het haar redder is. In het verdere ge deelte der film is nog meer sensatie; een geheimzinnige spookgeschiedenis, durf, en... liefde Maar... dit laatste wordt in de laat ste acte gespeeld. Wij willen niet verklap pen hoe de film besluit. D^ze film over treft verre vele andere sensatiefilms. Het is er één, waarin wij Harry Piel op z'n best zagen, ofschoon hij hier een zeer moei lijke rol had. Het voorprogramma bevat behalve eenige mooi gekleurde natuuropnamen in de om streken van Budapest, twee komische sport films Vooral de laatste werd door het pu bliek met groot enthousiasme gevolgd. Het Casin o-theater brengt ons door het Hollandsche Nieuws nop eens de gebeurtenissen van den If tijd :n herinnering, gevolgd door e< klucht. In de hierop volgende aportcomedie „DV BINNENLAND. Het O.M. bij de Haagsche Rechtbank is in de zaak dei Indonesische studenten in hooger beroep gegaan. (Stadsnieuws. Ie Blad). Behandeling van de motie-Joekes betref fende de bestnnrsherv orming in Neder landsch Indië. (Tweede Kamer, 4e Blad). Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Raden van Beroep voor de directe belastingen. (Binnenland. 2e Blad). Minister Kan over de wettelijke regeling van de pacht. (Binnenland. 2e Blad). Gaan de Italianen het Olympisch voetbal toernooi concurrentie aandoen? (Sport, Be Blad). I BUITENLAND. Verwarring ter voorbereidende ontwape ningsconferentie door nieuwe Russische voorstellen en een Dnitsch voorstel. (Buitenl, le Blad). De werktijd in de Engelsche mijnen in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland, le Blad), Weer een smokkelaifaire van oorlogstuig in Zuid-Slavië ontdekt (Buitenl. le Blad), De Pani over Zuld-ïlroL (Buitenl. le B1.J op of d'r onder" speelt de bekende Monty Banks de hoofdrol. De tallooze grappige voorvallen, vooral de motorbootraces, wer ken daDig op onze lachspieren. De hoofdfilm na de pauze is getiteld ,,De Man van Brodney". Brodney is een be roemd Londensch advocaat die de voorma lige Amerikaansche gezant Chase Hollmg- worth naar het eiland Japat stuurt om daar de belangen der regeering te behar tigen. Het geheele drama dat zich voorna melijk in de tropeD afspeelt, is verder ge baseerd op een zonderlinge erfeniskwes tie die Chase „De Man van Brodney" tot een oplossing, en wel ééD ten gunste der regeenng, moet brengen. Hierbij geraakt hij, hoewel eerst aan de kant der inboórlin- gen staande, in strijd met de oorspronke lijke bewoners van Japat. Het volk, opge zweept door den siuwen Rasula, doet eeni aanval op het kasteel waar zich de toekom stige erfgenamen en ook Genevra, de Chase zeer toegenegen Prinses van Kapp Thorburg hebben teruggetrokken. Einde lijk komt een schip, de „Mary Anne", om allen veilig terug te brengen. Maar... op eenigen afstand van het eiland keert het terug, in de waan dat alleD aan de pest gestdrven zijn. Hun laatste hoop vervliegt; een wanhopig gevecht volgt; Chase ©d de anderen weeren zich als razenden, steeds wijken ze noodgedwongen, huD tegenstan ders vallen nog fanatieker aan, het einde is nabij... 1 Hoe a'ies, onverwachts nog ten goede keert laat zich beter zien dan echrg. ven. Zij nog vermeld dat Warren Karrigen als Chase en Alice Calhoun sis de pnnsce ons voortdurend door hun charmant spel boeien. Een geestig voorprogramma is in het Luxor-t beater de inleiding tot een spannende Wild West-geschiedenis, waar in Ken Maynard met zijD prachtig gedres seerde paard „FarzaD" den strijd aanbindt tegen de bandietenbende van Zwarte Monty én, na tallooze moeilijkheden uit den weg te hebben geruimd, de overwinning behaalt. Voor bewonderaar» der ruiter sport en der paardendressuur valt hier in derdaad veel te genieten. Als hoofdfilm gaat „New-York", een schets van de tegenstellingen in deze groo te stad tusschen East End en West Side. Georg O'BrieD vervult er de rol van den jongeling, John Breen, die door eeD voor zijn pleegouders aoodlottige aanvaring op de rivier uit de trieste woonschipomgeving verhuist eerst naar bet East End om ten slotte na tallooze successen als beroemd boksei terecht te komen in de weeldewe- reld van West-Side, waar een millionair, die zijü vader blijkt to zijn. zicb voor hen» interesseert en zijn leven in goede banen voert Daaraan vooraf gaat echter een stormachtige tijd en het zijn George

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1